ZIERIKZEESCHEl mimÊfÊÊ—Q NIEUWSBODE WOENSDAG 24 MAART 1937 ik OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Blum over de relletjes te Clichy De Kern WOFKICHAn OA MA APT 1Q17 WAAKI ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13378 ADVERTENTIEN. ran 13 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Handhaving van de orde is noodzakelijk Een beroep op eens gezindheid en ver draagzaamheid De betwiste filmvertooning De Fransche Kamer heeft zich giste ren bezig gehouden met de bespreking van de algemeene staking, die op .18 dezer Frankrijk in beroering bracht. Eenige interpellaties werden gehouden, die slechts herhaalden wat bekend was. De zitting werd belangrijker toen een rechtsch afgevaardigde aan het woord, kwam en de gebeurtenissen in den tra- gischen nacht van Clichy besprak. Behalve toen de spreker van de be-' doelingen zijner partijgenooten een wat overdreven onschuldige voorstelling gaf, hetgeen heftige protesten onder socialis ten en communisten uitlokte, werd zijrt krachtig voorgedragen rede in weerwil van de beschuldigingen aan het adres der revolutionnairen, die ze inhield, in doodsche stilte aangehoord. Spreker noemde de beschuldiging van provocatie tot zijn partijgenooten gericht een schandelijke legende, en toonde aan dat het slechts een onschuldige cinema voorstelling voor gezinnen geweest was, die de gezochte aanleiding tot het ge vecht was geweest en bewees met de stukken, dat de protestbeweging daar tegen, die 5 dooden zJou eisdhen, va|n! de autoriteiten der stad zelf en van de communisten was uitgegaan. De bewe ring, dat kolonel De ,1a Rocque aan wezig zou zijn, noemde hij een opzet telijke leugen om de tegenbetoogers op te stoken. Onder diverse incidenten, ein digde deze interpellatie. De Premier aan het woord Hierna kwam Leon Blum aan 't woord. In het eerste deel van zijn rede behan delde hij de positie van de „Parli So cial Frangais" uit een juridisch oogpunt. De regeering zou het recht hebben ze te ontbinden, maar zou ze daarmede er kennen als een nieuwe vereeniging. Zij beschouwt ze integendeel als een recon structie in een anderen vorm van de vroeger reeds bestaande organisaties, bij decreet ontbonden. Een reconstructie, na ontbinding, is een delict, dat gestraft wordt. Daarom werd een vervolging tegen onbekenden inge steld. De instructie daarvan is opv 1 Maart LEON BLUM gesloten; het dossier aan het parket ver zonden. De justitie zal dus weldra uit spraak kunnen doen. Zoolang zij dat niet gedaan heeft is er presumptie van on schuld. Maar dat wil niet zeggen, dat; de regeering daarom nu ook alle ver gaderingen moet toestaan. Hoofdzaak is onder alle omstandighe den de handhaving der orde. Wordt die bedreigd, dan kan de regeering bij al~ gemeenen of bijzonderen maatregel alle mogelijke vergaderingen verbieden. De heer Blum zette vervolgens uiteen, dat het de vroegere gewoonten van de Croix de Feu, hun mobilisatie, hun geheimen, hun strenge discipline zijn ge weest, die in het oog van de menigte aan de bijeenkomst te Clichy en in dit milieu zulk een beteekenis hebben ge geven. „Nog niet zoolang geleden, zoo zeide Blum, is het behoud van onze instellin gen slechts verzekerd door krachtige re act.© van de volksmassa. De verdediging is ons toevertrouwd. Mogelijk zal die nog wel eens noodig zijn". Deze uiting veroorzaakte woedende protesten van rechts en lang rumoer in de Kalmer. De nacht van Clichy Daarna besprak de heer Blum uitvoerig de gebeurtenissen te Clichy en de daar op gevolgde algemeene staking van een hal ven dag. Hij zeide, het heel natuur lijk ie vinden, dat de zoo voor emoties vatbare arbeidersbevolking als die van Parijs aldus reageerde, en legde er den nadruk op, dat de orde niet verstoord is en het werk na afloop normaal is hervat. De incidenten, die zich tegen niet-aan- hangers van de C.G.T. in de fabrieken hebben voorgedaan, keurde hij siterk af en hij zeide toe, dat de regeering der gelijke praktijken niet zal toelaten, zoo als trouwens de vakorganisaties het ook niet zullen doen. De minister-president besloot met een beroep op eensgezindheid en verdraag zaamheid met het oog op het succes/ der tentoonstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen opnieuw aanbesteden het 2de percéel van de onderhoudswer ken dezer gemeente voor het jaar 1937, zijnde het ONDERHOUD der Kaaimuren een en ander overeenkomstig het bestek en de voorwaarden voor het uitvoeren der onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de gebouwen, kunst - en andere werken der gemeente, gedu rende het jaar 1937, vastgesteld den 2 Februari 1937. Gegadigden worden verzocht vóór 30 Maart a.s. hun inschrijvingsbiljetten bij den burgemeester dezer gemeente in te leveren. Zierikzee, den 23 Maart 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Bij Allenstein in Oost-Pruism is gisteren een personenauto tegen een vrachtauto gereden. De personenauto vloog in brand. Aangeziein door de bdüsing de deuren van de auto beklemd geraakt waren, konden de vier imlZitten- den Zidh niét bevrijden em kwamen zij jaiman'erlijk in de vlammen om. Geen verkiezingsredevoeringen door de radio En geen uitzending van uitslagen na middernacht op den dag van de verkiezingen De omroepvereenigingen hébben een korte ir.eededeeling van den minister van binnenlajndschs zaken ontvangen blijkens welke de ministerraad besloten heeft, diit jaar geene gelegenheid te zullen geven voor het uitspreken van verkie zingsredevoeringen per radio. Ook zal, volgens dezelfde mededeeling, afwijzend beschikt worden op verzoeken om na middernacht <Jf den volgenden morgen vóór 7 uur verkiezingsuitslagen per microfoon bekend (te tbaken. M.en Zal zich herinneren-, dad de poli tieke partijen, die in de Staten-Gemeraai vertegenwoordigd 'weren, vier jaar ge leden gelegenheid hebben gekregqn- haar denkbeelden voor de radio uiteen te zétten, terwijl ook een aantal niet in het parlement vertegenwoordigende par tijen eenzelfde faciliteit werd toegestaan. De toenmaals opgedane ervaring heeft den iminisfeer wellicht tot zlijh thans ge nomen beslui'! gébracht. Groote keuze Overhemden, in alle soorten, met en zonder boord. Nieuwe Dassenf Tootal en| andere kreukvrije. Sokken, Boorden en Bretels. Firma P. KLOK. Landbouw-ordenïngswet in plaats van Landbouwcrisisfonds De minister van Landbouw en Vis- scherij heeft een voorontwerp landbouw,- ordeniiigswet 1937 ter fine van advies aanhangig gemaakt bij de centrale com missie, bedoeld in artikel 27 der Land bouwcrisis wet 1933 en bij den econo- mischen raad. - Het ontwerp bevat de nadere uitwer king van de reeds in het rapport der commissie van Loon aangegeven en na der door den minister in zijn memorie van antwoord aan dé Tweede Kamfer op de landbouwcrisisfondsbegrooting voor 1937 overgenomen gedachte om tot een meer gedecentraliseerd systeem van uit voering der landbouwcrisismaatregelen te geraken. Uitvoerende taak der organisaties Deze nadere uitwerking bestaat hier in, dat aan organen, te vormen uit ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven op het gebied van den land- en tuinbouw, de uitvoering en voor een deel ook de vaststelling van de maatregelen Iter bevordering van de economische 'be teekenis van den land- en tuinbouw wordt opgedragen. Een zoodanig gedecentrali seerd systeem sluit aan bij het streven, dat zich den laatsten tijd in ons ge- heele nationale bedrijfsleven heeft ge openbaard, om een deel van de thans aan de overheid met betrekking tot het sociaal en economische leven opgedra gen regelende en uitvoerende taak over te dragen ami organisaties, welke uit en door een groep of groepen van on dernemingen worden gevormd. Klaarder structuur verwacht Het wetsontwerp is bestemd in de plaats te treden van de landbouw-crisis- wet 1933. Deze wet had slechts een be perkten en tijdelijken opzet. Zij was be doeld om in de in 1933 heersehende bui tengewone omstandigheden bijzondere maatregelen te treffen in het belang van den landbouw. Hoewel van een terug keer tot den normalen .toestand nog moeilijk kan gesproken worden, komt het den minister voor, dat het tot een klaardere structuur van de nog- immer noodzakelijke regelingen zal leiden, in dien men zich losmaakt van het crisis- karakter daarvan en zich instelt op de noodzaak van de handhaving daalrvan voor een langeren tijdsduur dan aan vankelijk is voorzien. In het wetsont werp is dan ook de mogelijkheid ge opend tot intrekking van de landbouw- crisiswet 1933, terwijl voorts daarin be palingen zijn gesteld, krachtens welke maatregelen ten behoeve van den land bouw kunnen worden genomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN De dubbele moord te Vlissingen De commissaris van poli'tie te Vlissingen heeflt signalementen verspreid va^i een (tweetal mannen, die i|n den avond van 3 (Maart in de omgeving van het café de Keersluis, waarin dien avond de vree- selij'ifce moord op heit echtpaar Lauwereins plaats had, z'ijn waargenomen en die men verdenkt van debet te zij|n aan dift misdrijf. Heb eerste signalement luidt: ongeveer 28 (tot 30 jaar oud, ongeveer 1.80 lang, I lang pos/tuur, groote scherpe nefuis, blauwe i oogen, bleeke gelaatskleur, lichtblond j achterover gekamd haar met diepe in- j snijdingen op het voorhoofd, mooie witte gave (landen, lidteeken loopepde langs de onderzijde van de linkerwang tot den hals. Gekleed in blauwe overjas, een soort duffel, grijze fietspet, donker ge- kleurde iantasiebroek, zwarte schoenen, 1 wit overhemd met witte slappe boord zonder das. Het tweede signalement is van ee|n persoon vian ongeveer 32 jaar oud, lafng ongeveer 1.65 meiter, gezet postuur, bjol en bloozend gelaajt, dikke neus, lichtblond- achterover gekamd haar, grove dikke handen, grijze overjas, lichtgrijze fiets pet en donker céstuum. Beide mjaqnjen hadden zwarte lage lakschoenen aam Eveneens in verhainid met dit misdrijf deelt de commissaris mede, dat vermist wordt o,a. een ijZeren geldkistje, waar in (ten eerste twee obligaties van 100 francs stad Antwerpen 1897 serie 40444 ho. 18 en serie 40446 no. 16; tejni tweede twee obligaties van 250 francs van het Verbond van samenwerkende genoot schappen voor oorlogsschade in het ver woeste gebied van België 1921 en wiel serie 006302 nos. 17 en 30; ten derde een vervallen lotisicolot en te)n vierde een twintigste lot van de 474ste staats loterij. Van beide laatstgenoemde stukken 2)ijn de numlmérs niét bekend. Oude man overvallen In de buurtschap de Biesselt te Mook (L.) woont in een afgelegen staand huisje een oude man, 'Voet genaamd, met Zijln ongeveer 32-jarige zoon. Toen de 'zoojn Maandagnacht thuiskwam' bemerkte Liiji onraad ïn de woning en toen hij 'bin nentrad zag hij; tot Zijn schrik dat zijjn Vader door twee kerels was aangevallen. Toen de jonge Voet zijn vader te hulp wilde snellen, keerden de beide ba|rt- dielten zich tegen hem1. Een der mannen bedreigde hein mét een revolver en eischlte geld. Toen de jongeman daaraa|n geen gevolg wenschte te geven e(ni zich /fegen de indringers begon te verzetten, ontstond een hevig gevecht, waarbij' de jonge Voet deerlijk werd toegetakeld. De oude man was initusschen naar buiten geloopen, waar hij luidkeels om hulp riep. Op dit geroep kwamen de bewoners van twee op eenigem afstand staande woningen toesnellen, wiaarop de bandieten de vlucht namen met achter lating van een rijwiel elni een jas. De jonge Voét werd met een hersen schudding naar hei ziekenhuis te Nij megen vervoerd. De politie, die slechts over een vaag signalement beschikt, speurt ijverig naar de gevluchte ban dieten. Het drama te Tilburg In aansluiting op ons bericht, dat te Tilburg sedert enkele weken de onge huwde vrouw L. (u'jt de Verwerstraat mét haar twee jeugdige Mnderen van twee en vijf jaar, spoorloos wias verdwenen, vernemleni wij thans, dat gistermiddag om streeks vier juur, dok de lijken van de vrionwl en dat van het tweede het 5-j. kind zijn opgehaald uit de Piusbaven van het Wilhelminaktanaal. Het andere lijkje is Maandag gedregd. De taak van de »Hertog Hendrik« Naar het A.N.P. ter opre 'kjamt, heb ben de autoriteiten in Spaainsich-Marok- Mot er onzen vertegenwoordiger te Tanger op gewezen, dat de activiteit van de „Hertog Hendrik" ïnéeilijkheden zjoiu kun nen opleveren, inzonderheid indien be doelde ojoirlogsbodem bescherming Zou verleenen aan schepen, van welke be kend is, dat zij izlich met oorl|Ogsvervoer bezighouden. In verband hi er mé de vernemlen \v'ij, dat onze regeerinig aan den geZant te Tanger medegedeeld heeft, dat de „Hertog Hen drik" van het begin af de instructie had geen schepen bescherming te verleenen, die wapenen, munitie of vrijwilligers naar Spanje ver voeren. Bescherming van zeevisch Te Londen is gisteren een o vereen- klorbst tusschen Gpo|0|t-Brittainmië, Duitsch- land, België, Denemarken, IJsland, den Ierschen Vrijstaat, Nederland, Polen en Zweden tot bescherming van de zeevis- scherij in het Noordelijk) deel van den Atlantis'chenj Oceaan is onderteekend. De aanleiding tot het sliuiten van deze overeenkamist is de reeds lang bestaande vrees, dat door de grolote visch vangst op de Noiolrdelijke zeeën de instandhou ding van den vischstand niet méér ge waarborgd is. In de overeen/k|o|mfst is be paald, dat voortaan in de OOeaanvissche- rij slechts metten zullen wérden gebe zigd mét Imiaasw'ijdten, die de vangst van jonge vissdhen uitsluiten. RECHTZAKEN De fraude bij den B.V.L. De officier van justitie bij de recht bank te Middelburg heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 19 Maart j.l., waarbij de oud-secretaris van het verband Zeeland van den B.V.L. en oud-wethouder van Vlissingen, den 56-j. P. G. L(aernoes) te Vlissingen is veroordeeld to|t 8 maan den gevangenisstraf, met aftrek van bet voorarrest, wegens valschheid in geschrif te, het voortgezet misdrijf van valsch- Blum in de Fransche Kamer over de relletjes te Clichy Voorontwerp van een landbouw ordeningswet ingediend De ministerraad verbiedt ver- kiezings-redevoeringen voor de radio De dubbele moord te Vlissingen De signalementen van de ver dachten verspreid De fraude bij de B.V.L. De officier teekent hooger beroep aan Twee Nederlandsche duikbooten naar de Spaansche wateren Kans op nachtvorst WEERBERICHT Hoogste barometerst. 765.6 te Reykjavik Laagste 745.8 te Vardö Verwacht lot den avond van 24 Maart; Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, kans op nachtvorst, overdag weinig ver andering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 25 Maart 5,54 6,21 Hoog- en faagwater te Zierikzee HoogwaterLaag water 25 Maart 1,52 14,23 7,31 19,46 heid in geschrifte en het opzettelijk ge bruik maken van een valsch geschrift.. De officier had op: 5 Maart 1 jaar en 6 maanden geëischt. Overtreding van landbouw-- crisismaatregelen Vier verdachten voor de balie Een 32-jarige controleur, een 38-jarige handelaar, een 30-jarige landarbeider en een 31-jarige landbouwer stonden! gis teren terecht voor de Rotterdamsche rechtbank terZake van vervalsching vara oormerken, frauduleus aanwendein Van oormerken en fraude mét wegen vaini gedenatureerde aardappelen op Goeree en Overflakkee. De controleur bij de Landbéuw-drisis- organisaitie had misbruik gemaakt van Zijn invloed als crisisambtenaar ejn had een getuige bewogen tot afgifte van vier-jarige varkens, welke getuige te laat had aangegeven. Getuige gaf deze var kens af en de landarbeider voorlag de dieren, op aanstichten va|n den 'contro leur, van oude merken, die afkomisitig waren van geslachte varkens. Hierdoor stegen deze varkens aanmerkelijk im prijs. Verder had de controleur in den Zomer van 1936 het wegen van aardappelen, welke gedenatureerd moesten worden, moéten controleeren. Verdachte had legcjn den landbouwer gezégd: „Als ik bij jou kom' conilroleeren, komt het wel in orde". In de zakken werden (toen slechts ca. 50 kg. afgewogen, terwijl ze wettelijk een imud (moesten bevatten. Ook had de controleur bij' herhaling oormerken, afkomstig van geslachte varkens, voor de tweede maal gebruikt en de daar voor betaalde gelden ten eigen bate aan gewend. De Officier van Justitie weesin zijn requisitoir tegen den controleur op den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1