1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 MAART 1937 OPGENOI ZlERIKZEESCHE COURANT FEESTAVOND „EXCELSIOR" De Kern gezien ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTE! Uitgaves N.V. ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13376 ADVERTENTIEN. ran 13 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De vliegtocht van Amelia Earhart mislukt Haar vliegtuig in brand gevlogen De inzittenden ongedeerd Toen de Amerikaansohe vüegster Ame lia Earhart Zaterdag te Hopoloieloe wilde opstijgen omi haar vlucht io|m) de wereld voort te zetten, sloeg haar toestel tegen den grond te pletter en vlo-o|g onmiddel lijk in brand. Mevrouw Earhart bleef on gedeerd. Het vliegtuig had 300 meter over het vliegveld gereden, toen het slipte, op een vleugel overhelde en vervolgens omsloeg. O.ojk de beide metgezellen van. de vüegster kregen geen letsel. Dn be stemming Was het eiland Rowland in den Stillen Oceaan, op 2880 kilometer van Hawaii. Het vliegtuig van AmJelia Earhart was een twee-motorige Electra, van de Lock- heedfabriek, waarbij zooals men weet, de K.L.M. zes vliegtuigen (type Super- Electra) in bestelling heeft. Amelia Earhart heeft verklaard, dat het springen van den band van het rech- terwiel van het toestel het ongeluk heeft teweeg gebracht. Zij sneed direct den gastoevoer af, hetgeen een lopaherstelbara ramp heeft voorkojmlen. Zij verklaarde niet de bedoeling te hebben haar plan een vliegtocht om) de wereld te maken op te geven. Het toestel is niet geheel vernield, aangezien de brand die uitbrak, direct bedwongen kon worden. Het toestel zal waarschijnlijk naar de fabriek worden teruggezonden io)m ge repareerd te wiorden. Prins en Prinses op weg naar Rome Prinses Juliana en prims Bernhard zijn Zondagochtend om half tien per auto v2|n kasteef Jvüttersill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde gipig de tocht eerst naar Innsbrück, waar het paar in hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij' hadden daar een ontmoeting imiet prins Julius zjuir Lippe, een oom van prins Bernhard. Om' h.alf Twee werd de tocht over den besneeuwden Bremnerpas naar Bol zano voortgezet. Hedenmorgen Zijin zij te Mantua aangekomen. Rome is voorloopig doel van de reis. De prinses en de prins z'ijm van plan tot het einde dezer week in de Ita- liaanscihe hoofdstad te blijven. Diaarna zullen zij naar Monte Carlo gasm. Het nationale huwelijksgeschenk In totaal is f 664,661.67 ontvangen Het Algemeene comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk be richt, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken azjn het Prinselijk bruidspaar een bedrag van f 664,661^67. Bijeengebracht is door de comité'si Voor de groote steden en de provinciale co mité's: Amterdam f 160.000; Rotterdam f 67.350; 's Gravenhage f 66.700; Gro ningen f 13.000; Frieslalmd f 7.204.45; Drente f 6.337.70; Overijsel f 16.954.29; Gelderland f 33.989.91; Utrecht f 28.237.16; Noord-Holland f 61.077.67; Zuid-Holland f 44.260; Zeeland f 12.467.04; Noord-Bra bant f 26.747.16; Limburg f 12.129.91. Bij' den algemeenen penningmeester Zijn ook rechtstreeks van particulieren in Ne derland en in het buitenland remises in gekomen, welke inclusief de tot duverre gekweekte rente, in totaal f' 24.055.94 beloopen. Voorts Zijn voor bovengenoemd doel afzonderlijke inzamelingen gehouden door, resp. bijdragen ontvangen van: het co mité vrouwen van Amsterdam f 9580; het Surinaamsche comité f' 2500; het Curacaoschc comité f 10.000; het comité van de Nederl. schooljeugd f 38.000; het staalbedrijf der P.T.T. f 4.885.$8; de orde van vrijmetselaren onder het grool-oosten der Nederlanden f 2000; de Coöperatieve centrale Raiffeisenbank ein verschillende harer boerenleenbanken 1' 2000; de Haagsche Pof f .15.185.06. De gravin van Covadonga, de echt- genoote van den ex-k roo.m prins van Spanje, heeft echtscheiding aange vraagd. Zij beschuldigt haar men vani „vrijwillige verlating sedert Maart 1936". Zif heeft echter geen eisch tot fjnan- c'ieele ondersteuning ingediend. De graaf van Covadonga heeft verklaard, dal hij zich ?fipt tegen een scheiding zal ver zetten. Deze zal waarschijnlijk over tw'ee maanden worden uittgesprokm. Dinsdag 23 Maart, „HUIS VAN NASSAU" 8.15 uur. Entreé 50 cl. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij Kort verslag van de vergadering vi,an het Dagelijksch Bestuur, gehouden op Maandag 15 Maart. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen voor zitter der Z.L'.M. O.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking: Grondbelasting. Het Dag. Bestuur heeft zich vereenigd met een verzoek, van een der zuster organisaties gericht tot het Landbouw- Comitó om bij den Minister aan te drin gen op een jaarlijksche verlaging van de grondbelasting mieit 5 a 10 (plet. Het Land- bouw-Comité heeft reeds eerder, doch tevergeefs getracht afschaffing van deze belasting te verkrijgen, welke verzoeken zijn geweigerd, daar de Regeering deze post van baten niet op haar begrooting kan missen. Vermeend wordt dat dit argument komt te vervallen, nu slechts wordt verzocht om een jaarlijksche ver mindering vani 5 a 10 pet. Aardappelprijzen. Het Dag. Bestuur heeft opnieuw de aandacht van het Landbouw-comité ge vestigd op de onvoldoende prijzen voor consumptie-aardappelen, in het bijzonder voor de liassen Zeeuwsche Blauwe en Bonte. De prijsregelende werking van de hui dige aardappelregeling heeft voor de betere soorten consumptie-aardappelen ge heel gefaald. Als gevolg hiervan ont vangen de telers onvoldoende aardappel prijzen, terwijl het tevens te voorzien is dat tengevolge van deze maatregelen de verbouw van genoemde rassen wordt in gekrompen, waardoor het speciale afzte- gebied van deze aardappelen voor de toekomst verloren dreigt te gaan. Het Dag. Bestuur heeft het Landbouw- comité verzocht er bij! den Minister op aan te dringen voor de genoemde rassen de denaturatietoeslag te verhoogen, op dat althans de kostprijs wordt bereikt, hetgeen thans niet het geval is. Voorts is verzocht de denaturatie voor aardap pelen, behoorende tot rubriek A, belang rijk vroeger dan tot nu toe, mogelijk te maken. Teeltregeling rundvee. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de huidige teeltregeling voor het rundvee. Het Dagelijksch Bestuur is van meening dat de teeltregeling toege past door beperking van het aantal kal veren de prijzen van het vee gunstig heeft beïnvloed, doch tot dusverre nog geen invloed heeft gehad op de hoeveel heid melk. Het aantal koeien in de pro vincie Zeeland is althans het laatste jaar eerder toe dan afgenomen. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat de tijd om op algeheele afschaffing van de teeltregeling aan te dringen nog niet is aangebroken, doch dat gestreefd dient te worden naar een geleidelijke verruiming van het aantal kalverschet- sen, met dien verstande dat het meerder aantal te verstrekken schetsen dient te worden toegekend aan hen, die voorheen gewoon waren jongvee te houden. Botervraagst uk. Het Dag. Bestuur heeft zich nogmaals uitgesproken voor een krachtiger verde diging van de belangen van onze zuivel- bereiders en hun product de boter tegen over de margarine. Algemeen was men van oordeel dat de boter zooveel mo gelijk dient te worden beschermd tegen alle andere kunstmatige vetten, waarvan de grondstoffen veelal van tropischen oorsprong zijn. Ontwikkeling sdag. Medegedeeld werd dat de 8e Zeeuw,- sche Ontwikkelingsdag zal worden ge houden opj 8 Mei e.k. te Goes. Aankoopvoorwaarden Drai neer b u i z e n. Het Dag. Bestuur heeft goedgekeurd de door de Werktuigencommissie der Z.L.M. opgestelde algemeene verkoop voorwaarden voor draineerbuizen. Beslo ten werd zich in verbinding te stellen met de fabrikanten van draineerbuizen, teneinde te trachten met deze leveran ciers tot overeenstemming te komen in zake het vaststellen van aankoopvoor waarden voor draineerbuizen. Bruine boonen en groene erwten. Besloten werd ,de aandacht van het Landbouw-Comité te vestigen op de te lage richtprijzen van bruine boonen en groene erwten en te verzoeken pogingen aan te wenden deze verhoogd te krijgen. U.C. Z.-re geling voor lijnzaad. Uit de practijk worden herhaaldelijk klachten vernomen over de concurren tie welke het N. A. K. gekeurd lijnzaad ondervindt van het volgens de U. Q. Z.,- regeling gekeurde zaad. Besloten werd tot de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst het verzoek te richten de regeling voor de keuring van U. V. Z. lijnzaad af te schaffen. Inleiding Hoofdbestuursvergadering. Medegedeeld werd dat de heer Prof. C. de Vries, Hoofddirecteur van het Rijks landbouwproefstation te Groningen zich bereid heeft verklaard op de hoofdbe stuursvergadering van 6 Juli een inlei ding over het grondonderzoek voor klei en zavelgronden. Richtprijs tarwe. Besloten werd het Landbouw-Comité opnieuw te verzoeken krachtige pogin gen in het werk te stellen om de tarwe- richtprijs verhoogd te krijgen. Nu de oogsten dit jaar belangrijk minder gun stig zijn gebleken als het voorafgaande jaar, is dit verzoek alleszins gerechtvaar digd te noemen, daar thans de produc tieprijs niet wordt bereikt. Daarbij komt dat de wereldmarktprijs belangrijk is ge stegen en uit dien hoofde een verhoo ging van do richtprijs zeer preker te billijken is. ONDERWIJS De toelatingsleeftijd Voor de lagere school Het nieuwe Kon. besluit betreffende den toelatingsleeftijd voor de lagere school schijnt nog al eens aanleiding tot misverstand te geven. Met het vo rige is het eenige verschil, dat scholen, die haar cursus in de tweede helft van het kalenderjaar aanvangen, nu leerlin gen mogen opnemen, die vóór 1 October zes jaar geworden zijn of worden. Vroe ger was dit vóór 1 September, waar door het jaar voor de aanneming ver deeld was in twee ongelijke helften, één Van 5 maanden en één valn 7 maanden. Deze wijziging is een verbetering te achten. SIRJANSLAND. Zaterdagmiddag had in de openbare sdhoql alhier de huldiging plaats van den heer K- Oudshoom, welke wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd miet pensioen gaat en zich te Zierikzee gaat vestigen. Aanwezig waren het genu.-bestuur en raadsleden der gem!. Ooisterland, miet de gemi.-sedretaris, vele collega's^ oud-leerlingen en een gno|o,t deel der burgerij. Ruim) twee lujur werd dhr. Oiudshioorn miet echtgeniqote en dochter, welke dames door den burgemeester een bouquet waren aangeboden, van hup wo ning afgehaald en in de school geleid. Als le spreker nami de burgemeester het woord. Deze bracht dhr. Oudsboorn dank voor alles, w'at hij in de bijna 30-jarige periode als ho|o(fd voor het on derwijs heeft gedaan. Tevens kon spr. verklaren, dat de openbare school te Sir Jamsland steeds hoog stiond aangésclhre- vep bij de Inspecteur. De heer Oudshoom had steeds al zijn energie aan de School gevoerd heeft, dit is zeker wel van be zuinig beheer, dat dhr. Oudshoorn steeds deyoerd heeft, dit is Zéker wel van be lang. Hij had ook niet geaarzeld iqml een kweekeiinge miet acte aan de school be noemd te krijgen; nog bestaat er gevaar voor lopheffing der school, doch gehoopt WOrdt, dat ze Zal blijven. Namiens de ge meente bood de burgemeester een boe kenkast aan. Als tweede spreker trad naar voren dhr. P. J. Flnjijt, lid van den raad. Deze dankte dhr. Oudshoorn namens de bur gerij voor het vele, dat hij gedaan had en bood als blijk van waardeering een pendule aan'. De derde spreker, de heer J. Fluijt, hoofd der school te Oiud-Vossemeer, sprak i namens zijn vier mede-aanwezige oud- j leerïingen-vakgenooten, hun io<ude leer- meester toe. Dank bracht hij hem' voioir alles, wat hun (meester in hun jeiulgd VOior hen had gedaan. Treffende staaltjes werden nog van juist 20 jaren terug naar voren gebracht. Als blijk van hooge waardeering of freerde hij nam'ens die oud-leerlingen een fauteuil. Vierde spreker was dhr. D. Kosten, hoofd der schopl te Oosterland, welke sprak als voorzitter der afdeeling Du.ive- land Van het N.O.G. Namens de afdeeling bood hij een mop ie leeslamlp aan. Vijfde spreker Was de heer M. K. de Ronde, die als vriend sprak. Spr. hoopte dat de vriendschap voort zal duren. Als zesde spreker voerde dhr. Swenne, hoofd der schopl te Ouwerkerk 't woord als oudste cbllega. Daarna las dhr. J. A. de Rijke alhier, eenige brieven en telegra/mlmlen voor van oud-leerlingen, allen getuigend van harte- lijlkheid, dankbaarheid en hooge waar deering voor hup loiuden leermeester. Hierna mam' de heer Oudshoom zelf het WPoxd. Hiji had de dag liefst onopgemerkt viopr- bij) laten /gaan, doch dit zou, echter tegen over al het werk onbeleefd geweest zijin. In de eerste plaats dankte hij burgem. en weth. en de gemeenteraad voor de medewerking steeds van hen ondervon den. Hij getuigde, dat hij steeds met plezier de gemeente had gediend. Ook de burgerij dankte hij vPor hun mede werking. Steeds had hij op Sir Jansland met genoegen gewerkt. De schooi zal dóór hem niet wiorden vergeten. Het ca deau vond hij in evenredigheid met zijn werk te groot. Verder hpppte hij', dat de ouders oiok aan het nieuwe hoofd hu:n "steuin niet zullen onthouden. Mocht de school in gevaar komen, dan dient imien op de bres te staan vooir haar be houd. Verdwijning Zou een ramlp vopr het dorp beteekenen. Zeer verheugd was spreikler, dat zijn oud-leerlingen (collega's en vakgenoo- ten) op dezen dag tegenwoordig waren. Hij bracht hun dank voor hun waardee- rende woorden en vopr het mooie ge schenk. Ten laatste werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, persoonlijk af scheid te nem'en van dhr. Oiudshoorn miet zijin familie. 0 Het Nationaal huwelijksgeschenk 6Va ton ontvangen De wereldvlucht van Amelia Earhart mislukt De toelatingsleeftijd tot de lagere school Prinses Juliana en Prins Bernhard op weg naar Rome Zierikzee Renesse 7—0 De wereldkampioen Raynaud verongelukt Regen- of sneeuwbuien VERSCHILLENDE BERICHTEN Lijk aangespoeld Op de Slikken gelegen aan den Zuid- dijk te Ouddpiirp', is Wo ens dagmorgen jl. door een arbeider een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk! van een vrouwelijk perso'oin gevonden. Door hem is hiervan direct bij den. burgemeester aangifte gedaan. Uit het door de gewaar schuwde familie verstrekte gegevens bleek het te zijn m'ej. B. gewoond heb bende te EUemeet. Zij is op 7 Januari 11. door verdrinking jammerlijk io|ml het leven gekomïen. Het lijk is doojr de zorg der gemeentepolitie naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats overge bracht. Het is Donderdagmorgen per vaartuig naar Scha ren dijke vervoerd en vervolgens naar Ellem'eet. Motorrijwiel over den kop geslagen Op den rijksweg Maastricht—Roer mond is Zondagavond een ernstig jm'otor- iielsongeluk gebeurd, waarbij drie per sonen zwaar werden gewond. De 45-jarige Laurens uit Heerlen was te vpet op weg naar het station van Roermond. Hij liep op het fietspad en begaf zich naar den rijweg, omdat hij! van de fietsers hinder ondervolnid. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende motorfiets ge grepen en tegen den grond geslingerd: waarbij' het voertuig over den ltop sloeg. De 'beide berijders, de heeren P. Hou- b'en en M. Miachelissen, beiden uit Roer mond, werden Zwaar gewond. Beideön liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopelooZeini toestand naar het St. Laurentius ziekenhuis vervoerd. Ook de voetganger werd zwaar gewond. Zij'n rechterbeen werd versplinterd en bijna van het lichaam gerukt. In er|n- stigen toestand werd hij eveneqnls naar het genoemde ziekenhuis overgebracht. Houten is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. Ernstige vechtpartij Zaterdagavond is het anders zoo rustige dorpje Bergheml bij Oss in opschudding gebracht door een aantal hevige vecht partijen gepaard gaande mét ernstig ver zeg tegen de politie, waarbij verschillende WEERBERICHT Hoogste b'arometerst. 767,1 te Vestmanöer. Laagste 740,4 te Memel. Verwacht tot den avond van 23 Maart: In het Oosten zwakke tot matige, in het Westen meest matige Noordelijke tot Noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen- of nattte sneeuw buien, iets kouder. Zon op: Zon onder: 23 Maart 5,58 6,17 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 23 Maart 12,36 5,51 18,23 personen ernstig werden gewond. In dafé „De Lindeboom" van den heet L., waren verscheidene dorpelingen in de gelagkamer bijeen, waarvan somlmigen wel wat ,al te diep in het glaasje geke ken hadden. Voornamelijk de arbeider Th. verkeerde in Zwaar beschonken toe stand, en wias zeer luidruchtig. Hij wilde den kastelein te lijf en toen deze zich verweerde, sloeg Th. het buffet kort en klein. Toen de rijksveldwachter P. ter plaatse kwam!, verliet Th., in gezelschap van ze kere C. het café. De politieman wilde Th. arresteeren, imaar deze verzette zich zoo hevig, dat P. de hulp van C. inriep, die zich, toen de beschonklene in het ar- restantenloikaal wias gebracht, oioik tegen den rijksveldwachter keerde. Met groote mtoeite slaagde deze er in de beide be lagers van Zich af te wierpen en Zijn klewang te trekken, waarm'ede de twee onverlaten tot hun schade kennis maak ten. De dromhenman Th. kreeg Zulke tik ken dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De andere onruststoker zag kans te ontsnappen, maar zijn vrij heid was van (korten duur. Hij werd door de marechaussee opgespoord. Oolk C. bleek ernstige klewianghoiuwen te hebben opgekropen. De beide vechtersbazen zlul- len in Den Bosch hoo)ren hoe men daar hun iqp treden waardeert. Caféhouder poogt zijn vrouw en zijn huis in brand te steken In den nacht van Zaterdag op Zondag is door krachtdadig optreden van de po litie, V1 i s s i n g e n voor enistig onhefil gespaard gebleven. In het pand Dokkade 12 is een café gevestigd, bewoond door de familie Arn- scheidt. De verhouding tusschen man en vrouw was klaarblijkelijk niet gunstig,, waarom de man dan ook eenigen tijd geleden naar Duitschland zijn vader land was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de echtelijke woning teruggekeerd en 's nachts om een uur werd politieassistentie in het café'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1