1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IVOROL WOENSDAG 10 MAART 1937 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT UITVOERING „RUST ROEST" Het minste tandbederf Da Kern ABONNEMENT! 1797 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i Ml. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERfKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13366 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur DE STRIJD IN SPANJE De rechtsche partijen zoeken aaneensluiting Zijde aan zijde met den oorlog gaat de politieke -campagne. Er is geen nationa listische leider, die het niet duidelijk maakt, dat hij het volk niet alleen aan zijn zijde wil krijgen, maar ook wU overtuigen van de noodzakelijkheid van hervorming. De verschillende rechtsche partijen hebben andere opvattingen over de wijze, waarop het nieuwe Spanje op gebouwd behoort te worden, maar hun gemeenschappelijke idéé komt tot uiting in de leuze: „Una patria, Espana; un» caudillo, Franco" (één vaderland; Spanje; één leider: Franco"). Het is niet zeker of de toekomst een aaneensluiting van de verschillende par tijen zal brengen of dat zij alle tot een accoord zullen komen over één program: Op het oogenblik hebben de traditiona listen practisch een actoord bereikt met de „Renovacion Espanola" om den jong- sten zoon van ex-koning Alfonso, Don. Juan. als rechthebbende op den troon te erkennen, indien hij in ruil daarvoor belooft de beweging voor corporativis» me der Carlisten te steunen. Men is nu bezig deze partijen nader te brengen tot de „Spaansche Phalanx" en de „Ac- cion Popular". Het geheel zou dan de partij der „Franquistas" genoemd worden. Het is natuurlijk de vraag of het ooit zoover zal kunnen komen. Deskundigen geloo- ven dat het in elk geval mogelijk is dat de verschillende partijen tot een accoord kunnen komen over een ge meenschappelijk program. Generaal Mola heeft alle richtlijnen aangegeven voor zulk een program. Hij gaat uit van het principe dait de belan gen van het individu in het nieulMe Spanje ondergeschikt zullen zijh, aan de belangen van de gemeenschap en dat particuliere eigendom wiel bestaansrecht heeft, maar dat erkende eigendom' zoovel rechten meebrengt als plichten oplsgjt. Ter voorkoming van klassenstrijd zullen de arbeiders, evenals de Werkgevers, ver- tegen'vtoqrdigd worden in eeln economi sche organisatie, doordat elke tak van bedrijf georganiseerd zal Morden in een corporatie. Volgens Mola is Spanje naar den ondergang gevoerd door politici en dus moet het nieuMe Spanje een totali taire staat Zij'n. Het is duidelijk, dat de verMe2énlijking van al deze nationalistische ideakirmioet Machten tot de oorlog ui't is. Intusschen kan men aan de zijde valn. de rechtschen den eerlijken Mensch opmerk'ein de wel vaart van het geMone volk te bevorderen. De Fransche defensie-leening aangenomen Blum gaat overstag Dat de natiuur sterker is dan de leer heeft ook Frankrjjik's premier, Leioin B1 urnmoeten ondervinden en m|o;etein erkennen, dat het geld zijin eigen, on buigzame wetten heeft. Hij heeft door den finaneieelein kjoiers, dien hij in Jiuini, toon hij het bewind aanvaardde, het .angstiig geworden kapi taal bij milliarden trames het land uitge dreven, dat dekking ziocht in buitenlan'd- sche valuta,, iriaar gemeend, dat hij het onder bedreiging van. strafmaatregelen tot terugkeer kon dwingen. Het kapitaal bleef echter ongevoelig voor dreigementen en Blum, staande vjoior de noodzaak zijn staatsdiensten gia;arJde te houden, noiodigt thans de Frams'c'hc kapitaalbezitters minzaam uit, hun spaar penningen naar Frankrijk teruig te doen vloeien en het geld ter beschikking van de regeering te stellen, omider waarbor ging tegen alle risicoi's, tegenwoordige en toekomstige. Blum gaat ook njog een groeten stap verder; hij' zal in de toekomst «jok weder de paden 'van de financieeie orthc|dj0ixie bewandelen: zoowel inflatie als nieiujwe devaluatie van den franc zullen ,niet meer in overweging worden gen|o|mien. Op de bestuursuitgaven zal een bedrag van'ruim 500.000.000 francs worden bespaard ten einde het begrootingseveniwicht tjolt stand te brengen. De moeilijkheden, iwaarop Blum bij de uitvoering van zijn fioanciëele politiek is gestuit, komen voort uit de omstan digheid, dat hij1 aan het b'efaiind komende onmiddellijk besloot om de oude poli tiek van „deflatie" prijs te geven: he't drukken van de prijzen door bet ver lagen van de loonein en andere middelen, teneinde de begrooting in evenwicht te brengen en den £ranc' te beschermen. Plaatsbespreking 11 Maart 1937 12 uur - Loting 12.30 uur Kaarten meebrengen Plaatsbespr. dringend aanbevolen Hij nam Zijn toevlucht tolt contractueel vastgelegde lcunsverhoogingen vioior de industrie-arbeiders, met het doel de koop kracht te verhoogen en den handel te verlevendigen, een^gszijhs geïnspireerd op de Amerikaansche Ne'u! Deal, voerde de 40-urige arbeidsweek voor de industrie in en hief de ingrijpende bezuinigingen op de begroeting op, die Laval had; toegepast. Deze politiek kW lam echter in botsing met de pogingen om' den Wisselkoers van den franc' te beschermen, die vastgeklon ken zat aan den gouden standaard, ter- fatfjl de meeste muntstelsels van den gouden standaard af Iwlaren. Niet slechts de binnenlahdsche finan cieeie positie, maar vermoedelijk ook de j buitenlandsche politieke positie van Frankrijk heeft er veel toe bijgedragen, dat 'Blum overstag is gegaan. Het zou belangwekkend zijn te vernemen, welke druk zoowtel te Londen als te Washington op Blum is uitgeoefend olm hem te be- legen tot praktische poliltiek-financieele opvattingen. Blum zit (thans niet alleen financieel in den palm van de hand van Wallstreet en de City, maar ook (Mak zijn buitenlandsche politiek betreffb vrij wel geheel in den Zak van Lolnden. Nederlandsch schip door Spaansche rebellen opgebracht De »Java« naar Gibraltar Het s.s. Triton van de K.N.S.M., dat van Barcelona, via Vjaleracia, op weg was naar Nederland is door een gewapenide treiler 'van de troepen vaei generaal Fran co, in de Straat van Gibraltar aangebon den en overgebracht paar Ceuta, Het schip was geladen mlet 200 ton stukgoederen en 30,000 kisten sinaasappe len, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de Triton berichtte, zal te Ceuta de geheel© lading moeten worden geljoist en deze zal in beslag worden genoimemu De directie van de K.N.S.M. heeft on middellijk den minister vaw huitenlan'd- sche zaken van deze aanhouding in ken nis gesteld. Zij; deelde nog mejdie, dat het schip zal worden vrijgegeven. Naar het oordeel van de directie betreft |die in beslagneming alleen de aan een Neder landsch schip toevertrouwde lading. Naar aanleiding van deze gebeurtenis 'heeft de minister van defensie, dr. Colijin, telegrafisch opdracht gegeven aan den kruiser Java, zich naar de straat van Gibraltar te begeven, omi voor de Neder- landsche koopvaardijscheepn te (patrouil- leeren en hen, indien noodig, te eonvoy- eeren. In verband hiermee zal het reisplan v:an (^en kruiser, Melke op weg naa*" Colombo is, zooveel mogelijk bespoedigd Morden. Het ligt in de bedoeling dat de Java tegen het einde van deze maand in 'de Spaansche (wiateren aain zal komen. Auto te water gereden Drie Volendammers verdronken Gisterenmiddag kwam een personen auto, waarin vijf Volendammers zaten, uit de richting Hoorn gereden, langs den dijk bij Schardam, omdat de gewonq verkeersweg versperd was door twee auto's, die in de sneeuw waren blijven steken. Dit is den Volendammers nood lottig geworden, daar zij met den boch- tigen dijkweg slecht bekend waren en de sneeuwstorm het uitzicht vrijwel ge heel. belette. Op Schardam gekomen werd de bocht te ruim genomen. Waarschijn lijk heeft de chauffeur de bocht te laat opgemerkt en is de auto geslipt, waar bij hij de macht over het stuur ver loren heeft en in de zeer diepe ring vaart is gereden. De auto kwam enkele meters van den kant eerst tot stilstand, geheel onder water. De chauffeur, N. Veerman en de naast hem zittende P. Veerman konden de portieren daardoor openen en zwemmen de totaal verkleumd den kant bereiken, waar zij door omwonenden, die na het ongeluk te hulp waren gesneld, vart droge kleeren werden voorzien. Het was totaal onmogelijk zich nogmaals te wa ter te begeven, daar or niets meer van den auto te zien was en slechts bij be nadering kon worden aangegeven waar deze lag. De overige drie inzittenden, de gebr. J. de Boer en de 51-jarige C. Tol, kon den de portieren niet open maken en verdronken jammerlijk. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van dei auto van een zuivelfabriek in geslaagd, was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voer tuig te halen. De slachtoffers zaten n.l. alle drie op de achterbank van de auto, waarop ook nog drie zakken klurk geladen wa ren. Toen de visschers na ©enigen tijd uit het voertuig waren getrokken, kon den de inmiddels gearriveerde artsen uit Oosthuizen slechts den dood consta- teeren. TWEEDE KAMER Verlenging eerste oefentijd voor de zeemacht Uitbreiding her halingsoefeningen voor het leger Het wetsontwerp, waarvan de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming slechts de communisten, benevens mevr. De Vries-Bruins en de heer Van Zadel- hoff (SDAP) lieten aanteekenen tegen te zijn hare goedkeuring heeft ver leend, bestaat uit drie onderdeelen. De eerste oefentijd voor de dienstplichtigen, van de zeemacht zal met zes maanden, worden verlengd. Voor de kustwacht! zal die eerste oefening mlët 2 maanden worden uitgebreid. Verder zal voor de landmacht het aantal herhalings-oefenin- gen worden vergroot. De totale duur der herhalingsoefeningen zal niet worden verlengd. Maar de bestaande maximale duur van 40 dagen zal over drie 'ofl meer tijdvakken worden verdeeld. Ten slotte wordt de permanente vrijstelling wegens broederdienst voor de lichting 1939 voorwaardelijk gemaakt. Ook de reeds verleende broederdienst-vrijstellin gen voor de lichting-1938 worden, door een bepaling van dit wijzigings-ontwerp geacht voorloopig gegeven te zijn. Wat het vraagstuk der dislocatie van de vloot betreft, achtte de heer Schaep- man (R.K.) het aanhouden van bemande reseive in Indië onjuist, omdat hij vrees de, dat, in geval van een gewapend con flict in het Oosten, men te laat op het terrein van actie aanwezig zal zijn. Minister Co-lijn onderstreepte het feit, dat de Staten-Generaal wel de (uitgaivm van 's Lands Defensie moeten goedkeu ren en oiok meespreken |0|vier de samen stelling van de vloiot. Maar |oip welke wij ze en waar het mlateriaial zal worden gebruikt, moet do|0|r de regeering worden bepaald. Onzekerheid omtrent de vraag, of de regeering een actievie dam wel ©en pas sieve kustverdediging voor mogen staat, is volgens den minister niet aanwezig). Voor de k|0|mische noot in dit debat heeft de communistische heer Wijnkoop gezorgd. Zonder blikken |0|f' blozen heeft die afgevaardigde verklaard, dat zijn per- tij nooit |0if te nimmer het standpunt der eenzijdige ontwapening ingenomen heeft. Gelukkig bestaat er nog zopi iets als de „handelingen]" der Staten-Generaal, waar- luit valt af te leiden, dat op zijn zachtst genomen de qommluinistische woordvoer der zeer kort vian memorie is. Hioie dit ook zij, thans meent de heer Wijmkiopp, dat de democratische volkeren in staat moeten zijn zich te verdedigen!. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doos 20 cl. De Fransche Kaïmier heeft gisteren de wet op de leen ing ivot&r de landsver dediging mlet 470 tegen 46 stemmen aan genomen. Vinicet Ajuriol, de minister (van financiën, liet de verdediging van (dit ont werp, dat hem onsympathiek was, geheel aan Bluiml over, die op geen politiek debat wensehte in te gaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kincf door een rat gebeten Maandagavond is het 11/2-jarig Zoontje van den landarbeider C. Baas te Nieu Me r-Araste 1 in het wiegje aangeval len door een rat en dusdainig in de lip gebeten, dat het naar een ziekenhuis moest Morden gebracht. Bij' genoemden landarbeider zijn in de afgeloopep IMeek 18 ratten gevangen. In zijn kussen gestikt Toen de echtgenoote van M., chauffeur te de Heen, gem. Steenbergen haar zoon tje van 9 maanden uit zijin bedje wtilde nemen, Wwfam Zij1 'tot de verschrikkelijke ontdekking, dat de 'kleine overleden, vos. Het kind had zich in Zijn 'bedje omge keerd, was daardoor met zijn gezichtje in het kussen terecht gekomen en ge stikt. »De Kantoeng* komt in zijn normalen stand 1 De Kantoeng is gestrand op een mijl uit id,e kust van Cornwall bij Poiperro. De sleepbooten Humber en Schelde zijn in de nabijheid voor anker gegaan. Zij wachten pp instructies. Het zal moeilijk zijin den sleepkabel aan de Kantoeng te bevestigen, doch zoo noodig zullen dui kers 'daartoe hun medewerking verleenein en de kabel onder Mater vastmaken. Het is niet 'bekend hoe de situatie Van de Kantoeng thains is. Rritsehe ha vens hebben het verbod uitgevaardigd de Kantoeng onderstboven 'binnen te slee pen, aangezien men- vreest, dat de 'bagger molen de ihavenmpndiingen zou kunnen versperren. Men ver'wlacht, dat de bagger-- molen in het Kanaal zal kunnen )w'k>,rden hersteld in zijïi normalen stand. De moord te Vlissingen De slachtoffers begraven Gisterenmiddag is onder zeer groote belangstelling van de zijde van het pu bliek het echtpaar Lauwereins, die het slachtoffer werd van den moord, op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen ter aarde besteld. Ds. C. F. Nolte, predikant bij de Evan gelisch Luthersche gemeente te Vlissin gen en te Middelburg heeft allereerst in den familiekring woorden van troost gesproken en bij de groeve in zijn lijk rede gewezen op de verbijstering, die in heel Vlissingen heerschte, toen deze moord op de twee bejaarde menschep bekend werd. Diepe deernis' gaat uit tot degenen, die als slachtoffer van de zen laffen aanslag zijn gevallen, en tot de 90-jarige moeder van de vermoorde vrouw. Woorden van troost schieten hier tekort. De familieleden strooiden bloe men in de groeve, waarmede de ont roerende plechtigheid ten einde was. Het onderzoek naar den- moord heeft nog niet tol eenig definitief resultaat geleid. Wel heeft de politie dank zij de medewerking van het publiek de beschikking gekregen over verschillende gegevens, doch men kon daarmede nog niet tot een volledige reconstructie ko men van den toestand ter plaatse op den avond en in den nacht, waarin de moordaanslag is gepleegd. Aangezien er veel aanleiding is tot het vermoeden, dat de dader na den moord uit Vlissingen is vertrokken, doet de politie opnieuw een oproep tot de genen, die meenen eenige inlichtingen te kunnen verstrekken. Deze oproep geldt dan ook zeer in het bijzonder elk spoor van den dader, dat buiten Vlissingen, wellicht zal worden ontdekt. In het café is een onderzoek ingesteld naar vinger afdrukken, doch dit onderzoek heeft geen positief resultaat opgeleverd. De rechtsche partijen in Spanje zoeken naar 'n accoord Frankrijk's financiën noodzaken Bfum tot terugkeer op oude paden Nederlandsch stoomschip door Spaansche rebellen opgebracht De wijziging van de Dienstplicht wet door de Tweede Kamer aanvaard Auto door de gladheid te water gereden; 3 slachtoffers Lichte dooi Voor de tweede maal dit jaar is de toestand in de Amerikaansche auto- industrie moeilijk geworden. Te Detroit staken 50.000 arbeiders der Chrysler fa brieken, terwijl 4500 arbeiders in de'ca- rosseriefabrieken van Briggs niet kunnen werken tengevolge van deze staking. Voorts zijn 5000 arbeiders der autofabrle- j ken van Hudson in staking. Tenslotte is een staking uitgebroken in de carosserie- j fabriek van Fisher, waar de arbeiders onmiddellijke loonsverhooging eischen. J H. Taylor heeft in den wetgeven- den raad te New-Jersey voorgesteld de 9 millioen successierechten, die de erf genamen van den onlangs overleden jour nalist en radiospreker Arthur Brisbane aan de schatkist in dien Staat zullen moe ten uitkeeren, te besteden voor steun aan de werkloozen in dien staat. Tay lor schat de nalatenschap op 20 tot 30 millioen. W£EB?BE»!CWT Hoogste barometerst. 771.5 te Jan Mayen Laagste 745.0 te Weenen. Verwacht tot den avond van 11 Maart: Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind, half- tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen sneeuw, des nachts temperatuur om het vriespunt,, overdag lichte dooi. Zon op: Zon onder: 11 Maart 6,28 5,54 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 11 Maart 1,44 14,15 7,25 19,38 Rose, de Poolsche onderstaatssecre taris van handel en nijverheid, heeft er op aangedrongen, dat verband wordt ge legd tusschen het bevolkingsvraagstuk en dat van de grondstoffen. Met een jaar- lijksche bevolkingsaanwas van 450.000 zielen staat Polen in de eerste rij' van de Europeesche volken wat betreft den loop der bevolking. Daarom heeft het zooveel belangstelling voor de grond stoffen; het bezit daarvan is voor Po len een zaak van leven of dood. Mevrouw Simpson is gisterenmid dag op het kasteel Cande bij Tours aan gekomen. Weer verluidt, dat de Hertog van Windsor het kasteel weldra zal aan- koopen. Ook vele aanzienlijke gasteninoe- ten reeds zijn aangekomen, vermoedelijk om het huwelijk tusschen mevr. Simp son en den Hertog bij te wonen, het welk, naar tenslotte gemeld wordt, In de kleine slotkapel zal worden vol trokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1