ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 MAART 1937 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Dg Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteurs M. J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13364 ADVERTENTIEN i ▼an 1—3 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De kunst van beroemd zijn Een zoet vergif Sterke beenen die de weelde kunnen dragen Het is een raar ding, die roem. Velen frneenen eerlijk en oprecht, dat zij be roemd zijn en zij verbeelden het zich alleen maar. Anderen ontwaken op een goeden morgen en ontdekken tot hun verbazing, dat zij onverwachts beroemd geworden zijn. Sommigen oogsten den roem uitsluitend tijdens hun leven, hun glorie sterft met hen. Anderen worden pas na hun dood beroemd. Julius Caesar was beroemd en Napoleon en Goethe en Schiller.... maar óók Willy den Ouden, Lindbergh, Kokadorus, even als Ghandi, Mrs. Simpson, Shakespeare, Greta Garbo en Pijnenburg.... Roem is immers zoo verscheiden, beweegt zich op allerhand gebied, komt en blijft, of gaat weer heen, 'tis altijd anders, maar altijd eender in de kans op groote wis selvalligheid. Wie eenmaal van den roem geproefd heeft, heeft een zoet vergif gesmaakt en verslaaft er zich onmiddellijk aan. Hij blijft haken naar méér en wil er nimmer afstand van doen, ook al is dit maar al te vaak zijn bitter lot. De we- reld is óvervpl van voorbeelden van vervlogen roem, tragische figuren, die vergeten en verarmd zijn na tijden van wereldbekendheid. Maar laat ons dit eens een oogenblik voorbijzien en ons uitslui tend bezighouden met de gelukkigen, die zich koesteren in hun beroemdheid, die nog verafgood en vereerd worden door de juichende menigte! Zij hebben dat gene bereikt waarnaar wij bijna allen, heizij bewust, of onbewust streven, zij zijn de benijdbaren, wier leven zoo ver-, rukkelijk moet zijn en die verwend wor-. den door ontelbaren. Zij staan in het voorste gelid, neen, niet in het gelid, maar op tochtvrije gereserveerde plaatsjes, zij hebben het goed en zij kunnen ge lukkig zijn.... De groote kunst, die bijkans iedere beroemdheid beoefent, is nét te doen, of hij, of zij niet kinderachtig, verwend, ij del, kleinzeerig en bedorven is gewor- den door al die heerlijkheid. Zij pogen, een dapper figuur te maken, deze lie velingen der fortuin, geld royaal weg te schenken, wanneer zij eigenlijk zuinig zouden willen zijn, verheugd en verrast te kijken, als zij zich eigenlijk vervelen:, belangstelling te veinzen, als zij moe en slaperig zijn, kortom: zich zóó 'te gedragen, als men van hen verwacht en béter te schijnen dan zij in werkelijkheid zijn. En met Argus-oogen letten zij in- tusschen op, of alles wel werkelijk zoo loopt, als zij vinden, dat het hoort, of eiken dag de hulde wel groot genoefg is, of geen bewonderaars afvallen, of er wel nieuwe huldebetuigers bijkomen; zij denken onvermijdelijk veel te veel aan hun eigen persoontje, want iedereen haast zich, om hen weer aan zichzelf te herinneren. Zij kunnen niet meer bui ten applaus en fanfares, lauwerkransen!. Zij willen altijd méér en vragen zich nimmer af: waarom? Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragenWij kennen allen dit spreekwoord en nemen daarbij aan, dat zulke sterke beenen niet bestaan. Maar men vindt onder de beroemden in wer kelijkheid wel degelijk zulke krachtige naturen, die zich het hoofd niet op hol laten brengen door al de ijdelheid van deze glorie. Men vindt zelfs karakters, die den roem haten, die hem niet lijde lijk ondergaan, maar er zich met hand en tand tegen verzetten! En voor dezul ken is het leven even moeilijk, als voor die al te gewilligen, die de sjaven wor den van hun eigen roem! Onze tijd is wel héél erg gul met beroemdheid Heden ten dage is het aantal beroem den haast ontelbaar, wijl er een sporfc van wordt gemaakt, roem kunstmatig te kweeken. En dit waarlijk niet uit liefde voor de uitverkorenen! Maar steeds met bijoogmerken, als b.v. om er een aardig stuivertje aan te verdienen. Zulk een roem is een ondenkbare kwelling voor den betrokkene! Want niet alleen wordt hij opgezweept door zijn eigen eerzucht, maar bovendien staan daar dan de men- schen achter hem, die van den roem het grootste stoffelijke profijt hebben, figuren, die zich zelf bescheiden op den achtergrond houden, maar die met dat al voortdurend dit verterend vuur aan,- biazen en de beroemdheid opjagen, tot werkelijk ólle mogelijkheden zijn uitge put en een vernield en ongelukkig mensch overblijft Het bloedbad te Addis Abeba BEWAPENINGSWEDLOOP Een ooggetuige vertelt De Farijsche correspondent ivlan de News Chronicle heeft aain zijn blad een vierslag gezonden vjan het bloedbad, idlat te Addis Abeba ;aangéricht is ma den aan slag op Gréiziani, dat hij het eerste oog- getuigevérslag noemlt dat officieele krin gen te Parijs bereikt heeft en dat afkom stig is van een Ffansehman. Deze schrijft in zijin vierslag, dat onmid dellijk na den aanslag de zwiarthemjdlen handelend pp officieele orders, het (district omsingelden en de 1500 infooofrlinigleei die zich daarbinnen bevonden, afmaakten. De hoofdstad en haar lolmlgewng1 gingen toen ovier in den staat van beleg. Vliegf- tuigen snorden er overheen en tanks en gemotoriseerde machinegeweren patroluil- leerden over alle wegen, iedereen neer schietend, dien zij tegenkwamen. Van de legatie, aldmis het Verslag, hoor den we voortdurend geweervuur, z!0|o nju en dam onderbroken do|or het scherpe geratel van machinegeweren. Bereden zwarthemlden en Italiaainsche arbeiders snelden dop,r (die straten, 'hand granaten werpend, moordend, en idle hut ten der inboorlingen im!et f lamb o(u wen in brand stekend. Tientallen bewoners wiajren niet in staat uit hun brandende hutten te ontsnappen en kwamlen in de v'liamimlen oma'. De ver warring was onbeschrijfelijk. Herhaaldelijk' drongen opgewonden zwart- hemden door op het terrein van de legatie en vernielden en plupderden enkele van de hutten in het park, waarin de bedien den van de legatie woonden, van wie velen daar jaren lang dienst defdten. Bodard (de Fransohe gezant, jdjie als consul optreedt), protesteerde ernstig bij de autoriteiten, die toen een eind tm'aakten aan deze invallen. De schrijv:er imlerkt dan npg op dat de Italianen het bloedblad trachtten te rechtvaardigen, door staande te hojujdlew, dat de aanslag niet op zichzelf stond, nialar het teelten was v'opr leen ialgemeienen opstand. Hij acht dit onbewezen en ooik meer dan twijfelachtig, gezien de onmogelijk heid van welslagen te Addis Abeba. Een huwelijkszwendelaar ontmaskerd door een vrouwelijke detective Een van de bekwfaajnste leden vain het ParijSche delectievenoorps is Audeitte Saunier. Verschillende moeilijke opspo ringen heeft ze reeds tot een goed einde gebracht en interessante kwesties opge lost. Het liefst houdt ze zich bezig met de ontmaskering van huvuelijks|ziwe(nide- laars. Nog onlangs heeft ze op dit ter rein haar groote bekfalaamheid bewezen. Ziji falerd le hulp geroepen door een rijken fabrikant, die zich met zijn geziinl te Niz'z'a gevestigd had. Zijn dochter Jeanette had er kennis gemaakt mieit ec|n ingenieur Armand Ghautard en 'was vast besloten hem tot man te nemein. De ouders konden zich met deze overijlde plannen iniet vereenigen, vooral niet, toen zij' door eenige anonyme brieven voor ^et jongmensen gewaarschuwd werden Weken verliepen en pp de telegrammen die op spoed aandrongen, gaf ze slechts ten anl\\!oord op het goede spoor te zijn. De beide verliefden drong£ln al dien tijd zoo ongeduldig op het vaststellen van den huwelijksdag aan, dat mein ein delijk hiertoe overging. Op den hufale- Iijlsdag was alles wat in Nizza tot de deftige kringen gerekend fwlerd in span ning, want de bruiloft van de dochter van den schatrijken fabrikant Zou een n'et-alledaagsche bezienslwtaardigheidi wor den. Toen de bruidstoet zich naar de ge reedstaande equipages begaf, drong uit de menjgte een vroufa'l naar vorehi miet een driejarig jongetje aan de hanid. Deze vrou'w' war Audette Saiumier. Recht op den bruidegom toeloopend, zeide zij: „Mijnheer Chautard, zoudt u ulw zopntje ook niet mee ter kerke nemen?" Een bom in de menigte neergevallen, had geen grooter uitwerking kunnen heb ben. De bruid viel in ziwlijm: en de brui degom maakte zich temidden van het tumult uit de voéten. De ouders van Jeanette hadden zich spoedig hersteld en dankten de ijverige detective, die hun dochter aan de handen valn een niets- waardigen schurk ontrukt hadden. De iwedlcop is voorgoed ontbrand, En draagt zijn leus van land tot land; Bewapening in grootseh verbaind, Waar d'affaleer somis> verflauwde! De uitbouw! van e^n machtig plan, De 'wieerbaarheid --.an eiken man, BefaiapeningVeel grooter dan De falsrëld ooit aanschouwde! Drie groote machten zien elkaar, Bij' elk gesprek, bij elk' gebaar, Als een vioortdurend lijfs-gevaar Voor d'Europeesche staten. En binneini dit ontzaglijk raam Van ridders, zonder vrees- of blaam, Is „vrede" 'èen verzfaiakte naam, Waar niet mee valt te praten! Slechts „>afWeer" is het ideaal, De greep naar ijzer en naar staal, In fiere, onverschrokken taal Met dreigende getallen. De een 'bioufa't met de ander mee, Hoog in de lucht, te. land, ter 'zee, Zoo eisdht het 'isfalerelds wel en wee, Wie durft hen t'o vervallen Maar als die overval eens komt, En het kanon hét aint'wloiord gromlt, Als alle Woorden zijn verstomd, Geen land meer heeft te kiezen, Wat gaat men dan van tmejnsch tolt mensch, En binnen elke natie-grens, Naar eigen Wil en eigen we'nsch, Ontzaglijk veel verliezen!! De rijwielindustrie in Nederland De fiets blijft populair De balans-analyse:, van de drie groote rijwielfabrieken in ons land, bevestigen de veronderstelling, dat de fabrieken hun kostprijzen behoorlijk aan den achteruit gang van de verkoopwaarde hebben aan gepast. De vooruitzichten zijn daarom behalve van de kwantitatieve ontwikke ling van den afzet, vooral afhankelijk van het toekomstig prijsverloop. Over den afzet in hoeveelheid mag de rijwiel industrie niet klagen. Weliswaar ver toont de toeneming van het aantal van rijwielplaatjes voorziene rijwielen een vrij grillig en daarom nog niet geheel verklaard verloop, doch gemiddeld is er van een sterke toeneming sprake. Van de mogelijkheden van een verdere toeneming kan men een indruk krijgen* (door het aantal rijwielen in pet. van de bevolking uit te drukken. Men con stateert dan, dat in 1930 ongeveer 34 pet. van de inwoners een fiets had* in 1936 ongeveer 40 pet. Neemt men echter het aantal bewoners van 15 tot 44 jaar hetgeen ongetwijfeld de meest actieve „fietsjaren" zijn dan komt men voor 1930 tot ongeveer 74 pet., in 1936 tot ongeveer 88 pet. Dit percentage na dert bedenkelijk dicht een eventueele verzadigingsgrens. Wat de prijsontwikkeling betreft, zal eenige verhooging wel mogelijk zijn, wanneer het arbeidsinkomen weer ©enigs zins verbetert. t)e besparingen, die de fiets oplevert zijn zoo groot dat bij de aanschaffing niet op enkele guldens kan worden gekeken. De fabrieken moeten zich echter wel beperken met het oog op concurrentie van het buitenland en van het binnenlandsche kleinbedrijf. De stijging van de metaalprijzen vormt een ongunstigen factor. Voor den export naar Indië zijn de perspectieven iets verbe terd. De koopkracht onder de inheem- sche bevolking neemt toe, evenals huil neiging tot het gebruiken van de fiets. Ondanks den Japanschen import en voor al de rijwielfabricage in Indië verwacln ten wij toch wel een verbetering voor de Nederiandsche fabrieken. De cijfers over 1936 geven er al iets van te zien. Zaterdagmorgen is bij den Klaalg'muur te Jeruzalem' een Jood vermoord. Tenge volge hiervan hebben 'simfddags ki de JoodsChe wijk van Jeruzalem], ernstige onlusten plaats gehad. Hierbij is een Ara bier gedood en zijn een Jopd en een Arabier zwaar gewond. Eenige kinderen zijn door rev'oilverkogels getroffen. De politie heeft vijf personen gearresteerd. In den ouderdom1 van 92 jaar is te Nijmegen overleden mej. J. C. Jas, wed. van den heer J. A. Raadt. Zij werd ge boren 17 Jan. 1845. Haar zuster G. Jas werd eveneens op die datum' géboren en leeft nog. Deze zusters waren de oud ste tweelingen in Nederland. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Familiedrama te Hoofddorp In de gemeente Hoofddorp (Haarlem mermeer) leefde de 45-j. P. van Damme, gescheiden van vrouw en kinderen, met een huishoudster, welke zes kinderen had. De vorige week vertrok het zevental, doch Zaterdag keerde de vrouw met haar kinderen terug. De 18-jarige oudste zoon was het hiermede heelemaal niet eens en trachtte zijn moeder te overre- j den, niet haar intrek opnieuw bij den man te nemen. Laatstgenoemde bedreig- de daarop den jongeman, die in drift i ontstak, een dolk greep en den man eenige steken toebracht, waarvan er een de long raakte. De gestokene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waarschuwde. De jeugdige dader, die gunstig bekend stond, liet zich zonder verzet naar het bureau leiden. De ge troffene is naar het ziekenhuis te Haar lem vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Treint ramt auto Op den onbewaakten overweg Beek— Prineenhage, ter plaatse van het Lies- bosch, is Zaterdagmorgen de zoon v. d. bierbrouwer Noren uit Prineenhage met zijn auto door den sneltrein, die te 10.17 uur van Breda naar Roosendaal wasi vertrokken, gegrepen. De auto werd over een afstand van honderd meter meegesleurd. De heer Nc ren werd op den berm van den wegt geslingerd, waar hij zwaar verminkt bleef liggen. Hij moet op slag dood zijn ge weest. Nadat deze aanrijding was ge schied, naderde de sneltrein uit Roosen daal naar Breda, terwijl de auto nog op de rails lag. De trein reed over de reedsl zwaar gehavende auto heen, waardoor deze volksomen werd vernield. Botsing tusschen vrachtauto en autobus Tengevolge van den hevigen sneeuwval vian Vrijdagnacht, iwjaren de buitenwegen in Zuid-Hiolland voor het snelverkeer ge vaarlijk géworden. Even acht uur reed op den WestkanaalWeg 'bij1 A1 p h e n aam den Rijn, een vrachtauto met melkbussen!. Bij het passé eren van de brug over de Kromme Aar naderde vlan tegenoverge stelde richting de autobWs, faielke den dienst Alphen aan dein Rijh en Leiden on derhoudt. Door de gladheid van den Wieg schoven de beide Iwlageng met groote kracht langs elkaar heen, fa laarbij o,m. een haak van de melkauto door de zij- Wand van de bus heendrong. Deze 'bot sing Wals oorzaak, dat de autobus tegen een grooten steeneini hoiekpaal van de brug opreed. Door den hevigen schok Werden de passagiers, ongeveer 15 in getal en voor het meerendeel bestaande uit leerlingen, die uit de omliggende geméenten de scholen te Alphen aan dein Rjjn bezoe ken, op er. over elkaar geslingerd. Rui ten 'b'raken en de autobus zelf kfa'am over den rand van de Kromime Aar te hangen, doch bleef gelukkig op het droge. Onder de passagiers ontstond een kleine paniek, daar men ellk o,ogenblik' vreesde, dat de auto in het falalter zou storten, terfa|ijl ook enkele inzittenden ernstig falaren gewond. De 17-jarige G. Brunt uit Nieiufatveen Werd ernstig aan hoofd en halnden ge- fatond. Een Vrij ernstige hoofdwonde had Voorts de 13-jarige A. v. d. Knijff. De chauffeurs bekwamen geen letsel. De autobus Werd aan den voor- en zijkant vrijwel geheel vernield. Dokter verdronken Zondagochtend is te Spakenburg (U.) de 25-jarige arts H. uit Amsterdam' op tragische faiijzö om het leven gekomen. De heer H. die sinds eenige dagen de praktijk (waarnam van een der plaatse lijke doktoren, had omstreeks half 9 zijn fanning verlaten om per fiets een aantal patiënten te bezoeken. Toen hij na eenige uren niet terugkeerde, ontstond groote ongerustheid. De politie ging op onder zoek uit en zocht den omtrek af. Een invtoner van Spakenburg heeft omstreeks het middaguur op den Zeedijk ten Zuiden van de haven de vreeselijke ontdekking gedaan, dat het lichaam van den ver miste onder aan den dijk in het Water lag, terwijl het rijwiel zich op het droge bevond. Hij jjieeft den drenkeling on middellijk op den kant getrokken, doch de levensgeesten bleken te zijn geWeken. Men vermoedt, dat de heer H. door den harden falind valni zijn fiets is ge waaid, tegen de steenen glooiing i» ge slagen, (Welke een hoogte van anderhal- ven meter heeft en vervolgens in het water is terechtgekomen. Aangezien het (ter De kunst van beroemd te zijn is moeilijk Huwelijkszwendelaar door vrou welijke detective ontmaskerd Het zoutgehalte der Grevehngen door rivierwater gedaald De fiets blijft in ons land nog steeds populair Sportvlucht naar Indië in record tijd volbracht Nederland Zwitserland 2 1 Een matte, natte match Om het vriespunt WEERBERICHT Hoogste barometerst. 779.9 te Isafjord; Laagste 746.7 te Rochefort. Verwacht tot den avond van 9 Maart: Meest matige Noordoostelijke tot Noor delijke wellicht Noordwestelijke wind, in het Noorden meest zwaar bewolkt met weinig of geen sneeuw, in het Zuiden zwaar bewolkt of betrokken met waar schijnlijk nog eenige sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: Zotn onder: 9 Maart 6,33 5,50 plaatse slechts ongeveer zestig cenjtime- ter diep is, neemt m'en aan, dat de heer H. door den val bewusteloos is geraakt en daarna in het Water gestikt. Boerderij in vlammen opgegaan Vrijdagnacht is te Giethoorn brand ontstaan in de nog nieuwe boerderij van de gebroeders Wuite, aldaar. De bewo ners en een bij hen inwonend gezin, konden zich, verrast als ze in hun slaap- werden door het vuur, ternauwernood in nachtgewaad in veiligheid stellen. Niets kon dan ook worden gered. De inboedel! en landbouwinventaris gingen verlo ren en ook de geheele veestapel, be staande uit tien koeien en zes varkens, kwam in de vlammen om. Eveneens werdi een geldbedrag van eenige honderden guldens door het vuur verteerd. De brandweer die spoedig ter plaatse was, slaagde er in de belendende perceelenj te behouden Omtrent de oorza.ak van 'dezen brand is miets bekend. i De Kamerverkiezingen De C.-H. candidatenlijsten Het dagelijksch bestuur der Christelijk- Historische Unie deelt in de Nederl. mede dat als gevolg van de op 27 Februari gehouden groepsvergaderingen, de candi- datenlijst voor het geheele land, met uit zondering van de provincie Limburg, als volgt zal zijn samengesteld: Jhr. mr. D. J. de Geer, 's-Gravenhage; H. W. Tilanus, 's-Gravenhage; J. Bakker, Menaldum; J. M. Krijger, Vriezenveen; proi. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wassenaar; mej. mr. C. F. Katz, Am sterdam; Tj. Krol, Haren; J. Weitkamp'* Hardenberg; jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Bilthoven; W. J. A. C. Bins, WeesperkarspelH. van Boeijen, Voorburg: mr. G. E. van Walsum, Rot terdam; G. Seunninga, Coevorden; M. Marra, Lioessens, gem. Oostdongeradeel mr. M. Ch. de Jong, Arnhem:; J. C. Wolt huis, Vroomshoop; M. de Looze, Kapelle bij Goes; R. M. Minnema, Koudum, gem, Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde; !mr. J. J. R. Schmal, Voorburg; J. Rus tige, Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1