ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT aby„ De Kern MAART 1937 VRIJDAG 5 ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13362 ADVERTENTIENi van 13 resets 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur New York's burgemeester beleedigt Hitier Duitsch protest te Washington La Guardia, burgemeester van New- York, heeft onlangs een redevoering ge houden voor de vrouwenafdeeling van het Amerikaansch-Joodsche congres, waar in hij zich in onvriendelijke bewoordingen over Hitier heeft uitgelaten. La Guardia heeft het hierin gehad over: „de fana tiekeling met het bruine hemd, die thans den wereldvrede bedreigt". Volgens La Guardia zou de beste oplossing deze zijn, om in een gebouw van de wereldten toonstelling van 1939 een gruwelkamer in te richten in deze kamer den bruin- hemdigen fanatiekeling tentoon te stellen. De Duitsche regeering heeft deze uit latingen van dien aard geacht, dat zij door middel van het Duitsche gezant schap te Washington heeft laten pro testeeren. Ook de Duitsche pers heeft, zooals was te verwachten, heftig ge reageerd. „Wanneer La Guardia", aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, „zich vermeet, den leider van een volk v«n 60 millioen zielen te beleedigen, dan moet hij op zijn minst een klap om1 de ooren hebben". Staatssecretaris Huil heeft in antwoord op vragen van journalisten gezegd, niet op de hoogte te zijn van de redevoe ring in kwestie, Hij betreurde het ech ter, dat deze door een andere regeering als beleedigend zijn beschouwd. Toen La Guardia er van in kennis werd gesteld, dat de Duitsche regeering te Washington tegen zijn uitlatingen had geprotesteerd, zeide hij: „Zij hebben vol komen gelijk. Zij konden niet anders dan protesteeren. Ik ken geen artist* zij het schilder of beeldhouwer, die in staat zou zijn eenig lid van de huidige Duitsche regeering uit te beelden (voor de tentoonstelling), Hitier incluis". Handel in kunstmest, voederstoffen en zaaizaden Oprichting mengcontröle- station beoogd Minister Deckers heeft een vooront werp van wet gemaakt nopens den han del in veevoeder, kunstmest en zaaizaden. De handel in deze artikelen zal worden onderworpen aan een vergunningsstelsel, evenals het vervaardigen en het verhan- delen van mengsels dezer stoffen. Beoogd wordt de oprichting van een „Mengcontrölestation voor kunstmest en veevoeder", door een vereeniging uit de drie centrale landbouworganisaties en de bonden van handelaren en bereiders, waarbij aan het coöperatieve en parti culiere element precies dezelfde zeggen schap zal worden gegeven. De bedoeling is, om de thans door de wet voorgeschreven en door de men gers zélf gemaakte documenten nopens samenstelling, te vervangen door rijks- merken. Het gebruik daarvan zal ver plicht zijn; uitgifte en gebruik dezer mer ken zal worden geplaatst onder de con trole van het station, zooals dit reeds is geregeld met de boter- en kaasmer- ken, melkproductencertificaten, pootaard- appelmerken, baconmerken enz. De posttarieven naar Indië gewijzigd Afschaffing luchtrecht Waarschijnlijk in de maand Juni zal het extra-luchtrecht voor de voor Indië bestemde brieven en briefkaarten worden afgeschaft, waardoor een aanzienlijke ver laging van de voor deze brieven ver schuldigde porti wordt verkregen. Zooals bekend, bedraagt het gewone porto naar Indië thans voor briefkaarten 5. cent en voor brieven voor de eerste 20 gram 6 cent en voor elk volgend, gewicht van 20 gram 5 cent. Wenscht men echter gebruik te ma,- ken van de verzending per vliegtuig,, dan is daarvoor een extra luchtrecht bo ven die porti verschuldigd en wel voor briefkaarten 20 cent en voor brieven tot en met 5 gram 30 cent. Dit extra luchtrecht wordt nu in zijn geheel afgeschaft; de frankeering wordt dan voor briefkaarten 10 cent en voor brieven 121/2 cent voor elke 10 grami- Deze wijzigingen zullen er natuurlijk toe bijdragen eenerzijds dat het lucht- postvervoer naar Indië enorm zal toe nemen en aan den anderen kant, dat de verzending per gewone land- en zee- mail zeer sterk zal inkrimpen. Kleeding magazijn „De Stad Parijs" Poststraat - Zierikzee. ij m 1/. Al wat U noodig hoofdpijn, Kiespijn, heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ot.doos 45 ot. Bij Uw drogist. Nieuwe coupe. Moderne Stoffen. Scherpe prijzen. Overal te ontbieden. Tel. 2 5 0. Voor deze wijze van verzending komt echter een wijziging; het internationaal tarief wordt hierbij toegepast, dus voor de eerste 20 gram 12 V2 cent. Het tarief voor briefkaarten blijft op 5 cent ge handhaafd. Verder is bepaald, dat het vervoer van brieven als regel door de lucht ge schiedt, en dat zij slechts op verzoek van de afzenders per boot zullen wor den verzonden. Het Huidje blijft gaaf en gezond, in dien Uhetbehandeltmet fimol^ en droog houdt mef Purotpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. VERSCHILLENDE BERICHTEN De moord te Vlissingen Het parket uit Middelburg heeft gister morgen een onderzoek op de plaats van het misdrijf te. Vlissingen ingesteld, en zich gistermiddag opnieuw naar café „,De Keersluis" begeven, waar de politieschei- kundige, de heer van Ledden Hulsebosch met zijn assistent gedurende eenige uren de situatie heeft onderzocht. Omtrent de bij dit onderzoek verkre gen resultaten kan men in het belang der nasporingen thans geen nadere mededeelingen doen. De lichamen der slachtoffers bevinden zich nog i,n de Wo ning, die onder politiebewaking staat. Landbouwersknecht vermoord De dader gegrepen en opgesloten Gistermiddag heeft op den Hoogendijk te Groede (Z.-Vl.) de 45-jarige land bouwer F. G. op den 30-jarigen A. W. een schot gelost, dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tolt het gebeurde vernemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veete tusschen F. G. en A. Wj. bestond. Laatstgenoemde was werkzaam op een boerenerf, dat gelegen is naast en stuk land van F. G. Gistermiddag ont moetten beide mannen elkaar op den Hoogendijk. Zij kregen twist en plotse ling haalde G. een revolver te voor schijn, waarmee hij een schot loste op W., die even later ineen zeeg. Onmid dellijk schoten eenige voorbijgangers toe, enkelen waarschuwden den rijksveldwach ter. Deze arresteerde G. en bracht hem naar de marechaussee-kazerne te Bres- kens. G. staat zeer ongunstig bekend. W. was vergezeld van zijn baas, boer D., die herhaaldelijk oneenigheid schijnt te hebben gehad met den landbouwer F. G. Toen beide mannen gistermiddag op den Hoogendijk G. ontmoetten, kwam het tot een hevige woordenwisseling tus schen D. en G., waarbij' de knecht A,. W. de partij van zijn patroon trok. G. heeft aan de politie verklaard, dat hij uit noodweer heeft gehandeld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereedschap bij zich hadden, zou zijn bedreigd. De verslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. Een woonhuis is geen garage Op den rijksstraatweg; bij' Orthen is een gr-oote vrachtautoi geslipt, zoodat de chauffeur de macht over het stujujr ver loor. De aut|ol reed in volle vaart tegen een woonhuis van de familie de Bjonk aldaar. De voorgevel werd ingedrukt en de wagen kwam eerst in de woonkamer toit stilstand. Daar Zat de beer de B. mét zijn kind juist aan het ontbijt. Op het gelu,id van de botsing konden z!ij Nog bij tijds de vluicht nemen. De chauffeur was uiit de cabine gesprongen en liep slechts enkele onbeteekende (kwetsuren op. De aangerichte schade is aanzienlijk, de woonkamer was een ehaois. De voor gevel van het hufs dreigt in te storten ze zjal Iwlorden omvergehaald, teneinde ongèljuikken te vooiriktoim'en. Jeugdig dreigbriefschrijver ontdekt De slager A. te Geleen (L.) heeft dezer dagen een dreigbrief vonitv'angen, waarin een bedrag vjan diuizemd igiuljdjen werd geëischt. Dit bedrag impost op een nauw keurig aangeduide plek wonden gedepo neerd. Indien hieraan, niet .werd vpiljdlaaci zloia het oudste diophtertje van den slager ontvoerd wio|rden. De familie A. w,as door dezen 'brief ten zeerste verontrust en waarschuwde de politie. Een ingesteld onderzoek heeft tqt de opsporing geleid van den dajdier. Het bleek te zijn de vijftienjarige P. N. Hij had den 'brief in een/ bus v,an de Li!m- burgsche Tramwegmaatsebappij gestopt en de chauffeur Van deze onderneming ha'^d hem) aian |het adres van idem. slager beztorgjd De jongen is do|o,r de politie aan een Verhoor onderworpen en daarna op vrije Voeten gesteld. KORTE BERICHTEN Een Grieksch tankschip, de Lou- kia, groot 2143 ton en geheel geladen met petroleum:, is voor de Catalaaiisiche kust in de buurt van de Golf van Rosas op een mijn geloopen. Volgejnis een be richt van Lloyds geraakte het isicfnip in 'brand, K\barna het zonk. De geheele be manning moet zijn omgekomen. De laatste avondeditie van de Journal meldde dat r 24 man aan boord Iwlaren. - Hel autcfriobielverkeer in de fw!e- reldstad Newt York is zoo toegenomen, dat het parkeervraagstuk al jaren lang de grootste moeilijkheden veroorzaakt en zich aan een oplossing ojiittrekt. Er rijden in Ne'wi York eiken dag ongeveer eeinl millioen auto's, Iwlaarvan er 300.000 van buiten de stad komen. In de mvidid|e|n|- stad parkeeren dagelijks 80.000 auto's. Tal van straten zijn door de politie voor parkeerders verboden terrein verklaard. Het Nationale Dagblad meldt, dalt de heer van Geelkerken van de N.S.B. te Aalsmeei heeft medegedeeld, dat ir. Mussiert besloten heeft op grond van de origineele overpleging „dat, nu de de Roomsdh-Katholieke Staats (greep) Par tij een partijendidtaltuur in oins land 'wlil stichten", zichzelf als no. 1 op alle kan didatenlijsten dier N.S.B. voor de a,.'®. verkiezingen te plaatsen en ook in eigen persoor zitting te nemen in de Twteede Kamer". TOONEEL EN FILM BAIL IM SAVOY Een elegant bont-cape valt naast An- dré von Wollheim neer, die op het ter ras van het Grand hotel zit te dineeren,. Hij overhandigt hem aan de eigenares, die hem dankt met een geldstuk en de woorden: „Alsjeblieft, ober". Eensklaps komt hij op de gedachte, de rol van kellner te spelen en inder daad serveert hij een diner voor Anita Helling (Gitty Alpar), de beroemde zan geres, die dien avond op het bal in dc Savoy zal optrsjlen. Voor Jean, den werkelijken kellner, die met André van kleeding heeft ver wisseld, verschijnt plotseling André's nicht, Mary von Wollheim. Zij is com poniste en Jean belooft haar aan den uitgever Halier voor te stellen. Anita heeft intusschen gemerkt, dat André geen kellner is; hij stelt zich voor als baron von Wollheim. Als hij* zijn rok-costuum van Jean wil terugha len, is deze verdwenen. Hij trekt een rok aan, dien een gast hem geeft om af te borstelen en snelt naar Anita, die j echter reeds weg is. Zij miste haar hals ketting en daar André zoo lang weg bleef, verdacht zij hem er van den ket ting te hebben gestolen. Zij' geeft haar secretaris opdracht, de politie te waar schuwen. Als André haar op het bal onbevangen, tegemoet komt, eischt zij' den ketting van hem terug. Hij beweert evenwel hem niet te hebben en moet daarom bil haar blijven tot de politie komt. Biro- witsch, haar secretaris, heeft echter niet getelefoneerd, daar hij intusschen Mary von Wollheim heeft leeren kennen. Anita moet zich verkleeden en terwijl André achter een scherm wacht, vindt zij in den zoom1 van haar combiné den ketting. Mary maakt door Birowitch kennis met den uitgever Halier, die haar belooft, bet orkest een van haar composities te zullen laten spelen. Om haar even wel het dirigeeren te verhinderen, trapt hij opzettelijk den sleep van haar japon af. Maar Mary dirigeert toch, en wel in Jean's rok-costuumi.(...:... en met ge weldig succes. Ook Anita applaudiseert en beiden komen met elkaar in gesprek. Mary vertelt, dat haar neef, baron von Wollheim, zonder rok in de garderobe zit te wachten. Als Anita nu den zoo» genaamden baron ziet, is zij er van overtuigd, dat de andere tóch een op lichter is. De oplossing volgt aan 't slot van 't bal in Savoy. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 7 Maart Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, ds. v. d. Most van Spijk uit Assen en 7 ure, ds. Gerritsen Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Bloemhof te Heilo. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openlucht- samenkomst (Nobelpoort) en 7.30 ure, Ver lossingssamenkomst. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 6 Maart 8,17 20,54 1,57 14,24 //VADER, hoe weet u nu of tabak rijp is „heel eenvoudig jongen r/jpe tabak heeft immers een Ster op het pak!" NIEHEUESi STEÜ TAB4K VAM 5 TOT 15 CT. 6 KALF ONS 0 O De burgemeester van New- York heeft Adolf Hitler be- leedigd De posttarieven voor Indië wor den in Juni gewijzigd Een vergunningsstelsel voor kunstmest, voederstoffen en zaaizaden Het Prinselijk jacht krijgt den naam van „Piet Hein" Buitengewone Algemeen© Ver gadering van Schouwen Moordaanslag op landbouwers knecht te Groede Mogelijk eenige regen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Neerlands' veiligheidsgaranties Om' het huis van Moeder Holland Zwermen sluwe kooplui nopid En een stroolm1 van vleierijtjes Vloeit er rijkelijk uit hun mbnd. Elk der kooplui prijst vjo)l ijver Beurtelings zijn koopwaar aan, Maar correct weet Moeder Hioilland Elk vian ben te woord te staan. Zij vindt het geheel niet noodig Dat m'en haar iets moois beliopft Daarmee heeft men eens haar buurvrouw Immers ook een kiojol gestoofd. „Nee zegt ze: die lieve praatjes Daar ga ik niet meer op in", En ze denkt: al wie zoo vleien Hebben vaak' iets in den zin. J.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1