ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT terpijnen met AKKERsKloosterbalsem De Kern Uit Stad en Provincie - ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee 1*1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137*677 Directeur A. i. Dfc LÖOZfc Uitgever-Redacteur t M J. KOSTER; UitgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13352 ADVERTENTIENi van 1—3 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Baldwin treedt na de Konings kroning af De „Manchester Guardian" weet mede te deelen, dat Baldwin na de kroning zal aftreden, en als premier zal wor den opgevolgd door Neville Chamber lain. Sir John Simon en niet Sir Sa muel Hoare, die eveneens op die nomi natie staat, zou naar alle waarschijnlijk heid kanselier van de schatkist worden. De redeneering is, dat het onjuist zou zijn de drie belangrijkste posten in de regeering, die van premier, van finan ciën en van buitenlandsche zaken in een nationale regeering in handen te geven van de Tories. Wel is dat thans ook het geval, maar Baldwin wordt als zeer vooruitstrevend beschouwd, iets wat van Chamberlain niet kan worden gezegd. De aanslag op Graziani Volgens een bericht van Havas uit Rome heeft de aanslag op Graziani al daar een diepen indruk gemaakt. Maar schalk Graziani toch is zeer populair. Ter gelegenheid van de laatste offi- cieele plechtigheid, voorafgaande aan die j van Zaterdag ontving Graziani trouw be- j tuigingen van 34 Abessijnsche hoofden. I Hij verklaarde toen per auto een reis van 3000 K.M. te hebben gemaakt door i het Abessijnsche land, zonder een enkel i rooi dent. Hij had een escorte van slechts vijftig man. De aanslag, aldus Havas, bewijst, dat het land nog niet In zijn geheel is onderworpen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Het treurspel der Spaansche democratie Da beteekenis van het conflict Toen in Februari 1936 het Volksfront in Spanje, bij de algemeene verkiezin gen, eéh beslissende meerderheid behaal de, werd, volgens afspraak, de nieuwe reg. gevormd door de leden van de demo- cratisch-republikeinsehe partijen. Deze regeering herstelde de democratische re publiek van 1931 en koos haar grond beginselen tot uitgangspunt, o.a. vrijheid van geweten, gelijkheid voor de wet> alsmede verbetering van de levensvoor waarden van de landbevolking en de in dustriearbeiders. Maar het onverbeterlijke Spaansche op timisme bestendigde de grondfouten van de eerste regeerders van de republiek; men liet het geheele staatsapparaat in handen van de tegenstanders van de re publiek. Het impulsieve Spaansche tem perament drong en leidde tot op zichzelf staande uitbarstingen en de eene ex plosie veroorzaakte de andere. Eenige maanden te voren hadden de rechtsche partijen een coalitie gevormd, een aanhang gezocht door sensationeele actie tegen het Volksfront. Onder leiding van de militairen gingen de monarchis,- ten, traditionalisten en fascisten tot den opstand over, tot herstel van de feo dale macht. Deze opstand der rechtsche partijen was, reeds vóór hij openbaar werd, schrijft dr. J. Brouwer in „De Groene'-', een internationaal probleem. Ten, eerste door de militaire voorbereiding in Ma rokko; en ten tweede door de overeen komst van de opstandelingen met enkele Europeesche staten. Reeds zeer kort na het uitbreken van den burgeroorlog werd deze overeen komst een onloochenbaar feit. Als weer slag daarvan heeft men, om- internatio nale verwikkelingen te voorkomen, in het buitenland de wettige regeering en de opstandelingen als gelijkberechtigde oor logvoerenden voorgesteld en behandeld. Dat is wellicht het droevigste tafereel in het treurspel de Spaansche demot* cratie. Wanneer regeering en volk zich niet hadden verzet, was de militaire dicta tuur vastgeloopen in de onontwarbare moeilijkheden, welke het volk wellicht had kunnen verwekken, terwijl zij te vens het saamhoorigheidsgevoel had kun nen versterken. Wie het Spaansche drama volgt vreest, dat dit een tragisch slot voor de de mocratie kan -hebben. Het gevaar is, dat in een voor min stens 25 jaar economisch vernietigd land, geen draagvlak zal zijn voor de demo cratische gedachte: vrijheid voor de wet en verbetering van de levensvoorwaarden! van de landbevolking. Sir Robert Stephenson Baden Powell, Idie in 1908 de stoot gaf t0|t de Padvin- dersbeweging wordt heden 80 jaar. De kerkstrijd in Duitsc'nland In een toespraak voor de Provinciale Gecomitteerden van de Evangelische ker ken heeft Rijksminister Kerrl aangekon digd, dat de Evangelische predikanten, die „tegen den staat" werken, zullen wor den afgezet. Kerrl voegde hier aan toe, dat pogin gen moeten worden gedaan om unifor miteit te brengen in het denken in ker kelijke aangelegenheden en dat de kerk de idealen van het nationaal-socialisti- sche geloof moet eerbiedigen. Een milfionneir in het stempel lokaal geknipt De LondensChe bladen houden zich thans bezig met ide .affaire van Joseph Rose, een imillionair, die zich geregeld het steungeld' voor werkloiozen, liet uit betalen. Gebleken is, d;at deze imlulti-mil- lionair reeds mieer cfan een jaar lang elke week verscheen in het bureau w.aar de uitkeeringen ajan de werkloiozen woe den uitbetaald. Op een vervalsdhte iden titeitskaart nam' hij het vastgestelde be drag in ontvangst. Hij kwam1 er in een oud, afgedragen costuuimi, en wekte vaak het imledelijden op van de [ambtenaren die met de uitbetaling belast waren. Deze laaghartige bedriegerij zon mis schien nooit zijn uitgèk|0|mien als Rose op zekeren dag niet ontmlaskerd was dioior een oude kennis, die jaren geleden op de beurs zijn gansdhe fortuin imet specula ties verloren had'. Als eenigste inkoimisten had hij' nog de ondersteuning der werk loozen en stond toevallig tegelijk met den imillionair voor het loket. Onmiddel lijk herkende hij in den armloedig ge- kleeden man, die vloor hem geholpen werd, zijn vroegeren vriend. In alle stilte werd1 de politie gewaar schuwd en toien Rose zich een week. daar op wederom1 aanmeldde, werd hij anleteen geknipt. De familie heeft een onderzoek naar 's mans geestvermogens ingesteld. Het plan-Deterding Duurt nog drie weken Dr. ir. M. Dijt heeft aan een verslag gever van Het Volk medegedeeldi, dat hij nog ongeveer drie weken vöigeois het plan-Deterding blijft koop en; dan zlijn de 10 millioen besteed. Van andere zijde V/as er bij elkaar nog ongeveer f30.000 bij gekomen. Behalve eieren en uien, worden var kens en aardappekpeel aangekocht. Wat de varkens betreft, zouden er niet meer dan 30.000 wórden gekocht, omdat Duitsdhiand op het oogenblik niet meer kan hebben. Deze varkens worden ge slacht en in koelhuizen opgeslagen, maar aan koelhuisruimte ontbreekt het den Duitschens. Zij moeten n.l. zelf een groot deel van hun varkensstapel afslachten wegens gebrek aan veevoeder. Ook de Duitsohe eierproduetie lijdt hieronder, daar er alleen slecht kippenvoer te krij gen is ©n graan niet 'gebruikt mag wor den. De opbrengst van hetgeen verkocht wórdt, komt, gelijk bekend, in de kas van de Duitsche „Winterhilfe". De uien kosten hier te lande bij aan koop op de veilingen 90 Ut. per baal en in Duitschland leveren ze drie en een halve mark op. BUIEN Een bui van natte sneeuw Drijft aan mijn raam voorbij, Met vlokken blank en groot, In vormen allerlei. De lucht is yuf en grijs, De hemel zwaai en dicht, En alles is zoo vèr Van 't levend zonnelicht! 't Is buiten kil en koud, De vlokken zweven aan, Een witte warreling Komt over 't veld gegaan. De huisjes1 zijn zoo oud, Dé wereld lijkt zoo klein, Gezien door 't wiss'lend spel Van 't dichte sneeuw-gordijni. Maar plotseen lichte streep De wpiken breken stuk, Een plekje hemelblauw Brengt weer opnieuw' geluk! W,at wórdt de iwlereld wijd, En uit een gouden bron Spreidt zich het levend licht Tot aan den horizon! Er drijft Zoo vaak een bui Aan ons bestaan voo'rbij, Met vlokken zwaar en dicht, En zórgen allerlei! De lucht is kil en grijs, De wereld o' zoo klein, Dian kan één enkél uur Zoo stil. en eenzaafci zijn! Maar ploits...... een vriend'lijk woord, Een stemeen trouwe hand, De donk're levens-wolk Krijgt weer een ziiv'ren rand! 'i Gordijn schuil? zich vaneen, De wolken breken stuk Een p lekje hemelblauw' Brengt weer opnieuiw! geluk! De tertiaire wegen En de opbrengst der motor rijtuigen-belasting Verschenen is het Voorlopig Verslag, ider Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot wijziging van !dè Motorrijtuigen- belastingwet en wet van den 6den Oct. 1934 tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid m'et Ihet o;og op het belang der tertiaire wegen. Hieraan is het volgende ontleend: Algemeen voridi het instemtmlng, dat de regeering :dit ontwerp heeft ingediend, ten einde verbetering te brengen in den toestand' der tertiare wegen. Dat de re geering een einde wil maken aain den bestaaniden toestand, waarbij' tertiare we gen van het Verkeersfonds geen profijt hebben, hoewel zij' vóór het doorgaand Verkeer somls dezelfde beteekenis heb ben als secundaire wegen, vójid algemleem instemming. Vele leden merkten op dat het financieele gedeelte van het onder havige ontwerp hierop neerkomt, dat aan de provinciën ten behoeve van de tertiaire wegen wordt uitgekeerd 10 pet. van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwiel belastingen na aftrek van de im 1935 in gevoerde belastingverhoogmg. Dit be drag zal voor de helft in mindering ko|- men van de uitkeering aan de provinciën ten behoeve van het provinciale wegen plan en voor de andere helft van de uit- keering aan het Rijk ten behoeve van ide rijksplanweg'en. Van de genoemde belastingopbrengst zal voortaan dus 45 pet. ter beschikking van !de provinciën worden gesteld voor de wegen van het provinciale en tertiaire plan tezamen. De British United Press seint iujt Parijs, dat m'evr. Simpsoin haar bruids japon in Parijs laat maken. Zij blijft echter in de Riviera tot na haar huwelijk en !daar Zullen veertig japonnen worden heengezonden oml uit te kiezen. Tof nu, toe zijn alle naspniringen naar het Australische verkeersvliegtuig, dat met zeven personen aan boord, sinds Vrijdag op het traject tussdhen Brisbane en Sidney vermist wordt. Te Sidney ver moedt men, dat het verkeersvliegtuig op ongeveer 20 K.M. van Sidney in een' cy cloon is geraiakt en in zee is verongelukt, Heden vertrok de Koningin uit Zeil am See naar Ons land. Dinsdag komt H.M. op het Loioj, terwijl zij Woensdagnarroid- ;dig in Den Haag wordt verwacht. Kyösti Kallio, de nieuwe president der republiek Fin land, welke Svinhufvud opvolgt. Indrukken uit het Spanje van Franco Het vluchtelingenprobleem De Anglic, bisschop van Gibraltar heeft een bezoek gebracht aan de door ge neraal Franco's troepen bezette deelen in Spanje, teneinde in contact te komen met zijn landslieden die in dit gebied vertoeven en hen zoo noodig te helpen. In de „Church Times" heeft hij eenige indrukken weergegeven. Ongeveer elk half uur werden wij, zoo schrijft hij o.m., aangehouden door mi litaire posten, die de papieren aan een onderzoek onderwerpen. Men behandelde ons overal beleefd, ofschoon het opont houd zeer vervelend was, vooral gedu rende de laatste woek, toen een gewél dige orkaan de wegen met duizenden af gebroken takken had versperd. Wanneer men eenmaal de grens is gepasseerd, be gint men de groepen te onderscheiden, waaruit Franco's leger is samengesteld. In de eerste plaats zijn daar de „regu- lares" en de vroegere civiele garde. Vooral ziet men de roode mutsen van de monarchisten (Carlisten); en de on derscheidingsteekenen van de fascisten. De uniformen zijn alles behalve unifor men! Een jonge Spaansche fascist, die ons vroeg of hij in onze auto mochU mee rijden naar Sevilla, droeg een al- ler-erbarmelijkst-schunnige khaki-uniform daarbij echter was hij in een mantel ge huld waarschijnlijk uit Marokko af komstig met zwierige kwasten op den rug. De Mooren zijn voor 'tgrootste deel niet donker van huidkleur; velen hunner zijn zelfs lichter van kleur dan de Spanjaarden. Degenen, die wij in Sevilla zagen, droegen goede uniformen; zij waren wei-gevoed en goed-gediscipli- neerd. Zij maakten een uitstekenden in druk. Wij zagen ongeveer tweehonderd Italianen, die van Cadiz kwamen, waar de troepen waren geland. Zij gingen naar Sevilla en naar het front van Malaga. Wij zagen slechts een klein aantal Dui- schers; de meesten zijn meer noordelijk, aan het Madrileensche front. Het vluchtelingenprobleem is aan beide kanten verschrikkelijk moeilijk- In Fran co's gebied zijn de Spanjaarden zelf! druk bezig met het organiseeren van hulp voor eigen menschen: zieken en kinderen. Te Rio Tinto b.v. worden da delijks 600 menschen uit de soepketels gevoed. In deze provincie behoeft nie mand van honger om te komen. In de groote steden gèschiedt dit werk nog beter. Onze Engelsehe consuls, die in contact staan met beide partijen, doen al het mogelijke om kinderen te eva- cueeren en om familieleden op te spo ren, die in den oorlog zoek geraak J zijn. Behalve heel nat is 'deze Februari tpit nu toe |0|ok bijzonder zacht. Een vcor- loiopige berekening geeft v|o|or De Bilt een gemiddelde temperatuur, die 2,5 gr. C. boven normaal is, terwijl het gemid deld imlinimuiml zeker 3 gr. C. hooger is dan in dezen tijd van het jaar verlaingd kan worlden. De Arnkem&che Kamer v[an Koop handel heeft een adres aan den minister van justitie gezonden, waarin een be hoorlijk antwoord wordt gevr.aagd voor velen, die altijd opnieuw vragen, hoe het nu toóh sta,at m'et de wet op het incas- seeren van kleine vorderingen. Wrlj ven,maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen verdwijnen direct omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. Het treurspel der Spaansche Democratie Baden Powell, de stichter der Padvindersbeweging, 80 jaar Het Plan-Deterding duurt nog drie weken H.M. de Koningin vertrekt heden naar ons (and Dealgemeene verkiezingen wor den op 26 Mei gehouden Da voetbalkamp van Z.S.C. I Zeeuwsche Boys Later weer kouder WEERBERICHT Hoogste bajioimeterst.763,8 te Isafjord La'agste 738,8 te Skagen Verwacht tot den avond van 23 Febr.: Zwakke tot mlatige veranderlijke wind, later uit Westelijke tot Noordelijke rich tingen, betrokken imtet reg'en, later tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter, later weer kouder. Zon op: Zon onder: 23 Februari 7,02 5,28 Hoog- en laagwater to Zlerikzee H oogwaterLaag water 23 Februari 1,15 13,48 7,02 19,16 In de te Utrecht gehouden vergade ring van Ide vrouwengroep uit den Vrij heidsbond heeft imir. W. C. WendeLa,ar meegedeeld, dat de verkiezingen zoo goed als zeker op 26 Mei ziullen worden gehoiu'den. Kroonprins Michael vlan Roemenië is te Boiekerest teruggekeerd'. Hij is ge heel hersteld vlan zijn ziekte. Hij werd verwelkomd1 door koning Karei en de leden der regeering. De mlenigte bracht den prins een groote kulde. ZIERIKZEE. Op 9 Maart a.s. wordt in Juliana" een N.C.R.V.-avond gehou den, waaraan de stafmuziek uit Amers foort haar medewerking zal verleenen. Zaterdag 27 Febr. vertrekt dhr. Stoopm'an, Inspecteur v|an Onderwijs, inaar zijn nieuwe inspectie en treedt de heer Kuiper in z'ijn pla|ats. Woensdaglmlddag wordt in 't gymn.-iokaal der voormalige kweekschool, de gelegenheid geboden af scheid te nemen van den vertrekkende inspecteur en tevens om' kennis te maketrt met diens opvolger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1