ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iff OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 »DAT GEVAARLIJKE PACIFISME« HINDERWET. De Kern ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 Dlrscteur t A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13343 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Toen het menschdom na den wereld oorlog1 tot bezinning kwam en ging be seffen dat 13 millioen gezonde menschen- levens nutteloos waren opgeofferd, dat stroomen menschenbloed nutteloos waren vergoten en dat nutteloos de mensche- lijke vernietigingsinstincten 4 jaren lang hadden gewoed, hield men het algemeen voor uitgesloten, dat zulk een verschrik king ooit weer zou terugkeeren. Men dat waren de burgers in alle beschaafde landen, de eenvoudige men schen, het groote publiek. Zij die zelf in de oorlogshel waren, geweest, drongen de herinneringen aan het verschrikkelijke doorleefde weg naar hun onderbewustzijn. Geen heldenverhalen kwamen los: ze zwegen over hun loopgraventijd, evenals ontslagen patiënten zwijgen over het, goddank, verlaten krankzinnigengesticht. Maar in de zielen van eenige oud com battanten hadden de verdrongen oorlogs herinneringen een zoo felle kracht, dat zij uitgroeiden tot beklemmende obses sies en tenslotte naar buiten braken als biechten en jammerklachten. Zoo ont stonden de oorlogsboeken en oorlogs gedichten van Latzko, Sassoon, Re marque. De heele wereld las in diepe ontroe ring deze werken en zij deden e.en tw'ee- voudigen dienst: zij bevrijdden millioenen oudstrijders van hun oorlogsobsessie: „ja zoo was het!" Zij deden millioenen men- schen de realiteit van den oorlog be seffen en met huiverende afschuw zeg gen: „dat nooit weer!" De diepe afkeer van den oorlog nam langzamerhand vaste vormen aan. Na de verslagenheid kwam de bezinning; gezond verstand, geweten en godsdienstig besef begonnen luid en krachtig te spreken, Er groeide een bloeiende en rijk gescha keerde vredesbeweging over bijha de geheele wereld. Optimisme en geloof aan 'n betere toekomst vervulden vele harten. Hoe de Volkenbondsgedachte groeide Rijk geschakeerd werd die vredesbe weging. Naast de enkele individuen die uit persoonlijke christelijke overtuiging alle oorlogs- en krijgsdienst principieel verwierpen, waren daar de millioenen oudstrijders, die elkaar over de grenzen de hand reikten, de kerken die zich ver- eenigden in den wereldbond der kerken, de vrouwen wier moederhart eindelijk tot actie en daden drong. De volken bondsgedachte groeide over de geheele wereld en werd een nieuwe kostbare aanwinst van de menschheid. Geen uto pisten, maar nuchtere menschen van alle standen en beroepen, artsen, ingenieurs, journalisten, kunstenaars, werkten voor den wereldvrede. Door de actie der vredesbeweging ging men algemeen beseffen, dat een nieuwe wereldoorlog door de groeiende oorlogs techniek nog grooter catastrophe zou worden dan de vorige. Door de actie der vredesbeweging werden de intriges der belanghebbende oorlogsindustrieën in het licht gesteld. Wapenfabrikanten wer den voor het forum der openbare mee ning ter verantwoording geroepen. En enkele staatslieden, uit eigen aandrang of onder suggestie van de publieke opi nie in hun landen, spraken woorden en deden daden van opbouwende en waar schuwende kracht. Br ian d, Hender son, Smuts, Baldwin, Roose velt e.a., steunden door hun daden en hun woorden de naar boven strevende menschheid. En tijdens de ontwapeningsconferentie, waar millioenen en nog eens millioenen burgers uit alle landen in petitionnemen ten en betoogingen tegen den oorlog ge tuigden, werd telkens weer door staats lieden verkondigd, dat een hernieuwde bewapeningswedloop, die op een misulk- ken van de conferentie zou volgen, on getwijfeld zou voeren tot een nieuwen, oorlog. De weg naar den vrede is steil! Maar zij die geloofden, dat de weg naar den vrede recht en gemakkelijk was, ontdekten spoedig hun vergissing. Al gauw na den oorlog, verkondigde in het Zuiden een luide hartstochtelijke stem wederom de oude gevaarlijke oor logsleuzen. Daar werd in redevoeringen en artikelen het oude gif uitgestrooid dat geleidelijk het menschdom doordrong. In de Encyclopaedia Italiana schreef Mussolini gevaarlijke woorden, die voor latere en gelukkiger generaties als symptomen zullen gelden van de gees telijke verwarring in de eerste helft! der 20ste eeuw. j „De oorlog drukt het merk van den adel op de volken, „de fascist verwerpt alle algemeene verbroedering", „achter het pacifisme verschuilt zich de vluqht voor den worstelstrijd en de lafheid te genover het offer". Woorden die gevaar lijker zijn dan 1000 bombardementsvlieg tuigen. Mussiolini zong zijn oorloigsepos, drilde zijn tot een kudde geschaarde volksge- nooten, hield het Italiaansche volk op 1 „kookhitte van oorlogsstemming" en ver- vulde de zieltjes der Italiaansche kinde ren met haatgedachten. Vanaf een tank i legde deze moderne held politieke ver klaringen af. Een geniaal demagoog en organisator. een gevaar voor de Europeesche samien- leving. Is hij die dit schrijft een communist? Neen, een gewone Nederlandsche dokter, Idie „het jammer vindt voor de men schen". Al spoedig kwam de echo uit Duitseh- land. De landen, die door het ongeluk zalige vredesverdrag van Versailles .ge hoopt hadden hun overmachtsposities be vestigd te zien, herstelden niet bijtijds de begane fouten. De eenige manier die ze konden vinden om het gevaar te keeren was bewapenen en zoo kwami de bewapeningswedloop weer op gang. De verkeerden in de beklaagdenbank Intusschen was de hoop reeds lang vervlogen, dat de oorlog was uitgeban nen, zooals kn 't K 11 o g ig ip a o t door pl.m. 50 staten plechtig was beloofd. In Zuid-Amerika, in Mandsjoerije, in Abes- sinië, in Spanje streden alweer menschen tegen menschen en stroomde het bloed. De petroleum- en staal-aandeelen ste gen snel en de wapenindustrieelen zaten niet meer op de bank der aangeklaag den, maar werden Iwleer geëerd en mach tig. Zijn het daemonische krachten die het menschdom naar een nieuwe ver nietigingswaanzin drijven? Enkele dier krachten kennen we, domheid, slechtheid, gebrek aan persoonlijk zelfvertrouwen, gebrek aan geloof in de mogelijkheid van het nieuwe en betere. Ik sprak zoo straks over de rijkge-. schakeerde vredesbeweging, die pl.m. 1930 groeide. De pacifisten, zij die zich in spanden om een herhaling van de ramp te voorkomen, zullen niet dan met ver bittering en teleurstelling kunnen den ken aan al degenen, die niet hebben meegeholpen toen het tij gunstig was, die in scepticisme en luiheid geen hulp boden, doch slechts ontmoedigende kri tiek hadden. Een groote persoonlijke schuld hebben millioenen menschen van deze generatie op zich geladen, een schuld zoo groot dat zij niet beter verdienden, dan dat een oorlog hen wegvaagt, als er maar geen kinderen waren. Een oude leugen Maar hoe listig is de mensch als hij. zich van schuldgevoel wil ontdoen. Even denken! Ja natuurlijk, de pacifisten zijn de schuld! Hadden die niet zoo gewerkt tegen den oorlog, dan zouden onze lan den niet relatief militair zwak zijn. Daar in zit het gevaar. Als alle landen maart militair sterk waren, zou er geen oor logsgevaar bestaan; niet de pacifisten maar de militairen en de wapenindus trieelen zorgen voor het evenwicht dat den vrede moet handhaven. Een oude leugen! Zelfs een Aartsbisschop van York heeft het dezer dagen verklaard in een „goed gedocumenteerde rede": „De paci fisten vormen een veel grooter gevaar voor den vrede dat het steeds kleiner wordende groepje professioneele sabel- rinkelaars". De Aartsbisschop van York zal toch ook wel weten dat niet de militairen gevaarlijk zfijin, .'djo-öh de technische en in- dustrieele machten die hun de oneervolle moderne wapenen in de hand drukken. Hij zal toch wel beseffen dat een mi litair evenwicht zonder gelijktijdige pa cifistische gezindheid den oorlog niet zal kunnen voorkomen. Het pacifisme, dat is de anti-oorlogs tendens in den ruimsten zin, is dat een gevaar? Zouden rede, menschelijkheid en gezond verstand gevaarlijker zijn voor het menschdom dan domheid en brute instincten De pacifisten zullen doorwerken. Zij zullen aan de rede ©n de menschelijk heid op den duur de overwinning ver zekeren. Zij volharden en gelooven en kunnen eenvoudig niet anders. Dr. J. ROORDA, Haarlem. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de be slissing op het verzoek van de Firma, J. W. ROMEIJN te Zierikzee, om in perceel D 89-90, kadastraal bekend in sectie B, no. 456, 457 en 1887 een gas motor door 2 electromotoren, elk van 5 P.K. te mogen vervangen, door hen is verdaagd tat 1 Mei 1937, op grond dat van het Hoofd van het 2de Dis trict der Arbeidsinspectie nog niet is ontvangen het bericht, als bedoeld in art. 7 bis, 2e lid der Hinderwet. Zierikzee, 9 Februari 1987. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Wat filmsterren verdienen Het Am'erikajanscihe blad' Variety, publi ceert Ide inkomens van sterren eu regis seurs oiver 1935 en het imioet idien „man, in the Street" imün oif meer idiuizelen bij; het Zien vian idieze cijfers. De bovenste vier plaatsen van ide lijst wonden ingenomen d|qor Paramoiu|nt-ao- teprs en -actrices en ideze vier gelukkigen nemen ieder jaar het vtolgende liefelijke bedrag mee naar huis Mae West 480,833 idoliar, Mariene Die trich 368,000 idlollar, Bing Crosby 319,907 Idjo-llar, Gary Cooper 311,000 dollar. Onder aan idle lijst staat de bandleider Eddy Du- dun, die verschillende musicals gemaakt heeft, Imiet het kinderachtig© bedr,ag van slechts 65,000 dollar. Ook Idie regisseurs kunnen behoorlijk© banksaldi hebben. Frank Boirzage, die de Dietrich-füto „Begeerte" maakte, verdien de 242,000 dollar. Cecil De Mille staat aanzienlijk' lager Imiet 72,000 idolllar en King Vidior staiat er tyijSistSifimn (met 140,000 Idiollar. Men Imbet natuurlijk rekening houltien imet (de waarlijk fantastische uitgaven, die vooral Idie sterren hebben te d|0|en. Belas tingen, feesten, personeel, publicity en idiuizend-en-een andere belangrijk© dinigein slokken (heel wat op, im[aar het (ojvierbli]'- venid© ,is tioidh nog wel igen|qeg oim> rond te komen. Massa-arrestaties in de Oekraïne en den Kaukasus De Poolsche „Express P|o|ranny" bericht uit Moskou, dat Podtisjev, de secretaris vian het uitvoerenid' comité vlan de Oekrai- ne, 'dje tweede secretaris vian ide commu nistische partij] in Idit district en 200 spoor wegbeambten in hechtenis zijn genomen. Verlder zonden verscheidene arrestaties zlijfn verricht onfder de leiders van fabrie ken ten in Ide coimhiissiriaten ivojoir industrie en volksgezondheid, alsmede in rechter lijke kringen. Naar het blad verder mleldt, zijn te Gharkov en Poltawa (d;e voorzitters van Ide gemeenteraden gearresteerd met eenige leiders van de plalrtij1 ©n regiaerings- fumCtiionarissen. Ook in Iden Kauklasus imjoieten talrijke personen in hechtenisz'ijn getaoimteh, lo.a, Ide plantsverv. president van de Kaukasus republiek. De Oslo-besprekingen te 's Hage Noorsche regeering aanvaardt de Nederlandsche uitnoodiging De Noorsche regeering heeft ide uitntoo- diging der Nederlandsche regeering tot het deelnemen a;an een conferentie te 'S-Gravenhiage van ide staten der Conven tie van Oslos ,'aanvaard. Het Prinselijk paar te Boedapest Bezoek aan het parlementsgebouw Het A.N.P. imlelldt uit Boedapest: Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben Woensdagmorgen een bezoek ge bracht ;aan het parlementsgebouw. In ide zittingzaal vian het huis van af gevaardigden onderbrak de heer Rupert, Idie jufst een interpellatie hield, zijn rede omi het Prinselijke pa'ar, idat plaats nam in |de loge van de diplomaten, woorden ven welkoiml toe te rpepen. Hij gaf voorts uitdrukking a;an z'ijn eerbied jegens het Prinselijk palar, waarbij hij in herinnering bracht ihet giastvrije onthaal, (diait Honglaar- sche kinderen na den ooriiog in Nederland hebben gevonden. Hij noemlde deze hulp verleening een bewijs van wlaanachtigie mienschelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prinselijk paar imiet geestdriftig handgeklap. De Prinses en die Prins vertoefden on geveer tien imiinuten in gezelschap van den quaestor v/an het huis in de zittings zaal en maakten vervolgens een rondgang fdioor het get»o|uw. Het was inmiddels hjalf drie geworden en het vorstelijk paar hegaf zich ver volgens voor een lunch naar een restau rant. De Boiédapester bladen vermlelden het Uitvoerig en alle Hongaren zijn n)og trot- scher dan zij' ooit jal waren |op hun natio nale keuken, nu zij weten, fdjat de zooi po pulaire gasten o.a. geroioisterd© „Vogas", d;e visch die alleen in het Balatonmeer leeft, Ide beroemde Hongaarsche ganzen- borst en paprikia-kip gegeten hebben. Na de lunch njam het vorstelijk paar voor eenigen tijd afscheid. De Prinses ging in het Kunsthistorische en in het Kunstnijverheidsmfuseum schilderijen en Hongaarsche weefsels bewonderen, ter wijl Prins Bernhartd in een muziekzlaak gramofoioinpllaten en een pick-up kocht, b enevens leen (harm|onic(a; Ide rekening staat in alle bliajden en de winkelier prijst zich gelukkig. TWEEDE KAMER De Grondwetsherziening afgehandeld De Tweede Kamer tolas Dinsdag nog niet geheel van de grondwetsherziening af. In de eerste plaats moest nog ge stemd worden over twee amendemeuften van den heer Aibarda (s.d.), betrekking hebbend op het onder de wapenen roe pen en houden van dienstplichtigen. In het regeeringsvoorstei staat, dat na af kondiging der mobilisatie onverwijld ©en wet toit regeling daarvan bij de Staten- Generaal moet worden ingediend. Dit „onverwijld" wilde de heer Aibarda ver vangen door „binnen 24 uur". In zijn tweede amendement tolilde hij een soortgelijke toestemming van het par lement ook doen gelden voor vrijwilli gers, waarbij' hij speciaal het oog had op den bijzonderen vrijwilligen land storm. Beide amendementen werden verwer pen, het eerste mét 48—26, het tweede met 46—28 stemmien. Toen ontspon zich nog onverwacht een uitvoerig debat over een andere door den heer Aibarda aan de orde gestelde kwestie. Hiel (wetsontwerp tot herziening der grondwet behandelt zooals men wiedt, zeer uiteenloop ende kwesties1 als de hier boven genoemde, de benoeming va® staftsseoreitarissen, de opheffing der par lementaire onschendbaarheid, de uitslui ting van verkiesbaarheid eniz. Aangezien verschalende fracties voorstander van de eene en tegenstander van de andere be paling zijn, en de eindstemming! niet per paragraaf, maar over het geheele wetsontwerp imoelt geschieden, vreesde de heer Aibarda een onzuivere stemming en verzocht hij den minister, de voor speller. in verschillende nieuw© (wetsont werpen te jwjiilen splitsen en deze zoo spoedig mogelijk in te dienen.. Toen mi nister do Wilde, die betoogde, dat het daartoe thans te laat was en dat daar minstens vier wieken mee gemloeid zou den zijn, hierop niet verder 'wilde ingaan, diende de heer Aibarda een motie van Orde in. De heer Joekes (v.d.) en Wendeiaar (lib.) 'waren het mal den heer Aibarda eens, doch meenden den minister een dergelijk besluit niet te mogen opdrin gen. De motie werd met 48—27 slteml- men verwo rpen heden (Donderdag) zal de eindstem ming (bi ver hel onderwerp plaats heb ben. Dan is de Tweede Kamer geheel van de grondwetsherziening af. t Dinsdag werd nog behandeld de be- grpoting voor Suriname, welke z.h.s. werd goedgekeurd, terwijl de Woensdagmiddag en -avond werden getwlijd aan de Indische Begrooting. De 300.000 inwoners van Louisville in Kentucky hebben na het zakken van het water vele straten en huizen in slechten staalt teruggevonden. Ettelijke straten zijn gesloten wegens het instor tingsgevaar van door water andermijnde huizen. Volgens een offiCieele raming hebben de plunderaars eem schade van een ir.ülioen dollar veroorzaakt. De Mexicaansche President Carde nas heeft een decreet onderteekend, waarbij amnestie toordt verteend aan die genen, die zich sedert 1922 hebben schuldig gemaakt aan daden van opstand Pif muiterij. Tienduizenden gestraften zui len van dezen maatregel profiteered 9 6 De reis van het Kroonprinselijk paar Einde der staking bij de General Motors Noorwegen komt ter Oslo conferentie Grondwetsherziening in de 2e Kamer afgehandeld Droevig ongeval te Zandvoort Hoofdprijzen der Staatsloterij Nog buiïg en vrij koud WEERBERICHT Hoogste barometerst. 764,3 te SodonkiLe (Finland). Laagste 739,9 te Lester (Zuid-Noorwegen) Verwacht toit den avond van 12 Jan.: meest matige, tijdelijk krachtige, wes telijke tojt noordelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele hagel- of regenbuien, des nachts tempera tuur om het vriespunt, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 12 Februari 7,25 5,06 Eerste Kwartier 18 Februari Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 12 Februari 3,30 15,56 9,06 21,09 De influenza-epidemie Het ziekteverloop is niet bijzonder gevaarlijk geweest De afdeeling Volksgezondheid van den Volkenbond is als resultaat van de rap porten over de influenza-epidemie van de afgeloopen maanden tot de conclusie ge komen, dat het ziekteverloop niet bij zonder gevaarlijk is geweest. De sterfte is niet hooger gekomen dan het peil van 1932-'33 en kan niet vergeleken wor-. den met de ernstige cijfers van 1918-T9. De epidemie begon in de Vereenigd© Staten in ongevaarlijken vorm, en ver spreidde zich in November en December over noord-west-Europa. In de laatste helft van December begon het sterfte cijfer al te dalen. Het aspect van de influenza in Europa was echter niet zoo onschuldig als in de Vereenigde Staten. Groot-Brittannië, dat het eerst aan de beurt was, vertoonde een scherpe stij ging in het totale sterftecijfer (in Lon den van 9 pel. tot 22 pet.) De meerder heid van de overledenen waren ouderen (94 pet. menschen boiven 'de 65 en 5 pet. beneden de 25). In Duitschland steeg het sterftecijfer van 12 pet. in de week' van 15 November tot 20 pet. in de week van 15 December. De influenza was in Kopenhagen het ergst in de laat ste week van December en in A m- sterdam in de eerste week van Jan. Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Roe menië en Zuid-Slavië hadden slechts on gevaarlijke ziektegevallen. Vijftig advocaten moeiten de vijf- lig verdachter, in heit zoogenaamde proces der „doode zielen" verdedigen, allen ad ministrateurs van helt fonds voor oor logsverminkten te Belgrado (Joegoslavië) die zich 20 millioen dinar hebben' toe geëigend door zelf de uitkeeringen op te strijken, nadait de rechthebbenden wa ren overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1