ZIERIKZEESCHE liMBIHHHRn NIEUWSBODE ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937 WAAR OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden fl,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummer9 5 oent. Versohijnt dagelijks. Telg No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Olrecteun A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTE! Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13339 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur HEEFT AMERIKA WEER HOOP? VI De vernieling van den bodem door het water Agrarische probleem van Noord-Amerika Op onzen verderen tocht, die ons weer meer in" de richting van de Amerikaan- sche oostkust voert, hebben wij dik wijls gelegenheid, de vernielende inwer king van het water op den bodem te leeren kennen. Op vele plaatsen heeft men in aanpassing aan de contouren van het meestal licht golvende land schap op bepaalde afstanden aarden dam men, zoogenaamde terrassen, opgewor pen, om op deze wijze het wegspoelen van den bodem te verhinderen. Ondanks deze beschermende maatregelen, die ove rigens nog slechts in een deel van het bedreigde land konden worden toege past. kan men waarnemen, hoe zich op de velden geulen vormen, di« wan neer er niets tegen gedaan wordt binnen korten tijd tot kleine riviertjes worden en een verdere bebouwing van de akkers onmogelijk maken. Het be treft hier de meest scherpe vorm van bodemvernieling door het water, die door de Amerikanen „gully erosion" wordt ge noemd. Een even vernielende uitwerking zij het minder opvallend heeft de „sheet erosion", die den farmer de vruchtbare bovenste aardlaag ontneemt, zonder dat hij het misschien beirierkt. De invloed van het klimaat Wanneer wij ons hier met de verwe ring van den bodem bezig houden, kun nen wij dit niet doen, zonder ons in het kort met het klimaat van dit land bezig te houden. Evenals in ieder op zicht, is Amerika ook ten aanzien van het klimaat een land van tegenstellingen. I In October in den „Indian Summer" j is het in het Midden-Westen dikwijls zeer warm. Maar aan de noordzijde van de landwegen van Iowa legt men dan j reeds dijken aan, om de sneeuw, die reeds in November uit het Noorden komt opzetten, van de wegen weg te hou den. In de omgeving van Chicago wordt het in den zomer zoo warm, dat een West-Europeaan het er nauwelijks uit- houdt, in den winter echter wordt het even onaangenaam koud. In de laatste jaren zijn in Noord- Amerika overstroomingen en droogte-pe riodes voorgekomen, die in Europa huns- gelijken niet vinden. De regens hebben hier een geheel ander karakter, zij zijn zoo hevig, dat indien er geen be schermende maatregelen genomen zou den worden er aan het golvende land de grootste schade zou worden aange richt. Ik herinner mij een gebeurtenis die ik eenige jaren geleden in het gebergte beleefde. Met twee vrienden bevond ik mij op een grooten tocht. Onze wagen hadden wij 's avonds bij gebrek aan andere mogelijkheden het landschap was vol kloven in een droge beek geparkeerd en legden ons te slapen in de daarvoor speciaal ingerichte auto. Plotseling werden wij door een hevig onweer uit den slaap gewekt. Wij von den nog juist tijd om uit de droge bed ding, die binnen korten tijd in een woe denden bergstroom veranderd was, te ontsnappen. Do vernieling van den bodem is het sterkst in het Zuiden, waar ook; gedurende de wintermaanden de onbe vroren grond aan hevige regens is bloot gesteld. Naast de terrassen, die wij als middel ter bestrijding van de bodemver nieling reeds hebben leeren kennen, heeft de wijze, waarop men den bodem ge bruikt, een geweldige invloed op dei vernielende uitwerking. Op een proef station in den staat Missouri heeft men b.v. vastgesteld, dat op een proefveld; waarop zonder onderbreking mais werd verbouwd, in een bepaalde tijdsruimte^ per acre 74.07 t. aarde verloren ging, ter wijl onder dezelfde voorwaarden bij het afwisselend verbouwen van klaver, mais en tarwe het verlies van aarde slecht^ 7.19 t. bedroeg. In het eerste geval vloei de 25.59 pet. van het water weg, zon der op de plaats den plantengroei te bevorderen, terwijl in het tweede geval het waterverlies slechts 11.57 pet. be droeg. Ter bestrijding van den bodem erosie tracht te Amerikaansche regeering dan ook in den laatsten tijd, den land bouw veelzijdiger te maken en van de monocultuur tot gemengde bedrijfsvormen te komen. Het is echter moeilijk, de boeren, die slechts op het succes van; het oogenblik bedacht zijn en die on mogelijk in generaties schijnen te kun nen denken, tot een zorgvuldige behan deling van den bodem op te voeden. In het zuid-oosten van de Unie beleeft men b.v., dat de katoen, die de erosie be gunstigt, bij hooge katoenprijzen alle an dere landbouwproducten verdringt. Naar het tempo en den omvang der erosie op het N.-Amerikaansche con tinent heeft mten in den loop der laag ste jaren een onderzoek ingesteld. De resultaten daarvan zijn zoo indrukwekl- kerid, dat ik ze den lezers niet gaarne zou willen onthouden. Ongeveer 14' mil lioen H.A. land worden door „gully ero sion" geheel vernield. Het geheel onbruik baar geworden land bedekt een opper vlakte waarop 280.000 bedrijven met ieder 65 H.A. grond plaats zouden kunnen- vinden. Verder is op 50 millioen H.A, iand de vruchtbare bovenlaag geheel of bijna geheel door het water wegge spoeld (sheet erosion). Het zal groote moeite kosten, om een verdere vernie ling van den bodem te verhinderen. Een, regeeringscommissie heeft na langdurig onderzoek voorgesteld, het land van on geveer 450.000 landbouwbedrijven lang zamerhand op te koopen en den far mers in gunstiger gebieden nieuwen grond te verschaffen of hen een ander beroep te doen kiezen. Men wil zoo noodig met behulp van enorme staats middelen een toestand bereiken, waarin verdere vernielingen van den bodem on mogelijk zijn. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang ge maakt. TWEEDE KAMER Parlementaire onschendbaarheid de hoeksteen van het parle mentair systeem De Ka-mier iheeft een pittig debat ge voerd over de parlementaire onsc'hend- baarfieid. Artikel 98 in den tegenwo-ordi- gen vo'tmi van de geldende grondwet be paalt, ,dat de leden der Staten-Gen er,aaj niet gerechtelijk vervolgbaar zijn voor hetgeen rij' in .de vergadering hebben ge legd. De regeering niu heeft op deze parlementaire immluniteit een tweetal uit zonderingen voorgesteld. De |0|nschEin,d- baiarheid zo-Ui nl. worden opgeheven vojor de delicten iv'an „opruiing" en „scbelndinigl van geheimen". De regeering heef't in de schriftelijke toelichting, in hoofdzaak slechts de |0|p- heffing van de hrinïuniteit voor 't tweede delict van een riadere argumentatie voor zien. Heeft een Kamerlid in openbare vergadering één bilaal een geheim ver klapt, dan kan zulks in tegenstelling tot de (opruiing! 'moeilijk id|0|Dr den Voor zitter worden achteihlaald. Geheel anders staat het 'mlet het delict van opruiing. Daar kan direct en tijdig worden ingegrepen. En er is de laatste jaren wriarl'ij'k nooit een Kalmlervooirzitter geweest, die zich voorzto(0|ver dat een en kele Trialal nog noodiig m|o|cht rijn, tegen niet toelaatbare uitdrukkingen van Ka>- 'mlerleden te lankmoedig heef't getoond. Trouwens vain „opruiing" is in deze plarle- 'rrientaire periode nooit sprake geweest. De liberale woordvoerder trir. Wende- laar noemde de onschendbaarheid vojor in de vergadering gedane (ujtlatiin|gle|n), één der hoeksteenen -van het plarlömientair systeem1- Bovendien worden diqoir het aan tasten van ide onschendbaarheid, de Ka,- Imerleden onder controle gesteld, niet vialni hun Voorzitter, imla'ar ivian iden Officier van Justitie, die Van de regeering afhan kelijk ds. Dit lajatste werd ook do|0|r de heeren Joekes (v.d.) en Donker (s.d.a.yj1.) als een groot bezwa'ar gevoeld. Men begrifpe het wel aldqs imlr. Wendeliajar niemand heeft een feller afkeer ivlajn opruiiers ®n onderim'ijners van het wettig igleZag dan de afgevaardigden van den Vrijheidsbond. Ma'a.r -niet het gebruik, imlaar het mis bruik, onder een iandere politieke constellatie Van de veranderde bepalinge|n kan worden gemaakt, doet ons tegenover het voorstel' huiverig sta'an. Nauwere economische samenwerking De Nederlandsche regeering heeift tot de regeeringen der Scandinavische lalnden, België en Luxemburg de uitnotodiginjgl ge richt, experts te zenden naar eene, om streeks het eind van deze imlaand, te 's-Gravenhlage te ho|u|den inforirrieele BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 2 Februari 1937, onder no. 2, is vastgesteld het navolgend besluit: De Raad der gemeente Zierikzee; Overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en /veiligheid van het verkeer wenschelijk moet worden geacht om het bij zijn besluit van 19 Novem ber 1936, no. 2, uitgevaardigde parkeer verbod aan te vullen; heeft besloten: zijn besluit van 19 November 1936, no. 2 tot vaststelling van een parkeerverbod te wijzigen als volgt: 1. in plaats van „de rechterzijde der Schuithaven, gerekend van af de Mol" wordt gelézeij: „de Schuit haven" 2. in plaats van „de Mol van af de woning A no. 308 tot de „Schuit haven" wordt gelezen „de Mol"; 3. in plaats van „de weggedeelten, grenzende ten Westen, tén Noorden en ten Oosten aan het Havenplein" wordt gelezen „de weggedeelten, grenzende ten Westen, ten Noorden, ten' Oosten en ten Zuiden aan het Havenplein"; „de weggedeelten ten Westen en ten Oosten van de Oude Haven van het Havenplein tot het Kraanplein alsmede hét Kraanplein. Zierikzee, den 6 Februari 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. imienkomst. ten einjde Imlet elkander de Jm|or gelijkheiden te onderzoeken van een nau were eeoniqimiisühe samenwerking tussdhen Jd e duisgenaiamde Oslo staten en te over leggen, in hoeverre in verbanid' hiermlede een prograimimla ontworpen ztoiu lompen worjden voor een eventueel ter zake te honden conferentie. Kunsten en Wetenschappen CHARLES DICKENS (1812-1870) werd te Laudport in Engeland geboren. Na eenige jaren geraakte zijn familie, na verhuizing naar Londen, in financiëele moeilijkheden en Charles moest op jongen leeftijd in een schoensmeerfabr. werken. Later kon hij de school weer verder be zoeken. Hij werd stenografisch verslag gever van de Parlementszittingen en wel dra medewerker aan versch. tijdschrif ten. In 1837 verschenen zijn „Pickwick- papers", oorspronkelijk als onderschriften bij ihuimioristiscfhe teekeningen. Dopr dijt boek 'werd hij populair. Zeer bekend z'ijn van hem „Oliver Twist", „David Copper- l'ieid" (zijn eigen levensbesdhrijlving) „A Taie of two cJities" elfcc. Hij is een der meest bekende en bewonderde schrijvers, fn de 19e eeuw-, van heel Europa, gewleest Zijn werk 'blijft vooral belangrijk dooi de schildering van honderden typen uit de Engelsche volksklasse, booZen en goe den, 'belachelijke en aandoenlijke.. Hoe wel zijn teekening van mens then bijna altijd gechargeerd is, blijft men de werkelijkheid echter deze Charge steeds voelen. Hij toont in deze (typeeringen een schitterende humor en ook een groojt sociaal en zedelijk mededongen met de verdrukten en de slachtoffers van de maatschappelijke 'wantoestanden. Ook het lijden der kinderen weel hij aangrijpend te beschrijven... (David Copperfieid). Tusschen twee haakjes Glas of stael Voor zeer vele mannen onder onze le zers, die met respect opzagen tegen het venijnige mes, dat ééln, soms twee 'maal per week, hun kin en wangen trachtte glad te maken, is de uitvinding van Gilette een ware uitkomst geweest Het stalen mesje veroorzaakte een re volutie onder de mannen met een baard en vervulde de barbiers met gemengde gevoelens, omdat men vreesde, dat 't de klanten er toe zou brengen, zichzelf te gaan raspen. De techniek staat evenwel niet stil; het vernuft zoekt steeds verder. Zoo komt uit Weenen het bericht, dat men daar biesjes van dun glas maakt, die men a 60 oent de 1000 kan bekomen. Men kan ze slechts eenmaal gebruiken, maar de prijs,... nietwaar? Na de stalen, thans de glazen veiligheidsscheermesjes. Sedert de Amerikaan King G. Gillette in het laatst der vorige eeuw zijn stalen mesjes in den handel bracht, is er heel wat haar van de mannelijke wangen en kin afgekrabd. Er is uitgerekend dat wanneer een man zich scheert, hij een gemiddelde oppervlakte van 310 vierkante centi meter schoonkrabt. Op dit oppervlak groeien ongeveer 25.000 haartjes, die elk in een tijdsverloop van 24 uur een lengte van een kwart millimeter bereiken. Dit wil zeggen, dat iedere man, die de allures van een baardeloozen knaap heeft afgelegd, eiken dag in totaal ongevee- 6.35 meter haar op zijn gezicht heeft L.,. Wanneer men bedenkt, dat er in Ne derland met Zijn bevolking van bijna 8 millioen zielen, om en nabij vier millfoen mannen wonen, van wie er twee en een, half millioen volwassen zijn en zich dus waarschijnlijk plegen te scheren, dan ko men wij' tot de slotsom dat de dage- lijksche haargroei op wangen, lip en kin van al die mannen in totaal meer dan 15 millioen meter bedraagt over een to taal oppervlak van meer dan 71/4 mil lioen vierkante meter! (..4.) MIJLPALEN 3 0 Jan. was het 4 0 jaar geleden dat de heer C. J. Boogerd bij Kon. be sluit benoemd werd tot burgemees ter der gemeente Kerkwerve. 31 Jan. vierde Amerika's sympathieke president zijn 50ste verjaardag. In alle groiote steden werden bals georganiseerd, waarvar de onbrp.ncrstpn hpstpmd wnrp« voor bestrijding der kinderverlamming, de kwaal, die Roosevelt in zijn be wegingen belemmert. 3 Feb r. overleed te Den Helder, de rechterhand van Dorus Rijkers, Jan B ij 1', die in zijln leven 262 schipbreukelingen behouden aan wal bracht. 5 Febr. bereikte het bekende Kamer lid ds. C. A. Lingbeek, den oud-testa,- mentischen leeftijd van 70 jaar. Van 1894 1925 vervulde hij het predikambt, totdat hij in dat laatste jaar door de Herv. Staatspartij naar de Kamer werd afge vaardigd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vrouw doodgestoken Donderdagnacht heeft zich in eeft lo gement aan de Anna Paulownastraat te Tilburg een drama afgespeeld, waar van de 24-jarige vrouw M. P. de W, het slachtoffer is geworden. De vrouw^ die vroeger met haar man P. in de Anna Paulownastraat had gewoond, had toen haar man in Breda hechtenisstraf onderging, alle huisraad verkocht en was naar Eindhoven vertrokken. Toen hij uit Breda terugkwam, is de vrouw weer naar Tilburg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar intrek genomen in het genoemde logement, waar ook ze kere B. woonde. Met deze heeft de vrouw eenigen tijd relaties onderhouden. Donderdagnacht kwam P. dronken thuis Hij vond zijn vrouw niet op hun kamer en toog naar de kamer van B., waar hij zijn echtgenoote aantrof. P. sleurde zijn vrouw naar het portaal en bracht haar met een mes steken, toe aan den hals. Inmiddels had ook B. zich in het geval gemengd. Hij geraakte in gevecht met P., die hem eenige steken aan het hoofd en de beenen toebracht. Niettemin wist B. een einde aan de worsteling te maken door P. even bewusteloos te Parlementaire onschendbaarheid de hoeksteen van het huidige systeem Nauwere economische samen werking der Oslo-Staten Burgemeester Boot neemt af scheid als hoofd der gemeente De overval met roof te Klooster- zande berecht Echtelijk drama te Tilburg Man steekt zijn vrouw dood Het water van de Ohio zakt Weinig of geen regen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. WEERBERICHT Hoiogste baroiiriöterst. 761,8 te Biarritz Laagste 730,1 te Skiuidesnaes Verwacht tot iden avond van 7 Febr..: Matige tot krachtige Noordwestelijke to,t Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kpiuider. Zon op: Zon onder: 7 Februari 7,34 4,57 8 Februari 7,32 4,58 Hoog* en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 7 Februari 11,51 5,21 17,48 8 Februari 0,27 12,57 6,28 18,45 slaan. De vrouw was naar beneden ge strompeld, waar zij hevig bloedend in eenzakte. Dadelijk werd een geneesheer te hulp geroepen die de vrouw ver- b(o|ridj e(ii haar naar het St.-Elisabeths,->' gasthuis lie£ vervoeren. Hier is de vrouw in den loop van den nacht overleden. P. is door de politie gearresteerd en zal naar Breda worden overgebracht en ter beschikking van de Justitie aldaar wor den gesteld. Overboord geslagen en verdronken Die matroos Bijl van de Marinetram- sportdienst I, een sieepboolt, die achter de expeditieloods op de marinewerf in Den Helder lag, is bij het waterscheppen overhoord geslagen en verdronken. Er is van 'dit o.ngelfuk niemand getuige ge weest. De schipper van het va.arjt|a(ig wks 'beneden in 'het schip en heeft niette bemerkt. Toen men B. om1 9 uur miste meende men aanvankelijk, dat hij een boodschap was gaan doen; er luierd hier en daar geïnformeerd, doch zionder re sultaat. Tpen men onltdekte dat de wa terschepper verdwenen )vl fa.s iis men ga,an dreggen. Na een half pur haalde men het levenlpoze lichaam pp. Het slaehlfc- pf'fer was 53 jaaf en ongehiu|wid. KERKNIEUWS BRUINISSE, Zondag 7 Februlari 1937. Ned. Herv. Kerk: 9,30 en 2 uur, ds. Marsman. Geref. Kerk: 9,30 en) 2' |u)ur, ids. Unger. Geref. Gemeente: 9,30, 2 en 5,30 uur, Leeskerk. 0|U|d' Geref. Keifk: 9, 2 tejij 5 u, Leesikerjk. Geref. Gem. SCHERPENISSE. Dinsdag 9 Februari 6 uur, ds. Barth van Dordrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1