De Geneeskunde truien keert tot de terug. Beroemde Geleerden roemen thans de kruiden welke Abdijsiroop beva! tegen: ffl&esttsrhp. Btmehtiis, Asthma KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R C. Vrijdag 5 Febr. 11.05 London Re gional; 12.50 Droitwich; 1.20 Brussel VI.; 2.20 London Regional; 3.05 Diversen; 3.20 Keulen; 4.20 Droitwich; 6.20 London Re gional; 7 Drotwich; 7.20 Brussel Vlaams; 8.10 Milaan; 8.35 London Regional; 9.20 Weenen; 9.30 Brussel Frans; 10.20 Brus sel Vlaams; 10.30 Droitwich. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 5 Februari HILVERSUM I. 1875 U, 8 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12 AVRO. 4 VARA. 7,30 VPRO). 9 VARA. 10,40 VPRO. 11—12 VARA. 8 gr.pl.; 10 morgenwijding; 10,20 declamatie; 10,40 orgelspel; 11,10 vervolg declamatie; 11,30 gr.pl.; 12 Can- tabilé-orkest; 2 voor tuinliefhebbers; 2,20 Het Silvestre-Trio3,15 AVROi-Dansorkest 4,05 gr.pl.; 4,30 kinderuurtje; 5 gr.pl.; 5,45 De Flierefluiters; 6,30 politiek radio- journaal; 6,50 orgelspel; 7 literaire lezing1,; 7,20 orgelspel; 7,30 Nieuwsber. VGP;7,35 „Lezen in de bijbel"; 8 gr.pl.; 8,10 Report. Propag,anda-avond Middelburg; 9 Faust, Opera; 10,30 berichten ANP; 10,40 Avond- wijding; 11 Jazzmuziek (gr.pl.); 11,30—12 gr.pl. HILVERSUM II. 301 M. Algemeen pro gramma, verzorgd door den KRO 8— 9,15 en 10 gr.pl.; 11,30—12 bijbelsohe cau serie; 12,15 KRO'-Melodisten3,30 gr.pl.; 4,15 KRO-orkest; 6 land- en tuinbouw- praatje; 6,20 vervolg KRO-orkest; 7 be richten; 7,15 de R.K. Artsenvereenigirig 7,35 bedrijfsreportage; 8,10 berichten ANP 8,20 KRO-Boys; 9,10 2de en 3de acte „Die verkauite Braut"; 11 berichten ANP; 11,10 Eddy Czoka en zijn orkest; 11,40—12 gr.pl. 1 Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee Dinsdag 2 Februari. Algemeene beschouwingen op de begrooting De hr. Catshoek verkrijgt 't woord vjoior algemeene beschouwingen. Spr. behandelt allereerst de aanpassingspolitiek der re geering, met als gevolg de treurige om standigheden, Waarin vele gemeenten zijn komen te verkeeren, wat bij de behande ling der begrooting 1937 overduidelijk blijkt, en waardoor velen zich gedwongen zagen bij de departementen van Financiën) en Binnenlaindsche Zaken aan te kloppen om steun. Oim de gemeenten, zooals Rot terdam e.a. meer afhankelijk en handel baar te maken, heeft ide regeering hen tusschen de tang genomen en uitgeknepen. Hoe ftunest deze politiek is, bleek, volgens spr., wel uit de besprekingen in de 2e Kamer omstreeks Kerstmis toen schier alle partijen zich verzetten tegen de plan nen van den Minister van Financiën om de huurtoeslag en de werkloozensteun te gaan verminderen. Ook de lagere be stuursorganen zijn dloor de bezuinigings woede aangetast en dan iwfijst spr. ook (op de begrotingscommissie hier in den raad, (die met het oog op den financieelen toe stand der gemeente, verschillende bezui nigingen voorstelt, en elk bedragje, hoe klein ook, af (knijpt w,aar het mogelijk is onder de leuze „Er is weer Wat gered", zooals Zierikzee oioik gered is yan het Stratenplan, doch de straten schreeuwen nog om verbetering. Straks vraagt verder het vraagstuk van het al of niet openen van de Westhavensluis ter verkrijging van een meer hygiënische toestand de aan dacht doch waarvan, vooral djoior gebrek a;an inzicht en goede technische voor lichting, wel niets zal komen. In dit verband wijst spr. op Amsterdam, dat het 'aandurft een bosch van circa 900 H.A. aan te leggen, in het belang der volksgezondheid, en ter beteugeling van de werkloosheid. Verder bespreekt spr. de rioleering hier ter stede waarvan de verbetering straks geëindigd zal zijn, doch of er iets verbeterd is, is de vraag (daar we hier ook neg steeds opgescheept zitten met het beruchte tonnetjesstelsel en ide stinkende grachten. Spr. vraagt hoe (dit in andere plaatsen is, waar geen ton netjes meer besta,an. Hij' acht het beter (dat we ons geld besteden aan eigen wer ken, dan 'aan die van airaderen. Hier gaat het echter helaas dikwijls slechts om di rect voordeel voioir de gemeentekas en wordt bezuinigd op vereenigingssubsidies, zdrader dat men zich afvraagt of die v-er- eeniging haar sociale taak wel zal kunnen Voortzetten. Ten slotte wil spr. zich af vragen |odP het, gezien de wijze v,an politiek voeren, nog van belang is lijd vatra den i-aajd' te zijn. De voorzitter zou (den heer Catshoek er op willen wijzen, |dat de moeilijkheden van een gemeentebestuur Vaak grooter zijn dan de raadsleden soms meenen, vooral wat betreft het bewandelen van den rechten weg om door die moisilijkhe- iden heen te komen. Spr. zal niet diep op jde door den heer Catshoek genoemde punten ingaan, maar hij wil toch zeggen, Idat omtrent verschillende dezer punten hij (nog nooit geraadpleegd is. Het sluitend maken van de begrooting is bovendien ook zeer moeilijk. Antwoord van de wethouders Wethouder Panny zegt, hoewei onvoor bereid, op enkele van de door den heer Catshoek genoemde punten te wenschen in te gaan. Zierikzee is volgens spr. niet te vergelijken met Amsterdam of Rotterdam, welke steden extra-subsidie krijgen, die Zierikzee nimmer zat krijgen. Wat de rioleering betreft, komt spr. er tegen op, dat er niets verbeterd aan zou Zijn, maar dat alle huizen niet zijn aan gesloten kan de gemeente niet helpen. Wat het peuteren aan vereenigingssub sidies aangaat, merkt spr. verder op, dat geschiedt in de groote steden even goed als hier waar wie met onze be tastingen al tot aan het plafond zitten en de kleine burgerij zit te z'weetelnj om. deze en andere lasten te kunnen be talen Spr. wil ook graag verschillende verbeteringen zien aangebracht, ook wat de werkJoozen betreft, maar de financiën laten het met itoo. Tenslotte bespreekt de wethouder nog het feit dalt velen die huiten Zierikzee geen werk kunnen vinden, maar maar de stad komen, wat ook zwaar o(p de gemeente en haar be stuur drukt, mede wat verantwoorde lijkheid betreft. Wethouder den Boer komt er 'tegen op, dat de heer Catshoek uitsluitend schaduwzijden heeft genoemd, doch daar tegenover niet heeft aangegeven, hoe hel anders ztoju' moeten em kunnen. Sjpr. voelt wat verschillende dingen betreft in dezelfde richting als de heer Catshoek, maar de moeilijkheid voor Zierikzee is, dat men niet weet van wiaar inen de i'inamjiëmi moet verkrijgen tot uitvoering der plannen en dekking der uitgaven, evenmin voor het aflossen van eventueels ieeningepi. Subsidie-aanvrage bij het Rijk? De heer Gerritsen sluit zich in vele opzichten bij den heer Catshoek aan en wil den nadruk leggen op de buitenspo rige hulp die het Rijk in den vorm van subsidies aan steden ,a!s Amsterdam en Rotterdam verleent. Goede sitraten in Zie rikzee zijn volgens spr. even noodzakelijk als een bosch voor Amsterdam. Spr. zou daarom aan B. en W. willen verzoeken pogingen in het werk te stellen om voor Zierikzee hetzelfde te bereiken als in Amsterdam bereikt is. De voorzitter meent, dait er kardinale verschillen bestaan tusschem Amsterdam en Rotterdam, die door de regeering eerst flink gesaneerd zijn, ©enerzijds en Zierikzee, dat nog maar aan het begin: van de moeilijkheden staat, anderzijds, maar toch wil spr. deze aangelegen heid wel eens in B. en W. bespreken. Die heer Catshoekde beide wethouders beantwoordende, wlil er den nadruk op leggen, dat Amsterdam regeeringssiulbsidie voor ld»an aanleg van een bo<scih kreeg, omdat dat in het algemeen belang van de volksgezondheid en de werkloosheids voorziening is era 'dat lijkt spr. -voor Zierikzee, waar toch ook Wiel zulke ob jecten te vinden zijn, ook niet onmogelijk. Spr. bestrijdt voorts Wetoh. Panny, wat het vraagst. van de rioleering betreft, dat als de verbetering volgens1 advies en on der toezicht van goede 'technici was uit gevoerd, zeker tot een :goede opolssing was gekomen. Tenslotte dringit spr. er noglmaais op aan, dat de werkloozeini meer in dienst worden gesteld van wier ken, die de gemeente rechtstreeks betref fen en niet in werken om dingen buiten de gemeente te verbeteren. Vervolgens gaat de raad over tolt ar- tikelsgewijze behandeling van de begroo ting. Het presentiegeld Bij (post 14 „Presentiegelden der leden van den Raad" geraamd op f 370, be spreekt wethouder den Boer hét inge zonden stuk in de Nieuwsbode van M. J. de Zwarte, wfat betreft de extra-hudp aan wyerkioozen met den inhoud wiaar- van spr. grootendeeis acidoord kan gaan, daar men in de goede richting wil wier- ken. Aanvankelijk had spr. gedacht, dat de gemeente hiervoor ook zou hebben bij te dragen, doch gezien de financiëele toestand leêk hem dait niet geoorloofd, reden waarom hij nu voorstelt dat de raadsleden eens een offer zullen bren gen en deze f (870 in de kas van het co mité storten. De 'heer v. d. Doe (verklaart vanzelf sprekend wel voor steun aan wierkloozen te zijn, doch de manier waarop dit Comité steun verstrekt, heeft niet spr. symphatie, daar steunverleening enz. dient te geschieden via de adviezen van de vakorganisaties en gegrond op een zekere basis, welke basis dit comité ten ©enenmale mist. De voorzitter sluit zich bij den vori- gen spr aan, wat de positie der vak organisaties in deze betreft, daar de erva ring hem dat heeft geleerd. De heer Catshoek informeert naar de wijze van afdracht aan het oomilté, di rect uit de gemeentekas of via de raads leden zelf, waarop de voorzitter anlt- woordt, dat de raadsleden bij aanne ming niet gedwongen kunnen worden het aan hun uitgekeerde af te staan. Wethouder den Boer legt uit, dat hij bedoelde de post te schrappen om hot geld ineens aan het comité (te verstrekken Na noig eenige discussie, waaruit de moeilijkheid hiervan blijkt, treklt Weth. den Boer zlijn voorstel in, doch onder het uitspreken van de hoop, dait de raadsleden uit eigen beweging het cloimité zullen steunen, dat di|t z.i. zeer goed in staat zal zijn heit geld te besteden waar dit het meeat noodig is. Nadat de raad over schoof- en schrijf behoeften (aanschaffing schrijfmachines) eenigen tijd in geheime zitting heeft ver gaderd, zegt de voorzitter toe, dat B< en W. deze kwestie nog eens zullen be kijken en naar prijzen zullen informeeren. Post 19. „Onderhoud en aankoop van meiUibelen vloor Ihet Gemeentehuis" geeft bijzondere werking van AKKER's berust op de geneeskracht van oude beproefde ABDIJSIROOP cruyden" Deze reeds m de oudheid bekende kruiden bevatten tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stoffen, in nun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden, opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stoffen". Be kende geleerden erkennen dil thans. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. t „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden." Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.„Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging! In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laarsten tija door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend legen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middelt „coaeïnum". Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen dei* ademhalingsorganen, de ondervin ding zal 't U bewijzen, is ondenkbaarI Grijp dus vol vertrouwen naor„'s werelds béste hoest-siroop" 4BDUmOOP weer aanleiding tof discussie, tiaar B. en „W. voorstellen deze post uit zuinig- heidsoverwegingen met f 105 Iwtllen ver minderen, in tegenstelling met de Comm. van Fabricage en de Begrootingsciom- missie, welke laatste Comm. Jwfil voor komen, dat de raadsleden onder tafel terecht komen en ook dat zij buiten hun wil 'belemmerd |wlorden in het op staan van hun zetel. De heeren Du CrooGroenendijk en Bij de Vw.ite wijzen op den toesltand van de stoelen in de raadszaal. Zij dringen op verhoogen van den post aan, De heer Groenendijk stelt voor dez'e post met f 105 te verhoogen, welk voor stel met 9 tegen 2 stemmen (de beide wethouders) iwlordt aangenomen. De Burgerwacht Bij punt 84, „kosten van den Burger wacht en den Bijz. Vrijwillige Land storm", wijst de heer Siühipper er op, dat voorgesteld wordt de subsidie aan ons Harmoniegezeisdhap' „Kunst en Eer" met f' 100 te verminderen, terwijl deze post ad f 100 op de begrooting blijft staan. Spr. acht helt muziekgezelschap voor Zierikzee nuttiger dan de burger wacht en stei|t voor deze post te schrap pen. De heer Groenendijk is hier niet voor, (doch herinnert er aan dat indertijd eens is toegezegd' dat een rekening wan de Burgerwacht zou wonden overgelegd. De heer Gerritsen informeert wanneer (de Burgerwacht moet optreden? „In geval vtan oproer", antwoioiridt de voorzitter. Ook bij luchtbeschermingsoiefe- ningen kan zij1 iin (actie komen". De heer Gerritsen zegt ook wel eens rekening en verantwoording te willen zien, waiarop Weth. Panny opmerkt idat ideze alsnog klan worden gevraagd. De heeren van Duin en vcni ider Wolf verklaren zich voor handhaving van den post, gezien het nut 'van ide Burgerwacht, waJaraa het voorstel-Schipper in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen (voor jde heeren Catshoek, van (der Doe, Gerritsen en de voorsteller). Bij punt 118 „Bijdragen ter tegemoet koming in |de betaling v'ain rente en af lossing van een door de gemeente ver leend voorschot in het belang v|an de verbetering der Volkshuisvesting", ziegl de heer van Duin, (dait er omtrent de stemi- bevoegth. van den secr. der Ver „Volks woningen" een misverstand schijnt te heerschen, daar deze, in tegenstelling met den weth. beweerde dat hij wel slem heeft in de vergadering en deeluitmaakt van het best. Gezien de vele werkzaamhj. wil spr. de toelage wel gehandhaafd zien, map hij wil even de juiste verhouding tusschen de bestuursleden onderling be licht zien. Spr. herinnert verder nog eens a,an een indertijd doior den raad aain het bestuur gezonden brief betreffende de salariskwestie van |den van zijn flunic'tie ontheven huurinner, waiarop het bestuur nooit heeft geantwoord', w|at spr. afkeurt. Weth. Panny licht {deze ztaak uitvoerig toe, benevens die van de stemgerechtigd- flieid (Van den secretaris. Volgens spr. is de secretaris-penningmeester gieen be- stuursli|di'. De Voorz. deelt mee, dat deze functio naris geen aandeelhouder is en dus ook geen stemrecht heeft. Spr. kan zich best voorstellen idat deze geen bestuurslid is, wat de heeren Catshoek en Gerritsen ver klaren niet te kunnen. Na nog eenige bespreking zeggen B). en W. toe de sal|ariskwestie van den huurinner nog eens te bekijken en zich (daarover tot het bestuur te wenden, iwöar- na |d!e post gehandhaafd blijft. Wie voert de ganzen Biij1 post 135 „Onderhoud van Wandel plaatsen en Plantsoenen", bespreekt idle heer Blij de Vaaie het bedrag ad f 30 voor „voederkosten ganzen", dat hij geschrapt wil zien, aangezien ide omwonenden de beesten gratis voederen. De voorzitter verklaiart zich tegen schrapping v'an deze post, doch zal in Bi. en W. (de kwestie nog eens onder het ooig zien, waarop de heer Bij de Vaate Zijn voorstel intrekt. Bij punt 39 zegt dhr. van Duin het noo dig te achten dat er in de bimnenh. weer eens gebaggerd wordt, waarop de voor zitter mededeelt, dat het in de bedoe ling ligt dat, als de gemeente hiervoor subsidie kan krijgen, dit in werkver schaffing met eigen krachten te zullen doen. Bij Post 160 „Huur van grond rondom de Groote Kerk" vraagt de meerderheid van de Commissie zich af of de posit f0.25 huur niet aan de verkeerde kant van de begrooting is geboekt, daar de grond rondom de kerk, in tegenstelling met de bedoeling, wordt gebruikt voor het plaatsen van schuttingen, welke het publiek moeten beveiligen tegen vallende steenen. De minderheid der commissie acht de boeking wel juist en is .yan meening, dat deze huurovereenkomst niets te maken heeft met de geplaatste schut tingen en reeds van jaren her dagteekent. De Voorzitter zegt na eenige discussie onderzoek toe door B. en W. Bij punt 258 „Kosten van belooningen en eereblijken", stelt de minderheid der Commissie voor deze post geheel te laten vervallen, met het oog op den slechten, financieelen toestand van de gemeente en ook, daar andere Vereenigingen voor Onderwijs voor z.g. „Prijsuitdeeling" geen toelage ontvangen. Indien de Vereeni- ging „Volksonderwijs" eveneens bijdraagt is de meerderheid der commissie er voor de post te handhaven. De voorzitter deelt mede, dat de wet houders er voor zijn deze post op het oude bedrag van f 50 te handhaven, waarop de heer van Duin voorstelt de post geheel te schrappen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stem men (de voorsteller en de heeren Groe nendijk en van der Wolf). De R.H.B.S. Bij punt 264 „Bijdragen in de kosten van Rijks Hoogere Burgerscholen" vraagt de commissie of B. en W. nader heb ben nagegaan de mogelijkheid of aan de destijds met het Rijk gemaakte overeen komst nog eenige kracht kan worden ontleend om aan de verhooging van f 6000 te ontkomen. B. en W. antwoor den hierop dat het niet mogelijk is aan de meerdere bijdrage hier bedoeld te ontkomen, welke geraamd is op rond f6000. Hiervan kan worden afgetrokken de f 2000 aan het Rijk verschuldigd, krachtens het vroegere contract, zoomede een bij de wet vastgesteld percentage van de kosten der gebouwen en/of ter reinen, welke de gemeente voor de R.H.B.S. heeft geschonken of kosteloos in bruikleen gegeven. De heer Gerritsen houdt een uitvoerig betoog over deze kwestie en zegt het niet eens te zijin met B. en <W. Spr. is er tegen dat deze post gebracht wordt op f 8000. Hij had haar liever als „me morie" opgenomen gezien. Verder zou spreker graag vernemen, op welke waar de B. en W. de terreinen hebben geschat, daar niemand op het oogenblik nog kan zeggen hoe groot de waarde daarvan in 1907 bij het aangaan van de overeen komst was. Ook de minister niet. In deze kwestie tusschen Rijk en Gemeente j zal z.i. hard gevochten moeten worden, om deze post zoo laag mogelijk te i houden. De voorzitter zegt dat het in de be- doeling van het Rijk ligt alle speciale I overeenkomsten te doen afloopen. Aan deze afwenteling van de kosten van Rijks- uitgaven op de gemeente is volgens spr. j niet te ontkomen. In plaats van te strij- den tegen een bepaling, die voor alle gemeenten geldt, moet gestreden worden J voor het verkrijgen van een zoo gunstig mogelijke taxatie. Opnemen als memorie vindt de voorzitter te luchthartig. J De heer Gerritsen legt nader uit wat hij met het uittrekken van een memorie- post bedoelt, n.l. door den raad niet) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 2