Zierikzee- Rotterdam ADVERTENTIES. gadering, door een bewonderaar werd aangekocht. Gemeenteraad te Zierikzee Dinsdag 2 Februari Verpachting bouwland B. en W. stellen voor een perceel Bouwland, groot 52,80 A., tot rooven oogst van d>t jaar te verpachten voor f 25 aan C. v. d. Hoek Gz. Aan W. ten Haaf "Hz. een perceel weiland vaar f8. Subsidieaanvraag autobusonderneming De ondernemers G. de Waal en J. J. v. Zweden verzoeken in samenwerking met de gemeenten Bruinisse, Ooflterland en Nieüwerkerk een subsidie te verleenen iad f 1700, ten behoeve van hun autobus- dienst Bruinisse (Zijpe)Zierikzee. B. en W. aclhten geen termen aanwezig tot het verleenen van financiëelen steun aan der gelijke instellingen. Zij stellen voor af wijzend te beschikken. Verbetering Hooge Molenstraat De bewoners van de Toulwlbaan en St.-Joostmeet verzoeken verbetering van een gedeelte der bestrating van da-Hooge Molenstraat, tusi-then Paardenstraat -en St.-Joostmeet. B. en W. stellen voor om tot de gevraagde verbetering te be sluiten, overeenkomstig het advies van de Commissie van fabricage, de geraam de kjo|sten ad f 480 beschikbaar testellen. Geldleening B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-'besliuit tot het aangaan van een geldleening groot f 5200, met de Nujsspaarbank tot dekking van de kosten van materieel voor verbetering der tra vend ijken. Schoolgeld De tarieven van het schoolgeld zullen worden herzien in verband met dekking van het begrootingstekort. Voorgesteld worden 30 klassen. Ie klasse, belastbaar inkomen van f 700—800 f 3voor gewoon lager onderwijs en f 6 voor U.L.O.; 7e klasse (f 1600—1750) resp. f 12 en f 21; 13e klasse (f 2600—2800) resp. f 25,80—43.95; 19e klasse (f3800—4000) resp. f 40„2067,98; 25e klasse (f 5500 5800) resp. f 5795,79; 20 pet. reductie voor het tweede en voor elk volgend schoolkind. Gasfabriek Begrooting f 60140 met f 32,50 voor- deelig saldo. Kapitaaldienst f 16875,47. Gemeente Begrooting De begrooting was slechts sluitend te maken door middelen van een aanmerke lijke belastingverhooging, zoomede doe de raming van een extra-'bij drage uit het werkloosheidSsiubsidiefonds. De oorzaken van het anvankelijk te kort moet in het algemeen gezocht wor den in: minder uitkeering uit het gemeentefonds f 2030,— minde r huur kweekschool - 2500. meer subsidie Burg. Armbeist. - 1100, minder subsidie uit het \verkloo2ensiub$idielöndjs - 6727,42 meer uitgaven aan Werkloozen - 12C00,— mind e v opbrengst wegens 20 opd. hoofdsom Pers. Bel. - 1125, minder opbrengst wegens op brengst opcenten P. B. (her- schatting) - 7675, minder opbrengst opcenten Gemeentefondsbelasting - 2067,— meer bijdrage R.H.B.S. - 6000,— pLm. f 41224,42 Tegenover deze mindere ontvangsten of meerdere uitgaven staan: 1. aan batig saldo van den dienst 1935 1 7079,28 2. aan minder tekort op ver schillende hooge of verlaagde ramingen door B. en W. pl.m. - 7200,— f 14279,28 zoodat gedekt zal moeten worden pl.m'. f 26945,14. Uit verschillende belastingverhoiCgingen als .schoolgeld f 2800, vermakelijkheid f 500, hondenbelasting f 464, opcenten gemeentefondsbelasting f' 1060,80. vermo gensbelasting f 1060,80, persjoneele belas ting f 3000, straatbelasting 105,, totaal 1 14445,80. Blijft nog te dek'kien f 12499,34 De begrGOting geeft in ontvang en Uitgaaf van f 398827,85, met een onvoor zien van t 2108,13. De kapitaaldienst vermeldt in debet en Crediet f' 30693,11. Na het opmaken van de begreoting zijn wijzigingen gekomen. Tengevolge van een nieuw vastgestelde regeling om trent uitkeering uit het Werk'loosheids- suibsidiefonds, is de 'gewone uitkeering aanmerkelijk! verhoogd, terw'ijl daardoor de extra uitkeering uit het bovenstaand lbnds aanzienlijk verlaagd konden worden AANBESTEDINGEN De dorpsvereeniging te Stavenisse besteedde Vrijdagmiddag j.l. aan ds le vering van diverse kunstmeststoffen. De levering werd als volgt opgedragen: Chilisalpeter f 6.41 aan A. G. v. IJs- seldijk alhier; ammonsalpeter f5.86 aan id.; kalksalpeter f5.76 aan J. Moerland; zwavelzure ammoniak f5.12 aan id.; kalk- ommansalpeter f5.93 aan N.V. Kunst mesthandel voorh. Kooman Co. te Dirksland; ammoniak super 7 maal 9 f3.12 aan id.; kalizout 40 pet. f4.28 aan id.; patentkali f5.10 aan id.; superfos- phaat 18 pet. f2.15 aan Timmer te Poor- tugal. KERKNIEUWS Ned Herv. Kerk. Aangenomen naar Renesse-Noordwelle, A. Faber, cand. te Oostburg. SPORT 10.000 k.g. Groningsch 68—75; 4300 Holl. geel 70—82; 2000 k.g. dauwroot 55—62; per kilogram. Aanvoer niet groot. Stem ming wederom vast. Het aangevoerde vlas werd verkocht. Ingezonden Stukken Voetbal. Interlandwedstrijd Duitschland Nederland 2 2 Spannende kamp. Beslissing in de laatste minuut. Kostbare fouten der doelverdedigers. Debutant van Spaendonck scoort tweemaal Ondanks het feit, dat het Nederlandsche elftal in de Zondag in het Rheinstadion te Dusseldorf gespeelden interlandwedstrijd tegen Duitschland, de steun van 2 harer beste spelers, Weber en Smit, moest missen, is het haar na een zeer spannenden strijd gelukt, zij het dan ook in de laatste minuut, een gelijk spel uit het vuur te sleepen, wat gezien de kracht van de ploeg onzer Oosterburen een fraaie prestatie mag wor den genoemd. De rust ging in met gelijken stand (1—1), nadat de Duitsohers in de 26ste minuut van den wedstrijd door haar rechtsbinnen Hohmann de leiding hadden genomen, doch Van Spaendonck, die op keurige wijze den geschorsten de Boek verving, 5 minuten voor de rust den ge lijkmaker had gescoord. Na de rust waren het weer de Duit sohers die het eerst scoorden en wel 29 minuten na de hervatting toen de rechts buiten Lehner een hard laag sohot inzond, dat onder het liohaam van doelman Halle door in het doel vloog (2-1). Fel werd er toen gestreden, door de Hollanders om gelijk te maken en door de Duitsohers om hun voorsprong te behouden of te vergrooten. Het waren echter onze land- genooten die hun wensoh vervuld zagen, want toen een minuut voor het einde de Duitsohe doelverdediger Jacob aar zelde na een voorzet van Wels in te grij pen,was v. Spaendonk er als de kippen bij, om met een flinke kopbal den gelijk maker te scoren (2-2) met welken stand ook het einde kwam en de totaal-balans der gespeelde wedstrijden nog in het voor deel van Nederland doorslaat. Zooals steeds waren, dank zij de radio, velen weer in staat den wedstrijd te volgen die door Han Hollander weer op eminente wijze verslagen werd en die menig huis gezin weer verschillende spannende mo menten heeft doen doorleven, ondanks het foit dat onze populaire verslaggever, zooals hij mededeelde nog geen stukje eten door de keel had kunnen krijgen. iDe sterrit naar Monte Carlo Nederlandsche successen Al is het geen van de deelnemende Ne derlanders in de Rally e mogen gelukken de eerste plaats te bezetten, toon mogen wij over hun prestaties meer dan tevredeü zijn. De Boer-Jacobs (Buick) werden vijf-; den, Van Beeok Calkoen-Lamberts Hurrel- brink (Ford) elfden, van Strien-Diepen (Ford) twaalfden, van Hoek (Paokard) ze ventiende en Habnit (Ford) negentiende. In de kleine klasse wist Gatsonides het zelfs tot de tweede plaats te brenden, ter wijl Cornelius hier zesde werd. Bakker Schut viel als slachtoffer van de zware regelmatigheidsproef; jammer dat onze beste wedstrijdrijder in het zicht van deD haven door pech sneuvelde. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 1 Februari. f1500: 12920. f1000: 594, 1499, 3068 13411, 19151. f400: 9136, 13650, 14117, 14176, 18576. f 200: 2345, 13478, 15564 f 100: 2091, 8503, 11849, 12789, 16686, 16981, 20975. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, Maandag 1 Februari. Totaal aanvoer 2409 stuks; 556 vette runderen; 203 vette kalveren; 26 nuchtere kalveren; 793 schapen en lam- Imeren; 813 varkens; 18 bokken. Vette koeien, le 65, 2e 58, 3e 42—52; vette ossen, le 62, 2e 55, 3e 46—52"; vette kalveren, le 93, 2e 83, 3e 60—70; varkens (levend gewicht) le 46, 2e 45, 3e 44; schapen, le 60, 2e 39, ie 32; lammeren, le 49, 2e 40, 3e 30; p. k.g, Schapen, le f25, 2e f 18, 3e f 14; lam meren, le f21, 2e f 18, 3e f 12p. stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel redelijk, prijzen oploopend; vette kalveren, aanvoer als vorige week, han del traag, prijzen le en 2e kw. ietsfl lager, 3e kw. als vorige week; schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen vast; varkens, aanvoer ge woon, handel tamelijk, prijzen stijgend. Voor export waren weinig schapen ver kocht. Voor Plan-Deterding werden pl.m. 50 runderen aangekocht. AARDAPPELEN. Brielsche Eigenh. f 1.90 —2.10; Zeeuwsche id. f 1.80—2; id. Bonte f2-2.20; id. Blauwe f2—2.20; Eigenhei mer poters f 1.40—1.50; blauwe poters f 1.30—1.50; Bevelanders f 1.70—1.80; per H.L. Zandaardappelen 3—4; kleine idem 2—3; per k.g, Met weinig aanvoer, kalme handel. VLAS. Aanvoer 3460 k.g. blauw schoon 70—82; 600 k.g. wit Zeeuwsch 70—82; (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Copie wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur. Wilt u het volgende in uw1 blad op nemen, waarvoor bij vtoDrbaat daink. In iuw 'blad van Donderdag 28 Jan. j.l. stond onder stad en provincJie, dat er te .dezer plaatse is opgericht ee;n' Comité, uit werkloozen, voor extra hulp aan werkloozen, 'wielk clomité bestaat uit 9 loden van alle gezindten. Het doel en streven van dit domité is en wa£, om het indertijd opgeheven drisisdomité te vervangen, om de nood der werkloozen nog eenigszins te verzachten, daar z'ij, van het opgeheven drisiscomité nooit e enige merkbare steun hebben genoten, hoewel de gevers aan dat domité niet beter wisten» 'Of al hun gaven kwlamen de werkloozen ten goede. Wij vroegen 'bij B. em .W. vergunning voor het collecte eren, doch kregen een weigerend antwoord. Voor Tuberculose, Gewapende Dienst, Emmabloempje.lwiordt w'el vergunning gegeven. Waarom ons ook niet? Voor het binnengekomen geld zloiUi dan voor de werkloozen (wlorden gekocht, 'b..v. kolen en kruidenierswaren [al naar de grootte van het gezinsverband, b.v. voor kruidenierswaren in den zin van! het pakket van het Oranje-Comité em kolen voor allen dezelfde hoeveelheid, terwijl alle leveranciers igroepsgdwlijze zouden mogen leveren. De gelden zouden op de Nutsspaarbamk -Worden gedeponeerd, eventueel totdat het toereikende er zou zijn, ot' w'el het over schot. Müidhlten er onder de burgerij men- schen zijn, die voor 't dexmité Wat voelen, zij kjumnen hun gaven im zen dein aan den penningmeester van dit comité, J. Kosten. Hiofferstraatje B 147. U nogmaals dankend voor de opname M. J. DE ZWARTE. Zierikzee, Fonteine. Suikerbietenteelt. De suikerbietenteelt is een onmiskenbare schakel in het landbouwbedrijf. Neemt o.a.. bij' de vruchtwisseling een voor name plaats in. Maar ook als werkver- schalfingSobject niet te onderschatte®. Iedere poging om deze teelt vooruit te brengen en te verbeteren moet dus ten zeerste toegejuicht worden. Het was ons dan ook zeer aange®a lm dezer dagen een tijdschrift te mogen ontvangen: „Van zaad tot suiker" ge- heeten. Een interessant en leerzaam ar tikel hierin is het hoofdartikel: „De be- teekenis van selectie voor de uitkom sten van de suikerbietenteelt". Bij; het volgende artikel: „De schie ters in de suikerbieten"., willen fw'iji eveini stil staan omdat dit het vorige teelt- jaar zooveel stof opgeworpen heeft.. In 1936 kwamen meer schieters voor als normaal het geval is. Door minder seri euze vered elingsbedrijv'en werd een han dig gebruik hiervan gemaakt en in dit opzicht a(l beweerd, dat een bepaalde soort niet meer mee kön. Dit is na tuurlijk onjuist, daar de suikerbietenver- edeling jejen doorloopend bedrijf is, dat biet het eene jara de eene, het andere jaar een geheel andere bièt aflevert.. Bovenbedoeld hoofdartikel in „Van Zaad tot Suiker" bespreekt dit zeer uitvoe rig. TELEGRAMMEN De wet op de evenredige vrachtverdeeling Is ook toepasselijk op de Ooster- schelde De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van den schipper A. W. V., die zich voor den kanton rechter te Zierikzee te vêrantwioorden had ter zake dat hij als schipper van de „Avontuur" heeft gevaren op de Ooster-Schelde, met een lading rijshout, ingenomen te Oudendijke, voor vervoer naar Haamstede, zonder dat door een tevradh Ungscommissie tuisschenkomst was verleend. De Kantonrechter igaf' ontslag van rechtsvervolging. De Rechtbank te Middelburg echter een veroordeeling, waartegen cassatie Werd aangeteekend. De Hooge Raad heeft heden het ciassa- j tie-'beroep verworpen op grond dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling W e 1 toepasselijk is op de Ooster-Schelde, omdat de traktaat-regeling van 1815 niet bepaaldelijk verklaart dat de binnenland- sche scheepvaart onder de vrijheidsbe palingen valt, terwijl de Ooster-Schelde verder, krachtens het trac'taat van 1839 moet worden besdhouWd als 'n tuissehen- water tusschen Schelde en Rijn. Oude vrouw verbrand De 80-jarige edhtgenoote van den heer D'. Vonk te Brandwijk IcWfam Zaterdag middag met haar kleeren te dicht bij de kachel, waardoor deze vlammen vatten. Zelf heeft z'ij nog getracht met dekens de vlammen te dooven. Haar huisgenoo- ten vonden haar even later met ernstige brandwonden overdekt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is zij aan de beko men verwondingen overleden. 2 Kinderen verdronken Zondagmiddag waren 2 kinderen vain den landbouwer K. -van OrsouW te Oye |n! in Noord-Brabant de 9-jarige Carolina eh haar 14-jarig broertje Martien aian het schaatsenrijden. Toen de schemer üniviel wilde de vader zioh op de hoogte stellen waar zijn kinderen zich bevonden. Hij zocht de omliggende bevroren wateren af, doch te vergeefs. Ongerust geworden waarschuwde hij de andere leden van het talrijke gezin en weldra toog men er in alle richtingen op uit. Ook vele inwo ners van Oyen slotelm zich bij ben aan. Eerst laat in den avond tege|m 9 |uur werd van de vermissing der kinderen aangifte gedaan bij den gemeenteveldwachter. Na uren lang zoeken ontdekte men te onge veer ha|lf 2 Zoudalgnacht aan den Hemel- rijkschen Waard langs een afgesloten ge deelte Van de Maps dat was bevroren, af drukken van kiindervoetstapjes in de sneeuw. Iiier zag men al gau'W een wak en na korten tijld dreggen werden de lijkjes van de vermiste kinderen opge haald. Zij hadden hun schaatsen nog on der. De deernis met het zoo zwaar ge troffen gezin is groot. Communist gearresteerd De politie te Antwerpen heeft het Com munistische 'lid van den Provinciale/? Raad van Belle gearresteerd, naar men im'eeint in Verband met de kwestie van het uit zenden van vrijwilligers |naar Spanje. De overstroomingen in de Vereenigde Staten De rivier Mississippi heeft Zondag een breiuik van een halve" mijl langte gesla gen in den dijk nabij de spoorlijn Ken tuckyTennessee, waardoor het lager ge legen land 7 v)Oiet diep onder water k'wlarn te staan. Het dorpje Bessie was het centrum van angst en vernieling. Man nen, vrouwen en kinderen.' Iwlisten zich in veiligheid te brengen, maar niemand was bij machte, dan Iw.aterstroom te keeren, terwijl rond Rudgely, dat geheel is verlaten, de watersnood in hevigheid toenam. Het e enige lichtpunt vloirmt volgens de legeringenieurs het gebied rondom New Madrid in Missauje, waar de druk op de rivierdijk zal worden verminderd. Langs het 1200 mijl lange dijkstelsel was geen onmiddellijk gev'aar te duchten. In het geheel werken thans '100,000 arbei ders aian de dijken. Omtrent de slacht offers van den w!atersno®d iw|oirdt gemeld dat 366 mensehen den dood hebben1 ge vonden. Een millioejnl persoeln zijn dak- lojos, terwijl de aangerichte schade op i/o billioen dollar wordt geschat. Succes der Spaansche regeringstroepen Volgens berichten van het front voor Oviedo hebben de regeeringstroepen die opereeren in de sectoren Santa Marina en Fincas de Buylla een aanval ten uitvoer gelegd die hen in de nabijheid bracht van de arena van Oviedo, waar de op standelingen belangrijke bewakingsposten hadden ingericht. De militietroepen maak ten zich meester van stellingen vanwaar zij de mogelijkheid hebben nieuwe aan vallen te doen. Trotsky over het Moskousche proces Ttrotsky, die zich zooals bekend in de Mexicaansche hoofdstad bevindt, heeft verklaard dat Stalin, Radek, Sokolnikof en nog 2 andere beklaagden gespaard heeft ten behoeve van de openbare we- reldmeening, nadat hij gedwongen was de anderen te doen fusilleeren op straffe van de demoralisatie der openbare mea ning in Rusland. „Zij zijn echter onschul dig", aldus voegde Trotsky er aan toe. Niets zou hem (Ttrosky) er van weer houden alles aan het licht te brengen wat hij weet. De waarheid zal zege vieren!" De vrienden van Trotsky geven de ver zekering dat hij reeds een groot aantal brieven heeft ontvangen van buitenland- sche persoonlijkheden en van Mexica-* nen, die geneigd zijn zitting te nemen in een Internationale Commissie, welke het proces zou bestudeeren. De Mexi caansche autoriteiten zwijgen over het voorstel van Trotsky om een Mexicaan sche rechtbank deze zaak te doen be handelen, maar zij verklaren dat Mexico zijn plicht heeft gedaan door Trotsky op te nemen en hem de vrijheid te laten van het woord. Zij zijn echter niet in staat te mengen in het conflict tusschen Stalin en Ttrosky. De beklaagden in het Moskousche proces terechtgesteld De 13 beklaagden in het Moskousche strafproces, die ter dood waren veroor deeld, zijn heden terechtgesteld. De cor respondent van de Engelsche „Daily Mail" verneemt, dat de 13 veroordeelden met een machinegeweer zijn geëxecuteerd. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. De veroordeelden vernamen Zondagmid dag dat hel doodvonnis was bekrach tigd, Pialoakof kon bij het. vernemen er van geen woord uitbrengen. Toen hij zich hersteld had, vroeg hij naar zijn vrouw. Men antwoordde hem, dat deze in de gevangenis was opgesloten. Mu- ralof hoorde de mededeeling met een ironische grijns aan. Verscheidene der andere veroordeelden verloren het be wustzijn. Verder verluidt dat de weduwe van Lenin in arrest is gesteld. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De hooge drukking in het Noordoosten trok naar het Zuidoosten terug. In Frankrijk is de luidhtdruk thans stijgen de. In het Westen heerscht een de pressie, die haar centrum heeft ten N.- Westen van Ierland. Als gevolg 'vam deze luchtdrukverdeeling heerscht over Frank rijk, België, het Zuiden van ons land en het Zuiden van de Britsdhe eilanden matige Zuidwestelijke Iwünd. In Duitsch land, het Noorden van ons land en de Britsdhe eilanden en in Zuid Frankrijk waaien nog Zuidoostelijke iwïnden, welke echter in kracht tot matig afgenomen zijn. Op de Britsdhe eilanden en in hel Zuiden en Westen van ons land en Zuidwest Duitschland, alsmede over de Noordzee is dooi ingetreden. In Noord en Oost Diuitsdhland, Polen, de rand staten heerscht echter nog strenge vorst. Ook in Scandinavië is de vorst nog streng. In 'F rankrijk daarentegen is de temperatuur boven normaal. De Alpen- stations boven de 1500 meter melden vorst met plaatselijk sneeuw. FEBRUARI 1937 Zon. 7 14 oo CM CM Mn. 1 8 15 22 Di. 2 9 16 23 Wo. 8 10 17 24 3 Do. 4 11 18 25 #n Vr. 5 12 19 26 Zn. 6 13 20 27 ®26 Zon op: Zon onder: 2 Februari 7,45 4,44 Eerste Kwartier Woensdag, 12,24 Stoombootdlenst en tussehengelegen plaatsen. •FEBRUARI 1937. Van Zierikzee: Van Rotterdam: D. 2 D. 4 'im.; 7,15 V. 5 M. 8 8,30 D. 2'am. 12, D. 4 V. 5 12,- M. 8 Geboren MAGDALEN A JACOB A, Dochter van M. v. d. SLUIJS A. v. d. SLUIJS— v. d. Wekken. Zierikzee, 31 Januari 1937. w Zonnewijzer". Ondertrouwd GERRIT C. v. BLITTERSWIJK en JACOBA VERDOORN. Goe8sohe Sas B 4 bij Goes, Zierikzee, Nieuwstr. C 170, 1 Febr. 1937. Huwelijksinzegening op 19 Febr., des v.m. 11.15 uurin de Kleine Kerk te Zierikzee, door den Wei. Eerw. Heer Ds. Joh. Gerritsen. Thuis 17 Febr. van 3-6 uur Nieuw- straat C 170. Toekomstig adresSweelinokstraat 171, Vlaardingen. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze zeer geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Janna Maria Braam geboren Malepaard in den ouderdom van 77 jaar en 3 maanden. Haamstede, 30 Jan. 1937. Uit aller naam JOH. BRAAM. Heden overleed tot onze groote droefheid, zacht en vredig, na een geduldig ge dragen lijden.in den gezegenden ouderdom van 82 jaar en 9 maanden, onze beste Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Pieter Groenewege. St. Maartensdijk, 30 Jan. 1937. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. C. W. P. C. GROENE WEGEv. d. Vaate. Ds. GERRITSEN hoopt Dinsdag 2 Februari z'n catechisaties weer aan te vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3