IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 OP6ENOI ZIER1KZEESCHE COURANT Wegens het Kerstfeest Oranje-Lippe Brandy en Oranje Bootz Uit Stad en Provincie Last PUROL er op! met Uw stoelgang? M.S.S .-cachets De Kern Snipverkouden? ampo daar lucht je van opl ABONNEMENT! 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee fl,80 Voor het bnitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteurs M. J. KOSTEH Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13305 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur zal de Nieuwsbode Vrijdag en Zaterdag niet worden uitgegeven WETEN EN DOEN tiEn dit zal het teeken zjfn gy zult het kindeken vinden in doeken gewonden en liggen in de kribbe i Lucas II112 i/En zy kwamen met haast en vonden Maria en Jozef, en het kindeke in de kribbe liggen" Lucas II16 Men zal ziclh afvragen, waarom wij juist deze twee citaten uit Lucas geven. Er zijn toch wel andere, toepasselijkere voor dit feest te vindien, woorden, waarin diepe wijsheid, waarin vertroosting, wlaar- in hoop ligt. Zoo is het. Maar hij, die hoop en troost wil heb ben, hij lezie dan het evangelie, hij ver- diepe ziclh op deze dag in de woorden van Mattheus, van Marcus, ven Lucas, van Johannes. Wij weten, dat er te veel droefheid en wanhoop is, bij armen en rijken, oir te kunnen helpeln met een artikel. .En al evenmin willen wij komen aandragen met ide beteekenis van het kerstfeest. Wij willen alleen dat Ide vroolijken en bedroefden op dezje dag, die een feestdag is en blijven' zlal, eens blijven stilstaan bij de zoo simpele citaten. Wij weniden ons niet alleen tot de overtuigtd' geliqo- vigen, maar ook tot hen, die het kerst feest ajleen of althans voornamelijk 'be schouwen als een vermaak. En vooral tot hen, die de groote waarde van deze dag niet kennen. Het kerstfeest is geplaatst in de som berste tijd van het jaar. Alles is koud1, dood', wanhopig. Alleen in de kamers, onder ld© kerstboom heerscht ruist en intimiteit en belofte, dat het belter en inniger op aarde z'al worden. En dan zijn er menschen, die naar eejn teeken Zoeken.. Hun gedachten gaan ver weg, zfij zoeken de vreemdste en uit zonde r- lijkste dingen, vooral Ide opvallendste. En nooit zoeken Zij in hu|n omgeving en nog veel minder in zichzelf. Het groote, het wonderbaarlijke, moet voidr Ideze lie den steëds van buitenaf komen en het moet duidelijk zichtbaar Zijn en vol in drukwekkendheid. En zij mogen wel eens over dit woord denken: „En dit z|al het teeken Zijp.: gij zult het kindeken vipden i|n doe ken gewonden en liggep in Ide kribbe". Het groote is niet steeds het aanzien lijkste in uiterlijk, het is niet datgene waarvan een ieder dezelfde voorstelling heet't. Maar ir^en moet liefde hebben, wil men beseffen, wat het is: een arm kindeke in Id'oeken gewonden. Het kan overal zijn, in onze onmiddellijke 'Om geving, in oinze eigen macht, dat hel pen kan dit leven (dragelijker te maken. Het zijn vaak van die onooglijke kleinig heden, die van groote invloed kuninen zijn. Een' simpel woord, Idat iemand op het juiste oogenblik kan opbeuren, een eenvoudig gebaar, dat niemand er van kan terughouden. een onvergeeflijke dwaasheid1 te begaan. Maar daarvoor moet de mensch ieder oogenblik bereid zijn en steeds er van bewust, dat hij niet ver moet zoeken en dat hij niet het oneindige moet nastre ven, wil hij een goed mensch zijn, Idle zijp medeschepsels kan helpen en steuneh. Steun en hulp liggen niet steeds in ide schittering van geld en ambt, maar vaak in het on schijnbare woord, (dat zich,als een ware verlosser kan ontpoppen. Maar hoe velen zijn er niet, die fdit alles wel iwieten, maar die jdit niet doen? Wat is hieraan schuld? Luiheid', laks heid, onwil, boosaardigheid? Vioior ieder, mensch is dit anders. Maar het is en blijft intens slecht. Voor hein is dit tweede citaat: „En zij kwamen haast en vondeh Maria, en Jozef, en het kipdeke in de kribbe liggen". Met haast moei men gaan; wat baat iedere openbaring, ieder weten, tvUanmeer men de verplichting, ,'die daaruit voort vloeit niet ten volle aanvaardt? Welke waarde heeft het weten dan? Hieraan mogen al die praters wel eens idenken. Het js wel aardig met veel aplomb over een bepaalde ethische kwestie te spre- Drinkt nu reeds ken. Maar aan de Verheffiölg van het eigen gevoel heeft de wereld Zoo bitter weinig. Het is zaak met haast te gaan. Waarom blijven zoovelen i|n gebreke? Een vraag waarop veel en misschie|n (ook wel niet te antwoorden valt. Maar nu meer dan anlders de schoope lijdens geschiedenis ons weer béwlust wordt, hu we weten nit de strijdi der apostelen, waartoe de mensch in staat is ijn zijn dienst voor het goede en edele, hiu, mio;et n.en Zich ook sterker dan ooit bewrist worden, fwiat Ide taak is. En zij; die wetepi, laten ze toch ook handekin, laten iniet alleen hun woorden en bun gedachten mooi z-ijn, maar ook en bovenal hun daden. Dan zal er minder -triestigheid Zijn. Gaat Koning Leopold hertrouwen Met een Deensche Prinses Reeds sedert geruimen tijd zijn er ge ruchten in omloop, volgens welke Koning Leopold III van België voornemens zou zijn te hertrouwen. Tot dusver werden deze geruchten van officieele zijde tel kens tegengesproken. Thans echter meent de „Dernière Heure" te weten, dat Prin ses Ingeborg, de moeder van wijlen Ko ningin Astrid, die naar men weet, sedert eenige dagen te Brussel vertoeft, naar daar is gekomen om Koning Leopold te bewegen andermaal in het huwelijk te treden De Koning is nauwelijks 35 jaar oud en kan niet altijd alleen blijven met zijn smart, betoogt het blad. Daarenbo ven ontberen de drie koningskinderen, ondanks alle goede zorgen, waarmede ze omringd zijn, de moederzorg, waar aan kinderen juist op dezen leeftijd zoo zeer behoefte hebben. Mag men de „Dernière Heure" geloo- ven, dan zou een der dochters van Prins Harald van Denemarken, de broeder van koning Christiaan en van Prinses Inge borg, in aanmerking komen voor de keuze van Koning Leopold. Prins Harald en zijn echtgenoote, Prinses Helena van Sleeswijk-Holstein, hebben twee zoons en drie dochters. Een dezer dochters is met Knud ge huwd, den tweeden zoon van koning1 Christiaan X en koning Alexandrine, de beide andere dochters, de 26-jarige prin ses Feodora Louise en de 22-jarige prin ses Alexandrine Louise, zijn on gehuwd. In welingelichte kringen verze kert men, aldus het Brusselsche avond blad, dat laatstgenoemde prinses de toe komstige koningin van België zou zijn. KERSTVREUGDE Ergens in een rustig straatje, Wat bezijden van (de stad, Woonden z'in eep vrictnicPlijk toujsje, 'n Tuintje met een tegelpad.. Ook al Mommen dan hun jarep, Elke dag bracht go.edien moed, En een stille levensvreugde, Want de kind'ren haddein 't goed! Tegen Kerstmis schreef hun jongep: „Vader, moëdler sluit het huis, „Ook 'bij ons brandt straks Idle Kerstbboimi, „Net als vroeger bij U thuis!" En ze gingen en ze vopden, Net als vroeger, wleer elkaar, Tfwlee gemakkelijk© stoelen Stonden feest'lijk voor hen Bij 'het gouden licht (dier kaarsjes Wachtte hun een blij gezin, En ze zagen in1 gedachten Weer hun eigen blij begin! Tom een kinderstem een liedje, 'tOude lied' van vroeger zong, Voelden zich tiwlee oude harten Toch in stilte even jong! En 'h,un jongen gilng' Vertellen 't Altijd nieuw te kerstverhaal Van het Kindje in de Kribbe, O, ze kenden 't allemaal! Het verhaal, dat heelheel vroeger Vader eenmaal haldj gedaan, En dat in het (drukke leven Nooit verloren iwas gegaan! In een kamer straalt eep Kerstboom, Vol van Viamien, gouden schijp, Over liefdevolle menschen, Die zoo echt gelukkig zijn! En t'wlee hoogbejaarde ouidfers, Zingen 't vStille, heil'ge nacht", Als een danklied! vpor al 't schoep©, Wat hun Kerstmis h©eft (gebracht!1 Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 et. Dons 20 et. IVOROL ZIERIKZEE. Verplaatst met ingang van 1 Februari 1937 van Brouwershaven naar Wolphaartsdijk de assistent-dienstgeleider der de heer P. van Kleunen. Met ingang van 1 Februari 1937 is de heer P. de Bokx, assistent alhier, ver plaatst als dienstgeleider naar Brouwers haven. RENESSE. De collecte gehouden door de Ned. Herv. Zondagsschool (Evangeli satie) alhier, ter viering van het Kerst feest. heeft ruim f 76 opgebracht. NOORDWELLE. Dezer dagen slaagde voor majoor bij de Marine onze vroe-t gere dorpsgenoot L. de Vos. NIEUWERKERK. Dinsdagavond hield de kleine meisjes-vereeniging „Maria" in „Rehoboth" haar jaarfeest, De zaal was propvol. Ds. Westerhof opende met har telijke woorden de bijeenkomst, waarna 'ps. 146i 1 |en door de meisjes een wel komstlied werd gezongen. Na een opstel volgden verslagen waaruit duidelijk bleek hoe onmisbaar een dergelijke vereeniging is en hoe opbouwend zij werkt. Voor de ouders een aansporing hun kinderen hierheen te zenden. De zangnummers en de voordrachten werden keurig uitge voerd. Tusschendoor werd een verloting gehouden, waarvoor vele en mooie prij zen beschikbaar waren. De spanning was er dadelijk uit, want reeds het tweed© nummer dat uit de bus kwam, was de hoofdprijs, n.l. een sprei. Om de gezel ligheid te verhoogen werd een kopje chocolademelk geschonken. Het jaarfeest is weer schitterend geslaagd, waarvoor mej. P. Wandel de leidster alle lof toe komt. Eenige meisjes boden haar als be wijs van erkentelijkheid een mooi sche merlampje aan. Ds. Westerhof sloot met gebed, waarna werd gezongen gez. 180 vers 1. CHARLES EDISON, een zoon van den beroemden uitvinder Th. A. Edison, bekleedt na de herkiezing van Roosevelt ©en vooraanstaande plaats in het Amerikaansche Ministerie v. Marine BRUINISSE. De heer M. J. Stols, brood-, koek- en banketbakker, die ook tijdens de winkelweek blijk gaf van zijn kunde op dat gebied, etaleert thans in zijn; étalage een geheel op schaal gemaakt! model van de Ned. Herv. Kerk met to ren, van Bruinisse. Het werk is geheel! van suiker vervaardigd en tot in de kleinste bijzonderheden nagemaakt. Zoo als te begrijpen is, trekt het mooie stuk, dat geheel eigen werk is, veel bekijks. Dit moet Uw eerste gedachte zijo bij Brand- en Snij wonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen Hel verzacht en geneest. CHIANG HSUE LANG, de ex-dictator van Mandsjoerije, die een staatsgreep trachtte uit te voeren, maar thans tracht, nu de putch mislukt is, naar het buitenland te vertrekken. MIJLPALEN 21 Deo. overleed te San Rem©', de Duitsche schrijver Edward Stillge - b1 auwer, die ook in 't buitenland be kend! werd door Zijn in 1905 verschenen roman „Götz Kraft", In 1916 schreet hij „Inferno" een oorlogsroman, die zijn populariteit in Duitschland .vernietigde, tigd'e. 23 Deo. verliet mevr. de Boer van R ij k, een der grootste en bekendste toioj- neelspeelsters, hersteld1 Ihet Portugeesdh Israëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam, waar zij van een operatie Iwierd' verpleegd Te Princeton in New Jersey is mevr. Els a Ei nstein, id© echtgenoote van prof. Einstein op 57-jarigen leeftijd over leden. Ze was Einstein's tweede vrouw en heette van zichzelf ook Einstein. Zij waren neef en nicht. Mevrouw Einstein was zoowel ecJhtgenoiOite als directrice van den verstrooiden professor, die nooit in staat is geweest zich zonder hu,lp door de gewone maatschappelijke moeilijkhe den van alledag heen te slaan. In den ouderdom van 57 jaar is te Lausanne overleden de heer dr. Fok ko So nies, die van 1909—1934 geneesheer directeur was van het Nederlandsdhe Sa natorium te Daws. De twee laatste jaren sukkelde dr. So llies voortdurend en thans is hij, ha een operatie overleden. Ais Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zrjt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar, 9 Zal de Bélgische Koning op nieuw in het huwelijk treden? Provinciale Statenzitting van Woensdag De Radio gedurende de beide Kerstdagen De Sport voor Zondag De Kerstboodschap van „Kerk en Vrede" aan de Kerken Om het vriespunt Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 780.5 te Le Havre Laagste 733.0 te Andanes. Verwacht tot den avond van 25 Dec.: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, wei nig of geen neerslag, des nachts tem peratuur om het vriespunt, overdag wei nig verandering in temperatuur. Zon op: Zjou onder: 25 December 8.11 15.49 26 December 8.11 15.49 27 December 8.12 15.50 Hoog- en leegwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 25 December 11,46 5,05 17,39 26 December 0,27 12,51 6,14 18,37 27 December 1,30 13,54 7,06 19,27 Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Burgerlijke Stand ven Zierikzee Overleden: 21. Jacobus Eliza ten Haaf, 55 jaar, echtg. van M. van Dijke; 21. Maria Boone, 71 j., wed. van L. W. de Graaf; 22. Kaatje Verton, 73 j„ echtg.e van A. Bil,. Gehuwd: 23. H. C. van As, 82 j. j.m|., en A. Put, 85 j. j.d,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1