GRONINGER KOEK VOGELAAR Dereisnaarde planeet „ken" Uit Stad en Provincie KLANKEN LANGS DE LIJN i GEMEEMTERAAD SEROOSKERKE Derde programma Z. R. C. Woensdag 23 Dec. 11,05 Diroitwich; 12,35 Brussel Vlaams; 2,20 London Regio nal; 3,20 Parijs; 4,20 London Regional; 5,35 Droitwich; 6,20 Luxemburg; 6,50 Brus- sel Frans; 6,50 Brussel Vlaams; 7,05 Lu- j xemburg; 7,20 Brussel VI.; 8,20 Milaan; j 9,20 London Regional; 10,20 Brussel VI.; 10,30 Weenen; 10,45 London Regioinial. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 23 December HILVERSUM, I (1875 M.) NCRViujt- zending. 8 schriftlezing; 8,15—9,30 gra mofoonplaten; 10,30 morgendienstli.OO —12 ensemble v. d. Horst; 12,15 gra mofoonplaten; 12,30 vervolg doneert1,30 orgelspel; 2,30 gramofoonplaten; 3 Chr. lectuur; 3,30—3,45 gramofoonplaten; 4.00 Kerstfeest; 5 lcinderiuur; 6 lanidlboujwlhalf- uur; 6,30 onderwöjsfondis v. d. Scheep vaart; 7 beridhten; 7,15 IwleldadSglheids- zegels; 7,20 gramofoonplaten; 7,25 „De Nederl.. Christen-Zeeliedienvereenigi|iig" 7,40 reportage; 8 berichten ANP; 8,15 Amhemsdhe Orkestvereniging; 9 luister- wedstrijd; 9,45 vervolg concert; 10,15 be richten ANP; 10,20 schaakles; 10,35—11,30 gramofoonplaten, schriftlezing. HILVERSUM] II (301 M.) VARA-uit- zending; 8 gramofoonplaten; 9,30 keiu- kenpraatje; 10 niorgenlu lij ding VPRO; 10,20 gramofoonplaten en causerie op gramofoonplaten); 11,30 ,jwierkloosheid; 12 gramofoonplaten; 12,15—1,45 VARA-or- kest en gramofoonplaten; 2 gramofoopi- platen; 2,30 voor de vroulwl; 3 voor de kinderen; 5,30 de Ramblers; 6,30 RVU „Kerstmis"; 7 sportuitzending; 7,15 zang; 7,40 huishoudelijke causerie; 8.00 herh. SOS-berichten ANP; VARA-varia; 8,15 VAR A-orkest; 9 radiotooneel; 9,45 gramofoonplaten; 10 berichten ANP; 10,05 de Ramblers; 10,30 orgelspel; 11 „sexu,- eele ethiek"; 11,30—12 gramofoonplaten. Subsidies Oranjevereeniging en Ziekenhuis Een gedaan verzoek van de Oranje vereeniging om een stubsidie in verband met ide feestelijkheden in Ja-njuiari, wordt ingewillilgdi tot een bedrag van f100 te besteden voor bedeeling van de arm lastigen. Eveneens wondt goedgekeurd 'n gevraagd) subsidie Van 175 cent per in woner tot instandhouding van het Zie kenhuis te Noondigouwe of eventueel handhaving Van de bestaande subsidie. Een verzoek om subsidie van het Borg- stellingsfomds Voor de Zeeuwsche Eilan den ad 10 cent per inwoner vloor een keer en 2 (cfent per inwoner telken jare, wordt met algemeene stemirn'en la'lgöwezien» Betreffende werkloozenzorg deelt de voorzitter mede, dat bericjht is ontvangen dat de werkverschaffing met Rijkssubsi die stopgezet moet worden gedurende 3 weken. B. en W. zullen trachten in dien tijd) werkverschaffing zonder Rijkssubsidie luit te voeren. Dhr. den Haan meent dat deze zaak aldus billijk geregeld is. De Raad hecht hieraan hare goedkeuring. Bij de rondvraag zegt dhr. Blom tot zijn genoegen te moeten cioinstateeren dat de kort geleden benoemde Raadscommis sie vruchtdragend werk heeft verricht ten opzichte vain de diverse agendapun ten dezer vergadering. Spreker betuigt hiervoor zijn groote tevredenheid. De voorzitter zegt van dezie plaats nog hartelijk dank aan allen die hebben medegewerkt tot de voor heiml en zijn vroiuw onvergetelijke ontvangst in ideze gemeente op 14 Nov. j.l,. wensclht dan Leden en Secretaris met hunne gezinnen prettige Kerstdagen en Oud- en Nieuw jaar toe, en sluit hierna de vergadering. De verstandige mensch, die met zijn vrienden, bekenden en vooral met zijn, familieleden wil omgaan zonder op deii duur tot botsingen te komen, moet soe pel, buigzaam zijnen niet hardnekkig. FEUILLETON EEN AVONTUURLIJK VERHAAL 8 DOOR CHR. AUGEN „Goed maar in hun strijd tegen de Vampirexen moeten je Ken-menschen toch wel iets geleerd hebben! Je lang plei dooi bewijst eigenlijk niets of hebben je vrienden op die verre ster tot voor kort geleden in 'n staat van vriendschap, geleefd met die afzichtelijke beesten, die nu plotseling hun vijanden geworden zijn? Dat lijkt me niet mogelijk; dus hadden zij meer dan voldoende aanleiding om] zich voor de krijgswetenschap te inte resseeren en tijd in overvloed om zich toe te leggen op de wapenfabricage. De journalist wiens aanvallen en weer leggingen tot op dit oogenblik door z'n vriend allemaal ontzenuwd waren ge worden, voelde zich nu de overwinnaar. Maar ook ditmaal zou 't niet lang duren,' want T aversham wist een volkomen lo gische verklaring te geven, voor dat gene wat Wayne ongerijmd en dwaas toe scheen. 4 Dinsdag 15 idezer kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeetn Aanwezig to laren alle leden. Voorzitter de burgemeester. Onder de ingekomen stukken w'&s een schrijven van G.S. be treffende toetreding als lid tot de Ver. van Nederlandsche gemeenten. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. De ver ordening tot het heffen vain legesgeldeh voor te geven inlichtingen over het be volkingsregister, iwordt op voorstel van B. en W., in verband met een terzake ontvagen brief van den Minister van Binnenlandsche Zakeln, gewijzigd1, in dier voege, dat |de te heffen leges vopr in lichtingen aan particulieren belangrijk wlo'rden verhoogd-. Een -verzoek van- Ihet Comité Borgsteliingsfonds vo|or id'en Mid denstand te Middelburg, om een bijdrage ineens, ben-evens toezegging van eenjaar- lijksche subsidie, wOr|dt met algemeene stemmen afgewezen. Een verzoek van den heer Hanson om ontheffing van het bepaalde in art. 42 sjub o van het anotor- en rijwielreglement, wlordt ingewilligid. De verordening betreffewdle heffing vain haven- en lcaaigelden haven Sclhélphoek wiördt gewijzigd', i.e. te heffen kaai- geld van belangrijke hoeveelheden steein en zand verminid'erd. Op voorstel van B. en W. besluit de raad -een bed'rag vanl f 50 luiit te trekken voor trac'tatie van de schoolkinderen ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Berin- hard. De wijze waarop ;dit zal geschieden Werd 'al egrdter vermeld. Bij de rond vraag kwamen nog enkele vragen en opmerkingen aangaande Id'e tewerkstel ling van werkloozen-, bein-eveins eenige 'be spreking op de 'haven Schelphoek in ge bruik zijnde en idlt najaar aangeschafte plank-en en 'bietenrékkein. Aan het einde van -de vergadering wenisclhte de voor zitter alle leden met hun gezinnen een prettig kerstfeest en een goed oud' jaar, waarna hij de vergad'ering sloot. GEMEENTERAAD ST.-MAARTENSDIJK Geen Kerstgave voor de werkloozen De wegs- verbetering Bellevue Kom In de Vrijdag 18 Dec. gehouden raads- gadering waren alle ledien tegenwoordig. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit inzake aankoop van een ambtswoning voor den 'burgemeester. Op een aanvraag om1 subsidie van Idien Nederl anidischen bond tot bescherming van Zuigelingen en ter bevordering, idér prae- natale zorg wordt afwijzend1 beschikt. Besloten wordt om1 Joh.s idle Viet |op de lijst te plaatsen Voor het hluren van een gemeentewoning eih een gemeente- tuintje. Op een verzioek van de Oranjevereeni ging toestemming te verl-eenen tot ver lichting van het gemeentehuis en ver siering van Marktplein enz. wordt giujn-- stig met algemeene stemnuen beschikt. Een verzoek van Aftitdr. van Gorsel tot verplaatsing van een- bergplaatsje op gemeentegrond wordt ingewilligd teen een te betalen huiur Van f 2,50 per jaar. Diverse vereenigingen verzoeken het verenigingslokaal der openbare lagere school weder beschikbaar te stellen. Na breedvoerige besprekingen woridt ter zake besloten het verenigingslokaal aan de vereenigingen ter beschikking te stellen des avonidss van 7 tot 10 uur, be halve des Zondags. In verband met Ideze beslissing wordt ter Zijde gelegd een verzoek vian de zang- Vereniging V.Z.O.S., om op Zondag avond gebruik te mogen maken van be doeld' lokaal. Een yerzoek van -do Ameridan Petro leum-Gump. tot plaatsing van een ben zinepomp op de markt woridt ingewlilligd tegen een te betalen Vergoeding va|a f 25 per jaar. C. Menheere verzoekt een tegemoet koming uit de gemeentekas ingevolge art.. 13 L. Onderwijswet 1920. Hem zul f 10 vergoeding uitgekeerd' worden, in dien zijn zoontje de school te S.t.- Maartensdijk bezoekt. Op een verzoek Van C. Mienbeere, tot vrjjsltelling van De eigenaar van 't heerlijke landgoed Belfort in Somerset glimlachte fijntjes. „Ik heb je al verteld," begon hij, „dat de Ken vroeger slechts één zon had; sinds enkele jaren bezit zij er twee. Di{ is zoo gegaan: tot 'tzonnestelsel van Ken behooren twee reuzenplaneten, groo- ter dan Jupiter. Nu ongeveer vier jaar geleden botsten deze twee planeten op een dwalend hemellichaam, hetwelk met geen- enkel zonnestelsel in eenig ver band stond. Tengevolge van deze bot sing ontstond een nieuwe zon en daar door kreeg de Ken dus '<n dubbele licht-, en warmtebron. Nivo kan je dat duide lijker uitleggen en de mogelijkheid be wijzen, zonder de theorieën omtrent ons 'zonnestelsel al te veel in 't gedrang te brengen en tevens zal hij je verklaren,' waarom 'n dergelijke wereldschokkende botsing aan de aandacht van onze as tronomen kon ontsnappen. Hij zei zoo iets van parallelbanen en dergelijke, maar ik ben 't vergeten. Om verder te gaan, je begrijpt dat de temperatuur op Ken geweldig steeg, om dat nu twee zonnen haar stralen op de planeet zonden." „Met als gevolg, dat alle leven uit stierf?" ^Nee, zoo erg was 't gelukkig niet. De hemellichamen kunnen zich eenigs- zins tegen zulke warmtegolven bescher men, wanneer er maar water genoeg aan wezig is. Het water verdampt tot wolken schoolgeld toiotfdt afwijzend beschikt, daar hij is aangeslagen in de Fondsbeiasting. Een verzoek van F. B. Knook tot aankoop van -een- partijtje straatklinkers Iwtordt ingewillig'di. De heer Nelisse waar schuwt tegen optreden van idie gemeente als verkooper. Deze iwiaarschiuwing wordt erkend §n besloten aan dergelijke ver zoeken in den- vervolge geen gevolg te geven. Een verzöek van J.. M- de Graaf en andere bewbners van het Nieuwe Diep, tot verbetering der bestrating aldaar, toordt voor kennisgeving pamgelniom-en, daar het hier geen gemeente-eigendom is, Een verzoek van de zangvereenigiing „De Lofstem" om op half Februari een uitvoering te mqgen geven in de ge- meente-be'w|aarschoo 1wordt ingewilligd. Het plan betreffende verbetering v-m het torenuurwerk wordt aangehouden. Na ruime bespreking wOrdt 'besloten aan.de leden, die uit de Iwtèr-klonzenkas trekken, op die luitkeering een zoo-danige bijslag te verstrekken, dat de -kasuitkeering en bijslag tezamen minstens gelijk worden aan het bedrag- waarop de steuntrek kende™ recht hébben: indien zij uitkee- ring ontvangen krachtens de Rijkssteun regeling. De -gemeenteraad kon niet besluiten tot het tpekennien r van -.ecini Kerstgave aan steuntrekkende WarkLoozem. l Aangenomen wjordt een ashvulling van het -ambtenarenreglement, met eeln be- paling, dat de ambtenaar, die den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt ontslagen wjordt toet den laatsten idiag der volgende maajnd Deze 'bepaling is niet van tp.epassiing op die ambtenaren, idie 1 Januari 1937 dien- leef tijd zlujllen bereikt hebben en reedis -op 15 November 1938 in dienst -dier ge- j meente (warn. Met algemeene stemmen ju (or den vast- gesteld nieulwfe instructies Vpor den ge meente-geneesheer en de gem.-Vro;ëd'vrouiu| Een begro-otingslulijziging 1936 vvordt-met algemeene stemmen- -aangenom>ein:, [wjelke ïu'ijziging -o.m. inhoudt d;e kosten van a-anslu-iting bij het R^istratiebureau der Ver. van Ned. Gemeenten. Het aftredjend lid van het armbestuur, ide h'eer J. C. Van Ha-aften, [wlordt als zopid:anig> her benoemd. Die foeeer Lange jan geeft er zijn afkeu ring pver te kenneii, dat bij de verbete ring van den iwleg Bellevue-Kom 'der ge meente en piok bij het eerste gedeelte zp-o Weinig werkloozen tewerkgesteld zijn j igeiworden. Het polderbestuur wil wel sub sidie ontvangen, m-aar bet-oioiit overigens Iwleinig medewerking in zak-e werMopzep- - Zorg. j D-e heer op den Brouw acht de Ver- i betering van de hierbeidoelde -weg een -en al misère, i D-e heer Nelisse merkt op, dat de -ar- beider N. Nelisse luit de Boschstraat Voor het grootste gedeelte verantiuloordielijk is voor de toestand! zhoals die thans aan den Molenldijk bestaat. Toen het schip Zand in ide haven kWam acteepteerde hij dit niet zonider overleg gepleegd te hebben met het pol-derbestu-ur, 'dat ze ker het zand iwlel aanvaard zou, hebben. Veel ongerief lulas dan voorkomen. De heer Langejan -deelt melde, dat een vergadering heeft -pla-ats gehad van het clrisisoomité. Gebleken is, d-at ter zake alles in orde 'was. Het speet hem, id-at de heer op- -den Brouiwl zonder kennisgeving die vergadering niet bijWoopde. D-e heer Nelisse bespreekt nog het bplululen van een loods op het terrein der Kleine Kaai, iwtelke a-angelegienheid B. en W. zullen onderzoeken. In verband met een terzake igesteldie vraag van -den heer Langej-ap deelt de voorzitter mede, Ida-t B. en W. alle mo- -gelijke moeite hebben gedaan om Arie Dane in steunregeling te betrekkeln. Het departemeent meent' evenfuiel, (djat Dape hiervoor niet in aanmerking kan komen, als vroeger geWeest zijnde eigen-sigaren- makersbaasje -en dius niet in diepst v;ap derden. Hierna sluiting. KERKNIEUWS KERKWERVE. Woensdag 26 December j 1936, 's avonds 6.30, Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. i en de Wolken vormen als 't ware 'n schild tegen de felle stralen. Op de Ken j was water genoeg en terwijl de water spiegel der zeeën bver de geheele pla< neet ruim honderd meter daalde, steeg de gemiddelde temperatuur slechts met 10 gr. Celsius. Maar de verhoogek tem peratuur was sterk genoeg, om aan de levensvoorwaarden te voldoen voor een fauna uit den oertijd. Volgens Nivo is de vampirex 'n dier uit den oertijd van de Ken, maar als ik 't zoo mag noemen, in 'n ietwat gemoderniseerde uitvoering. Althans schijnen zij een scherper instinct te bezitten dan hun voorouders; moge lijk ook, dat 't instinct op 'n meer tref fende wijze naar voren treedt, nu de beesten gedwongen zijn, meer aanval lend op te treden om steeds nieuw terrein te veroveren. Dat die dieren weer te voorschijn gekomen zijn, zooals ik reeds kei, is 'n gevolg van 't verhoogde kü- maa\ en 't dalen van den zeespiegel, 'n Geweldig uitgestrekt stuk land van dui zenden vierkante mijlen, dat vroeger on- ter 't waterniveau bleef, kwam nu plot seling bloot te liggen. In 'tzand en de modder moeten de eieren of kiemen der vampirexen gesluimerd hebben, evenals de zaden van boomen en andere planten uit den oertijd. In minder dan 'n jaar waren geheele landstreken met dichte tropische wouden bedekt en in die wou den groeide het vampirexengebroed, tot fcij plotseling in groote kudden naar GEMEENTERAAD STAVENISSE Extra gaven aan armen en schooljeugd Het één richtingsverkeer voldoet niet Verslag van de raadsvergadering van Vrijdag 18 December. Voorzitter de bur gemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. M. Moerland. De voorzitter deelt mede, dat terzake van de restauratie van den toren aan den Min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en aan Ged. Staten een aanvullingsbegrooting zal wor den gezonden, in verband met het feit, dat de oorspronkelijke begrooting vóór de waardedaling van den gulden werd opgemaakt. Naar verwacht mag worden zal overeenkomstig de verhoogde kosten worden bijgedragen. Voorts, dat van B. en W. in een eerstvolgende vergadering een voorstel is te verwachten, inzake verbetering van den Oostelijken Achter weg. Wat betreft den aankoop van '5 M.2 erf van de familie van der Lek d<j Clercq, zal de bestaande muur, overeen komstig de voorwaarden, voor rekening der gemeente worden doorgetrokken. Voorts wordt z.h.st. besloten de rege ling, inzake toekenning tfan een Kerst gave aan ondersteunde werkloozen, te aanvaarden. Aan mej. C. L. Mol wordt, overeenkomstig haar verzoek, eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de O.L. school, wegens haar benoeming te Baarland. In de aanstaande vacature kan vanwege het gedaald leerlingental niet worden voorzien. Tenslotte wordt B. en W. een crediet van f200 toegestaan voor het ter gelegenheid van het aanstaand vorstelijk huwelijk doen van een extra- gave aan de armlastigen, het verstrek ken van een aandenken aan de .school kinderen en ter bestrijding van andere kleine kosten. Bij de omvraag vraagt dhr. Stoutjes- dijk of er al uitzicht is, wanneer met de vernieuwing van den Stavenisse-weg zal worden begonnen? Als hij nagaat hoe bevoorrecht andere streken zijn, meent hij, dat men hier toch ook eens -een aanvang zou moeten maken. De voor zitter verzekert, dat B. en W. al het mogelijke hebben gedaan en zoover van hen afhankelijk, zullen zij d-e totstand koming zooveel mogelijk helpen bespoe digen. Naar hij vernam is er een bedrag op de begrooting voor 1937 voor eerste kosten uitgetrokken. In dit verband heb ben B. en W. opnieuw aan Ged. Staten gevraagd het heele werk in 1937 tot stand te brengen. Op de vraag van dhr. van den Berg hoe B. en W. over de proef, betreffende de éénrichtingverkeers- regeling oordeelen, antwoordt de voorz., dat de regeling onvoldoende is gebleken. In de eerstvolgende vergadering zal daar om -een wijziging worden voorgesteld. Dhr. van der Slikke vraagt de bijzondere aandacht van B. en W.. voor den weg naar St.-Aniialand. Z.i. is het zaak het verhardingsmateriaal vroeg in het najaar op den weg te brengen, wat thans door bijzondere omstandigheden wat vertra ging heeft ondervonden. Tenslotte ver zoekt dhr. van den Berg aan de hand van een vragenlijst daarop van den voor zitter antwoord te mogen ontvangen. Waar bij de eerste vraag blijkt, dat deze een verkapte beschuldiging inhoudt jegens een zijner medeleden, zegt da voorzitter, dat de omvraag daarvoor niet dient. Spreker kan zijn geschrift aan hem ter hand stellen en dan zal hij' nagaan, hoever hij daarop in een vol gende vergadering kan antwoorden. Daarna sluiting der vergadering. RENESSE. De ouderavond, Vrijdag 18 dezer, in de Openbare School gehouden, mocht zich weer in een overgroote be langstelling van ouders en autoriteiten verheugen. Na een woord van welkom door den voorzitter der oudercommissie, den heer C. van Splunder, werd de lei ding overgedragen aan het hoofd der School. Deze gaf een overzicht van de voornaamste wederwaardigheden, de school en het onderwijs betreffende, wiaarbij in het bijzonder het vervolg DE ECHTE, IET BIJ MET GEMBER EN SUCADE TELEFOON 191 onderwijs onder de loupe werd genomen. Naar aanleiding hiervan voerde het raads lid. W. van Klooster en wethouder Hoo- genboom het woord en betoogden het nut van het houden van ontwikkelings avonden voor oudere jongens en vooral oudere meisjes, wat naar hun meening zonder veel kosten mogelijk moet zijn. Genoemde heeren zegden het hoofd der schooi gaarne hun medewerking toe bij een poging in die richting werkzaam te zijn. Als lid der Oudercommissie werd in de plaats van het aftredende lid de heer P. G. Beije, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer W. v. d. Wende, die zijn benoeming gaarne aannam. De nu volgende bezichtiging van het werk der leerlingen bleek als steeds een der attractieve punten van den avond. Het is alleen jammer, dat het groote aantaH ouders^ en de betrekkelijk korten tijd, die voor de bezichtiging beschikbaar is, het niet toelaten, 'dat alle vaders en. moeders, die zulks zouden wenschen, het onderwijzend personeel over hun kinde ren kunnen raadplegen. Na de pauze volgde een smalfilmvertooning door no taris van den Bout, waarbij vele beken den op het witte doek verschenen. Spe ciaal de films van het laatsgehoudent V.V.V.-feest, opgenomen door de heeren Vriezendorp van Renesse en v. d. Bout, trokken de volle belangstelling. Een warm' applaus vertolkte dan ook de gevoelens van dank voor deze bijzondere attrac tie. Aan het slot voerde burgemeesteo Scholder het woord, zich daarbij in het bijzonder richtende tot mej. G. de Bruine, die na ruim zeven jaar het onderwijs te Renesse te hebben gediend, dat aanstaan de Woensdag zal vaarwel zeggen. Hij dankte haar namens het dagelijksch be stuur der gemeente voor haar bewezen, diensten, wenschte haar met haar toe- komstigen echtgenoot ds. Klaar te Ber- gum alle goeds toe en overhandigde haar als blijvend aandenken een mooi presen teerblad. Mej. de Bruine dankte den bur gemeester en de wethouders voor deze mooie herinnering en zegt zeer zeker te weten, dat haar gedachten -nog menig maal naar Renesse zallen uixgèaao. iHet hoofd der school richtte ook na mens de ouders nog enkele afscheids woorden tot mej. de Bruine en dankte ook ds. Klaar nog voor de prettige Wijze waarop hij met hem heeft mogen sa menwerken. Daarop volgde sluiting van dezen interessanten ouderavond. OUWERKERK. Maandagavond had de aangekondigde vergadering plaats, die zou beslissen of, en zoo ja, wanneer men feest zou vieren voor het prinselijk hu welijk. Hoewel het aantal aanwezigen wel grooter had kunnen zijn, was het algemeen gevoelen, dat men de trouw dag van onze Prinses met Bernhard' van Lippe niet ongemerkt mocht laten voor bijgaan. Alzoo 'besloot men te tra-chtejti, eenige feestelijkheden te organiseeren op Zaterdag 9 Januari. Bereids werd een 'bestuiur gekozen, dat behoudens goedkeu ring van de;n bu-rgem. een lijst zo,u Idoep circuleeren, om de moodige financiën bij een te brengen. Voorloopig werd een programma samengesteld, dat eventueel door het Bestuur nader uitgewerkt zal worden. Daar de tijd dringt, wil men nog deze week met een en ander eert aanvang maken. POORTVLIET. Toen de vro;u(w van P. M,. Geuze Zaterdagavond maar een van haar familieleden -ging, geraakte zij met een der voeten iin een op 'den 'wieg lig gend ijzerdraadje, izJoodat de vroulw' voor over viel. Een juist passeerend persoon, buiten drongen en over den smallen ri vierarm zwommen, die de uitgestrekte vlakten van het rijk Asra scheidde". Taversham's relaas werd onderbroken J door 't geluid van een waarschuwings- sein. Hij keek op z'n horloge. M'n waak begint", zei hij. „We zijn gewend, elkaar om de zes uur af te wisselen. Maar nu jij hier bent en we dus met z'n drieën zijn, hoeft ieder maar vier uur te waken; ik reken er op, dat) je om twaalf uur komt aflossen. Ik zal Jones zeggen, dat hij voor whisky zorgt en je je kooi wijst. En»'.... eh, je doeti maar of je thuis bent hoor. Tot straks". Taversham ging, en Wayne bleef alleen achter, het hoofd overvol van verwarde gedachten. Langer dan 'n uur bleef hij zitten, rookte de eene sigaret na de andere en peinsde en bepeinsde over alles wat hij zoo juist gehoord had. Het resultaat bestond echter slechts uit een hevige hoofdpijn, welke hij ook gedeel telijk toeschreef aan de whisky en de warmte De bocht van Aden was bekend om z'n drukkende hitte, bijzonder als de wind, zooals nu, uit 't Noord-Westen kwam, over dcgloeiende Arabische woes tijnen. Gekleed legde Wayne zich tenslotte op z'n kooi. Hij wist nog steeds niet, wat hij van de merkwaardige geschiedenis van z'n vriend denken moest. Zij wa9 van zulk een fantastische onwaarschijn lijkheid, dat een gezond stel hersens, haar niet zoo zonder meer als mogelijk kon aanvaarden. Maar van den anderen kant kon hij toch niet ontkennen, dat Rex al z'n tegenwerpingen grondig weer legd had. Bovendien zou de Ken-mensch hem volledig kunnen inlichten. En welke redenen zou z'n vriend wel kunnen hebben, om hem langs zulk een langen omweg om den tuin te leiden? En tenslotte en dat was de hoofdzaak kende Wayne's sensatiebeluste journa- listenziel geen vuriger wensch, dan dat alles inderdaad waar zou zijn; da,arom alleen was hij bereid te vechten tegen zijn eigen gezond verstand. Deze strijd zou echter niet lang duren; de werelcï der droomen, die hem overigens midden in 't alledaagsche leven bracht, maakte er spoedig 'neind aan. Om kwart voor twaalf werd hij gewekt door een schel geluid uit een spreekbuis, die vlak bij z'n hoofd uitmondde. De eerste o ogenblikken Hvlist hij niet v\(aar hij ziclhi bevond; plots echter schoot 't hem |v\leer te binnen, en terwijl bij z'n schoenen a&mtrok, ontwaakte de strijd tuss-dhen t'wlijfel en .geloof opnieuw, en z'n hoofdpijn 'w'erd1 er piet miinder op. (Wordt vvvolQd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2