ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 21 DECEMBER 1936 m OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 GEBOORTEFEEST Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker s Abdijsiroop D@ Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden fl,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteurt M J. KOSTER Uitgaves N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13302 ADVERTENTIES i van 13 regels 60 oent, van 4 'regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames ^40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Bijna de geheele Christenheid; begint zich oip te maken om feest te vieren: En alsof onze dagen miet idohker genoeg zijn, hebben vele winkeliers hiuinins eta lages gedompeld in een mat rood licht» waardoor zelfs 1de kostelijkste lekker nijen in de schaduw kom en te staan, zoodat elke appelijtelijkheid weggenomen wbrdt. En dat dit alles zoo gehouden wordt in de dagen voor Kerstfeest is begrijpe lijk, mits met den Kerstdag het volle licht moge stralen, w'ant geschiedt dit niet, dan heeft dit alles een slechte bediuidenis. Immers toch: vanaf de oudste tijden, die verre vóór Christus teruggaan, was dit feest een feest vn licht. De om-de Perzen kenden dit in de ge boorte van Mithras, hunnen lichtgod. De oude joden in het feest van de vernieu wing des tempels, op welk feest alle lichten moesten branded. De Germanen in, het Joelfeest, waarin zij vierden ide hernieuwde geboorte vjo het licht als den kortsten en den lalnjgsten __jiacht achter hen lagen ein wij viere'fl het in de geboorte van JeziuS, die met z'n geboorte een nieuw licht over de aarde ideed glanzten. En al deze feesten zij werden geboren uit de behoefte. De mensch heeft noodig iets dat hem opheft uit dit nietige aar;dsehe bestaan en dat hem kracht geeft iom zich een beeld te scheppen, een ideaal te vormen. Dit beeld, id-at ideaal is de alles over treffende macht, de allesbeheerschende kracht, tegen wien niemand of |niets zich verzetten kan en dien wij God noemen. Het baat ons ook niet of Wij het be staan van deze macht willen loochsm<s|n, wa^t God bestaat, omfdat wij er 'behoefte aan hébben, kortom: wij hebben. God noodig! Alles maakt zich op om feest te vie ren. Kerstkribben worden aangebracht, stalletjes opgericht, kerstbommen opge steld en versierd en allerwegen worden kaarsen ontstoken. Kerstliederen 'w|orde|ni gezongen en geschenken uitgedeeld. Aan symboliek en vormen otntbreekt het ons waarlijk niet met het Kerstfeest. Men vertelt Kerstgeschiedenissen en de Kerstgeschiedenis en tracht in Ide kinder harten vast te leggen, de geboorte van Jezius, die in zijn nederige geboorte ons allen gelijk W!as en die het licht in ide wereld ideed schijnen. Maarniet in vormen en symbolen ligt de kracht. In geest een wiaarheid moet ide mensch zijn God (dienen. Laten we bet niet vergeten, dat ide meest ointroerend sdhoone vertolking vaini een lied, een geschiedenis, valn het kindje in de kribbe, van vréde op aarde en in menschen een w'elbehageln, inlog niet de door- en in levinig valn Ideze dingen is. En wat baat het, zoo het mooi vertolkt en.... niet doorleefid wordt? De mewsdh kah vreeze in izfich voelen', kan met otnitzag vervuld zijn, kan zich aangetrokkén ge voelen tot symboliek en Godsdienstvorm, zonder Idat het wezien van deze dingen in hemzelf geboren is. Want -geen kerk ter wereld wapt dit is da uiting der vormen kan Gods wezen uitdrukken. De kerken z|ij Idain- ken hun (bestaan aa|n de oinistandjvastiglhsid in het gemoed (dier menschen,. Om deze omstandigheid te doen ver dwijnen en om te zétten i|ni een levens daad;, zoodat de mensch een bepaalde keuze doet, (daarom zijn er kerken. Daar wil men aan al deze igemoödjs- vaaigheden stevigheid, geven en heft men door gezamenlijk gezlang en gebéd1 de harten op. Daar kan geboren worden, een waar achtig geloof, dat schept idien wil en de kracht tot een Zedelijke Zelfstandig heid. Zullen ook wij ons op maken om het geboortefeest te vieren? JeZus heeft eens gezegd'— en hij was een mensch van zeer groote geestelijke ervaring, iemand Idle mei gezag spreken kon „wént het koninkrijk Gods is binnen in uliedem". Zij dus, idie dit geZagswoord hebben ervaren, wier begrip niet alleen naar buiten is gekeerd geweest, maar idieook een oogenblik bij zichzelf naar binnen hebben gezien, zij hebben daar iets ont dekt. Zij hebben daar doorleefd het grootste oogenblik van hun levein, toen bun ziel aanschouwde idat God in hen w;as. Zij hebben ervaren, dal Hij, idien zij in de oneindige hemelen dachten, bin nen in hen was eh in hen g e b oren •w e r d. En sindsdien hunkert hujn ziel steeds meer maar God, waarom Idien mensch dan ook steeds honger moet (Opstijgen. Nu is het bij dezulken geen gewioonte- dw'ang meer die hen dwingt tot feest viering, maar wiordt het in hen een spontane gedachte, Id'ie edeler is, omdat hij in vrijheid groeide. Nu, Wfordt het ook waarlijk een ge boorte feest en geen ijdel vertoon. De Waarde (der geestelijke dingen kumnetni wij alleen meten aan hare uitwerking en daarom zal naar buiten gezien wor den, w'at in het (diepst der z'iel verborgen is. Nu moet naar buiten ujfstraleo den vrede id'ie van binnen heerscht. Zoo zal tot uiting komen niet haat eh (njijd, maar „in menschen een Welbehagen'; dus w'aarachtige broederliefde. Wanneer dan straks in idiejn zaligen Kerstnacht de herdenking van de ge- bioorte des nieuwen lidhts hond-acht wordt, laten (wie (dlan hopen dat in veler Zielen God moge geboren world-fern, dat zij hem mogen ontdekken in zk|h)aelf. Dan Zal ook de vréde op aarde meer en meer bestendigd: worden,. De strijd in Spanje Geen interventie 1 toch inmenging De burgeroorlog in Spanje würdt, on danks alle diplomatieke en politieke voor zorgsmaatregelen, steeds meer een inter nationale kwestie. Duizenden buitenlaridkche fascisten, vooral D'uitschers, Italianen, en Ieren, komen Spanje bimüieh om aan de zijldie van de nationalisten te strijidieh, terwijl duizenden amti-fascdstische buitenlanders vooral Franschen en, Russen, zich aa)n< de zijde van |d,e roode regeering scharen. In het Fransche blad „L'Ami (du Peu- ple" Wijst M. Mohtelart op het voort durend ontschepen van Duitsche soldaten, in Spanje. Indien dit |njo;g een tijd voort duurt, Volgens schrijver, zal Frankrijik niet alleen meer aan dein Rijn maar ook aan de Pyreneeën- (de wacht moeten op trekken: er Zullen twee Duitsche gren zen zijn. Dat is, bluiten alle voorkeur voor deze of gene va;n de partijen in Spanje, de harde werkelijkheid." Wederom hebben 800 Iersche .mannen zich aangemeld om- ingelijfd te wlordeo in de Iersche brigaidie, die in de gelederen van generaal Franco strijden. De vrij willigers kwamen bijeen in, Galway en zijn van daaruit vertrokken. Ondanks ide goede bedoelingen Vain1 ge neraal Oi'Diuffey en Zijn manuien, waren velen bezorgd voor !de ernstige gevolgen die Ideze indienstneming' 'zon, kuinnen brengen. De eerste reactie heeft zich thans geopenbaard. Frank Ryan, een leider ld.er republikei nen heeft ew stoottroep Vajn 400 mah opgericht, die (dienst zal nemen in het roode leger te Spanje. Behalve het be treurenswaardig feit, (dat lundgfeniooten elkander nu Zullen gaan bastrij(dé|n, be staat tevens het ghoote gevaar, d-aft wan neer de oorlog teneinde zal zijn, deze krijg in bet eigen land Zal woéden voort gezet. D-e afgeloopen Week (Werd gekénimerkt door talrijke gevechten die er op wijzen dat binnenkort de besliss ende aanval moet komen. De tactiek van de nationalisten 'do-et veronderstellen, dat voor het einde van het jaar de beslissende aanVal oip IMadrid Zal 'wiorden gédiaan. De nationalist,e|n don- clentreeren rond Mafdrid aanzienlijke Ver sterkingen. De generale staf v'an de rooden is over deze tactiek niet verbaasd en de arbeid aan (de verdediging®werken(v|ordt krachtig voortgezet. De strijd tegen tradities Hoe laat mag een jong meisje thuis komen Edith Maxwell was een jonge onder wijzeres te Wise in den Amerikaanschen Staat Virginia waar mag aartsvaderlijke instellingen bestaan, o.a. het verbod voor jonge meisjes om na acht uur 's avonds thuis te komen. Edith was verloofd en wenschte zich niet langer aan deze zede te storen en bleef op zekeren avond tot ruim 10 uur met haar verloofde buiten. Haar vader Trigg Maxwell wachtte haar met een zweep in de hand op en na een stormachtige scène, waarbij Edith geen beterschap wilde beloven, deed va der Maxwell de zweep op zijn volwas sen dochter neerkomen. Edith, die niets anders had om zich te verdedigen, trok haar schoen uif, en sloeg haar vader met de hooge hak op het achterhoofd,, waarop deze tot haar eigen ontzetting als een gevelde boom omviel en aan haar voeten dood bleef liggen. In eerste instantie vorig jaar Novem ber heeft de dochter 25 jaar gevangenis straf gekregen, thans heeft de rechtbank haar tot 20 jaar veroordeeld, maar tegen borgstelling van 15.000 dollar op vrije voeten gelaten, omdat haar advocaat da- lijk appèl bij het Hooggerechtshof te Washington heeft aangeteekend. Het standpunt van de verdediging is, dat Edith Maxwell zich in de eerste plaats in wettigen staat van zelfverde diging bevond, maar voorts dat het meer waarschijnlijk is dat vader Maxwell over leden is tengevolge van hartverlamming na de woorden waartoe hij zich had opgewerkt, dan tengevolge van den niet eens harden slag met de hak van zijn dochters schoen. De zaak trekt in geheel Amerika de aandacht, omdat men er tevens de be slissing in ziet van een strijd van Jong Amerika tegen de verouderde tradities die nog in enkele verafgelegen streken blijken te heerschen. Provinciale Staten van Zeeland Restauratie kerkgebouw te Haamstede Bij de behandeling van het voorstel om aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Haamstede voor de restauratie kosten, in plaats van ten hoogste f 2300, toe te kennen ten hoogste f3000, vroeg in een der afdeelingen van de Prov. Staten van Zeeland een lid, of er geen gevaar bestaat dat het restauratiewerk •zal stranden, nu er, inplaats van het ge vraagde subsidie van f 4500, maar f 3000 wordt toegestaan. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de oude regeling van 10 pet. der totale herstel lingskosten dient te worden aangehou den. Een ander lid vroeg naar de reden waarom in 1931 niet tot de herstelling der kerk is overgegaan, terwijl een an der lid opmerkte, dat nu door een Rijks architect een plan en begrooting is op gemaakt en Rijksarchitecten altijd duur der zijn dan particuliere architecten. Een lid van Ged. Staten zeide, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat het werk niet zal doorgaan. Het Rijk zal de zaak niet loslaten, In een andere afdeeling kwamen ten deele dezelfde vragen naar voren en ook of Ged. Staten niet van meening zijn, dat de onderhoudsplichti gen al te zeer nalatig zijn gebleven met het onderhoud van het gebouw. Op dit laatste antwoordde een lid van Gedep. Staten, dat er tijden zijn geweest, dat meerdere monumentale gebouwen hadden te lijden van het niet tijdig aanbrengen der noodige herstellingen. Er is een hoo- ger bedrag dan in 1931 voorgesteld, om dat de raming ook hooger is. In de derde afdeeling acht een lid over -het alge meen 10 pet. veel voor de Provincie. Ged. Staten deelen in hun antwoord op het algemeen verslag mede, dat hen namens de Kerkvoogdij is bericht, dat in 1931 niet tot uitvoering van het toen, bestaande restauratieplan is overgegaan, omdat het toenmalig College van Kerk voogden en Notabelen geen goede finan- cieele basis heeft kunnen vinden voor het deel der kosten, waarvoor het Col lege aansprakelijk was gebleven, terwijl 'zoodanige basis thans wel is gevonden en de goedkeuring van het Provinciaal College van Toezicht heeft verworven. In 1931 was f23000 uitgetrokken alleen voor het deel der kerk, waar de gods dienstoefeningen worden gehouden, en nu f 30.000 voor het geheele gebouw, met inbegrip van het torentje. Verlaagd tarief voor feestverlichting Inzake de tarieven der PZEM deelden Ged. Staten mede, dat voor de aanstaan de feesten reeds een verlaagd tarief is toegestaan, terwijl ook overigens maat regelen zijn genomen om de verlichting zoo goed mogelijk te doen slagen. De electriciteitstarieven te plattenlande heb ben bij voortduring de aandacht van het Bestuur der PZEM. Voor zoover dat mogelijk is, zullen Ged. Staten er gaarne toe medewerken, die tarieven nog meer te verlagen, NEDERLAND'S BRUIDSPAAR De afkondiging Vreugde overal De Prins en de Prinses staan sindfs Zaterdag „onder de geboden", zooals de volksmond zegt, van welke plechtigheid we ipeeds dienzelfden dag een vrij uit voerig resumé konden geven. In Den Haag hebben herauten te paard den volke kond gedaan van het heugelijk feit' ter wijl aan het stadhuis de afkondiging van het voorgenomen huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard is aange plakt. Deze afkondiging luidt als volgt: „De ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's-Gravenhage ver klaart, dat door aanplakking van dit ge schrift aan het huis der gemeente op heden, Zaterdag den 19en December 1936, des middags te 12 uur, afkondiging ge schiedt van het voorgenomen huwelijk van Z.D.H. Prins Bernhard Leopold Fre- derik Everhard Julius Curt Carel God fried Pieter van Lippe—Biesterfeld, oud 25 jaren en H.K.H. Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlan den, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz., oud 27 ja ren, beiden wonende alhier. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd: De Monchy".. In alle landsdeelen is Zaterdag dien eersten officieelen stap voor de huwe lijksvoltrekking gevierd met optochten, defilé's, enz. Natuurlijk heeft men in Den Haag de primeur, omdat het vor stelijk br|U|idspalar daar vertoeft. De zanghulde voor het Paleis Zoo, brachten 500 Haagsche schoolkin deren voor het Paleis een zanghulde, waarop een groot sche vaandelbul de volg de, waaraan delegaties van vrijwel alle Haagsche vereenigingen deelnamen. Tien minuten vóór half twaalf werd door het publiek, dat op het breede trottoir achter het standbeeld van Prins Willem I plaatsen had weten te bemach tigen, een luide jubel aangeheven. De balcondeuren waren opengegaan en daar verscheen het bruidspaar. De jubel ging over in gejuich en daar na begon de menigte het Weihelmus te zingen. Maar dat was niet volgens het programma en men staakte 'het gezang dan ook onmiddellijk, toen de dirigent van het zangkoor den dirigeerstok op hief. Toen zongen de kinderen de ingestu deerde liederen, o.a.: „Aan Holland's Bruidspaar: „Dat ge saam!, elkaar ten zegen Heel gelukkig steeds moogt zijn". Dat zijn de slotwoorden van het laat ste lied en als die gezongen z^jn weer klink; weer een gejuich, waaraan geen einde schijnt te zullen komen. Plotseling valt er een stilte in, en vol komen buiten het programma om, ge beurt er iets, idat wel bijzonder duide lijk maakt de groote genegenheid en iden diepen godsdienstzin vap het Ne- derlandsche volk. Uit duizenden kelen, jonge en oude, klinkt de oude bede op uit psalm 134 3: „Dat 's-Heeren zegen op u daal".- Dat is het schoone einde van de zang hulde en den vaandelgroet. Gejuich en gejubel. Het bruidspaar trekt zich in het paleis terug. Ir. den laten namiddag heeft op het Juliana van Stolbergplein nog een plech tigheid plaats gevonden, m.l. de ontsteking van het vreugdevuur, op het mo nument, dat in 1909 is opgericht ter her innering aan cie geboorte der Prinses. Na een korte toespraak heeft Prins Bernhard met een feestelijk versierde toorts een gas-vreugdevuur ontstoken, om gedurende den geheelen bruidstijd te ge tuigen van de vreugde, die over dit huwe lijk in den lande heerscht. KORTE BERICHTEN Vergeten krijgsgevangenen Op het Oosterstation te Boedapest zijn 32 krijgsgevangenen pit Siberië te ruggekeerd, die meer dan 21 jaar ver van hun geboortegrond in krijgsgevanlgensch moesten doorbrengen. Zij vertelden dat in andere gebieden van Rusland zicih nog ongeveer 40.000 Hongaars'dhe krijgsgevan genen bevinden; de meesten hunner heb ben ziclh met hun lot verzoend en zijln: in Rusland achtergebleven, omdat züj in hun vaderland toch niets anders dam vreemde gezichten zouden ontmioeten. Vajn 'de 32 teruggekeerde krijgsgevangenen was er slechts één die nog dopr zijn vrouw verwacht werd. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verladgde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon e De vrijwilligers in den burger oorlog in Spanje Een strijd tegen verouderde Amerikaansche tradities Holland's Bruidspaar te Den Haag toegejuicht en toe gezongen De Radioprijsvraag Verlaging tarief voor electrische feestverlichting Sport- en Marktberichten Weinig of geen neerslag Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 776,3 te Weenen Laagste 725,9 te Abisko Verwacht tot den avond van 22 Deé.: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, 'weinig of geen neerslag, weinig verandering iw tempe ratuur. Zon op: Zm onder: 22 December 8.10 15.47 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee HoogwaterLaagwater 22 December 8,02 0,46 1,37 14,05 Stijgend aantal millionnairs De berichten omtrent de opleving van het welvaartspeil in 'de Vereenigde Staten worden in zooiverre do|oir de Ame rikaansche belastingkantoren bevestigd, dat volgens de voorloop ige opgaven over het jaar 1935 het aantal millionairs in de Vereenigde Staten, dat wil zeggen, de personen wier belastbaar inkomen uiteer 'da,n 1 millioen dollar bedraagt, gestegen is tot 54, tegenover 33 in het jaar 1934 en 20 in het jaar 1932. Dit cijfer blijft echter nog ver beneden het record van het jaar 1929, toen 513 personen een jaarlijksch inkomen (hajdden van m'eer dan 1' millioen 'dollar. Uitlevering van gijzelaars Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Bas- kiscjhe regeering besloten heeft tot de benoeming van een commissie, die belast zal zijn met 'de bestudeering van den voinn en de omstandigheden, waaronder 4000 personen in vrijheid gesteld kuninen war den, die vastgehouden worden als gijze laars in de verschillende gevangenisseflj. De 'commissie omivat vertegenwoordigers van alle politieke partijen, 'de Baskisehe regeering en een gedelegeerde van den minister-president. De invrijheidstelling, zou aan den vooravond van Kerstdag ge" schieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1