D BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode E REIS NAAR DE PLANEET „KEN" Uit Stad en Provincie behoorende bij de van Zaterdag 19 Dec. 1936, No. 13301 GIUSEPPE MOTTA De Vereenigde Zwitsersuhe Bondsver gadering heeft de verkiezing van bonds raad Motta, o,ud-vice-president en minis ter van buitenlaadscJhe zaken tot Bonds president voor het jaar 1937 met 157 van ide 172 geldige stemmen bevestigd. Bondsraad Motta heeft ook in 1915, 1920, 1927 en 1932 ide eervolle functie van president van Zwitserland bekleed. Hij is op 29 December 1871 te Airolo (kanton Tessino) geboren ein stuideerde te Freibuirg, Müncfhen en Heidelberg in de rechten. De nieuwe bondspresident is een Zeer bekende verschijning te Genève, waar hij zijn land steeds vertegenwoordigt. In 1924 heeft hij het presidium waargenomen v;an de Volkenbondsvergadering. Zijn benoeming tot bondspresideht vo|0ir 1937 wordt in Zwitserland algemeen met vre,ugde begroet. Hij geniet een zeer groot vertrouwen en men waardeert alge meen zijn 'capaciteiten tact en inzicht. Op zoek naar de goudstad Saba Wat Fransche vliegers konden waarnemen Een Fransch-Amerikaansche expeditie is van Marseille naar Jemen vertrokken, om daar een onderzoek in te stellen naar de legendarische goudstad Saba. Van 't oude Zuid-Arabische rijk van Saba is ons niet al te veel 'bekend, maar in ieder geval weten Iwtij toch zooveel, dat wij de ligging van het oude land kumtosn bepalen en Zelfs zlijn geschiedenis iin groote trekken kennqn.. Het meest, bekend is de koningin van Saba, w'aarover, in het Oude Testament verteld wordt, dajt Zij koning Salomo bezocht en rijke ge schenken overhandigde. Historisch staat vast, dat ide Sabanen in den eersten tijd van het bestaan van hium rijk iets noordelijker woonden dan later. Hum ko ningen resideerden eerste im Sirwah, la ter in Marjab. Onder keizer Augustus ulerd ook dit rijk onder Romeinsche heerschappij gebracht. In de eerste eeuw n. Chr. werd het vereenigid met het rijk der Himjarieten. Omstreeks het jaar 500 verviel ook het oude Saba, dat wegens zijn rijkdommen lang stand had kunnen) houden. Zandstor men hebben de legendarische stad geheel bedolven. In ide 19e eeuw-1 heeft een aan- De mensch, die het meest geleefd heeft, is niet degene, die de meeste jaren teldedoch degene die het leven hét, meest ervaren heeft. tal onderzoekers tevergeefs getradit, het oude Saba terug te vinden. Aan onzen tijd npet zijn luchtfotografie bleef het voorbehouden, tenminste eenige aajnknoo- pingspunten te omtdekkein. Twee Fran sche vliegers, Marraiux en Gorniglioo, heb ben verklaard, dat zij de ruïnen van een ouden tempel hebben ontdekt, i Dit is voorloopig alles wiat men van Saba weet. Vijf Fransche archeologen en geschiedkundigen, wiaarbij zich twiee Amerikaansche geleerden hebben aange sloten, willen"nu onder leiding van Graaf de pro ro k door de woestijn trekken, om dezen tempel te vinden. Intusscheini maken zij er geen geheim van, dat aan het bereiken van hun doel groote moei lijkheden in den weg staan. Naast ho|n- deridi Jcameelen, zal de expeditie voor alles een groot aantal Arabische zand gravers met zich medenemen. De mede'deelingen van de Fransche vliegers waren niet zoo naiulWkeurig, dat men de plaats, waar het oude Saba zich zbu bevinden, precies kon vaststel len. De archeologen meenen, dat zij meer in de omgeving van ide Perzische Golf moeten zoeken dan in hot midden van de woestijn. Hopelijk gelukt het de expeditie ten minste de plaats te vinden, waar het oude Saba ligt. Later kan men dan tot het doen van opgravingen overgaaf. De griep grijpt weer om zich heen Maar de geleerden staan op het punt de ziekte ongevaarlijk te maken Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het de menschheid gelukt is, door inenting met serum en anti-toxine de verbreiding van epidemieën te voorko men. Hoever de wetenschap hierin reeds gevorderd is, bleek wel het best tijdens den wereldoorlog. Zoo werden b.v. de klonische krampen welke ziekte in vroegere oorlogen onder de gewonden honderdduizenden slachtoffers maakte met succes bestreden door middel van het tetanusseruim. Despndainlks idiook juist in de laatste oorlogsjaren een ziekte op, die men van vroeger uit andere landen kende en die met enorme snelheid on der de verzwakte menschheid om zieh heen greep: de griep. Tegen deze ziekte, die men tot op dat oogeriblik voor on schuldig gehouden had, kende men geen geneesmiddel en de dood had een rijke oogst. In dezen nood herinnerde men zich de ontdekking^ van professor Pfeif fer, die reedis in 1892 de infliuesvzebaoil gevonden had, een bacil, die bij alle grieplijders gevonden werd. Intiuissthen is gebleken:, 'dat Idle sensa tioneel© ontdekking van 1892 onjuist is. Want latere onderzoekingen hebben aan getoond, dat deze bacil weliswaar bij zieken, die ongetwijfeld aan influenza leden, gevonden werd, maar en dat was het teleurstellende ook bij an dere soorten ziekten optrad. Deze ont dekking werd de groote hindernis en tegelijkertijd ook de groote aansporing in den strijd tegen den griepplaag. In den loop der jaren heeft nu de bekende professor Waldman de veelomstreden ont dekking van de influenzabacil van 1892 verder uitgewerkt. Het gaat erom, de geheimen van deze griepbacil, waarvan het aanwezig zijn niet steeds griep be- teekent, op te helderen. Het nuchtere ver stand was echter niet voldoende om het geheim op te lossen; daartoe was een verfijning van het microscopische appa raat noodzakelijk. Want het gelukte, een stof waarvan de bestanddeelen nog veel kleiner Zijn dan baclil, eh idie tot nog toe als doode materie met schadelijk chemi sche eigenschappen beschouwd was, zicht baar te maken. En dat is de virus. De grootste verrassing bij deze sen sationeel© ontdekking was, dat deze z.g. levenlooze stof toch typische levensver schijnselen vertoonde. Waldmann trok nu de volgende conclusie: De ontdekking van 1892 is onvolledig geweest. De bacil al leen kan niet beslissend voor het ont staan van de griepziekte zijn. Een che mische „bemiddelaar", de virus, Is noo- dig om het lichaam te schaden. H et is nu gelukt, verschillende virus- soorten in reageerbuisjes te dooden. Daarentegen is het nog niet gelukt de virus in levende organismen te vernie tigen. Maar men zoekt en zoekt in de medische wereld en misschien is men reeds binnenkort zoover, dat de griep niet langer gevaarlijk voor de mensch heid zal zijn. Uit de Nieuwsbode van vóór 50 jaar 9 Deti. strandde op het NieiuWe Zand voor de kust van Sdhoujwlen, bet stoom schip, ,Reval" op (Weg vain Riga naar Gent, geladen met vlas en lijnzaad. Het schip, dat te Kiel thuisbehoonde, 'ging verloren. De 12 opvarenden iwlenden be houden te Burghsluis aangebracht. I 0 D e tl. verhuurde te Oldeboorn een dienstmeid' Zich bij een bber in Amerika tegen een jaarloon Vatoi f €00 boven ge wone verpleging, terwijl bovendien ide kosten van overtocht geheel vergoed Werden. Pres. Krüiger heeft ,aan de Trans- vaalsche regeering aanzoek igedaan om f 360 per jaar extra voor koffie. De Volksraad had 2 dagen noodig deze Zaak te overwegen en besloot f 180 toe te staan. II D ed. vergaderden de onderwijzers van Schouwen en: Duivplafad te Zierikzee. De klachten over het -schoolverzuim Wa ren algemeen. Vele gemeentebesturen dra gen daartoe bij, omld'at z'ij zöjo traag zijn in de uitvoering ider Naar Wij vernemen zal het departe ment Zierikzee van de maatschappij „Tot bevordering van Nijverheid",, bij Wijze van proefneming ee|ne vergadering hou den, idle ook Voor dames toegankelijk zal zijn. 12 D e tl. |wierd Ids. J. D. Karres, bij afstand van den consulent ds. P. J. Ro- mijn, predikant te Zierikzee, te B r mi ni sse bevestigd Idóor Zijn vriend ds. F. A. van Sthaik, predikant te Groote Lindt e.a. imet de 'woorden Op. 3 11a. Ds. Karres verbond zich aan de gemeente sprekende over Jes. €1 :1—3. 16 Died, kwam Dreischor in het bezit van oen brandspuit uit idle fabriek van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee. Bij beproeving bleek de spuit, Iwiel'ke met 2 stralen tegel ijle een hoogte van 22 [Mi. bereikte, in alle opzichten te vol doen. RECHTZAKEN FEUILLETON EEN AVONTUURLIJK VERHAAL T DOOR CHR. AU GEN „Neen. NiVq Wil geen minuut verliezen» maar zo|oi Vliuig als maar mogelijk is, terugkeeren". De toon, waarop hij dit zejj klonk beslist en afwijzend. Maar toch klampte Wayne zich nog steeds vast aan tZ'n „wetenschappelijk" strodhalmpje, Waar aan hij' bovendien nog 't geheele maat schappelijk bestel wilde hangen. „Dan maar twee dagen", drong hij asm- „Bedenk eens, van welke beteekemis 't voor de mensch en zo,u: kunpeln Zijn, als onze geleerden, artsen, astronomen, tech nici op ajle gebied, in de gelegenheid ge steld werden, te putten |U|it de diepgaande en veelomvattende kennis, die de Kein- man zich heeft eigen geimlaakt. Hij kan misschien de oplossing geven van pro blemen, waar Wij eeuwen of duizenden jaren voor noodig hebben, |0|m die te vinden". „Ik twijfel er niet aan, dat hij da1| inderdaad zou kunnen, en ik heb nietsj onbeproefd gelaten, om z'n vertrek uit Huwelijkszwendelaarvoorde balie Een 47-jarige mam, Idie door de politie te Zeist een aartsoplichter wondt ge noemd, heeft gisteren voor het gerechts hof te Amsterdam terecht gestaan. Huwe- lijkszweradel was hem ten laste gelegd, j De rechtbank te Utrecht haid hem op 1 September j.I. tot idrie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens oplichting, van welk vonnis hij in hoogèr beroep ging. De eerste getuige is een dienstbode. Vend, had bij de kennismaking een val- schen naam opgegeven. Hij' had ver telde hij een goede betrekking bij de Gero, fabrieken. Zijn leven was echter idupr; hij had een maagkwaal. Een dure geschiedenis. De j,inffrouw kreeg mede lijden en had hem ruim f230 gegeven. Hij had haar beloofd te zullen trouwen, maar daar was natuurlijk niets van ge komen. Verdachte gaf een andere lezing van het geval. Hij' had wel een anderen naam opgegeven, maar zoo werd hij dikwijls genoemd. i Pres.: Wieet u hoe |d,e politie u noemt? Een aartsoplichter! De president las vervolgens eenige brie ven voor, waaru,it blijkt iwielke geraffi te stellen. Of dacht je misschien, dal] ik vrij was van alle ijdelheid en niet net zoo goed als welke journalist ook« de consequenties van zulk een wereld schokkende gebeurtenis kon overzien? O ja!%Iaar toen ik die aangelegenheid ter sprake bracht, vertelde hij mij, om welke redenen hij z'n koene tocht door he| wereldruim ondernomen had. Het was een lange geschiedenis, die hij me graag al Veel eerder verteld had, maar waar voor hij toen nog niet de juiste woor-! den en benamingen kende. Toen hij z'n verhaal geëindigd had, kende ook ik geen ander streven meer, dan om 'zoo vlug mogelijk datgene te bemachtigen, waarmede de „Ster" nu bevracht is en dan zoo spoedig als we kunnen de terug tocht naar de Ken te ondernemen. De menschen hier op aarde moeten maar wachten, tot we terug zijn misschien binnen een goed jaar. Hun leven is niet voortdurend in gevaar, zooals dat van de Ken-bewoners. lederen dag dat wij wachten, kan duizenden van Nivo's me- demenschen het leven kosten. Het gan- sche, zoo hoog gecultiveerde ras daar1» boven, wordt met vernietiging bedreigd, ja, zelfs met een algeheelen ondergang, als wij hen niet te hulp komen". Wayne haalde de schouders op. „Het komt imie nog al naïef voor", zei hij, „dat wij, onwetende barbaren, de ge cultiveerde Ken-mensohen, die ons ijn we tenschap en beschaving duizenden jaren vóór! zijn, met iets zonden kunnen helpen"- Taversham stond op. „Dat kunnen wij, juist, omdat we bar baren zijn", verklaarde hij ernstig. „Wacht even, ik zal nog meer vertellen". Hij trad op 'n schrijfbureau toe, zocht in een der laden tussdhen 'm stapel pa pieren en vond eindelijk 'n foto, die hij Wayne overhandigde. De fioto was geno men vanuit 'n vliegtuig, boven 'n effen vlakte, overgoten met 't felle licht van tallooze schijnwerpers; op den achter grond tropische wopden, waaruit groote k|U|dden angstaanjagende pan tserdi eren golfden, koloissen, ho|0|ger dan de boomen der wouden en die niets gemeen hadden met bekende of voor historische diersjopr- tert van onze aarde. Wayne dacht aan 'n kruising van een i'dhtyosaurus, 'n koppootig dier en 'tii geweldige gorilla. T|uissdhen de machtige, slijmerige vangarm'en van het ondier zat een aapachtig gezicht, maar veel grooter en met veel wreedere uitdrukking; af schrikwekkend gruwzaam, valsdh en bloeddorstig waren de kleine loerende oogen. in de breed© onderkaak stak 'n lange, spitse tand omhoog, ter grootte van een zwaard en |U|it de bovenkaak hingen twee evengroote gebogen tanden, als bij een walrus. „Nivo noemt ze Vamipirexen", merkte Taversham op, blijkbaar bij 't zien van de foto weer onder den indr,ufk. De voorste vampirex was blijkbaar vlak bijl z'n prooi, een der groote, meterslange vangarmen bedekte de geheele linkerzijde van de f oto; de weerzinwekkende snuit in 'n soort starre grijnslach verwrongen. Deze was de eenige kop, welke op de foto duidelijk uitkwam; over het meer neerde middelen verd. gebruikte om) het meisje te bewegen hem gelid te stu,ren. Het volgende slachtoffer, een jong meisje, is er op de zelfde wijze ingevlo gen. Vend, was toen nog getroujwd, doch idit had verd. niet weerhouden zich met het meisje te verloven. Hij had een ring gekocht en liet zelfs kaartjes drujkfken. 't Was niet erg fraai, vonid verdachte zelf, maar hij had dringend geld noodig. De procureur-generaal somde in zijn requisitoir nog enkele slachtoffers van Idezen man op. Verdachte is een buiten gewoon gevaarlijk man. Een onafzienbare stoet van vrouwen heeft hij ongelukkig gemaakt. Spr. requireende bevestiging van het vonnis van ide rechtbank: een gevan genisstraf vian idrie jaar. ZIERIKZEE. Voor de meesten onzer is het de gewoonste zaak ter wereld dat bij bedlegerige patiënten de hulp wordt ingeroepen van de wijkverpleeg ster, aangesteld door Het Groene Kruis. Om evenwel het zegenrijke van dit werk te beseffen is het voor een enkele keer wel eens noodig zich voor te stel len dat er geen wijkverpleging zou zijn! De ouderen onder ons zullen zich deze toestand misschien nog herinneren wan neer zij in hun gedachten teruggaan tót vóór 1898, het jaar waarin in Zierikzee de eerste wijkverpleegster werd aange steld. Zeer leerzaam op dit punt zijn ook de getuigenissen van oudere medici die deze tijden nog hebben meegemaakt. Hunne verhalen b.v. over chronisch bed legerige patiënten in een donkere bed stee, waaruit de stank hun soms reed bij het binnentreden door de voordeur tegemoet kwam, verplaatsen ons in toe standen die wij ons tegenwoordig slechts met moeite kunnen voorstellen. Deze wan toestanden bestaan tegenwoordig ook niet meer, dank zij de Kruisbeweging, die vanaf het begin dezer eeuw in steeds toenemende mate zich op de verbete ring van ide hygiënische levensvoorwaar den heeft toegelegd, daarbij gesubsidieerd door de overheid doch zich in hoofdzaak bedruipend met particuliere bijdragen. In Zeeland zijn op dit gebied werkzaam1 het Wit-Gele en Het Groene Kruis. v Wat wij in het tegenwoordige dage- lijksche leven evenwel telkens kunnen waarnemen, is het verschil tusschen een ziekenkamer waar de wijkverpleegster niet en zulk een, waar de zuster wef komt! Wat een verlichting voor de patiënt, wat een geruststelling en gemak voor de familie, wanneer de zuster de leiding van de verpleging op zich neemt! Al leen reeds hierdoor zal ieder die hier over even nadenkt tot de conclusie ko men: „De wijkverpleegster is onmisbaar!" Maar om de aanstelling en het behoud daarvan mogelijk te maken heeft ieder dan ook de plicht: lid te zijn of te worden van Het Groene Kruis, met het bekende devies: Voor allen, door allen! Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor hen te machtigen tot het doen van zoodanige uitgaven als noodig zullen blijken om de Provincie op waar dige wijze deel te doen nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. (Er stond abu sievelijk Prins Hendrik). BURGH. Voor het departement Haam stede—Burgh van het Nut, trad Woens dagavond op in Hotel Bakker, de beer L. v. Dijk van Schoondijke, met het onderwierp: „Ons dagelijksóh Brood". Nadat de voorz., burgem. Boot de bij- Blijkens een zéér globale specificatie zyn er 4470 crisis-ambtenaren in de landbouw, ongerekend echter het hulppersoneel Twaalf millioen wordt er verzwolgen Door dat crisisapparaat, Een geduchte aderlating Voor de schatkist van den Staat. Twaalf millioen, en de gesteunde Heeft dan nog geen cent gezien, Want de steunbedragen komen Dan toch immers bovendien. Zooveel millioen voor salaris Plus een flink bedrag aan huur, Zooveel voor verzendingskosten Zooveel licht en zooveel vuur. Zooveel voor te maken reizen En al wat er bij behoort, Zooveel voor vacatiegelden. Enzoo enzoo enzoovoort. Wordt hier soms niet uitgegeven Met al te royale hand En wordt daarbij wel gerekend Met de draagkracht van het land? Al die overheidsbemoeiing Is wel vèr van ideaal Want het middel is veelal Erger dan de kwaal. J. S. achter waarfcsliggen de gedeelte lag weer idie eigenaardige, roodviolette nevel, dien Wiayne ook op de schilderij van de stad Nadir aangetroffen had. „De Ken-menschen", zei Tamersham, „hebben den strijd moeten aanbinden te gen een ontelbaar aantal vain die ge drochten en bezitten geen enkel verde digingsmiddel. Zij' beschikken namelijlk niet over wapens. Sinds vijf duizend jaar heersiclht op Ken onafgebroken 'n toestand van vrede; die menschen daar hadden dus ruimschoots tijd om oorlogvoeren en alles wat daarmee samenhangt, volkomen te vergeten. En juist daarom kunnen wij barbaren, die op dat gebied deskundig zijn, hoever we overigens ook in bescha ving achter hen staan, den Ken-bewoners de overwinning in den strijd tegen deze deze monsterachtige dieren bezoirgen". Wayne legde de foto op tafel. „Ja, 't zijn gruwelijke monsters", zei hij „even afschrikwekkend als de niet te definieeren 'gedrochten, die wij1 als kind wel eens in onzen droom zagen en die ons nu oog een nachtmerrie kunnen be zorgen. Maar natuurlijk kunnen zij geen weerstand bieden tegen kanonnen en ma chinegeweren en explosies van spring stoffen. En 'die zijn er nju juist op de Ken niet?" „Neen. En alleen daarom heb ik 'n der gelijke lading taan boord; vijf ton vo,ar mitrailleuses en twaalf ton granaten. Dat is| natuurlijk veel te weinig, maar ik hoop, dat] wij op de Ken groote munitie- en wa penfabrieken zullen kunnen oprichten, an ders bereiken we nog niets". "Maar hebben zij zelf dan heelemaal geen wapens? Dat begrijp ik niet!" „Nu, denk je bijvoorbeeld eens in, dat Marom Sin, de koning der Babyloniërs, die, zooals je weet, 'n goede vijfduizend jaar geleden regeerde, dat die Marom Sin 'n Napoleon geweest was, de geheele wereld aan zich onderworpen had, wet ten had geschreven en scholen had ge bouwd! In dat geval had de Babyloni sche cultuur, die op een gelijke hoogte stond als de Grieksche cultuur van drie duizend jaar later, alle volkeren bereikt. En dan had men omtrent dien tijd ook de stoommachines en benzinemotoren uit gevonden, nader kennis gemaakt met de mogelijkheden welke de electriciteit biedt en had men niet duizenden jaren be hoeven te wachten op de ontdekking van Gutenberg. Zoo kunnen we eveneens als vrijwel zeker aannemen, dat na verloop van enkele eeuwen de oorlog volkomen afgeschaft en vergeten zou zijn, in ieder geval reeds lang, voordat Berthold Schwartz, de vermaledijde uitwerking van 't kruit ontdekt had. Op de Ken is 't zoo ongeveer toegegaan en daarom had mijn vriend Nivo een halve bladzijde noodig, om de begrippen kanon en dread nought in 't Virdinisch weer te geven. Deze begrippen waren hen volkomen on bekend. De oorlog heeft de wapens in 't leven geroepen, zooals 't schaamtegevoel en 't klimaat de vrouwen heeft leeren spinnen.'. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5