ABDIJSIROOP Julianakalenderli W.WdëREGT HUIJSMAN Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkie Julianakalender ADVERTENTIES. ZIERIKZEE Groene Kruis geen zitting. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar z^jn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker s Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-bluheld heelt teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en gerulschloos en de slijmvliezen van Uwborsten keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe versterkte Abdijsiroop tot ,.'s Werelds béste Hoest-slroop Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, 2.-, f 3.50 p. flacon in verband hiermede wordt aan de le den L. Bal, W. Moelker en W. v. d. Berg eervol ontslag verleend. Vastge steld wordt het ter inzage gelegen con cept inzake gemeenschappelijke regeling U.L.O. met de gemeente St.-Annaland. Aan de politie wordt wegens het be schadigen zijner uniform een vergoeding toegekend van f 40. De heer Overbeeke merkt naar aanleiding faiemm op, .diat hij voor deze keer voor zal stemmen. Goed gekeurd wordt een ruiling van grond met de N.V. Waterleiding Tholen. Op een vraag van den heer Overbeeke, ant woordt de voorzitter, dat door de Wa terleiding een bedrag vzan f621 aan de gemeente moet worden betaald, terwijl het herstel van de muur aan het wlooii- huis van Vroegop en het plaatsen van een steenen muur, gemeenschappelijk plaats heeft. Goedgekeurd worden de ter inzage ge eg ie voorstellen ir.izlake ie:l:m:s schoolgeld en reinigingsrechten. Ingetrok ken wordt een in vorige zittingen geno men besluit betreffende een verordening op de heffing van Besmettelijke ziekte- gelden en «en mieuta'a verondclning vast gesteld. Een wijziging der begrooting der ge meente wordt m.a.st. goedgekeurd; idem vaststelling eener legesverordening. De ter inzage gelegen voorstellen van B. en W., betreffende verdeeling werkzaamhe den Ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden goedgekeurd. Aan B. en W. wordt een blanco crediet verleend voor steun aan hen, die van 1 December uit een kas trekken, totdat de werkver schaffing wordt opengesteld: 2. aan hen die uit geen kas trekken en 3e. voor een uitkee ring aan armlastigen, bij het hu welijk der Prinses. De heer Moelker merkt op, dat hij bij het inzien der stuk ken met genoegen het voorstel van B. W. heeft gezien, zoodat het request van den Arbeidersbond geen zin had. Spr. is van meening, dat deze menschen moe ten worden gesteund. De heer Overbeeke informeert, hoe B. en W. zich dez* verdeeling indenken? De voorzitter: na overleg met de armbesturen. De voorz. dankt hierna den raad voor de vlotte, bespreking en wteosdht hem toe: een. ge zellig Kerstfeest en zalig uiteinde. GEMEENTERAAD TE BURGH Bijdrage aan de Oranjevereeniging Twee lichtpunten voor Westen- Schouwen - De nieuwe heffing op schoolgeld In de Maandag gehouden zitting van den Raad, deelt de voorzitter, na ope ning mede, dat van mevr. van Citters te Schuddebeurs in bruikleen is ont vangen een pendule met toebehooren, om te plaatsen in de raadszaal; dat vain Jhr. van Citters te-Burgh ten geschenke is ontvangen een oude teekening uit de 18e eeuw, van de Abdij te Middelburg, dat door wethouder van Zuijen is ge schonken een groot formaat foto van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Raad besluit deze schenkingen in dank te aanvaarden. Van de ingekomen stukken vermelden we het Kon. besluit, waarbij aan den burgemeester met ingang van 6 Febr. '37 eervol ontslag als zoodanig wordt; verleend; automatisch treedt dan ook het ontslag in als secretaris dezer gemeente. De voorzitter deelt mede, dat hij de eerste huwelijksvoltrekking in de nieuwe raadszaal, namens het gemeentebestuur aan de bruid een zilveren lepeltje is overhandigd, met het wapen van Burgh. Aan een 3-tal houders van een auto transportbedrijf t.w. J. L. Bouman, C. M. B. Noordhoek en H. Hanson, wordt ontheffing verleend van 't bepaalde in art. 42, sub c, van het motor- en rij;-, wielreglement. Vastgesteld wordt het ko hier woonforensenbelasting, tot een to taalbedrag van f 812.50. Na eenige dis cussie, de heer Hartog was oorsproiv kelijk van meening dat 't thans gelden de bedrag van 20 ct. per jaar en pen persoon moest worden gehandhaafd werd met algemeene stemmen besloten aan het ziekenhuis te Noordgouwe, ge durende 10 jaar een subsidie te verlee- nen van YJ}/i cent per jaar per inwoner, welk bedrag door het bestuur van het Ziekenhuis was gevraagd. Van de Oranjevereeniging te Burgh is ingekomen een verzoek om een bij drage uit de Gemeentekas voor de feestviering op 7 Januari. B. en W stellen voor een subsidie van f 50 te vërleenen. Dit voorstel wordt toegelicht door den voorzitter en weth. Boot. De laatste bepaalt zich vooral tot 't doen uitkomen van de noodzakelijk heid, om niet tiooger te gaan idau hel voorgestelde bedrag. Weth. van Zuijen, die graag verder zou gaan, durft, me| 't oog op andere, dringende uitgaven, hier van geen voorstel te maken, en legt zich neer bij 't voorgestelde. De heer Landegent is 't (d-aar mee eens. De heer Hartog verklaart zich er voor, als 't bedoeld is als bijdrage in de trac- tatie der schoolkinderen in de extra- uilkeering voor armlastigen cn ouden van dagen. Om aan dit doel te beant woorden, vindt de heer Kloet 't voor gestelde bedrag aan den lagen kant. Tenslotte wordt 't voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 't Borgstelling sfonds voor Zee land te Middelburg, waarvan 'tdoel is, vooral middenstanders die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, te steunen, zal worden bericht, dat deze bijdrage voorloopig niet wordt verleend. Ook van de schoonheidscommissie te Middelburg was een verzoek om een bijdrage ont vangen. B. en W. stellen voor deze bij drage niet te verleenen; m.a.st. wordt aldus besloten. Van bewoners aan de Lage weg naar Westen-Schouwen was 't verzoek binnen gekomen, op genoemde weg een licht punt der straatverlichting te doen plaat sen. B. en W. hebben bij de P.,Z.Ei.M. prijsopgave gevraagd voor één lichtpunt aan de Lage weg en één in de nabij heid van het hotel „Zeerust". Zij stellen daarom voor thans een afwachtende hou ding aan te nemen. De heeren Overbeeke en Steur verklaren, dat met 't aanbren gen van één lichtpunt op de Lage weg aan 't verzoek van de aanwonenden is voldaan, en dat de weg dan voldoende zal zijn verlicht. Na nog eenige discus sie laten B. en W. hun oorspronkelijk standpunt los, waarna m.a.st. wordt be sloten tot 'tdoen aanbrengen van de 2 lichtpunten, WlaarVoor prijsopgave 'was ge vraagd. De kosten zullen bedragen f 106. Gevraagd zal wlorden de verlklhtingis- kosten in mindering te doen brengen op de garantie Ider gemeente. Besloten wordt, op de begrooting van '36 Éfen nieuwe post van f100 te bren gen, onder 't hoofd „aanschaffing en on derhoud meubilair Gemeentehuis". Vervolgens wordt een nieuwe verorde ning „Schoolgeldheffing" vastgesteld/. Vol gens voorloopige berekeningen zal dit niet beteekenen een meerdere, maar een mindere opbrengst voor de gemeente. De voorzitter licht dit met verschillende voorbeelden toe. De Raad kgurt goed 't verleenen van kasgeld aan ,de gemeente 's-Heerenhoek, gedurende '87 tot een bedrag van f '6200.. Waar op de begrooting '36 aan de werkloozenzorg een bedrag van f1200 is uitgetrokken en tot op 12 December reeds ruim f1117 was uitgegeven, wordt beslo ten deze post met f200 te verhoogen. Aan hoofden van gezinnen en onge huwde kostwinners zal van af heden aan brandstoffentoeslag worden verleend van 60 cent per week. De heer Kloet verzoekt 'tDag. bestuur hen, die uit de werkeloozenkas gekken, niet geheel te doen uittrekken, om te voorkomen dat ze, na 5 jaar uitgetrokken te zijn, één jaar van steun uit de werk}- loozenkas zullen zijn uitgesloten. De voor zitter zegt, namens B. en W. toe, hier mede rekening te zullen houden. Aan vereenigingen, die het algemeen belang beoogen, zal in de toekomst ge legenheid worden gegeven, de bestuurs vergaderingen in de raadszaal te houden. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, die op 31 December! in haar gefieel moet aftreden, worden benoemd de heeren A. J. de Ruijter, N. J. Bijkerk, L. C. Bom, J. M. Hagensteijn, en J. Kloet. De heer Hartog had ver-/ klaard een herbenoeming niet meer te zullen aanvaarden. Met 6 tegen 1 stem, die van weth. van Zuijen, wordt besloten op te zeggen, het contract met de waterleidingmaat schappij, tot levering van drinkwa ter voor 't bezoekende publiek van Wes tenschouwen, zulks op grond van 't feit, dat hieraan zoo goed als geen gebruik wordt gemaakt. Wethouder van Zuijen bespreekt de wenschelijkheid tot 't doen aanbrengen van een lichtpunt bij de kruising Meeldijk, Moerweg, Kraijensteinsweg. Besloten wordt dat B. en W. de zaak 's avonds zullen opnemen. De heer Kloet vraagt op 7 Jan. de te werkgestelden in de werkverschaffing vrij te geven, met behoud van loon. De voor zitter verklaart zich hier onomwonden' voor. Dhr. Landegent brengt ter sprake de noodzakelijkheid om op Burghsluisj nog een lichtpunt bij te plaatsen; toen Wethouder van Zuijen begon, had hij gedacht, dat deze het voor Burghsluis- zou opnemen. Het w.as voor hem da* ook een teleurstelling toen hij vernam, dat deze 't oog had op de pas vermelde kruising. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. ook deze zaak zullen onderzoeken. De heer Overbeeke vraagt, of er met de melkverschaffing aan de schoolkin deren niet te laat is begonnen? De voor zitter deelt mede, dat dit een gevolg is van de te late keuring der koeien. Da melk moet n.b zijn van t.bx'.-vrije koeien. Hierna sluiting. LUCHTVAART De Ibis naar Indië vertrokken In verband met de talrijke aanvra gen en inlichtingen/, welke de K.L.M. o.a. van philatilisten ontvangt over een Kerstvludht van de Douglas DC 3 Ibis, (zij nadrukkelijk vermeld, dat geen bijzondere vlucht naar Inidië z'al worden uitgevoerd. De Ibis is vandaag met dhr. Schblte en Parmentier een gewone vlucht maar Indië aangevangen met 8 passagiers en post. Daar het vliegtuig volgens sdhema den 22sten Idezer te Batavia moet aan komen, zal het een aanzienlijk deel va|n de Kerstpost mëdenemen. De PH-ALI staat voor de thuisreis den 26sten op het dienstrooster, zoodalt Sciholte en Parmentier de Nieuiwjaars'- wensdhen uit Indië op Idem laatsteh dag van 1936 nog in Nederland zulieln brenglen AANBESTEDINGEN Heden (Woensdag) heeft de Hoofd ingenieur van dem Provincialen Water staat namens Gedeputeerde Staten aam- besteed, het aanbrengen em oMdleiltoou- den van beplantimgeln1 op die iwiegvak- ken Nobelpoort—Zandweg (Zierikaee) en Burgh—Westenschoulwien. Inschrijvers wa ren: H. P. P. Verton, Haamstede voor f 5394; P. van 't Westeinde, 's-Heer Arendskerke Voior f 4460; G. W. Smit, Stiphout vlolo'r f 4277; J. Vergloujwle, Bres- kens voor f 3875 en J. Muste, Zierikzee .Voior f 3744. ONDERWIJS Wachtgelders Op 15 Nov. 1.1. waren er bij het lager onderwijs nog 395 mannelijke eln 463 vrouwelijke wachtgelders; bij het Prot. Christelijk 222 en 202; bij het R.K. 132 en 263; bij' het Neutraal bijzonder 25 em 36, in totaal 774 mannelijke em 964 vrouwelijke. Daarbij kWjamen nog 69 hoofden van scholen cm 119 U.L.O.-p|n|- derwijzers. Men hoopte dat door het ontslag der gehuwide onderwijzeres op 1 Jan. 1937 deze aantallen- sterk 'zouden verminderen, maar van de 710 gehuwde vrou'wen moeten er slechts 272 den dienst verlaten. Toch Idaalt hist getal der wachtgelders vrij sterk; op 1 Jan. 1936 waren er nog 2473; op 1 April 2191; op 1 Juli 2089; op 1 OcJt. 2017 en op 15 Nov. 1925. Wetenschappelijke Berichten De vischotter Uit Gramsbergen komt het bericht, 'dat een: klein meisje door een hongerigemi ot ter tot twee keer toe- Werd aangevallen, en dat nog wel te liamd, dus buiten iijm eigenlijk rooiflgebied. Dit bericht zal me nigeen wat vreemd in de ooiren hebbem geklonken. Zoo'n erg groot 'dier is de |o|tter niet: een flink exemplaar is hoogstens 1,40 m„ waarvan idan nog plm. 40 dm!, op den staart komt. De hoogte is zelden mieer dan 30 cm en het gewicht bereikt maar een enkele maal de 25 pond. Wie een goed geheugen heeft, weet misschien nog, dat voor een paar jaar het kind van een jachtopziener deerlijk is toegetakeld door een paar losgebrio|ken fretten, ide getemde albino-bunzings. Maar id© otter is in gewone omstandigheden een schuw dier, dat ons op een paar honderd pas reeds hoort of ruikt en dan terstond in het water of in zijn hol ver dwijnt. Te land schuift hij' met op den grond geduwden kop en korte poioten bliksem snel voort. O-o-k over ijs en sneeuw gaat hijl met groote vaart. De otter moge zelden den mlenscJh aan vallen, voorbeelden van bedreiging van andere dieren zijn er legio. Behalve het hoofdvoedselwaterratten, kreeften en vooral vissthen, grijpt hij ook allerlei watervogels: waterhoentjes en meerkoe ten. TELEGRAMMEN De gebeurtenissen In China Woesdag is te Nanking de staat van beleg afgekondigd', Welke de gebruike lijke beperking van het v ergiade r itugs recht, van verkeer, en contriöle op de be richtgeving inhoudt. De troepen der Nanking-regeering heb ben Dinsdagavond1 de stad Siamfoe, de zetel van Tsjang Hsoe Liang omsingeld. De regeeringstroepen hebben- voorloo pige stellingen betrokken en wachten verdere instructies dier regeering af. De jgeheele pers te Sjanghai publiceer de voor dten eersten keer een gemeen schappelijk manifest dat, le. die binnenr en b'uitenlandsche politiek ider regeerimg goedkeurt; 2e. Tsjang Kai Chek procla meert tot voornaamdte steunpilaar der natie en 3e. maarschalk Tsjang Hsoe Liang gelast, Tsjang Kai Chek in vrij heid te stellen. Nieuwe Dultsche grensorganisatle De „Petit Parisien" en de „Echo de Paris" maken melding van ecln Dinsdag avond !door de „National Zeituog" (Bazel) gepubliceerd bericht, volgens hetwelk de Duitsdhers ziouden ztijn overgegaan tot een nieuw Ie grensorgan.isa.tie in dein sector welke aan Frankrijk em Zwitserland grenst. Het betreft de oprichting van afdeelingen der geheime grenstroepen, die bestaan uit uitgelezen -manschappen van S.A.. en S.S. en gemotoriseerde afdee lingen. De „Echo. de Paris" voegt hieraan toe: Er dient te worden opgemerkt, dalt Zwitserland sedert eenige wieken maat regelen neemt ter bescherming van zijn eigen grens". Brulloftsdlner ie Middelburg Naar wlij uit Middelburg vernemen, zul len de Commissaris ider Koningin en Mevrouw! Quarles van UffordBaronesse Mlulert tot de LeemCule, in verband met het a.s. huw lelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, op Zaterdag 19 De cember een diner geven aan verschil lende autoriteiten in Zeeland/, terwijl op Dinsdag 29 December een dansavond in hun ambtswoning jal plaats vinden., waar toe een groot aantal gasiben is uitgenoio- dig'd,. Op Maandag 4 Januari zal een re ceptie gehouden Worden voor autoritei ten, besturen en particulieren, wielke re ceptie in de plaats komt van de andere bij de jaarwisseling gebruikelijke avoind- rec'eptie. A.s. Zaterdag zal het gedeelte van de feestverlichting bij |de woning van den Commissaris Wlorden, ontstoken. Op 29 December zal dit met ide geheele verlichting het geval Zijn. Verduistering door gemeente-ontvanger Bij de Dinsdag gehouden kastlojitröle bij den gemeent©-ootvamger te Gemerit is een tekort aan het lichlt gekomen. De groote kan, in verband met het on derzoek, nog niet bekend Wlorden ge maakt. Tevens is valsclhhieid in ge schrifte gebleken. De ontvanger is in arrest gesteld en zhl héden (Woensdag) voor den officier van Justitie te Roer mond Iwiorden voorgeleid. Griepepidemie - scholen gesloten In het do.rp Barnevel(d) heersdht op het cogenblik een griepi-epidemie. Vooral de schoolkinderen zijn in zoo grooten getale door ideze, gelukkig niet kwiaadaardig optredende, ziekte aangetast dat is besloten, idrie scholen tolt 8 Jam. a.s. te sluiten. 700 kinderen hebben door dezen maatregel een vervroegde kerst- vaciantie gekregen. De dijkval aan de Willem Anna Polder In .een onderhoud-, dat hét A.N.P. had met den burgemeester, naar aanleiding van den d-ijkval aam bo-vengetnoemden pol der, deelde deze mede, dat er den ge- heelen nacht met man en macht is gewerkt om een jioodv-oio rzieming tot stand te brengen-. Zooals verW lacht zou de kistoam, welke ter lengte van 240 M. aan de binnenzijde vah den dijk werd aangebracht, vandaag gereed komen. Volgens technici zou- -de dijk inder daad gehouden kunnen blijven, wianneer zich '|jeen buitengewoon slechte weers omstandigheden zouden voordoen.. De op stekende harde wönd kan. -echter, omdat het 4 |uur hoog Water is, toch nog par ten spelen. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, hebben ide bewoners van de huizen in 'dien polder, hum meu belen naar den zolder gebTacht. Auto's staan klaar om in -geval van doorbraak de menschen spoedig in veiligheid te brengen. Beleediglng van Minister van Schaick Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch behandelde heden in Hooger Beroep de strafzaak tegen A. J. M., leider van het N-ederlandsch Volksfascisme „Zwart Front" te Oisterwijk, die door de rechtbank te Breda is veroordeeld tot 1 maand gev. straf, wegens beleediging van Mr. R. J. H. van Schaik, Minister van Justitie, in een krantenartikel. Tegen- dit vonnis hebben Zoowel de ver dachte ,a-ls de Officier van Justitie Hoo ger Beroep aiangeteekend. Hiet artikel© behandelde de zaak M-annheimer. De Advocaat-Generaal betreurde het in zijn requisitoir -dat de rechtbank ver dachte ter zake van smaad heeft vrijge sproken en hem alleen wegens beleedi ging heeft veroordeeld. Spr. achtte den inhoud: van het arti kel in ihpo-ge mate bel-eedigend' voor den Minister. Daar de verdachte het vorige jaar een voorwaardelijke straf van 2 maanden heeft -gehad waarvan de proef tijd nog niet om is zal ook idieze straf ten uitvoer wlorden -gelegd'. Hij eisnehte tegen M. een gevangenisstraf van 4 maanden. Ook ide provinciale troepen van Kan- soe, welke eerst tegen ide muiters partij hadden gekozen, sluiten zich bij de op standige beweging in Sjensi aan. Tsjiamg Kaisjek heeft toegestemd in een onder houd met Tsjang Sjoe-tia-n-g in tegenwoor digheid van den Australisch en bemidde laar Donald en verklaard, dat voorstellen rnzake ide nationale politiek slechts in Nanking kunnen worden besproikfen. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De dalende barómeterstanden die reeds gisteren door de schepen op den Oceaan werden gemeld, hebben zich ook naar onzen breedtegraad verplaatst. Zij kon digen -die nadering van nieuwe stomien aan. In Noorwegen daalde de barometer tot 710 m.M. Voor de kust waait de wind tot stormkracht. In Midden-Europa houdt de hooge luchtdruk stand. Op sommige punten is de temperatuur 10° boven normaal. Boven IJsland komen lage temperaturen voor; het is er zeer koud., In de Alpen valt beneden de 1500 Mj sneeuw. Het is te voorzien dat in onze omgeving het stormachtige weer aan houdt. 1 DECEMBER 1936 ZOD. 6 13 20 27 Ma. e» 7 14 21 28 Di. 1 8 IS 22 29 Wo. 2 9 16 23 30 Do. 3 10 17 24 31 Vr. 4 11 18 25 21 Za. 5 12 19 26 Zij, die nog niet in het bezit zijn van een kunnen deze, zoolang de voorraad strekt, nog be komen a 25 ct. per stuk aan bet bureau van dit Blad, Hoek Schuitbaven DE DIRECTEUR Geboren HENDRIK MERKUS, Zoon van JAC. FLIKWEERT Gz. en J. J. FLIKWEERT— Krabbe. Nieuwerkerk, 15 Deo. 1936. Heden ontvingen wij de treu rige tijding dat ODze innigge- liel-de Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom Leendert, Willem, Cornelis te Buenos-Aires ia den ouderdom van bijna 40 jaar plotseling is overleden. Burgh. J. J. STEUR. E. L. STEUR-Moelker Schiébroék. M. K. STEUR. E. C. STEUR-Moelker. JAAPJE STEUR. Middelharnis. N. M STEUR. A. STEUR-v. d. Eijkel. JAAPJE STEUR. Burgh, 15 Deo. 1936. Voor de zeer vele blijken van deelneming, ontvangen na het overlijden van onzen lieven Zoon, Broeder, Behuwd broeder en Oom, WILLEM ANTHONIE TEN HAAF, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. L. TEN HAAF— van Poortvliet. Zierikzee, December 1936. IN VOORRAAD: Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Adres: VAN DEN BROEK. ZENUW£S§ MIDDELBURG houdt spreekuur te Jannewekken, Vrijdag ,18 Dec. v. 10-3 uur. OOGARTS. Spreekuur in het Wijkge- bouw van het Groene Kruis op Vrijdag 18 Dec., van 10—3 uur. Telefoon 264. Boerenleenbank - Zonnemaire tusschen 18 Dec. en 8 Jan. a.s. Verzoeke R.C.- en Spaarboekjes tot bijsohrijving van rente, enz. in te] leveren bij het bestunr vóór 31 Deoember.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 3