ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT HINDERWET. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De geheele maand December gratis De Kern ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur 2 A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTEB UitgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13298 ADVERTENTIENi van 1—3 regels 60 cent, van 4 'regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames ,,40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgftve vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, Idat het verwek van de Firma A. TIMMERMAN Czin., ijzerhandel te Zierikzee, om in perceel, kadastraal bekend' in sectie A, no. 2772, een bergplaats Vopr patronen: te mogen hebben door hen is inge willigd. Zierikzee, 15 December 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEI JE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Kostelooze Koepok-inenting en herinenting De BURGEMEESTER der gemeente Zie rikzee maakt bekend, dat de gemeente lijke geneeskundige, belast met de vacci natie, op Zaterdag 19 December a.s., des namiddags van 2—3 uur, in het. Ziekenhuis in de Manhuisstraat, gelegenheid zal geven tol kostelooze koepokinenting en herinenting. De geneeskundige verzoekt met aan drang, zorg te dragen, dat de beidei bovenarmen der in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De aandacht wordt er voorts op ge vestigd, dat in verband met de ziekte^ verschijnselen van het centrale zenuw gestel bij kinderen, die kort té voren, tegen pokken waren ingeënt, het geble ken is, dat kinderen, die tot dusver wer den ingeënt op den leeftijd tusschen 3 en 9 maanden, in het algemeen weinig, hinder van de bewerking ondervonden,, terwijl de kans op het ontstaan van de encephalitis in de maanden Mei en De cember belangrijk geringer is dan in andere maanden. Zierikzee, den 16 December 1936. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. POSTKANTOOR - ZIERIKZEE De dienst op beide Kerstdagen Op Vrijdag 25 December (le Kerst dag) is het Postkantoor opengesteld voor den Post-, Telefoon- en Telegraafdienst: des morgens van 8—9 uur en ides mid- idags van 1—2 uur, dus zooals des ZoriJ dags. Op Zaterdag 26 December (2e Kerst dag) is de openstelling zooals op 25 December. De afgifte van correspondentie ge schiedt op beide Kerstdagen van des middags HALF TWEE TOT KWART. OVER TWEE. Op le Kerstdag wordt geen bestel ling uitgevoerd, op 2e Kerstdag is er één bestelling, welke te ongeveer 8 uur voormiddag van het Postkantoor uitgaat. De Ouderdomsrente welke Vrijdag 25 en Zaterdag 26 December zou worilm< uitbetaald, wordt nu op 24 DeCeniber uitbetaald. Rebellen-aanvallen afgeslagen Het domité van verdediging van Madrid heeft een communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld: „Na de heihaalde bloedige nederlagen die ^ij voor Madrid hebben geleden, heb ben de opstandelingen gepoogd een drie voudige afleiding door te zetten op drie punten van eeffi verder va|n; .de hoofdstad verwijderd front: aanvallen Iw'erdem ont ketend in die sectoren Fresmedilla, a,a|n het Guadarrama-front, Boaidilla dei Mon te (ten Zuidwesten van Madrid) qn Val de Mjorillo. Overal werd de vijand met zware verbliezen teruggeslagen. De aanval der opstandelingen wias bij zonder hevig in den sedtor Boadilla dei Mpnte, waar Marokkaansche troepen' en pas gearriveerde Duitschers tot den aan val overgingen, gesteund door de lucht macht en talrijke vechitwagens. De strijd duurxje ruim Vijf uur en eindigde met de algeheele vlucht van de opstandelingen, die r.uirn 200 lijken en tal van gewjondein in onze linies achterlieten, „De luchtstrijdkrachten ider regeering hebben doeltreffend: het station Cala- tayuid aan het AragoneeSche front ge bombardeerd'. Zij, die zich vanaf heden op ons Blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand December gratis DE DIRECTEUR Kan Engeland er een eind aan maken Het liberale Lagerhuisiid Wilfred Ro berts, die (deel heeft uitgemaakt van de parlementaire delegatie, weike kort ge leden uit Spanje is teruggekeerd, heeft tijdens een lunch, aangeboden door de Volkenbondsunie, verklaarid:, dat naar z'ijtn meening de Spaamsdhe regeering, ge steund (door een groot deel van de open bare meening, worstelt tegen Italië en Duitsehland. „Deze twee landen heb'b'en een ander lajbd aahgevalie|ni om 'bepaalde redenen van politieke strategischen aard". Naar spr. meening is Rusland Id'e eepige groote mogendheid', die de Spaansch'e regeering steun verleend heeft. Roberts -is er van overtuigd, Idat de Engelsthe regeering, Wanneer Zij dit w lilde, eejn. einde zöo kunnen makeftii aan het 'conflict. Het Duitsche luchtschip Graf Zeppelin In acht jaar 41 maal den aardbol rond Met den terugkeer op 1 December j.l. van het luchtschip „Graf Zeppelin" van zijn laatste- voor dit jaar op het prob gramma staande reis naar Zuid-Amerika Werd de tweede reizenperiode van dit luchtschip onder de vlag der Deutsche; Zeppelinreederei afgesloten. De Graf Zep pelin heeft in het nu beëindigde achtste dienstjaar 13 reizen tusschen Duitsehland en Brazilië, benevens een tocht over den zuidelijken Atlantischen Oceaan in het kader van den Deutsche Südamerika- Luftpostdienst, volbracht. Meer dan drie honderdduizend kilometer heeft de Graf Zeppelin in het afgeloopen reisseizoen afgelegd. De prestaties van de Graf Zeppelin zijn tegenover de reizen van het lucht schip „Hindenburg", zooals te begrijpen is, eenigszins op den achtergrond geraakt. Op 578 reizen heeft de Graf Zeppelin tot dusver in totaal rond 1.650.000 kilo meter afgelegd, bij elke weersgesteld heid, over land en over zee, in de tro? pen, in de poolgebieden en om de aarde heen. Acht jaren is het luchtschip nu in bedrijf en de dienst wordt slechts ge durende de wintermaanden opgeschort. Sedert zes jaar doet het volgens een bepaald reisplan dienst op Zuid-Amerika. Niet minder dan 139 keer heeft heif den Atlantischen Oceaan overgestoken. Zonder één enkel ongeluk werden on geveer 13.000 passagiers en 100.000 ki logram post en vracht vervoerd. Op al de reizen in den loop van dit jaar was de Graf Zeppelin volgeboekt.- Voor de meeste reizen moesten tenge volge van plaatsgebrek passagiers ach tergelaten worden. Onderdanen van bijna alle landen der wereld behoorden tot de passagiers van het luchtschip, onder welke Duitsehland en de andere groote staten van Europa en van Zuid-Amerika het sterkst vertegenwoordigd waren. Na de prestaties, die de Graf Zep pelin tot dusver geleverd heeft, en die iovereenkomen met 41 keer een reis om \de aarde kan het luchtschip met zijn, bekwame bemanning met Kerstverlof gaan, om na de gebruikelijke winter-in- spectie het volgend voorjaar zijn twee- wekelijksche reizen naar Zuid-Amerika weer aan te vangen. Nederlandsche kapiteins contra Engelsche loodsen Zeelieden eischen een «breedere vaargeul» In het lagerhuis heeft men den Efn^el- scihen minister Van Handel, Rulnciman, gevraagd, of het hem 'bekend' was, dat de kapiteins van Nederlandsche motor schepen en andere Nederlandsche vaar tuigen bij het binnenvarein- van de haven van Londen voortdurend tracJhtein te ont komen aan de verplichting van het aah boord nemen van een looids. Bij het verlaten v^n de haven - aldus steller van deze vraag kunnen Zij 'deze ver plichting niet ontduiken, doch da|n wlordt de loods met dpidelijken tegenzin op het schip toegelaten en meermalen is het voorgekomen, dat hij door de taal en het gedrag van 'den kapitein heleedigd werd. i Rundman antwoordde, dat Trinityhouse niet bekend was met pogingen tot ont duiking of het gedrag van Nederlandsche kapiteins, zooals dat door den vrager •geschilderd' was. Alleen iwas er een ern stige klacht vlan een loods aan 'boord' van een Nederlandsdh motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. De minister zal Trinityhouse verzJoeken, hem inlichtingen, te verschaffen over het onderzoek naar de klacht van den ge noemden looids en daarna overwegen, of stappen bij de Nederlandsche autori teiten moeten worden gedaan. Op de vraag of hij er rekening mee wilde 'houden, dat onbeleefdheid ondier varensgasten een ander begrip is idem onbeleefdheid bij „landrotten", antwoord de |de minister, dat hij er zich zieér zeker van bewust is, dat men zeelieden, een „breedere vaargeul" moet toestaan dan anderen. 1 TWEEDE KAMER Dr. Colijn over de delensie van Nederland In de avondvergadering van de Tweede Kamer, waarin de behandeling van hoofd stuk VIII der begrooting, Defensie, werd voortgezet, heeft dr. Colijn, bij de be antwoording van de gemaakte opmerkin gen o.m. betoogd: De laatste zestig jaren gingen de oor logen veelal langs ons heen. Dit is an ders geworden. De laatste tijd nameni de spanningen in Europa zoo toe, dat) er op gerekend moest worden, dat Ne derland in uitbarstingen zou worden betrokken. En toen kwamen de maat regelen waarbij de contingenten gelei delijk werden verhoogd. In den wereld oorlog brachten |wie een leger van 400.000 man op de been. Er volgde een periode waarin men geloofde aan col lectieve veiligheid. De laatste jaren zien we weer nieuwe spanningen in en buiten Europa en be wapeningen in razend tempo. De regee ring moest daar rekening mede houden. Toen een radicale verandering bleek in de internationale verhoudingen, moest worden ingegrepen. Voor 1936 is meer uitgetrokken voor de defensie in ons land en Indië 37 millioen, vergeleken; bij het voorgaande jaar. In 2 jaar zijn de begrootingen met 83 mill, gestegen. Wij moeten eerbied afdwingen Ons land is over drie werelddeelen ge legen, en behalve West-Indië, ligt het in de zóne van dreigend gevaar. Het is Waarschijnlijk dat dit volgt uit de ont wikkeling der Internationale verhoudin gen. Daarom moeten we doen wat we kunnen om te voorkomen, in een cala miteit van ongekende hevigheid te wor den meegesleurd. We moeten voldoende sterk zijn om eerbied af te dwingen en ons staande; te houden tot er hulp is gekomen. Zul len we hulp krijgen en er profijt van, trekken, dan moeten we bereidwillig zijn onszelven te verdedigen. Dit kan groote offers kosten,' temeer naarmate de col lectiviteit van den Volkenbond zwakker en de positie van landen die daarbuiten staan, sterker wordt. De tijdsomstandigheden dwingen ons te doen, wat binnen ons bereik ligt. Dat zegt niet dat de regeering in een waan zinnige angst alles achter stelt bij de defensie. Er zijn landen waar de mili taire uitgaven jaren achtereen hooger zijn dan alle andere. Een andere han delwijze dan de hier te lande gevolgdei is van dit kabinet niet te verwachten; i en, naar spreker hoopt, ook niet van[ j het volgende. I Wat redelijk beschikbaar kan worden I gesteld voor de defensie, moet beschik,- j baar worden gesteld. Het is de vraagt i hoeveel en waar vandaan. j De verdediging van Ned. Oost-lndië Rekent men met een 20-jarigen dienst- j tijd van een kruiser, dan is het paa in 1942 en 1943 dat er nieuwe op stapef bioeten worden gezet, mits die in 2 i 3 jaar worden afgebouwd, wat zeer wel mogelijk is. De Java en de Sumatra zijn geenszins onbruikbaar. Elke vlooti j heeft een gedeelte oude kruisers. Zulk een feit heeft men te aanvaarden: oud naast nieuw materiaal. Wat spr.'s persoonlijke meening inzake een vloot in onze archipel betreft, ver klaart spr. dat zooals de toestanden nu zijn, kruisers niet kunnen worden gemist. Bommenwerpers acht spr. noodig, een tweede groep van 39 is onmisbaar. Daar om moeten er basis-vliegvelden zijln op eenigen afstand vaffi ide kust i|n| 't binnen land. Er zijn er reeds 63 groote of» kleine vliegvelden in Indië, en er komen er nog vier of vijf bij. In Nederland hapert het door het te kleine contingent. Er moet rekening wor den gehouden met nieuwe wapens, die bediend moeten worden, en met de grensbieveiligimg. Alleen voor de nieuwe wapens zijn noodig 1500 man per jaar. Volgens hetgeen er nu reilt ert zeilt, is er in totaal een vermeerde-» ring van het contingent noodig tot 26.000 man, om een behoorlijke mo bilisatiesterkte te krijgen. De gastvrijheid in de oorlogsjaren gewaardeerd Geschenk van vluchtelingen Gistermiddag half zes is ten paleize Noordeinde aan Prinses Juliana en Prins Bernhard op plechtige wijze het ge schenk overhandigd, dat hun ter gelegen heid van hun huwelijk is aangeboden door de vroegere Belgische vluchtelingen, die in de jaren 1914—1918 gastvrijheid in ons land hebben gevonden. Het geschenk bestaat uit drie groote kristallen vazen, die vanwege hun zwaar te reedê eerder naar het Koninklijk Pa leis waren getransporteerd, en eenige 'zeer kostbare kantwerken, die gedra-f peerd om een groote bloemenmand door de deputatie werden medegebracht. De Belgische vertegenwoordiging werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard ont vangen. De secretaris van het comité! gaf uiting aan de gevoelens, die ini België jegens het Nederlandsche Volk en het vorstenhuis leefden en die zich! manifesteerden in dit geschenk. De Prin ses en de Prins dankten met hartelijke (wlcjorden vloor Idie fraaie ciadeuax. Geen tentoonstelling te Amsterdam De regeering weigert steun De Commissie, welke de mogelijkheid van 'het houden van eeln teiratoonsltelling te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onderzocht, heeft 7ich ervan vergewist, of de Regeering, na de ba kende motie in de Tweede Kamer, be reid is tot het verleenen van een subsidie om de reeds ontworpen plannen, aan welke het gemeentebestuur van Amster dam kraehtigen steun toezegde, tot ver wezenlijking te brengen. Naar aan de Commissie bleek, kan echter de Minister raad geen vrijheid vinden aan het ver langen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. De minister Van Financiën heeft aan (de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij intrekt het 29 Februari 1936 aan Me Tweede Kamer laangeboden ontwerp vian wet tot heffing vian een reis,belasting. De Spaansche burgeroorlog sleept zich voort In acht jaar 41 maal de wereld rond Dr. Colijn over de defensieve maatregelen van Nederland en Indië De „Ibis" D.C. ill voor de Kerst- vlucht vertrokken Engelsche klachten over Neder landsche zeelieden Het wetsontwerp Reisbelasting ingetrokken Later kouder Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 767,7 te Boedapest Laagste 712,6 te Thorshaven Verwacht tot den iavond van 17 Deo.: Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke iwind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke regen, later op klarend, aanvankelijk z'achter, later iets kofuder. Zon op: Zon onder: 17 December 8.07 15.46 Hoog- on laagwater to Zierikzee HoogwaterLaagwater 17 December 4,35 16,58 10,22 22,27 De bietencampagne aan de Goöp. Suikerfabriek Dinteloord is geëindigd. Verwerkt zijn 270 millioen kg. suiker bieten. Gisterenmorgen om tien uur is op alle Nederlandsche scholen, lagere zoo wel als middelbare, openbare zoowel als bijzondere, de inzameling gehouden voor het geschenk, dat die Nederlandsche schooljeugd Prinses Juliana en Prins Berin- hard ter gelegenheid van htu|n huwelijk zal (aanbieden en dat naar mem weet Zal bestaan uit de bibliotheek voor het pa leis te Soestdijk'. Koning George de VI verlaat zyn woning te Londen voor het vervullen van zyn eerste regeeringsplicht. Eet vertrek naar het St.-James Palace voor het afleggen van den eed

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1