BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode DE REIS NAAR DE PLANEET „KEN" Uit Stad en Provincie behoorende bij de van Zaterdag 12 Dec. 1936, No. 13295 LOSSE OPMERKINGEN Schijn bedriegt Men moet de Idingem nemem, zooals zo zijn -en met, zooals ze voorgesteld 'wor den. Dit was een vao idle vele iwüjze lessen die mijn vaidier oms meegaf door het leven. En daar 'dachten wij dezer dagen aan, zooals -wij vaak reden heb ben gehad eraan te denken. Wapt zij, die ergens belang bij hébben zuilen een bepaalde zaak voorstellen 2|ooals dien stig is voor bun belang. Daarom is het tegenwoordig vooral g)0ied om steeds te bedenken, wanneer («lat beweerd wordt, dat het wel eens op bepaal'dfe Wijze belicht kan z'ijn. Wanl er zijn zooveel tegenstrijdige belangen, waarbij !die waarheid iwlel eens in het gedrang komt. Zoo zagen wij kort geleden beweren, dat met superfosfaat goedkoop er fpisfor- zuiur gegeven werd 'dan met slakkenmeel. Toen wij' dat lazen dachten Wij eraian wat vader ons leerde en Waarmede wij dit artikeltje begonnen. Bedoeld werd, volgens later geplaatste mededeeling, want de eerste wias niet vol te houden, dat Ultrasuper van 20 percent de goed koopste foisforzuurmest was. Alweer een ■voprstelling, die slechts schijnbaar waar is. En dat geeft wel te denken, w'ant de leveranciers hebben tot schade van den verbruiker, die niet veel in tel is bij som mige leveranciers, eerst bewerkt, dat de invoer van superfosfaat is geeointigen- teerd en bij* de depreciatie van den gul- det\ de prijzen gauw ingetrokken en daar na verhoogd. Men moet de jmiarktberichten van het Centraal-Biureau maar eens na gaan. En volgens de offieieele noteerin gen zijn de prijzen thans nu wij dit is'chrij- ven 11 ets. per pet. voor Ultrasuper van 20 pet. en voor die van 14 pet-, 125 jêt'f Nu wordt verreweg het meest die van 14 pet. verkocht en slechts het vierde deel van het geleverde komt bovien de 18 pet. Dius het cluurste wordt het meest geleverd. De offieieele noteeringen van slakken- meel geven aan, dat dit 12,7 ets. per pet. kost. Dat lijkt iets hooger. Maar dat is het niet, want er zit in slakkenmeel een hoeveelheid waardevolle kalk. En dat is geen overbodigheid. Dat weet ieder verbruiker. Alle gronden kunnen kalk ge bruiken en verreweg de meeste gronden in ons land hebben het beslist noodig. Er zit namelijk evenveel kaïlik! in als in een baal^fciergel. Wanneer mien de prijs daarvan op 50 ets. stelt, wat belachelijk laag is, dan kan men de prijjs v'an het f'osforzuur per proic'ent met 3 ets, ver minderen. En komt deze bij slakkenmeel op geen dubbeltje. GEMEENTERAAD BRUINISSE Rantsoeneering van het stem bureau Het postkantoor wordt Armenhuis Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag j.l. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer K. Geluk, die door on gesteldheid verhinderd was. Voorzitter de burgemeester, i Ingekomen was een brief' Wan Ged. St. waarin vervat de goedkeuring van de rekening 1935 met eenige kleine opmer kingen! o.a. dat de uitgaven vpor de stem- bureaux op verkiezingsdagen zooi sober mogelijk dienen gehouden te worden. Het bevreemdde den heer Van Vessetml, dat Als oorlog een natuurlijk verschijnsel zou zijnwaarom zijn clan al die valsche berichten noodig, die provocaties en leu gens, al dat geld, dat zwaaien van vlag gen en geschetter van trompetten, al die perfide propagandaom de volken tegen elkaar op te zetten FEUILLETON EEN AVONTUURLIJK VERHAAL 3 DOOR CHR. AUGEN „Wat 'n gelukkig toeval! Anders had je 't Zonder me tmtoeten stellen". „Maar niet minider gelukkig voor jou; ik heb je tenminste geréd uit de klauwen van Ide bolsdhewisten in Kamschatka. Mis schien' was je morgen al een lijk geweest. En in plaats daarvan heb je nu 't voor uitzicht op 'n phantastisch avontuur en op de beste cognac' der wereld, die in de ijskast van de „Ster" op ons ligt ta wachten". ,,'n Voortreffelijk idee- Maar to'ch voel ik! mie 't im'eest aangetrokken naar wat je mé nog te vertellen hebt". Zij hadden de boot bereikt, gemeerd aan ide kade der O.P.-lijn en aan voor- >n achtersteven met zware trossen aap. ie ijzeren ducdalven vastgelegd. Tusschen le trossen bewoog zich 'n kort, krom- >eenig kereltje 'n doorgerookt neuswar- nertjef tusschen We lippen, de handen diep Ged. Staten op de uitgaven van zulk een luttel bedrag aanmerkingen maken, te meer daar de leden der stembureaux den geheelen dag „pro deo" zitting houden. Uit goede bron weet hij, dat de leden der stembureaux in Den Haag hiervoor f 10 vergoeding wordt uitgekeerd. Ingekomen was verder een brief van jden heer J. van 't Leven, waarin hij den raad dank betuigt, voor de belangstelling en het mooie cadeau, hem1 geschonken ter gelegenheid van Zijn 25-jarig jubileum. Voorts een dankbetuiging van de K.L.M. voor de adheasiebetuiging op het adres van Haamstede wiajarin tevens werd mede gedeeld, dat een gewijzigde dienstrege ling op 14 Deo. a.s. zal worden hervat. Aan den heer Hanson te Zierikzee werd ontheffing verleend van een. artikel der motor- en rijwielwet, wat betreft het rij fden met een beladen auto door de köto 'der gemeente met uitstekende deelen van de lading. Van) den heer I. Huge Lz. w,as een brief ingekomen, dat hij, wegens gevorderden leeftijd, bedankt als lid van het Burger! Armbestuur. Namens den Raad spreekt de voorzitter eenige hartelijke woorden aan het adres van den heer I. Hiage, die tal van jaren een Zeer achtbaar lid van het Burgerlijk Armbestuur is geweest. In zijn plaats werd' als lid van 'het Biurgerl. Armbestuur gekozen de heer M. Beekman. Tot leden van de iclomrhissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen de heeren C. Koelmans, M. C. van Weele, S. Krijger, L. 'de Jonge en Bi. J. van Oeveren. Als vertegenwoordiger van den Raad naar de algemeene vergadering der Waterleiding-Maatschappij werden geko- zeni de beide wethouders Padmos en v. d. Berge. Ingekomen was verder een brief van het Burgerlijk Armbestuur, waarin iwiordt medegedeeld, dat dit bestuur heeft aan gekocht het voormalige postkantoor aan ide Lange Ring voor f' 1730 met de be doeling dit gebouw door v©rb|o|u!wiing in te richten voor 3 armenwoningem, twiaar- aan behoefte bestaat. Het Burgerlijk Arm bestuur verzoekt nu den Raad, de sch!ujd, idie de gemeente heeft aan het Burgerlijk Armbestuur, ten bedrage van pint- f 2100 af! te lossen, welk bedrag zal iwdrden aan gewend' voor aankoop en verbouwing van het bedoelde gebouw. Havenbeschoeiing van basalt Hierna werd besloten over te gaan in een gesloten zitting, waarin zal worden behandeld plannen betreffende de haven werken. Na heropening der vergadering stellen B'. en W. voor een besluit te nemen oun de havenbes'dhoeiing te laten vernieu wen en dit Werk in basalt te laten uit voeren en tevens nieuwe meerpalen aan te schaffen, een en ander overeenkom stig het ontwerp, dat in de besloten zit ting in tegenwoordigheid van de heeren Leendertse en Capelle werd besproken en toegelicht. Dhr. v. Oeveren wenschte gaarne, dat zooveel mogelijk werklieden uit deze gemeente bij' de havenwerken te werk ziullen worden gesteld. De woorz« zeide toe, dat dit in het bestek zal wor den opgenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer ide Koning 'hoe de toewijzing der haven- zaten is geschied? De voorzitter deelde mede, dat de zaten Zijn toegewezen vol gens een d oor Bi. en W. opgemaakte staat overeenkomstig een besluit in een vorige raadszitting. De heer van Vessem vroeg nog of Bi. en W. hebben gedacht aan het uitbaggeren van de Spuikom, hetwelk hoog noodig is, De Volorzitter en ook wethouder Padmos achten het niet ge- wenscht daar op 't «ogenblik' aan te beginnen, daar het gevoteerde 'bedrag vain f30.000 voor de havenwerken niet mag worden overschreden. Hierna .sluiting. ZIERIKZEE. Wanneer men het laat ste jaarverslag van de Prov. Zèéuiwsche Ver. „Hel Groene Kruis" aandachtig leest en daarbij let iop td'e verhouding van het in' !de zakken van z',n pilobroek begraven- Wayne kenide hem al van vroeger. Het was Taverham's factotum Junes Store, die al meer dan tien jaar Z'n meester im'eest ter zee, 'n enkele m<aal ook te land, vergezelde. Junes was 'n ongewoon Zwijgzaam en onverschillig mensdh, 'die zich door niets uit z'n even wicht. liet slaan. „Goeden dag, Mr. Wayne", zei hij op een toon, alsof' Zij1 elkaar gisteren nog ontmoet hadden. „Mr. Wayne Vaart mee", verklaarde Ta versham. „is alles gereed?" „Alles klaar, sir". „Qoéd, dan vertrekken we". De mofo ren weriden in werking gezet en even later glééd de „Ster", den boeg door 'n wit schuim omspoeld, de haven van Aden uit. Behalve 'de wanden van dik glas, die het middenschip, de stuurplecht en de trappen, idie naar de kajuiten en het ruim leidden, omgaven, was het dek van vo,or tot achter volkomen effen en glad. „Ik zie geen enkele reddingsboot?" Vroeg Wayne, nadat hij eens rondgeke ken, had. „Daar vlak naast je", antwoordde Ta- versham. „Je zult 'm1 Zoo- zien". Zij zaten op! 'de stuurplecht, Tamersham aan 't roier. Aan iden wand vóór hem bevonden zich enkele contacten, handles en krukken; uit tden vloer rechts van hem staken 'n aantal leden ider plaatselijke vereeni- gingen ia Zeeland tot het aantal gezin nen iji' cue plaats, dap valt dadelijk op dat in diit opzicht de steden een veel ongunstiger figuur slaan dap. id'e dorpen. Zoo is het lang geen uitzondering (dat in een dorp van 100 gezinnen er 90 of meer zijn aangesloten bij „Het Groene Kruis", En hoe staat het dan in Zie- j rikzee? Van de ruim 1600' gezinnen 2Üjn er slechts £50 lid van „Het Groene Kruis" Zelfs indien men. ermede rekent dat onze Katholieke bevolking haar eigen wijkver pleging heeft, dan nog kaïn veilig Wor den aangenomen Id'at er minstens een paar honderd! gezinnen zijn die in aan merking komen lid te' wordlen van „Het Groene Kruis". Niet alleen uit deze eenvoudige reken som tölijkt dit feit. Immers, hoe vaak komt het niet voor, dat in ©en gezin1 onverwacht ziekte optreedt, Jwlaarbij ver- pleegstershulp en verpiegingsmateriaal onontbeerlijk zijn en dan met eenige schaamte moet" worden gezegd!: „Neen, lid van „Het Groene Kruis" Zijn we niet maar we (willen 'het nu wel worden." .1 Natuurlijk miag in zulke gevallen de zieke, die onmiddellijk1 hpip Van moode heeft, niet de Idluipe worden van de na latigheid van zichzelf of van (diegene die o:p idiit piunt niet voldoende voor zijn gezin heeft gezorgd en dps helpt „Het Groene Kruis" ook dan. |M|aar toch is het dfuidtelijk dat hierin e^n grove onbillijkheid schuilt tegenover .'diegenen die Idfo.or bun jarenlange lidmaatschap hébben mogelijk gemaakt dat idie ver pleegster en 'het verpiegingsmateriaal er op dat moment zijn!' Waar onbekendheid' met het „Groene Kruis"-vv'erk en dus ook met .die ideëel© grondslag idlaarVan, zeer vaak de reden zijn van genoemd plkhtsverzjuim, dPar zal getracht worden om in enkele korte artikelen op deze plaats in idiit blad meer dere bekendheid aan doel en werken van „,Het Groene Kruis" te geven, en wiel speciaal Voor Zierikzee, jyijaar 'blij kens bovenstaande nog veel valt te ver beteren wat het ledental 'betreft. Mogen alle daarvoor in aanmerking bomepdie gezinshoofden tot idie Conclusie komen: Bij' „goede gezinsverzbrging behoort in, de eerste plaats hel lidmaatschap van „Het Groene Kruis"! NlEUWERKERK, Woensdagavond orga niseerde ide landbouwiver. „Eendracht Bindt'-' en die vereeoigipg van Oud-leer- lingen der Lanidbouw'wmterciursus alhier voor hare leden en belangstellenden .een lezing, welke gehouden werd vanwege het Lanbiouw'kundig Bureau „Bre'dia" N.V. Ver. Kaïimaatschappij. Bij.'afwezigheid van den voorzitter opende de heer H. C. v. d. Zande de vergadering. Het was hem een genoegen, dat zoo velen aan ide uit- noiodiging .gevolg; hebben, gegeven- Een woord van welkom werd gebracht aan den heer Eveleens, welke met 29 cur sisten ter vergadering kwam en aain Ir. Roiyaokefs, de spreker voor (dozen avond, die een Causerie 'hield als in Haamstede en In Opwerkerk gehouden. Aan het einde 'dankte de voorzitter, de heer C. J. van Westen de aanwezigen Voor hunne 'belangstelling. Voor bodemon derzoek interesseerde hij zich zeer. Hij hoopte dat 't 'dioor samenwerking moge lijk zal zlijn in massa en niet minimum) kosten, monsters te laten onderzoeken. Een woord van dank ep een tot weer ziens werd gébracht aan Dr. Royaickers. De heer Hage, voorzitter van de vereent- ging van Oud-leerlingen bracht jdjank ;aan 'z'n leden, aan idem spreker en het bestuur van „Eendracht Bipdlt", vo,or de samen werking o!P dezen uvjopdi. ST.-PHILIPSLAND. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 3, Abramina, d. van Abraham Kempeneers en Tiapnetje Rid'derhof; 16, Janna Willemina, d. vuin Jacobus Verwijs en Suzanna Caithjarina Noprthjoiek. Gehuwd: 26, Leenidert Tol, jm. 28 j. en Maaike Blaak, 30 j., jd. Over leden; 6, Adrian,a Pieternella van der Ree, 99 j., weduwe van Marinus Neele. Loop der bevolking. Ingekomen: L. J. van den En'de, hoofdonderwijzer en ge- paar stangen, idie sterk deden denken aan ide versnellingsbak en de voetrem- men ivan een au,to. Taversham trok een der handles over en1 een gedeelte van 't dek gleed, of lie ver rolde opzij en uit de opening steeg een 4 meter lange motorboot |o)mhoog, geheschen door 'n kleine opvouwbare id raai kraan, welke vanuit de reddingsboot eleetrisch bediend kon worden. „Aaridig niet?" lachte Taversham, ter wijl hij met een enkele handbeweging de boot weer liet zakken en 't dek' sloot. Toen 't dek weer vlak was, voegde hij er aan toe: „De luiken, idie je misschien ook nog niét hebt kunnen ontdekken, openen en sluiten op (dezelfde wijze: zij rollen op als Ide klep van 'n zoogenaamd Ameri kaan sch schrijfbureau. Je hebt zeker ook al opgemerkt, dat de verschansing zoo. laag is» 'dat de golven gemakkelijk over 't !dek kunnen slaan; daarom wil ik je vraag voorkomen ldo|0|r je te vertellen, Idat ik met één enkelvoudige beweging van idezen handle op ieder willekeurig moment 'n stevig en watervrij Idak boven onze hoofden kan tolveren. Eerst zul len we nu gaan idineeren. Of fwOu je misschien nog meer weten?" „Neen, tenminste voorloopig niet". Toen, Zij'ide bocht uitstevenden en Ikoers- zetten in Oost-Zuidoostelijke richting, kwam Jones naar boven om' te melden, Idat de tafel gedekt stond. In den Spaamischeh heksenketel Gaat het nog onstuimig toe, Waar dat eens io.p pit zal loioipen? Niemand weet npg iwat en hoe. Allerhande vreemde dingen Borrelen er soms icxmhoog, Dat de inhoud niet slechts Spaaosch is Springt wel duidelijk in 't oog. Maar hoe komen al die dingen Toch wel op Zoio'n vreemd terrein? Volgens w'ett-lijk voorschrift 'mogen Zij er heelemaal niet Zijn! 't Is daar in dien 'heksenketel Inderdaad een rare kliek, Want een aantal feuitepstaiapders Speelt unfaire 'politiek. Van al 't geen er in. Europa Onder ^oppervlakte blijft Zien we in Spanje de symptomten Uit hetgeen naar boven, drijft. Mogelijk ciat Idie Sjpaansche ketel Wel als uitlaatklep fungeert En alzioo weet te voorkomen Dat Europa explodeert. J.s. zin van Kjats; W. J. H. Swenne, bakkers knecht, van Ouwerkebkl; J. L. van die Velde, dienstbode, van Rotterdam; G. C. Aarnoudse, z.b. van Vreeswijk; M. Kik, z.b. van Bminisse. Vertrokken: A. J. Jop- pe, Z.b. naar Biergen op Zoom; L. R. Mol, landbouwer en gezin naar Steenbergen; L. J- Aarnoudse, schippersknedht naar Rijswijk1. SCHERPENISSE. De laatste bieten zijn deze week naar de verschillende fabrie ken gezonden. Direct daarop zijn alle straten en pleinen van gemeentewege ge schuurd. Ook de verschillende achlah-» wegen zijn opnieuw begrind, zoodat ons dorp wederom ©en schoon aanzien heeft gekregen. De heer A. Kleppe heeft wegend hoogen leeftijd ontslag genomen als dijk graaf van het calamiteuze waterschap „Scherpenisse". ST.-MAARTENSDIJK. De heer A. M. Scherpenisse heeft voor zijn bediening als diaken in de Ned. Herv. Kerk alJ hier bedankt. Aan den zeedijk van den Noord'- polder is aangespoeld een mijn. Deze bleek afkomstig te zijn van de Kon. Ned. Marine, welke dezer dagen oefeningen, op de Oosterschelde heeft gehouden. De mijn bleek gelukkig ongevaarlijk te zijn. Als gevolg van stagnatie in de aanvoer van benoodigde materialen, on dervindt de verbetering van het wegge deelte Bellevue-Kom der gemeente, be langrijke vertraging, zeer ten ongerieve van het verkeer en de daar wonende ingezetenen. De in de Ned. Herv. Kerk gehou den collecte ten bate van de Diaconie heeft f20.46 opgebracht. STAVENISSE. Woensdagavond jl. hield de N.S.B. in de zaal van hötel Potappel ©en openbare vergadering, die zeer slechts bezocht was. Slechts een tiental perso nen was aanwezig om de rede te be luisteren, die door dhr. H. Hendriks van Ouderkerk a. d. IJssel uitgesproken werd., STAVENISSE. Woensdagavond jl. werd Taversham gaf hem: z'n plaats nan het roer. „Dank je wel, Jones. We zjullen ide zei len moeten bijzetten". Er woei 'n stevige Nooiridwiesten wind eni Wayne verwachtte, idat nu enkele ma trozen zouden opduiken om de zeilen te hijsdhen. Maar er verscheen niemand en, hij' begreep nu, idat Taversham en Jones ide heele bemanning vian 't schip uit maakten. Taversham, nog steeds naast den stuur stoel staande, drukte op een knop en de zeilen ontplooiden, zich. De „Ster" was ongeveer getuigd als een schoenerde vijftien zeilen ide fok werd niet benut waren in even zooveel minuten gehe schen en vastgezet. Toen Wayne Ide eetzaal binnenstapte, clonstateerde hij1 tot Z'n aangename verras sing, Idat ivian het heftig deinen vau een schip in volle zee hier ziop' goéd als niets te bespeuren was. Taversham keek hem' aan, alsof' 't Id© gewoonste zaak ter werel-d was. „Wel verdraaid, hoe kan dat no|u,?" vroeg hij1 verbaasid. „Maar m'n beste jongen, heb ik je Idat nog niet verteld?" zei hij'. „Ja, deze kajuit ligt op 'n kardaniscJh onderstuk. Weet je niet was Idat is? 'n Soort wiaterbalamce. Prac'tisch, niet?" „De ontslapen millioamair ha'd zeker veel last van zeeziekte?" „Neen, maar hij heeft op zee eens *n het nieuwe kerkgebouw der Oud-Geref. Gem. alhier ingewijd door ds. Fraanje van Barneveld. Het ruime gebouw was tot Öe laatste plaats toe bezet. Velen van buiten de gemeente woonden de plechtigheid bij. De dienst werd aangevangen met het zingen van Psalm! 34 1 en 2. Tot tekst had ds. Fraanje voor deze gelegenheid gekozen ps. 69 2, met als punt van overdenking: „Het wondervolle feit van de twee staten van Jezus Christus". Spr. memoreerde de aanleiding tot de zen nieuwen bouw en wenschte den Ker- keraad en de gemeente geluk met dit feit, de hoop uitsprekend, dat het ge bouw aan de verwachtingen zal mogen beantwoorden. Namens den Kerkeraad werd het vol tallige aanwezige college van B. en W. dank betuigd voor de loyale medewer king, terwijl architect, aannemer en bouw lieden dank werd gebracht voor de goed© uitvoering. Met het zingen van ps. 122 vers 3 werd de plechtigheid besloten* Door burgemeester Hanssens werd een woord van waardeering gesproken voor de uitnoodiging en het tot hem gericht© persoonlijke woord. Hij eindigde met den Kerkeraad en de gemeente geluk tewen- schen met de verrijzing van dit mooie kerkgebouw. KALENDERS De maamdkalenidler, met reproducties in kleiuren, naar pastelteekeninge|n vajn H. Heijenbrock, uitgegeven door de Ned. Spoorwegen, is duidelijk en suggestief. Het bedrijf koimit uitstekend) tot uiting. Door de Victoria-Bron, de bekende Ne- derlandsche Maatschappij, die het zuivere natuurlijk koolzuurhoudende Bronwater» het Victoria-Water in den handel brengt, wordt voor het jaar 1937 weder een practische maandkalender verspreid. De kalender wordt op aanvrage aan de Vic toria-Bron N.V. Keizersgracht 405 te Am sterdam, zoolang de voorraad strekt, gra tis aan geregelde gebruikers van het Victoriawater wordt toegezonden. bord] gloeiende erwtensoep: over z'n Ihjopfd gehad", „Zoo-zOio! En (0(m idergelijkeonaange name gebeurtenissen te voorkomen, liet hij Ide „Ster" bouwen. Maar dat interes* seert me allemaal ial heel weinig en ik moet zeggen, Idat je flauwe grappen m'n stemming grondig bederven. Beste Rex, je kunt tocih wel begrijpen, Idat ik ge pijnigd wordt dp|0'r 'n kwellende nieuws gierigheid en voor zoover ik de zaait be grijp, ben jij ide eenige, die me kan in- lichten „Neen, nu nog niet. Wacht, tot we ge dineerd hebben, dan zul jn alles (vernemen» We gaan dan in de rookkamer zitten, Idaar zitten we gemakkelijker en gezel liger dan hier". „Is die ook met waterb;alan'c)e?" „Ja". „Gelukkig, dan ben ik gerust". Het diner verliep onder vrootijken kout een 'n glas voortreffelijke wijm. Toen zij echter ide rookkamer betraden, waar de koffie en ijskoude eognac reeds gereed stonden, werden beiden plotseling zeer ernstig. Wayne trad op 't ronde tafeltje toe en was juist van plan zich in een der ge makkelijke feuteuils te vleien, toen z'n oog viel op iets, 'dat geheel zhi aandacht in beslag nam. Een groote schilderij1. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5