ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V- Edward stelt liefde boven plicht 9®heele maand December gratis OPGENO ZIERIKZEESCHE COURANT DE DIRECTEUR Boekh. W. DE VRIES Rz., Zierikzee De Kern VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 ABONNEMENT i l 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZS Uitgever-Redacteur i M J. KOSTE» Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13294 ADVERTENTIENi van 1—3 regels 60 cent, van 4 'regels en daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons Blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand December gratis Hij treedt af als Koning van Engeland De Hertog van York volgt hem op Baldwin's verklaring in het Lagerhuis De Britsche premier, Baldwin, heeft Donderdagmiddag een verklaring afge legd, welke niet alleen voor Engeland en zijn koloniën, doch voor de geheele wereld van het allergrootste belang is. „Onze koning, Edward VIII, is afgetre den!" luidde deze rnedefd(eeling. De Koninklijke brief, opgesteld door Z.M., en overhandigd aan den Minister- President, Stanley Baldwin, is in het Lagerhuis voorgelezen. De inhoud kwam in hét kort hierop neer, dat de vorst om particuliere redenen, afstand wensch- te te doen van den Engelschen troon. Zooals bekend zal de opvolger van Edward VIII thans zijn, zijn oudste broe der, Prins Albert Frederick Arthur Ge orge, Hertog van York. Edward VIII eindigde zijn schrijven aan het Ministerie met den wensch uit te spreken, dat zijn broeder, de Hertog! van York, de taak als vorst van Enge land even hoog zou opnemen als hij zelf steeds had gedaan. Slechts 323 dagen is de eenmaal po pulaire David Windsor, koning van het Britsche Wereldrijk geweest. Den 22 Januari volgde hij zijn vader George V, na diens overlijden op. 's Konings levensloop Edward werd den 23en Juni 1894 op White Lodge, Richmond Pak geboren. In 1910, taen zijn vader den troon be steeg, kreeg hij den titel van Prince of Wales. De jonge prins stond bizonder bij zijn grootvader, Edward VII, in de pas. Degelijk en eenvoudig was zijn op voeding Hij kwam op de cadettenschool voor de zeemacht te Osborne en Dar- mouth. In 1912 diende hij op de „.Hin- danstan". Vervolgens 'college in Oxford in staatsrecht en geschiedenis. Toen de oorlog uitbrak, werd de prins var. Wales ingedeeld bij het derde ba taljon van het eerste regiment garde grenadiers. Aanvankelijk deelde men hem in bij verschillende staven, doch later heeft hij op eigen verzoek en tegen zin van Kitchener ook dienst gedaan aan het front. In Maart 1916 werd hij stafofficier in Egypte en eenige maanden later bezocht hij het Italiaansche front. De reizende Koningszoon Na den oorlog ondernam de Prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche Rijk en ook naar het buitenland, die hem den naam van den Koninklijken ambassadeur deden verwerven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten; het jaar daarop Nieuw-Zeeland en Aus tralië. In 1921 bezocht hij Britsch Indië en Japan en in 1925 Zuid-Afrika. Behalve 'deze reizen, die staatkundige en com- mercieele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaak voor zijn genoegen buitenslands. De kennismaking met mrs. Wallis Simp son, die hem op zijn laatste reis naar Klein-Azië vergezelde, heeft er tenslotte toe geleid, dat hij een huwelijk met deze vrouw prefereerde boven den troon van Engeland, zonder mrs. Simpson. PRINSES ELIZABETH, de erfgename ven de Britsche Troon Ex-Koning EDWARD VIII De boodschap jn het Lagerhuis Donderdagmiddag verscheen de premier Baldwin 'in het Lagerhuis, dat voltallig bijeen was. Hij overhandigde den voor zitter een boodschap van den koning,, die daarop werd voorgelezen en waarin de Koning zeide, dat hij na lange en, rustelooze overdenkingen tenslotte had besloten om den troon op te geven, dien hij na den dood van zijn vader hacS aanvaard. Dit was zijn uiteindelijke en onherroepelijke beslissing. Hij erkende den ernst van den stap en vertrouwde, dat zijn volken mede zouden leven met de gevoelens, die hem hadden bewogen om dezen stap te doen. Hij voelde, dat hij' het algemeen belang moest stellen boven dat van zichzelf en dat hij onder de omstandigheden, waarin hij was, niet langer in staat was om de zware ver antwoordelijkheid, die op hem rustte, op bevredigende wijze te vervullen. Hij deelde tevens mede, dat de Hertog van York zijn opvolger zou zijn op den troon, "hetgeen met groote instemming door het Huis werd ontvangen. De Kroning van den nieuwen vorst, George VI, zal 12 Mei a.s. plaats vinden, Hedenavond 10.20 zal de afgetreden Koning aan radiorede houden tot het Britsche volk. De nieuwe Koning van Engeland, De tweede zoon van George V, de hertog van York, bestijgt thans na het aftreden van zijn oudste broer, den En gelschen troon als George VI. De nieuwe Koning is gedoopt Albert Frederik Arthur George. Door den naam Albert te kiezen als de naam, waarbij hij zal worden genoemd, heeft hij een der dierbaarste wenschen vervuld van Koningin Victoria, n.l. dat eens een Ko ning van Engeland den naam zou dra gen van haar beminden gemaal. Volgens de jongste berichten zou de nieuwe Ko ning er echter de voorkeur aan geven, den naam te dragen van Koning George VI, in plaats van Koning Albert. De nieuwe Koning en Koningin heb ben zich als hertog en hertogin van; York reeds de genegenheid verworven van het Britsche volk. 'Zijn gemalin lady, Elisabeth Bowes- Lyon, de jongste dochter van den graaf en de gravin van Strathmore en King,- horne, met wie de hertog van York op 26 April 1923 huwde, is thans reeds- Koningin en zal op hetzelfde tijdstip als de Koning worden gekroond. Het nieuwe koningspaar heeft 2 doch tertjes, n.l. de prinsessen Elizabeth en Margareth. Mocht uit dit huwelijk nog een zoon geboren worden, dan heeft die den voorrang, maar anders is prinses Elizabeth bestemd Koningin van Enge land te worden. Plaatst adverteDtiën voor U in dit en in andere bladen. Geef Uw Nieuwjaarsadvertentie even aan ons op. Prijs 75 oeDt. Opstellen enz zullen wij gaarne verzorgen. DoeKn s Duitschland eischt koloniën Als oplossing van het vraagstuk van overbevolking in een rede bij' het eeuwfeest van de vereeniging voor geogirafie en statistiek te Frankfort ia>d. Main, heeft dr. Schacht o.a. gezegd: Wij moeten steeds weer tot onze be vreemding constateeren dat groote dee len van het buitenland ons het liefst als buitenstaanders, onbekwaam oui te onderhandelen, zouden willen voorstel len, maar idat zij zich noodt de moeite geven na te gaan waar eigenlijk id.it hu|n oogens'chijnlijk zoo vreemde geestelijke Standpunt van Duitschland vandaan komt. De reden is eenvoudig deze: Wij zijn een land dat op- een te geringe opper vlakte een te groo,te bevolking heeft en 'dit feit drnkt op ons als een nachtmerrie. Toen ik onlangs ,eens (aldus dr. (Schacht) met een buitenlandsöh diplomaat te Bier- lijn over dit feit sprak, gaf deze men- S'chenvriend mijl den raad dat het Duitsche volk! dan zijn geboorten zou mioieten ver minderen. Deze opvatting, die wijl ook in Angelsaksische kringen tegenkomen, is m.i. in strijd met de primitiefste grond slagen van de goddelijke wereldorde. Ik houdt de willekeurige beperking van de bevolkingstoeneming voor een misdaad tegen God en natuur, zoolang de aarde in haar geheel mogelijkheden voor de voeding van de er op wonende memsclhen biedt. Het is echter niet zoo, dat de aar de zulke mogelijkheden niet mleer heeft, maar het exploiteeren van deze mogelijk heden wordt door de politieke bezitver- hoiuidingen belemmlerd. De poging, een groot volk Idioior .aan houdenden druk van buiten te doen krim pen moet in ide eerste plaats tot sociale nood en onru,st, ten slotte t|o|t -een of an dere explosie leiden. De vrede in Europa en daarmee die van Ide overige wereld hangt er van laf of ide dicht opeengedrongen massa's van Centraal-Europa -een levensmogelijkheid voor zichzelf krifgen of niet. Dr. Schacht eindigde met de woorden: De toekenning van koloniaal gebied' is Ide aangegeven oplossing van de bestaan de moeilijkheden. TWEEDE KAMER Autowegen en Luchtverkeer In de laatste tien jaren is allengs ions land overdekt imet een in vele opzich ten uitnemend wegennet. In de verbindingen tfinsschen een aan tal groote steden, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en ten deele ook Rotterdam, is aanmerkelijke vertraging ontstaan. Het is niet te verwonderen, dat deze omstan digheid in het Verkeersfonds-debat bij de afdeeling „landwegen" sterk op den voorgrond! is gesteld. De heeren Vajn Kempen (lib.), Duijs (partijloos) en J. ter Laan (S.D.A.P.) hebben met verschil lende nuances dan ook tot spoed aange maand bij de uitvoering van werketo, waarop automobilistisch Nederland te lang heeft moeten wachten. Minister van Lidt de Jeude kon op dezen aandrang niet veel anders antwoorden, dan dat de grootst mogelijke spoed wordt be tracht. Ook het vraagstuk der wegverharding door klinkers is opnieuw en iwel [dloor de heeren van Kempen (lib.), Bakker (ci.h..) en van Dis (staatk. geref.) in- de aandacht van den minister aanbevolen. Inderdlaad, de liberale afgevaardigde heeft het stellig bij het juiste eind. Een goed aangelegde klinker-bestrating, waar bij van een bij' uitstek nationaal product gébruik wordt gemaakt, heeft zeer vele voordeelen voor auto-snelverkeer. Ir. van- Dis dee'dl daarbij terecht uitkomen, dat niet alleen wegens kleiner slipgevaar, maar ook in verband met 'dte luchtbe scherming -- betonwegen zijn 's nachts opvallender klinkerbestrating aanbeve ling verdient. Minister van Lidsth de Jeude bepaalde zich tot verklaring, dat thans met verbeterde klinkerwegen (nieu we proeven worden genomen. Zoo als te verwachten 'wias, is Wij de afdeeling Luchtvaart |de droevige ramp van het K.L.Mi.-vliegtuig herdacht. Zoo wel de heeren Bongaerts (r.k.) en Van Braambeek (s.d.a.p.) als ook de minister hebben hiun deernis en medeleven over dit ongeval tot uiting gebracht. De op wekking om onze lufch'tvaart het nood zakelijke vertrouwen te blijven schenken» zal nauwelijks noodig zlijn. Men J^eeft nog gevraagd waarom het noodig is, dht de binuehlandsdhe dien sten der K.L.M-. 's winters worden stop gezet. jMjet het oog op de kosten moet, volgens den minister, idteze noodzakelijk heid worden aanvaard. De verkeersfonds- begrooting werd' zonder iho)0)fd-elijlke stem ming goedgekeurd'. Het toekomstig verblijf van het Prinselijk Paar De inrichting van het Paleis Soestdijk In 1815 w'erd het Paleis Soestdijk uit dankbaarheid aan den Kroonprins, den Held van Quatre Bras en Waterloo, den lateren Koning Willem II, ten geschenke aangeboden, waarbij besloten iwierd tot den 'bouw1 van Id'e beide vleugels, die het Paleis het vorstelijk aanzien gaven, dat het heden ten id'age heeft. Uit'de geschie denis van het gebtouwI blijkt, id'at, toen de Kroonprins mét zijn gemalin A|nina Pau- lowna van Rusland, er in 1818 hu|n intrek namen, de verbouwing nog hiet vol tooid was; Ide inrichting kon zoodoende in bun aanwezigheid geheel in over leg, met de bewoners iwiordjen bepaald. Het is interessant deze bijzjoniderheid in herinnering te brengen; thans na ruim een eeu'w' tijdsverloop zal hetzfelfde ge schieden. In het oudste gedeelte Van het paleis Zijn de groote officüëele vertrekken ge legen, dj* geheel intacit worden geiatcn. Ook uitwendig zal Soestdlijk blijven too- nen, zooals bet in' de laatste tientallen jaren tijdens ide bewoning va|n de Ko ningin-Moeder is geweest. Het Prinse lijk Paar zal z'ijn intrek nemen i!ni den vleuigel aan de Baarnsche Zijidie, het z.g. Anna PanloWha klwlartier, dat 'daartoe in- weindig belangrijk zal Iwlorden verbo-uwd, teneinde daarvan- de moderne, vroolijke en huiselijke woning te maken, die ide Prinses en de Prins iwlstosclhen. De voor naamste vertrekken zullen aan de achter zijde wlorden geprojecteerd en krijgen een prachtig uitzicht op het park met de groote Vijver, diat een van de schoon ste scheppingen van- dein tuinarchitect Zociher is. Men zal daar Vinden de ka mer van de Prinses, die van den Prins, de eetkamer en «de ontvangkamer, van fwlelke kamers de meeste uitkomen op een breed terras. Het prinselijk Wwlartier Zal een afzon derlijken ingang rechts van 'den hoofdin gang krijgen; dicht daarbij is de biblio theek, tevens werkkamer van het Prinse lijk Paar gelegen, wiaarvan de inrichting zooals gemeld, een geschenk van ;de Ne- derlandiscfhe Schooljeugd zal zSjn. Een .pieulwl te bouwen trappenhuis zal haar de slaapkamers, kleedkamers en bad kamers leiden, ,d:ie op de verdieping zijn gelegen. In het sousterrain Zal een uiterst modern ingerichte keuken plaats v'nden, terwijl centrale verwarming en andere technische voorzieningen uiteraard (niet zullen ontbreken. Deze belangrijke veranderingen, in ide eerste plaats noodig omdat het Paleis, tot mui toe uitsluitend voor zomerverblijf bestemd, in Iden vervolge ook in den win ter gen comfortabele en zonnige woning moet zijn, zlullen verscheidene maanden vereischen, zoodat «die Baarnsche vleu gel nog niet in het voorjaar zal kunnen (wbrden betrokken, Evenals idje Kroonprins Willem1 en Prinses Anna Paiuiolwlna in bet begin der vorige eeuiw deden, zullen onze Prins en Prinses tijdelijk hun in trek in het middelste gedeelte nemen, |w laar door dé meubileering van het nieuwe klwlartier hun voortdurendte aandacht zal kannen hebbent Koning Edward doet afstand van den troon George VI wordt Koning van Engeland Het paleis Soestdijk wordt ver bouwd Duitschland eischt koloniën voor zijn overbevolking De huwelijksplechtigheden in kerk en stadhuis worden uitge- zondon Ook de marconist van „de Lijster" overleden Sneeuw of regen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 774,1 te Boedapest Laagste 744,6 te Reykjavik Verwacht tot «den avond van 12 Deo.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuw of regen, des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag dooi, heden (Vrijdag)- avond en nacht kans op gladde wegen in het Zuiden des lands. Zon op: Zon onder: 12 December 8.02 15.45 Hoog- en leegwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 12 December 1,36 13,54 7,21 19,33 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 13 December. Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. W. H. Kelder van Middelburg. Kleine kerk. 10 ure, ds. Heddingius en 7 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. Luth. Kerk. 10 ure, ds. v. d. Chijs te Rotterdam. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. y. Lonkhuijsen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluoht- samenkomst (Nobelpoort) en 7.30 ure, Verlossingssamen komst. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 2. Anné Willem, z. van P. de> Bokx en J. J. Meiven. Overleden: 7. Cornelis van der Welle, 75 j„ echtg. van A. Fluijt. 5. Johanna Martina Verwest, 57 j., echtg.e van M. Heijboer. 6. Willem Juijn, 101 j., wedn, van M. de Keijzer. Naar het Hbld. verneemt heeft Idle Koininiglo toestemming verleend tot 'de plaatsing van een' micro toom in de trouw zaal en in de kerk bij «die vtoltrekHdi^g! van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard op 7 Januari, zoodlat men overal in ons land en in Ide over- zeescbe gewesten in staat zal zijn, via den rad io-tomnoep de plechtigheid te vol gen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1