ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 7 DECEMBER 1936 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13290 l ADVERTENTIENi 1—3 regels 60 oent,'"' van van 13 regels bü oent, van 4 daarboven 20 cent per regel. Reclames .40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Amerika's nieuwe sociale verzekering Roosevelt's verzekeringsplan Het pensioenfonds heeft stabiliseerende kracht Zes-en-twintig millioen werknemers in de Vereenigde Staten zullen, dank zij het sociale verzekeringsplan van Roosevelt op 65-jarigen leeftijd rust kunnen gaan nemen ami van een onbezorgde^ ouder dom te genieten. Dit plan, dat voor Amerika iets geheel nieuws is, en waarover gedurende de laatste verkiezingscampagne een verbit terde politieke strijd ontbrandde, treedt opi 1 Januari 1937 in werking. Van dezen datum af zal iedere Amerikaansche werk gever een procent van het loon van zijn werkkrachten moeten inhouden en onder toevoeging van een gelijk bedrag uit zijn eigen zak aan den schatkist van Oom Sam moeten overmaken. Later ver meerderen zich deze kortingen tot 3 pet. van alle loonen, die lager zijn dan 3000 dollar per jaar, met dien verstande, dat ook dan de werkgever evenveel premie zal moeten betalen als de werknemer. Alle personen in deze loonklasse vallen onder het plan, met uitzondering van de arbeiders in de agrarische bedrijven, de huisbedienden en de regeeringsbeambten. En als resultaten van deze kortingen zullen op 1 Januari 1942 millioen arbei ders, die het 65ste levensjaar bereikt heb ben, gepensioneerd worden en hun ar beidsplaats aan jongere werkkrachten af staan. De pensioenen bedragen al naar de vroegere verdiensten van de gepen sioneerden 10 tot 85 dollars per maand, zoodat de mensehen, die hun 65ste le vensjaar hebben bereikt, inderdaad een rustigen levensavond krijgen, die vrij van financieele zorgen is. De uitwerking van het plan De verdeeling van de aanmeldingsfor mulieren onder werkgevers en -nemers heeft reeds plaats gevonden. Vijf-en-zes tig over het land verspreide bureau^ Werken aan de opstelling van de pen sioenlasten en de aan de uitvoering van het plan verbonden registratiewerkzaam- jheden zijn met het oog op het enorme aantal werknemers nog heel wat om vangrijker dan indertijd bij de verdeeling van den veteranenbonus. Twee andere phasen van het sociale verzekeringsplan de compensatie voor werkloosheid en de hulpactie voor nood lijdenden worden ook reeds ten uit voer gebracht, maar de ouderdomspen sioenen vormen natuurlijk het voornaam ste bestanddeel van de nieuwe maatre gel. Deze pensioenen gaan niet teloor indien de ontvanger voor den tijd sterft. In een dergelijk geval worden de achter- blijvenden schadeloos gesteld door de uitbetaling van een billijk bedrag. Een stabiliseerende kracht Volgens taxaties van de federale auto riteiten zal de schatkist reeds in het jaar 1937 door de betalingen voor de ver zekeringen een extra bedrag van niet minder dan 1.700.000.000 dollar ontvan gen. Het voor de uitbetaling der pen sioenen beschikbare fonds zal in 1948 tot tien milliard dollar, in 1950 tot vijf tien milliard dollar, in 1970 tot twee-en- dertig milliard dollar en tenslotte in 1980 tot acht-en-veertig milliard dollar zijn aangegroeid. In deskundige regeeringkringen wordt aangenomen, dat deze reusachtige som men, die aan den schatkist zullen toe vloeien, een drastische verandering van het huidige fiscale systeem van de Ver. Staten zullen bewerkstelligen en dat zij een bolwerk tegen toekomstige econo mische depressies zullen blijken te vor men. Er wordt voorspeld, dat het so ciale verzekeringsfonds een stabiliseeren de kracht van den eersten rang in het geheele Amerikaansche zakenwezen zal zijn. Intusschen is er reeds een beweging aan den gang, die op een principieele verandering van het plan reeds in de eeistvolgende jaren aanstuurt. Naar ver luidt, zijn onder anderen de Amerikaan sche vakbonden van plan in de eerstvol gende zittingsperiode van het congres het voorstel te laten doen, dat in de toe komst de geheele last van de premie betalingen iaan de schatkist op de schou ders var: de werkgevers zal worden ge legd. Deze eisch heeft wellicht eenige kans op vervulling, zulks te meer, wijl ondertusschen reeds eenige ondernemin gen besloten hebben, vrijwillig de pre mies hunner arbeiders te betalen. TREEDT EDWARD AF? Heden zal de wereld het weten Baldwin zal hedenmiddag een verklaring afleggen De laatste dagen ider week hebben ge^in beslissing gebracht in de Engelsche Ko- ningsorisis. Tenminste het publiek is daar over, als er een beslissing gevallen is, nog niet ingelicht. Zondagavond! is het Engelsche Kabinet bijeen geweest en daarin is besloten, dat de minister-president, Stanley Baldwin, hedenmiddag) een verklaring in het Lager huis zal afleggen. In) de eerste idagen van de koningsicrisis was het Engelsche volk kalm, imlaar deze stemming is aan het einde Ider week ge heel veranderld. Groepen betoogers trokken dpior de strateni van Londen, het volkslied zingeind en groote borden torstend, waarop „Leve Edward' VIII" en „Weg met Baldwin". Men zal inmiddels verstandig doen de waarde van deze publieke emotie-uitin gen niet te overschatten, daar men dan de waarde vian iets landers ernstig zou onderschatten, en wel den invloed van de „upper ten" in Eingeland. Deze is in Engeland nog altijd' veel grooter dan waar elders ook ter wereld, waarbij nog komt, dat hetzelfde vjolk, dat vandaag zoo heftig en vol overtuiging v|o|or een zaak zich uitspreekt, morgen zich dpidiel neerlegt bij een besluit, dat door deZe hooggeplaatste autoriteiten is genomen. Dit is een typische merkwaardigheid, van het Engelsche volk, die zich telkens op nieuw doet gelden. Hoe de troonopvolging is geregeld Vast1 staat in elk geval dat ;de „commion law", die in het Engelsche 'staatsrecht ^ulk een groote rol speelt een huwelijk van koning Edward met mevrouuW Simlpson den^ weg verspert, wfat des te meer klemt, daar Engeland geen. grondwet bezit en men, zich voornamelijk in geyallen als dez© door precedenten laat leiden. Zooals de zaak er nu uitziet, schijnt een abdicatie van koning Edward dus onvermijdelijk, tenzij hij nog ziou willen breken met mevrouw Simlpson, met wfölke meening we intusschen geenszins v'ooruit willen loopen op de verklaring die minis ter-president Baldwin vanmiddag in het Lagerhuis zal afleggen. Mocht het echter zoo vier komen en de vraag dus rijzen, wie in plaats van. [Edwara VIII den troon zal bestijgen, dan zal dit de oudste broer des kjonings Zijn, n.l. Albert, hertog van York. Op hem volgt dan eventueel de hertog v&n Kent, daarna de hertog yan Gloucester, de ko ninklijke prinses en tenslotte het oudste dochtertje van den hertog van Ypirk. Heeft Koning Edward reeds gekozen In' een speciale editie meldt de „Sunday Dispatch", dat de Koning zijn besluit heeft genomen en dat het hemi. onwilogelijk is, het verzoek van de regeering (om te bre ken, met Im'evrou.w Simlpson) in te willigen. Het blad voegt hier aan toe, dat de aankondiging van een .abdicjatie iin, be ginsel slechts kan geschieden door den minister-president in het Lagerhuis. Het blad vervolgt: „De koning kan niet ingaa)n op de wensclh die men heeft uitgesproken ten aanzien van zijn particuliere leven. Even min kan hij1 het rijk een slag toebrengen, die het gevolg zou kunnen Zijn van de onmogelijkheid een andere regeering inlet een ander standpunt te vinden". (Hieruit zou men dus kunnen afleiden, dat het besluit tot troonsafstand dO|0)r der< koning genomen is). Wat zal Baldwin hedenmiddag verklaren? Men acht het niet waarschijnlijk, aldus deelde men Zondagavond na afloop van de kabinetsbijeenkomst imlede, dat heden in het Lagerhuis een beslissende verkla ring zal worden afgelegd'. Reuter verneemt, dat de situatie aldus is, dat men den koning Zooveel tijd Iaat alsf hij wensCht, om te besluiten op Welke wijze hiji de kwestie van het morganiistisch huwelijk zou willen liquideeren. Er is geenszins sprake vain, dat het ka binet de koning op eenigerlei wijze een u)timatu,ml zou hebben gesteld of eenig formeel advies zou hebben verstrekt |Oimt- trent) hetgeen hem te doen zou staan. Al wat tot nu toe geschied is, is, dat na den stap van den koning bij1 dein minister president aangaande de mogelijkheid een morgan is ti.sch huwelijk te legalise eren, Baldwin eenige bespreking met den ko ning heeft gevoerd, welke natuurlijk de reeds bekende toespeling Inhielden, dat het Vereenjgd Koninkrijk en de regeerin gen der Dominions niet bereid zijn het initiatief ivoor een morganatisch huwelijk te nemen. j Men, meent te weten, dat 'het onderwerp der beraadslagingen van het kabinet de voorbereiding is geweest van :docUmen- taire formaliteiten welke vereischt zou den worden, indien de koning een beslis sing zöui nemen, welke c|onstituti|Oineele gevolgen Zou hebben. Ofschoon Baldwin in 't Lagerhuis waar schijnlijk een verklaring zal afleggen, zal deze toch beperkt zijn tot het wegnemen van alle misvattingen, welke wortel zou den kunnen schieten. WALT DISNEY, de wereldberoemde Amerikaansche filrq- teekenaar, werkt aan een nieuwe film figuur, ee.n witte olifant, die even be roemd dreigt te worden als zijn kind „Mickey, Mouse". KORTE BERICHTEN De heeren dr. ir. G. L. P. Philips) te 's-Gravenhage en dr. A. F. Philips te Eindhoven hebben f 27000 geschonken voor de restauratie van d!e St.-Maar- tenskerk te Zaltbommel, waar de tWee milde gevers h|un jeugdjaren hebben doorgebracht. Zcoals gemeld heeft ide K.L.M. onder handelingen gevoer'dl welke reeds iin een vergevorderd stadium verkeerden over het uitvoeren van een vlucht naar Abessinië, met een Framsclh gezelschap aan boord, |d.at den 17eo December va|n Parijs zou Vertrekken. Door een onver wachte ernstige ongesteldheid van dein opdrachtgever heeft men jdlez'er dagen echter besloten van de vlpclht af te zien. In Spanje sclhijnt de bewegings oorlog steeds meer tot staan te komen,! naarmate het winterseizoen verder door- 'zet. De berichten van links en rechts, maken slechts melding van op zichzelf staande gevechten. Veranderingen van 'beteekenis vallen er in de posities van regeerings- en nationalistische troepen niet te vermelden. Het voornemen bestaat dat in den zo nder van 1937, wanneer de wereldten toonstelling te Parijs wordt gehouldleni, zes vliegdienslen per dag op Parijs te onderhouden. Deze worden georganiseerd in pool dolor ld© Air France en de K.L.IM. Het ligt in de bedoeling om zeven uur des morgens met Ide diensten te be ginnen ein dan iédlere twee uren een toestel te laten vertrekken. Het huwelijk van de Prinses De Prins trouwt in uniform Teneinde tegenstrijdige berichten over de benoeming van Prins Bernhard bij de diverse onderdeelen van de Koninklijke Weermacht recht te zetten, kan worden medegedeeld, dat Z.D.H. bij geen enkel wapen, troep of ander legerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hemj vermoedelijk door H.M. de Koningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uniformen en aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen Waartoe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staats dat du Prins op den huwelijksdag de blauwt huzarenuniform zal dragen, waarbij deze bijzonderheid van belang is, dat ook wijlen Z.D.H. de Prins van Lippe-Bies- terfeld, zijn vader, cavallerie-officier ge weest is. Beschikbaarstelling van belasting- kaarten voor korten termijn Op een door |dien Bond vaiti Bedrijfs autohouders in Nederland tot den Min. Van Fin. gericht verzoek, om in verband met de a.s. huwelijksfeesten belastingkaar- ten v,oor korte termijnen te willen afgeven heeft voornoemde Minister phis medege deeld', machtiging te hebben verleend tot afgifte voor touringcars (autobussen), als mede voor personenauto's, vt'elke voor den verhuur worden gebezigd, van be- lastingkaarten, geldig voor ten hoogste 24 dagen en Wel van 18 December 1936 tot en met 10 Januari 1937, tegen be taling van 1/15 vafr de belasting over een vol jaar. De K.L.M. neemt in omvang toe Hoewel ook de minister betreurt, dat het subsidie aan de K.L.M. nog niet op een lager bedrag kan worden geraamd dan voor de jaren 1935 en 1936, moet echter in aanmerking worden genomen, dat het luchtnet, hetwelk de K.L.M. ex ploiteert, in omvang en belangrijkheid voortdurend toeneemt. De tot dusver door de K.L.M. gevolgde gedragslijn, waarbij deze maatschappij steeds kon beschikken over de beste vliegtuigtypen welke geproduceerd wor den, terwijl haar oude vliegtuigen tegen behoorlijke prijzen aan kleinere onderne mingen verkocht worden, geeft den mi nister geen aanleiding tot ongerustheid omtrent het financieele beheer van de K.L.M., in dit opzicht. Ook de minister zou er de voorkeur aan geven, indien de K.L.M. zich min der naar de Amerikaansche vliegtuig; industrie zou behoeven te richten. De re geering zal niet nalaten, waar mogelijk, de belangen van de Nederlandsche vlieg tuigindustrie te bevorderen. Reorganisatie van de Rotterdamsche Tramweg-M.ij Met de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij is langdurig van gedachten ge wisseld omtrent de mogelijkheid van in standhouding van haar bedrijf, aldus de memorie van antwoord inzake de begroo ting van het Verkeerfonds, hetgeen de minister met het oog op de streekbe- langen en in verband met den aard, van het vervoer wenschelijk oordeelt. Dit zal gepaard gaan met een ingrij pende reorganisatie, waarbij van regee- ringszijde eischen zijn gesteld tot belang rijke vermindering van haar vaste lasten, tot geleidelijke inschakeling van motor- verkeer en tot verbetering van de veer diensten. Tevens is de verplichting op gelegd, omtrent eenige grieven van het peisoneel tot overeenstemming te gera ken. Hoewel de maatschappij zich be reid verklaard heeft aan de gesteld© eischen in hoofdzaak te voldoen, dienen deze nog nader uitgewerkt te worden en is nog overleg gaande met de pro vinciale besturen omtrent de voorgestel de reorganisatie. J. J. ALKSNIS, chef van de Russische luchtvloot, een dei- grootste ter wereld. Het weekblad Het Vlas meicLt, dat in de afgeloopen week aan gezwingeld vlas is uitgevoerd: na,ar Ierlamd' 4600 balen, naar Schotland 350, maar Frainikrijk 2435 en naar Amerika 860 balen, totaal 8245 balen. Een dergelijke uitvoer is sinidls lang niet imeer voorgekomen. De gezondheidstoestand van Z.Hi den Paus, die den laatsten tijd reden tot ernstige ongerustheid geeft, blijft zorg baren. Weliswaar deed zich gisteren een lichte neiging tot verbetering voor, maar men houdt zich in de naaste omgeving van den Paus toch op alles voorbereide Zal Koning Edward aftreden Amerika's nieuwe sociale ver zekering De Prins trouwt in een huzaren uniform Alleen wonende vrouw te Amsterdam vermoord Reorganisatie der Rotterdamsche Tramweg Mij. Sportuitslagen van Zondag Betrokken en zachter Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometersl. 775.0 te Scilly. Laagste 741.0 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 8 Dec.: Aanvankelijk matige tot zwakke noorde lijke wind, opklarend met weinig of geen neerslag, lichte vorst. Later: waar schijnlijk weer toenemende en krimpen de wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op neerslag, en zachter. Zon op: Zon onder: 8 December 7.58 15,45 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee HoogwaterLaagwater 8 December 10,05 22,53 3,43 16,16 Per Zeppelin naar de Olympische Spelen Hotel en vervoermiddel Kort na de Olympische Spelen, welke dit jaar te Berlijn zijn gehoudien, kwam een Bierlijnscih zakenman naar de Zeppe- lin-reederij, om vooir zich en zijn vrouw twee plaatsen te bespreken vopr een reis per luchtschip naar de Olympische Spielen, welke in 1940 te Tokio iwiorden gehouden. Inmiddels hebben reeds tien andere per sonen zijn voorbeeld gevolgd, |0|fscho,on het nog in het geheel niet zeker is, of een luchtschip in 1940 een reis naar Tokioi zal ondernemen. Dat men elders echter opk reeds een dergelijke mogelijkheid' overwogen heeft, bewijst een brief' van een der grootste Zweedsche reisbureaux, die bij de Zeppe- lin-reederij te Berlijn binnenkwam. Dit bureau heeft het plan opgevat voor be zoek aan de Olympische Spelen in Japan gezelschapsreizen te organiseeren. Ook de details van een dergelijke reis zijn reeds onder die loupe genomen. Men) heeft het plan geopperd een direc te reis van Duitschiand naav Tokio te ondernemen, 'met een verblijf van veer tien dagen in de Japansche hoofdstad, waarna de terugreis wiordt ajanvaard. Het luchtschip kan dan gebruikt wor den als hotel voor de reizigers, 't liefst met ontbijt en diner inbegrepen, terwijl het af en toe korte toichten boven Tioikio, Zou) kunnen doen. - Voor de rechtbank te Brugge is de zaak begonnen tegen een Nederland- schen vlieger, wonende te Amsterdam, die in Augustus op de Belgische kust zoo laag vloog, dat hij met het onderstel van zijn vliegtuig een jonge vrouw ter aarde wierp en doodde. Verdachte worl^t verdedigd door mr. Vermeylen uil Brus sel. De rechtbank zal op 17 December' a.s. vonnis wijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1