ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nuttige Geschenken „DE STAD PARIJS" §topai4lx WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 EERSTE BLAD De geheele maand December gratis Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buiteni. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTEE8 Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13286 ADVERTENTIEN van 1—3 regels 60 cent,"' van 4 'regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. en iets nieuws vindt U bij ons. In Handschoenen, Shawls, Slipovers, Zelfbinders, Overhemden, Zakdoeken, Bretels, enz. Leuke verpakking. Poststraat, Zierikzee. De brand van het Kristallen Paleis Achttien millioen gulden schade Gasontploffing veroorzaakte de ramp De geweldige brand, die Maandagnacht te Londen het Kristallen Paieis beefit verwoest, duurde tot Dinsdagmorgen 4 uur Toen kon de bramdlweer inrukken en bleven er nog 10 in actie voor na- blussohing. 'sNadhts om 3 uur waren er nog "duizenden menschen aalnwezlig op den heuvel van Sydenham, vanwaar men een prachtig gezicht op het bran- dendJe gebouw had. Tengevolge viao den krachtige» Zuiden iwidd! sloeg het vuur over naar den Noordelijke» vleugel, w'aar- van de nieiu'we bogen instortten. De boeide torens, /die afzonderlijk staan" van het hoofdgebouw! bleven behiouilieni. De verwoesting in het gebouw is echter zeer groot. Weliswaar was het gebouwl met zijn inboedel voor ide volle waarde verzekerd, maar er is todh een ©nber- stelbaar verlies geleden dloor het ver loren gaan van het manusc'ript van de orgelmuziek, welke gespeeld is op het Handel-festival van 1859. Dit Handel - iestival was voorafgegaan door eenvojotr- loopige uitvoering in het Kristallen Paleis in 1857. Daarop volgde het eeuwfeest van 1859 en sindsdien zijn de Hanidel- festivals geregeld, meestal om [dfe drie jaar, herhaald. Voorts lijdt Idle televisiemaatschappij' van Baird Idjoor den brand groote schade. Het laboratorium voor onderzoekingen dezer maatschappij is totaal verwoest. Negentig procent van haar uitrustig heeft de maatschappij verloren, alleen [de pro- duidtieafideeling is gespaard gebleven. De oorzaak van den branld is nog on bekend. De (directeur van het gebouw1 denkt aan een gasontptoff'iing. Hij heeft verklaard, Idat de Verzekering slechts een deel van Ide w'aarde van het gebouw dekt. De jnenigte, die 's nachts op fdfe been was, schatte men op Verscheidene hon derdduizenden. Het v|uur greep zoo snel om zlich heen, dat mlusicti, (die in het gebouw aan het repeteeren waren, amper gelegenheid hadden een goed heenkomen te zoeken. Twintig minuten na de ontdekking van den branld' stortte het front Van de groote micfdfenhal reeds in. Voorloopig mog niet te domtrioileeren schattingen ramen de schalde op twee millioen pond sterling. HET LEVEN IN MADRID Te kort aan voedsel Sedert hun aankomst te Madrid heb ben de Britsche parlementsleden de stad geïnspecteerd om een indruk te krijgen van de door de bombardementen aan gerichte schade en zich een meening te vormen over de vraag, in welk tem;- po de ontruiming der stad door de non-combattanten moet geschieden. In een telefoongesprek met Londen deelde een der parlementsleden mede, dat er in Madrid een groot tekort heerscht aan levensmiddelen en dat zelfs in het hotel, waar de Britsche parle mentsleden logeeren, geen vleesch of groenten aanwezig zijn. Het voornaamf- ste gerecht op het menu bestaat uit grutterswaren. De toestanden zijn voor de armen werkelijk vreeselijk en de sta tions der ondergrondsche zijn vol vluch telingen, die daar in rijen liggen te slapen. Zij, die zich vanaf heden op ons Blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand December gratis DE DIRECTEUR VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN Volgens mdeedeelingen uit welingelich te kringen, hebben de parlementsleden besloten een telegram te doen toekomen aan de hoofden der Emgelsche en Frah- shec regeeringen, waarin gevraagd wordt dat ieder dezer regeeringen een duizend tal vrachtauto's ter beschikking zal stel len ten dienste van de evacuatie van Ma drid. Naar de „Times" uit Valencia verneemt zijn in de afgeloopen weken volgens een rapport van de betrokken autoriteiten; 250.000 personen uit Madrid geëvacueerd. Vrachtauto's uit Valencia en Barcelona en vele andere steden hebben daartoe medegewerkt. Barcelona had een heele karavaan taxi's geleverd. De geëvacueer- den zijn over verschillende steden ver deeld en velen van hen zijn naar Kata- lonië overgebracht. Noord- en Zuid-Amerika zullen dè vrede handhaven Een voorbeeld voor de Oude Wereld President Roosevelt heeft gisteren te Buenos Aires de Pan Amerikaamsdhe Con ferentie geopend met een re,die, waarin hij lO'jm. zei de: „Ik geloof, dat (die republieken der nietuWe iwlereld idle oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van ide oorlogs- datastrofe. Ik ben er van overtuigd, id,at de volken in vréde wemsdhen te leven, maar de leidlers en de regeeringen nem/ep. hun toevlucht tot den oorlog. Wij kun nen hierbij niet lijdelijk toezien. De vre de kan slechts worden gehandhaafd, in dien 'wiij' aan Zijn handhaving onz'e beste krachten wijden. Op u is idle hioiop van millioenen iju minder gelukkige lamldfen gevestigd. Aan gene zijde van (dien Ocieaajn zien wij Iwlereldidjeelen, die verscheurd worden door 'de oude haat en fanatisme. Wij weten dat in alle landlen snel be- w'apend Iwforfdit en dat millioenen man nen en vrouwen hieraan medeWlerken. Wij1 wieten, dat Idle naties, die zich aan deze (dwaasheden schuldig maken, den/ dag zullen beleven, waarophun (Wa penen gekeerd zullen worden tegen hun buren of w aarop hun wieinig soliede eco nomie als een kaartenhuis ineen, zal stor ten. In beide gevallen zullen wij Idiaarva» mede te IJjjd'en hebben, ook als wlij' niet in den oorlog betrokken Wlordten, De dwaasheid van een gropten oorlog zou ons ^elz'ijn op duiz'enld iwiij'zen be dreigen. Ik heb vertrouwen, d'at wlij' de puidie w'ereld kimnen helpen bij het voorkomen van een oorlog. Het' is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Amerijtaansche Staten zelf te verhinderen en, het beste mildldel daar toe is de versterking van iden clonstitu,ti- onneejen, democ'ratisehen regeeringsvorm opdat idle demociratische bestuursvorm in de geheele wereld gerechtvaardigd worde. DE ZESDE STORM Thans uit het Noord-Westen Hoogwater - Scheeps- ongelukken Nu de winid; 'gisteren wederom met stormkracht woei, dezen keer uit ',die gevreesde richting Noordwest, mag er wel even op gewezen worden, id|at wij er in November, wat dat betreft, vrij goedi Zijn afgekomen. Bijna 14 dagen geledien op Woensdag iden 18den, woei boven de Noordzee een NN.O. storm. Daarvoor was het irygp Maandag den 9de», dat het pit een meer normale richting stormde, n.l. uit Zuidwiest. November heeft er idus slechts twee gehad. In October Wias er een periode van vier dagen (17—20), waarin het eenigie malen stormde, eerst uit Z.W., later uit N.W.; terwiijl op den 27sten van die maand /die zeer 'hevige Westerstorm plaats vond. Tenslotte 1ot September teruggaande, moeten w'ij den vroegen, storm van dep 7den vermelden. Zoo v^as het thans de Zesdje keer in dit najaar, Idjat de Noordzee en onze kust door storm geteisterd1 werden. Noorsch tankschip bij IJmuiden gestrand Het Npprsjche dubbelschroef mlotor- tankschip „O. A. Knudsen" is bij' het vertrek [uit IJmuiden binnen ide pieren onklaar gelpopen en tegen dep Zuidler- 'Strekdam geraakt, vanwaar het schip niet op eigen kracht 'kon vlot komen. Deze bijna 10.000 bruto ton metende bioot had in Amsterid|ahi een lading ben zine en petroleum gelost en was nu iP ballast op wieg naar Aruba pm1 een nieulw'e lading in. te nemen. Een drietal sleepbopten 'brachten tros sen over, maar kionden de kast niet vap den strekdiam krijgen. Hooge waterstand bij Texel Die springvloed en Ide storm hebben, ook het water rondom. Texel buitenge woon 'ho.og opgestuw'd. De eerste boot, die om 6 uur 's mor gens van Texel naar Den Helder moest vertrekken, kon niet uitvaren, .aapge- zien ook de kajde te Den Helder onder water stond en ide passagiers daardoor niet in donker van boorld kopden gaan. De noordkust van Texel heeft eveneens met hoiogen waterstand te kampen. Het poldertje „De Volharding" staat geheel onder water. De dijk in Iden polder „De Eendracht" Wö.rdt ernstig bédxeigd, Zoodat men hem o.p verschillende plaatsen Idlopr zand zakken tracht te versterken. In en 'dijk bevinden zich gatetri van tien toit twaalf' mieter breedte. Het aan- j tal groote gaten bedraagt 28, terwijl ook nog kleinere openingen in den jdiijk Zijn geconstateerd. Sommigen jzjijm Zoo diep, idat een deel van de kruin is weg gezakt. In veertig jaar heeft het water rond Texel niet zlooi hopg gestaan. Russisch schip in nood Het Rjyissische stoomschip „Balhash", dat op 27 November van Portishead is vertrokken met bestemming Leningrad, I kwiam Dinsdagavontö'. op de Noordzee ter hoogte van den Nieuwen WaterWeg in 1 moeilijkheden te verkeeren. I De sleepboot Oostzee', waarmede een j bergingsdontract is afgesloten., vertrok uit den Nieuwen W.a ter fweg om1 het schip binnen, te sleepen. Nader Werd. Woensdagmorgen gemeld: Om half 3 Dinsdagnacht verkeerdle het schip op circa 50 meter bewiesten den Nieuwen Watertoog nog steeds in. een gevaarlijke pr. -itie. De „Oostzee" was er toen nog niet in geslaagd eeU verbinding met het schip! to.t stand te brenigenl. Hoewel het anker hét nog steeds haidl kunnen houden, maakte men zich te Rot terdam toch ongerust over Iden afloop aangezien de storm onVerminld|erd aan hield, zelfs nog iets erger was géwlordbn en bij het breken van de ankertros ide „Balhash" in een oogwenk op de klust zou Zitten. Naar schatting meet het stoomschip 2100 ton. Het heeft klaarblij kelijk' gepoogd in IdJen Waterweg vopr den storm een toevlucht te zoeken.. Provinciale Staten van Zeeland Vergadering v.an Dinsdag 1 December. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren de Feijter en van Duin, beide met ken nisgeving, wegens ongesteldheid. De Voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, sprak daarna als volgt: „Bij den aanvang van deze zitting is het mij' «ene behoefte in Uw midden te memoreeren de blijde tijding, welke ons volk voor eenige maanden heeft be reikt, toen bekend werd gemaakt de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard van Lippe Bies- terfeld. Die heugelijke mare bracht ongekend groote vreugde en oprechte dankbaar heid bij ons volk in zijne breede lagen en niet het minst ook bij de ingezetenen van deze provincie, die door zulke hech te banden v;am lieflde en trouiw verbon den zijn aan het Huis van Oranje. De geestdrift, welke zich in de dagen tna 8 September van ons volk heeft! meester gemaakt en die op zoo spontane hartelijke wijze tot uiting is gekomenj bewijst, welk eene ruime plaats onzei Koninklijke Familie in het hart harer on derdanen inneemt. Van harte verheugen wij ons over het groote geluk, dat ons Vorstenhuis^ idat gedurende de laatste jaren door zulke zware slagen is getroffen, thans •weer is binnengetreden. En daarnaast gevoelen Wij innige dankbaarheid, dat God het jonge vorstenpaar tot elkander heeft gebracht en tot eene echtverbin-j tenis heeft doen besluiten Het wil mij voorkomen, dat Uwe ver gadering, alvorens met hare werkzaam heden aan te vangen, van harte met mij wil instemmen, als ik hierbij de beste wenschen uitspreek voor het toe komstige Bruidspaar en uiting geef aan ons aller hoop, dat het aanstaande hu welijk moge strekken tot geluk van ons geliefd Oranjehuis en tot een zegen van het geheele Nederlandsche Volk". De leden, uitgezonderd de S.D.A.P.-'ers gaven blijken van instemming met de door allen staande aangehoorde woorden van den Commissaris. De N.S.B.-'ers de den het met hun bekenden groet en het roepen van „Houzee". Van. andere zijde hoorde men „bah" roepen. Na onderzoek en goedkeuring der ge- loofbXieven werd tot toelating van den opvolger van den heer V. G. Laernoes, den heer H. van Mazijk uit Sluis be sloten en nam deze na het afleggen van den eed zitting. Onder d'e ingekomen stukken was het adres van de Kamer van 'Koophandel! te Middelburg inzake toepassing van de verordeningen tot het weren van inbreu ken op natuurschoon in Zeeland mei! betrekking tot het plaatsen van reclame borden. De voorzitter stelde voor dit voorf kennisgeving aan te nemen. De heeren Dekkers en Onderdijk had den daartegen bezwaar en met 31 tegen 9 stemmen werd besloten het naar de afdeelingen te zenidjen. Bij een verzoek om subsidie voor de borgstellingsfondsen voor de Zeeuwsche eilanden en voor Zeeuwsch-Vlaanderen, stelde de voorzitter voor dit in handen van Ged. Staten te stellen om bericht en raad. De heer Goossens vond dat het jam mer zou zijn als men nu zes maanden op antwoord moet wachten,en daar door de gemeentebesturen hun houding ook niet zoo makkelijk kunnen bepalen. De voorzitter zeide, dat het verzoek dateert van 18 November. De heer de Pauw acht zes maanden wachten toch ook lang. De voorzitter zegde nader overweging tot vlugger afdoening toe. Alle voorstellen werden naar de af deelingen verwezen. Na het trekken dier afdeelingen, zeide (de heer Mes, dat het hem voor kwami dat het gewenscht is, dat de voorstel len van de commissie ad hoe inzake (de pensionneering van de leden van, Gedeputeerde Staten en betreffende de motie's Dekker en Onderdijk inzake in- compatibiliteiten ten aanzien van het lid maatschap van Ged. Staten, niet door ide afdeelingen, maar door de staten in plena worden onderzocht. Dit vond bezwaar bij dsn heer Dek ker, die zeide, dat men dan toch het zelfde weer krijgt in openbare verga dering. Besloten was eerst in de afdeelingen deze kwestie te bespreken. Zoo noodig kan men dan weer alle samen komen. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 22 December, \v0«st totU Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waaiom TJw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. Roosevelt opent het Pan-Ameri- kaansche Congres De brand in het Kristallen Paleis te Londen gebluscht Openingszitting der Staten van Zeeland Storm en hoog water langs onze kusten Laffe moord te Leek Sport in 't kort Aanvankelijk zachter Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770,1 te Toulioiuse Laiagste 730,8 te Hernösiand Verwacht tot den aivOnd van 3 Dec.: Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid westelijke wind, betrokken to.t Zwaarbe wolkt, af en toe regen, aanvankelijk! iets zachter. Zon op: Zon onder: 3 December 7.52 15.48 Hoog- en laagwafter Ie Zlerikxee Hoogwater s Laagwater 3 December 5,36 18,03 11,23 23,49 KORTE BERICHTEN in een brief aan Blaim verzoekt de Fransche afgevaardigde Rollin de regee ring te verbieden, dat Fransche onderda nen dienst nemen im Spanje, op straffe .van verlies hunner nationaliteit. Roilli'n stelt de regeering voor, van het Fransche staatsburgerschap vervallen te verklaren hen, die in ide toekomst bij1 de Spaansche troepen dienst nemen en hen, die na reeds dienst te hebben genomen, hiervan niet binnen een door de regeering te stel len termijn zoiuden afzien. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1