IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 OPGEN ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Last van verstopping M.S.S .-cachets De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenL p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M. J. KOSTEB UitgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13285 ADVERTENTIEN. 13 regels 60 cent, van 4 van 1if regels t>U cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 140 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Franco's opmarsch naar Madrid gestuit De bevelhebber van het volksfrontleger, dat te Madrid hardnekkig weerstand biedt tegen de aanvallen der fascisten en Car- listen e.a., generaal Kleber, een Cana dees van geboorte, heeft verklaard, dat de Spaansche hoofdstad het graf der fascisten wordt. „De vijand heeft in de eerste periode van den burgeroorlog ge vochten met een hoeveelheid oorlogs materiaal, die verre onze krachten te boven ging. Toen zij echter de poorten van Madrid bereikten, kregen zij een harde les. Zij slaagden- er allerminst in met hun artillerie en luchtmacht suc cessen te behalen. De vijand staat thans op het punt om ineen te storten en bin nen enkele dagen zullen wij er getuige van zijn, dat zij niet meer in staat zullen zijn hun Moorsche troepen in be dwang te hóuden. Dan zullen voor ons de glorieuze dagen van Juli terugkee- ren en zal het Spaansche volk het ge noegen smaken in het einde van dit! jaar de overwinning te behalen. Om dit te bereiken, moet het echter meer ver trouwen hebben in éigen krachten, meer strijd dus en bovendien moet het aan alle fronten in Spanje grootere activi teit aan den dag leggen". Vliegtuigen storten omlaag Het ludhtwapen speelt ook in den gri- welijken burgeroorlog, die Spanje reeds maanden teistert een groote rol. Vooral •wat het bombardeeren van steden, stel lingen en Vliegvelden betreft, maar ook wordt in ide lucht boven Madrid de strijd gevoerd Van machine tegen ma chine Amerikaansdh journalist vertelt er het volgende -van: Boven onze hoofden raast een eskader. Het zijn vijf' bommenwerpers. Eenige hin derden meters daarboven vliegen 9 snelle jagers. In het rond van ons prismaglas hebben wij de bommenwerpers gevangen. Daar scheiden zich van ide toestelllen kleine, Zwarte voortaérpen bommen! Binnen. ee<n halven minuut vallen er twin- bommen. Plotseling schieten uit de wolken vier andere toestellen. Zij' zijn heldergroen van kleur met rpode letters beschilderd Madrileensche tweedekkers! Toestel len van de witten, herkenbaar aan ide zwarte kringen, jagen achter hen aan. Maar dan verschijnen er nog meer vlieg tuigen v^n de verdedigers, zoodat er tenslotte meer toestellen van het volks front dan van ide nationalisten in de lucJht ziijn. De volksfrontmachines zijn snel. Zij zien er volkomen nieuw uit. Plotseling stort een toestel van de nationalisten omlaag de madhitne schijnt op haar propeller te staan. Een dappere manoeuvre? Ieder oogenbitk verwachten wij, dat ide piloot Zijn toestel iwieer naar boven zal stu/ren. dan moeten wij erkennen, dal wij ons vergist hebben Dat js geen manoeuvre meer dat is een do-ofdelijke val; deze brulllende motor zingt izfijn laatste lied. Ais razemld stort de Zilveren vogel Ide laatste 150 meter omlaag en verdwijnt id-an 90 meter voor onze oogen adhter een. huis in de aarde. Tw'ee levens zijn uitgedoofd. De strijd daarboven is echter nojg niet ten einde. Woedender (nog cirkelen de zilveren en groene (Vogels om elkaar heen. Een bevindt Zidhi daaronder, die ons in het bijzonder opvalt. Het is een van de geheimzinnige nieuiwe Russische toestellen, half bommenwerper, half ja ger. En dan stort er weer een toestel omlaag; het is een kleine bommenwer per van de volksfronttroepen. Steeds sneller valt de machine en idjaU gebeurt er 300 meter boven de aarde een won der. De piloot springt over boord, hij Imaakt zich Vrij en, wat niemand verw'acht had: id-e parachute opent zich. De wind is den piloot gunstig gezind. Hij zweeft over de loopgraven dier nationalisten heen en komt over het dal van (d'e Mianzainares in de huiZenztee van. Madrid terecht". »Op aarde is plaats voor allen« Roosevelt in het Braziliaansche Parlement JIM MOLUSON, die onlangs den sprong over den Oceaan volbracht en daarna met plannen rond liep in recordtijd naar de Kaap te vlie gen, is Zondagmorgen, vergezeld van den Franschman Edouard Corniglion Molyv nieiymet de „Miss Dorothy," naar Kaap stad vertrokken. oorlog. Op de wereld is voor aller* plaats, zonder dat men elkander op de teenen behoeft te trappen. Gelukkig is het Amerikaansehe continent vrij van oude vijandschappen, welke den anderen Wierelddeelen zoo veel ellende hebben gébracht. Er bestaat geen inter-Ameri- kaansch geschil, dat niet langs vreed- zamen weg zou kunnen worden beslecht. De Amerikaansehe naties kunnen de be schaving geen gro-oter dienst bewijzen, dan door den vrede naar binnen en naar buiten te handhaven .en door zich voor altijd van ieder oorlogsgevaar te bevrij den. Met dit doel is de Pan-Amerikaan- sche conferentie te Buenos Aires bij eengeroepen. De rest der wereld geeft een grimmig beeld van legerkampen en van dreigende geschillen. In deze sfeer van bezorgdheid in de geheele wereld hebben, aldus Roosevelt, de Amerikaansehe Staten den plicht en de taak zich bewust te worden van hun groote verantwoordelijkheid en op hun werelddeel besluiten te nemen voor een onschendbaren vrede. In het laatste deel zijner rede betrok de president ook Canada in het Ameri kaansehe continent en gaf hij uitdrukking aan de overtuiging, dat ook de Cana- deezen hun .eigen leven wenschen „vrij; van veroveringen en vrij van vrees voor veroveringen". Hoe steviger de vrede in dit deel der wereld wordt geconsolideerd, ihoe beter het ook voor de rest vani de wereld zal zijn". Prof. Obbink zal huwelijk van Prinses inzegenen Thans kan met zekerheid wtord'em ge meld, dat de hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, (het huwelijk van Prinses Ju liana en Prims Bertihard zal inzlegenen. Tevens zal gedurende den diejost de o,uid-hofprediker, ds. W, L. Welter, die 87 jaar is, een at'tief' aandeel nemen in de ceremonie. Op welke lujij'ze een en ander zal wlorfd'en gearrangeerd, is (nog niet bekend. Ook staat het uur, waarop het |h|uiuelijk jwbrdt gesloten nog niet vast. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Eindhoven Het ^bezbek van H.K.H. Prinses J,uliana en Z.D.H. Prins Bernhard aain Eindhoven, is kortweg als een onafgebroken gejubel te kenschetsen. Dat begion, toefn (het Prin selijk paar de grens van Idie gemeente naderde: toejuichingen golfden uit de schare van tienduiZenldiejn langs den weg mee tot het Stadswanld'elpark en die tienduizenden, blevetn wachten, om Prin ses en Prins weer op even hartelijke wijze uitgeleide te idben, nadat Prinses Jiuliana het radio-monument had ojnthuld en Prins Bernhard ee|n gedenksteen had gemetseld in |die ijundamentefn Van het observatorium tveer astronomische en me teorologische doeleinldien. »Op eens bleef zij staan* In tegenwoordigheid van den president De klepel der stormklok geboeid en de voornaamste politieke kopstukken van Brazilië heeft president Roosevelt op doorreis naar. Buenos Aires, waar hij het Pan-Amerikaansche Congres gaat bij- jwonen, tijdens een oponthoud te Rio de Janeiro in de ver. verg. van de staten- generaal, een toespraak gehouden, waar in hij wees op den verregaanden afkeer van het Amerikaansehe volk tegen den laten gieten, welke klok op 12 December a.s. in het R.A.I.-gehojuw te Amsterdam „het nieuwe herboren Nederlajnldf' zou moeten inluiden. Dezer id;agefn is de klok gereed gekomen en aan ide N.S.B. af geleverd. Op bevel van ir. Mussert wlo.rdt die klok thans op eer met vier .paarden bespannen wagefa en begeleid idoor der tien Amsterdamsche N.S.B.-ers gékleed,' in een soort chaiuffeursuiniform met kop pel- en schouderriem naar Amsterdlam vervoerd, waarbij' overal onidlerlwleg strooi biljetten worden verspeld', opider het mot to: „De Stormklok luidt". Vrijdagavond.' arriveerde de wiagen niet de stormklok te Bréda. Eenige N.S.B.- ers staken de bazuinen olm :de aankomst aan te kondigen, maar zij hadden blijk baar buiten de Bredasche politie gere kend, Idfie wagen en N.S.B.-ers meenam naar het hoofdbureau van politie, waar behalve een procesverbaal wegens het minziek maken op id en openbaren weg Zonder vergunning van B. en W. tegen de 13 N.S.B.-ers proc'esVerbaal wérd1 op gemaakt wegens overtreding van het unifiormverhod. Tenslotte zijh in af wachting van hot oordeel van dé justitie omtrent het .al of niet tol uitdrukking brengen van. een staatkundig streven wa gen en klok in beslag gefoomen. Glazen wasschen met een breekijzer! Een reeks inbraken tol klaarheid gebracht De Rotterdamsc'he centrale recherche is[ er in geslaagd een heele reeks van zeer brutale, daar ter stede gepleegde inbra ken' op te helderen. De daders, die ter zia- ke van één inbraak reeds waren opgeslo ten hebben, naar mate er meer bewijs materiaal tegen hen werd samengebracht, telkens opnieuw een bekentenis afgelegd, met dien verstande, da.t Zij' bekenden al hetgene wat de politie reeds met groiote zekerheid vermoedde. Voor het overige bewaarden zij' een diep stilZw'ijgen. Thans staat reeds vast 'de hoofdperso nen de gebroeders van O. en J. H. tezamen en in vereeniging. ten minste 15 inbraken hebbehigépleegd, |d|at de berucjbte P. hen ten minste één keer daarbij heeft geholpen en dat op,k de beruchte W. S. en L., die al meermialen wegens inbraken Ziji* veroordeeld1, ten minste één keer assi stentie hebben verleend. Deze zes perso nen zitten thans wegens inbraak of mede plichtigheid daaraan in het huis van be waring opgesloten. Het systeem der ruitenzeemers Nadat men 'de daders had geknipt, is de icentrale recherche blijVen speuren naar de buit, met het resultaat, 'dat nog vier personen wegens heling, onder wie één vrouw, Zijn aangehouden en opgesloten en ook deze vier hebben, wat wel merk waardigi is, omdat het in strijd is rnïet het gebruik, een volledige 'bekentenis afge legd. Een groot gedeelte van het gtestolené is achterhaald en in beslag genomen. Van O. en zijh broer traden ,op als glaZemwiasschers. Op klaarlichten dag kwamen zij met hun wlagen met ladders voorgereden bij' het pand;, waar de fa milie met vacantie (uitstedig iwias. Alsof zïji de ramen gingen, Zeemetn, plaatsten zij: een laddier tegen den gevel, hetgeen (uiteraard geen adhtertjjo'dht wékte. Een van hen klom in Zijin witte pakje naar boven, maar in Zijn emmer was geefn water met spons en zeem, maar een breekijzer, dat hij ondier een van de vensters plaatste. In eeln ooigWéhk had bij' op die manier het raam open en weldra (wias hij naar binnen geklommen, wiaarna bij het raam wéér sloot- Eén Van Zijn handlangers beklom vervolgens den ladder en hij kwam met het em mertje w'eer beneden, twlaarna Ide ladder wérd Weggenomen. Terwijl die inbreker in het pand zich' heel rustig hield', ver trokken de handlangers met den ladder- wégen. Later Wwlamen zij terug; hun kameraad opendie dan van binnen de straatdeur en op hun gemak zochten de Id/rie mannen: d-an uit, wat van hun was. Op 14 December zat het 5 jaar geleden Zijn, dat ir. Mussert de N.S.B. oprichtte Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft de „leildfer" bij de firma Petit en Fritsen te Aarlerixtel een bronzen klok van 3500 kilo ter hoogte van twee meter met een middellijn van. da. 1,60 méter Neem de bochten met kalme vaart Zaterdagnacht} is een auto: met vier per sonen op den Middenweg te H,eer-Hu- gowaiard (N.-H.), doordat de bestuur der Ide boéht ter plaatse met te groote snelheid nam, tegen een boomi gebotst en vervolgens gnootendeels vernield in een sloot terecht gekomen. Alle inzitten den werden door glasscherven gewond. Voor in den wagen gezeten iwiaren de heerj P. S. uit Spierdijk en Idiens verloofde mej. C. Bi. uit Hoogwoud, terwlijl zich op de achterplaatsen ide heer C. S. en dien9 zuster Cath. S. beiden eveneens uit Hoog woud, bevonden. Allen slaagden erin, Uog ivioor er hulp kwam opdagen, uit Ide auto 1 te kruipen. De twee verloofden zakten I daarop bewusteloos ineen. Het meisje had een hersenschudding opgeloopen. Beiden vertoonden vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. Aangezien de geneesheer adviseerde, dat zij niet mochten wor den vervoer!,d is het tweetal in een nabij gelegen woning binnengebracht. De beide andere personen, die snijwon- den hadden gekregen, zijn naar hun wo ning vervoerd. MIKLAS HORTHY, de Hongaarsche Rijksbestuurder, is Zon dagmorgen, na zijn bezoek aan Italië, op doorreis naar Hongarije, Zondag te Weenen aangekomen, waar hij door den President Miklas en den premier Schusch- nig ontvangen werd. Zes auto's botsen op elkaar Op den Rijksstraatweg te Wassena ar zijn Zaterdagavond zes auto's met elkaar in botsing gekomen. Uit de richting Den Haag kwam een groote zeswielige vrachtwagen, bestuurd door iemand uit Amsterdam. Deze werd 'achterop gereden door een bestelauto uit Rotterdam op het oogenblik, dat de zeswieler een langs den weg staande defecte auto uit Amsterdam passeerde. Uit de richting Leiden naderde een per sonenauto, bestuurd door iemand uit Lei den en deze kwam in botsing met de bestelauto, die door den schok den 6- wieligen vrachtwagen een fikschen duw gaf, waarvan ook de langs den weg staande defecte auto de nadeelige ge volgen ondervond. Vlak achter de personenauto reed een expeditie-auto, bestuurd door iemand uit Amsterdam, welke tegen voorrijder, die plotseling zijn snelheid verloor, botste. Een uit de richting Den Haag komende personenauto kwam het halve dozijn bot sende auto's volmaken, door tegen de reeds aangerichte ravage te rijden. Alle auto's werden beschadigd. Vier moesten er worden weggesleept. De twee overige konden op eigen kracht haar weg ver volgen. De acht personen, die in de wagens zaten hadden geen van allen eenig letsel. Als een muls In de val Een sluiswachter aan de Zuid-Willems vaart kreeg Zaterdagavond van verschil lende schippers berichten dat bij S c h ij m- del (N.-Br.) de scheepvaart hinder on dervond van een verkeersobstakel in 't vaarwater. Onmiddellijk toog men op onderzoek uit. Bij peiling ontdekte men het voorwerp, dat de scheepvaart belem merde. Een kabel werd aan het voor- j werp vastgehaakt en dotor middel van een motorlier omhoog geheschen. Het bleek 1 een auto te zijn. De veldwachter van j Mierloo, die het bergingswerk leidde, zag tot zijn schrik, toen de auto halverwege uit het water te voorschijn kwam, dat zich achter het stuur van de wagtenj nog de chauffeur bevond. De politieman trachtte het portier van de auto open te rukken, doch dit bleek door de zware averij onmogelijk. Eerst nadat men het dak van de auto had stukgesneden, kon men het slachtoffer bevrijden. Toen men den verongelukte aan wal had gebracht, Ibleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het horloge van den verongelukte, de 30-jarige G. Knapen te Tilburg, is op circa half twee blijven stilstaan, waar uit men meent te mogen concludeeren, dat de heer Knapen Vrijdagnacht om'- streeks dien tijd in de Zuid-Willemsvaart is gereden. Om gezond ie blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé! 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 «tuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. 9 9 9 9 9 De strijd in de lucht boven de Spaansche hoofdstad „Op aarde is plaats voor ieder een", zegt Roosevelt 9 Jim Mollison met de „Miss Dorothy" naar Kaapstad Prof. Obbink zal het huwelijk der Prinses inzegenen. Winkelweek te Bruinisse en Nieuwerkerk Sportuitslagen Hagelbuien Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 771.2 te Toulouse Laagste 728.1 te Ona. Verwacht tot den avond van 1 Dec.: Matige tot krachtige, later afnemende, Westelijke tot Noordwestelijke wind, ne- tvelig tot zwaarbewolkt, noig regen-, later hagelbuien, iets kouder. Zon op: Zon ouder: 1 December 7.49 15.49 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee HoogwaterLaagwater 1 December 4,12 16,36 9,44 21,57 Woedende stier valt veehouder aan Toen de lanidtoioaiwér Verbéten' te Lin den (N.B.) bezig1 was in idlen stal bet vee te voederen, werd' hij plotseling aangevallen door een stier. Het woeste dier nam hem op de horens en wierp hem in een ihioek, waarna hel hem met de hoorns en pooten bewerkte. Op het tu mult kwiamen zijn tlw'ee zjcuons toeloopen, die er met groote moeite in slaagld|en den stier te overmeesteren en hun vader te bevrijden. De landbouwer, die het bewustzijn had verloren, iwlas er leelijk aan toe. Hij bloedde uit verscheidene wonden en had), Zooals later bij genees kundig ohdierzoek bleek, z'ware inwendige kneuzingen, bekomen. De toestand van het slachtoffer is hoogst zorgwekkend. Penningmeester aangehouden De politie te Volendam heeft een onderzoek ingesteld, naar de vermoede-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1