ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kim opösmo] DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 zierikzeesche courant HINDERWET BEKENDMAKING. AANBESTEDING. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Last met Uw stoelgang? M.S.S .-cachets De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee fl,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteurs M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13282 ADVERTENTIEN. van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma Gebroeders C. en A. VAN VELTHOVEN te Zierikzee, om vergun ning tot het plaatsen van een electro motor van 3 P.K. voor het aandrijven van een lintzaagmachine in de werk plaats aan de Lammermarkt, wijk B 268-269, kadastraal bekend in sectie A, no. 2659. Op Woensdag 9 December a.s., des nam. 2 uur, zal in het Raadhuis ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn 2)ij, die niet overeenkomstAj' Art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVEN- BEPA^LDEN DAG VOOR HET GEM.- BESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUN BEZWAREN MONDE LING TOE TE LICHTEN. Zierikzee, 25 November 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op V r ij id a g den 11 e n December 193 6, des namiddags te 2 uur, in het openbaar, bij enkele inschrij ving, ten Raadhiuize, zal worden aan besteed: Het aanbrengen eener voorziening aan de fundeering van den kaaimuur aan het Luitje en daarmede verband houdende werkzaamheden. Aanwijzing zal geschieden op Maan dag den 7 e n December 1 93 6, d es namiddags te 2.30 iuur, ter plaatse aan het Luitje; inlichtingen worden verstrekt, tot den idag der aanbesteding, iederen werkdag van 9—10 uur, aan het bureau van gemeentewerken. Bestek en teekening zijn tegeja betaling van f 1 verkrijgbaar ter gemeente-secre tarie. Zierikzee, 25 November 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Een verklaring van Largo Caballero „De regeering van de Spa-arische repu bliek", ald,us Largo Caballero-, „is geens zins van plan in Spanje een Sow jet- Russisch regime te vestigen, zooals in het buitenland. Het voornaamste doel van ide huidige regeering bestaat hierin, het parlementaire stelsel van de republiek, zoo-als dit idoor de grondwet, die het geheele Spaamsche vo-lk uit vrijen -wil heeft Aanvaard is vastgesteld, te hand haven. De opstandelingen idaarentegein Zijn de spreekbuizen van het fascisme en het ahti-parlementarisme. Zij- hebben een bur geroorlog ontketend, onder de vlag van het fascisme en tallooze w'reedhedten te gen intelle-cJtueelen bedreven; vioorts te gen allen, die id'e wettige regeerinig) trioluiw zijn gebleven. Öo-k zijn z'ij er niet voor teruggedeinsd' duizenden boerente vermoorden. Het regeeringsprograimm-a heeft tot doel a'ie democratische krach- dein, die de parlementaire vrijheden, te- gein de dictatuur van het fascisme willen verdedigen, te v-ereenigen. Bij de volgen de bijeenkomst van ide Cortes, die binnen kort te Valencia zal worden gehouidieo, zal deze eenheid tusschen regeering en de groote meerderheid van het volk tot uitdrukking komen". De strijd om Madrid Te Londen ontvangen telegrammen uit Spanje geven aan, dat, ofschoon zich geen enkele feitelijke wijziging heeft voorgedaan in idie positie van Madrid de wijk van ,de Calle de Valle Herm-oso in het Westen van. de hoofdstad, zoo zwaar gebombardeerd'; is door de artil lerie, dat zij' geheel veriaten is. De nood toestand zou, voor Ide burgerbevolking! ernstiger worden. Een Iderde deel van de non-counbattante inwoners zou. thans zijn vertrokken. Andere berichten mel'dten, dat derechit- sche troepen na de bezetting van ide z'.g. modelgevangenis alie huizenblokken van de Calle Princesa veroverd en Zijki zij thans doorge/dhongen tot Plaza Espanaor en de Plaza Oriente. De strijd gaat thans hoofdzakelijk om het in een vesting ver- anderdie koninklijk paleis. Het agentschap Fabra seint uit Va lencia, dat 970 gevangenen, die geëvacu eerd zijn uit (de -modelgevangen-is te Ma drid, in de gevangenis te San M-iguel de los Reyes, nabiji Valencia, zijn onder gebracht. Ze zijn vrijwel allen ou-d-offi- Cieren en zeer geoompromitteerden in den burgeroorlog. Zoo m-aakten z-e Id eel uit van de beruchte vijfde fascistische colonne, die met ide redhts-che troepen die thans ide hoofdstad belegeren, moes ten samenwerken. Onze Oost in 't gedrang Het Duitsch Japansch verdrag Imperiale politiek op eigen houtje? De diplomatieke redacteur van het En- gelsche blad „Evening Standard", beweert uit goede bron, bijzonderheden te heb ben vernomen over een" geheim proto col, dat als annex zou zijn toegevoegd aan het nieuwe Japansch-Duitsche ver drag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Nederlandsch Oost-Indië in Japansche en Duitsche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toebehoord aan Duitschland en geplaatst zijn onder Ja pansch mandaat. Duitschland zou afzien van alle rechten op de Mariannen, de Carolinen en de Marshal-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan* die gelegen zijn ten Noord-Oosten van -een lijn, die loopt door de Java-, de Soenda-, de Banda- en de Alfoeren zee. Deze lijn moet dan ook de respectieve economische belangensferen van Japan en Duitschland in Ned.-Oost-Indië aangeven, Waarbij Borneo en Celebes door het protocol als onder Japanschen invloed liggende erkend worden en Sumatra en Java onder Duitschland's invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er den nadruk op gelegd, dat de dooi' Nederland gevolgde open-deur-politiek in Nederlandsch-Indië alle vrijheid laat voor buitenlandsche indringing. Naar aanleiding van dit bericht, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het Londensche blad deel uitmaakt van de sensatie-p ers van Lord Beaven- brook. Zooals men weet, voert Lord Beavenbrook een imperiale politiek op eigen hand, waarin stemming makende geruchten als deze passen. Meer dan de gebruikelijke reserve te genover dit soort berichten is in elk geval zeker geboden. Horthy, den Rijksbestuur-der van Hongarije, is gisteren met -groot eer betoon door ld'e bevolking via/n, Rome ont vangen. Op het station was de Italiaan- sChe Koninklijke Familie en den Duc-e ter begroeting aanwezig. De Rijksbestuur der wias van twee Zijner ministers ver gezeld, -die in ihet Venetia-ansch Baleis een onderhould! hadden met Mussolini. Zondag hoopt Horthy in Weenen te zijn om bondspresident Miklas te cntmpisten. De Duitsche regeering heeft aan de Noorsche medegedeeld, dat het ten zeer ste verwonderd is, over de beslissing, te Oslo genomen, inzake de toekenning van den Nobel-vredesprijs (aan van Os- sietky).* Duitschland ziet wel in, dat de regeering van Noorwegen als zoodanig niet onmiddellijk voor deze beslissing verantwoordelijk kan worden gesteld, maar het betreft hier toch een besluit! van een Noorsche instai. \e, en dit be sluit is een bewuste, beleedigende pro vocatie van Duitschland. Paris Midi verneemt uit New-York, dat in een nachtrestaurant de graaf van Covadonga, zoon van den ex-koning van Spanje, plotseling opstond om zijn ver loofde, mej. Marta Rocqfort aan zijn vrienden voor te stellen. Zij is 22 jaar„ dochter van een tandarts en Cubaansche evenals zijn eerste vrouw, met wie de scheiding voor het overige nog niet uit gesproken is. Verkeerd verkeer Buiten, langs de 'hardie keien, Waar de Zware wagens rijen, Gaat het snelverkeer Zijn gang, Alle Jagen, alle nachten, Met vaak tonnen-zwiare vrachten, Veel te dmk en veel te lang! Op de paden, pal bezijden, Komt het ranke rijwiel rijden, Onbeschut en vogelvrij. In den -avonldl bij! 't passeeren Stuiven onderschei-dien keer en Auto's rakelings voorbij! Langs de glaidde, stalen staven Ligt <je weg soms ingegraven, En we 2ien den spoortrein niet, Die vanachter huizenblokken, Even aan het oog onttrokken, Snel en dreigend langs ons schiet! En de vraag blijft telkens open, Waar de wandelaar moet loop en, Dit probleem verstaat men z-óó: Hiji mag nog den w-eg betreden, D-at verbiedt -geen enk'le redten (Maar op eigen risiclo! 't Grootste deel vian heel oinis 1-an-dje Leeft geregeld op het kantje, Erg gejaagd vaak en vermoeid! Maar ook 't wegennet is waarlijk Met de jaren zeer gevaarlijk. Uit ziijn rij.japon gegroeid.! Telkens staan wij bij de stukken, En ontelb're ongelukken, Ernstig schokkend, meer en meer, Zijn de Idroevige getuigen, Hoe de ignondlslag door gaat bui-gen Van ons krakend snelverkeer In Argentinië is, volgens een Reu- terbericht in de „Times", een „demo^ cratische groet" ingevoerd als tegenstel ling tot den gestrekten arm van de fas cisten en de gebalde vuist der commiip nisten. Het nieuwe gebaar bestaat in het boven het hoofd heffen van zijn in elkaar, geslagen handen en moet gelijken tegenstand tegen de twee politieke ex tremistische richtingen uitbeelden. De minister van Sociale Zaken, Zijne Excellentie mr. M. Slingenberg, zal he denavond van 19.45—20 uur een radio rede houden over het onderwerp „Het Werkende land", welke door de beide Nederlandsche Omroepzenders zal wor den uitgezonden. In deze rede zal wor den uiteengezet, wat in Nederland op het gebied van werkverschaffing en werk verruiming is gedaan, zulks mede in ver band met het boekwerk van de handj van mr. W. J. van Balen, dat in sa-^ menwerking met de regeering wordt uit gegeven door H. D. Tjeenk Willink Zoon N.V. te Haarlem. De Haagsche Zedenzaak Mr. Bouman nog niet voldaan Mr. H. J. Boiuman, raadsman van mr. Ries, heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat Ide verklaring tv,an den- minister vajn, justitie in de Tweede Kamer voor een deel in ide nota-Boiuiman reeds vermelde en toegelichte feiten bevat, voor een groo- ter deel echter vrijwel uitsluitend nieu^ we feiten, waaromtrent zich in het dos- sier-Ries -geen enkel gegeven bevindt, zoodat ideze feiten, aldus dhr. Boum-an, zoowel den betrokkene als als idle andere raadslieden tot nog toe onbekend wia- ren. Na overleg met de andere raads lieden, heeft mr. Boum-an besloten -eerst na kennisneming van den woordielijken tekst v-an de ministrerieele verklaring en na onderzoek van ide daarin vervatte beweringen, op deze zaak terug te ko men en wel met de nooidige (uitvoerigheid teneinde ailidlujs mug steeds de heer Bou man, een en- ander recht te zetten easrij quo in het juiste licht te plaatsen. Onze Moedertaal Volgens vele Kamerleden zou door 't Kon. besluit van 18 Juli 1936 opnieuw de chaos dreigen te ontstaan, die voor de besluiten van 1934 ontstond. Voorts zou volgens dit besluit een spelling moe ten worden onderwezen, waarvan de re gels niet vaststaan. Noch de eerste, noch de tweede bewering heeft, naar de overtuiging van den minister, reden van bestaan. Voor invoering der spelling-1936 in de officieele stukken, zal hij het voorstel; doen, zoodra hij het oogenblik daartoe gekomen acht, Dit is thans nog niet het geval. Voorts deelt de minister mede, dat hij zich, overeenkomstig zijn voornemen, onlangs gewend heeft tot de Kon. Aka- demic van Wetenschappen met het ver zoek een voorstel te mogen ontvangen omtrent de beste wijze, waarop 't vraag stuk van de geslachten en hetgeen daar- inede samenhangt, zou kunnen behan deld worden. Naast den aandrang in het voorloopig verslag om tot de spelling 1934 terug, te keeren, staat die om terug te keeren tot de spelling-De Vries en te Winkel, zooals deze thans in gebruik is. Noehi aan het één, noch aan het ander, kan de minister voldoen. Het inentings-vraagstuk Verlenging der opschorting van de verplichte inenting Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging va-n den geldigheidsduur va|ni tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie. Hoewel de minister erkent, jdat in de toekomst overgang naar den Idireeten viae- cinatieplidht wellicht de eenige oplossing zal zijn om uit de bestaande mOeilijkhe- den| te komen, is hij1 vian oordeel, dat het AÏ3 Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. S> 4» Het Duitsch Japansch Verdrag en onze Koloniën Een verklaring van den Spaan- schen minister Cabellero Verlenging der opschorting van de verplichte inenting De Haagsche zedenzaak nog niet beëindigd Na de fascistische en communis tische groet, een democratische De Minister over onze Moeder taal Om het vriespunt Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometers! 772,0 te Santa La-agste 747,3 te Jan Mayen Verwacht tot den lavonid van 27 Nov.: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig of betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur olm! het vries punt. Zon op: Zioin ouder: 27 November 7.43 15.52 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 27 November 0,54 13,13 6,26 18,51 Professor Piccard, de bekende stratosfeer-onderzoeker hield te Den Haag een lezing. Prof. Piccard met de leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs. voorstellen van een zoo ingrijpelnde ver andering vian stelsel ten aanzien: Va,n den viaocinoitieplidhfc van hem in de tegenwoor dige politieke omstandigheden niet kan worden 'verwacht. De minister heeft -dan ook -geen lander^n uitweg gezien dan nogmaals verlenging Van de bestaande opschorting van d-e|n| vaicJcinatieplicht voor te stellen voorloo pig voor één jaar. Van/ 1 Januari 1936 tot 20 November zijn uit ons land 1500 mannen, vroui wen en kinderen, onder wie circa 1000 werknemers, naar de Unie van Zuidf- Afrika vertrokken. Onder dit getal zijn de vrouwen en kinderen begrepen, die pas later, nadat hun verzorgers in Afrika den voet in den stijgbeugel hadden, zijn aangekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1