ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Wellevendheid SHIRLEY TEMPLE De Kern ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13280 ADVERTENTIEN. van 1—3 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 19 November 1936, onder no. 2, is vastgesteld het navolgend be sluit: De Raad der gemeente Zierikzee; overwegende, idat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer wenschelijk moet worden geacht voor na te noemen wegen een parkeer verbod uit te vaardigen; dat immers door de geringe breedte van een aantal dezer wegen het par keeren van motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voer tuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, het verkeer langs sommige dier wegen in erge mate belemmert, terwijl op andere wegen door het parkeeren de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht; heeft besloten: te bepalen, dat men motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, anders dan tot het onmiddellijk uit- of inlaten of uit- iof instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod), op de Appelmarkt, de Korte St.-Janstraat, de Poststraat vanaf de Korte St.-Jan straat tot aan de woning B no. 20 aldaar,, den Dam vanaf de Schuithaven tot aan de Meelstraat, de Melkmarkt, de rechter zijde der Schuithaven, gerekend vanaf de Mol, de Mol vanaf de woning A No. 308 tot de Schuithaven, de Meelstraat vanaf den Dam tot de woning aldaatl B No. 78 en de weggedeelten, grenzen de ten Westen, ten Noorden en ten Oosten aan het Havenplein. Van dit verbod kan door Burgemees ter en Wethouders ontheffing worden verleend. Zierikzee, den 24 November 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Er bestaat een groot verschil tusschen den conversatietoon, welke nien kan be luisteren rondom die vToedpiatnken, in eein sociëteit en de ideftige Vergadering van academisch gegradueerden. Ongetwijfeld is het een andfere toon aard Idle wordt aangeslagen op de bijeen komst van Zondagssdhoolleifdlsters, dan: op de damesstudentendubs in onze uni versiteitssteden, welke laatste ook wel „kattefliS|Odeteiten" genoemd wioifd'en. Zoo bestaat er mede een zeer groote afstand tusschen 'den, mensch in de een zaamheid en (dienzielfden mensdi in ge zelschap van anderen. Nog grooter is echter bij alle genoem den het verschil Van opvatting over lde wellevendheid. Wat tegenover de een geoorloofd' is, zal streng verboden zijn tegenover |den ander. Soms komt zlulks voort uit z!.g.n. stands verschil, anderz'ijids kan 't Voortspruiten door onderscheid van ontwikkeling. Wat Van den eem tegenover fdien alnder niet verboden is, zal streng gelaakt wor den in tegenwoordigheid van derde. De een zat gevoeglijk toestaan, soms zelf op een gedane vraag hoogen prijs stellen, wat den andier voor onbeschei den houid't. In een besloten huishoude lijke ciljjb zal meer gezegd mogen wor den, dan op een openbare verglad er ing'. De een zal iets klunnen zfeggen ijn scherp gelanceerde aardigheidjes, de an der zal het idloen in een. fel gemeene, onbeschofte, plaitvloersche taai, dat met een geweld als van een voorbijldlonde- rende sneltrein, zich onmiddellijk in de eindelooze verten verliest. Wat de een goede manieren zal noe men, acht de andier als gedwongen fraai igheid, als gemaaktheid1, als overdreven aanstellerij. Bij ernstig overdenken van al deze din gen, komt vanzelf de vraag naar voren: f imiaar Waar liggen nu, toch eigenlijk de grenzen der wel en onwellevendheid? En dan kufnnen we tot geen andier re- sfu'ltaat komen, dan idlat Zij in de men- scJhen zelf liggen en daarbij nog wei in j elk mensch Zeer verschillend. Het is als bij ihet bezit Van eenig of j veel geld, dat men voor den fiscus zoo veel mogelijk verborgen tracht te houden, j maar er zich tegenover de wereld op wil laten voorstaan, dat men rijk is. Concertz aal-Bioscoop Zaterdag en Zondag: in „De Kleine Kolonel" En ziooials het in vele dingen is; wie een groot, zeer groio.t kapitaal beziit, zlal me nigmaal het eenvoudigste zijn. Het is als met verzamelde wetenschap wie van een enkele tak der wetenschap b.v. theologie of rechtsgeleerdheid' enz. enz. iets weet, hij wil doen voorkomen: de gansclhen stroom jder wetenschap te kennen, terwlijl de werkelijkheid alge meen ontwikkelde geleerde, zelf zal zeggen: niets te„wet en. Alleen degene die aangeboren vrien delijkheid bezit, die zïdh aan elk mensch tot op zekere hoioigte geven kan, die benaidfert de Wellevendheid. De hoffelijkheid moet spontaan, niet gemaakt zijn. Men QjOet ook niet altijd aan zich zelf gelijk kunnen ziijn. De vriendelijke kan zeer igoedi ziijn toorn eens doen ontbrande|n zjoinder van Zijn hoffelijkheid iets in te boeten.'. De altijd op Wraak zinnenjdle zal nooit anders dan voorgewend, vriendelijk kun nen zijn. Meestal is men te weinig zichzelf en bestaat de Wellevendheid alleen als vrucht van opvoeding, liever nog, aange leerde, vormelijke deftigheid. Is het dan niet goed zich iets aan te leeren dat tot verfraaiing van het le ven dienstig kan zijn? Ongetwijfeld Ij Mits men met Bit uau- leeren ook Wal afleert. (Maar W;dt is dan onwellevendheid Zult ge vragen? Elk onnoodig uitgesproken w|oiorfdl. Elke vraag, die overbodig gedaan wordt Elke beleefdheid', die vioor de Vorm wordt geluit. Elke manier, expresselijk aangewend. Iedere [uiting van toom in onbeschei den bewoordingen. Iedere gedachte, waar wraak aan ten grondslag ligt. 1 i Wie al deze minder goede eigenschap pen kan afleeren en zijn geest dermate kan opheffen, dat hij of zij, alle Ideze haat in zichzelf, die streeft naar wel levendheid. Die is bescheiden en toch vrieoWielijk Die weert alle oVerbodige bewoordin gen en pluimstrijkerijen en blijft toch hoffelijk. Die durft Zijn. meening ronjdluit Zeggen en blijft toidh beleefd. Die zóó de Wiellevenldjheid Zich heeft eigen gemaakt, is geworden lde mensch1, die Idle levenskunst tejm vlolie iheeft leeren Verstaan. Hij! is wellevend.! DE STRIJD OM MADRID Huis voor huis moet worden veroverd De burgeroorlog in Spanje is thans een soort strijd geworden, waarop alle soldaten even weinig zijm gesteld; een ge vecht om elk huis voor de bezetting van Madrid1. Gesteund door zwaar artillerie vuur zijn de rebellen, gewapend met handgranaten er in geslaagd: de model- gevangenis en de Montanakazerlnie vlan drie kanten te omringen. Scherpschutters op vooruitgeschoven piosten nemen uren lang de benedenverdiepingen va)nj de hui zen onder vuur, totdat zij gelooven, dajt de verdedigers daaruit Zijn verdreven. Daarvan maken de stoottroepen gebruik het huis binnen te snellen, waar zij' zieln onmiddellijk verschansen. Zijl beginnelh dan door de zoldering heen te schieten om de soldaten, die de volgende verdie ping bezet houden, te verdrijven. Madrid is stampvol „Imïlitia". Daar er tajlooze centrales vakvereenigingen Zijn die arsenalen hebben is het moeilijk te zeggen waar de militie begint en waar zij ophoudt. Overigens verlgrooten vluch telingen uit andere wijken viain Be stad de drukte nog. Behalve Be bommen uit vlieg tuigen wordt ide bevolking onthaald op mitrilleuirvuur en scherven van granaten der artillerie. Er Zijn oojk een paar vlieg tuigen midden op straat neergestort. Het bombardement van ide artillerie nvet granaten gaat onophoudelijk vo|0|rt. 's Nachts kjajn men het gehuil van de projectielen hooiren. Een groot percentage ontploft niet. TpCh maakt het gezicht vian een man die Imlet een pikhouweel een niet-ontplofte granaat ia|ein het uitgraven Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Voor ons met... berichten hoe ver ze al staan, Hoe véél er gedood zijn, hoe veel weer gewond, Hoe veel werd verloren aan kostbaren grond! Hoe fel wordt gestreden, verbitterd Hoe men er de steden in wanhoop verlaat, Hoe mannen en vrouwen elkander bestoken, Hoe smeulende puinhoopen troosteloos rooken.... Hoe vliegtuigen bommen omlaag laten vallen, En hoe de geweren er ratelend knallen... Hoe ginds de gewonde op 't slagveld thans kreunt, En hoe van 't kanonvuur, de aardbodem! dreunt! Hoe tanks er het landschap in wellust vernielen, Hoévelen er ginder of èlders weer vielen.... Hoe lang het nog duurt ivpp.r Maidrid is veroverd, En in een ruïne dan óm is getooverd, Een stad, bij een ieder door schoonheid geroemd, En één van de mooiste ter wereld genoemd Hoe hiér weer de zooveelste slag werd gewonnen, Of daèr zich een hevige strijd heeft ontsponnen, Hoe alles vernield wordt, den grond ingeboord, Een land wordt vernietigd, een volk wordt vermoord.... Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Ach, bracht hij eens eind'lijk 't bericht: 't is gedaan De slag is geleverd, het oordeel geveld, De strijd is ten einde, van 't moordend geweld, De rust is gekeerd en jd© vrede her wonnen, Er wordt aan de opbouw van 't land nu begonnen, is, omringd idpar ,een nieuwsgierige me nigte, dat men igiaiuw een anderen kajbt op wandelt. Een grapalat vernielde de rij' brieven bussen voor hiet hopfdpoptkantopir en een jongetje, dat maiar ide' verwoesting1 keek, zei 3 „Generaal Franco heeft een brief wil len posten". I Een bom slpeg in den weg van het station en veroorzaakte een grojojt gat. Het gat werd niet gevuld, majar ©r Iwlerd ter waairsdhlulwiing een paal ingestoken, 's Avonds reed er een a[U|to in kiaipot, omdat imlen er geen lantaarn aan paal had. gehangen. Engeland houdt zich afzijdig in 't Spaansche conflict Eden erkent de partijen in Spanje niet als oorlogvoerenden Britsche schepen mogen geen wapens ver voeren naar de Spaansche havens In het Lagerhuis Ihèeft gisterenmiddag minister Eden medegedeeld, dat de poli tiek! der Biritsche regeering was, en blijft, geen aandeel te urnen in idletn Spaanscihen oorlog en dus geen steun te verleenen aan eenige vam de twee partijen. De regeering heeft geen der twee partijen „oorlogsrecht" op zee verleend en is ook niet voornemens zulke redhten te verleenen. Dientengevolge zullen de Britsclhe oor logsschepen zoo mondig 'de Britsehe'koop vaardijschepen op Zee beschermen te gen eenige ingrijpen in IhuU rechten bui de d'riemijlszöne door Welke der twee partijen ook. Om dezen maatregel doeltreffend te maken zal de regeering onmididelllijk een wetsontwerp indienen teneünide het ver voeren van wapenen door Britsche sdhe- pen naar Spanje te verbieden. Verder heeft Edlen in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Fraffische regeering hem nog geen 24 uur geleden haar wenscfh te kennen heeft gegeven de Werkzaamheden 'dei4 niet-iujmengingstpm- missie voort te zetten. Wat betreft het laangekondigdle wets ontwerp betreffende het Verbod Van het vervoeren van wapenen door Britsche schepen naar Spanje, meent men te w'e- ten, dat de scheepseigenaren, die deze wet zlullen overtreden, zleer strenlg Zuilen Wlorden gestraft. De wet wil vooral voor komen dat Britsche schepen wapenen uit andere land'en naar Spanje vervoeren.. De thans geldende bepialingen der no|a- interventie Zijn Voldoende om de wapen- leve ranties (uit Engeland zelf naar Spanje te voorkomen, maar men wil voorkomen, dat Britsche schepen wapens van bipiten- landsche havens naar Spanje Vervoeren en zoo in moeilijkheden: zlauidien kunnen koluren. Het huwelijk van Prinses Juliana Blijvende herinnering voor leerlingen en leerkrachten In verband met het voornemen der regeering om bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een blijvende herinnering te doen vervaardigen, voor alle leerlingen en leerkrachten van hier te lande geves tigde onderwijsinrichtingen, heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen aan de burgemeesters een op gave gevraagd van de in elke gemeente gevestigde scholen, leerkrachten en leer lingen. Het ligt in de bedoeling van den minister vermoedelijk begin Januari de exemplaren toe te zenden met verzoek deze omstreeks 7 Jan. te doen uitreiken. Onze monetaire politiek Instemming met het Fransch-Britsch- Amerikaansche beleid De Nederlandsche regeering heeft de volgende verklaring doen afleggen bij de regeeringen te Parijs, Londen en Was hington: „De Nederlandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Endeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika haar voornemens te kennen hebben ge geven met betrekking tot haar mone taire beleid en stemt in met de alge- meene beginselen, neergelegd in haar driezijdige verklaring van 25 Sept. 1936". Aan het bovenstaande kan worden toe gevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een technische samen- Werking met de monetaire autoriteiten in de genoemde landen. Zwitserland heeft een zelfde verklaring afgelegd. Zon op: Zon onder: 25 November 7.40 15.54 Engeland's politiek in het Spaansche conflict De Valere, lerland's man van de daad De Winkelsluiting in de St.-Nico- laasweek De strijd in en om Madrid woedt onverminderd voort 7 Januari is tot Nationale feest dag verklaard Sport in het kort Om het vriespunt Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770,4 te Warschau- Laagste 754,4 te Vardö. Verwacht tot den avond' Van 25 Nov.: Zwakke Zuid-oostelijke tot Zuidelijke w'ind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte (vorst. Hoog- en laagwaler te Zierikzee HoogwaterLaagwater 25 November 11,14 23,58 4,41 17,10 lERLAND'S STERKE MAN De Valera als staatspresident Het geheim van zijn macht E a mm onn de Valera, de president van den Ierschen Vrijstaat, bezit op het oogenblik wellicht niet meer dezelfde populariteit, die hem indertijd in het zadel verhief. Desondanks zit hij echter op het oogenblik daarover is geheel Ierland het eens politiek vaster in het zadel dan vroeger en men is er al gemeen van overtuigd, dat hij ook de volgende zes jaren aan het hoofd van den staat zal blijven staan. De Valera beschikte over een buiten gewoon groote politieke macht en deze macht is zelfs nog groeiende. De Se naat, die hem veel ergernis bezorgde, heeft hij afgeschaft en de nieuwe senaat, dien hij onder de, in deze maand van kracht wordende, nieuwe grondwet schep pen zal, bézit practisch geen enkele be voegdheid en wetgevende maatregelen te verhinderen, in 'den Dail Eireainin beschikt de Valera over een sterke meerderheid van goed gedisciplineerde aanhangers. „Dictator nummer 1° Geen wonder dat de Valera, de vroe gere rebel tegen Engeland, op 't oogen blik dikwijls „Dictator No. I van het Britsche empire" genoemd wordt des te meer daar de nieuwe grondwet zijn volmachten nog zal uitbreiden door in het ambt van „staatshoofd" de functies van staats- en ministerpresident te vereeni gen. En wie anders dan de Valera zal dit ambt bekleeden? Nog slechts eenige jaren geleden was zijn positie zeer precair en kon deze' het „best met die van een koorddanser vergeleken worden. Eenerzijds werd hij aangevallen door ide semi-flascistische blauwhemden organisatie van generaal Eoin O,Duffy, anderzijds werd hij be dreigd door de groeiende ontevredenheid zijner extremistische aanhangers, die door het Iersche republikeinscbe leger gesteund werden. Niemand had op dat oogenblik i durven voorspellen, dat hij nog langer in functie zou kunnen blijven. Man van de daad Toen ging de Valera plotseling tot de daad over. Eerst ontbond hij d« I Blauwhemden-beweging en daarop wierp j hij de extreme republikeinen openlijk den handschoen toe, door ook de I.R.A, te ontbinden en den leider, Maurice Two- mey, tesamen met een aantal andere on tevreden republikeinen te laten arrestee ren. De directe aanleiding hiertoe ver- j schafte een aantal politieke moorden^ waarbij ook de I.R.A. betrokken zou zijn Zooals te verwachten was, schreeuw den de radicalen moord en brand en noemden de Valera, die eens hun leider geweest was, een verrader. Nog op het oogenblik kan men in geheel Ierland op muren en schuttingen opschriften le zen als: „Leve de I.R.A." en „Naar de hel met de Valera en zijn gevangenis bewaarders". Maar de opwinding zakte en op het oogenblik geeft men toe« dat de president bij zijn optreden voor rust en orde, ook indien hij daardoor vele aanhangers van zich vervreemde, van moed en politieke scherpzinnigheid getuigd heeft. Geen oppositie aanwezig De eigenlijke kracht van de Valera ligt in de omstandigheid opgesloten, dat hij geen werkelijke oppositie tegenover zich heeft. In den Dail Eireann bezit de partij van den vroegeren president William T. Gosgraive 56 zetels tegenover de 78 ze tels van de regeeringspartij. maar de op positie is kennelijk nog zwakker, dan deze verhouding aangeeft. Dit zal wel een gevolg zijn van het feit, dat de oppositie geen politiek progiramimlai bezit, dat aantrekkingskracht op het meerendeel van het volk kan uitoefenen. Bovendien zou het een politieke zelfmoord zijntl een of andere anti-Brilsche maatregel van de Valera te verhinderen. Dit is, in een notedop, het geheim van de macht van de Valera. Indien hij in het begin van het vol gend jaar algemeene verkiezingen uit schrijft, zal hij als favoriet van start gaan. De eenige factor, die hierbij hinderend zou kunnen zijn, is de gezondheidstoei*^ stand van den president, die in Zurich een oogoperatie moest ondergaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1