ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 OPCiENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Oranje-Lippe Brandy DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden fl,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. i. DE LOOZE Uitgever-Redacteurs M J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13273 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ZEDELIJKHEID Bovenstaand woord is nog niet zoo ge makkelijk te beschrijven. Zedelijkheid berust eigenlijk op de volksgewoonte, welke gewoonte door de wetgeving in normen wordt vastgelegd. Zoo is een bepaalde manier om iets te doen, om iets goed te doen, berus tende op de goede zeden. Maar ook een gebruik, iets dat ouder gewoonte goed gedaan wiordt is een be paalde zedelijkheid. Degene die braaf en deugdzaam leeft, mag een zedelijk hoogstaand mensch ge noemd worden. Zoo zal elke overeenkomst, die tot doel heeft iets te bereiken, wat langs een rechte weg niet mogelijk is, zoo on- 'geveer grenzen aan het zedelooze. Want het zedelijkheidsbegrip sluit niet alleen personen, doch ook zaken in zich en ook omgekeerd. En nu mogen de vormen van welvoeg lijkheid en fatsoen uiterlijk duidelijk zicht baar ten toon gesteld worden, door vele personen; dit wil nog lang niet zeggen dat zij daarom zedelijke menschen zijn, waarvan mogelijk de binnenkamers of de besloten vergadering juist het tegen overgestelde aan het licht zou kunnen, brengen. Want zelfs de in het licht gestelde deugdzaamheid kan zedeloosheid als grondslag hebben. Slechts zij, die met volle bewustheid handelen, die door een goed karakter gedreven, waaraan de zedelijke beginse len de levendige en handelende grond slag zijn, die kunnen aanspraak maken op den naam van zedelijk. Want bij hen is het een bewust stre ven naar de opvoering, n.l. van het ze- zedelijk'heids-bewustzijn jn detn vpiksgeest. Daarin speelt noch godsdienstige gezind heid, noch partijzucht een zekere rol, maar deZe worden bestuurd en gedre ven door een innerlijke kracht, die hen als 'tware door hoogere machten wordt opgelegd. Zoo sluit dan zedelijkheid alles in wat op welke manier dan ook mede kan werken tot verbetering van het volks karakter. Zedelijkheid omvat dus de ze den, plichten, deugden, kortom wat men niet een vreemd woord „moraal" noemt. Alleen de goede gewoonte of zede, de w'are en niet de vermeende plichten en de gezonde niet de gemaakte deugdzaamheid is de ware, echte zede lijkheid. Wie dus zedelijk hoogstaan, zullen nim- §ner de welvoegelijkheid uit het oog kunnen verliezen en zullen zich ook nim mer aanstellen als zedemeesters. Hoe hodger men zedelijk staat, ihoe minder men anderen lasten op zal leggen. Wel zal men rekening houden met de volksopvatting wanneer men in bepaalde zedewetten iets wil omschrijven. Want hierin spreken ook de omstandig heden een woordje mee. Hoe groot is niet het verschil tusschen de volksdenk beelden van de vergane eeuwen en van ons tegenwoordig geslacht? Wie slechts een weinig weet van de geschiedenis, zal moeten toegeven, dat de middeleeuwsche gewoonten omtrent het huwelijk en het standpunt der vrou wen, een geheel andere was dan de opvatting daarover in onzen tijd, terwijl wij dan nog willen zwijgen over de Bij- belsche, inzonderheid de oud-Testamen- tische opvatting. Zoo spelen dus bij de door de over heid te stellen zedelijkheidswetten de al gemeen heerschende volksdenkbeelden hierin een bijzonder groote rol. Want het is niet de opvatting van een bepaald persoon, die zou mogen regelen de algemeene zedelijkheid, die dus een bepaalde zede zou mogen voorschrijven, maar elke wettelijke bepaling moet ge boren worden uit de algemeene omstan digheden. Elke wetsbepaling, die dus in 't leven geroepen wordt door één enkel of enkele personen, is een inbreuk op de volksopvatting. Eerst wanneer een opvatting omtrent een zeker punt algemeen geworden is, kan een wettelijke regeling volgen. Waar zulks het geval niet is, kan van regeeren geer. sprake meer zijn, maar kan men vrijelijk van heerschen spreken. En heerschen is inderdaad zede- 1 o os. Het is volmaakt in strijd met de volks- meening en inzonderheid met het karak ter van het Nederlandsche volk. Zedelijkheid, wat ook ingetogenheid kan Vraagt nu Iets nieuws voor de a.s. feestdagen b'eteekenen, geldt niet alleen voor de onderdanen, maar evengoed voor de over heid. Een wetgevend lichaam mag geen nieuwe wetten voorschrijven, maar mag en kan alleen in de wet vastleggen wat de volksmeenmg omtrent zeker punt als welvoegelijk acht. Doet zij dit niet dan kan zelfs een wet in strijd zijn met de zedelijkheid. Goede zeden, moeten per soonlijk zijn. Zedelijk, het is een zeeir rijk bezit, dat niets te maken heeft met afkomst of wat ook. De Talmud, een der oudste geschriften, zegt het zoo mooi: „Zedelijkheid is beter dan hooge af komst. Want hooge afkomst behoeft de zedelijkheid, zedelijkheid evenwel heeft geen hooge afkomst noodig". Heilige debatten in de niet-inmengingscommissie Onder voorzitterschap van Lord Ply mouth heeft de non-interventie cloimjmlissie vergaderd1,, welke zitting eindigde met een heftig politiek debat tujssdhen jde Russi sche en Italiia.ansche vertegenwoordigers, wier regeeringen heimelijk den afschujw'e- lijken burgeroorlog in het verscheurde Spanje steunen, door id!e strijdende par tijen van wapens en munitie te voorziejnl. Het oommluniqué, dat na 'de vergadering die 51/2 iuur duurde, door de 'cOmnissie werd verstrekt, maakt (melding van de behandeling viain een viertal Italiaansche klachten tegen de Sovjet-Unie, wegens overtreding van 't niet-inmengingSpiacft. Tijdens jde debatten had een heftige woordenwisseling pjaats tUiSchen (de Ita liaansche en Russische gedelegeerden. De- Italianen verklaarden, Idat het Soyjet-sy steem het systeem van oorlog is. Italië neemt de uitdaging aan, want het is over tuigd, niet aljeen !de toekomst van Spanje do(chl van geheel Europa op het spej staat. Dej Russen antwoordden hierop, dat Ita lië thans blindelings de aanwijzingen vain Berlijn vojgt, inzake het maken Van Onder scheid niet tusschen commlunisme en fa- oisme, doch tuisschen vrede en oorlog. Het plan om toezicht te houden op den invoer in Spanje werd goedgekeurd, on der voorbehoud van de indiening vian zekere amendemlenten en (de goedkeuring van de verschil,lende regeeringen. Als de kok en ide keukenmeid kijven, weet men, ivlaar de boter blijft! Luchtgevechten boven de hoofdstad De Verdédigingsraad van Madrid deel de Vrijdagmiddag imlede dat de opstan delingen, niettegenstaande den rege|ni aan het front van Madriid verscheidene aan vallen deden. Zij1 werden even'wlel overal afgeslagen. Vrijdagochtend om half negen Zijn bij een hevig Luchtgevecht zes vliegtuigen der opstandelingen neergeschoten. Tegen acht uur verscheen een tiental vliegtuigen der rechtschen boven Ide stad. Zij vlogen op groote ho|o|gte teneinde te ontkomen aan het vuur der mitrailleurs en lucht- afweerkanonnen. Daarop stegen 15 vlieg tuigen der regeering op, die den tegen stander tot een gevecht dwongen. Tijdens het luchtgevecht, dat zich Idjaarop ontspon, gebruikten zoowel de opstandelingen .als regeeringsaanhangers ial hun technische vaardigheid' om aan het vuur der mitrail leurs te ontsnappen: snejle duikvluchten, loodrechte stijgingen en snejle vvenjdiW- gen, a 1,1 es uitgevoerd met een ontzaglijke snelheid en op een hoogte, varieerenjdie van 2000 tot 4000 meter. Beneden in ide straten volgden (duizenden personefn) in angstige spanning dit schouwspel. Zij za gen hoe een tweetal vliegtuigen der op standelingen weqd neergeschoten, Iwlaiabnia deze nog trachtten te ontkomen. Doch zij werden onmiddellijk door de regee- ringsvliegers ingehaia'ld. Een iderde vlieg tuig der rechtsdien cortte daarop lood recht naar beneden. Het veijdere verloop van dit gevecht speelde zi'ch buiten de stad, iaf en was niet meer te volgen. Die trek naar Transvaal De BURGEMEESTER van Zierikzee deelt mede, dat bij' vertrek naar Zuid- Afrika tot het vinden van een bestaan zeer groote voorzichtigheid betracht nijOiet worden. Voor bekwame bouwvakarbeiders en, in mindere miate voor goede metaalbe werkers, bestaan kansen tot het verkrij gen van werk in Zuid-Afrika. Aan een dergelijke emigratie zijn echter groote risico's verbonden, omdat het vertrek steeds op eigen risico en voor eigen rekenin g dient te geschieden en niet bekend is hoe la,ng de bedrijvigheid in de verschillende vakken zal aanhou den. Verder kap een te gróote toevloed van vakarbeiders op de beperkte arbeids markt snel een te veel veroorzaken. Bui ten deze vakarbeiders Zijn de kansen Uiterst beperkt, in het bijzonder voor meer ïntelleciueele beroepen. UITDRUKKELIJK WORDT IN OVER WEGING GEGEVEN, alvorens stappen in de richting van emigratie naar Znid-Af- rika te ondernemen, zich in verbinding te stellen met de STICHTING LAND VERHUIZING NEDERLANDi, Bezfujden- ho.ut 97, den Haag, waar ieder geval OP Zich Zelf behandeld wordt. SPORT VOETBAL. Z.S.C. Zierikzee I Zeelandia II Voor den a.s. Zondag te spelen wed strijd tegen Zeelandia II is het eerste elftal van Z.S.C. Zierikzee van links naar rechts als volgt samengesteld: H. Ver schuur d.; N.N. en J. van den Hoek a.; Ch. Papeveld, J. v. Bergen en A. J. Bravenboer m.; A. van der Westen, M. Krijger, J. Rossen, J. Volkeri en J. Kou- wenberg. De door het vertrek van Cock open gevallen linksbuitenplaats wordt dus in genomen door van der Westen, die al- zoo van de eene vleugel naar de andere is verhuisd, wat o.i. voor een speler als dezen geen bezwaar zal zijn. Verder is Kouwenberg weer in de ploeg op genomen, die nu met Rossen de rechter vleugel vormt. Wal de wedstrijd aangaat zal het voor alle spelers aanpakken worden want Zee landia II is een vreemde ploeg, wat zoowel de uitslagen van dit seizoen als de nederlagen (hoe onfortuinlijk die ook waren) van Zierikzee gedurende de laat ste 2 jaren wel aantoonen. Aan de. rood zwarten is het nu om te toonen dat in dit geval 3 maai geen scJheepsrecht is en waar de kans op een overwinning lang niet is uitgesloten, hopen we dat [allen nu eens zullen toonen wat ze kunnen en bewijzen dat de lezing van j.l. Dinsdag niet aan hun ooren voorbij' is gegaan. Dan ook bestaat goede kans op een mooie wedstrijd, waartoe we [gaarne tot een bezoek opwekken. De leiding van de wedstrijd, die om 12 uur aanvangt, berust bij den heer A. Meul- (mieester, die als een rustig en goed arbiter bekend staat. TWEEDE KAMER Minister Colijn beantwoordt de critiek Krachtig en overtuigend heeft gisteren minister Colijn het beleid der regeering verdedigd. Uit deze magistrale rede zul len we enkele hoofdpunten naar voren halen. Allereerst de meedeeling, dat dé minister van plan is in de memorie van a.ntwoord op hoofdstuk VIII de noodige personeelsvoorzieningen op de fensie-gebied, in groote lijnen uiteen te zetten. Het bezwaar van Jhr. de Geer dat de kiezer in April 1937 zijn oordeel moet uitspreken over een zaak, waarvan hem zelfs het schema niet bekend is, wordt op die wijze ondervangen. Ook ver klaart de minister, dat er geen sprake van is, dat de regeering, die zoo ooit, in het defensie-vraagstuk, leiding moet geven, de verantwoordelijkheid op de kiezers wil afschuiven. Rest de vraag, hoe deze regeering het rustig aandurft met voorzieningen te wachten, welke zij zelve noodzakelijk oordeelt. Dr. Colijn stelt hier op den voorgrond, dat van een invoering der nieuwe, zwaardere per soneelsvoorzieningen vóór het jaar 1938 toch geen sprake kan zijn. Met de voor bereiding is tijd gemoeid. Bovendien op pert de minister twijfel, of de Kamer,, zoo kort voor het optreden van een volgend kabinet, ingrijpende verzwaring van personeelslasten zou willen goed keuren. Krachtig heeft de heer Colijn het eco nomische, financieele en staatkundige be leid verdedigd. Geen ander kabinet dan dit, zou tastbaarder resultaten voor on zen economischen en financieelen toe- 1 stand hebben bereikt. De minister stelde in het licht, dat de stijging van de werkloosheid zoo door geboorte-overschotten, nationalisa tie en nieuwe vestigingen in ons vader land voor een belangrijk gedeelte is toe te schrijven aan redenen, welke los staan van de crisis. En wat nu den zwevenden gulden betreft, onze munt eenheid vertoont minder „schommelin gen", dan onder het systeem van den gouden standaard het geval was. Ook de regeering „snakt" naar meer vrijheid voor ons bedrijfsleven. Duidelijk is ver der gebleken, dat het kabinet niet van zins is, contingenteeringen zonder tegen prestaties van het buitenland op te ge ven Als onderhandelingsobject kan het de invoer-beperkingen niet ontberen. Ook de uitlatingen op het stuk der ge- zagshandhaving kenmerkten zich door de gezonde evenwichtigheid, welke één der deugden van dit ministerie vormt. Met verheffing van stem werd vastgesteld, dat ordeverstoringen op vergaderingen in de komende maanden niet meer zullen Dr. H. COLIJN worden geduld. Scherper optreden tegen de extremistische groepen dan is opge nomen in de grondwetsherziening, schijnt de regeering op dit oogenblik niet nood zakelijk toe. Al kunnen zich omstandig heden voordoen; die tot stérkere maat regelen zullen moeten leiden. Minister Oud verdedigt zijn beleid Na de rede van den minister-president was het woord aan den minister van Financiën, den heer Oud, die een teeh- nisch-financieele uiteenzetting gaf van de begrootingspositie, waarbij hij den bud- getairen toestand van 1934 vergeleek met die van thans en den invloed naging van de monetaire maatregelen op de begrootingspositie. Het woord „devaluatie" kon de minis ter niet aanvaarden. „Wij hebben niet gedevalueerd, we waren slechts gedwon gen den gouden standaard te verlaten. Moedwillige devaluatie zou het staatscre- diet geschokt hebben, wat bij ons niet het geval is". Dat kan men niet zeggen van alle an dere landen, die ongeveer gelijk met ons monetaire maatregelen hebben genomen. Spreker waarschuwde de voorstanders van het plan van den arbeid er voor, niet uit het overteekenen van de staatsleening te concludeeren, dat ervoor haar plannen dus geld genoeg beschik baar is. Dit geld wordt slechts gegeven als er vertrouwen aanwezig is. Wij moeten blijven voeren een voor zichtige financieele politiek. Laat men ook bij de gewijzigde omstandigheden toch de grootste voor zichtigheid betrachten bij het verhoogen der uitgaven. Men d e 11 k e niet, dat we er al zijn en dat de bezu i n i- gingen al ongedaan kunnen worden gemaakt. Luchtgevechten boven de Spaansche hoofdstad De Ministers Colijn en Oud verdedigen het regeeringsbeleid Zeeland krijgt ook een proef- boerderij De „Boskoop" laadt munitie voor Peru Koninklijk bezoek aan Zeeland te wachten? Sport in 't kort Opklarend en zachter Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770.6 te Toulouse Laagste 739.2 te Reykjavik Verwacht tot den avond van 15 NoV.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, aanvankelijk toenemende be wolking, later opklarend, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. Zon op: Zon onder: 15 November 7.22 «16.06 16 November 7.24 16.05 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 15 November 3,18 15,29 8,42 21,01 16 November 3,52 16,02 9,16 21,34 MIJLPALEN 7 N 0 v. overleed te 's-Grayenhage JJhr. ir. R. R. L. de Muralt, lid der Eerste Kamer, burgemeester van Bprdulo, hier vooral bekend in zijn hoedanigheid als Ingenieur bij het Waterschap Schouwen, en zijn toepassing v,an gewapend beto|o| bij| zeewering. 1 11 Nov. werd Koning Victor Emanjiel III va,n Italië 67 jaar. Tijdens de plechtig- heden, die met groote parades werden i gevierd op de Piazza Venezia, is den j Koning den titel verleend van Keizer van Abessinië. I I 11 Nov., op den dag v,an den Wapen stilstand, heeft in Carré te Amsterdam! de 500e opvoering plaats gevonden van het pacifistische tooneelstuk „De medailles van een Oude Vrouw". Biij die gelegenheid is Willem van der Veer, die de rol van de Hooglander vervtulde, gehuldigd. 12 Nov. wonnen Pijnenberg en W a, 1 s het vermaarde wielrennerskoppel op de Rotterdamsche Zesdaagsche den eersten; prijs met 478 punten. 121 N o v. heeft de rijles a]uto-str,ada tus schen Frankfurt en Darmstadt, de be kende coureur Rudolf CaradcioLa met zijn Mercedes Benzracewagen drie recordpo- gingen gedaan, welke het gewensdhte s|uiO- cesj hadden. In de Bi.-klasse (5000-8000 cJa) vestigde Caractiola drie nieuwe klasse records, waarvan er één tevens eenmieu|wi wereldrecord beteekent. De nieuwie klas records werden gevestigd over 5 mijlen met, vliegende start, 10 kim (met vliegenden start en 10 mijlen mét vliegenden start. I 13 Nov. heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp afgedaan, houdende goed keuring van het huwelijk van Prinses Juliana en de naturalisatie van Prins Bernhard Leopold Frederik Evenhard Ju- liius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe Biiesterfeld en regeling van eenige gevol gen dier naturalisatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1