FEUILLETON DE I NKTVISCH SUNLIGHT ZEEP T KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma 2. R. C. Vrijdag 13 Nov. 11,05 London Re gional; 12,50 Brussel Vlaams; 2,20 Lon don Regional; 3,05 Parijs; 3,50 Kenden; 4,20 Parijn5,20 Droit wic'h; 6,20 London Regional; 7,20 Brussel Vlaams; 9,05 We nen; 9,30 Milaan; 10,20 Brussel Vlaams; 10,45 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Vrydag 13 November HILVERSUM I (1875 M.): 8 KRQ con cert; 10 voor de fabriek; 10.30 gram).; 11.30 pastoor Perquin; 12 berichten; 12.15 orkest; 2 gram.; 3.10 zang; 4 orkest; 4.45 gram.; 5.15 orkest; 6 landbouw; 6.30 or kest; 7 berichten en causerie; 7.35 mi-> sica catholica; 8 nieuws; 8.10 reportage; 9 gram.; 9.25 requiem; 10.30 nieuws; 10 45 Hongaarsche muziek; 11.15 gramofoon. HILVERSUM II (301.5 M.): 8 VARA gram.; 10 VPRO morgenwijding; 10.15 VARA voordracht; 10.35 gram.; 11 voor dracht; 11.20 gram.; 12 AVRO orkest; 1.30 kniples; 1.50 concert; 3.25 dansmuziek; 4 VARA gram.; 4 na schooltijd; 5.30 dansorkest; 6.30 politiek journaal; 7 cau serie; 7.20 gram.; 7.50 nieuws; 8 VPRO causerie; 8.30 concert; 9 causerie; 9.30 gram.; 10 lezing; 10.40 avondwijding; 11 VARA nieuws; 11.05 opvoeding; 11.30 gramofoon. De Zeeuwsche Luchtlijn Onderhandelingen tot heropening gedurende den winter Naar verluidt Zijn er op het «ogenblik besprekingen gaande oiver 'die mogelijkheid van heropening of gedeeltelijke herope ning van de Zeeuwsche lijn der K.L.M. gedurende het winterseizoen. Het schijnt, dat de kansen op verwezenlijking van dezen wensch van de Zeeuwsche belang hebbenden, die in het bizooider op Schou wen en Duiveland te vinden zijn, niet oiru- guinstig staan, maar eenigerlei beslissing kan nog niet worden meegedeeld. Vereenvoudiging gemeentelijke en provinciale administratie Indiening van een wetsontwerp kan binnenkort tegemoet worden gezien De minister van binnenlandsche zaken deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de be grooting van zijn departement mede, dat een wetsontwerp, beoogende vereenvou diging van de gemeentelijke en de pro vinciale administratie, samengesteld op basis van voorstellen der commissie-Kooi man, binnen afzienbaren tijd tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling van den, minister, daarbij ook het vraagstuk der zekerheidstelling door ambtenaren te be trekken en een voorstel te doen tot eenvoudiger regeling ter zake. De minister hoopt binnenkort een voor stel ter zake te kunnen doen verschijnen. De bevolking van Nederland Met medewerking van den hoiogleeriaar in de wiskunde te Utrecht, protf. dr. J. Wolff, heeft prof. Van Vnuren zich tot taak gesteld om uitgaande vlan de -cijfers der volkstellingen, na te glaan, in hoe verre ofns volk reeds het stati-onnoire evenwicht heeft bereikt en twielken in vloed de geboortedaling heeft gehad op den groei vajn -het "Nederlandsche volk. Wij willen hier deze zeer Interessante berekeningen niet geven, majar alleen de slotsom. Deze luidt, dalt bij voortgezette geboortebeperking onvermijdelijk >de toe- stajnd eener te sterke bezetting der ondiere leeftijdsklassen en een te geringe be zetting der jeugdklajssen intreden met al de gevolgen van dien. Prof. Van Vuuren heeft nagegaan hoe Het is verkeerd, alles wat gij niet begrijpt, voor onmogelijk te verklaren. Roman van Peter Baron 88 (Nadruk verboden) „Mijn bovenste beste", zei hij, „uwj ge ringste wensdh /uitgedrukt in dergelijke hoffelijke vioirm'en, is een bevel voor jmij1- Ik vermei me in een aardig pmderzm- kings tocht je. Dat Weert de roiest van je hersenkast, vind ik". Elveden keek hem pnderzofekeinid aan en gromde. „U volgde Jerry, den b'oef tot hier toe", zei hij, „ik heb u gevolgd van af uw flat in Terrace". „Interessant", zei Freddie. „Inderdaad", zei Elveden, „maar wilt u mij misschien zeggen, waarom u sir Marcus Mosley, tot hier gevolgd hebt?" „Is Marky dan ook hier?" vroeg Fred die verheugd. „Hou je nou maar niet van den dom me", antwoordde Elveden, „ik weet al les van het dubbele leven van sir Mar cus en dat weet jij ook wel. Maar luister eens hier. Ik zal je in vertrou oinze bevolking er luit Zou zien, indien het de raadgevingen van prof. Honger op volgde, die een veel lager geboortecijfer dan. o;ns land heeft noodzakelijk acht. Dan blijkt dat we in 1970 het maximum van bijna 9i/2 midioen zullen bereiken om daarna te dalen tot 8.8 millioen in 1990. Maar dat is inog niet zoo erg. Veel erger staat het met den. bevolkingsopbouw, die uit den volgenden staat duidelijk blijkt. 31 Dec. 31 Dec. 31 Dec. 1930 1960 1990 0—19 jaar 40 o/0 29.34 o/0 26.25 o/0 20—49 jaar 41.87 o/0 42-49 38.32 o/0 50-89 jaar 18.13 o/0 28.17 35.43 o/0 Zoo langzamerhand is ons volle land oip weg een gmot oude-marmen en vrou wenhuis te worden. Begrafenis Jhr. R. R. L. de Muralt Op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht is gisterenmiddag onder groote belangstelling .doch in allen eenvoud in het familiegraf bijgezet het stoffelijk over schot van jhr. R. R. L. de Murait, oud lid van de Eerste - en Tweede Kamfer der Staten-Generaal en oud-burgemees ter van Borculo. De lijkkist, bedekt door slechts eenige bloemstukken, werd ingevolge een wensch van den thans overledene bij het dragen op de begraafplaats naar het familiegra/f voorafgegaan door den heer Gerretsen, voorganger van de Christengemeenschap te 's-Gravenhage, in priestergewaad, ver gezeld van twee assistenten, eveneens in priesterkleedij. Toen allen in een wijden kring om het graf stonden geschaard, heeft de heer Gerretsen de liturgische plechtigheden verricht. Toen de lijkkist daarna in het graf was bijgezet heeft jhr. dr. De Muralt, te Maastricht, zoon van den thans ont slapene eenige woorden gesproken. Mede namens zijn moeder bracht spreker darik voor de belangstelling. VERSCHILLENDE BERICHTEN Onder brandkast geraakt In een kantoorgebouw te Amster dam is gisterochtend' een ernstig iotn- geluk gebeurd. Bij het verplaatsen van een brandkast is ideZe voorover gevallen. Een der vervoerders, een man vain on geveer 40 jaar kwam onder jdfe 'zjwjare kast en werd Idtetardoioir zoodanig gelwond, dat hij kort Id/aama is overleden. Verraden door zijn das Een 14-jarLge jongen uit Den Haag kwam aan de politie medfedeelen, dat hij in een onbewlfeond huis aam de van- Damstraat aldaar, beroofd was van een portemlonnaie met ongeveer 9 gulden, na dat Id'e dader, een 16-jarige jongen' ihem te voren mlet een das Ide handen had ge boeid. In een groentehal had deze laatste Vfeor 60 «ent groente gekocht met verzoek deze bestelling af te leveren in een per ceel aan de van Damstraat. Zulks ge schiedde, maar het perceel bleek on- bewioiomd. Inmiddels verscheen' de klant op 't terrein. Hij Verzlojdht hem' mee te willen gaan in- 't kuis, lw|aarheen zijn moeder ging verhui&en. De niets vermloedenidie 14-jarige jiongen ging mee en werd 11a met een idlas ge bonden te zijn, beriopfldf van wisselgeld tot een bedrag van 10 giuDdfem, dat hij had meegebracht. De 'knaap kon ZicJh spjoiedig bevrijdjen Hij nam de idias mee en die werd den beropver noodlottig, -want Idle recherche wist pit te visscihen, jwie de eigenaar van het kleedingstuk was. De jongen werd spoedig geknipt. Hij legde een Vol ledige bekentenis af. Vreemde eend in 'thok Een eendenhoiuidter te Berkum' Brink- hoek nabij Zwolle vond (Maanidlagtaorgen. een van Zijm eenden idjofed in het nachthok liggen, hetgeen bij omderzlcek Idle schold bleek te zijn van een wascJhbeer. Dit uitheemlsdhe dier |h'a|d) zich verscholen in een der legnesteu en kon idjaar tmet een wen nemen. Ik weet waarachtig niet, aan welken kant je staat, maar ik heb je noodig. Je weet evengoed als ik, dat het met zelfmoord zou gelijk staan, te probeeren daar binnen te komen. Het is mogelijk, dat de heele bende er is. Maar zeker weet ik het niet, en ik ga niet mijn neus in een bijenkorf steken j om te weten of ze wel steken zullen". I Hij keek Freddie aan en deze knikte. „Vijf minuten toppen van 'hier", ver volgde Elveden, „staat een huis, dat „The Lindens" heet. Nu Wou ik hier blijven staan, terwijl jij' naar dat huis gaat en verbinding probeert te krijgen' met de politie in Wembledon. Ik weet niet inteer hoe de chef daar heet, /maar vraag hem een hoofdagent te sturen met drie man. Geef hean het adres van „The Lindens", en blijf daar wachten totdat ze klotmen, kom dan met het hiernaar toe. Volg dit pad, dan zie je 't huis aan den rech terkant. Het is niet ver en. haast je in 's hemelsnaam een' beetje". Hij Wees op het pad, dat langs Rush- mere House heenliep. Freddie imaakte een geweldige buiging. „Hoiören is gehoorzamen, effendi", z'ei hij1. „Ik ben weg". Vijf minuten later nam een doioir den regen doiotrwcekt jongimeosth, die de eige nares van „The Lindens" maar matig overtuigd had van zijn goede bedoelim- gen, den telefoion'hoorrn en vroeg ver binding met de Wembledonpoditie. De eigenares van „The Lindens" waar de obcLerwij'l pp den achtergrond, ver deelde haar belangstelling tusschen Fred die en een pooik. „Hello", zei Freddie in antwoord op een mannenstem: „het districitsrijk van de koperen knoopetu?" „Wat?" „Miet de opslagplaats van klabakken", "zei Freddie, „of zooals ze ook wel zeg gen met 't politie-bureau „Hier is het Wembledon Bureau van Politic", klonk het koele antwoord, „Wat Wenscht u?" „Ik hang hier in „The Lindens" aan de telefoon", vervolgde Freddie, „in op dracht van een zekeren1 inspecteur El veden vain Scotland Yard. Hij verlangt onmiddellijke toezending, naar opgemelde residentie, van drie groiote dienders. Be- grijfeU u mij „Agenten", zei de koele stem. „The Lindens", z'ei u, waarvoor?" „Om ermee te vissdhen", zei Freddie, „stuurt u ze gauw, p krijlgt ze weer in zeer goeden staat retour". „Visscihenzegt u, kijkt u eens even „Je bent wat heetgebakerd baas", ant woordde Fredidie. „Televisie is nog niet. mogelijk in onze verkeersmiddelen. IQd wilde zeggen, toen (u, me zo-o ruwelijk onderbrak dat de inspecteur met ze wil visschen, op een Spuid, geloof ik, dat hij zieil" 1 I Hij verbrak gauw de verbinding en hoorde nog juist een uitroep van verba zing van den anderen kant van den, draad. Freddie wachtte een paar oogenbliK- ken, gedurende welke de huisbewoonster (die zich nu ongemerkt van de pook had meester gemaakt, op een stoel in de hall ging zitten en Freddie ongerust zat aau te kijken. Toen nam Freddie den haak weer op en vroeg het nummer van de „Avond post". „Hallo! Zwerft mijnheer Craven mis schien in die sferen jdaar?" vroeg hij1 „Sferen zei een stem1. „Dit is de „Avondpost"verkeerd „Hoho", riep Freddie, „niet afbreken, papa". 1 s.Wat wil u dan?" „James van het Huis Craven, indien tegenwoordig", antwoordde Freddie. „Stel hem in kennis van mijn wensch, met hem te converseeren". j „Naam?" „De secretaris van den Lord Kanse lier", loog Freddie koelbloedig. „Jawel mijnheer", was het beleefde antwoord, en bijna tegelijkertijd klonk Jimmy's stem. „Htllo!" „Oh, die zoele stemme", zuchtte Fred die. „James, schurk, stel je nog altijd belang' in zekere copy,?" „Freddie, enzel, ben jij dat? Men had me verteld..." „Mogelijk", zei Freddie vriendelijk, „maar geloof er maar niks van. Wil je een mooie Squid-vertelling hebben?" Een schreeuw van opwinding was het antwoord. „Dat kabaal is zeker evenredig aan een bevestiging", zei Freddie. „Neem die eene paardekracht van je..." „Hallo, hallo, wat zeg je?" „Ik zei: haal die machtige machine uit je garage en snor naar Wimbledon." Freddie duidde hem nog nader aan, waar hij zijn moest. „Ik kom", zei Jimmy. Freddie hing den haak weer op en bleef een oogenblikje op een hoek van de tafel zitten. Door de deur kon hij de dame niet de pook zien zitten, die zwaar peinsde over 't eventueel gebruik van dat voorwerp. Na tien minuten werd er plotseling op de deur geklopt. De juffrouw ging naar de deur toe, en zag daar drie politie-agenten en een hoofd-agent. Haar ernstige vermoedens schenen dus waarheid te gaan wordeiï, en zij was haar beschuldiging reeds be gonnen toen Freddie, vroolijk vooruil huppelend, de nieuw aangekomene har telijk welkom heette. Wordt vervolgd). Naao* de Petit Rarisiein, uit Perpignan verneemt, zijn daar twee groepen van 400 man aangekomen, zijnde de eerste van een troep van 6000 vrijwilligers voor Spanje, waarvan Scandinaviërs, Polen en Malthezers deel uit maltoni. Volgens het persbureau Tass zijn bij een luehtparade boven Moskou een luchtschroef en eenige onderdeelen van een der motoren van een bombardeer vliegtuig omlaag gevallen. Drie menschen werden gedood en acht licht gewond. Het vliegtuig vloog op drie motoren verder. Het is later normaal geland. Tijdens een zw'aren storm is nabij het Italiaansche plaatsje Rocca Gorga tengevolge van ijsafzetting een bombar dementsvliegtuig neergestort. Van de in zittenden zijn vijf om het leven gekomen; een zesde inzittende wist zich,met be hulp van zijn parachute te redden. De toewijzing op de Nederlandsche 1 pet. Staatsleening 1936, waarop Maan- lag wend imgsohreven voio/r f 338.392.500, is als volgt vastgesteldop coupures van f100, 100 pet., id. f500, 20 pet. en op stukken van f1000, 14.15 pet. Het Hiofstadtioioneel, direciteiur Cor van der Lujgl 'Melsert, zal, ter gelegenheid) van 'net huwelijk: van Prinses Juliana effi Prins Bernhard een historisch spel „Uit het leven der Orainje's Van Ben vah Eijs- selsteijn omvoeren. De voorbereidende werkzaamheden voor' idieze opvoering z'ijm thans in vollen gang. De decloirs ty-ordein naar ontwerp van Karei Broekman «p de ateliers van het Hofstad-Tooneel ver vaardigd'. Uit Stad en Provincie ELKERZEE. Bij de op Zondag j.l. ge houden verkiezing zijn de aftredende le den van het kiescollege van' de Ned. Herv. Kerk, de heeren C. van de Zande, Jan van der Panne Lz., A. N. Kloet en G. Tuiten allen herkozen. SIRJANSLAND. Mag men de normale lengte der suikerbieten van kop tot en met wortel stellen op 30- tot 45 e.M., «ok hier komen uitzonderingen voor. DeZer dagen werd er op de haven een exemplaar aangevoerd van niet min der idan 90 ci.M. lang, zlulks behoort zeker wel tot de uitzonderingen en zeldzaam heden. Het gewicht Was echter maar nor maal. STAVENISSE. Op voorstel van het be stuur van den Bond van Werkgevers in het Land- en Tuinbouwbedrijf op het eiland Tholen is tot onpartijdig voor zitter van het Scheidsgerecht, in te stel len door genoemde organisatie en de 1. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT UIT VISSCHEN 21. Intusschen vliegt, door niets gestoord, De aiuto met zijn [aanhang voort, Tot groot vermaak van Mr. Roest, Die hikt en snikt en giert en proest: O, jongens, jongens, wat 'komiek! Hihi! Hahia! Ik lach me ziek! 22. Maar piots'ling is zijh lachen uit! Wat overkomt foeim:? Wel verbreid! Zijn overhemd, Zijn jasje wondt Inl stukken van zijtn lijf gesjord! Van rits, van rats, 't gaat kort en klein, Wat kan zop'n vischhaak haalk'rig zijn Te New York hebben 6 negerinnen in rouwkleeren en gesluierd een betoo- Iging gehouden tegen het lynchen. Zij droegen borden, waarop te lezen stond, dat |de New Deal inallatig iwjas geblevfen wat betreft het voorstellen vian wetten tegen het lynchen. Op een der borden- stond te lezen: „Onder de "ftew Deal zijn 60 lynchgevallen voorgekomen". De bevolking van Amerika is het vorige jaar toegenomen met ongeveer 908.000 zielen. Sedert de telling van 1930 bedroeg de bevolkingstoename 5.338.000. De toeneming is toe te schrijven aan een overschot der geboorten, vergeleken met. de sterfgevallen. In het afgeloopen jaar was 'de bevolking met slechts 8000 toe genomen tengevolge van immigratie. KORTE BERICHTEN Wie twee dikkere stukken Sunlight Zeep - in eert origineel pak - voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen zepen van twijfelachtige herkomst meer fe gebruiken. Sunlight Zeep, het van ouds bekende standaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit is een voordeel, dat geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan riedc onschadelijk Worden gemaakt. Bij deze wijze van doioden van het idier was de kostbare huid; nogal beschadigd zoiodat 'ö'.e waarde ervan aanmerkelijk wias verminderd'. Het dier is waarschijnlijk IwiïggeLoio.pen uit de vossenfarm bij den nabij gelegen Agnietenberg, daar anders zijn afwezig heid jn Berk'uim moeilijk te verklaren is. Eerst Goeree, dan Schouwen I Het eeh-motorige Pander-vliegtuig van de nationale lluichtvaartschool, gemerkt PH-AFM.-, bestuurd dcor dein piloot van Riemsdijk vah Schiphol, dat op weg wus •vain. Schiphol naar Haiamstede, heeft gis termiddag oimJ 12 111. 45 op eeia stuk wei- lahd onder de gem. Goedereede ©fen nood landing gemaakt. Dö bestuurder verkeende iin de mesining, het eiland Schouwen en Duivelend onder zich te hebben en zocht tevergeefs naar het daar aanwezige vliegveld. Met behulp vah eenige menschen werd het vliegtuig haar het einde van het eiland gebracht, vanwaa.r de pilcot, jdie nog eenigen benzinevoorraad ha|d, er in slaiag- de, naar Baamstejde te starten. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten ter vaststelling, aange boden de begrooting 1937 van het Prov. wegenfonds, aanwijzend in ontvangst en uitgaaf f2.635.641.65, met een geraamd kwaad slot van f39.496.65. De begroo ting voor het wegenonderhoudsfonds geeft een eindcijfer van f 35.171.18 met een batig slot f25.171.18.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2