ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s 7- MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 OPüENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE REBELLEN IN MADRID MADRlDj R A BA N C H E V^Tt AlCORCO N/% MOSTOlEi/C f ""TvenlabradaA PAR LAy PINTO De Kern ABONNEMENT. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, baiten Zieriksee 11,80 Voor bet buitenl. p. jaar f 10.—. Aiionderlijka nummers 5 oent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteurt M J. KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13268 ADVERTENTIENi ▼an 13 rageli 60 «ent, ren 4 regels ta daarboven 20 aant par regel. Reclames 40 eant per regel. By contract belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Zaterdagmiddag hebben Franco's troepen Spanje's hoofdstad betreden In de buitenwijken van Madrid wordt hevig ge vochten Zaterdagmidag zijn de rebellen, komen de van het Z. en W. Madrid binnen getrokken. Een hevige strijd in de bui tenwijken volgde. De regeering had de stad verlaten en zich te Valencia in veiligheid gesteld. Ook de Russische am bassadeur Rosenberg heeft dit voorbeeld gevolgd. De generale staf heeft 80 K.M. Oostwaarts van Madrid zijn bureaux ver plaatst. De militie, die Madrid verdedigt, dreigt voor haar terugtocht alle belangrijke ge bouwen in de stad te zullen opblazen, o.a. dat van den telefoondienst, de re- geeringsgebouwen en het koninklijk pa leis. De duizenden gevangenen, die in de stad zijn opgesloten, koesteren nog weinig hoop, dat zij gered zullen worden. In diplomatieke kringen verwacht men dat een van de eerste gevolgen van het nemen van Madrid zal zijn dat Duitsch- land, Italië en Portugal Franco's gou vernement erkennen e(n aan de regeerimg in Valencia zullen laten weten dat zij haar niet langer als zoodanig kunnen erkennen. De regeering heeft voor haar vertrek een verklaring afgelegd, dat zij tijdelijk vertrok om militaire en politieke rede nen, èn om het onnoodige bombardee ren van regeeringsgeb'ouwen en het ver lies van menschenlevens te voorkomen. Vluchtende burgers op weg naar Valencia Zaterdagmiddag sloeg, op twee mijl afstand van Madrid, een buitenlandsch journalist, met een verrekijker de be dreigde Spaansche hoofdstad nauwkeurig gade. Stroomen burgers verlieten Ma drid, elkaar verdringend op den eenigen weg, die nog open was, de groote weg naar Valencia, waarheen ook de regeering de wijk had genomen. In het midden van het terrein, dat hij overzag, reed een lange reeks tanks en pantserwagens. Eenige honderden meters achter hen werden snel eenige witte bat terijen in stelling gebracht en toen be gon het lieve leven. De somberheid van den dag werd nog meer geaccentueerd door den rook van de granaten, de on heilspellende vleekvlammen, die telkens uitsloegen en het gerommel van de ont ploffingen Gedekt door een vuurgordijn schoof de pantsertrein der rebellen een helling op. Toen het hoogste punt was bereikt, brak een helsch geweervuur los, gevolgd door een opmarsch der Moren, die op de maat hunner krijgsliederen ten aanval trokken. Ze waren zwaar beladen met handgranaten. Madrid is verloren. Cetafeê I GENERAAL FRANCO Wat zal er met de duizenden gijzelaars gebeurd zijn? Dat is de bange vraag van de steeds verder oprukkende re bellen. Oost-Madrid in handen der rebellen Er begint thans éenigê klaarheid te 'komen in de positie van de Spaansche hoofdstad. Nadat de nationalisten zich in den loop van Zaterdag na hevige gevechten hadden meester gemaakt van de Oostelijke en Zuidelijke voorsteden van Madrid, zijn zij Zondagmorgen be gonnen met de verovering van de stad zelf. Ondanks hevigen tegenstand slaag den zij erin de rivier de Manzanares te bereiken, die door het Oostelijk deel der stad vloeit. Zij forceerden de brug gen en drongen vandaar door in de richting van het centrum der stad. He1 Oostelijk deel van Madrid is thans ge heel in handen van de rechtschen en, nog steeds worden de linksche troepen teruggedrongen. De volkomen verovering van> Madrid schijnt thans nog slechts kwestie van uren te zijn. Generaal Franco heeft een laatste proc lamatie ter kennis van de bevolking ge bracht, waarin hij zegt, dat de stad als militair doel beschouwd wordt. Hij raadt de bevolking, in het bijzonder vrouwen, kinderen en ouden van dagen aan, zich van de strategische punten te verwijde ren. Hij heeft hun wijken aangewezen, waar zij veilig zullen zijn voor den aan val der rechtschen. Minister-president Ca b all er o is per vliegtuig naar Alicante vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij de leden van het corps diplomatique uitgenoodigd, de hoofd stad eveneens te verlaten. De regeering, te Burgos heeft maatregelen genomen, opdat te Madrid zoo spoedig mogelijk het normale leven terugkeert. Waarom de wettige regeering Madrid ontvluchtte? De leden der regeering kwamen spoe dig na aankomst te Valencia in minister raad bijeen. Na afloop hiervan werd een communiqué uitgegeven, waarin ze o.a. verklaart, dat „indien zij langer te Ma drid was gebleven, dit een nadeel had kunnen beteekenen voor haar activiteit, welke gericht is op de uiteindelijke over winning van Spanje over het fascisme en de bevrijding van de hoofdstad. Door zich, zij het ook met een bloedend hart* naar Valencia te begeven, heeft de re geering de beste voorwaarden willen scheppen voor de coördinatie van de pogingen van alle gebieden, die zich op maken om deel te nemen aan de ver dediging van Madrid. Reden van internationalen aard hebben eveneens tot dit besluit geleid. Het is volkomen duidelijk, dat de vijand zijn aanvallen op Madrid concentreerde met de bedoeling de wettige regering gevan- j gen te nemen, teneinde de erkenning 1 van de opstandelingenregeering gemakke- I lijker te maken. De verplaatsing van ze tel beteekent noch een afstand doen, noch een terugtrekken. Zij beteekent den wensch een stoot te geven in de rich ting van de uiteindelijke overwinning der 1 regeering. KORTE BERICHTEN De rlegeering zal binnenkort een derde luitkeering idoen aan den tuinbouw ad! f 3 a 3,^ imillioen. Zaterdag is Eviangelina BpiOftJh, getie- raüssima van het, Heilsleger, haar wereld tournee aangevangen. Zij zal Engelsclh- Indië, Ceylon, SinigaptOire, Ned.-Indië, Qii- 113, Korea en Japan bezoeken. In April zal zij via de Ver. Staten van Amerika naar Londen terugkeeren. De omvang van de varkenspest neemt steeds toe. Was de ziekte eerst beperkt tot 'het westen van ions land en het Land van Maas en Waal, thans verbreidt ze zicih oio-k naar het Oosten en NoiOlrden. Vooral de varkensmarkten leveren een gevaar op. Aleen spoedige maatregelen kiunnen een deel vam het land redidien van een epidemie, die spe ciaal oioik voor de kleine bedrijven in 'het ooisten en zuiden een rainfp Zou 'be teekenen, daar de aangetaste idleren bijna allen sterven. Jhr. mr. B. C. de Jonge; lotud-- gouverneur-generaal van Ned. Indië, heeft het. ziekenhuis aan den CoiOlsingei te Rot terdam, waar hij eenige weken geleden •dojO(r dr. J. G. Rem'ijnse is geopereeridj, hersteld veriaten. Het heeft Prinses Jiuliana behaagd, de eerste (uiting te aanvaarden van de feest vreugde, welke zic'h in een reeks van onderdeelen zal openbaren in Idle dageïi tussdhen 19 December en 7 Januari. Het geschenk; "dat zijl aanvaardt, is een gou den veder, waarvan zij zicih z[oio(wiel bij de aanteekening als bij het onderteekenem van de huwelijksakte Zal bedienen. Het persagentschap Tass meldt, dat het verkeersvliegtuig van de Deruluft, de Duitsch-Russische luehtverkeersonder- neming op 90 K.M. van M|0)sk|oü is ver ongelukt De negen inzittende^, lOhderWie de bestuurder Kossef, en Idle werktuig kundige, zijn daarbij verongelukt. Zaterdagochtend 7 November is het 10.000ste schip van dit jaar uit zee, via den Nieuwen Waterkileg, te Rotter dam's angekomen. Het Wias het Zwfeed- sche stoomschip Ingarö, met een lading erts, komende van Köping. Verleden jaar kwiam het Nederlanfd|sche motorschip Mame als 10,000ste schip, pp 13 December te Rotterdam aan. Volgens berichten juit de CoOgo- kbJOnie Zou aldaar een groot schandaal aan het licht Zijn gékbmlen. Een aan zienlijke hoeveelheid goud blijkt uit de mijn van Kilomoto verduisterd te zijn. Een officieel ipnderzoek is geopend, idjat steeds volgens dezelfld,e berichten reeds tot opzienbarende ontdekkingen zou heb ben geleid. Zaterdag vond op het Rooldle Plein te Moskou ter herdenking van de verjaar dag der revolutie een groote parade plaats van de troepen van het garni zoen van die stad. Aan IdieZe parade na1- mien oioik een aantal afdeeiingen gemoto riseerde troepen vliegtuigen en gewa pende afdeeiingen burgers idieel. De volks commissaris voor de defensie maarschalk Wonoisjilof nam1 de parade af. Op een binnenkort te Weenem te het herstel der Habsburgers ter sprake houden conferentie, zal het vraagstuk van konen. Onderlijnd dient in dit verband ook te wörden, het bericht dat Ide ver loving van aartshertog Otto vpn Habsbuug en prinses Maria van Savoia, jongste dochter van den koning van Italië in het vooruitzicht wordt gesteld. De heeren Hijmans en SLuijters, die, zooals bekend, imiet een sportviiegtujg ven Nederland naar Indië wilden vliege|n zijn Zondag te Batavia aangekioimien. Op de algemeene vergadering v.an Volksonderwijs, ditmaal te Rotterdoml ge houden, is aangenomen het voortel van het hoofdbestuur, om te streven naar een wijziging van de lager onderwijswet, die Vooral gericht moet Zijn op versterking van de positie van het openbaar onder wijs. Volgens een particulier bericht uit Berlijn zou de Duitsclhe rijksdag op 13 Januari a.s. in plechtige zitting bijeen komen, teneinde het bestuit te nemen zichzelf te ontbinden en zich niet meer, dopir een nieuwen rijksdag te dloen op volgen. In de plaats daarvan zou een sionrt „senaat" komen, waarvan de leden idjojor Hitier ^puden worden aangéw lezen. Pacht en hypotheek na de devaluatie De drie centrale landbouworganisaties hebben zich tot de ministers van land bouw en justitie gewend met een request, waarin zij dezen er op wijzen, dat de Waardevermindering van den gulden op het gebied van pacht en hypotheek moei lijkheden veroorzaakt. In Zeeu;wsth— Vlaanderen zeggen de Belgische eige naren alle opzegbare pachten op, met het doel, de pachtsommen te verhoog gen. In sommige pachtcontracten komt de goudclausule voor, waarvan de eige naren thans toepassing eischen. lp. hy- potheekacten komen bepalingen voor, dat de hypotheek zal zijn opgezegd alleen al door het feit, dat Nederland den gul den van het goud losmaakt. Hypotheek houders zien zich nu gedwongen de ge leende geldsom terug te betalen en el ders een hypotheek te sluiten, wat hun in de meeste gevallen niet gelukt. Ook is het voor de pachters zeer bezwaarlijk, een hoogere pachtprijs te betalen. De 3 C.L.O. vragen om maatregelen tegen de genoemde handelwijzen. Herberekening van de pensioenen en toegepaste kortingen De onderwijs-eentrale heeft een adres gericht aan den raad van ministers, waar in zij herinneren 'aan haar adres van 1 Juli 1936, Waarin de onderwijs-eentrale zich op principieele gronden verklaarde tegen een herberekeaiing der pensioenen. Adr. zijn van oordeel, dat van de ver anderde monetaire politiek der regeerim© een onvermijdelijk gevolg zal zijn, dat de huren der woningen en de prijzen der eerste levensbehoeften zullen stij gen, waardoor de gepensionneerden fi nancieel in slechteren toestand zullen ko men, zoodat een verlaging van hun pen sioen door een herberekening hen in dubbele mate zou treffen. Dezelfde adr. dring er bij den mi-' ïiisterraad ernstig op aan in verband met de dour [die regeering genomen en nog te nemen monetaire maatregelen, waarvan de gevolgen in den vorm v.an prijsstijging van levensbehoeften en hu ren zich in de naaste toekomst zeer zeker zullen doen gevoelen, de door de regeering gedurende de laatste jaren toe gepaste kortingen op de salarissen der onderwijzers terug te nemen. Franco's troepen vechten in Madridde regeering vlucht Herstel der Habsburgers in Oostenrijk zou aanstaande zijn Pachten en hypotheken na den val van den gulden Met gouden veer zal de Prinses 't huwelijkscontract onderteekenen De sportvliegers op Java geland Sport- en Marktberichten Regen- en hagelbuien Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 761.6 te Marseille Laagste 731.2 te Malinhead Verwacht tot den avond van 10 Noy.: Stormachtige tot krachtige, later wellicht afnemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: Zwn onder: 10 November 7.13 16.14 Hoog- en laagwater te Zlerikzee HoogwaterLaagwater 10 November 12,08 5,40 18,00 DE SPAANSCHE HOOFDSTAD Het ontstaan der stad Onder de groote hoofdsteden van Euro pa neemt Madrid een bijzondere plaats in. De stad dankt haar ontstaan slechts aan de omstandigheid, dat zij in het ge ografisch middelpunt van'Spanje ligt en wel, wijl slechts enkele kilometers hier van verwijderd Philips II een geweldig Christusbeeld liet oprichten, dat zijn han den zegenend over Madrid en het Spaan sche land uitstrekt. Wanneer in den na middag de voorname Madrileensche we reld op den Retiro flaneerde en bijl het beeld van den „Angel Caido" den hoek omsloeg, zag zij in de verte het reusachtige Christusbeeld, beschenen door de ondergaande zon, liggen. De men schel sloegen dan een kruis en keerden oiver de Castellena en de Calle Alcad© jiaar den Puerta del Sol terug. De Puerta del Sol, „de Zonnepoort", is het middelpunt van Madrid. Maar de tijden, dat daar inder(d'aad\ een poort stond, zijn reeds lang vergeten. Daar verzamelden zich eens bij zonsonder gang de Moren en bogen zich naar het toosten, in de richting van Mekka. Op het oogenblik is de Puerta del Sol slechts een langgerekt plein, zonder hoo rnen, waar de hoofdverkeersaders elkaar kruisen en waarop tot laat in den nacht groote bedrijvigheid heerscht. Een van de meest drukke zijstraten van den Puer ta del Sol is de Calle Mayor, die in de richting van het koninklijke paleis loopt. Daar stuitten wij op de nog wat middeleeuwsch aandoende Plaza Mayor, met de ijzeren standbeelden van de ko ningen, waarop koning Philips II zijn brandstapels liet oprichten. Nog is er het balcon, waarop hij met zijn hof het verbranden der ketters gadesloeg. Bijna parallel met de Calle Mayor 'loopt de Calle Arenal, waar de groote Opera ge legen is. In deze zelfde straat stond vroeger eiken dag een bultenaar loten te verkoopen. Hij vond het goed, dat zijn koopers hem op de bult klopten. Een Spanjaard gelooft, dat zulks geluk aanbrengt. In den burgeroorlog is deze man echter verdwenen. In zuidelijke richting loopt van den Puerta del Sol de Calle Alcala met haar altijd drukke café's en een nooit tot rust komend verkeer. De straat eindigt bij de Plaza Cibeles, waarop links en rechts de béide meest schitterende bou levards van Madrid, de Castellana en de Recolletos uitmonden. Hier ligt ook ook de Gran Via met haar schitterende woningen van minstens 10 verdiepingen. De Madrileensche kunstschatten Madrid is rijk aan architectonisch schoone gebouwen. Het Alcazar, het ko- ninklijk paleis aan den Manzaneres, met een mooi uitzicht over het park van de Casa del Campo, behoort tot de mooiste koningssloten ter wereld. De troonzaal herinnert aan de grootheid van het oude Spaansche wereldrijk. De Ameria Real bewaart karossen en schitterende klee- dingstukken, die eens door de heerschers van de halve Wereld gedragen werden, en wanneer men de gouden wapenrus tingen van Karei V en Philips II be kijkt, verwondert men zich, hoe klein deze groote heeren eigenlijk waren, want slechts een smalgeschouderd man zou ideze kunnen dragen. Wat is er van de schatten en historische reliquien ge worden, die het koninklijk paleis bevatte? Nog is de inventaris niet opgemaakt, maar men vreest wel met recht, dat er heel wat verdwenen zal zijn. Het beroemde Palacia de Liria van de her togen van Alva bevatte schatten aan schilderijen, die nauwelijks bij die van het Prado Museum in schoonheid ten achter staan, schilderijen van Raphael^ Tizian, Murillo enz., waarvan de waarde in geld niet valt te schatten. Wat ont breekt er echter in het Prado Museum), de mooiste en rijkste schilderijenverza- imeling ter wereld? Wat in het Muso Moderno? Het zal nog weken duren, voordat de lijst van wat verloren ge gaan is, volledig zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1