KLANKEN LANGS DE LIJN Dorde programma Z. R. C. Vrijdag 6 November. 11,05 Lon don Regional; 12,50 Brussel Vlaams; 2,20 London Regional; 3,05 Parijs; 3,50 Keulen.; 4,20 DroitwiCh; 6,20 London Regional; 7,20 Brussel Vlaams; 8,10 Berlijn; 9,20 Milaan; 9,50 Weenen; 10,20 Brussel Vlaams; 10,35 Drojtwiclh. RADIO-PROGRAMMA] Vrydag 6 November: HILVERSUM I (1875 M.) 8.00 NCRV schriftlezing; 8,15 gramofoion; 10,30mor gendienst; 11 Cellorecital; 12 berichten en gra<mk>fooin12,30 orkest; 2 gramofoon; 3 zangreoital4 orgelspel; 5 declamatie en gramofoon6,30 tuinbouw; 7,15 literair halfuurtje; 7,45 reportage; 8 nieuws; 8,15 (orkest; 9 claiuserie; 9,30 orkest; lOnieuWs; 10,30 gramofoon en schriftlezing. HILVERSUM II (301,5 M.) 8.00 VARA gramofoon; 10 VPRO morgenwijding; 10,15 VARA voordracht; 10,35 orkest; U voor dracht; 11,30 orkest; 12 AVRO gramoi- fooffi; 12,30 orgelspel; 2,10 kniples; 2,30 gramofoon; 3,20 dansorkest; 4 VARA gra- imlofiQon; 5 na schooltijd; 5,30 orgelspel; 6,30 radio-journaal7 causerie; 7,20 gra- motdon: 7,50 nie,uw5; 8 VPRO nieuws; 8,05 Ciursus; 8,30 oonciert; 9 causerie; 9,30 doneert; 10 causerie; 10,30 grahnoifoon; 10,40 avondwijding; 11 VARA nieuws; 11,05 gramioioon; 11,15 Zesdaagsche te Rotterdam. van het motorweg verkeer in ons lahd; de jaarlijksche toename van het aantal motorrijtuigen was ieder jaar geringer en inj 1935 was er zelfs achteruitgang te eon- stateeren. Dit laatste was uiteraard ook het gevolg van de belangrijke verhooging van de motorrijtuigenbelasting. De invloed van de crisis op het ongun stig verloop van de ontwikkeling viah het motor-wegverkeer willen wij niet ont: kennen, doch wij' zijln zeer stellig vahi meening, dat de vertienvoudiging vajni Ide benzinebelasting voor het motor wegver keer een zeer zware last beteekent, welke verlichting behoeft. Een belangrijk deel van het invoerrecht is „buitengewoon". De heffing hiervan is slechts tot 31 December 1938 van kracht. Op dien datum, zoo mogelijk nog eerder, zal Nederland wellicht in staat zijn het Amerikaansiche voorbeeld te violgen dojor verlaging van het invoerrecht op benzine tot het normale peil, zoodat de lontwikke ling van het motor-wegverkeer daardoor niet meer geremd wordt. KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrie ken vergadert Vrijdag a.s. te Midelburg. Het eerste voorstel is dat om den Ambtenaar der Kamer met ingang van 1 Januari a.s. een verhooging zijner jaar wedde van f200 toe te kennen. De Com missie van financien vereenigt zich met dit voorstel. Dit is ook het geval met het volgen de voorstel van het Bureau, n.l. om aan het Economisch Instituut voor den Middenstand een verhoogd subsidie toe te kennen, doch slechts tot f 50 p. jaar en niet f100 zooals het bureau voorstelt. Het derde voorstel is er een naar aanleiding van het Verzoek van de Ver- eeniging Nederland in den Vreemde om een financieele bijdrage. Het bureau meent, dat er alleszins aan leiding is dat ook van de zijde van de vertegenwoordigers van handel en nij verheid belangstelling worde getoond in het werk, dat deze vereeniging ver richt. Zij heeft toch reeds vaak de Ne- derlandsche Belangen in den vreemde verdedigd door elders over Nederland bestaande misverstanden recht te zetten. Het bureau stelt voor van de belang stelling der Kamer in het werk der Ver eeniging blijk te geven door haar voor 1937 f 10 toe te staan. Ter vaststelling biedt het bureau aan de ontwerp-begrooting voor 1937. Deze wijst in ontv. en uitg. aan f 15500, waar in een vermoedelijk goed slot van f1500 en een post onvoorzien van f 244.87. Het stamkapitaal der Kamer is f87.500 groot, waarvan f30.000 belegd is in de N.V. Haven van Vlissingen en f57.500 Ini 4 °/o Nederland van 1931, 1934 en 1935. Een der leden van de Commissie van financiën stelt voor ten behoeve van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer f750 in plaats van f520 uit te trekken. De onderlinge verdeeling ware dan nog nader onder het oog te zien. Het laatste voorstel was dat inzake de regeling der retributie, inzake de Warenwet Het bureau herinnert er aan, dat toen de regeering terugkwam op het plan tot opheffing van de Keuringsdiensten voor Waren, wel de mogelijkheid werd geopend een deel der kosten door het heffen van een retributie werd bij K.B. van 22 Februari j.l. afhankelijk gesteld van al dan niet ingeschreven zijn in het Handelsregister en bij inschrijving in dit register, van de klasse waarin de zaak is geplaatst. In de eerste plaats doet het volgens het bureau zeker vreemd Ban, dat dit K.B. is tot stand gekomen, zonder dat de gevoelens van de Kamers van Koophandel werd ingewonnen. Het bureau meent, dat het gevoelen van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, onder wiens Departe ment toch de Kamers van Koophandel en het Handelsregister ressorteeren, zelfs niet ingewonnen is. Hoe dit echter ook zij, de Kamer was verplicht aan de uitvoering van het K.B. hiade te werken en de opgaven te ver strekken om de betrokken bedrijven over eenkomstig de schaal, door den Keu ringsdienst te doen rangschikken. Zooals zeker niet te verwonderen is, werden toen de aanslagbiljetten voor deze bijdragen aan belanghebbenden wa- ren uitgereikt, terecht vele bezwaren ge uit. Het wil ook het bureau voorko men, dat de schaal, loopende voor bij dragen van fl tot f40, niet zeer ge lukkig is ineengezet. Alleen voor de bij drage van de Keuringsdiensten moet door de kleinere zaken het dubbele worden bijgedragen van hetgeen dat zij voor het Handelsregister moeten offeren, en in vele gevallen is het al moeilijk de kleinere bedragen voor het Handelsregis ter te innen, hoeveel bezwaarlijker zal het hoogere bedrag voor de Warenwet kunnen worden opgebracht. Het doet ook wel vreemd aan, dat niet in het Handelsregister ingeschreven zaken, zonder personeel, slechts één gul den moeten betalen, terwijl een zaak, die voor het Handelsregister in de laag ste klasse is aangeslagen, reeds f5 moet bijdragen. Ook wekt het bevreemding, dat waar de Warenwet het maximum ook voor de grootste zaken heeft ge steld op f40, voor de kleinste in het Handelsregister ingeschreven zaken reeds f 5 wordt gevraagd. Het bureau stelt dan ook voor aan den Minister v. Sociale Zaken een schrij ven te richten om hem er op te wijzen, dat de regeling van de retributie voor de Warenwet, zooals deze thans geldt, tot vele onbillijkheden aanleiding geeft en het beslist noodig is hierin ten spoe digste wijziging te brengen in dien geest, dat vooral de kleinere bedrijven veel minder belast worden dan thans het geval is. GEMEENTERAAD BRU1NISSE Haven- en kade-verordening gewijzigd De uitbaggering Yan de haven wordt opnieuw aanbesteed Vergadering van den gemeenteraad op Maandag j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen was een verzoek van B. en W. van Haamstede om adhaesiebetuiging op hun verzoek aan de directie der K.L.M., om de vliegdiensten op de Zeelandlijn ge durende de wintermaanden niet geheel stop te zetten, doch al was het slechts 3 dagen per week de vliegdienst te laten uitvoeren, in het belang van za kenlieden en personen die geregeld van deze dienst gebruik maken enz. De ge meente Haamstede is bereid daarvoor financieele offers te brengen door geen landingsgeld te heffen. Op voorstel van den voorzitter werd m.a.st. besloten ad- haesie te betuigen. Verder is ingekomen een brief uit Middelburg, inhoudende een afschrift van een brief var den Minister van Binnen!. Zaken, waarin werd verzocht de laatst vastgestelde Haven- en Kadeverordening zoodanig te wijzigen, dat een abonne ment niet alleen wordt verstrekt aan ingezetenen, die een vaste ligplaats heb ben gehuurd, doch dat een ieder dia een vaste ligplaats heeft gehuurd, een abonnement kan verkrijgen. B. en W;. stellen voor aan het verzoek van den. Minister te voldoen, hetwelk m.a.st. werd goedgekeurd. Voorts bracht de voorzitter verslag uit van de op Zaterdag j.l. gehouden aan besteding van de verwijdering van pl.m. 2000 M3. slijk uit de haven. Door des kundigen was het uit te voeren werk he lgroot op 70 cent per M3. Inschrijvers •waren C. Hoek alhier 95 cent per M3,; J. Hoogerhuis, Sirjansland 93 cent; J. den Ouden alhier, 891/2 ?t.; M. v. d. Velde id., 89 ct., en M. Haak alhier 84 cent. Verder was er een aanbieding? van A. Bouw uit Sliedrecht, die hét werk wilde uitvoeren voor f1110 of 551/2 ct. per M3. Deze kwam evenwel niet in aanmerking, daar hij het werk met een baggermolen wilde uitvoeren, terwijl in het bestek vermeld was, dat het met handkracht moest geschieden, zooals door den Taad bepaald was, waarbij de raad toentertijd in September op het oog had dat hieraan eenige werkmenschen uit de gemeente werk zouden kunnen vinden. In de vergadering van B. en W. kon men omtrent de gunning niet tot overeenstemming komen. Daarom is een beroep gedaan op den raad om de zen te laten beslissen of het werk aan den laagsten inschrijver gegund mqet worden of niet. Nu de laagste inschriji- ver 14 cent per M3. boven de raming is, zouden B. en W. toch de verantn woording niet willen dragen het werk aan den laagsten inschrijver te gun- nen. De voorzitter vroeg inu wat de raad wenscht. Het werk van den laag sten inschrijver opdragen of een nieuwe aanbesteding uitschrijven, waarbij met mechanische kracht mag gewerkt wor- den? De heeren Boone en Geluk vinden het verschil zeer groot, handkracht 84 en mechanisch 551/2 ct. per M3. De heer Padmos vond het offer voor de gemeente te zwaar, vooral nu de haven toch reeds zulke groote uitgaven van de gemeente vordert. Bovendien wordt er het algemeen belang niet door gediend daar de laag ste inschrijver een familie vormt van 4 personen, die het werk grootendeels zul len uitvoeren. Konden een 30-tal perso nen hier een groot gedeelte van den winter werk vinden, dan zou hij er meer voor voelen. De heer van Vessem gaf als zijn meening te kennen, dat do raad geen philantropische instelling is en daar de belastingen reeds hoog genoeg zijn opgeschroefd, kan de gemeente zich niet permitteeren meer uit te geven dan strikt noodzakelijk is. Den heer de Koning zou het spijten als bij een nieuwe aanbesteding blijkt, dat mechanisch even duur komt als hancl- kracht. Dan had hij toch liever dat het in de gemeente bleef. Uit de besprekin gen bleek, dat de meeste raadsleden wel voor handkracht zijn, doch het groote prijsverschil een beletsel vormt. De heer van Vessem deed na deze breedvoerige besprekingen een voorstel om een her- besteding van het werk met handkracht benevens een aanbesteding met mechani sche kracht, hetwelk met meerderheid van stemmen werd verworpen. Een voor stel van weth. Padmos om een aanbeste ding uit te schrijven, waarbij van me chanische kracht gebruik gemaakt mag worden werd met 6 .tegen 1 stem aan genomen. Daarna sluiting. GEMEENTERAAD THOLEN Het Groene Kruis krijgt f 400,- subsidie De U.L.O.-regeling gehandhaafd Geen geldleening voor de School met den Bijbel Afwezig wethouder Deurtofo. De voor zitter, Mr. A. J. v. d. Hoeven, opent de vergadering met gebed. In verband met een in vorige vergadering aangehou den verzoek om! subsidie van „Concor dia" stellen B. en W. vo|Cxr afwijzend te beschikken, daar zij hiervoor een andere oplossing hebben gevonden, n.l. toeken ning van een bedrag1 van 1 250 voor de feestviering bij het huwelijk der Prinses, terwijl B. en W. nader zullen beslissen hoe deze gelden zullen moeten worden besteed. Aldus besloten. Een verzoek van mej. wed. van Es tot lop'knappen van haar bludtelngev'el "wordt m,ajst. verwierpen, daar dit een Kwestie is tusscJhen haar en den heer Bal. Aan het bestuur van de school voor bouw kundig teekenen, wordt, wegenis het niet doorgaan van dezen cUrsus ontheffing verleend van 'huur volor het 2e half jaar van 1936, terwijl toestemming wpirdt verleend tot het bergen ter plaatse van het materiaal. Een verzoek van de café houders lom vrijstelling van den grond slag voiojr belasting biljarten, wordt in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van mej. Kome tot toe kenning van, een subsidie van f 125 vo|or voloir het houden van een 3e (naaicursus vopir de Thoolsche Vrouwen, wordt met alg. st. toegekend. Aan het Groene Kruis zal vloor 1937 een subsidie wlorden verleend van f'400 onder beding, dat de Contributie aan merkelijk verhololgd moet worden. Een verZoek v,an Ged. Staten inzake wijziging Contract imlet de B.B.A. betreft iavertoeiiit brug wlordt goedgekeurd. Op een vraag van den heer Overbeeke of het bedrag fop f 400 blijft en 'of' de gemeente geen nadeel heeft van deze wijziging, zegt de volörZitter, dat het bedrag blijft en de gemeente geen schade heeft. Wethouder Deurloo neemt ontslag Ingekomen is een schrijven van Weth. Deiurioia, dat hij1 Zijn ontslag neemt als raadslid. De voorzitter merkt op, dat het hem! spijt, dat de heer Deurioia niet aanwezig is, zoiadat hij hem niet offici eel kan bedanken, Echter wil hij miet na laten dit in deze zitting te doen, de raaid heeft het besluit te billijken en spr. holopt, dat de heer Deurioia nog lange jaren als toeschouwer van de besluiten van den raad mag genieten. Aan den heer J. Braai wlordt vioor f 2,50 een stulkje grond aan den Oudelandschen dijk verhuurd. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Overbeeke, dat gebleken is, dat Waar velen op het Oudeland hieroiver vroeger bezwaren hadden, dit gebleken is, geen Zjn te hebben, daar allen in de gele genheid zijn gesteld mee te dingen' en alleen de heer Braai heeft ingeschreven. Oolk de heer Mloelker zegt, dat het ob- strUidti© Voeren indertijd geen zin had, 1 daar nu gebleken is, dat niemand als Braai hieib'ij belang had. De vpiarz. meent, dat Ihet enkel afgunst is geweest. I Besloten wiardt geen andere regeling te treffen inzake de U.L.O met de andere gemeenten, dan die welke eertijds dooir den raad zijn genomen'. Tot lid van het Algem'. Armbestuur Wordt wegens het bedanken van den heer Engelvaart, imfet 4 tegen 2 stemmen op' de heer Roggeband, gekozen dhr. A. J. v. d. Weele, diaken Geref. gemeente. De voorzitter zegt in warme woorden den heer Engelvaart dank voor het vele goede en nuttige werk1 dopr hem' in Zijln fuucltie verricht en stelt vbO'r hem in een schrijven namens den raad te be richten, den biZonderen dank van dit College. Daar het landbouwverlof niet beant woordt aan het doel hiervan wordt beslo ten dit te wijzigen, opdat het moer zal aanpassen aan de praktijk. Reorganisatie gasfabriek Aan de orde klojmt reorganisatie gas fabriek.. B. en W. stellen voiar de fbnci- tie gasmeester te doen vervallen, één stoker ontslag 4e geven en met ingang van 31 Deel. a.s. aan den gasmeester de heer Kamian, eervol ontslag te ver- leenen als ^oiadanig. Vervolgens de fjunc- tje boekhouder-bedrijfsleider in te stel len en fitter-stoker-lantaamopsteker en tot boekhouder-bedrijfsleider te benoemen den volontair op> de fabriek, de heer D. L. CoOmans, op arbeidscontract voor één jaar, tegen een vergoeding van f100 Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels „Radion ...'n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij, N.v Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een 5 tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. RAD.G.A.10-092W INWISSELADRES VOOR „RADION TOP-PRESTATIES" BIJ MEJ. J. GROENENDIJK, GRACHTWEG A 508b, ZIERIKZEE (De extra geschenken kunnen alleen aan dit adres worden ofgehaald en worden dus niet toegezonden) per maand en ingaande 1 Januari 1937 miet .alg. stemmen aldus besloten. Goedgekeurd wlordt de begrooting van het alg. Armbestuur volor het dienstjaar 1937 met een ontvang en uitgaaf van f 7448,22i/2'. j Vaststelling vindt plaats van de be- groiatpigen der bedrijven en van de ge- j imeentebegroiOiting over 1937. J Gasfabriek: gewone dienst lomtv. en uit gaaf f 34345,50. Kapitaaldienst f 10450. Brugbedrijf: Gewlohe dienst |ointv. en uitg. f 58577,90. Kapitaaldienst f 895881,371/2- Wo'ningbedrijf: Gewkwie dienst ontv. en uitg. f 2012,31. Kapitaaldienst f4157,92. Gemeente: Gewone dienst (ofntv. en uitg. f 175619,96. Kapitaaldienst f 5600. De heer Mloelker heeft bij de gemeente- begrolatiUg bezwaar tegen den post van. f 2600 voior het bouwen van een nieuwe bergplaats aan de 'haVen vpior brandweer en ander materiaal. Waar B. en W. oOik rekening hebben gehouden m'et de wenscben van de be grotingscommissie, doet de voorzitter een beroep op de noodige Coulance bij den raad, dezen post op de begrooting te laten. De heer [Mloelker acht deZe ver bouw* niet strikt noodzakelijk. Met de stem van den heer Moelker tegen deze uitgaaf van f 2800 worden hierna de begrotingen met alg. st. goed gekeurd en vastgesteld. Geen overname van een bizondere school Hierna stellen B. en W. voor v.an het bestuur van de school met den bijbel te koopen het schoolgebouw voor de 1 soim Ivan f 9760, Zijhde 80 pot. der taxatie en e.pn leening in verband hiermede aapi te gaan tegen 4 pCt. vooir den tijd vip 20 jaar. De voorzitter zegt, dat de meer derheid van B. en W. met dit voorstel komt dat het besluit berust in handen van B. en W. en dat de raad de gelden moet vioiteeren. Miocht de raad hierop niet ingaan, zal spr. bij Ged. Staten, aan dringen op vernietiging van Ihet raadsbe sluit, temeer, daar de wet op de hanid van ihet schoolbestuur is. De heer Overbeeke zegt, dat Ged, Sta ten hem1 njet: kunnen dwingen hoe hij sten men Wil. De 'heer van Vessem vraagt, of het in het vlqordeel der gemeente is? De voorzitter Imerkt naar aanleiding dezer vraag op, dat tot nu toe een vergoeding van f 610 per jaar is gegeven, dit a".s vergoeding voor de rente van het kapi taal dat door het bestuur in het gebouw is gestoken. Indien nu de gemeente deze gebouwen aankoopt, houdt dit bedrag op, docJh kOm'en wijl gedurende 20 jaar voor rente en aflossing van het bedrag van f 9760 te staan. Beter worden w{ijl er niet van. De heer van Vessem zegt dan ook tegen tc gSjln. De heer Potappel acht het bedrag aan merkelijk hoog. De voorz. meent, dat men alleen te maken heelt met de door des kundigen indertijd getaxeerd bedrag. Wet houder van d$n Berge zegt, dat hij1 als Iminderheid in B. en W. tegen het voorstel is geweest en om'dat hij het onbillijk aOht Zal hij' jn beroep gaan bij de KrjOon, opdat het voorstel van B. en W. worde vernietigd en wel op grond, dat een der lokalen reeds jaren buiten gebruik is dat de eerste 20 jaar nadeelig voor de gemeente Zullen zijn en dat het bestuur verzlaimld heeft, de belangen der gemeente te verzekeren. Spr. leest hierna een uit voerig request voor te ridhten aan de Kroon. De voorz. merkt op, dat hij het geen beZwaar acht dat dit request wordt in gediend, doch onjuist is het, dat het bestuur njet Zijn verplichtingen tegen over de gemeente heeft nagekomen. Ook heeft het n[et te veel genoten aan gelden gedurende de laatste jaren, gelijk het schrijven aangeeft en ook heb ben w'ij' den afkoop te acleepteeren zonder te stellen voorwaarden, daar dit niet toelaatbaar js, daar alles bij de Wet is geregeld. Dezelfde eischen Zijn ge steld voor het gestichte en nog te slich ten scholen en hieraan kunnen. W'ij als Raad njet tornen. Met alg. st. wondt daarna het voorstel van B. en W. tot aangaan eener geldleening verworpen ©n m'et dezelfde stemmen besloten de Kroon te verzoeken het voorstel van de meer derheid van B. en W. te vernietigen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Aangereden en gedood Gisterochtend reed de 30-jarige mevr. J. de L.-K. uit Rotterdam', met haar man per fiets van Rotterdam naar Bergam bacht, £im haar Zoontje te halen. Op de grens van de gem'eenten Lekkerk'erk en B ergamb aCh t passeerde Zij een auto. Haar tmlan was reeds gepasseerd, toen van tegenovergestelde richting een aiutoi van een bodedienst uit Schoonhoven aan kwam1, die haar aanreed. Zij liep daarbij een ernstige schede]fractuur op. Een dok ter Uit Lekkerk'erk verleende eerste 'hulp. Het slachtoffer is kort na het onge val aan de gevolgen Overleden. De celdeur was niet op slot De gemeentepolitie te Gent heeft aldaar den man gearresteerd, die als verdacht van medeplichtigheid aan den overval te Klo'osterzamde in hechtenis was geno men, doch uit Zijn oei Wist te ontsnappen. Op een aan de politie toebehoorend rijwiel is de man gevlucht. Door het inslaan van een ruit in de deur van zijn Cel heeft hij kans gezien een grendel van deze deur te lichten. Hij heeft ver volgens de zidh in de Cel bevindedde tafel stuk geslagen en heeft met een tafelpoot de onderste grendel van Ide deur geschoven, waarbij hij deze kOtn openen. Het staat vast, dat de deur van de Cel niet op slot is gew'eest. Een door een deskundige ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat het slot niet ge forceerd is, Zqodat de cel alleen met twee grendels was afgesloten, terwijl een paar decimeter hooger de ruit in de deur Zit. Toen hij de cel verlaten kon, heeft verdachte het rijwiel van de politie meegenomen, Waardoor hij met gemak de reis ngar de Belgische grens kon onder nemen. De thans reeds weer gearresteer de staat om) zijn uitbreken uit Cellen bij de pol it tie bekend. Uit de strafgevange nis te SCheveningeu is hij driemaal uit gebroken. KORTE BERICHTEN De Fransche minister van nationale verdediging, Daladier, heeft voor de le- gercommissie der Kamer verklaard, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2