ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 OP6ENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets De Kern A ABONNEHENTi 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—, Afionderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M J. KOSTE» Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13248 ADVERTENTIEN i ran 13 regels 60 eent, ran 4 regels ea daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De opmarsch naar Madrid tegengehouden door hevige regens De bevolking één om weerstand te bieden Uit de omgeving van de Spaansche hoofdstad, die onmiskenbaar nauwer en dichter door Franco's troepen wordt in gesloten, valt de laatste dagen weinig nieuws te vermelden, omdat de opmarsch der troepen wordt tegengehouden door hevige regens, die den naderenden winter aankondigen. Daarentegen vermeldt een journalist van een Engelsch blad belang wekkende bijzonderheden uit Madrid zelf. In aanmerking genomen, zoo zegt hij, dat de vijand zich slechts op 70 kilo meter afstand bevindt, blijft Madrid op merkelijk kalm en onberoerd. In theorie is thans alles en iedereen gemobiliseerd voor de verdediging van de stad. Uit militair oogpunt is Madrid op hetoogen- blik hopeloos blootgesteld en geen ge- improviseerde maatregelen van verdedi ging kunnen daaraan iets verhelpen. Maar een onvolprezen voordeel, dat van be slissende beteekenis kan zijn, is de vaste wil van de bevolking om weerstand te bieden. De luchtaanvallen hebben geen afbreuk gedaan aan dit uitstekende mo reel. Een poging om de stad door een be storming in te nemen is onwaarschijn lijk. De leiders der rechtsche troepen !moeten er zich van bewust zijn, dat de bevolking tot den laatsten man weer stand zal bieden. Hun eenige hoop is dan ook een belegering met het doel om een ontmoediging te veroorzaken, doch velen, die hun vingers op de pols van deze stad leggen, kunnen een der gelijke ineenstorting niet verwachten. Madrid dan is nog steeds zichzelf en afgezien van de „proletarische" kleeding beperken zich de eenige uiterlijke tee kenen van den oorlog tot queues voor de levensmiddelenwinkels overdag en de donkere straten 's nachts. De distributie der levensmiddelen door de autoriteiten heeft eenig ongemak veroorzaakt voor de bevolking voor zoover de huismoe ders of hun dienstboden uren in de rij moeten wachten om een half pond bo ter, om melk of suiker. Vleesch is er voor allen, die het wenschen en een overvloed van visch van tamelijk infe rieure kwaliteit. Boter en eieren daaren tegen zijn over het algemeen niet ver krijgbaar. Maar neemt men de omstan digheden van een belegering in aan merking dan is er eigenlijk geen sprake van ernstige voedselschaarsehte. Rusland wenscht toezicht op de Portugeesche havens door de Engelsche of Fransche vloot of door beide samen De Russische gezant te Londen heeft aan den voorzitter van de t|Olmmissïe van niet-inmenging in de Spaa'nsdhe kwes- tei, een nota overhandigd, waarin gewe zen wordt op het feit, dat de iwjapenleve- ring voor de troepen van Franco, via de Portugeesche havens geschiedt. De Riussen eisidhen dat ook deze schending van de non-interventie-overeenikio|ntst di rect dient te 'wiorden tegengegaan dofw de instelling van scherpe controle op- de Portugeesche havens. Die controle zouden de sovjets de Engelsche |of Fran sche vloot willen opdragen of beiden te zamen. De njeuiwe Russische nota acht men te Londen niet van zoodanigen aard, dat de internationale doimimissie zal moe ten worden bijeengeroepen, jolm de w|en- schen van Rusland te behandelen. Op het oogenblik is een procedure aam den gang, als gevolg van de eerste klaclht van de Sovjet-unie. Deze procedurernioiet men eerst voortzetten, zlohder een andere te beginnen, aangezien geen mieuiwe feiten ter kenn/s vaJn de commissie zijn gebracht. Het idee om' de Britsche vLoiolt te ge bruiken voor een blokkade van Portu geesche havens wiordt in politieke krin gen te Londen zelfs njet in overweging genomen. De veerbooten Dover-Duinkerken Hoe de moeilijkheden van eb en vloed zijn overwonnen De Matin vertelt, hoe de ingenieurs de moeilijkheden met eb en V|loed in het Nauw wan Calais ten opzichte van de nieuwe veerbooten ondervangen hebbe(n(. Te Boulogne wisselt het zeepeil van 0,60 tot 8 M- 50 en te Calais en Duinkerkefni zijn die verschillen niet veel imiinder. Te Dover is een bekken im'et sluis ingericht, waar de boot invaart, iwlaarna, water wordt Weg- of erin gepoimpt, totdat het evenwicht bereikt is. Voor Duinkerken heeft de Fransche ingenieur Broquaire een brug ontworpen, die zich vam links naar rechts en vtan voren najar achterejni beweegt en een helling va|n 7° bereiken kan. Deze brug imïaakt het de treinen mo gelijk bij eiken waterstand de bopit op te rijden. Voor de auto's is het nog eenv|0|ujdiger. Zij' bereiken langs een flauwe hellilng en over een andere brug het bovendeel va|n< de boot. Men verwacht van deze. «verbinding veel nut vioor het vervoer van bloelmOn, Vruch ten, primeurs, - wijnen eh in 't algemeen bederfelijke goederen. Producten uit het Zuiden Van Frankrijk, die 'savonds te Duinkerken aiankloim'en, k|un(nien de vol genden ochtend op de markt te Londen zonder overgeladen te worden of een schok notch tijdverlies geleden te hebben. De spoorbreedte is in beide landen ge lijk, imlaar de rijtuigen voor passagiers en goederen Zijn in Engeland smaller. Met het oog hierop hitoesten biz|o|ndere wa gons worden aangemaakt, die het Brit sche departement wan oorlog, a^dus nog steeds' de Matin, in staat stelden iinj gev|aA van nood het Imlateriaajl rechtstreeks niaar de Rijngrens te dirigeeren. België versterkt zijn leger als gevolg van Duitschland's bewapening LEOPOLD Woensdagavond is te Brussel onder voorzitterschap van den Koning, een be langrijke ministerraad gehouden, die zich accoord verklaarde met den tekst der ingediende wet, strekkende tot verlenging van den militairen diensttijd. Het nieuwe ontwerp strekt tot wijzi ging van de militaire wet van 5 Maart 1929 tot inkrimping van het aantal vrij stellingen van actieven dienst en tot ver lenging van den militairen diensstijd. Het ointwerp stelt voor den dienst tijd voor de infanterie, dit is voor on geveer 18.000 man, of ruim twee vijfden van het jaarlijksche contingent, op acht tien maanden en voor de andere wapens op twaalf maanden te brengen. Slechts één Jzoon per gezin zal echter voor' den achttien-maandschen diensttijd in aan merking komen. Het jaarlijksche contin- ment wil men van 44.500 op 47.000 man brengen, terwijl voorts de recruteering wordt voorzien van 4000 beroepssolda ten met een diensttijd van 3 a 5 jaar voor de gendarmerie, de administratie troepen en zekere zoogenaamde speciale wapens en .ook nog van 2000 andere vrij willigers voor de permanente grensbe waking. Het ontwerp voorziet verder de mo- torisatie van de cavallerie en de uit breidingvan het vrijwilligerssysteem voor de zoogenaamde speciale wapens waar behoefte aan goed onderlegde technici bestaat. De gewestelijke indeeling van de troepen wordt behouden. Er zullen bataljons zijn voor de Walen, aangevoerd in de Fransche taal en voor de Vla mingen, aangevoerd in de Nederlandsche, De officieren zullen voortaan wel degelijk de taal van hun regiment moeten ken nen, wat tot dusver in de zoogenaamde Vlaamsche regimenten nog altijd meer uitzondering dan regel was. Nu de gulden gedeprecieerd is moet het Nederlandsche prijsniveau in overeenstemming worden gebracht met het wereldprijsniveau In zijn dezer dagen gehouden verga dering heeft het comité voior devaluatie den toestand oinder het ,oog gezien, zoo- als deze geworden is na het besluit Beslagen tong Beladen gevoel Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziet Gij er daar door slecht uit? Lvsteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten j verdwijnen en Gij voelt U weldra een 1 ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als i verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend i en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver- dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip 1 maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apothekèr Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker van 12 sluks 60 cent. Overal verkrijgbaar. van de Nederlandsche regeerimg van 26 September j.l. om den gouden standaard tot nader order 1(0(3 te laten. Het comité besloet 'Ziclh er voorloopig toe te bepalen, den'verderen gang van zaken te blijven volgen. Algemeen wias smen van oordeel, dat het wewscheiijk is, den toestand van onzekerheid z|op kort mbgelijk te doen duren. Z|0|o spoedig mogelijk moet er naar gestreefd werden den gulden in een zoodanige verhouding te brengen tot het pond sterling, da|t het Nederlandsche prijsniveau, hetwelk Voor de depreciatie Zich nog verhield tot het wereldmarktniveau als 100 toit 70 of 142,9 tot 100; daarlmede in nver- eenstemiming zal worden gebracht. Motieven van persoonlijke of nationale ijdelhejd om den gulden niet of zuo wejnig mogelijk te': devalueeren, jwelke ons land in het verleden reeds zOiOi on berekenbare schade hebben berokkend, mogen thans, meent het cbimité, niet lan ger een rol spelen. Geleidelijke, (maar niet te langzame, liqluidatie van het geheele complex van crisissteiunmeatregelen is gew'einscht pm het Nederlandsche prijsniveau iin guldens zoo; 'weinig- mogelijk te doen stijigen. De devaluatie mloet voldoende groot zijn om het dan resulteerende1 prijsniveau in ov'er- eenstemlming te brengen :met de we reldmarkt. 1 Het bezoek van de De Ruyter Bezwaren van kerkelijke zijden Zooals gemteld is was het aanvankelijk de bedoeling dat la.s. Zondag zoowel Ides m)orgens als des middags het publiek in de gelegenheid zou wioo-den Igtestejld Hr. Ms. De Ruyter, die a.s. Vrijdag te Vlis- singen arriveeren zal, te bezichtigen. Van kerkelijke zijde heeft mlen echter bezwaren tegen deZe regeling k'ehbaar gemaakt. Dit heeft tengevolge gehad dat de kruiser Zondagmorgen niet bezichtigd Zal kunnen worden;. Oml het publiek ech ter zooveel mlogejijk tegemoet te k|o|man zal de De Ruyter niet, Zoioiajls .aanvanke lijk bepaald was, Ma!andagmjorgen ver trekken, niaar zal ooikl op laatstgenoem den oichtend, gelegenheid tot bezichtiging worden gegeven. De broodprijs Verlaging van de crisislasten noodzakelijk om den broodprijs te handhaven De vier samenwerkende nationale bak- 1 kerspatroonsorganisaties zonden aan de pers een uitvoerige mededeeling, waar mee zij een uiteenzetting geven van den toestand in het bakkersbedrijf, o.a. in verband met de monetaire maatregelen. Zij wijzen er allereerst op, dat nog 1 steeds de broodprijzen gelden, die ook golden in den tijd, toen die bloemprijs nog f 12.50 per 100 kilogram voor de bakkers bedroeg, ondanks het feit, dat tengevolge van de steeds oploopende prij zen der tarwe op de wereldmarkt de bloemprijzen zijn gestegen. j In de weken vóór de depreciatie van den gulden werden, toen de bloemprijzen een hoogte hadden bereikt van f 14.75 af fabriek in diverse plaatsen van ons land besprekingen geopend tot het ver- hoogen van de broodprijzen met slechts één cent per 800 gram; in diverse plaat-» sen was reeds het besluit genomen, de noodzakelijke verhooging door te voeren in de week 28 September—5 October. Deze besprekingen moesten worden af gebroken, in verband met de beslissing van de regeering, dat in geen geval een broodprijsverhooging mocht plaats Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. vinden, hetgeen de bakkerij echter voor buitengewoon groote moeilijkheden plaat ste, aangezien haar winstmarge geheel opgesoupeerd was door de gestegen bloemprijzen en er zelfs al met verlies gewerkt werd. Reeds op 24 Juli, ter gelegenheid van een audiëntie bij de minister van land bouw en visscherij hebben zoo zeg gen de patroonsorganisaties zij be toogd, dat een spoedige verlaging der crisis-lasten noodzakelijk zou zijn, wil de broodprijsverhooging kunnen worden voorkomen. Sinds voornoemden datum vererderde de toestand steeds meer, ten gevolge van een verdere en scherpe stij ging der bloemprijzen. Bij bloem van f 12,50 geen broodprijsverhooging Thans eischt de regeering, dat zelfs die, in bakkerstermen „boksersprijzen" genoemde noteeringen, niet zullen wor den verhoogd, waardoor het directe be staan van vele hardwerkende en nijvere b'akkersgezinnen op het spel is komen te Twee dictaturen strijden in Spanje om den voorrang Madrid's bevolking gemobili seerd ter verdediging van de stad Rusland wil controle op de Portugeesche havens Verlaging der crisislasten nood zakelijk ter handhaving van den broodprijs Sport- en marktberichten De f100.000 viel op no. 1611 WEERBERICHT Hoogste barometerst. 768.3 te Lyon. Laagste 734.3 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 16 Oct;.: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtin gen, betrkoken tot zwaar bewolkt, later tijdelijk opklarend, tijdelijk regen, aan vankelijk zacht, later kouder. Zon op: Zioin onder: 16 October 6.28 17.05 Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater 16 October 3,15 15,21 8,31 20,57 staan. Ook de grootere ondernemingen moeten thans in groote centra met ver lies werken, zoodat ook de belangen van de aldaar werkzame gezellen op het spel staan. Het regeeringsingrijpen be dreigt thans het bestaan en de leven9- SPANJE'S GODSGERICHT Een strijd tusschen diep in het volk gewortelde aspiraties Salvador de Madariaga, of ld-ambassa deur van Spanje en eertijds Spaanseh tegenwooirdiger bij den Volkenbond, heeft voor „The Observer" een beschouwing geschreven over den strijd die zijn land verscheurt. Aan zijn artikel, dat getuigt van buitengewone objectiviteit die de di plomaat en literator heeft weten te be waren, ontleeuen 'wlij het volgende. Deze strijd is inderdaad tragisch omdat h;ij een gevolg is van het conflict tusr schen twee beginselen, die volkomen ge lijke rechten hebben om naar verwezen lijking te streven; om'dat de ontzaglijke krachten, die ontketend zijn, in geen ver houding staan tot de figuren, die er schijnbaar de leiders dotlh in werkelijk heid de werktuigen van zijn; omdat te gelijk abet de woeste instincten, diedoj0«r onze beschaving slechts zeer gedeeltelijk z'ijn onderdrjukt, uit de diepten van de Spaansche volksziel schatten van held haftigheid en volharding z'ijn te voor schijn gebracht, waaraan Spanje eens zijn roem' en z'ijn (macht te dafnken heeft (gehad en tenslotte omdat deze burgeroorlog vol komen in[Uitteloi0(s is, en toch, hoe para doxaal het oiofk' moge schijnen, zooais alle tragedies, even nutteloos is als on vermijdelijk. Ontdoe juw' geest van alle politieke voorkeur en beschouw een oogenblik de leiders van dezen oorlog. Aan de zijde der regeering Azana, een man van eer, een onbaatzuchtige en hoogst begaafde geest, Wiens liefde voor zijn vaderland Castilië hem eenige gfin de schoonste bladzijden modern Spaanseh proza inde pen heeft gegeven, wiens streven recht schapen is, zooals het den staatsman past, in wien de verheven geest der Castili- aansche tradities, die eens kardinaal Xi- m'enez' heeft voortgebracht, zeer z|uiver is geïncarneerd. En Largo Caballero, een 'men, die zijn geheele leven, in dienst hleeft gesteld van de 'arbeidersklasse; wiens tac tiek weliswlaaar veranderde van opportu nistische samenwerking met Primo de Rivera tot qpen revolutie onder de re publiek, maar wiens strategie standvas tig is gebleven en trouw aan zijn Marxis tische leer i n een leven dat een voorbeeld is van volharding, onbaatzuchtigheid en ■Consequent streven. Aan de andere zijde Franco, een ervaren soldaat, een gedis ciplineerde geest, bewonderd en geres pecteerd door het geheele leger nfffi' zijn SALVADOR DE MADARIAGA karakter. Een man, die tot Juli van dit jaar zidh tot het uiterste heeft verzet tegen eiken aandrang om het leger op» nieuiwi in een politiek avontuur te be trekken; geheel vrij van politieke eer zucht, met een hoog gevóel van verant woordelijkheid en voorbeeldig patriotisme Hoe kunnen wijons van zulke lieden afmaken niet woorden als: „rood gepeu pel", of „troep rebellen".? Laat ons alle Europeesdhe complica ties en politieke constructies, die OP de zen in den grond van de zaak Zuiver Spaanschen strijd zijn geënt, afzonderen. Natuurlijk, Spanje ligt niet op de maan en de golven vain fascisme en commu nisme zijn er overheen geslagen en heb ben er elkaar ontmoet jin feilen strijd. Maar, al hebben de twee rivaliseerende vormen van dictatuur er hun invloed gehad op de nationale stroomtogen van het conflict, zij zijn er geenszins de oorsprong van. Het js Zeker, dat de Spaansche tra gedie ook uitgebarsten z|olu zijn als Lenin noch jMussolini ooit hadden bestaan. Laat ons vooiral de begrippen vrijheid en democratie er niet bij 'betrekken. De ze onfortuinlijke bejaarde tweelingzusters voelen zich in onze eeuw niet meer thuis.... De uitslag van den Spaanschen strijd heeft te maken met democratie noch met vrijheid. Liberalen en demo craten z'ijn dood of verdwenen en de strijdende partijen zijn vastbesloten zfui- ver dictatoriale wormen in te stellen, om het even of zij zoogenaamd „links" zullen zijn of zoogenaamd „rechts".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1