ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 OCTOBER 1936 OPüENO] ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Db Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 «tanden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,30 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Aiionderlijke nummers 5 eent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M I. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13245 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, ran 4 regels ea daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontraet belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Acht mogendheden strijden om Marokko Moskou tegen Mekka Het is niet waar, dat alle inwoners van Spaansch-Marokko tegen generaal Fran co in opstand zijn gekomen, maar al evenmin is de bewering juist, dat zij allen vol enthousiasme voor de natio nalistische zaak hun plaats in zijn kamp hebben ingenomen. Eenigq stammen heb ben zelfs het zenden van vrijwilligers en het betalen van een oorlogscontri butie geweigerd. Talrijke kaïds zijn daar op gearresteerd en 15 van hen zijn reeds ter dood veroordeeld. Maar van een opstand der Marokkanen is desondanks geen sprake, hoewel anderzijds de „ge hechtheid aan de strijders voor kruis en kroon" ook slechts een frase is. De werkelijkheid ziet er geheel an ders uit en de bereidwilligheid der Ma rokkanen, in het leger van Franco dienst te doen, vindt zijn oorzaak in dingen, die met sympathie of antipathie niets uitstaande hebben. Wie zijn de belanghebbenden Het zijn sinds lang niet meer de in woners van Madrid en Sevjlla, die oim de heerschappij over Noord-Marokko met zijn olie- en ertsrijkdommen strijden. Men weet immers door wien Franco en Mola gefinancierd en bewapend zijn. Naar beweerd wordt, heeft men zich zelfs de authentieke bewijzen weten te verschaffen van het bestaan van eenige geheime verdragen, waarbij in geval van een nationalistische overwinning aan 2 Eüropeesche mogendheden economische, ja zelfs territoriale tegemoetkomingen in Spaansch-Marokko zouden zijn beloofd. Dat Engeland en Frankrijk een ver andering in de machtsverhoudingen ten westen en oosten van de Straat van Gibraltar niet zonder tegenspraak zouden accepteeren, behoeft geen betoog. Het is zoo goed als onbekend, dat Engeland reeds in 1915 poogde, Spanje tot den verkoop van Ceuta te bewegen, om zoo op ieder gewenscht oogenblik de Straat van Gibraltar te kunnen afsluiten en daardoor de geheele Middellandsche Zee tot een Britsche binnenzee te makent Het plan is evenwel mislukt. Op het oogenblik speelt Italië de toen malige rioi van Engeland. Zo|u intussdhen Rome zich in Ceuta en Tetoean weten vast te zetten, dat beteekent dat niet slechts het einde van den Tanger-vrij- staat, bij wiens voortbestaan Engeland en Frankrijk evenveel belang hebben, maar tegelijkertijd ook het einde van de beheerschende sleutelpositie van Gi braltar en een ernstige bedreiging voor het Fransche Marokko-protectoraat. Bovendien zijn er nog twee andere machten in het spel: de anti-Europeesche pan-Islamitische beweging en de Com munistische Internationale. ,>Sikkel en hamer" tegen „halve maan" De pan-Islamitische beweging van Ma rokko staat geheel onder invloed van re ligieus-politieke geheime bonden, waar van de „Blauwe Mannen", de vroegere aanhangers van Abd-el-Krim, het belang rijkst zijn. Deze organisatie is even anti-Euro- peesch als ultra-reactionair en streeft uitsluitend naar opheffing van hetFran,- sche en Spaansche protectoraat, zonder zich verder aan de toekomst van Ma rokko veel gelegen te laten liggen. De pogingen van de Algerijnsche organisatie „Ster van Noord-Afrika", waarvan de leider Dr. Ben-Djelloel op het oogenblik aanhanger van het Fransche Volksfront is, ijvert voor een Mohammedaansch- Fransche samenwerking, op deze bewe ging invloed te krijgen, wat tot nog toe bijna zonder succes is gebleven. Thans tracht de Derde Internationale hetzelfde te doen. Moskou heeft, bij een principieel vasthouden aan de bestrijding van elke koloniale macht, het parool uit gegeven, iedere anti-Fransche campagne te staken en de geheele activiteit op den strijd om de overwinning van het Spaansche Volksfront te concentreeren. Het slotwoord onder de geschiedenis van dezen oorlog zal noch door een overwinning der nationalisten, noch door een uiteindelijke zege van het Frente Popular geschreven worden. Integendeel, de werkelijke strijd om Marokko zal dan eerst beginnen. Middenstand en gulden-depreciatie De Ned. Middenstandsbank heeft, in sa.mlenwlerking met de bureaux van de de Kon. Ned., de Ned. R.-K. en de Chr. Middenstandsbonden een brochure uitge geven. „Wat nu, middenstander, nu de Waarde van den gulden, zich gaat wijzi gen", Waarin, mede in verband met de regeeringsmlaatregelen tegen prijsopdrij ving, op zeer duidelijke wtijZe een over zicht wordt gegeven van de nieuw ont stane situatie en welke houding de 'han deldrijvende en industrieel© mlidjdlenstan- dersj tegenover de gevolgen van de Waar dedaling van den gulden mnloeten aanne- imlen op het punt van goederen, huren en diensten. Voor velen kaïn dit thans een vraagbaak z'ijn! De positie der Hypotheekbanken en die der aandeelhouders verbeterd De grootste moeilijkheid van de hy potheekbanken blijft voorloopig nog ge legen in de aflossing van oude posten, welke door de waardedaling van onder panden stagneert. Nu er evenwel aan deze daling wel een einde zal zijn gekomen, teekent de toekomst voor de hypotheekbanken zich rooskleuriger af dan «enigen tijd geiedlen. De meeste zullen kunnen volstaan met het thans ingediende wetje. Voor zoo ver dit niet het geval mocht blijken en men dus, behalve met zijn liquiditeit, ook nog met zijn rentabiliteit in het ge drang mocht komen, is er altijd nog Berdep mogelijk op de Schuldbrievenwet 1931, welke wet immers in het leven is geroepen om liquidatie van het bedrijf te voorkomen. Het is echter niet denk baar, dat bij gebruikmaking van een der gelijk beroep, een lagere rente dan 4 pet. noodig zal zijn, al spreekt het voor het overige vanzelf, dat indien een de-' finitieve saneering ook langs dezen weg niet kan worden bereikt, doordat b.v. de verliezen te groot zijn, bijstorting op het kapitaal kan worden gevraagd voor het afschrijven van deze verliezen'. Dit laatste zal men echter zoo lang mo gelijk trachten te voorkomen, aangezien dit het begin zou zijn van liquidatie, ter wijl de Schuldbrievenwet, zooals gezegd, er juist is om zulks te voorkomen. In het algemeen zou men kunnen zeg gen, dat ook de positie van aandeelhou ders in hypotheekbanken is verbeterd. De koersen dezer aandeelen, welke echter niet officieel zijn genoteerd, omdat zij op naam zijn gesteld in verband met het obligo toonen dit aan. Naar men weet, konden de meeste aandeelen van hypotheekbanken niet anders meer worden verhandeld dan met bijbetaling van een zeker bedrag, met het oog op het volstortings-obligo. In deze situatie nu is er den laatsten tijd ongetwijfeld verbetering gekomen. Regeling voor de molens Ter voorkoming van een verhooging van den prijs van bruinbrood is, in overeenstemming met de maalbedrijven, een regeling getroffen, waardoor een stijging van den prijs van het onge- b'uilde meel wordt voorkomen. Te dien einde zal de Tarwecentrale met ingang van heden (Maandag) T.C.-tarwe voor dit doel beschikbaar stellen tegen een prijs van f 7.60, zijnde de prijs, die vóór 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voor waarde verbonden, dat de molenaars deze tarwe uitsluitend kunnen verkrijgen in hoeveelheden, correspondeerende met hun Vita-tarwebesteilingen. De Vita zal daar door bij afsluiting van deze Vita-aan- koopen bonnen beschikbaar stellen, welke recht geven om een overeenkomstige hoeveelheid T.CAtarwe bij de Tarwe centrale te betrekken. Een komische vergissing Aan de definities, waarmee het Mo tor- en Rijwielreglement begint, wordt nu o.m. de omschrijving van het begrip „dag" toegevoegd, dit ten einde in de artikelen de lange omschrijving „tus- schen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang" te ver mijden. Deze uitlegging van het begrip „dag" welke, gelijk uitdrukkelijk ver meld is, voor het geheele reglement geldt, heeft evenwel tengevolge, dat- degenen, die wegens overtreding van een der bepalingen een zeker aantal dagen hechtenisstraf krijgen, eiken avond moe ten worden vrijgelaten en eiken ochtend in het Huis van Bewaring dienen terug te keeren f „Van harte zullen zij zingen: „Enwaar om zullen we treuren...", gevolgd door: „Die Nacht gehort uns"..., Gerststeun ingetrokken „De minister van. Landbouw heeft be- slfaten, in verband met de depreciatie van den gulden gt'.uegea prijzen der gra nen, om' de toeslagregeling voor gerst met ingang van heden buiten w'er- kjng te jstellen. Voor rogge zal de denaturatietoesi^g en dius ook de monapoliewinst op ion- gedenatureerde rogge, eveneens met in gang van dien datum, vermiinideridi wor den met f 0,50 per 100 k.g." KARDINAAL PACELLI de Pauselijke minister van buitenlandsche zaken, die in Amerika met vooraanstaande politici, Zoowel over internationale vraag stukken, als over de organiseering van den vrede onderhandelt. KORTE BERICHTEN De strijd om Oviedo In Oviedo hebben de mijnwerkers die aan de zijde der regeeringstroepen strij den, het Amerikaansche plein bezet. Men heeft den indruk, dat de opstandelin gen zich stap voor stap terugtrekken en gedwongen zullen worden zich te bar ricadeeren in het deel van de stad, waar de kathedraal en de kazernes staan, als mede de wapenfabriek. Dit stadsdeel is ongeveer Vs van de oppervlakte der stad. De luchtmacht van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de opstandelingen naar Oviedo op weg waren gebombardeerd, o.a. werd een sterke afdeeling met 60 vrachtwagens met levensmiddelen en munitie vrijwel ver nietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's een groote rol in den opmarsch van de re geeringstroepen. Achter deze met mi trailleurs uitgeruste auto's rukken de dy- namiteros op, die handgranaten en pak ken dynamiet in de huizen, welke door de opstandelingen worden bezet, werpen. De Prins en Prinses naar Duitschland In tegenspraak met het bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana Zich maar Berlijn zpu begeven, vernemen w'ij, dat het ini het voornemen -van de Prinses ligt in den loop van deze maand geheel incog nito eenige familiebezoeken in Duitsch land te brengen. Ook Prjns Bernhard zal zidh binnen kort voor eenjgen tijd voor particuliere aangelegenheden naar Duitschland bege ven. De vroege koude De koude nachten zijn huin tijd onge veer anderhalve maand vooruit. Voorde maximumtemperatuur is het verschil min der, dank zij 'dien zonneschijn. Doch des ondanks js het in de 32 jaar, idlat de maandoverzichten verschijnen, geen en kelen keer voorgekomen, dat het gemid delde maximum in id'e eerste dekade van October tc De Bilt zóó laag is geweest. Het ge middeldie maximum is in'» dat tijdvak slechts overtroffen in October 1912. Meisje dood gevallen Te Oude Niedorp (N.H.) is een ongeval im'et dopdelijken aflo|op geschied. De heer P. Helder aldaar, had zijn 5-j. dochtertje Clazina medegenomen op «om driewiieler. Waarschijnlijk door een onef- fenheidj van den 'wieg is de kleinte van de kar gevallen. Zij kWalmi met het hoofd op de straat trecht en Was op slag dooid. Qe GEMEENTE-ONTVANGER van Zie- rikzee verzoekt aanzuivering van de Hondenbelasting 1936 en van de verschenen termijnen der Straatbelasting 1936. Na 20 dezer zal tot vervolging wor- den overgegaan. Zierikzee, 10 October 1936. Zon mp: Zon onder: 13 Ootober 6.22 5.09 Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater 13 Ootober 1,27 13,27 7,05 19,21 HERFSTDRADEN De herfstdraad zweeft mijn raam vtaarbij, Een lang streep van. witte z'ij, Waarop de z|oin koimt blinken. Ze wentelt rond, ze daalt en rijst Langs wegen die de Iwlind haar wijst, Om eind'lijk neer te zinken Dit is het jaarlijkseh teeken weer Van zonnewende en ommekeer Naar andere getijden, Waarin een laatste afscheidsgroet Van Zomergeur en overvloed Heel langzaam gaat verglijden! S;o|ms blijven wfeven peinzend staan, En zien verrast het teeken aan Als diOfOr ons eigen leven, Vaak' niet vermioied en ongedacht, Van heel dichtbij en merkbaar zacht Een herfstdraad aan koimt zweven! Dan weten Wie! Het lentefeest Is eenmaal slechts ions deel geweest, Val jeugd en taetoontötdropmen! En ook de Zomer is voorbij, Thans is de herfst met allerlei In ons bestaan gekomen! Maar laoik de herfst kan prachtig zijn, Vol kleu,r en licht en zonneschijn, Die 't schaone weet te binden! Zaoi biedt het leven, wijs en goed, Ons alles uil Zijn overvloed Vaoir wie het weet te vinden!! Sikkel en hamer tegen {halve maan 6 De positie der hypotheekbanken verbeterd Prinses Juliana en Prins Berhard naar Duitschland De strijd in en om Oviedo Sport- en Marktberichten Betrokken met regen Barometerstamd van hedenmiddag1 12 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 772.9 te Valentia Laagste 740.9 te Ingö Verwacht tot den avond van 13 Oct.: Meest matige, later tijdelijk toenemende, Zuidwestelijke tot Westelijke wind, aan vankelijk half- tot zwaar bewolkt, later betrokken met tijdelijk regen, vooral des avonds zachter. ruvse; hu/o Schra/e Lippen Gesprongen Handen Hoopvolle perspectieven voor handel en industrie Japan heeft al vele jaren Met zijn mhint gemanoeuvreerd En ook daardoor heel de Wlereld Bijna doodgeöoincurreerd Telkens moest d© yen Weer zakltóen Als de toestand daartoe dreef, Net' zoolang tot van zin Waarde Nog slechts Weinig pverbleef. Ook ons landje heeft veel hinder Van die politiek beleefd En de export maar ons Indië Is daardoor finaal gesneefd. Fietsen en katoenen goederen, Het Werd allemlaal Japiansdh, Maar na de devaluatie Krijgt ook ons land toleer een kans. 't Is voor de devaluisten Momenteel een goede tijd Door den lagen gulden Wwlaim! er Overal bedrijvigheid. Onze exporthandel heeft er Anders) niet dan voordeel van Daar men met dezelfde Wapens Anderen nu bestrijden kan. J.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1