ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De Kern ABONNEMENTi Prys per 3 Maanden 11,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—, Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Dlrecfteur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. j. KOSTEH Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13243 ADVERTENTIENi van 13 regel» 60 eent, van 4 regels ea daar bo ren 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Rusland's zet op het politieke schaakbord Moscou beschuldigt Duitschland en Italië van hulp aan de Spaansche rebellen Kagian, de vertegentwioerdiger van de So(vjet-Unie bij de non-interventieciom- missie te Londen heeft deze van het besluit zijner regeering imlededeeling ge daan, dat zij zidh niet langer gebonden Z2l kunnen achten diQor de overeenkomst vna non-intervantie in Spanje, indien onmiddellijk maatregelen l wórden geno,- men om te beletten, dat deze overeen komst wordt geschonden. Zij beschul digt eenige deelnemers aan de overeen komst, deze te gebruiken als schelm1, waarachter zij den opstandelingen mi litairen steun verieenen ten nadeele v:Ji de rechtmatige Spaansche regeering. Zij maakt ter staving van deze beschul diging ge'wlag van drie duidelijk oimbchre- ven gevallen van schending Waarbij Por tugal, Duitschland en Italië in het geding zijn, en eveneens van de verklaringen van' ooggetuigen, wlaanujt z|0iu blijken, dat levering van- wapens aan de op standelingen via Portugal op igropte schaal aanhoudt. Uitgemaakt zioai thans moeten worden, of Italië, Duitschland en Portugal na het zitting nemen van de niom-imterven1- tiecoiibmissie zijn voortgegaan met het doen van wapenleveranties; maar ook ,of anderen zijn blijven voortgaan met het zenden van wapenen aan de Spaan sche Volksfrontregeering. Daarvan ziegt Moskou wel niets, maar ook dit punt is in het geding. De (wijziging in het standpunt van Mos kou "draagt naar het schijnt veeleer den stempel van de opportuniteit dan dien van het onaantastbare beginsel. Moskou heeft zich oorspronkelijk vóór non-inter ventie verklaajd en daarmede het ini tiatief van Blum ondersteund. Het protest wekt ongerustheid Het heeft verwondering gewekt, dat Moskou zoo goedmoedig bereid bleek, afstand te doen van hulp aan de Volks- firointregeeringj die het als de voorloop-, ster beschouwde, en wellicht nog be schouwt, van een uiteindelijke bolsjewis tische dictatuur. Het zag er toen echter naar uit, dat de onderneming der op standelingen, welke op verschillende plaatsen in Spanje in eersten aanloop steker bleef, zou mislukken, zoodat al- gemieene non-jinterventie isi staat zou zijin hun de noodige wapens, voor succes rijke voortzetting van deze onderneming onontbeerlijk, te onthouden en aldus de zege voor de regeering te vergemak kelijken. Moskou vertrouwde hier liever op het inzicht van Blum, dien het als hoofd van de Fransche regeering, w'aarmledede Sov jets een militair bondgenootschap hebben loopen, niet tegen zich wilde innemen, dan op het sentiment der Fransche com munisten, die direct interventie voorston den. De kansen zijn echter naar het schijnt definitief gekeerd. Madrid is van alle zijden ingesloten, het zit in een. val, en Moskou, ernstig verontrust over het lot der Spaansche Volksfrontregee- ring en de uitwerking van een overwin ning der opstandelingen op het politieke beeld van Europa, blijkt zich niet lan ger verantwoord te achten tegenover den gang van zaken. Het protest van Moskou wekt onge rustheid. Inderdaad geeft het daartoe alle reden, omdat het de voorlooper zou kunnen worden van een nieuwe ver scherping van de politieke verhoudingen in Europa, welke men met de uiteinde lijke instelling van een non-interventie commissie bezworen achtte. Aangezien geen der landen, die zitting hebben in de commissie, met uitzondering van En geland, zich vrij van schuld kunnen plei ten, moet men zich afvragen, of de Sovjet-Unie niet bezig is, den toestand te forceeren. En aldus roet in het eten te> 'giaoien, ,in dien zin, dat Europa weder dreigt betrokken te worden in een conflict, dat zuiver tot Spaansch ge bied behoort beperkt te blijven. Successen aan beide zijden De kinderen verlaten Madrid De regeeringstraepen hebben gisteren. Navialperal ontruimid om zich pp Das Na<v'@ terug) te trekken. (Beide plaatsen liggen in den sector ten Westen van Madrid aai0 den spoor- (wleg) van daar naar Aviliai en o.p oingeveer 60 kiloimieter van de hoofdstad). De vijand had Navalperal gedurende den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag ge bombardeerd. Evenals bij Toledo, is deze nederlaag) voor de Tegeeringstnoiepen vojoir- najnlelijk te Iwlijten aan de groofe pver- imlacht hunner tegenstanders, die gebruik konden] mlaken vajn, moderne drie-lmlotorige vliegtuigen. Een anter s^iddes voor gene raal Franco is de bezetting van Esóa,- lona, in de streek van Maqueda. De regee- ringstroiepen hadden er eën versterkte positie ingenomen. Schade is toegebracht aan den vóór Madrid zoo, belangrijke spoorWeg naar de Oostkust, tengevlolge van een boimbiarde- imlent bij Aranjuez. Deze stad, 40 kilome ter ten Zuiden van Madrid gelegen, is een der naiaste doelpunten vóór de recht- sehe troepen. De beschadigde spoorlijn kon spoedig hersteld (wórden en het vier- keer'is reeds fwleer nonmlaal. Van de inneming van Oviedo door de regeeringstroiepen Zijn totnogtoe geen verdere bijzonderheden bekend gewórden dan dat een afdeeling mijnwerkers in de stad! is doorgedrongen en er Verschillende strategische punten bezet heeft. Aan de versterking van Madrid en, om geving wlordt hard gewerkt. Verdedigingls- Vrterken worden aangelegd in. de verschil lende plaatsjes, die op 15—25 kilometer ven de stad liggen. Te Valencia zijn ruim) 6000 kinderen uit Madrid aange komen van iwlelke er 1200 getransporteerd iwlorden naar Barcelona. Viaind;aag volgt nog een transport van ongeveer 4000 kin deren. i Nieuiwle transporten mlansichappen uit Marokko zijn over de straat van Gi braltar gebracht. Eerst begaven zich tien mbderne vliegtuigen van Ceufa naar Al- geciras, Waarna vier stooimlsehepen met troepen en «Va ter laai te Algeciras bin nenliepen. Terzelfder tijd brachten twee andere schepen 4000 rnian uit Melilla. Den buitenlandsche schepen, die zich naar de in handen der regeering z'ij'nde Spaansche havens in de Middellandsche zee begeven, is door de opstandelingen, medegedeeld, dat zij' zonder Voorafgaan de twlaarschuwing door de opstandelingen gebombardeerd kunnen Vórden.. Dez© me- dedeelingi iwlordt gedaan, opdat alle sche pen dienovereenkomstige maatregelen kunnen memten. De spoorwegramp bij Woerden Met een vaart van 60 K.M. ramde de goederentrein de ontspoorde wagons Het spoorwegongeluk, dat in den nadht van Woensdag op Donderdag bij het station Woerden plaats vónd en waarvan J wie reeds gisteren een kort relaas kon den verstrekken, is van een omvang ge weest, zioioals We dat de laatste jaren in ions land njet meer Ibebben beleefd. Een sneltrein, vertrokken uit Eindho ven imet bestemming Den Haag en Rot terdam' via Utrecht, is op een afstand van ongeveer 750 meter voor het station Woerden door onbekende oorzaak, rij dende met een snelheid van naar schat ting 85 K.M.. per uur, ontspoord. Vrij wel op hetzelfde oogenblik naderde een snelgoederentrein van 38 wiagons, Welke op dit gedeelte van het baanvak een snel heid mag ontwikkelen van 60 K.M. per uur. Doordat eenige van de 'wagons van den sneltrein zoover uit de rails waren gesprongen, dat het buitenste van de vie- die daar liggen, bereden Üjoior iden goederentrein, over een grapten afstand versperd werd, reed Idle goederentrein met donderend geweld' op den juist tot stilstand gekomen personentrein. Passagiers tusschen de wrakstukken Overal zag men terstond passagiers te voorschijn koimien, die zich zelf hadden w'eten te bevrijden. Velen echter kon men eerst met veel moeite uit de Wrak stukken te voorschijn halen, waaronder zich helaas twee dooden en een zeer ernstig gewonde bevonden, terlw'ijl er een getal van zeven lichtgewonden [wjerd ige- noomd. Gelukkig waren de eerste rijtui gen van den sneltrein, die vrijwel ge heel versplinterd zijn, het minst bezet. Een groot geluk bij deze raim'p was nog het feit, dat er geen brand is uit gebroken in deze uiterst brandbare ra vage, die zelfs hjer en daar nog spook achtig verlicht werd door de lichten, die nog in de eoupé's waren blijven branden. Het verhaal van een vrouwelijke passagier „Ik zat in den laatsten trein, die Woensdagavond van Utrecht naar Rot terdam; vertrekt, ter hoogte van Woerden, rustig in een hoekje te dotm'melen, aldus vertelde een passagiere aan een mede werker van de N.R.C., toen ik plotseling opgeschrikt werd door een steeds in hevigheid toenemend schiudldlen en slin geren van den wagiOu, gepaard met een hevig gebonk. Mijn eerste reflexbeweging wias, toen ik voelde dat het imis ging mijn beenen om ze te beschermen, op de bank te leggen. Door het hevige stampen en schudden werd ik van mijn plaats geslingerd, en ik hield mij aan het bagagenet vast, half staande op de bank, half hangende. Toen fcl*e trefn tot stilstand was ge komen, kw'am ikf, evenals mijn coupé- genoot, beduusd tot de conclusie, idat ik niets mankeerde en reeds maakte ikaain- stalten den trein te verlaten, toen een niet te beschrijven Sch'0|k en ontzettend lawaai mij den uitroep deed slaken: Nu ben ik' verloren. Hoe het mogelijk is, dat ik' er ongedeerd ben afgekomen, zal mij altijd een raadsel blijven, want hot tusschenschpt en de coupé achter rnlij wa ren totaal versplinterd. Uit mijn 'coupéraam zag ik een ver wrongen ijzeren constructie, die ik voor een brug aanzag. Later bleek' dat het 'Overblijfselen waren van een seinbrug die geheel vernield was. Een conducteur heeft mij (uit mijn coupe helpen afdalen, want deze was door idón enorm'en schok vele meters omhoog ne- stqoten, zoiddat het voornaamste gedeel te zeer ver bolven de andere rijtuigen uitstak. Hierna sloot ik mij aan bij eenige licht gewonde en ongedeerde passa giers én daarna Zijn wij gezamenlijk |qp goed geluk af naar het nabijgelegen sta tion Woerden gewlandeld, lvi|aar het spopr- wegpersloneel voor ons heeft gedaan wat Onder deze o,mstandigheld|en maar mo gelijk was". De oorzaak van den ramp Dr. H. Van Manen, directeur va|a de Nederlandsche Spoorwegen, heeft aan een Verslaggever, van. het Volk op diens Vraag, Iwlat de oorzaak van het derailleeren vlan den personentrein zóu kunnen zijto ge- (wleest, geantwoord, dat de machinist van dien trein zich vergist heeft in de signa len. Er stonden t'wiee signalen boven iel- kaïar. Het laagste stond op veilig, hetgeen beteekent, dat de trein rnlet een snelheid va-n' 45 K.M. door den Wissel !m|ag rijden. De machinist belwleert echter dat hiet hoog ste signaial op veilig stond, hetgeen eön toegestane'Snelheid vlan 90 K.M. betteekant. Hienmlee is hij1 dan ook door den Wissel gereden mót het noodlottige gevolg. Autogrammenbeurs in New-York De prijs niet altijd maatstaf voor populariteit I Shakespeare's handteekening op 1 millioen dollar geschat De graadmeter der populariteit in Ame rika is het autogram, de handteekening De Amerikaan pleegt alles in dollars uit te drukken en dus heeft hij ook een beurs, waar de waarde van de auto grammen bepaald worden, waarbij er rekening mede gehouden wordt, of men met een autogram te doen heeft, dat op zichzelf niet zooveel waard is, dan wel met een handteekening onder een of ander document, die veel hooger in prijs getaxeerd wordt. Hooge prijzen wor den gemaakt, indien de „beroemdheid" niet slechts zijn naam, maar ook de overige tekst zelf geschreven heeft Toch is de geldwaarde van het auto gram nog niet altijd een juiste maat staf voor iemands populariteit. Zoo is b.v. een door president Roosevelt onder- teekende brief slechts 5 dollar waard; heeft hij den brief eigenhandig geschre- fven, dan stijgt de waarde van 15 a 20 dollar. Een handteekening van den nationalen held George Washington kost 50 dollar. Deze laag schijnende prijzen vinden hun oorzaak in het feit, daii staatslieden van den rang van president van de Vereenigde Slaten hun handtee kening onder vele duizenden documen ten moeten zetten. Een brief van de anders vrijwel onbekende Thomas Lynch Jr., die mede tot de onderteekenaars van de Amerikaansche onafhankelijkheids verklaring behoort heeft, bezit een waai* de van 100.000 dollar, omdat er nog slechts één brief van hem bestaat. De meest kostbare autogrammen stammen van William Shakespeare, die ieder 1 millioen dollar waard zijn. Bij de groote belangstelling, die de Amerikanen voor sport koesteren, kan het geen verwondering baren, dat een handteekening van Lindberg 10 dollar kost, terwijl een geheel door hemzelf 'geschreven brief met 50 dollar moet worden betaald. De koers van autogram men van boksers is steeds aan hevige schommelingen onderhevig. Een nederi- laag in den strijd om het wereldkamW pioenschap, doet de waarde van het autq- gram met vele tientallen procenten dalen. Handteekeningen van staatslieden, zoo als ministers en afgevaardigden uit de mocratische landen zijn betrekkelijk goed koop. In de eerste plaats zijn dergelijke autogrammen zeer talrijk en in de twee de plaats komen en gaan deze politici. Ditzelfde geldt in nog hoogere mate voor de Ihandtêekeningen van filmstars. Zoio- dra er geen films van hen meer loopen,, worden hun autogrammen op de auto grammenbeurs niet meer „genoteerd". Moskou dreigt roet in het eten te gooien De toestand in Spanje Madrid steeds meer bedreigd Bizonderheden over de spoor wegramp bij Woerden Hoe Prins Bernhard te Parijs onze taal leerde De bietencampagne heeft een vlot verloop De Koninki. fam. naar Rotterdam Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater 10 October 10,53 23,37 4,17 16,54 Predikbeurten te Zlerikzee Zondag 11 October. Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Reddingius. Kleine kerk. 10 ure, ds, Gerritsen en 7 ure, ds. D. J. Vossers van Vlissingen. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiliging8dien8t, 3.30 Openlucht- samenkomst (Nobelpoort) en 7.30 ure, Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, dhr. Wijnne uit Oldebroek. I De plechtige indienststelling van Hr. Ms. Kruiser de Ruyter, welke werd verricht door H.M. de Koningin op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1