ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m opgeno' zierikzeesche courant 1797 - 1889 De Kern Last met Uw stoelgang? M.S.S .-cachets DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 ABONNEMENT. Prijs per 3 Maanden 11,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijk® nummers 6 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur; A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13242 ADVERTENTIENi ran 13 regel» 60 eent, ran 4 regels ea daarboren 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Engeland's wacht aan het Suezkanaal Het Engelsch-Egyptische verdrag Een meesterstukje van diplomatie De erkenning van de onafhankelijkheid van Egypte nnojht vanzelfsprekend de militair-politieke belangen van. Groot-Brit- tannië in tiet oostelijk gedeelte van de Middellandsjhe Zee niet scihaden. Daarom zijn de militaire clausules van hiet nieuwe Engelsdh-Egyptische verdrag, ondanks het feit, dat zij de souvereiniteit van Egypte niet beïnvloeden, van de allergrootste practisctie politieke beteekenis. Deze alliantie, die Egypte met uitzon dering v^n dezle militaire clausules een werkelijke onafhankelijkheid garandeert, is in strategisch opzicht een meesterstuk je van Engel s^he diplomatie. Het eerste artikel zegt, dat „Egypte's militaire oö- cupatie door de strijdkrachten van Zijlne Britsche Majesteit beëindigd is". Maar reeds artikel V bepaalt iets geheel an ders: „Daar het Suezkanaal een i,n,te- greerend deel van Egypte, 'w'ereldiver- keersto'eg is en tegelijkertijd een weziein- lijke factor der verbindingen tussdhen verschillende deelen van het Britsche im perium vormt, machtigt Egypte in afwachting van het ©ogenblik, dat de beide hpoge verdragsluitende partijen vaststellen, dat de Egyptische troepen in staat zijn met eigen middelen de vrijheid en absolute veiligheid der scheepvaart in het kanaal te garandeeren zijne Bnitsche Majesteit, op bepaalde plaatsen troepen te onderhouden. De technische zijde van het verdrag Veel belangrijker z'ijn echter de tech nische amendementen van het verdrag. Daer is in de eerste plaats de uit zfuiver stralegische overwegingen voortspruiten de aanleg van ïw'egen, die aan de eischen van het moderne verkeer moeten iwor- den aangepast, 'wat voor het land een groote hervorming beteekent. De brug gen moeten een belasting van tanks, die 191^1 'ton wegen, kuinnen dragen. De hoofdweg Cairo-Ismaila (aan het zuidelijk einde van het Suezkanaal) zal in een bijzonder solieden militairen weg worden veranderd. Ditz'elfde geldt voor de spoor wegen, die tot nog toe slechts een zieer lichten onderboulw hadden en wier tans- portverm'ogen daardoor zleer begrensd Was. Van Zpgazig tot Tanta wordt de spoorweg nu van een dubbel spoorviopr- j zien, Iwiat het geheele verkeer tussdhen Alexandrië en Ismaila zleer zal verbeteren. Ook de kustlijn in de richting van de Lybisehe grens (Italië) van Alexandrië over Marsahi naar Matroeh (thans een belangrijk Engelsdh vlootsteulnpunt) zal „Europeesch" Iwlorden ingericht en goed ivsOrden onderhouden. Deze clausule is voor de strategische verhoudingen in het oostelijk' gedeelte van de Middellandsche Zee van de allergrootste beteekenis. Het Egyptische leger wordt gemoderniseerd Tegelijkertijd zial het Egyptische leger gemoderniseerd Iwlorden en wel onder leiding van een Britsche militaire missie, die zbolang in functie zal blijven als koning Faroek „belieft". Daar de Bngel- Schen voor den in hun land opgevoeden: jongen koining reeds thans groote vloot- en troepenparades hebben georganiseerd, moet men een langer oponthoud van de Britsche militaire missie in Egypte re kening houden. Voorloppig heeft daarover 'Weliswaar de Raad van Regenten-te be slissen, maar de koning z'al ongeveer over een jaar meerderjarig wlorden ver klaard en heeft reeds thans een zeker recht, z'ijn meening over de beslissingen van den Raad te kennen te geven. Daar het vepdrag bepaalt, dat beide partners in geval van nood elkaar hjuil'p zlullen verleenen, is het een klwlestie van groot belang de uitrusting van de Brit sche ztoioiwlel als van de Egyptische troe pen uniform' te houden. Dit beteekent, dat Groot-Brittanië zich verplicht, Egypte te bewapenen en dat wil zieggen, dat de Engelsche 'wapenindustrie grooten in vloed op het land zal gaan uitoefenen. In ieder geval blijft ook na afloop van den termijn van 20 jaren Egypte een z'eer belangrijk steunpunt van Groot- Brittanië, Iwlant het heeft zich bij ge noemd verdrag verplicht, in geval van oorlog of oorlogsgevaar, Engeland op allerlei mogelijke lwlijzen tegemoet te ko men, 'zfooals door het ter beschikking stellen van alle Egyptische havens, vlieg velden fen verkeersmiddelen. De misdadigerswijk van Marseille verdwijnt Groote schoonmaak in het havenkwartier Marseille is ma Parijs m'et meer dan 700.000 iniw'oners de grootste stad van Frankrijk; en tevens de voornaamste havjen van het land aan de MiddellandSc'be Zee. Kijkt m'en vain den toren vian de Notre Dame de la Garde op stad en zlee meer, dan begrijpt men den trots van den Franschmlan op dezie stad, die graag met Napels vergeleken Wordt. Iintuss/chën ver liest m'en dezen indruk geheel, zoodra men in de straten en sloppen van de oude stad onderduikt. Hier vindt m'en een labyrinth vjan hui zen, doodloopende stegen en smalle stei gers. Hier huist de armloede, het viuil, de ellende en de ontucht. Hier grijpen epi demieën met een gevaarlijke snelheid oml zich heen. Hier verbergen zioh 00,k tal rijke internationale misdadigers. Noch in Sjanghai' moeh in Yokohama kan men zich zoo goed schuil houden als hier. De politie staat zoo goed als m'achteloiois, Want de bewoners van het havenkwartier hangen: ,als klitten aan elka|ar en m'enig dienaar van de openbare orde heeft hier reeds zJijti leven gelaten. Vuil als de geheele omgeving ^ijb ook de' am!u?ementsgelegenbeden, kroegen Wfaar slechts brandewijn van de slechtste soort geschonken Wordt. Typisch viopr deze café's is het voortdurende ghamio- foongekrijSch en het gelal vian besChonke- nön. De principes van moderne hygiëne zijn tot hier inog niet doorgedrioingen. Evenals in de Middeleeuwen wordt in de havenwijk te Marseille ook op het ©(ogen blik nog al het afval op straat gegooid. Cadavers van honden, katten en raittern zijn een vanzelfsprekendheid. De stank is voor aan zindelijkheid gewende m'en- sehen onverdraaglijk en toch Wonen hier 150.000 schepsels in licht- en luchtlooze holen, die broedplaatsen van Qjlle ziekten en ontucht z'ijn. De vreemdeling, die luit nieuWtsgierigheid deze wijk zou betreden, kan gevaarlijke avonturen beleven. Nul wil men eindelijk aan de gevaarlijke romantiek van de havenwijk een einde mlaken. Hoofdzakelijk uit overwegingen van volksgezondheid, imlaar opk Omdat de IRENE JOLIOT-CURIE politie de misdaad niet meer meester kon Worden. Aan het hoofd van de sa- neeringsactie heeft zich im'evrouiw Joliot- Curie gesteld, de vrouWelij'ke arts, die eenigen tijd deel van het kabinet-B|lum! heeft uitgem'aakt. Diaar de haven toch uit gebreid wordt, züjn voor het slofopem van de oude stad slechts enkele tmillioeoen nooidig. Tijd Iw'erd het werkelijk! Brand aan boord Brand op de „Marnix" Britsche schepen verleenen hulp Lloyds' radiostation te Landsend heeft Woensdagavond, om 10 uur 38, een ra- I diobericht van het Nederlandsche, aan j de Maatschappij „Nederland" toebehoo- rende motorpassagiersschip „Marnix van Sint Aldegonde", dat in de Middelland- sche Zee op 44 minuten N.B. en 6 gr.' 8 minuten O.L. brand in een der lui- ken is ontdekt, gemeld. Aan in de na- 1 bijheid varende schepen is een antwoord op dit bericht gevraagd. Het schip is Dinsdag van Algiers ver- trokken en wordt heden (Donderdag) te Genua verwacht. Om half één Woensdagnacht is het volgende radiobericht van de „Marnix van Sint Aldegonde" opgevangen: „Het Britsche s.s. „Strathnaver" en het oor logsschip „Condrington" komen ons te hulp. Verdere assistentie niet noodig. De Maatschappij „Nederland" seint, dat het vuur woedt in de stukgoederenlading in het tusschendek van luik 2. Men is bezig het vuur te blusschen. Men hoopte Donderdagmorgen 9 uur Ajaccio, op Cor sica, te bereiken. In verband met bovenstaande, deelde de „Nederland" mede, dat de boottrein naar Genua, 24 uur later zal vertrekken.. De Zeeuwsche Luchtlijn staakt met 11 October In 't voorjaar van 1937 heropening Met ingaing vian 11 October a.s. zal de dienst Amsterdam—Rotterdam!—Haamste de—Vlissingem van de K.L.M. Wlorden stil gelegd. I De reden hiervain is, dat deze lijn ge durende de Wintermaanden steeds aan zienlijke tekorten heeft opgeleverd, te aanzienlijk voor de K.L.M. oimi te dragen. Intussdhen: zullen Ihet provinciaal be stuur van Zeeland en de betrokken gie- m'eente-besturen trachten middelen te vinden, om! de lasten vjopr de K.L.M. te verminderen:, opdat in den vervolge het geheele jaar door evenals voiorheen: de lijn Weer geëxploiteerd kan: worden. Het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag deelde in aansluiting hierop mede, dat, imlochten deze pogingen slagen, vroeg in het voorjaar van 1937 de heropening vian den dienst zal plaats vinden. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling om' bij' onverhoopten tegenslag (opk' den zom'erdienst op- te heffen:. De verhooging van den tarweprijs Een hoogere prijs van het bruin- brood zal niet te vermijden zijn In verband met de verhooging van den tarweprijs, genoteerd door de Tar- we-centrale, verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, dat de regeering, ondanks haar streven om de prijzen op het bestaande peil te houden, tot dezen, maatregel gedwongen was, om het prijs niveau van de buitenlandsche markt te bereiken. Indien deze maatregel niet genomen was, zou onze geheele tarweproductie spoedig naar het buitenland afvloeien. Het zal wel niet te vermijden zijn, dat deze prijsstijging van de tarwe tot uitdrukking komt in een hoogeren prijs van het bruinbrood, doch de regeering meent hierin niet een overwegend be zwaar te mogen zien, aangezien er in het algemeen meer witbrood dan bruin- brood gegeten wordt. Niettemin worden maatregelen overwo gen, om de prijsstijging van bruinbrood. binnen zoo klein mogelijke grenzen te houden. Op het mengpercentage van bui ten- en binnenlandsche tarwe zal deze prijsstijging voorloopig geen invloed heb ben. De intrekking der heffing op varkensvleesch Zooals men weet, is met ingang van 7 October de heffing op varkensvleesch buiten werking gesteld. In overeenstemming daarmede heeft de minister van landbouw en visscherij thans algemeene ontheffing verleend van die artikelen van het crisis-varkensbesluit 1936, waarin bepalingen zijn vervat om trent het wegen van varkens, welke we ging diende tot vaststelling van het be drag der heffing. Door het verleenen van deze onthef fing is buiten werking gesteld de crisis- varkensbeschikking 1936 2, welke nadere voorschriften behelst omtrent het betalen van de heffing en het wegen van var kens, alsmede een regeling van de ver goeding voor de aan de gemeentebestu ren opgedragen werkzaamheden ter in ning van de heffing. Tevens is daardoor buiten werking ge steld de crisis-huisslachtingsbeschikking 1936, waarbij in bepaalde gevallen onder de daarin genoemde voorwaarden ont heffing wordt verleend van het betalen van heffing op varkensvleesch. Gewicht en gehalte van de suikerbieten Het Instituut voor Suikerbietenteel te Bergen op Zoom1, oinderzoiCht voor de Zeeuwfiche eilanden op 21 Sept. 78 mon sters, iw'aarna bet gewicht per biet 765 gram) bedroeg met ©en suikergehalte van 16.64 pet. I Ernstig spoorweg ongeluk bij Woerden Goederentrein rijdt op ontspoorde personenrijtuigen De oorzaak van de ontsporing niet bekend De laatste trein, die Woensdagavond uit Utrecht naar Gouda en Den Haag vertrok, is even vóór station Woerden, ter hoogte van Kattenbroek, ontspoord on even later door een goederentrein, die uit Woerden naar Utrecht was vertrokken, aangereden. De gevolgen hiervan waren verschrikkelijk. De ontspoorde trein werd voor een groot gedeelte nog eens in elkaar gereden, terwijl de goederentrein eveneens voor een gedeelte werd vernield. Ter hoogte van Kattenbroek ligt de laatste wissel voor het station Woerden, daar de trein uit Utrecht te II uur 28 moest aan komen. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is de trein ontspoord. Hoe groot de schade is, welke tengevolge van deze ontsporing is onstaan, kon nog niet worden vastgesteld, doch deze is zeer groot. De machinist van den trein bemerkte, nadat de ontsporing was geschied, dat een aantal wagens dwars over de rails waren terecht gekomen, tot zijn groote schrik dat van de andere kant een trein naderde. Met een lantaarntje in de hand is hij toen langs de rails geloopen, den naderenden trein tegemoet, om te trachten deze tijdig te kunnen doen stoppen. Dit mocht echter niet gelukken. Met een geweldige knal vloog de naderende trein, een goederentrein van Rotterdam naar Utrecht, op de ontspoorde rijtuigen van den personentrein. Het is waarschijnlijk dat op het moment van de botsing vele passagiers van den personentrein de wagons reeds hadden ver laten, voor zoover hun dat na de ontsporing mogelijk was en hieraan Is het te danken dat het aantal slachtoffers niet grooter is. Hoewel het niet is uitgesloten, zelfs waar schijnlijk moet worden geacht, dat zich nog slachtoffers onder de puinhoopen van de beide treinen bevinden, is tot dusver alleen het lijk gevonden van den heer F. J. B u I- terman, Majoor van het Leger des Heils, te Den Haag. Verder is naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht een ernstig gewonde, de circa 30-jarige cargadoor Ginjaar uit Zoeterwoude. De verwoesting ter plaatse is zoo groot, dat ook de telefoon- en telegraaflijnen werden vernield, zoodat het telefoonverkeer met Woerden gedurende een groot gedeelte van den nacht gestoord is geweest. De machinist van den personentrein heeft na de botsing bij een eerste verhoor aan de politie medegedeeld, dat hij de oorzaak van de ontsporing, die mede de botsing tot gevolg heeft gehad, niet weet. De malversaties bij den B.V.L. in Zeeland Het gerechtelijk onderzoek loopt nog Op de vragen van het Eerste Kamer lid Mendels, betreffende malversaties bij het beheer van de geldmiddelen van den bijzonderen vrijwilligen landstorm in Zee land, heeft de minister van binnenland sche .ziaken geantwoord, dat nog een gerechtelijk onderzoek loopende is. Uiter aard is het den minister niet mogelijk, hangende dat onderzoek, zijnerzijds in lichtingen te verstrekken, omtrent den aard en den omvang van bedoelde on regelmatigheden. De controle op de uitgaven is n a het voorgevallene aanstonds verscherpt in dier voege, dat in het algemeen dg betalingen van de gewestelijke eommis- siën thans loopen over de nationale land- 1 stormeommissie, die voorts door middel van steekproeven voortdurend controle uitoefent op de noodzakelijk contante betalingen, welke de gewestelijke com mission daarnaast nog uit te verstrekken kleine voorschotten moeten doen. De Engelsche wacht aan het Kanaal van Suez De Zeeuwsche Luchtlijn stopt tot het komende voorjaar Brand aan boord van de „Marnix van St.-Aldegonde" Ernstig spoorwegongeluk bij Woerden eischt slachtoffers Het bruinbrood zal iets duur der worden De malversaties bij den B. V. L. in Zeeland Marktberichten Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gjj langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gy proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770,1 te Larwick. Laagste 749,3 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 9 October', zwakke tot matige, noordoostelijke tot zuidoostelijke 'wind, hei der tot liebt- of halfbewoikf, droog fwieer, weinig veran dering in temperatuur. Zon 0(p: Zon onder: 9 October 6.15 5.18 Tijd van hoogwater en iaagwater HoogwaterLaagwater 9 October 9,22 22,15 2,42 15,30 Voorts zijn de plaatselijke commissiën niet gemachtigd, zelfstandig uitgaven te doen boven een zeer gering bedrag aan kasgeld, dat gemiddeld jaarlijks f 15 be draagt. Op de besteding van dit kasgeld wordt bovendien nog toezicht gehouden door de gewestelijke commissiën. Mislukte moordaanslag Revolver ketste twee malen Veertien dagen geleden heeft een in woner van Den Haag te Amsterdam een .mislukte aanslag lOip een dame ge pleegd, van wieïk' feit eerst Dinsdag j.l. bij de politie aangifte is gedaan, waar na de dader in Den Haag gearresteeüd(is. De 29-jarige 'Ongehuwde dame, op •wie (je moordaanslag gepleegd iw'erdi, woonde te 's-Gravenhage in buis bij een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1