Tandarts KNOOP Dr. MAZZ0LA, sport ADVERTENTIES. PUBLICATIE. PUBLICATIE. PUBLICATIE. INBOEDEL, „De Dageraad" Brieven uut Schouwen De Sehoimaekkoose is an 't opgaen, dust.... vleweeke stong m'ti pette sc-heëf 'k MP m'n eige nie moeliuk motte ellepe ak inkt gae vermosse vo'n brief in 't scSioivvvs. In d'r is nag a wat te verab- stikken deze keer a w'as 't alleene ma over de hulden, die noe nie gaef Imeer is, mar an-e-freete, a is 't ok nie d,u de rotten. Oevee staduusw oorden ak deeze weeke nie eslikt da's nie om te zeggen; d'n eenen a aokeleger as t'n aoren. Of ik noe allene ma zo stom tin, da kan weeze, mavee vviesder bin'k du ajol die geleerdheid nie oore. 'n Eelen aevent ek zitte leeze das ze zulle verbie 't goud uut te voeren, dat te hulden daele mot, dat te waerde is verminderd, 'k Zal op 't leste te star- oogen, in iew oe 't kwam weet'k nie m'n and op m'n porte-mee-niks, want die za't loodje motte legge mee aol de gescharrel. 'n Meondagoggend oak a vroeg de meester an d'achterdeure. „J'ei zeker a van den 'brand ooirt", zei t'n„Noe bim'n aomae hlieke verleegd. Vanaevent komt t'n grooten b a es vo de radio, aaj' wil kaaj' kiomme luustere". Ikke 's aevens d'r nee toe. Da spreekt! 'k Mo zegge, da m'n 'n skipper op te schuute die goed nse 't vlaggetje kiekt. Ie sprak mee gevoel, as 'n doimenie op ouwejaersae- vent. Mee te meester bin'k toe 's gae praete, in die ei m'n 't 's 'n bitje beeter uut-e-leid. Ik d'r zo vee van behreepe, dat 'n hulden 'n hulden bluuft, in onderd sent doet, ma da m'n d'r strak minder vö zu kriege, of meer Zulle motte betaele vö nieve spullen, die uut buuteland motte komme. 'k Dieiike dat 'r erreg vee briu- tenlans goed za komime, dat nog nooit tuuteland ezien eit, m'a dierder za weez'e as 's eige goed, vö dat te (hulden duukelde Saluut JOöS VAN JAONE. loren gaan. Dezen wel een reuk des doods ten doode, maar genen een reuk des levens ten leven. In zijn met overtuiging uitgesproken rede, besprak Eerw. de taak die hem1 wacht en hoe volgens Apostel PauJus de verkondiging van het evangelie door den evangeliedienaar moet zijn. Met op zijzetten van alle persoonlijijke eischen alleen het wicOird Gods brengen in dienst van Christus den triumphator. Hier toe beriep hij zic-h na het beëindigen van zijn rede, op de hlulp van 'den kerke- raad, om naar Gods eisch samen te wer ken in de -wijngaard des Heeren. Verder dankte hij' m'ede namens zijn vroufa' kerkvoogden en notabelen vioor de keu rige inrichting van zijn ambtswoning, -waarna hij zich richtte met woorden van dank tot zijn bevestiger en ambts voorganger Ds. Waardenblurg, vervolgens tot de dosnsulent Ds. Bunjes, de -ambts broeders, die door hun aaniwPzigheid be langstelling topnden en. het hoofd der gemeente, burgemeester Ha/ge. Verder sprak hij neg tot allen, die een ambt in de kerk vervullen, in [iet bijzonder tof de organiste en den koster en de leiders van jeugdverenigingen. Ouderling Otte riep namens de kerke raad en de gemeente Ds. Marsman een hartelijk falelkoan toe. Ds. Gerritsen sprak nam'ens de 'clasis en Ds. Bunjes -als -con sulent, die deze dag -als een. historisch moment beschouiwlde, nu er geen enkele Ned. Herv. Gemeente op Sclhouiwlen-Dui- v eland m'eer vacant is. Den dank hem toegebracht bracht hij liever over op Dr. Weeda, fattens werk hier op zoo-vele imtoei- lijkheden is gestuit. Hij verzo-cht de ge meente den. nieufalen leeraar staande toe te zingen Ps. 119 vers 11. Met dank voor de goede falenschen beeindigde Ds. Marsm'an zijn eerste predikbeurt in deze gem'eente. Uit de Nieuwsbode van vóór 50 jaar 2 7 Sept. De door Bi. en W. aan den gemeenteraad aangeboden gemeentebe- grooting voor 1887 bedraagt in )o|ntvang en uitgaaf f113650.475. De inkomisten van de gemeente-eigen- donVmen fatorden geraamld op f23463.44. Opcenteni Rijks dir. belastingen f 14551.045. Hoofdelijke Omslag f22000, verkoop Zeik asch f 5000 (kosten van uitgraving en aflevering! f2000). Drie families uit Haamstede—Burgh, B-eije, Zom'er en van. Dialen, nemen per advertentie afscheid fa tog ens vertrek naar Zuid-Afrika. De rekening over 1885 van het Wio- schapj Schoufaien, sluit met een batig saldo van f 29.884.45r', terfattjl het Resérvefoinds op 11 Sept. 1886 bedroeg f 109.082.88. Het dijkgeschot twlerd 'miet 30 cent per H.A. verminderd. 3 0 Sept. Aan den dijk ten Westen van het Havenhoofd (district Borren-dam- m!e) wlerd een dij'kval ontdekt van 50 M. lengte. De tnieufate basaltglooiing die dat jaar wlerd gelegd werd geheel weggesla gen! over 500 M.2. Te Dreischor heeft een landbouwer een; proef genomen met de teelt van hop. De opbrengst is goed. Er zijn een mlassia hopbellen geplukt, die thains gedroogd worden. De hop eischt 'n lichte kleigrond, door vermlenging met huimlus behoorlijk, vochthoudend gemlaakt. TELEGRAMMEN Knaapje overreden Maandagmorgen is het 2-jarig zoontje van de familie S. te Barneveld, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het knaapje speelde bij de ga rage van de firma K., waar zijn vader boekhouder is. Het lette niet op da vrachtauto, welke achteruit rijdende, uit de garage kwam. Kindje geslikt Terwijl ee-nige kinderen Zaterdagmid dag te Wezep (gemeente Oldebroek) in een zandkuil aan het spelen w'aren, stortte plotseling een gedeelte van de kuil in, waardicioir het 3-jarige zoontje van den grondwerker J. van 't En-de werd bedolven. Toen de kleine werd bevrijd, bleken de lev-ensgeesten'reeds ge weken te zijn. Het nieuwe Motor- en Rijwielreglement Heden wordt afgekondigd Staatsblad No. 578 houdende het Koninklijk Besluit van 18 September 1936 tot inadere iwttjzi- gingf van het Motor- en Rijlwlielreglement. De nieufale verkeersbepaliingen houden als voornaamste in: instelling van den voor- ra ngsw'eg, verbod- van. geluidssingal-en des nachts, verlichtsvoorsc'hriftein, verbod van hinderlijk stilstaan en verlichting voor stilstaande a-uto's. Zoo moeten loi.a. -auto's langer dan 9 (meter ©en 2e rood achter licht hebben, terfattjl een verblindend licht is verboden. Ook de lire gedevalueerd De Italiaansche lire is gedevalueerd tot het peil van 4.677 gram goud per 100 lire. Splitsing in de Oostenrijksche Heimwehr Majoor Fey heeft als landsleider de 'order gepubliceerd, falaarin hij' verklaart, dat hij', krachtens besluit van den iwlenseh der Heimatschutszleden van 14 September als landsleider van Weenen is herkozen en mitsdien, met ingang van heden iwleer de leiding vain, den Weenschen Heimat- Schutz op zich neemlt. Slechts zijln be velen miogein. fatorden gehoorzaamd. De splitsing in de Oo-stenrij'kSche Heimfa-iehr- befaleging is hiermted-e tot ee|n feit ge worden. De burgeroorlog in Spanje In dén sector van Toledo— IMaquoda worden voorbereidingen vioior het offen sief op Madrid getroffen. De colonne van generaal [Mola in den Siërra Gra, dos bevindt zi-dhl, na. verscheidene dorpen te hebben gen-o-mien, vioor San Martin de Valde Iglesia. Middellandsche-Zee-lravens Bombardement De commandant van den nationalisti- schen kruiser Almirante Cervera deelde via den zender van Cadiz mede dat het bombardement aan de havens van de Middellandsche Zee van Malaga tot Bar celona in den nacht van Maandag op Dinsdag zal beginnen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 5 October. f1000: 3219, 5585, 6202, 10813, 12149, 16052. f400: 5715, 11128, 11918, 16980. f200: 2874, 5764, 10759, 12443. f100: 4654, 5635, 6082, 10446, 13775, 15711, 16416 17297, 18185. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid, der redactie) Copie wordt niet teruggezonden. Zierikzee, 1 Oct. 1936, Dat de devialuatie een feit is g-efatorden behoeven fate iniet fmteer te vragen, gezien de circulaires fatelke ontvangen worden van de groothandelaars en fatelke spreken van „vrijblijvend" en „verhoogd" en „niet in /■voorraad". Mijn inziens dreigt het gevaar van ver hoogde prijzen dain ook niet van de W'ttn- keliers) ma-ar van de groothandeiafars, fatel ke bovenstaande circulaires aan de ne ringdoenden zenden. Hefc gevolg hiervan is, dat de fattnkelier nu al irriteer moe? betalen en dan noiod- falendig duurder moet verktoopem in elke branche. Het koopend publiek zal er de (wttmfktelier op aanzien en kan dan klachten e[n|Z., enz. in ontvangst nemten. Maar de groot handelaar steekt de gemlaakte faioeiktor- fattnsb in zijn zak. Laten faïij als neringdoenden het publiek helpen beschermen door te faföigeren ver hoogde prijzen te betalen. Ik Weet wel, eerlang omtktomten we er niet aan, fmfaar de fabrieken en ^njagazijnen zitten stam'pVol, dus er kan nog geleverd fatorden tegen „oude" prijzen. Maar dit 'moeien faie dan ook (allen doen. Ligt hier geen taak voor de winkeliers- vereeniging? Laten fate abnormale feiten ter kennis geving brengen aan de regeering. Aan het koopend publiek geef ikJ de raad betaal in geen geval hooger prij'Zen dan is de fattnkelier tot bovenstaande ge- d'wtongen. Terfattjl ik dit Schrijf krijg ilkl bericht dab er fateer een reiziger „plotseling" ver hinderd is te komten. EEN NERINGDOENDE. VOETBAL - 4 OCTOBER K.N.V.B. Aldcc'irg IV. 2e klasse A. GoesT.S.C.: 60. Zeelandia—Middelburg: 3—6. Vlissingen—H.E.R.O.: 0—2. R.B.C.—Terneuzen: 8—1. 3e klasse 0. Z.S.C. Zierikzee I—Goessche Boys 1:5-1. Burgh I—Zeeulwische B,oys I: 2—2. j Middelburg) II—Hansfa'leert I: 0—0,. R.C.S. I—Zeelandia II: 10-0. Z. V. B. Ie klasse C. I Z.S.C. Zierikzee IIBurgh II: 4—0. Zonuemaire I—Dreischor I: 4—3. 2e klasse C. Zoninem'aire IIDreischor II: 12. Z.S.C. Zierikzee I Goessche Boys 15 1 De aanvoerder der gasten wint den toss on verkiest het eerst met de zon mee dooh tegen den ongeveer dwars over het veld staanden wind te spelen. Na een vrij zenuwachtig begin heeft Zierikzee al spoedig succes, als na een goed door Kouwenberg genomen hoekschop de uit- loopende doelman mist en Volkeri den bal achteruit in het leege doel kopt (1—0). De Boys beantwoorden dit doelpunt direct met een vinnigen aanval, waarbij zij de Zierikzee aohterhoede passeeren, dooh Van den Hoek nog ten koste van een corner kan redden, die echter niets oplevert. Keeper Rossen geeft kort hierop nog een corner cadeau, als hij den bal na een ver schot vangt maar achter laat slippen, dooh ook hieruit ontstaat geen gevaar. Een doelpunt valt dan juist aan den anderen kant als Kouwenberg goed overgeeft aan den voor doel vrij staanden Rossen, die van dichtbij hoewel niet hard in schiet (2—0). Na een uitval der gasten, waarbij Rossen door uitloopen kan redden, krijgt Krijger een goede kans, als de Goessche Boys-achterhoede aarzelt met wegwerken, maar hij schiet hard tegen den keeper op* en even later mist hij een goed voor doel geplaatsten bal van Volkeri. Bij een uitval verkleinen de withemden bijna den achterstand, als Rossen te vroeg is uitgeloopen, maar de rechtsbinnen schiet hoog over 't verlaten doel. Dan komt weer een periode van flink Zierikzee-overwicht en de Goessche keeper krijgt verschillende verre schoten te ver- v^erken, wat hem behoorlijk afgaat, doch eindelijk moet hij zwichten voor een harden kogel van Cook, die uit een goed door Kouwenberg genomen hoekschop onhoudbaar schuin inschiet (30). Weer probeeren de gasten, wier voorhoede over 't algemeen te doorzichtig speelt, het met enkele uitvallen. De rechtsbinnen krijgt een aardige kans, dooh hij schiet tegen Rossen aan, terwijl deze even later den bal goed voor de voeten van den mid- voor wegtrapt. Bij een volgenden aanval redt v. Bergen goed voor 't doel, waaruit Coek den bal te pakken krijgt en een rush langs de lijn onderneemt, doch jammer genoeg trapt hij hard in het zijnet, om even later hard tegen den keeper aan te schieten. Zierikzee weet haar voorsprong te vergrooten door Rossen, die van dichtbij, alleen voor het doel, den doelman geen kans geeft (4—0). Zierikzee blijft aanvallen en Kouwenberg kogelt nog eens hard over de lat, wat de middenvoor der gasten hem aan den anderen kant nadoet; van Bergen schiet na 4 a 5 spelers te hebben gepasseerd net naast en als na een voorzet van den Boys linksbuiten alles gemist heeft, breekt met een flinken voorsprong voor Zierikzee de rust aan. Na de rust is Zierikzee al spoedig weer in den aanval en Volkeri is na een door braak niet fortuinlijk als hij tegen den keeper aanschiet. Uit een goed opgezetten aanval weten de gasten vervolgens hun achterstand te ver kleinen, als Rossen een voorzet van links wil onderscheppen doch mist waarna de linksbinnen geen moeite heeft den bal in 't leege doel te tikken (4-1). Zierikzee beantwoordt dit doelpunt weer met een serie aanvallen maar het duurt vrij lang eer zij weer succes heeft, hetgeen geschiedt als Volkeri goed op een voorzet van Kouwenberg inloopt en in de vlucht zacht inschiet (5-1). Elk oogenblik denken we de roodzwarten hun score te zien verhoogen maar de gasten verdedigen stug en er is bijna geen doorkomen aan. Een uitval der zwart-witten bezorgt hun bijna een doel punt dooh hun middenvoor mist hopeloos. Rossen heeft 2x pech als hij doorgebroken is, dooh over den uitloopenden keeper heen nog tegen de lat schiet en direct hierop als hij voor 't doel tussohen de backs ,/gemangeld" wordt maar om on begrijpelijke wijze een vrije schop tegen zich krijgt. Ook ontgaat Zierikzee nog een zuiver doelpunt als na goed aangeven van Kouwenberg, Rossen er doorheen glipt en scoort, maar de scheidsrechter (o.i. ten onrechte) buitenspel heeft geconstateerd. Volkeri sohiet nog eens tegen de lat en met Zierikzee sterk in den aanval ver strijken de laatste minuten en als scheids rechter Gillissen, die we vaak beter zagen leiden dan in deze wedstrijd, einde blaast, heeft Zierikzee zijn le wedstrijd van de 5 gespeelde gewonnen, wat zij ruimsohoots verdiende, want over 't algemeen heeft het geheele elftal, al was de tegenpartij dan ook niet sterk, goed voldaan. Alleen het uithoudensvermogen en het enthousiasme kunnen bij enkele spelers nog wel beter. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemterkt, Maandag 5 October 1936. Aanvoer totaal 2206. Vette runderen 538; vette kalveren 220; nuch tere kalveren 4; schapen en lamttnieren 875; varkens 568; bokken 1. Vette koeien le 61; 2e 56; 3e 42— 48; vette ossen le 56; 2e 50; 3e 44—48; vette kalveren le 87; 2e 77; 3e 5762; varkens (levend gleiwttclht) le 43; 2e 42; 3e 41; schapen le 43; 2e 39; 3e 29; lamhiereit le 40; 2e 34; 3e 27 et. per k-g. Schapen le f 23; 2e f 18; 3e f 12; lamineren le f il'4t; 2e f 11,; 31e f 8 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer rui- ,mter; handel redelijk; prijzen iets hoo ger dan Dinsdag. Vette kalveren: aan voer als vorige faleek; handel willlig; prijzen hooger. Schapen en lam'meren: aanvoer ruimter; hamdel tamelijk; prijzen iets stijver. Varkens: .aainvoer groot; han del vlot; prijzen hooger. Eein klein par tijtje schapen falerd voor export verktocht. AARDAPPELEN. BrielscJhe eigenheimers f 1,501,70; Zeeu'w'sclhe eigenheimers f 1,40—1,60; id. bonte f 2—2,20; id. blaiuwe f 2—2,20; eigenheimJers blauwe f 1,50-1,60; id. Poters 1-1,30 per H.L.; Westlands'dhe roinde zand 3—4; idem' kleine 2—3 jöemt per K.G., ;met rede lijke aanvoer, kalme handel. VLAS. Aanvoer 600 kg. GroiningSch 5565; 9400 'k.g. Ho 11. geel 5566 cent per 'k.g. Er was heden voldoende vraag naar vlas, doch de handel w'as niet gemakke lijk bijl de hooge vraagprijzen. Het bleek dat dc koopers de volledige daling van den glulden niet volgiden. De prijzen waren io tot 15 p'tol. hooger d'qor de depreciatie. Alles is verkocht. BUITENLANDSCH WEEROVERZICH7 De depressie, welke Zaterdagmorgen over Finland was gelegen, bewoog zich Zuidoostwaarts. Een uitlooper er van strekt zich tot onze omgeving uit en tastte het hoogedrukgebied ten onzent aan. De depressie werd gevolgd door sterke stijging der barometers. Net bo ven Scandinavië ligt een nieuwe hooge drukgebied. Krachtige wind voert uit het Noorden en Noordoosten koude polaire lucht aan. Sedert Zaterdag is boven de 2500 M. hoogte de temperatuur 10 gr. gedaald. In Scandinavië komt matige vorst voor. De depressie in het Westen blijft vrijwel stationnair, zoodat over de Golf van Biscaye een sterk lagedrukgebied ligt. Het vrij rustige weer ten onzent zal wellicht aanhouden. OCTOBER 1936 Zon. 4 11 18 25 It«. 5 12 19 26 Di. 6 13 20 27 Wo. 7 14 21 28 t7 Do. 1 8 15 22 29 ©16 Vr. 2 9 16 23 30 s23 Za. 3 10 17 24 31 ©s° Stoombootdlenst Zierikzee-Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. OCTOBER 11936. Van Zierikzee: Van Rotterdam: D. 6 D. 8 's m. 8,30 V. 9 M. 12 8,30 D. 6 '8 m. 12,- D. 8 V. 9 12,- M. 12 Geboren: JACOBUS CORNELIS, zoon van C. C. UNGER en A. UNGER-van Malland. Zierikzee, 4 October 1936. houdt a.s. Donderdag Zitdag ten huize van dhr. J. Gloude, Verrenieuwstraat B 108. Spreekuur van 103 uur. Landbouw-Societeit „CERES" ZONNEMAIRE Algemeene Vergadering op Dinsdag 6 Oct., des avonds 7.30 uur, in hótel Van Splunter. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeeliDgen. 4. Bespreking aankoop Kunstmeststoffen. 5. Rondvraag en sluiting. Gelegenheid tot opgave van diverse Kunstmeststoffen. HET BESTUUR. Neus-, Keel-, Oorarts, Spreekuur Woensdag 91-101 uur in Wijkgebouw Zierikzee van 11—12 uur in het ziekenhuis Noordgouwe. Steunvergoedlng Erwten. De Nederlandsohe Akkerbouw- oeutrale maakt bekend, dat de steun- vergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse O, gedenatureerd in het tijdvak van 21 September 1936 tot en met 26 September 1936 2,60 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedena tureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steun vergoeding f 2,10 per 100 Kg. bedragen, Steunvergoedlng Veldboo'nen. De Nederlandsohe Akkerbouw- oentralfc maakt bekend, dat de steun- vergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van bet dorsoh- briefje zijn gedorsoht in het tijdvak van 23 September 1936 tot en met 26 September 1936 f 3,25 per 100 Kg. zal bedragen. Ontheffing zoutverbod visscherij De Nederlandsohe Visscherij cen trale brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van (beperkte) ont heffing van het z.g. zoutverbod, het welk met ingang van 1 October 1936 weder in werking is getreden, op verzoek verkrijgbaar zijn bij de N ederlandsche V isscherij centrale Juliana van Stolberg-plein 34, 's GraveDhage, alsmede bij het uit- voercertiflcatenbureau, Rij ksvisohhal te IJmuiden en bij de controleurs der Nederlandsohe Vissoherijoentrale te Vlaardingen, Da Costastraat 18 en te Katwijk aan Zee, Ten Britten- straat 60. Zonder de op deze aanvraag-for- mulieren af te geven vergunningen is het gebruik van zout ter verduur zaming van alle soorten haring in versohen, gekoelden of bevroren toestand verboden. Openbare Verkooping Notaris J. J. VAN DEN ENDE te Zierikzee is voornemens, op Dins dag 6 October, te 2 ure, in de Concertzaal aldaar, openbaar te verlcoopen: w. o.buffet, canapé, fauteuils, bureautjes, pendule met coupes, diverse tafels, jïpeel-, thee- en wasoh- tafels, stoelen^ ligstoel, ledikanten, kasten, eetservies, spiegels, sohilde- rijen, kapstok, klok, standaards, kantkloskussen, borden, vazen en pronk vazen, gordijnen en kappen, loopers, zeil, kleeden, kleedjes, mangel, rekken, schragen, kisten, scherm, lampen, olie- en gasstellen, doofpotten, kachels, glas- en aarde werk, eDz. Kantoor-, Serre- en Tuinmeubelen. Bezichtiging op den dag van ver koop van 10121;8 ure. Betaling contant. Siroop Rietsuikerstroop Appelstroop Perenstroop Jam Witte Stroop 12 ot. p. pond 20 pot 25 ir a groote pot 25 ,i u pot 27 a a a 16 a ,i pond CONCERTZAAL-BIOSCOOP Voor hen, die nog geene ge legenheid hadden en voor heD, die door de leeftijdsgrens vau het verdere programma, ver hinderd waren de reportage bij te wonen van het Verlovlngs Journaal van Prinses Juliana met Prins Bernhard geven wij WOENSDAG 's middags van 2.303.30 en'savonds// 8.159.15 Twee extra Reportages Het programma wordt o.m. aangevuld met een komische zangfilm (2 aoter) Zingende Silhouetten en een teekeDfilm Vuur Alarm De voorstelling duurt ruim een uur en is toegankelijk voor alle leeftijden D.:.«an Baloon f 0,25 PrijzenZaal f 0;15

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 3