ZIERIKZEESCHE IMHBBl NIEUWSBODE WOENSDAG 30 SEPTEMBER WAAkl h OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 Maanden 1,50, buiten Zierikiee i 1,80 Voor het buitenl. p, jaar flO,—Afzonderlijke nummers 5 cent, Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13235 ADVERTENTIENi ran 13 regel, 60 eent, van 4 regel. >a daarboven 20 e.nt per regel. Reoleues 40 eent per regel. By eontraet belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Nederland had geen keus meer Hoe ontwikkelde zich de huidige toestand 7 De laatste rotspunten in de monetaire stormzee overspoeld Een historisch overzicht Amsterdam, 28 September. Den 25sten Juni 1928 verscheen te Parijs de „loi Monétaire", waarbij Frank rijk tot den gouden standaard terugkeer de, die het land noodgedwongen bij het uitbreken van den wereldoorlog, in den zloimer van 1914, had moeten veriaten. Reeds bijna twee jaar lang was de groote Fransche staatsman, Poincaré, be zig geweest den Franschen franc al thans de facto te stabiliseeren, waartoe o.a. Pierpont Morgan hem in staat had gesteld. Op een oogenblik van den zwaar- sten druk op het Fransche betaalmid del stelde deze Amerikaansche financier een bedrag van éénhonderd millioen Ame rikaansche gouden dollars die waren er toen nog! ter beschikking van den Franschen minister-president. Deze was daardoor in de gelegenheid gesteld, de aanvallen der internationale speculatieop den Franschen franc! met suCc'es te ver ijdelen, waarna de franc een waarde bleef behouden van ongeveer f 9.70 voor Nederlandschen gulden. Wat ongeveer twee jaar lang de facto het geval was geweest, legde Poincaré op 28 Juni 1928 ook de jure vast: Dei Fransche franc kreeg een waarde van 0.05895 gram fijn goud, dat is ongeveer één vijfde gedeelte van de waarde van den goudfranc van vóór 1 Augustus '14. Meer dan acht lange jaren heeft Frank rijk aan die goudwaarde kunnen vast houden. Noch het loslaten van den gou den standaard in 1931 door Engeland» waarbij de Scandinavische landen zich aansloten, noch het prijsgeven van den Amerikaanschen dollar door president Roosevelt in 1933, hebben de Fransche regeering kunnen bewegen de nieuwe goudpariteit van het aan haar zorgen toevertrouwde betaalmiddel vaarwel te zeggen. De oorzaak der Fransche devaluatie Het bleef aan de regeering van het nieuw-geboren Fransche volksfront voor behouden den franc te laten devalueeren tot een nog onbekend peil, gelegen op een waarde van tusschen de 49 en 43 imilligram fijn goud voor den franc. Daarvoor was dan ook alle aanleiding, want in één week tijds moest de Banque de Franc een hoeveelheid goud van 841 hiilïioen goud afstaan. Dat was in de week tusschen 17 en 24 September, maar sindsdien nam de gouduitvoer onrust barende afmetingen aan. Op Donderdag 24 September, na de publicatie der bank- staat van de Banque de France, werd 200 millioen frc. aan geel metaal uit- gqv'oerd. Op Vrijdag 25 September werd te Cherbourg voor 350 millioen francs aan goud in baren verladen in de naar New York vertrekkenden mailstoomeri. In twee dagen tijds was de Fransche centrale credietinstelling dus meer dan één half milliard francs aan goud armen geworden Sedert het Fransche volksfront regeer- de was de voorraad geel metaal van! ongeveer 68 milliard tot ongeveer 49 milliard frc. gedaald. 20 milliard frs. 1 dat is: 2.000.000.000 Nederlandsche gul dens was in een hopeloozen strijd voor het behoud van de goudwaarde. van den franc verloren gegaan. I He', was te voorzien, dat dit tempo eerder sneller dan langzamer zou gaan, zoodat aan Blum, Auriol en Labeyrie niets anders restte dan den Franschen franc te laten devalueeren. Dit te eerder, omdat de nieuwe emissie van schatkist papier (waarbij de kleinste coupure 200 Fr. frs. bedroeg met een looptijd van Waar 6 (maanden) slechts 4 milliard had opgeleverd, terwijl de Fransche schat kist reeds 15 milliard frs. bij de Fran* sche Bank had onderdak gebracht. Prac- tisch gesproken had de circulatie in Frankrijk daardoor reeds een inflatie met 11 milliard ondergaan. Bij een zich in omloop bevindend aantal bankbiljetten van 84 milliard frs. is 11 milliard schat kistpapier een factor van beteekenis! In Frankrijk was dus de facto reeds inflatie! Waarom dan ook maar niet ineens de jure tot devaluatie te besluiten. Toen dat besluit, waarvan de regeering te Parijs de regeeringen te Washington en te Lon den reeds van te voren had verwettigd, eenmaal gevallen was, bleven er in de schuimende en kolkende monetaire storm zee nog maar twee vaste rotspunten over: de Nederlandsche gulden en de Zwitsersche franc. Den Haag en Bern moesten volgen Aanvankelijk waren de regeeringen te Bern en te 's-Gravenhage voornemens den Zwitserschen franc en den Nederland schen gulden op goudpeil te behouden!. Zaterdagmorgen vergaderde te Bern de Zwitsersche bondsraad in tegenwoordig heid van den Nederlandschen gezant, Mr. ridder van Rappard. In diens tegenwoor digheid besloot de Zwitsersche minister raad, dat de belangen van het Eedge nootschap, dat een toeristenland bij uit nemendheid is, eischten, dat Zwitserland het Fransche voorbeeld zou volgen. De devaluatie van den Franschen franc met circa 30 o/o van de vroegere goud waarde, maakte het noodzakelijk ook den Zwitserschen franc te laten devalueeren. Al is het percentage nog niet officieel bekend gemaakt, men kan veilig aan nemen, dat ook het Zwitsersche betaal middel met een gelijk percentage zal verminderen. Nadat dit door Ridder van Rappard naar den Haag was getelefo neerd, vertrok Dr. Colijn onmiddellijk naar het Loo, teneinde de Koningin van advies te dienen. Teruggekeerd in de residentie riep Colijn den ministerraad bijeen, waar ook Mr. Trip aanwezig was,. In gemeenschappelijk overleg is toen be slaten den gouduitvoer te verbieden, waarmede Nederland, practisch gespro ken, als laatste land in de wereld ook; van den gouden standaard heeft afstand gedaan. Na Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Zwitserland, had Nederland geen keus meer. Colijn en Trip moesten zij het zeer tegen hun zin volgen, omdat een anderen uitweg niet meer mogelijk Wlas. Zij zijn tot het laatste oogenblik paraat gebleven en als het ware „in 't harrenas gesneuveld". De Kamers nemen drie spoedwetten aan De maatregelen tegen prijsop drijving geldig tot 1 Maart e k. De beide Kamers, spoedshalve bijeen geroepen, hebben een drietal ontwerpen noodig geworden door (de gewijzigde mo netaire politiek, goedgekeurd. Dit zijn, het ontwerp tol bekrachtiging van het Kon. Besluit tot invoering vap een gouduitvoerveibod, dat tot instelling Van een stabilisatiefonds en dat tot heit geven van uitgebreide volmachten aan de regeering tot het tegengaan van prijs opdrijving en onredelijke huurverhoogin- gen. Deze laatste regeling zal voorloo- ipig to|t 1 Maart gelden. De Tweede Kamer had te ruim 10 minuten oiver acht alle drie de wetsont werpen afgehandeld en half negen ving aan de overzijde de vergaldiering der Eerste Kamqr al weer aan. Minister Oud verklaarde, dat die reges- ring niet nu reeds de grenzen voor het „zweven" van den guldenkoers kaïn aan geven. Winst op den goudvoorraad van |die Nederlandsche Bank is eventueel eerst mogelijk, wanneer een nieufWe lagere pa riteil zou zijin vastgesteld. Het zial billijk zijn, dat een netto-winst, ina aftrek van (het piondeoverlies, in de schatkist zal wor den gestort. Tegen hamsteraars meende de regee ring voorshands geen maatregelen temoe- ten nemen. Of aanpassing van loonen en pensioenen (nog noodig zal zijn, is voiorloopig zeker niet te Zeggen. Alleen de revolutionairen gaven hun steuh niet aan dit lOjntwérp. i Het Egalisatiefonds Bij het tweede Wetsontwerp (egalisa tiefonds) deelde minister Ou'd mede, dat de regeering voorshands te stichting van een wisselcientrale, teneinde speculatie door aankoop en verkoiop van (wissels do)or particulieren tegen te gaan, niet noodig acht Het beheer van 't sta'bilisatieflonds zal be rusten bij den minister van financiën, (die de eindbeslissing heeft in voortdurende samenwerking met den president vap de Nederlandsche Bank. Zonder (discussie ep hoofdelijke stemming is dit wetsointw'erp hierna goedgekeurd. De prijsopdrijving In zijin mlopdelinge beantwoording van de in het verslag Over het derde wets|- (ojntwierp (prjjfcopdrijving, Iwlaartegen tot 1 Maart 1937 de maatregelen gelden) gemaakte opmerkingen, verklaarde mi nister Gelissen, dat de regeering zoionoo- dig zeker andere maatregelen zal nemen als dit noodig blijkt te Zijn om 'prijsjver- hopging _[van eerste levensbehoeften te Voorkomen. Strafbaarstelling van hamste ren is niet noodig. Wal de loo'nep betreft is zeker niet aan een veibOd van Ver!- Wopging gedacht. De werkingsduur van de Crisispaichtwet zal verlengd iwloïden. Uiteraard zal de wet in redelijikhei'di wiorden toegepast, dit geldt ook voor inbeslagnemingen van goederen. Zo,udePi burgemeesters in hun plicht te k|0|rt schieten, dap zal de minister van Binl- nenlandsehe Zaken zeker piet nalaten hen lOp de hem eigen wijze aan de ooren te trekken. Onrust op de graanmarkt Wat zal de regeering doen met de monopolierechten De graanmarkt te Rotterdam onder vond Maandag in sterke mate den in vloed van de gebeurtenissen rondom' idep gulden. Zenuwachtig Wlas de stemming niet, maar wel Wlas men nieuwsgierig naar hetgeen er thans in jops land zal geschieden Op het terrein der landbbuw- crisismaatregelen. Binnenlandsche graanhandelaren, die aan vulling van hun voorraden piet konden uitstellen, kwamen in enkele gevallePmet hun Rotterdamsche leyeranciers overeen dat de benojodigde hoeveelheden hun ge leverd zouden worden, |dO(Ch dat de prij zen eerst later zlouden worden vastgesteld Welke die prijzen zullen zijp hangt behalve van de mate van devaluatie van den gulden in hooge mate van de beslui ten af, die de regeering zal nemen iO(m- trent de miopopiolieheffingen. Tot ;d*usverre is over voornemens tot verlaging der heffing biets bekend, maar wel heeft de regeering bekend gemaald, dat met inachtneming van de belangen van den landbouw de prijzen vap icfe eerste levensmiddelen met name brood en aardappelen niet zullen wiordep ver hoogd. Zij laat daaraan voorafgaan, dat ingrij pende veranderingen in de landbouwcri sis maatregelen noodig zullen zlij'n. Inder daad zijn Zulke veranderingen Onvermij delijk, wanneer men werkelijk vërhoo- ging van de prij'zen van levensmiddelen Wil voorkomen. Indien bijvoorbeeld bij de te verwach ten stijging van het buitenlandsche voe- öergraan de bij invoer te betalen mo nopolieheffingen onveranderd blijven en de houders van varkens, pluim- en rund vee dus de volie prijsverhooging te dra gen krijgen, dan moeten de producten van dien veestapel wel in de prijsj- stijging betrokken worden. Buitenlandsche tarwe sterk gestegen Het bestuur van den Bond van Ned,. Graan- en Zaadimporteurs heeft aan den voorzitter van den ministerraad een te legram gezonden, waarin men den mi nister-president wijst op de sterke p r ij s- verhooging van buitenland sche tarwe en voedergranen, tenge volge van de nu blijkende lagere waar deering van den gulden op de Londen- sche en New-Yorksche wisselmarkt. Daar door is de buitenlandsche tarwe ongeveer f 1.25, de rogge f 1.20, de gerst f 1 en de maïs f 1 per 100 kilogram gestegen, terwijl onafhankelijk daarvan, de graan prijzen reeds aanmerkelijk gestegen wa ren. Derhalve gelooven de graan- en zaadimporteurs, dat een overeenkomstige verlaging der monopolierechten op deze artikelen in het algemeen belang nood zakelijk is. Zij geven dringend in over weging deze verlaging zoo spoedig mo gelijk te doen ingaan. Hoeveel is de gulden gezakt De Wisselmarkt wias Dinsdag Wieder ge opend eu Zooi kon 'mien beter dan Maan dag, toen lalleeu in z.g. „straath'aindel" zaken Wlerden gedaan, er een beeld van krijgen, w'aar de gulden nu op gewaar deerd Iwlordt. In het beursoiverzicht van gisteravond heeft Polen kunnen lezen, dat de gulden in den loop van den dag ge stegen is. De tenslotte te Amsterdam tot stand gekomen koers van het pond iwlas f8,91 tegen f7,46 Zaterdag, terwijl de dollar 1,80 noteerde, tegen 1.48. Afgaande op! deze prijzen heeft derhalve de gulden tegenover het pond 16.3 piet. van zijn oude Waarde verloren en tegenover den dollar 17.8 pet. Dat de daling in vergelij king (mlet het pond kleiner is dan tegen over den dollar, komt, doordat de |dlollar sedert Zaterdag tegenover het pojnid is gestegen. I Henry Deterding beweert dat het gaat dagen Mr. L. J.#A. Trip tevreden over den toestand De Kamers nemen drie spoed wetten aan De leiders van het Mossel kantoor vragen ontslag De luchtraid Portsmouth Johannesburg Zeeslag in de straat van Gibraltar Weinig verandering in het weer WEERBERICHT Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Hoogste banotmleterst. 770,8 te Stornjolwlay Laagste 753,1 te Revial Verwlacht tot den avond van 1 Oct.: ZWakke tot imlatige Westelijke tot Noorde lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, Weinig verandering in temperatuur. Zon lotpi: Zon onder: 1 October 6.02 5.37 Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater 1 October 2,44 14,57 7,57 20,25 Aan hamsteraars wordt niet geleverd De drie Middenstandsorganisaties hébben ter beschikking van hun leden- winkeliers een aanplakbiljet gestéld, waarop met kapitale letters het koo pend publiek wordt aangeraden in verband met de monetaire maat regelen zich niet noodeloos ongerust te maken over prijsstijging, Koopt" wordt verder aangeraden, \>in normale hoeveelheden en op het gebruikelijke tijdstip, hetgeen u noodig heeftaan hamsteraars wordt niet geleverd De president der Ned. Bank tevreden Gevluchte guldens terug op 't nest De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, heeft zich in een interview zeer tevreden verklaard over het verloop van zaken, nu de beurs Belangrijke opleving ie verwachten Deterding ziet nieuwe bloei Reeds sedert September 1931 is door één Nederlander van wereldreputatie on verdroten gehamerd op het aambeeld van devaluatie van den Nederlandschen gulden en aanpassing van den gulden bij het Engelsche pond sterling, waar door Nederland, gelijk Zweden, Noor wegen en Denemarken, deel zou hebben uitgemaakt van het Sterling-bloc. Doch nakaarten heeft thans geen zin meer. Wij vroegen nog Dinsdagmorgen belet bij den heer Deterding, belovend niet over de valuatie of devaluatie te spre ken, doch alleen zijn oordeel te geven over de toekomst van Nederland, die hem zoo ter harte gaat. „Al dadelijk kan verklaard worden, dat ik vol bewondering ben voor de forschheid van de beslissing, waarmede de Nederlandsche regeering het goud heeft laten schieten, toen dit nog mo gelijk was, nadat Frankrijk eerst, Zwit serland later, het voorbeeld hadden ge geven. Zonder dat de internationale spe culatie kans gegeven werd zich op den gulden te werpen, is in den histori- schen nacht van Zaterdag op Zondag, 27 September 1936, het roer omgegooid en is Nederland, nog juist bijtijds gaan zeilen in het kielzog van het Sterling- bloc. Dat de beslissing aan Colijn en de andere ministers moeite heeft gekost, be sef ik volkomen, doch er was geen an dere uitweg mogelijk, omdat Nederland, als eenig tot op het laatste oogenblik overgebleven land van het oude goud- bloc nooit anders dan ten prooi had, kunnen vallen aan de rest van de we reld, waardoor de goudvoorraad van de Nederlandsche bank weldra zou zijn uit geput geweest. Op 't nippertje Nu kon Nederland, met een kleine 700 honderd millioen gulden goud, opgesla- |gen te Amsterdam, nog op het nip pertje rechtsomkeert maken, terwijl een vertraging van één of twee dagen voor ons land de meest funeste gevolgen zou hebben gehad. Waardeerende, dat Dr. H. Colijn, staan de in een hoogst verantwoordelijke po sitie, op het allerlaatste daartoe geëigen de oogenblik, nog tot devaluatie van den Nederlandschen gullden wist te besluiten, ben ik van oordeel, dat voor Nederland in de meer nabije toekomst gunstiger economische verhoudingen voor verschil lende takken van het vaderlandsche be drijfsleven zullen aanbreken. Met name verwacht ik een opleving van beteekenis voor den Nederlandschen HENRY DETERDING handel, de Nederlandsche nijverheid, de Nederlandsche scheepvaart, die alle weer „konkurrenzfahig" zullen zijn. Doch ook vooral de vaderlandsche landbouw, de tuinbouw, de teelt van fijne zaden en granen, de teelt van bloemen, bloembol len, heesters, die alle met lamheid waren geslagen, zullen de gunstige gevolgen van de devaluatie van den Nederland schen gulden ondervinden. „Het daghet in het Oosten" Immers, al die grootere en kleinere land- en tuinbouw-ondernemingen konden door de hooge goud-waarde van den gulden vrijwel niets meer naar het bui tenland exporteeren. Die mogelijkheid staat thans weer open. Men vergetei niet, dat ons land veel meer landbouwt producten procudeert dan het zelf kan consumeeren, terwijl het ook in ander opzicht groote industrieën heeft, (o.m. Philips-producten, kunstzijde- en scheep- vaartbelangen), die voor meer dan de helft moeten bestaan van de buitenland sche markten. Natuurlijk zullen nog tal van moeilijk heden blijven te overwinnen, maar nu de eerste groote stap gezet is, komt} Nederland die bezwaren van secundairen aard wel vanzelf te boven. De blijdere toekomst, die Nederland tegemoet zal gaan, heeft weliswaar lang op zich laten wachten, doch het is be ter een dergelijk hoopvol stemmend voor uitzicht te hebben dan uiteindelijk bij een stapel goud in de kelders van de Nederlandsche bank een langzamen eco- nomischen hongerdood tegemoet te moe ten gaan, zonder dat er nog ergens een greintje uitkomst uit de allerbenardste omstandigheden valt te bespeuren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1