ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 m OPCiENO ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Beëindiging Zomertijd. De Kern Prijsopdrijving wordt tegengegaan ABONNEMENT Prijs per 3 ataanden 11,60, bniten Zierikxee i 1,80 Voor bet buitenl. p. jaar f 10,Aixonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur e M J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13234 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 eent, ran 4 regels ea daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontraot belangrijke korting 'mending op den dag van uitgave vóór 10 uur LOS VAN HET GOUD! Colijn en Trip treft geen blaam Komt spoedig een monetaire conferentie bijeen? „Rustig te midden der kokende baren", hebben Galijn, Oud, Trip en met hen den Nederlandsdhen Gulden toit 12 uur in den nacht van Zaterdag 26 September op Zondag 27 September, gestaan! Onbe wogen temidden der torenhooge mone taire golven van de geheele wereld iwias Nederland tot middernacht het eenige rotspunt, dat nog boven de kokende ba ren uitstak. Toen kreeg de heer Lieve- goed, chef van den Regeeringspersdienst opdracht het communiqué voor de Zon- dagoidhtendbladen te verzenden en te 0,10 uur wist men in gansch Nederland, dat de Nederlandsche gulden van zijn gouden anker was losgeslagen/ Der Nederlandsdhe regeering was iede- ren anderen uitweg eenvoudig afgesneden Want men verheele zich geen «Ogenblik, dat een embargo op goud onvermijdelijk tot devaluatie van den gulden zal moe ten leiden. Daaraan is geen io.ntk.omen meer mogelijk. Betweters zullen nu fwfel geneigd zjjn hyn blaam uit te gieten over Colijn en Trip, waaraan men reeds min [Oif meer gevolg heeft 'gegeven, dodh het kan niet voldoende getuigd, dat Galijn en Trip niet anders konden han delen en dat zij, gelijk vroede mannen, betaamt, naar eer en geweten hebben gehandeld. Ware Nederland zich wanhioipig aan den gouden standaard blijven vastklam pen, dan ziou heel de internationale spe culatie, een troep aasgieren gelijk, zich op de Amsterdamsche geld- en wissel markt hebben gestort en scherpe baisse- aanvallen .op den gulden hebben onder- Onze goudvoorraad De per September 1936 opgemaakte weekstaat van de Nederlandsche Bank vermelde nog een goudvoorraad van 123,6 millioen gulden aan gemunt goud en van 584,9 millioen gulden aan goud in baren, samen dus een bedrag van 708,5 millioen gulden aan geel metaal. Door dien goud voorraad was 79,3 pet. van alle direct opeischbare verplichtingen van de Neder- landsche bank dioor goud alleen gedekt, terwijl het dekkingspercentage diOor goud en zilver gezamenlijk 81,7 pet. bedroeg. Van die 584,9 millioen gulden goud in baren bevindt zich nog 20,7 millioen gul den als „earmarked bullion" in de kel ders van de buitenlandsche centrale cire- dietstellingen, vermoedelijk hoofdzakelijk te Parijs, benevens Waarschijnlijk een veel geringer bedrag in New York en Loin don. Of dat goud in afzienbaren tijid in de kelders van onze vaderlamdfsche „Old Lady" op de Amsterdlamscheoude Turfmarkt zal terecht kiomen, valt in hboge mate te betwijfelen, maar in ieder geval kan Mr. Trip op dat goud buiten landsche valuta te Parijs, eventueel ook te New York en te Londen, verkrijgen. Nqg top Vrijdag 25 September, is voor circa 10 millioen goud naar New York verscheept, zOodal de eerste aderlating na maandenlang van gestandigen aan was van geel metaal te Amsterdam al- w'eer had plaats gevonden. Goud-embargo was eisch 1 Derhalve was een embargo op goud eisch van dringende noodzakelijkheid. En van goudembargo tot devaluatie is slechts ee» bescheiden stapje. Natuur lijk kOmt thans bij iedereen de vraag op: wat nu? Aleer die vraag zoo goed moge lijk te beantwoorden, dient betoogd, d!at zonder afkondiging van een goudembargo door de Nederlandsche regeering, de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank langzaam zou zijn weggeëbt, 'wlaarna ten slotte automatisch toch tot devaluatie van ons betaalmiddel zou moeten zijn besloten. Thans heeft de pegeering met rönd 700 millioen gulden goud in voor raad de macht nog in eigen handen kunnen houden, die haar anders te eeni- ger tijd toch zou zijn ontwrongen. Dr. H. COLIJN Daarom getuigt het besluit der regie ring, zoowel van juist staatsmansbeleid als van een uitstekend inzicht, in de ecolnomische, financiëele en monetaire ver houdingen. Een internationale conferentie Op den duur ka,n een internationale conferentie niet meer uitblijven, waarop alle problemen van financiëelen en mo;ne- tairen aard zullen moeten worden behan deld. Of die Conferentie nu te Genève, te Londen, Parijs, Brussel, desnoods te 's-Gravenhage zal plaatsvinden, dolet min- deèr ter zake, doch dat Idie conferentie zal plaatsvinden en zelfs spoedig zal dienen plaats te vinden, is lopvermijdelijk Op die conferentie tot stabilisatie der Verschillende betaalmiddelen zal de strijd tussdhen de landen van het sterlingblqe en die van het goudbloc geen zin meer hebben, omdat het goudbloc er niet meer is. Practisch gesproken is de oude munt- pariteit tusschen pond sterling en dol lar reeds hersteld, want de laatste kjoiers v;0pr den dollar te Londen was: pond 1/—/— is dollar 4,94. De pogingen van de regeering te Mjos- kiou, die het pond sterling met geweld omlaag wilde brengen, Wjaartoe de Rus sische SOivjetregeering een millioen pond sterling op de markt gooide tegen eiken prijs, is Volkomen verijdeld. Wel rea geerde het Pond te New York van dol lar 5,02 tot dollar 4,91, doch een herstel tot dollar 4,94 tot 4,95 is sinds dat Oogenblik al Weer ingetreden. De .goede Verstandhouding tusschen Washington en Londen blijkt wel het best uit de ver klaring van Mprgenthau, den .beheerder der Amerika,ansche sdhatkist, dat hij de Onwrikbare fw|il van de Amerikaansche, Engelsche en Fr ansche regeeringen hun gemeenschappelijk valutaprogramma tot stand te brengen, niet cjopr de regeering van Sovjet-Rusland zal laten verstoren. Desnoods zal Morgenthau- er niet voor terugdeinzen in het Amerikaansche stabi lisatiefonds van 2 millard dollar in het geding te brengen. De regeering te Mos kou 'zal dus geen roet in het eten kunnen gooien, Wönt het zou tegenover een on derling eensgezind Amerika, Engeland en Frankrijk veel te duur klosten! De komende econoimisdh-financiëele-mo- netaire conferentie zal zich naar de wen- schen van de Washington, Londen en Parijs hebben te schikken. De drie re geeringen zijn reeds vrijwel overeenge komen, dat een pond sterling zal zijn dollar 4,80 en Fransche Franc 100. Wat de Nederlandsche gulden betreft, deze zal ongeveer terecht komen op een koers van 1 pond is Ned. gld. 10, 1 dollar is Ned. gld. 2,10, Fransche fry 100 is Ned. gld. 10. Dan gullen zich voor alle takken van het vaderlandspohe economische leven weer vrijer, breeder en Wijder vergezich ten openen, evenals de Nederlandsdhe geldmarkt internationaal georiënteerd zal blijven. Wij allen, het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, zullen het aan Ooi ijn Oud, en Trip te danken hebben, dat: zij alles ten beste hebben geregeld. AAN HET TALAVERA-FRONT Verbitterde gevechten met talrijke dooden Slechts asch bleef over De achttienjarige fmlilitiesojldaiat Tomas Carro vertelt in dezen brief van zij|n) ervaringen, 1 Ik ben zoo juist over Santa Olalla van het rfont van Taiavera terugge keerd, waai ik van den 3en September af geweest ben. Ik ben in het vuur van kanonnen, hand granaten, mitrailleurs en geweren ge weest, maar ik hen er gelukkig goed afgekomen, Slechts aan het oor liep ik een wondje op door een scherf van een luchtbom. Verleden maand namen zeven vaml Imlijn vriejn'den en ik dienist bij De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt onder de aandacht, dat de very vroeging met een uur van den wette- Jijkjsn tijd, bedoeld in artikel 1 dep Wet van 23 Juli 1908 n0- 236)» zal eindigen Zo nc'a g 4 October a.s. te drie uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom inge steld de tijdregeling naar Idien middel baren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal ten aanzien van de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur beheerde klokken met het vorenstaande rekening gehou den worden. Zierikzee, 28 September 1936. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. de militie. Wij Werden naar de bergen ten Noorden van Madrid gezonden. Daar was echter niet veel te doen en op 3 September werden We naar het Taia- verafnoni verplaatst. I'k ben de eenige, die er van de adht goed is afgekomen; Zes Wierden gewoed en de zeviejnldie ge dood. Hoe zijn de verliezen in den sec tor van Olalla? Dit kan ik met geen mogelijkheid zeg gen. Ik kan mij slechts herinneren, dat Wij talrijke legioensoldaten en Miooren hebben doodgeschoten. Twee compag nieën van ons bataljon, bestaande uit 300 man, werden van Navaciarrade naar Ta iavera gezonden en bij onze aankomst werden Wij in de voorste loopgraven ge plaatst. i Honderden dooden .o*n één huis Toen kregen we het hevel, een afgele gen, door een mu;ur omgeven witte villa te 'bestormen, die door de rebellen wlas bezet. Wij werden er in looppas naar toe gebracht en toen we (het ongeveer 50 meter genaderd waren, openden de rebellen het viuurj Onder ihet roepen van „Viva il Republida" stormden wij ver der, zonder ons van onze verliezen iets aan te trekken. De rebellen hadden machinegeweren achter zandzakken op de verschillende balclans opgesteld. Wij dwongen den vij and het huis over te geven, maar hij kreeg versterking en kon het weer in nemen. Zij maakten gebhuik van hand granaten en geweren. Enkele Mooreh kwamen naar buiten en schreeuwden „Uhp", maar wij vuurden en velen Van hen werden gedood. Wij hadden slechts tien gewonden. Een dapper meisje, dat met haar verloofde naar het front was gegaan ,werd door een schot in die torst gedood. Wij stonden 'b'ij een jachtopzienershuis ongeveer vier kilometer achter de vuur linie, toen vijandelijke vliegtuigen ver schenen en het huis en enkele autobussen blombard eerden, die ons daar naar toe hadden gebracht. Wij waren juist aan het ontbijten, toen een bom viel op een autobus, waarin vijf jongens briefkaarten naar huis schreven. Alle vijf werden ge dood. Een meisje, dat dekking zocht, werd bij een hooiberg door een shrapnel gedood, een andere bom stak den hooi berg „aan en de vlammen bereikten het lichaam. Slechts de lasch bleef over De waarde van een pantsertrein Een andere opwindende gebeurtenis wlas de strijd met een pantserltrein, die door spoorwegarbeiders in Madrid gemaakt Wias. Een goederenwagen met een dubbel gepantserd dak, bevatte vier machinege weren en een gewlone goederenwagen ;veld-artillerie. De locomotief Was gehedl gepantserd. Ik was in de machinegeweer- wagen en Wij scholen door de gaten op de rebellen, die als wilden vochten. Een keer werden wij aangevallen, maar de rebeLlen brachten er weinig van tereclhlt. Later bedden wij 15 miiitiesoldalten het leven, dje gevangen genomen waren en in een huis langs de spoorbaan wlaren opgesloten. Toen wij aankwamen en de rebellen aanvielen, waren tWee militiesojl- daten reeds doodgeschoten. Wij maakten gebruik van alle w'apenen, die wij bij ons hadden en dwongen de met revolvers en handgranaten gewapende Mooren op de vlucht. Hel is mij toegesitaan naar mijn moe der en mijn zusters terug te keeren. Over enkele dagen zal ik waarschijnlijk w'eer naar het front gaan. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometers! 771.9 te Malinhead. Laagste 753.8 te Ingö. Verwacht tot den avond van 30 Sept.: Zwakke Westelijke tot Noordelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: Zon, onder: 30 September 6.00 5.39 Volle Maan 21.21 Tijd van hoogwater en laagwater HoogwaterLaagwater Woensdag 30 2,02 14,12 7,25 19,45 De nieuwe situatie Rustig doorwerken De verandering van den gulden kan noch ten goede noch ten kwade, afdoen- den invloed uitoefenen op den Ned'erland- schen land- en tuinbouw. Sterker dan van monetaire verhoudin gen zijn wij afhankelijk van drisisrege- lin.gen, handelsverdragen en aligemeene W'ereldfadtoren. jDe productie Voor binnen landsche consumpties zal weinig invloed ondervinden, mits de regeering er voor 20|rgt, dat de door drisisregelingen kunst matig in prijs verhoogde productiemid!d|e- len in guldenprijs lop gelijk niveau blijven. De export van land- en tuinbouWproduid- Los van het goudl Maatregelen tegen prijsopdrijving Nederland had geen keus meerl De nieuwe situatie Algemeene Vergadering Water schap Schouwen De Spaansche Kroonprins over leden Weinig verandering ten zal in beginsel en op den duur wlei- nig .geblaat Zijn: met de prijzen konden Wiji óok "bij id1 en gouden gulden Wiel mee komen. Gehoopt mag Wördeir op een betere aanpassing van landbouwprijzen en stads- prij'Zei, indien althans de regeering weer stand biedt aan het gevaar, dat bij (die maatregelen ter Voorkoming van prijs stijging vergeten zou worden dat de laiiidF blQ'uwprijzen ook relatief te laag zijn. In dit vertrouwen kunnen de land- en tuinbouw de verdere ontwikkeling van den m'onetairen toestand rustig (tegemoet zien. Werkgelegenheid za) zich uitbreiden Op een vraag van een verslaggevter van het A.N.P. aan den loud-voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophan- inzak'e de werkgelegenheid, dedd) dr. Hel dring uitkomen, dat deze zidh tengevolge van den stijgenden afzet Zal uitbreiden. Evenals prof. Lieftink verwacht ik zeide spr. een grootere disponibiliteit van J^apitaal. De 'ondernemingsgeest zal geprikkeld worden. De uitputting van de voorraden en de kans op betere ziaken zal den uitvoer stimuleeren en den han del verlevendigen. De schatkist zal pro(- i'iteeren van h'oogere opbrengsten van invoerrechten en later van die van de directe belastingen, terwijl de W|erkeliqos- heidsbestrijding en de subsidaes aan be drijven minder geld Zullen vragen. Daar entegen moeten hooge drukkende belas tingen .verlaagd wbrden, Ivsöl men een welvaartspplitiek, Wlaarftoe thans de gele- Groote bevoegdheden aan de regeering Inbeslagname van goederen als sanctiemaatregel Het wetsontwterp, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijs opdrijving, is gisteravondi ngedienid:. Het bevat een aantal vérgaande bepalingen Ofm' prijsstijgingen te voorkomen. Behalve dat de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart, en van land bouw! en visseherij prijzen kunnen vast stellen, die, hetzij landelijk, hetzij plaat selijk, maximaal mogen gelden en dat de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken hetzelfde kunnen doen ten aanzien vaen huren van onroerende goederen en diensten, bevat het (ontwerp een bepaling, die den bur gemeester van een gemeente het reehJÖ geeft om indien gegronde meeninig bestaat, dat he't verbod to prijsopdrijving wldrdt overtreden de in zijn gemeente aanwezige goederen in zijn bezit te nemen Tevens kan hij, Olok alweer indien hij1 gegronde verdenking heeft, dat staking van den verkaolpi geschied om prijsop1- drijiving te verkrijgen, een onderneming dwingen goederen van haar voorraad af geven. Voorts zal hij', die goederen in het klein te k(oop aanbiedt, of verkoopt, verplicht zijn den prijs der goederen duidelijk1 te vermelden. Hij, die in strijd handelt met de eerste 4 artikelen der wet, kan Wlorden gestraft met een hechtenis van ten hiojog- ste zesduizend gulden. De burgemeester kan beslag leggen In hoeverre :het prijsniveau daardoor Zal in verband met het besluit, den uitvoer van goud te verbieden, rekening moet worden gehouden met een bewieging i|ti de wisselkoersen, die voor den guliden in iriederw'aartsche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor worden beinvloed, is vantevoren niet vast te stellen. Echter moet men bedacht zijn op de mogelijkheid dat dientengevolge min'dier scrupuleuze lieden van de onwetendheid; van het publiek zouden gebruik maken en door het opzetten van de prijzen of het achterhouden van voorraden, een nor maal verloop van zaken zouden bemoei lijken. In het bijzonder dient er voior te worden gelw laakt, dat niet de eerste le vensbehoeften en noodzakelijke gebruiks artikelen aan een onevenredige stijging zouden worden blootgesteld. De burgemeester eener gemeente kan, in een geval van prijsopdrijving welke niet kan wiorden aangemerkt als nood zakelijk uitvloeisel van den geschapen toestand de aanwezige voorraacf goe deren v,an destoprt t.a.v. waarvan verden king van overtreding bestaat, zonder eenige formaliteit in beslag nemen. De burgemeester zal de inbeslaggeno- men goederen ter beschikking van de bevolking gunnen stellen, tegen normale prijzen, terwijl de schadeloosstelling, die door een door den gemeenteraad aan te Wijzen schatter Wordt bepaald, in geen geval meer dan 90 pet. van den hoogsten prijs der goederen zal bedragen. De burgemeester en door hem aan te wijzen ambtenaren, zijln ten allen tijde be voegd, de uitlevering te vorderen van de in bezit te nemen goederen. Zijl, alsi- mede de hen io|p hun laste vergezellende personen, hebb'en tem allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, Waar redelijker wijze vermoed lean W(orden, dat zich de .goederen bevinden. Worldt hum den toegang jgeweigerd of belemmerd, of Wordt op hun aanmelding tot toegang niet geantwoord, dan verschaffen zij zich desmopds met inroeping van den sterken arm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1