DAT MAAKT HET LEVEN X AANGENAAM Uit Stad en Provincie KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Dinsdag 29 September. 11,05Lon don Regional; 12,50 Brussel Vlaams; 2,20 London Regional; 4,50 Droitwkih; 6,20 Berlijn; 7,20 Brussel Vlaams; 8,20 Brussel Frans; 9,20 Keulen; 10,20 Brussel Vlaams; 11,20 Droihviclh. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 29 September i HILVERSUM I (1875 M.) 8 AVRO or gelspel; 8,20 grambfoion; 10 morgenwij ding; 10,30 orkest; 11 voor de 'huishou ding; 11,30 orkest; 12,30 idemi; 12,45 toe spraak van Prinses Juliana; 2 concert; 3 idem1; 4 zangrecital; .4,30 kinderkoor; 5,05 kinderhalfuur; 5,35 orkest; 6,30 RVU causerie; ,7,05 knipcursus; 7,10 danslmiuziek; 8 nieuws; 8,10 bonte avond; 8,50 Ejngelsdh; 10,15 operette; 11 nieuws; 11,10 danismlu,- ziek. HILVERSUM II (301,5 M.) 8 KRO con cert enz.; 10 voor de fabrieken; 10,30 gramiofoon; 11,30 pasto|0(r Perquimi; 12,15 orkest; 12,45 Toespraak van Prinses Juli ana; 2 vrouWeniuurtje; 3,15 concert; 4 grhnilofoon; 5,05 orkest; 5,45 gnamjojfioioin!; 6,15 orkest7 berichten; 7,15 causerie; 7,35 sport; 8 nieu|w|s; 8,10 orkest; 9,20 gramio foon; 10 concert10,30 nieuwls; 10,35 con cert; 11,15 gramiofoon. ure, ter behandeling van eenige spood- iwetsjontwerpen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen a|.s. Dinsdag, des avonds te half negen ure. Het Hypotheekbedrijf Verlaging van lasten op onroerend goed gevraagd De vereeniging van directeuren van hy potheekbanken, die Zaterdag te Amster dam vergaderden, hebben een telegram aan de regeering gericht, waarbij zij dringend verzoeken, teneinde verdere ont reddering van het Nederlan!dsc[he hypo theekwezen waarbij het gaat om een bedrag van zes milliard gulden aan in geschreven hypotheken, waarvan 950 mil- lioen zijn ingeschreven ten name der hypotheekbanken met alle verdere ge volgen voor spaarders en beleggers te voorkomen: 1. op korten termijn maatregelen te treffen tot verlaging van overheidslasten op onroerend goed daaronder begre pen straatbelasting, gemeentelijke water leiding en electriciteitstarieven en van erfpachtcanons. 2. te verhinderen nieuwen aanbouw met Overheidssteun van 'woningen in de groct- ste steden, waar duizenden voor be woning geschikte woningen in de huur- klasse van f2.50 tot f6 per week leeg staan, zoodat verdere aanbouw met over heidssteun slechts tot grootere ontwrich ting van de bestaande woningmarkt kan leiden. 3. met het tot stand brengen van de door den minister van justitie toegezeg de noodaanvullingswet der crisis-hypo- theek-afljOissmgswet den meest mogelijken spoed te betrachten en onmiddellijke in werkingtreding te bevorderen. Wegen en verkeer Uitbreiding van verkeerstoezicht op den weg gewenscht Blijkens de voorloopige cijfers over 1935 van het centraal bureau voor de statistiek, aldus de A.N.W.B., bedroeg het aantal verkeersongelukken in dat jaar niet minder dan 43.127, waarbij 755 per sonen ter plaatse overleden. Deze cijfers toonen wederom een ver meerdering ten opzichte van 1934 aan, terwijl de kolommen verkeersongevallen in de dagbladen weinig hoop geven dat over het loopende jaar een verbetering zal kunnen worden geboekt. De A.N.W.B, is van meening, dat als der voornaamste middelen ter bestrijt- ding van de onveiligheid op den weg een sterke uitbreiding van het verkeers toezicht geboden is, daar alleen dan een behoorlijke naleving van de wettelijke bepalingen die deze veiligheid beoogen, gewaarborgd is, ook al zullen hiermede groote uitgaven gepaard gaan, dan nog moeten deze voor dit doel volkomen verantwoord worden geacht, temeer waar een verhoogd verkeerstoezicht eveneens meer economisch gebruik van den weg zal bevorderen. ZIERIKZEE. In de heden (Maandag) gehouden algemeene vergadering van 't Waterschapsbestuur van Schouwen, wer den de herbenoemde hoofdingelanden de heeren L. Blom, W. den Boer, A. J. v. Schelven, J. Smallegange, W. de Vrieze, W. J. ten Haaf en P. M. Panny ge ïnstalleerd. De Oosterenban berichtte dat het ge- schot is vastgesteld op fl.20 per ka-< dastrale H.A. voor motorgemaal en weg- geschot en f3.60 per gegoede H.A. De Maatschappij voor Gemeentecrediet deel de mede, dat Schouwen f 804 te vor deren heeft. Wat Schouwen zal moeten bijdragen in 't tekort op de begrooting voo? de Commissie voor de Grindwegen, iwordt geraamd op f 19086.69. Besloten werd tot verkoop, van ver schillende gedeelten Zijkantweg in ver band met den aanleg van een Provin cialen weg (vak Serooskerke—Renesse), ,voor de som van f 17,,—, f 9 aan achterstallige posten over 1935 werden oninvorderbaar verklaard. De rekening van het Waterschap wijst in ink. aan f 1044669.95, in uitg. f 986386.53 goed slot f58283.42. De inkomsten uit het Reservefonds be dragen f 4660.21f', uitg. f4570.61, goed slot f89.605. De stand van het Reserve fonds per 1 Sept. j.l. was f 75921.71^ Om twee redenen heeft de Fede ratie van Chr. Vereenigingen alhier het aangedurfd wederom een filmavond te organiseeren. Ten eerste, omdat bij de vertooning van ,.,S.O.S. Ijsberg", op 10 Sept. 1.1. zoo heel velen teleurgesteld moesten worden, omdat geen plaats meer te verkrijgen was. Maar de tweede re den (en dat is de belangrijkste) is, dat het 'haar gelukt is de hand te leggen op de aardige en interessante filmrepor tage, opgenomen ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bernhard. Daardoor kan men nu ook hier aanschouwen de aankomst van het jonge paar in de Residentie, de enthousiaste huldiging van het Neder- landsche volk, het verloofde paar wan delend door de Residentie en in den tuin van het paleis, om slechts enkele din gen te noemen, aangevuld met filmflit- sen uit het leven van de Prinses. Ter wijl deze filmpjes een gang naar het Gebouw reeds volkomen rechtvaardigen, wordt daarnaast als hoofdflim vertoond „Voor Land en Vlag", een merkwaardig filmverhaal over verkeerde vaderlands liefde en oorlogsverheerlijking, waarin op onnavolgbare wijze diep psycholo gische jeugdproblemen worden vertolkt. Deze films zijn toegankelijk voor eiken leeftijd. Er wordt geen aparte kinder voorstelling gegeven, maar om iedereen in de gelegenheid te stellen en niemand teleur te stellen zijn er twee voorstel lingen, een om zeven en een om negen uur, zoodat de eerste zeer geschikt ook door kinderen kan bezocht wordenC Waar momenteel iedereen benieuwd is iets van Prinses Juliana en Prins Benno te zien, twijfelen we niet of velen zullen van deze door de Federatie geboden gelegenheid gebruik maken. Bijzonder heden vindt men in de advertentie in dit nummer. Met ingang van 1 October af.s. is benoemd tot Assistent-dienstgeleider der Dir. Bel. enz. te St.-Maartensdijk, de heer" C. Hoogstrate, thans Assistent der Dir. Bel. enz. aldaar. Met ingang van 16 October a.s. is de Assistent der Dir. Bel. enz., L. M. Karreman, verplaatst van Goirle (dorp) naar St.-Maartensdijk. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde Ch. L. v. d. S. te Zierik- zee tot f 5 b'. s. 5 d. h., wegens het gebruiken als trekhond van een hond, die niet is< geschikt verklaard en zonder dat v. d. S. als houder van een trek hond is ingeschreven. OUWERKERK. In de op Vrijdag j.l. gehouden vergadering van onze Groene Kruisafdeeling waren 74 van de 120 le den aanwezig, onder voorzitterschap van burgemeester Romeijn. Doel der verga dering was de bespreking van de actie van een kleine groep der bevolking, die deze tegen het streven der vereeniging meent te moeten voeren. De voorzitter deelde mede, dat dezer dagen op ver zoek van bedoelde groep op j|le bezit tingen der vereeniging beslag gelegd is. IMiet algemeene stemmen wloirdt het 'bestuur gemachtigd zich togen de be- bestuur gemmachtigd zich tegen de be slaglegging te verweren en de belangen Ider vereeniging naar zijn beste weten te verdedigen. Van verscheidene kanten werd door hen, die de gezegende wer king van het Groene Kruis ondervoe den, met waardeering over de hulp der verpleegster gesproken. Men kon niet begrijpen, dat één verstandig mensch de vereeniging nog kon tegenwerken. Na dat de voorzitter nog eenige vragen tot volle tevredenheid der stellers had beantwoord, sloot hij deze geanimeerde vergadering, waarbij zoo warme sym|- pathie gebleken was met het werk der vereeniging en volle vertrouwen in de eerlijke en onbaatzuchtige handelingen van het bestuur. Met ingang van 1 October is door B. en W. eervol ontslag verleend aan den onderwijzer A. de Nooijer, wegens opheffing zijner betrekking. ST.-PHILIPSLAND. Tot tijdelijk Hoofd der O.L. School te A.J.-Polder is met ingang van 1 October a.s. dhr. J. Buijsse, van Oosterland, benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School noi. I alhier is benoemd dhr. Ph. de [Munch te Zierikzee. Naar wij vernemen worden alhier voorbereidingen getroffen om te komen tot de oprichting van een Oranje-ver- eeniging. Het batig saldo van het alhier gehouden Oranjefeest bedraagt f47, waar van f 18 is afgedragen aan de Oranje vereniging te Anna-Jacobapolder. SCHERPENISSE. Toen de schoenma ker van B. des avonds van Tholen naar huis toe reed, moest hij, ter hoogte van Kettingsdijk, een auto passeeren. Hij Werd echter door het licht zoodanig verblind, dat hij van den weg afraakte en daar in een diepe sloot reed. Met zeer veel moeite twist hij zicfh uit de sloot te werken en kon na eenige uren, na zich van schoone kleeren te hebben voorzien, zijn reis naar huis vervolgen. Het zoontje van onderwijzer D. had het ongeluk al spelende met zijn hoofd tegen een disselboom te loopen, met het gevolg dat hij dit lichaamsdeel zoo danig verwondde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STAVENISSE. In de Zaterdag gehou den vergadering van de Vereeniging voor Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging voor het eiland Tholen en St.-Philips- land wordt medegedeeld, dat er een groeiende belangstelling bestaat voor het nuttige en sociale werk der vereeniging. Meldden wij de vorige week dat het aantal leden reeds ongeveer 800 bedroeg, thans kan gemeld worden dat dit aantal reeds is jö|pgevioerd tot ruim 1500 en dit ter wijl de betrokkenen zich nog slechts zeer ten deele hebben kunnen uitspre ien. Het lijdt dan ook geen twijfel' dat nog vele leden Ingeschreven zullen worden wanneer op de verschillende plaatsen een intensieve propaganda ge voerd zal 'wforden. Nochtans stemt hei 't bestuur der vereeniging tot zeer groote tevredenheid dat nu reeidis zulke mooie resultaten bereikt zijn. Hieruit blijkt wel overduidelijk dat men het groote nut der vereeniging allerwege inziet. AANBESTEDINGEN De Landbouiwlvereemiiging Geres" te Zonlflemiaire (besteedde'aian de lletviering vpo 30300 'kjg. kalizout van 40 p;ct. Er Wlarein 3 insdhrijviingen en Wiel door fa. Kjostense Zn. te Kruindngen a f3,73 per baail;/ Gebr. de Rijke alhier a f3,74 en firmla Kooiman Go. te Zierikzee a f3,73. A an de laatste is de levering gegund. LUCHTVAART Londen Johannesburg Een luchtrace over meer dan 6000 mijlen Alleen Britten mogen deelnemen Dinsdag zal het sein tot vertrek wor den gegeven voor de machines, diedieel- nemen aan de luchtrace LondenJohan nesburg, eigenlijk Portsmouth—Johannes burg, want daar starten de toestellen. De afstand bedraagt 61.547 mijlen. Hoewel de opzet van de race veel weg heeft van die, welke twiee jaren geleden plaats had, van Looiden naar Melbourne, ver schilt hij tot in details beduidenidl In de eerste plaats heeft de 'heer I. W. Sihlesinger te Johannesburg, die 10.000 pd. st. aan prijzen beschikbaar stelde (winnaar snelheidsrace 4000 pd. st., win naar handtclaprace 3000 pd. st., een twee de prijs van 1500 pd. st. een derde van 1000 pd. st. en een vierde van 500 pd. 1st.) bepaald, dat er alleen machines mo gen deelnemen van Britsdh fabrikaat en dat de piloten alleen Britten mogen zijn. Aldus is de gezonde concurrentie tus- schen de landen uitgeschakeld en wipirdt het dus louter en alleen een nationalesn strijd. Deze bepaling heeft in Engelsc|he luchtvaartkringen geen enthousiasme kun nen brengen, zioodat het aantal startende machines slechts 11 bedraagt. Schlesinger kwam als een arme ver zekeringsagent in 1894 in Zuid-Afrika. Thans is hij op 69-jarigen leeftijd ban kier, dagblad-bezitter, theater-eigenaar, filmproducent en verzekeringsmagnaat. De route van deze luchtrace is als volgt: Portsmouth-Belgrado (1073 mijlen), Belgrado-Cairo (1160 mijlen), Kairo-Khar- tpem (1020 mijlen) Khartoem-Entebbe (1070 mijlen), Entebbe-Broken Hill (1045 mijlen), Broken Hill-Johannesburg (840 mijlen). De Zeeuwsche Luchtlijn De Zeelandlijn der K.LJM- zal, in af wijking met het exploitatie-schema van den zomerdienst, vöorloopig tot en met 10 October gehandhaafd worden. De thans bestaande dienstregeling blijft t.m. 3 October geldig. In verbhnd met de invoering van den winter dienst |0p, 5 October zal een gewij zigde dienstregeling volgens het hieron der vjolgende schema worden uitgegeven: v. Amsterdam 8.35 en 14 u.; v. Rotter dam 9,10 en 14 u. 45; a. Haamstede 9,35 en 15,10 u.; a. Vlissingen 9,55 en 15,30 u. v. Vlissingen 8,50 en 15,05 u.; v. H a a ni pte de 9,10 en 15,25 u.; a. Rotterdam 9,35 en 15,50; a. Amsterdam 10,10 en 16,25 u. In hoeverre de lijn naar Zeeland dezen winter geëxploiteerd zal [wforden na 10 October, zal te Zijner tijd worden bericht. Het luchtschip Hindenburg Het luchtschip Hindenburg is Zaterdag avond uit Frankfort a. d. Main vertrok ken viOjor zijn negende reis naar de Ver. Staten. Het luchtschip, waarover dr. Ec'kener v|oior dezen tocht het bevel voert, heeft zijn op één na laatste reis -van dit jaar joiver den Noordelijken Atlantisclhen Oideaan aangevangen, evenals zijn 25ste [Overtocht over den Atlantischen Oceaan, mml. tot dussverre 4 inaar Zuid-Amerika en 8 naar Noord-Amerika. Voor den eersten keer is thans een stew'ardes aan boord. T|Ot dusverre heeft de Hindenburg in ongeveer 1500 vlieguren, in totaal 42 tolohten, 212000 k.m. afgelegd en meer dan 1000 passagiers verviolerd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 28 September, f1000: 5307, 5809, 7223, 13439, 15612, 17933. f400: 587, 10281, 16170, 18294. f200: 570, 19374, 19551. f100: 7171, 11534, 11550, 15069, 15376, 17138, 12815. GEMEENTERAAD ST.-MAARTENSDIJK De huur moet worden betaald Met 1 Oct. moet een leer kracht weg Strijdliederen mochten niet schallen In de Vrijdag gehouden openbare raads vergadering waren alle leden present. Ter wijl alle aanwezigen zioh van hun zetel verhieven hield de Voorzitter een rede waarin het feit werd herdacht van de verloving van onze Prinses welke rede Wethouder Quakkelaar met een woord van dank aan den Voorzitter beantwoordde. Nadat de notulen gelezen waren merkte de heer Quakkelaar op dat de metselaar Geluk niet zou hebben gezegd dat hij opdracht had gekregen de stoep bij de woning van Meulstee af te breken van wethouder Quakkelaar. Uit de besprekingen blijkt dat Geluk tegen den voorzitter en den ge meente opzichter Wethouder Quakkelaar als opdrachtgever had aangemerkt en tegen Wethouder Quakkelaar zelf dat hij zulks niet beweerd had. Ingekomen is een dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de ontvangen geluk- wensohen bij de herdenking van Hoogst- derzelver geboortedag. De Voorzitter deelt mede ook Prinses Juliana een telegram gezonden te hebben waarop echter nog geen bericht is gekomen. Een verzoek van W. Anthonisse tot het verkrijgen van een gemeentewoning thans bewoond door zijn schoonvader, wordt in zoover aangenomen, dat bij eventueel voor overlijden van den tegenwoordigen bewoner diens schoonzoon huurder zal worden. Een verzoek van de turn vereeniging ,8.8.8.om een schoollokaal wordt tot 1 Januari 1937 ingewilligd. Het lokaal zal op Zaterdagavond beschikbaar worden ge steld tegen een vergoeding van f 10, per jaar. Een schrijven van het Verificatiebureau dat er nog een aanmerkelijke huur achterstand is geeft aanleiding tot ruime bespreking. Huurinvordering per week als het bureau aangeeft aoht men niet mogelijk, omdat de mensohen niet een vast inkomen hebben. Huurders, die achterstallig zijn, zal gelegenheid gegeven worden per week iets op dien aohterstand in te halen. Per deurwaarders-exploit zal de huur worden ingevorderd van die personen die de huur over 1935/36 nog niet betaald hebben. Een adres van J. C. 8ohot en anderen tot verbetering van de bestrating van de steeg tus8chen Kaai en Blauwe straat wordt met algemeene stemmen ingewilligd. De Minister van onderwijs vordert in verband met de daling van het aantal leerlingen afvloeiing van 1 leerkracht met ingang van 1 October a.s. Met de stem van den heer Koopman tegen wordt besloten Mej. Franke ongevraagd eervol ontslag te verleenen met ingaDg van 1 October a.s. daar zij de jongst aange- Zoo dikwijls mogelijk iets bijzonder prettigs te doen. Vast te houden aan de „Lichtpuntjes in het Leven" daarvan zooveel mogelijk te genieten en ze zoo veel mogelijk te zoeken. In ieder pakie North State sigaretten vindt U reeds 20 Lichtpuntjes in het Leven, die elk prettig oogenblik volmaakt doen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2