ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ^Spierpijnen? DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 WAA' OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern verdwijnen direct metAKKERiKloosfërbalsem ABONNEMENTi Prijs per 3 Maanden 11,50, buiten Zierikxee i 1,80 Voor het hpitenl. p. f 10,—. Afzonderlijk* nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM i KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13228 ADVERTENTIENi ran 13 regel. 60 eent, van 4 regel, ai daarboven 20 eent per regel. Reolan.es 40 oent per regel. Bij eontraet belangrijke korting Imending op den dag van uitgave vóór 10 uur HET ONRUSTIGE PORTUGAL Oliveira Salazar speelt met vuur De laatste berichten |Over muiterijen en (onlusten in Lissabon en in Portugal zijn 'y|0pr dengeen, die als de schrijver van dezen brief', tiOit voor kortin Lissabon verbleef en daar gelegenheid had, te bestudeeren, welk een invloed de ge beurtenissen in het naburige Spanje |Op de befaoliking hebben gehad, geenszins verrassend. Het 'was gemakkelijk te v,otor- $pellen, dat een land als Portugal, dat slechts aan Spanje grenst, en wel over een lengte van niet minder dan 1300 kilometer en bovendien zeer Veel ge meenschappelijks imet Spanje in zijn ge schiedenis en ciultureele ontwikkeling heeft, lop den duur niet geïsoleerd kon blijven. De regeeringsinstanties in Por tugal hebben dit gevaar look opgemerkt en daar Portugal sinds 1926 een militaire dicJtatuur bezit lender leiding van den huldigen president van het land Oliveira Salazar, zijïi er reeds vele weken ge leden voorbereidingen getroffen, on\ een overslaan van den Spaanschen brand zoo mogelijk te verhinderen. De Portugeesche regeering en de nationalisten Zooals de laatste gebeurtenissen bewij zen, is dit niet geheel gelukjt en er bestaat geen itwijefi aan, dat de politieke ontwikkeling in zeer groote mate van het resultaat van den Spaanschen bur geroorlog Zal afhangen. Het staat vast, dat er tusschen de aanhangers van het Spaansche Volksfront en de groepen der PjortugeeSdhe- oppositie nauwe betrekkin- bestaan en dat de activiteit van de linksche groepen in Portugal in de laat ste weken aanzienlijk toegenomen is. An derzijds mag men echter niet ,uit het iOUg verliezen, dat de Portugeesofie re geering op Wei zeer duidelijke Wijlze "vhn haar sympathie voor de generaais MlOla en Franco heeft blijk gegeven. Verder mag men pok niet vergeten, dat Lissabon Voor het begin van den burgeroorlog het dorado 'van alle actieve anti-republikeinsche Spaansche persoon lijkheden en gnoepen was en dat de Spaansche generaal Sanjurjo, die oor spronkelijk den geheeleri opstand zon lei den, in Lissabon al zijn plannen smeedde en van hieruit met het vlietuig, dat later Verongelukte, naar Spanje vertrok. En hij was de eenige niet. In Lissabon en de mondaine 'badplaats Estoril, het Cannes van Portugal, w'emelt het van Spaansche emigranten met prominente na men, die ^geenszins maar enkel en al leen gaan wandelen en baden. Portugal is ook het eenige land, dat de nationalistische regeering te Burgos offi cieel elrkend heeft en Gil Rjojb'les1, de leider van de katholieke partij, die zich erst jojpi (den achtergrond hield, maar daarna naar Burgos ging en het met M|0iia en Franco eens werd, is op het oogenbiik in Lissabon de erkende ge zant van de Burgos-regeering voor het land Portugal. En de verdere ontwikkeling Men moet deze dingeif weten, om te begrijpen, dai er in Portugal geen bij zondere propaganda voor noodig is, om talrijke lagen der bevolking arbeiders, boeren, studenten, intelleCtueelen in opwinding te brengen. De oppositie heeft in een land, waar de regeering buiten landers in hun politieke bedrijvigheid heel Wiat vrijer laat dan de eigen vioilkls- gen/oioten, steeds gemakkelijk spel. Het is in het tegenwoordig stadium moeilijk1 te voorspellen, hoe de toestand in Portugal zich verder Izal ontwikkelen. De objec'lieve waarnemer moet echter verklaren, dat Oliveira Salazar sympa thieën en antipathieën tot nog toe wat al te openlijk heeft getoond. Misschien zal hij thans, indien het nog niet tc laat voor hpm ist gedwbngen Morden een weinig van koers te veranderen en, inplaats van Zijn aandacht geheel aan de buitenlandsche politiek to wijden, er aan moeten denken, een doei van de binnenlandsche hervormingen, die Jiij reeds lang geleden beloofde en die het land dringend behoeft, ten uitvoer te brengen. Revolutionnaire plannen in België ontmaskerd De regeering greep in Huiszoekingen allerwege In kringen, die met opmerkzaamheid de extremistische groepen van rechts en van links volgen, verluidde reeds se dert geruimen tijd dat er in commu nistische en andere links-radiacle krin gen een verdachte activiteit viel waar te nemen, die er lop stheen te wijzen^, dat men zich in de'ze kringen metkoorts- achtigen ijver voorbereidde op een gewa- penden opstand. Uit de dringende, bijna alarmeerende rede, die minister-presi-1 dent van Zeeland op 9 September voor de microfoon van het N.LR. hield, kon men opmaken, dat deze activiteit der revolutionaire groepeeringen van links niet aan de aandacht van de regeering was ontgaan. De regeering heeft het niet bij woor den gelaten. Zaterdag heeft zij toege slagen. Op hetzelfde oogenbiik drongen in het geheele land, in bet bijzonder na tuurlijk in de groote industrieel e Centra te Brussel, leden van de rechterlijke po litie de kringhuizen en lokalen Van de verschillende linksradicale organisaties binnen en hielden olveral zorgvuldige huiszoekingen, die Zondag noig den ge heel en dag Werden voortgezet. Afgaande oip spaarz'ame inlichtingen, die tot öjulsver omtrent het resultaat van deZe grootscheepsche actie teijn mede gedeeld, Schijnt men slechts heel wei nig wapens in beslag te hebben genomen. Daarentegen echter beeft men tal van documenten gevonden, die, als men de mededeelingen in de bladen wil geloioven van hel grootste gewicht zijn, omdat ze bewijzen, dat uiterst links zich inder daad krachtdadig op een Idirecte revo- luilionnaire actie aan het vtaorb'ereiden Was. De geheimen van een verloren actetasch Het is begrijpelijk, dat een en ander den leiders van de sterkste regeerings- partij en in het bijzonder den soCiaVs- lischen minister, uiterst pijnlijk is en dit temeer, daar juist dezer dagen een van de secretarissen van 'de partij, de heer Jean Deivigne, leelijk door de mand is gevallen. De heer Deivigne had kort geleden een studiereis naar Spanje ge maakt, Om vast te stellen, waaraan het de regeeringstroepen ontbreekt en hij is nu bezig ioim een soort van winterhulp voor de roode troepen te organiseeren. Tot nog toe meende men, dat het er hem uitsluitend om te doen was genees middelen, verbandstoffen, wollen sokken en pullovers naar zijn Spaansche geest verwanten aan het front te zenden, maar dit 'blijkt niet juist te zijn. In een gevonden actetasch van een Spaansch kapitein, die naar België kwam om wapens aan te koopen, vond men ook brieven van Jean Deivigne. In deze briefwisseling werd gesproken Over het rec'ruteeren van oud-officieren en onder-officieren van het Belgische le ger, ,d!ie in Spanje zouden moeten dienst doen als instructeurs van de Spaansche troepen in het bijzonder om deze te onderrichten in het gebruik van Belgische machinegeweren. De heer Deivigne dringt er in deze brieven op aan, dat de onderofficieren, wier namen Morden vermeld, zoo spoe dig mogelijk naar Spanje zouden worden gezonden. Terwijl de heer Jean Deivigne in Bel gië i nstruidteurs aanwerft voor Spanje en 'klaarblijkelijk volkomen op de hoiogte is van de levering van machinegeweren en munitie, is zijn vader, het vroegere socialistische 'kamerlid Deivigne, door de Belgische regeering benoemd tot „ko ninklijke clommissaris Voor de controle op de iwapenfab'ric'atie....i.! Lloyd George's bezoek aan Duitschland Als het „bluf" is dan aanpakken De „News Chronicle" bevat een inter view met Lloyd George over diens be zoek aan Duitschland. Hij beschouwt Duitschland niet als een bedreiging van den vrede van Europa, behalve indien het mocht worden aan gevallen, volgens Lloyd George, gelijk Poincaré in 1923 had gedaan. Naar Lloyd George's overtuiging is echter de eerste tien jaar oorlog tusschen Rusland en Duitschland practisch onmogelijk. Het Duitsche leger kan volgens hem niet binnen tien jaar klaar zijn en kan niet worden vergeleken met het Duitsche le ger van 1914. Wanneer Hitler's herb'ew'apeningsplan voltooid Is, zullen de arbeiders onmid dellijk worden te werk gesteld aan reus achtige reconstructieweden, groote we gen, drooglegging en verbetering van frnillioenen morgens grond en woning bouw. Het was om hierover inlichtingen in te winnen, dat Lloyd George naar Duitschland was gegaan. DAVID LLOYD GEORGE In een hoofdartikel van hetzelfde blad over het interview wordt intusschen ge vraagd, waarom de Duitsche leiders al tijd over oorlog spreken, wanneer een oorlog niet binnen tien jaar kan worden verwacht? De eenige manier om dit vraagstuk op de juiste wijze te behandelen is vol gens de „News Chronicle" om Hitler's aanbiedingen au serieux te nemen, en te trachten Duitschland terug te brengen in den Volkenbond. Blijkt evenwel, dat al die goede bedoelingen niet meer dan „'bluf' zijn, dan moet een vredebreuk' met onweerstaanbare kracht worden on derdrukt. De Negus onverwacht naar Genève De Italianen uit hun humeur Onverwacht heeft de Negus Londen per vliegtuig verlaten, met bestemming Genève, waar het nieuws groote beroe ring verwekte. Intusschen zal de negus niet in de gelegenheid zijn opnieuw een dramatische toespraak tot de Assemblée te richten, zoolang de commissie voor de geloofsbrieven geen verslag heeft uit gebracht. Als dit rapport ongunstig luidt voor Abessinië zal de negus een protest kun nen uitspreken en zijp. voornemen te ken nen kunnen geven de zaak aan het Hof in den Haag te onderwerpen. Bij het onderzoek der geloofsbrieven staan twee vragen op den voorgrond*. 1.. Bestaat er een staat Abessinië? 2. Is de Negus het feitelijke hoofd van dezen staat en vormt zijn vertegenwoor diging een wettelijke delegatie in den zin van het Vioilkenbondspaict Men zal moeten toegeven, dat het pro bleem verre van gemakkelijk is. De Ita lianen hebben tot dusver slechts de helft van Abessinië bezet. Te Gore bevindt zich, volgens den negus (en zijn be weringen zijn nooit met 'feiten weer legd) zijn regeering. De negus heeft nooit afgedankt. Zijn ambassadeurs worden te Londen en Parijs nog steeds erkend. Onder deze omstandigheden zijn er in de commissie stemmen gerezen, o.a. van de zijde der Nederlandsche en Nieuw- Zeelandsche delegatie, om de kwestie tnaar het Permanente Hof te Den Haag te verwijzen. Zulks zal echter tengevolge hebben, dat Abessinië voorloopig (en men weet hoe lang de uitspraak van het Hof op zich kan laten wachten!) lid van den Volkenbond blijft en actief aan de zit tingen deelneemt. Zeer begrijpelijk zijn de Italianen over dezen zet van den Negus in hevige mate ontstemd. Minister Ciano, de Italiaan- sche vertegenwoordiger te Genève, zal waarschijnlijk nu niet in den Volkenbond verschijnen, wat betreurd moet worden met het oog op de Locarno-conferentie. Drie K.L.M.'ers naar Fransche Koloniën De K.L.M. heeft dezer dagen aan de „Air Tropic", een Fransche maatschappij, drie vliegtoestellen verkocht, t.w. de Zilvermeeuw, een F. XX, de Pelikaan een F. XVIII en de Adelaar, een F IXi. Deze drie toestellen zijn gistermorgen naar Parijs gevlogen. De Pelikaan had onderweg nog motorpech en moest in Brussel een landing maken. Op, het oogenbiik komen nog steeds aanvragen bij de K.L.M. binnen om haar oude toestellen te verkoopen. De K.L.M. bezit momenteel nog vier F. VlII-toestel- Jèn en drie F. XII. Juist nu de nieuwe Douglas DC III in bedrijf komt, komt de verkoop van oude toestellen op een gunstig oogenbiik. Met de Pelikaan verdwijnt een stuk K.L.M.-geschiedenis en een brok lucht- vaartroem van Nederland. Denken wij aan de beroemde Kerstvlucht in Decem ber 1933, toen heel Nederland in span ning aan den luidspreker zat en juichte toen Smirnoff de kist door de mist prikte! Het vraagstuk van de tandem Een centrale regeling gevraagd Zooals men kort geleden heeft kun nen lezen, is te Amsterdam iemand be keurd wegens het mee laten rijden van een derden persoon op een tandem!, hetgeen in strijd was met de letter van de betreffende gemeenteverordening. Ofschoon de bekeuring niet is door gegaan, werpt dit geval licht op de manier, Waarop deze miaterie in ons land geregeld is, vooral wanneer men bij nader onderzoek constateert, dat de verordeningen in de onderscheidene ge meenten sterk uiteenloopen. In de eene gemeente is het gebruik van tandems geheel verboden; in de andere is dit wel toegestaan, doch is het meerijden van een derden persoon niet geoorloofd, of wordt in de gemeen te-verordening het aantal personen, die op een fiets ipogen meerijden, afhanke lijk gesteld van de inrichting van het rijwiel. Uit alles blijkt, dat als hoofdoorzaak van dezen toestand het feit genoemd1 moet Worden, dat hier het treffen v<m maatregelen aan de gemeenten. de Dcsiui^n .ei*, nun eigen opvatting over de zaak hebben, wordt overgelaten. De A.N.W.B. meent, dat alleen centrale voor het geheele land geldende voor schriften hier verbetering kunnen bren gen en het bestuur heeft daarom, na op de bestaande verwarring te hebben gewezen, in een adres aan den min. van waterstaat aangedrongen op het in- lasschen van voorschriften betreffende het vervoer van personen buiten den be stuurder op een rijwiel, in de bepalin gen van het Motor- en Rijwielreglement. KORTE BERICHTEN Matuschka aan Hongarije uitgeleverd Matuschka, de man die er een krank zinnig behagen in schepte spoorwegon gelukken te veroorzaken, heeft thans zijn straf in Oostenrijk uitgezeten en is aan Hongarije uitgeleverd, waar hij naar aan leiding1 vian het spoo rwegongeluk bij Bia Torbagy. op 20 November 1934 te Boe dapest ter dood is veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren was hij ter bijwoning van dit proces tijdelijk door de Oostenrijksche autoriteiten uitgele verd. Men vraagt zich af, of de doodc straf inderdaad aan Matuschka voltrok ken zal worden, of dat men zijn vonnis bij wijze van gratie in levenslange ge vangenisstraf zal veranderen. De uitvinder van mecano overleden Op 73-jarigen leeftijd is gisteren te Liverpool de heer F. Hornbey over leden, die de uitvinder is geweest van het bekende jongensspeelgoed en van de in Engeland zeer bekende mechani sche treinen. Hornbey begon in 1900 met één assistent zijn eerste mecano-doos in te richten. Op het oogenbiik arbeiden in de fabriek bij Liverpool 1500 man en in het Fransche filiaal bij Parijs 450. De overledene die in 20 jaar een groot flotrfuin vergaard had, 'is van 1931 tot vtorig jaar conservatief lid van het Lager huis geweest vioior het district Everton te Liverpool. Toenemende druk op Bilbao De druk van de opstandige troepen op Bilbao wordt steeds sterker. In den nacht van Zondag op Maandag zijn eenige honderden Spaansche vluch telingen met visschersschepen te Saint- Jean-de-Luz aangekomen. Zij verklaar den allen, dat de troepen van generaal Mola voortdurend oprukken. De regee ringstroepen zouden door gebrek aan mu nitie gedwongen zijn terug te trekken. Volgens een te Parijs opgevangen draadloos bericht zou generaal Mola be vel hebben gegeven den hoofdaanval op Bilbao op 25 September 's nachts om één uur te doen beginnen. De stad moet dan tot overgave worden gedwongen'. De houding van de regeering van Portugal Revolutionnaire plannen in België ontmaskerd Bilbao in 't nauw Madrid zal worden aangevallen De Negus weer naar Genève Kermisganger doodgeschoten De „Pelikaan" aan een Fransche Maatschappij verkocht Later iets kouder Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Wrijveiymaar'wriiv mei Kloosterbals( iven sem 2al U ervan genezen wani die spierpijnen pmda» deze biftondere Jaalsem iol diep in de spierweefsels zijn oplossende', krachtig genezende werking voortzet., Zweedsche regeering treedt af Minister-president Pehrsson zal Woens dag bij den Koning het ontslag van de boerenregeering indienen. Ofschoon waarschijnlijk een sociaal-de mocratisch ministerie de aftredende boe renregeering zal vervangen, is de toe stand nog niet geheel opgehelderd,. De premier heeft er in een onder houd op gewezen, dat de Agrariërs hun aantal zetels behouden en dat zelfs het aantal behaalde stemmen is toegenomen. Anderzijds, voegde hij er bij, is het dui delijk, dat de sociaal-democraten hun doel hebben bereikt en dat de kabinets kwestie is gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jongen uit den trein gevallen Tusschen Oldeinzdal en Ben the im', (niet ver va'ix de greins op NederL grondge bied, is eön 11-jarige jongen B. F., af- komlstig uit Hannover, vermoedelijk do|o|r het raampje Vah dein D-trein gevallen. Een dalmie, die het oingeluk zag gebeuren, Waarschuwde eerst iniabij Beptheiim! den Cotndu-cteur. Bij aainhoimSst Van den Drtreijrt aldaar Werd onmiddellijk met eeln hulp- treiin |naar de plaats van het ongeluk get reden (wiaar bleek, dat het kiind reeds) gevonden Was. De jongen is (na'ar het ziekenhuis te BentheimJ overgebracht. De knaap bleek iinlvilendige k/neuzijngen te hebbeln opgeloiopem. Bovendien had hl} een elleboog gebroken, teriwlijl hem het hoofdhaar nagenoeg Iwlas afgerukt. Zij'n toestand is hoogst ernstig. Ook malversaties bij den B.V.L. Naar het' „Dbl. IV. Nbr. eh Z1V ter oore kjwlaml zouden er op financieel gebied blij' den Bij'z. Vrijwilligen Landstorm in Zeelahd dingen gebeurd zijn, die Wiet door ddn) beugel lüuinnen. Hn verband hier- mlee zou,\ volgens dat blad, verleden 'wteek een der vooraanstaande personen in jdie bewtegiing, de heer P. G. L., uit Vlisj»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1