De verlenging van den dienstplicht in Duitschland Michel heeft het vuurtje stoken Reeds sinds jaar en dag gedaan, Dit gevaarlijk spel trekt Michel Altijd onweerstaanbaar aan. Ondanks diuizend andre zorgen Stookt hij toch naar hartelust Zoadat hij haast al zijn buren Hierdoor ornstig verontrust. Michel's laatste brandje joeg Weer Heel Wat stof en asch omhoog En oioik' buurvrouw Marianne Kreeg een portie in het ioog. Doctor Schacht die haar k'Wam "spreken Werd zich dan oioik gaulW bewust Dat het allerlaatste vuurtje Haar Weer sterk had verontrust. Het excluus dat deze aflwleer Slechts een andren buurman geldt Heeft Waarschijnlijk Marianne Niet geheel gerustgesteld. Want (Jat vuurtje Wordt gevaarlijk Als de Wind eens draaien gaat. Zoodat onverwacht de vlam ook Naar haar woning I0iversla|at. J.S. sters suikerbieten op gewicht en ge halte onderzocht. 27 Juli werden 72 mon sters ingeleverd en 10 Augustus 86. Op den eersten datum bedroeg het gewicht 315 gr., op den tweeden datum 442, (terwijl de gehalte cijfers resp. 12.36 en 13.87 pCt. waren. TUINTJE. Ik ken een aardig tuintje, Verscholen in het groen, Met heestertjes en bloemen, In 't zlomiersche seizoen. Met een vergeten hekje, Dat in 't verleden leeft, En droiom'rig en bescheiden Reeds jaren tosgang geeft. Het is geen deftig tuintje, Vol kiunstziin aangelegd, De smalle (paadjes loop en Er lang niet altijd recht. De bloemen, die er Moeien, U kent 2)e allemaal, Maar toch, dit mloioie (plekje Spreekt steeds een eigen taal! Want in dit kleine tuintje, Vol rust en zlonneschijn, Mag in het jachtend leven De mensch zichzelf weer zijn! Daar staat een vriend'lijk 'bankje, Tot ieders dienst bereild', Daar komen vele zlorgen Vaak tot Vergetelheid Soms tri|pip'len kindervoetjes De smalle paadjes rond, Daar stroioiit de milde zfomer Zijn kleuren langs den grond. Een enk'lc vogel fluit er, Vol levensblij gerucht, En hoioig omhoog daarboven Welft z-ich de blauwe lucht. O, klein, (bescheiden tuintje, VerioTen tusschen 't groen, Hoe maakt ge ions gelukkig In 't ziomersche seizoen! Hioe leert ge olns begrijpen Door 't geen ge daag'lij'kS geeft, Dat in de ware eenvoud ll De ware vreugde leeft !l BOEKEN EN BROCHURES Nederlandsche Familiewapens Van de N.V. Uitgeversbedrijf „Eigen Volk" te Haarlem ontvingen (wlij ter in zage en bespreking deel I van zJijn uit gave Nederlandsche F ami lieWa- pens, dooir Dr. H. Kits NieuWenkamp, wielk werk uit vier deelen zal bestaan Het boek bevat, naast vele afbeeldin gen van familieviapens, e.v-libris, zegels en zerken, ook onderscheidene grootere en kleinere fragment-genealogiën. Van dia geslachtslijsten noemen (wie die van Honig uit de Zaanstreek, de Jonge, Mul'0|cJk Houw Ier, Nagtgias en Nagtglas Vioirsteeg Fonteijne, Labrijm, Tak, van der Have en van Es van der Have. In de inleiding tot het Werk wordt gezegd, dat de bedoeling in de aller eerste plaats is liefde en belangstelling te wlekken vootr de heraldiek en wapen kunde in het algemeen en voor het eigen familielwlapen en den stamboom of genealogie in het bijzonder. Ten einde dit te bereiken stelt heit Iwterk een ieder in de gelegenheid voor een gering be drag, het familiewapen met enkel gene alogische aanteekeningen te dioisn vast leggen. Voioir zoover mogelijk Wlordt van alle opgenomen Wapens niet .alleen een beschrijving gegeven, gedocumenteerd en met opgave van bronnen van herkomst, doch Wordt tevens de mogelijke of ver moedelijke beteekenis van het Wapen op genomen, iets over de herkomst (afstam ming) der betrokken familie en tover de mogelijke beteekenis van den familienaam. In die inleiding !w|ordt vtoorts medege deeld, dat van meer dan 45000 Neder landsche geslachten familiewapens bekend zijn. De eerste vier deelen ziullen, vol gens opgaaf, nog in 1986 verschijnen, leiWijl het oioik de bedoeling van uitgeef ster >2»n beWerker is, om in 1937 een tlw'eede serie van dit werk te beginnen. De heer J. C. P. W. A. Steenkam'p, kolonel der artillerie in buitengewrlonen dienst, verleende aan het boek uit zijne belangrijke verzamelingen zeer vele ge gevens en verschillende Iwlapen-afbeeldin- gen Werden do|0ir zijn vaardige handen geteekend. Aan alle belangstellenden iwlordt de ken nismaking en aanschaffing van het iwlerk, dat in igrolot kWarto en blajulwe pracht banden verschijnt, zeer aanbevolen en papier en zetsel doen de kUnstdruk'kerij Kotting te Amsterdam .alle eer aan. Eiken ochtend verstijfde vingers Hulpbehoevend door rheumatische pijn De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheumatische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stole mioest gebruiken om te kunnert loop en en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke ver betering; voordat ik de tweede flacon ophad, was mijn rheumatische pijn vol komen verdwenen, en zij is gelukkig, nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoo dra wij van iemand weten dat hij aan rheumatiek lijdt". Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen van het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zou ten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, bevorderen sterk en op geheel natuurlijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke afval stoffen, als urinezuur e.d., zacht en vol komen uit het lichaam worden verwij derd, zoodat de oorzaak van de rheu matische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel tc verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw ge- heele gezondheidstoestand verbelereai. Uw levenslust, weerstand en energie kee- ren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitemd verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten ƒ0.40, '0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel Sals op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam voorkomt. Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren Jaarvergadering te Middelburg Samenvoeging van gemeenten De Nederlandsche bond vain gemleeinte- ambtenarem houdt ditmaal 'rijin. jaariijk- sche vergadering te Middelburg op 2, 3 en 4 Sept. Tevens viert de Zeeuwlsühe afdeeling va.ni den bopd haair veertig-jarig bestaan. Het afdelingsbestuur heeft een drukbezochte receptie gehouden. Aarawte- iz'ig w'aren 'vele burgemeesters en (wethou ders van) Zeeuwlsche gemeenten.. De eerste dag van het congres werd besloten door een Zeeuiwischen aviqnd, iwel- ke de voorzitter van de regelingsdoimlmis- sie, de heer J. Ph. Koene, die zich voor deze gelegenheid in Zeeuw^ch costuum gekleed had, heeft geopenid. De afdeelingsvoorzitter hield, in, ver band imlet het 40-jarig bestaan vairn de provinciale afdeeling, een herdenkings rede. Hij( betreurde het, dat de bond zich miet uitsluitend aan zijin. ideëele taak wij den kan, imlaar dat ook luog steeds mate- riëele aangelegenheden aa|ndacht vragen. Dankbaar wias hij: voor de houding val» Ged. Staten van Zeelalmd tegepover de w'ensohen van dep bond. Toch zijn vele jaarwedden in kleine gemieepten te laag, terwijl anderzijds per hoofd vian, de be volking in 'die plaatsen de salarislast Izlwaar is. Alleen saimlenivoiegipg vlap ge- mie enten kan paar sprekers persoon lijke imteening hier .uitkomst bieden. Dat zou bovendien de steeds Pileer iinge- wikkeld (w'ordenide admlinistatie tem. goiefdle koralen. Donderdagmorgen had in het „Schut tershof" de vergadering van den Bond plaats. Aanvankelijk was het een besloten vergadering, waarin o.a. aan de orde kwam 'de begrooting. Een voorstel van enkele individueele leden om de contribu tie te verlagen vond geen steun en werd dus niet aangenomen. Hierna werd de vergadering openbaar en nam de voorzitter, de heer J. Karri- man, het woord voor een openingsrede. Spr. stond stil bij het wereldgebeuren. Ook in Nederland leeft men in een moeilijken tijd. Spr. is overtuigd, dat het Ministerie steeds met de beste be- Idoelingen bezield was bij het nemen van maatregelen. In het algemeen maakt hij echter de opmerking, dat het te betreuren valt, dat die maatregelen er nog niet toe hebben geleid, dat de eco nomische en financieele toestand er ook maar iets op vooruitgaat. De toestand is voor gemeentebesturen zeer dripimeerend, maar voor. de ge meente-ambtenaren, voor zoover zij lust hebben in hun werk, in hun vak, staat het er net zoo bij, temeer waar zij in onzekerheid verkeeren omtrent hun fi nancieele positie. ISpr. meende met klem er tegen op te moeten komen, dat de bijeenkom sten van den bond feestvergaderingeri 'zijn, het zijn in de eerste plaats werk vergaderingen, maar er mogen aange name dagen aan verbonden worden. In de des middags voortgezette ver gadering, die niet openbaar was, wer den de rekening 1935 en de begrooting 1937 goedgekeurd. De voorstellen i nzake wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement^ het werkprogramma en het reglement van orde voor het hoofdbestuur werden /aangehouden, behalve de bepaling van het Huishoudelijk reglement, dat de hui dige voorzitter ook nu hij geen actief gemeente-ambtenaar meer is, herkiesbaar zal zijn in zijn functie. Aan de redactie van 't weekblad werd [grooten dank en hulde gebracht voor Ihaar arbeid voor het orgaan. De voorzitter sloot met dank voor de aanwezigheid van vele afdeelingen de bijeenkomst. Na het diner gingen de congressisten een kijkje nemen bij de belichting van het Raadhuis, die speciaal voor hen ont stoken was. Heden (Vrijdag) staat op het program ma een boottocht naar Zierikzee en van daar per autobussen naar het vliegveld Haamstede. Terug werd van Zierikzee gevaren naar Wemeldinge, van waar per bus naar Goes werd gereden, waar te 6 uur een officieele ontvangst door B. en W. plaats vond, gevolgd door een afscheidsdiner in hotel Centraal. Mistoestanden langs de Limburgsche Belgische grens Het lid der Eerste Kamer Graaf' c3e Mprohant et d'Ansemhourg heeft de viO|I- gende vragen aan den Minister van Ju stitie ter mededeeüng aan id'en Minister bij den Voorzitter der Eerste Kamer in gediend: Heeft de minister kennis genomenvan de berichten in diverse Limbiurgsche bla den aangaande het 'groeiend aantal ver dachte huizen langs onze grens in Bel gië, die een reeds ernstiger moreel ge vaar, vooral voor onze jeugd, beteekenen? Wil de minister medeldleelen, of hij in deze reeds iets heeft geidlaan en zooi niet of hij alsnog bereid is na. overleg met zij'n atrnbjuenoOjt te Brussel maat regelen tegen oeze mistoestanden te ne men? De voorzitter der Eerste Kamer heelt den heer Ansembourg doen gieten, 'dlat hij bez'wlaar maakt tegen doorzending de zer vragen aain den Minister van J,usti(tie (vermits deze betrekking zjojuiden hebben op toestanden huilen Nederlan!d|scih grond gebied. Tegenover deze opvatting van den voor zitter der Eerste Kamer kan ivviorden gesteld, dat het plegen van overleg met den Belgischen Minister van Justiitie en hel nemen van maatregelen op Neder- iancLsch grondgebied' tegen bezloiek uil Nederland aan deze 'huizen Wel degelijk tot de bevoegdheid! der Nederlandsche regeering behoort. HEET WATER De huidige techniek maakt het moge lijk, dat men tegenwoordig zonder moeite en zonder veel omslag, den geheelen dag volop heet water in voorraad kan heb ben. Dat kan, als men een electrisch heetwaterapparaat gebruikt, dat op nachtstroom werkt. Heet water is iets wat overal en da gelijks noodig is. Men heeft het noodig voor de afwasch, voor de koffie, voor de thee, voor het kuipbad, in de spreek kamer van een dokter enz. Heet wai ter voor dit, heet water voor dat zoo gaat het den geheelen dag door. De P.Z.E.M., in haar streven, om hare verbruikers van deze gemakken zooveel mogelijk te laten profiteeren, heeft spe ciaal ten behoeve van de heetwatervoor(« ziening haar nachtstroomtarief verlaagd tot den bijzonder lagen prijs van 2 cent per K.W.U. Dit beteekent, dat men, bij gebruik1 maken van een electrisch heetwaterappa raat, 10 liter water voor slechts twee centen tot bij het kookpunt kan verhit ten. Genoemd apparaat werkt des nachts; des morgens bevindt zich voor den ge heelen dag heet water in het toestel. Doordat de wanden van het reservoir warmte-isoleerend zijn, verliest het water maar heel weinig aan temperatuur, zoo dat men zelfs 's avonds nog over heet water kan beschikken. Zooals men begrijpen zal, werkt een electr. heetwaterapparaat zonder vlam'r men, geheel reukloos en geruischloos en desgewenscht geheel automatisch. SPORT VOETBAL. Vr i endsehapp elij'k. Woensdag 2 Sept. M.E.V.O.I—Slwlvira I: 2—0. „De Brouwsche Doffer" Wedvlucht uit Coralpiègne. Afst. plm. 300 K.M. De duiven (Werden geloiSt 7.45 uur. Aankomlst le duif 11-57-13 uur. De prijlzieiT Werden behaald als 'V|olgt: 1, 2, 3 •en 6, P. Stoel; 4, A. Priemj en 5, J. 01 ree. „De Zwaluw" Oud-Vossemeer Wedvlucht uit Kath Wavre: J. v. d. Zande 1. J. Geuze 2. A. Aarden 3 en 11. D. v. Driel 4, 5, 7, 12, 25, 26, 28 en 29. A. v. Trijen 6 en 8. J. v. Daalen 9. B. W. Daane 10, 16 en 17. G. Hoek 13 en 19. W. Dorat 14 en 32. C. Plandsoen 15 en 21. J. B. Tholenaar 18, 30 en 34. P. v. Driel Lz. 20. J. Klippel 22, 23 en 27. G. Havermaaa 24 en 33. J. Vaders 31. Wedvlucht uit Comprègne: G. Hoek 1, 7, 8, 10, 11 en 12; J. B. Tholenaar 2 en 9; J. Klippel 3 en 13; W. v. Dorat 4; J. Verhees 5 en 6; M. v. d. Zande 14 en 16; C. Plandsoen 15; J. Geuze 17. „De Trouwe Duif", Tholen Wedvlucht uit Eindhoven. Afstand 88 kilometer. Prijzen 1-6-14-22-32 C. Baay, 2-15-26-30-34 A. Wagemaker, 3 Chr. de Korte. 4-12-28 C. v. Luyk, 5-8-9-10-20-33 A. Baay, 7-13-16-17-27 J. Berrevoets, 11-25 A. de Jonge, 17-31 J. Vermey, 18- 19-23 L. M. de Heer, 21-24 D. Jansen, 29 Fr. Nijs, 35 L. Laban. Aankomst le duif 2.8.14. Laatste 3.16.23. Gelost 1.15 uur n.m. »De Luchtpost* Tholen Uitslag wedvlucht St.-Kath. Wavre. af stand 52 Km. Prijzen: 1,8, 11. B. W. Schot. 2, 5, 7, 9, 10, 14, 16. M. Schot 3, 6. en over-duif M. v. Moort. 4, 13. P. v. Beers. 12, 15. P. Blaas. Gelost 9 uur. Aankomst le duif 9-52-8. Laatste 10-22-7. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Copie wordt niet teruggezonden j NjeuWlerkerk (Z,) Mijnheer de Redaötemr Mag ik zoiOi vrij zijn U het volgende ter plaatsing ,aaii te bieden als inge zonden stuk in Uw' veelgelezen blad. Bij vOjOirbaat mijn dank. De middenstanders van SchouWen en Duiveland gevoelenzich in de tegen- iw|0|Ordig.e tijdsomstandigheden genood zaakt om het volgende onder UW w'el- Willende aandacht te brengen. Wie zijn de belastingbetalers? De mid denstand ers! Nu zouden fw|ij als middenstanders olok eens gaarne zien, dat de inwoners van iedere plaats daar opk eens Wat meer rekening mee Wilden houden, om, zoo dit mogelijk is, !w!at meer hun inkop pen te Iwliilen doen op eigen gemeenten en vooiraL de (werkloozen, steuntrekkers, die zouden Ivce Willen aanraden hun steungelden zoioiveel mogelijk uit te ge ven aan die menschen, die de belasting betalers zijn, dus aan die middenstanders die ze op moeten brengen. De midden standers zouden ook van de ambtenaren eens gaarne 'zien dat ze hun inkoppen deden in eigen gemeenten. Wij midden standers hopen, dat in deze toestanden toch qp.ns spoedig verandering mag ko men, daar Iwjij gezamenlijk mogen op trekken vöjOir het algemeen belang. De middenstanders van Schoulwien en Duiveland., 31 Augustus 1936. IN DE VUURLINIE Als schijf van nationalisten en volksfronters Madrid, 1 September De Spaansche burgeroorlog maakt het werk van den journalist niet bepaald ge makkelijk. Ik heb temidden van granaat- vuur gestaan, of liever gelegen; bommen ontploften rondom mij en de geweer'- en pistoolkogels van de rebellen en de regeeringstroepen floten mij om de ooren, terwijl ik bezig was de noodige gegevens ter informatie van de buitenwereld te verzamelen, schrijft John Mindrich, Uni ted Press-correspondent uit Madrid. Slechts aan machinegeweervuur heeft men mij nog niet overgeleverd; dat staat mij nog te wachten, maar ik leef in de hoop, dat de schutters niet beter schieten °dian de artilleristen en infan teristen, die mij tot nog toe tot schijf uitkozen. Eerste kennismaking met granaatvuur Met granaatvuur heb ik voor de eer ste maal kennis gemaakt in Guadarrama een klein plaatsje aan den gelijknqf migen bergketen gelegen, waar de na tionalisten en de regeeringstroepen in loopgraven tegenover elkaar lagen en om den weg naar Madrid streden. Reeds de oeroude Ford, die mij en eenige soldaten van de volksmilitie naar het front bracht, zou door iedere ver zekeringsmaatschappij in de rubriek „oor logsrisico" zijn ondergebracht. De wa gen was niet alleen overbelast., maar mankeerde ook remmen om van een signaalhoorn maar niet eens te spreken. Bij onze aankomst werden wij door een artilleriesalvo begroet. Ik stond naast een sanatorium, dat door miss Winifred Scalan, een held haftige Engelsche, van groote roode vlaggen was voorzien; naast mij stond een vertegenwoordiger van een commu nistische courant. Deze zong juist het gevoelvolle Engelsche lied „Lodderoog, de Zeeman", toen een granaat met oor- verdoovend lawaai op minder dan 50 meter van ons verwijderd insloeg en een geheel huis in een hoop steenen, en een stofwolk veranderde. Verdere granaten volgden;* de vijan delijke artillerie had het klaarblijkelijk; op het hospitaal gemunt en dus bleef ons niets anders over dan plat op den buik te gaan liggen en de komende dingen af te wlaChten. Toen wij ons eindelijk konden oprich ten, zagen wij, dat rondom ons heen drie granaten ingeslagen waren en ge weldige, bijna twee meter breeds trech ters hadden achtergelaten. Deze trech ters lagen slechts vijf meter van el kaar verwijderd en vormden een drie hoek, in het middelpunt waarvan wij, hulpeloos op den grond gedrukt, gele gen hadden. De luchtbombardementen Wat nu de luchtbombardementen be treft: dat is een kwestie van geluk. Ge- "woonlijk ging het zoo, dat wij het ge zoem van een vliegtuig hoorden en naar boven keken. Dan riep een officier: „Geen Bngst, het is een van de onzen" en dan schoot de machine als een valk naar omlaag en opende het machine geweervuur op de milities. Het was een „fascistische vogel". Ik had steeds geluk. De laatste maal riep mijn collega: „daar komt een toe stel" en hoewel een officier hem tegen sprak, gaf hij er toch de voorkeur aan, mij in veiligheid te brengen en tegen een muur te drukken. Het vliegtuig ver schoonde ons, maar wierp zijn bommen op het 500 meter van ons af staande regeeringsgeschut. In gezelschap van een Engelschen col lega lukte het mij, in een kruisvuur te geraken. Wij hadden de modelgevange nis bezocht, om met eenige gevangenen te spreken. Nauwelijks hacMen wij het gebouw verlaten, of van het dak van een huis af' iw'erd een snelvuur op oris geopend. De gevangenisbewakers achter ons antwoordden en zoo zaten wij in de val. Ik zpdit dekking achter een biojom, toen kwam de gevangeniswachter bij mij en verklaarde, dat er geen gevaar voor mij bestond. Vlak naast mij begon hij op den vijand te schieten. Dat maakte mij angstig, maar mijn collega stond te schudden van het lachen om de schiet- kunst van de schutters en verklaarde, dat hun kogels overal heengingen slechts niet daarheen, waar het doel Was. Hij had volkomen gelijk; maar desondanks koesterde ik meer vrees dan indertijd in hel granaatvuur. Want beide partijen schoten zoo slecht, dat het be slist ongezond was, zich ergens binnen het schootsveld van hun geweren le bevinden. Zoo gewen ik mij langzamerhand aan mijn journalistiek werk temidden van het vuur en kom langzamerhand tolt de over tuiging zulks met het oog op de schietkunst der beide partijen ;d(!al hel gevaarlijkste verblijf in den burgeroorlog hel bed mpet zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 6