ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BOS' 5 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 OPüENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Groote Grasbaan Motor-Races op Zondag 6 Sept. a.s. HERFSTGETIJ Damestoiletclub „CHIC". De Kern Een wonder-middel i tegen PRIKKEL-hoesti abonnement. 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikxee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afxonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteuri M J KOSTER Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13211 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 eent, ran 4 regels aa daarboven 20 eent per regel. Reolames 40 eent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur te Z'zee, Sportpark „Bannink", Geheel nieuw program. 't Was op Zaterdag 22 Augustus dat ik 's morgens opstond en de kilte mij overviel. Tevergeefs hadden we dit jaar de zo mer verwacht. i De maanden Juni, Juli en Augustus waren onder de voeten van den ijlen- den tijd voorbij gegleden en we had'- den het niet bemerkt. Toch gevoelden we op bovengenoeirt,- den morgen verschil van temperatuur en een rilling doorvoer ons. Ter overtuiging even de scheurkalender raadplegen en ja: het was 22 Augustus. Even den almanak inzien; maar daar stond aangegeven dat deze week regen en buiïg weer Zo» geven, Iwiaar totaal geen sprake van was. Dan maar eens anderer meening vra gen en dit klopte met eigen ervaring, 's Avonds van dezen 22sten van Oogst maand, alvorens de huisdeuren op het nachtslot gingen waren trots kille lucht en heerlijk avondwindje de hardsteenen stoepen aangeslagen, wat mede een der herfstteekens genoemd kan worde.n En waarlijk het bladerendak van de meeste onzer loofboomen waren reeds aan 't verkleuren. Overal ontdekten we goudgele blade ren, plantanen lieten een gedeelte van hun loover vallen, zoodat we reeds de herfstmuziek hoorden in het schuifelen der dorre bladeren over de Wandelpa den, die voortgedreven werden door de uit de zee aanrukkende koelte. Het kon dus niet anders of de herfst begon. En hoewel de zon aan 's hemels boog, |der dagen maat nog niet effen had gewogen, zag ik toch in den namiddag van 24 Augustus eenigen mijner geve- (derde vrienden, die van de Baltische eilanden reeds tot ons gekomen waren. Weer heb ik me verwonderd over de pracht van deze wintervogels die met hunne geheel glanzend zwarten kop, voorborst en de voorzijde van den hals, terwijl mantel, schouder, rug en stuit lichtgrijs zijn, op zulk een wondere wijze ons landschap verfraaien. (Bonte kraaien) Zoo werd deze verwondering over den vroegen herfst eigenlijk met blijdschap begroet. Want de zomer geeft toch eigenlijk niets anders dan hoop. We mogen ons dan verheugen in een schitterend land schap, in een keur van bloemen, in een verscheidenheid van versche groenten, in een verzameling van zacht fruit dat in versehen staat onhoudbaar is: maar de herfst geeft ons iets rijkers, iets beters. Het goudgele graan is opgeborglen om ons in den winter te kunnen verzadigen, terwijl velerlei oofsoorten jonze smaak streelen. Onze tafels worden versierd met het heerlijkste wildbraad en onze huizen wor den weer plaatsen van gezellig verkeer. Waarlijk de herfst is de bekroning van het gansche werk; het is de vervulling der zomerbeloften. Gaf den zomer ons een frisschen, vlug gen groei te zien, de herfst toont ons een narijpen en gelijk alle overjarige gewassen reservevoedsel opnemen, zoo doen ook wij en bergen onze winter voorraden op, om van een zekere rust in voldaanheid te genieten. Ja, nog lang zal het duren eer de laatste bladeren zijn verstoven op het geblaas va» de najaarsstormen. Nog lang zien we boven het goudgele en bruine blad de witte toppen der abeelen schitteren in de" herfstzonne. Nog lang zal het duren eer het laatste bloempje zijn meeldraden heeft laten vallen, maar toch, wij naderen het win terseizoen, wij zijn in het overgangstijd- perkt. De bouwvakkers zien we reeds in het zwart-grijs van den winter, ook al willen de groenende weiden waar nog een enkele bloem zijn kelkje ontplooit aan den zomer doen denken, doch gaan deweg wordt het killer. 's Morgens beginnen we met het kunst licht in onze woningen te ontsteken en 's avonds maken we tijdig licht, daar de sichemler veel korter duurt dan in de» zuiper piok al is het volgens oude» van dagen een veel korteren schemer- duur dan voor een halve eeuw terug. Zoo snellen heen de maanden, de jaargetijden, de jaren maar ook ons leven. Het zou kunnen gaan als thans, dat onzen herfst ook te vroeg invalt en dat op de winter geen lente meer volgt. Dan zien we ook in ons alles langi- zaam afbreken en als het vervlieteni der jaren, vervluchtigen onze krachten. 1 Bilderdijk zag duidelijk als hij zei: De luister der oogen, Met nevels betoogen Ja, zenuw- en voedings- en spierkracht verkwijnt, Ook oordeel en reden Bezwijkt met de leden. En 't leven verwaassemt, vervliegt, en verdwijnt! PIERRE COT, de Fransche minister v.a» luchtvaart, die op het Vredescongres te Brussel 't w'onrd Zal voeren. Speciale kapsels. Telef. 223. taris-generaal van de Unie van volken- bondsvereenigingen, prof. Ruyssen. Deze zitting zal door 3000 deelnemers aan het congres bijgewoond worden, even als de slotzitting, welke Zaterdagavond 5 September plaats, heeft. Daar zullen de conclusies va»' de verschillend© doimi- missies, welke in de tusschenliggende dagen bijeenkomen, aan het geheele con gres worden voorgelegd. ANTHONY EDEN, de Engelsche Minister v,a» Buitemlamdsdh© Zaken is ongesteld en, verscheen niet in den laatste» Ministerraad. Algemeene Unie voor den vrede Het congres te Brussel Aan het congres van de Algemeene Unie voor den Vrede (Rassemblement universel pour la paix), dat Donderdag te Brussel begint, zal een groote Neder- landsche delegatie deelnemen, welke een 50-tal organisaties vertegenwoordigt. In deze organisaties kunnen worden onderscheiden 14 vredesorganisaties, 12 organisaties op sociaal gebied en 11 die een geestelijk streven vertegenwoordigen. De jeugdorganisaties nemen "deel tot een getal van zeven, waarbij men moet bedenken, dat er tegelijkertijd ook nog een jeugdcongres van de Unie van Vol- kenbondsvereenigingen te Genève wordt gehouden. Het congres zal Donderdagavond om acht uur geopend worden in een plech tige zitting, waar minister Vandervelde de buitenlanders zal melkom heeten. In deze openingszitting zullen het woord voeren Lord Robert Cecil, Pierre Cot, minister van luchtvaart in Frank rijk; Lord Dickinson of Painswick, eere- voorzitter van den Wereldbond der ker ken; Edouard Herriot, voorz. van de Kamer in Frankrijk; de vertegenwoor digers der internationale oudstrijders- organisaties Sychrava en Jean Desbons; prof. Ward, voorzitter der Amerikaan- sche anti-oorlogsliga; de weduwe van Fritjof Nansen, de Poolsche maarschalk Debski, Maria Montessori, dr.Wang Noel Baker, Schwernik, voorzitter van het Russische Vakverbond, en de secre- Standaardloonen voor werkloozen Voor de eerste klasse met drie gulden verhoogd D© Minister va» Sociale Zake», Mr. Slingenberg, heeft thans uitvoering gegeven aan een van de wijzigingen, in de steunregeling door de vaststelling van standaardloonen voor hen, die lang durig werkloos zijn en ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd zullen worden als te behooren tot hun eigenlijk beroep of vak. Naar de regeeringspersdienst mede deelt heeft de minister deze standaard loonen, naar aanleiding van de confe rentie, welke op 28 Augustus j.l. te Zwolle is gehouden met wethouders van de groote gemeenten, en na bespreking in den ministerraad, als volgt vastge steld f 23 voor het tarief van steunverlee^ ning eerste klasse; "'21 tweede klasse; f20 derde klasse; f18 vierde klasse; f18 viifde klasse; f16 zesde klasse; f16 ze vende klasse; f14 achtste klasse en f13 negende klasse. Tevens is de maximumverlaging van den steun, welke aanvankelijk was be paald op f 1.25 per week, nader vast gesteld op fl per week. Een nader schrijven hieromtrent zal den gemeentebesturen zoo spoedig mo gelijk worden toegezonden. De Zeeuwsche Veerdiensten Geen kostelooze verbinding tusschen de eilanden In verband met de vervanging van het wetsontwerp tot tolheffing op de bruggen door het wetsontwerp tot hef- ïing van een halven cent extra invoeg [rechten op de benzine, heeft de ANWB verleden jaar den minister van WateiV staat verzocht de verbinding tusschen de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilan den, onderling en met het vaste land, kosteloos te maken en de exploitatie kosten der veerdiensten te brengen te» i laste van het verkeersfonds. Naar aanleiding daarvan heeft de mi- I nister thans medegedeeld, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Inschakeling van den handel bij de verstrekking van levensmiddelen aan werkloozen De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend, i Waarin zij mededeelen met meer dan gewone belangstelling kennis te hebben genomen van het per 1 Augustus j.l. bij Regeeringscommuniqué in de dag bladen aangekondigd complex van wij zigingen in de steunregeling. Van een waardeering dezer wijzigirt- gen uit een oogpunt van algemeene wei- va artspolitiek meenen zij zich momenteel te moeten onthouden. Hun belangstet- ling is zeer in het bijzonder gewekt door de gedane mededeelingen inzake de distrubitie van goedkoope levensmidde len. Blijkens het communiqué immers heeft de Regeering „besloten de beschik baarstelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie gecen traliseerd vanwege het Departement van 1 (Sociale Zaken plaats vinden en zullen 1 voor zoover mogelijk verschillende le- vensmiddelen aan de distributie worde» 1 toegevoegd". I De middenstandsbonden hebben tot den Minister het dringend verzoek gericht, thans te willen beslissen, dat deze dis tributie van levensmiddelen als regel, d.w.z. zooveel als slechts eenigszins mo gelijk is, zal geschieden via het normale bedrijfsleven. Zij verzoeken, daartoe de vroeger ge nomen maatregelen, voor zoover noodig, aan een herziening te onderwerpen. Zij verzoeken in het bijzonder, dat ovier de iwlijizle via» distributie va» de diverse artikelen overleg zal worden ge pleegd zoo mogelijk via den Midden- standsraad met de organisaties in de betreffende branches. De middenstandsbonden spreken het vertrouwen uit, dat dit dringend verzoek een (welwillend oor im|oge vinde». KORTE BERICHTEN Hervorming van den Volkenbond Nieulw1 Zeeland stelt vopr dat alle sta te»,- leden en »iet-l©den via» de» Bond onmiddellijk een volsstemimliing oirgapisee- ren over de volgende punten: Is 'het volk bereid lautoinoimlisdh en on middellijk deel te nemen aan sancties, voordien bijl art. 16 van het Volkenbonds- pact, tegen iedere» staat, die door den taad of de Volkenbondsvergaderimig Iwlordlt gekenmerkt als een aanvaller Moeten in dit geval de legers van de staten onmiddellijk en automatisch ter beschikking) va» del» Vplkejhbpind worden gesteld Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Herfstgetij I De strijd om Irun Mola voorspelt een langdurigen burgeroorlog Het Wereldvredescongres te Brussel Standaardloonen voor de lang durige werkloozen Marktprijs der nieuwe inlandsche tarwe Eenige regen is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden": Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu akker'S Abdijsiroop het beproefde hoest-geneesmiddel! Verhoogde werking door eenige 'nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-. per flacon. Overal verkrijgbaar. Vrijwillige schoolblijvers In een. dorpje in het E»gelsche graaf schap Durham! had het gemeentebestuur besloten, dat een bepaalde lagere school niet langer toegankelijk Zou zij» voor leerlingen die het elfde jaar nog niet bereikt hadden. j Protesten van lojuders hielpen (niet, w laar- op dertig kinderen vaim 9—11 's middags Weigerden het schoolgebouw te verlaten Uiiet toestemming van hun ouders. Zij zij» DE STRIJD OM IRUN Badgasten volgen de gevechten St.-Jea» de Luz, 1 September. To;en de eerste kanonschot©» in de bad plaatsen aian de Spaiajnsche kust te hooren iw laren, fwbnden wij' oinis op over ieder schot dat er viel. Sindsdien-zij» wij. daar aan gewiend en de dagelijksehe kleine schietpartijen storen ons niet meer. Met de hevige feanonades van de laat ste dagen (wjas dat echter anders; deze vertelde» onis, dat er iets bijzonders aan den gang iwlas. Ik besloot dus, de grens Iwleer eens te passeerem. Ik wilde het slagveld zoo dicht mjogelijk naderen en mij' verwijderen van het elegante gezel schap, dat zich op de door de vreemde lingenindustrie geoccupeerde „interessan te punten" verziamield heeft. Men ontkomt niet aan de» indruk, dat de prikkel van het verschrikkelijke schouwspel aan de overzijde van de grens op een groot deel van de badplaatsbezoekers een bijzondere aantrekkingskracht uitoefent. De grenSwieg, die langs de Bidassoa loppt, is streng bew laakt en zelfs een perskaart kan de gendarmes slechts moei lijk bew'ege», miiji door te laten omdat de Iwleg niet „kogelvrij" is. „Dekking zoeken I" Ik sta juist op de plaats, Iwiaar de weg sterk naar het Westen ombuigt. Behobia, Irun, het regeeringsfort San Martiale, de Internationale Brug, het geheele slagveld ligt voor ons. Daar, Iwiaar de tweg een tweede boicht mlaakt, achter een groepje huizen, houdt juist een uit Irun afkom stige pantserlwiagen stil. Vlak daarbij staat een lichte veldbouwItser en otnge- veer 100 imleter daarvan verwijderd een 155 (mlM. mortier. Plotseling walt er een kanonschot ik hoor het Zuigende geluid van eeirii door de lucht suizende granaat. Het projectiel slaat in den bodem vlak i» de nabijheid Wan een door de witten bezet huis* „In Godsnaam1, zoek toch dekking! Ga op den grond liggen!" Dit geröep geeft imij' mijn bezinning weer. Ik lig reeds plat op den buik. Op handen e|n voeten kruip ik naar de plaats, Iwiaar de stem! vandaan komt en1 vind een eenvjouldig) boertje, dat in het gras rustig Zij» pijpje ligt te rooken, Imiaar klaarblijkelijk op Wlacht, dat de slag einjdSgt, omi Zij» zeis Iwleer ter hand te me'mlam Hij is reeds va» de vroegste biJorgenuren af op zij» post en heeft veel te vertellen, j Einde zonder resultaat „Omi vier uur 's morgens", zoo vertelt onZe mian, „verlieten de witten hun stel lingen e» gingen tot den laainval over. Na tien nninuten hadden Sij een voor het eigenlijke front van de roode troepen gelegen stelling bereikt. Hier wier den zij door het hevige gewieervuur der militie- troepen tot staan gebracht. Op dit ©ogen blik steeg er een dichte nevel uit het dal op, Zoodat hiten geen drie meter vo|0|r Zich uit kon zien. Daar hifen in den bur geroorlog slechts naar Zichtbare doelen schiet, omi munitie te sparen, hield het vuren aan beide Zijde op. Tegen negen uur blies een krachtige Zeewind den nevel weg. Daar ontdekten de tegenstanders, dat Zij zich op >ee» ge heel open terrein op geen 100 'mieter .af stand van elkaar bevonden. In dit cri- tieke stadium openden de regeeringstroe- pen het vuur 'met twtee stukken geschut, die 'men onder dekking vap den nevel, had aangesleept. Het scheen, dat door dezle». verrassenden tegenaanval de regeerings- troepen het in den mlorgep verloren ter rein Weer spoedig Zouden terug veroveren Daar verschenen1 twlee vliegtuigen van de Witten, die heel laag vlogen en klaar blijkelijk naar het geschut zochten. Deze staakten onmiddellijk het vuur. Zoo goed Wiaren deze kanoinpen gecamoufleerd, dat Zij niet door de vliegtuigen gevonctom; Wierden. Nadat de vliegtuigen zich weer veilw'ijderd hadden, iwterd (die slag voort- Na verloop van twlee uren strijd hadden de regeeringstroepen hun oorspronkelij ke stellingen wleer bezet en brachten zij hun geschut in veiligheid. Ondanks hun betere bewapening hadden de witten niets bereikt. Een gevecht Ln het gebergte is nu eenmaal een moeilijke onderneming". Dit alles vertelt mij het boertje. Om ons heen hoort mien nog steeds schoten vallen, mlaar langzamerhand slaapt het vuur geheel in. Het lieflijke landschap neemlt Zijn vredig uiterlijk wleer aan;niets Iwiij'st er op, dat er hier de» geheelen dag miet alle middelen der vernieling gestre den is. Onze boer steekt een adeulw' pijpje op, grijpt naar Zijn zeis en mlet forsche sla,- gen imlaait hij nog Wlat van het frissche berggras. De Zon gaat onder....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1