ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 OP6ENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl p. jaar ftO,—- Afzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13206 ADVERTENTIENi ▼an 13 regels 60 eent, ran 4 regels aa daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Bij de Baskische smokkelaars Een uur voor zonsopgang.... De nach telijke klimpartij over de bergpaden van de Pyreneeën met een bende Baskische smokkelaars, die centenaarslasten roode Baskische mutsen, medicamenten en als „bijzondere waar", spionnen, in het op roerige Spanje brachten en met balen tabak en zijden kousen naar Frankrijk terugkeerden, heeft mij zeer vermoeid, schrijft de bijzondere correspondent van United Press uit Behobie (Fransch-Spaan- sc'he grens). De Basken zijn echter nog frisch. Men ziet het ben aan, dat zij aan dit „werk" gewoon zijn. De smok kelhandel is sinds eeuwen een van de meest in het laatje brengende „indus trieën" van de Baskische bevolking ge weest. Ja geweest! De burgeroorlog heeft den smokkelhandel, dit bloeiende zaakje der Basken, bijna geheel lam gelegd. Vooral de wapensmokkel moest stil gelegd worden en wel hoofdzakelijk om twee redenen: ten eerste is het bijna onmogelijk, ojp de oontrabande- markt in Frankrijk "wapens voor het trasport naar Spanje te koopen en ten tWeede heeft de Fransche regeering de Spaansch-Fransche grens met een dicht cordon mobiele garden afgesloten. En deze lieden vatten hun taak zeer ernstig op en liggen dag en nacht op alle smokkelaarspaden op den loer. En de Baskische smokkelaars zouden vermogens kunnen verdienen, wanneer zij ojp het oiogenbiik nog ge'Weren, mu nitie en handgranaten naar Navarra zou den kunnen smokkelen. Geweren, die normaal voor 20 dollar per stuk in de Fransche contrabande-centrales te koo pen waren, worden op het oogenblik door de nationalisten in Noord-Spanje voor 50 dollar gekocht. Dertig dollar per geweer 30 dollar zijn er aan één geweer te verdienen en naast het risico dat) zij loopen, hebben de Basken geen ver dere moeilijkheid te overwinnen dan een bergrug van 1200 meter, die in het nach telijk uur overklommen mjoet worden. IMaar wie het op het oogenblik nog waagt, te smokkelen, moet wel bijzon- derj pi andig zijn; vooral mag hij geen muilezels meer gebruiken, doch moet zijn waren op den rug over het gebergte sleepen. De Basken zijn lichamelijk voor deze taak als geschapen; het zijn breed geschouderde kerels, die over dezelfde paden van Frankrijk naar Spanje trek ken, welke ook reeds door hun voor vaderen gebruikt werden. Zij kennen iederen weg, al is het ook het smalste pad, dat langs den rand van een ga penden afgrond leidt. Iedere Carlist wil zijn roode baret hebben De smokkelaars hadden hun roode bas- kenmutsen in Spanje zeer voordeelig aan den man gebracht. Deze baretten waren bestemd voor de Carlistische vrijwilli gers, die klaarblijkelijk niet zonder deze hoofddeksels konden strijden. Reeds vele maanden voor het uitbreken van den burgeroorlog kochten de Carlistische aan voerders duizenden en nog eens duizen den van deze roode Baskenmutsen in Frankrijk op en verdeelden deze onder hun aanhangers. Een zending van eenige duizenden stuks kon voor het begin van de vijandelijkheden niet meer afgeleverd worden; thans weigeren de Fransche autoriteiten de mutsen vrij te geven, waarbij zij als reden opgeven, dat der gelijke roode Baskenmutsen behooren tot de uniformen van de opstandelingen. Aan deze mutsen verdienen de smok kelaars thansjh et meest. In Frankrijk koopen zij de petjes voor 40 centimes het stuk; in Navarra betaalt men er hun 15 frank voor, want iedere Carlist wil eerst zijn Iijoode muts hebben, alvorens hij zich als recruut bij de Mola-troepen laat aanwerven. De strijd rond Irun Fel Iwtoedt de 'burgeroorlog in en bo ven Irun, het [onmiddellijk aan de Fran- scihe grens geieegen stadje, dat, dopr de regeerin'gstroepen bezet gehofuden wordt en een belangrijke voorpost vormt van San Sebastian. Een hevig geveclht ontspon zich om het jj'ezit van het fort San MarcJial, dat den sie<u,tel vormt tolt Irun. Den gehee- •ien dag en avond Meerklanken de heu vels aan Meerszijden van de grensrivier de Bidasson van het artillerievuur. Bei de partijen hebbben zich op de helling van deze heuvels genesteld en hebben hun mitrailleurs verdekt opgesteld in de "cosschen. Die rebellen bombardeerden voorts uit vliegtuigen onophoudelijk de geteisterde stad. De phase in den strijd, die van beide kanten zeer fel gevoerd fwlerd, moet in verband gebracht lw lorden met het geheel der 0 peraties, die ontketend zijn over helt geheeie front in Navarra en die Irun, Pasajes en San Sebastian ten doiei hebben. Tot laat in den avond kon men aan de Fransch-Spaansche grens de artillerie uit de richting van Iruin hooiren, Maar zich op 'het oiogenbiik een gevecht op leven en donid moet afspelen. De op standeiingen hebben geen enkel ireëel sucj- oes 'bereikt en de verdedigers Meten zich in hun versterkte posities te handhaven, zoowel voor Irun als vloor San Sebastian. Men vreest groote verliezen van beide zijden. In het Zuiden blijven de rejgeerings troepen melding maken van vorderingen in de richting van de steden Granada, Cordoba en andere, die nog in handen der opstandelingen zijn. Dagelijks M|0ir- den luchtaanvallen op Majorca uitgevoerd De regeeringskbuiser Miguel de Cer vantes heef't gisteren verscheidene salvoi's gelost op de stad Ceuta op de Mar* kaansche 'kust, na te voren de Spaansche kust, ten Westen van Gibraltar, te heb ben gebombardeerd. Geheim Japansch vlootbouwprogramma Tokio wenscht Japan tot de sterkste zeemogendheid te maken Volgens een opzienbarende bewering van het dagblad „Jiji", dat te Tokio verschijnt, heeft de Keizerlijke Japan- sche Marine besloten, over te gaan tot de uitvoering van een geheim vlootbouw programma, dat Japan tot de sterkste mogendheid ter zee zou maken. Dit pro gramma zou voorzien in den bouw van een groot aantal eenheden der kleine en snelle scheepscategoriën, zooals torpedo jagers en duikbooten, dus oorlogssche pen, die voor de verdediging van de Japansche eilandenwereld, die niet zoo heel uitgestrekt is, als men dikwijls aan neemt en dus groote slagschepen met een groote actie-radius overbodig maakt, van de allergrootste beteekenis zijn. Het Japansche blad schrijft woordelijk: „Het feit, dat Japan aan het eind van dit jaar door geen enkel verdrag meer gebonden is, veroorlooft het de Japansche marine een vloot te bouwen, die zich in alle opdichten aan de na- tionalen wenschen van het volk en de geografische eischen van het land aan past. Bij de uitvoering van dit nieuwe vloot- en luchtvloot-bouwprogramma zal Japan zich in geen enkel opzicht naar het Engelsche en Amerikaansche voorbeeld richten. Weliswaar zal ook Japan slag- schepen bouwen, die gelijkwaardig of zelfs superieur zijn in kwalitatief! opzicht aan de groote oorlogsschepen j van de andere zeemogendheden, maar wij denken er niet over ten aanzien, j van deze scheepseenheden een vloot- bouwwedstrijd te ontketenen. Het vlootbouwprogramma zal, door verbetering van de contra-spionage, vol komen geheim gehouden worden. „Want", zoo verklaart het blad, „de oorlogswa penen van een staat zullen des te krach tiger zijn, naarmate de andere staten er minder van weten". Scandinavië naar de stembus Revolutie in het Noorden ondenkbaar Alle Scandinavische landen, Denemar ken, Zweden en Noorwegen, staan aan den vooravond van belangrijke Verkiezin gen. Op 15 September beginnen de ver kiezingen in Denemarken en dan volgen eenige weken later Zweden en Noor wegen. Deze drie landen liggen op het oogen blik schijnbaar ver van alle onrusthaar den in Europa af. Maar daarom is het toch verkeerd de economische en poli tieke beteekenis van deze staten te on derschatten en te gelooven, dat de ko mende verkiezingen een interne aange legenheid van de Scandinavische volken zijn en dat het overige Europa zich om het resultaat daarvan niet behoeft te be kommeren. Iedereen weet, dat juist de Scandinavische Staten, met Zwitserland, België en Nederland, het zeker niet te onderschatten „blok der neutralen" vor men. Bovendien zijn deze landen Europee- sche exportgebieden van groote beteeke nis. Denemarken voorziet half Europa, vooral Engeland en Duitschland van agra rische producten. Zweden is rijk aart ertsen en voorziet de Europeesche in dustrielanden van staal, ijzer en hout. En Noorwegen exporteert buiten hout. jaarlijks vele millioenen tonnen visch en Stabiliteit, die Europa te denken moet geven De Scandinavische landen zijn monar chieën en hebben allen sinds jaren so cialistische regeeringen. In Zweden is intusschen de socialistische regeering af getreden om plaats te maken voor een overgangskabinet, maar er valt niet aan te twijfelen, dat de komende verkiezin gen den socialisten wederom successen zullen brengen en zij ook ditmaal de nieuwe regeering zullen vormen. Het meest interessant zijn de verhou dingen in Denemarken, waar het socia listische kabinet Stauning—Munch reeds zeven jaren ononderbroken het land re geert, waarbij het door de burgerlijk- radicale partij gesteund wordt. Toch be staat er in Denemarken, Zweden of Noor wegen geen Volksfront, want in deze drie landen is de 'communistische aprtij. uiterst zwak. De Deensche verkiezingen hebben ditmaal slechts betrekking op de bezetting van de Eerste Kamer, het z.g. Landsting. De Tweede Kamer, het Fol- keting, werd in October 1935 ontbonden en de nieuwe verkiezingen brachten de regeeringspartij een groote overwinning. De regeering beschikt hier over 82 van de 149 afgevaardigden. iGeheel anders is de toestand in het l andsting, waar de regeering slechts over 41 van de 76 zetels beschikt. Dat is weliswaar nog steeds de meerder heid, maar slechts een zeer kleine en de oppositie is hier bijzonder sterk, daar een deel van de boeren, die met de agrarische politiek van de regeering niet tevreden zijn, achter haar staat. De so cialisten hunnerzijds hebben verklaard, dat zij, indien zij de oppositie bij de ko mende verkiezingen zouden slaan, het geheeie Landsting zullen afschaffen, want Denemarken zou geen behoefte hebben aan een Eerste Kamer. Deze bedreiging heeft de oppositie beantwoord met een versterkte agitatie in het geheeie land, en er bestaat dan ook geen twijfel aan, dat de verkiezingsstrijd ditmaal zeer ver bitterd zal zijn. In ieder geval zijn Denemarken, Zwe iden en Noorwegen op het oogenblik de drie meest betrouwbare steunpunten van de Tweede Internationale. En dat zullen zij ook na de verkiezingen blijven. Ongeluk of misdrijf? Een vrouw verbrand Gistermiddag zijn in een keuken van een pand aan de Delftsche straat te Rot terdam bij de voorbereidende Merk- zaamheden om kleedingstukken met ben zine te wasschen, benzinedampen in brand geraakt. Er volgde een explosie •waarbij de vrouw des huizes zeer ern stige 'brandwonden over het igeheele lichaam opliep. Zij is later in het zie kenhuis aan den Coolsingel aan de ge volgen overleden. Haar man, die lichtere brandwonden heeft opgeloopen, is, mede op grond van enkele uitlatingen van de vrouw, gearresteer d. Het onderzoek wordt voortgezet. Reeds geruimen tijd leefden man en vrouw, die beiden 46 jaar oud zijn, in onmin met elkaar en de plannen om uit elkaar te gaan hadden reeds zulke vaste vormen aangenomen, dat een echt scheidingsprocedure aanhangig was. Des niettegenstaande zou het echtpaar gister middag omstreeks 5 (uur gezamenlijk een boterham eten. De man begaf zich naar de keuken om koffiewater op te zetten. In afwachting van het moment, waarop het water zou gaan koken, besloot zij vast eenig voorbereidend werk te doen voor het reinigen van enkele van zijn kleedingstukken, welke hij met benzine Milde wasschen. Aldus de N.R.C. De man deed eerst de benzine in een emmer, waarna hij de kleedingstuk ken in een teil met water uitspoelde. Vervolgens wierp hij het water weg. en goot hij de benzine in de teil over. Het gevolg was, dat zich in de keuken heel wat benzinedampen ipphoopten.. Benzinedampen ontploffen Toen de kleedingstukken goed onder de benzine waren gedompeld is de man naar den kelder gegaan, om waschknij- pers te halen. Juist op dat moment is zijn vrouw naar beneden gekomen, om dat zij vond, dat het zoo lang duurde eer het water kookte. Zij zag toen, dat het gas onder den ketel slechts laag brandde. Zij draaide daarom de pit wat hooger op. Onmiddellijk volgde een oor- Verdoovenden knal; de benzinedampen wlaren töit 'Ontploffing 'gekomen. Op. hett zelfde oogenblik laaide als het ware een steekvlam door de keuken. Het vuur tastte de kleeren van de vrouw aan, die in minder dan geen tijd in lichterlaaie stonden. Inmiddels was de man uit den kelder teruggekeerd. Toen hij de steekvlam zag draaide hij zich onmiddellijk om. De vlam raakte evenwel zijn hoofd en hij kreeg ernstige brandwonden aan het ach terhoofd en in den nek. De man rende naar de belétage en daarna de straat op, de straatdeur achter zich dicht trek kende. Het gevolg was, dat zijn vrouw niet naar buiten kon komen. Luid om hulp gillende rende zij door het huis; onderwijl probeerende zich van haar brandende kleeren te ontdoen. Haar man aangehouden ,De bovenburen, die door den knal van de ontploffing waren opgeschrikt en reeds de trap waren komen afhollen, zagen de vrouw opeens voor het raam van de voorkamer van het sousterrain. Zij trapten de ruit in. en konden zoo bij de vrouw komen. Juist op dat mo ment kwam een auto van de posterijen langs rijden. De chauffeur stopte onmid dellijk en hij wierp het bluschiapparaat dat hij in zijn wagen bij zich had, door het venster. Hiermee kon men de bran dende kleeren blusschen. Overdekt met brandwonden werd de vrouw naar het ziekenhuis aan de Cool singel overgebracht, waar zij nog een verhoor is afgenomen. i Aanvankelijk legde zij voor den man j zeer bezwarendeverklaringen af, maar i even later zei zij, toch niet te gelooven, dat haar man het opzettelijk had ge daan. Onmiddellijk na deze uitlating heeft zij het bewustzijn verloren. Zonder meer Bloedige gevechten in 't Noorden van Spanje Japan streeft naar de opper macht ter zee De nieuwe gouverneur generaal naar Batavia vertrokken) Vrouw verbrand. Haar man aangehouden Het vliegtuig der toekomst Zeeuwsche Voetbalbond Nog warm weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. bij kennis te zijn geweest is zij gister avond overleden. Mede naar aanleiding van nog enkele andere verklaringen heeft de politie even wel aanleiding gevonden om den man, nadat hij in het ziekenhuis was behan deld en verbonden, aan te houden en aan een verhoor te onderwerpen. Hij ont kende ten stelligste, dat hier van eenig opzet sprake was, al moest hij toe geven, op hoogst roekelooze wijze met de benzine te zijn omgesprongen. De luchtvaart over 50 jaar Wat wij beleven, is nog slechts de dageraad der groote gebeurtenissen Voor hen, die naiuiwie betrekkingen on derhouden met de luchtvaart, is het niet zolo moeilijk om te voorspellen Mat over een halve eeuM verwezenlijkt Zou kun nen zjj'n. Sedert ruim 10 jaar, schrijft Alan J. Gotham een bekend EngeiscJh vlie ger beoefen ik de luchtvaart en ge durende deze periode heb ik, bébo(ud|ens de proefvluchten, ruim 650.000 K.M;- af gelegd, met vele soorten toestellen, in tal van verschillende omstandigheden en in vrijlwlel alle deelen van de wereld. Naar die 'meening zal pver een halve eeuiwl het vliegtuig dat dan ongetwij feld geheel van metaal zal zijn vervaar digd 'geheel verschillen van het toe- tel van thans. De romp van het toesltel van thans zal dan geheel zijn verdwenen. De voorspelling, dat het dan tegelijker tijd zobwiai de pasagiers als de goederen zal vervoeren, aal wlellicht een verrassen de profetie lijken. Naar de meening van den Britschen piloot teal hel hand els vlieg tuig oyer 50 jaar een oppervlakte van ongeveer 100 M2. hebben. Pasagiers en goederen zuilen diojor de vleugels van een toestel met 3 dekklen worden gedragen. Niet alleen zullen de passagiers in eik dezer vleugels gerief lijk zitten, maar Izlij zullen er oojk kunnen eten en slapen en zelfs zullen Zij' zich op de brug kunnen vertreden, zoioals op de groote oceaanst-opmers. Om zich zulk1 een vliegtuig schematisch voor te stellen, heeft men slechts de doorsnee van een mailboot noodig, die ons het in- Mendige van zulk een 'vliegsclhip, vertoont. Het vliegtuig de toekomst En nu de motoren! Het vliegtuig der toekomst zal ongetMijfeld meer dan één motor bezitten en naar alle (Waarschijn lijkheid zullen het Dieselmotoren Zijn, Waarmede ze worden uitgerust. Ongetwij feld zal de totale kracht van deZe md- toren 10 duizend P.K. bedragen. Verder zal er vermoedelijk meer dan, één schroef zijh, maar in tegenstelling met onze hui dige machines, zullen deze schroeven niet elk met een motor zijn verbonden. De schroeven zuilen zoodanig zijn gekoppeld dat iedere motor er tegelijkertijd meer dan een in bel wieging kan houden. Op deze Wijze zal het noOdig zijn, alle mo toren aan den gang te houden, wlanneer geen grooter dan een normale snelheid fwiordt vereischt. Een der voornaamste gebreken, die de luchtvaart van thans, met betrekking tot een cJomfortabel vervoer aankleven, is het iaiwlaai. Aan dit 'beztwaar zal men in de toe komst in aanzienlijke (mate tegemoet kun nen komen; men heeft immers nu reeds grooten omvang gemaakt met de con structie van „geiuidlooze" vliegtuigen. De snelheid dezer machine onzer drommen zal ongeveer 400 K.M. per uur bedragen. Met een geMidht van 50" ton zal zij1 onge veer 125 passagiers kunnen vervoeren. Amerika—Europa vice vers* In 1980 zullen Zij het meerendeel der moeilijkheden hebben oveiMlonnen, wat den strijd betreft tegen de elementen. Het vliegen over den Atlantischen Ooeaan zal een kwestie van routine 5Üjtn geworden Het draadloos richting aangeven heeft reeds zijn deugdelijkheid bewleZen, zoo dat de 'piloot in de toekomst „blind" zal kunnen vliegen. Hij zal dan met ab solute zekerheid kunnen vertrofulwten op den grootsten bondgenoot van den vlie ger, de radio. De omvang en het gewicht der toe komst vliegtuigen zullen zoodanig Zijn, 'dat het vooir den piloot physiek onmogelijk zal _§ijn, er op dezelfde WijZte mee i6|m te springen, als met onze huidftgte ,;kisten'\. Dan zullen alle noodzakelijke manoeuvres (worden verricht met behui'pi van een kleinen hefboom, die tussclhen duRn en vinger wtorden bewogen, evenals,dit thans met het stuurwiel van een mailboot heft De actieradius dezer toestellen zal ongeveer 1600 K.M. bedragen. Men kan zich heel gemakkelijk" •voorstellen, dat over een halve eeuw de wereld bedekt zal Zijn met een uitstekend georganiseerd en onderling verbonden net van lucht lijnen. De steeds grootere gemieigidheid om! per vliegtuig naar het buitenland te reizen, zal oorzaak zijn, dat men over een halve eeuW 'zijn vac'antie zal kun nen dooirbrengen in Egypte, Indië Austra lië of Zuid-Afrika!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1