ZIERIKZEESCHE HIEUWSBODE Motor-Races DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 IN OPCIENO ZIERIKZEESCHE COURANT HINDERWET. HONDENBELASTING LOGICA De Kern ABONNEMENT 1797 - 1889 Prjjs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 1 1,80 ^oor het buitenl. p. jaar f 10,—Afzonderlijk' nummers 6 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM J KOSTEN UitgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 13188 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, ran 4 regels «a daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikiee maken bekend, dat het verzoek van J. PEUTE te Zierikzee, om in het perceel, kadastraal bekend in sec tie B, no. 163, Korte St.-Janstraat wijk D no. 351, een electromotor van 3 P.K., te mogen plaatsen, door hen is i n g e- w ill i g d. Zierikzee, 4 Augustus 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester F. NAEREBOUT, loco-Secretaris. De GEMEENTE-ONTVANGER van Zie rikzee verzoekt aanzuivering der Hondenbelasting 1936 Na 15 dezer zal tot vervolging worden overgegaan. Zierikzee, 6 Augustus 1936. Denkt ge wetenschappelijk? De meeste menschen doen het niet. Als Zij wetenschappelijk dachten, Zou de malaise nooit gekomen zijn en zou den vele onzer sociale euvels niet be staan. Menschen, die gewoon zijn logisch te denken, zouden hun geld niet beleggen in ondernemingen, waarvan ze weinig of niets weten. Ze nemen geen hypotheek op hun huis, teneinde kostbare luxe te koopen en zij kijken niet neer op hun, vrienden en kennissen, die weigeren der gelijke dingen, te dqepi. We geven elk jaar nog millioenen uit aan waardelooze of beslist schade lijke kwakzalversmiddelen. We koopen almanakken, die het weer een jaar voor uit voorspellen, we beoorddeelen een mensch naar zijn gelaat, we stemmen voor of tegen vanwege zijn kleeding of zijn godsdienst of zijn vrouw. We heb ben waarzeggers, gedachtenlezers, hand- lijnkundigen etc., die gesteund worden door menschen uit allerlei kringen. Denkt ge logisch? Indien ge dat wilt, moet ge zes denkgewoonten aannemen: 1. nauwkeurigheid; 2. geestelijke eerlijk heid; 3. onbevangenheid van geest; 4. voorzichtigheid in uw oordeel; 5. oor zaak en gevolg in de juiste verhouding zien en 6. critisch zijn, ook tegenover uzelf. Men moet nauwkeurig zijn, zoowel bij het denken over dingen van eiken dag, als bij wetenschappelijk onderzoek. Als een chemicus een kleine vergissing be gaat bij de vaststelling van het juiste atoomgewicht van een element, zal de bevolking daar weinig last van hebben. Maar als degeen, die verantwoordelijk is voor het lot van een luchtschip, de weersomstandigheden verkeerd beoor deelt, dan loopen een aantal menschen- levens gevaar. De onnauwkeurigheid van* bankiers, opzettelijke of onopzettelijke, hebben tot gevolg gehad, dat honderden menschen hun huizen en spaarpenningen verloren. Geestelijke eerlijkheid is een gewoonte, die gescheiden moet worden van moreele eerlijkheid. Geestelijke oneerlijkheid is volkomen respectabel; de eerlijkste men schen kunnen zich er aan te buiten gaan. Een handelsreiziger weidt al te enthou siast uit over de verdiensten van zijn artikel: een spreker negeert de argumen ten van zijn tegenpartij dat is gees telijke oneerlijkheid. Onbevangenheid van geest de derde gewoonte mag niet verward worden met een zekere besluiteloosheid of licht- geloovigheid. Het is een politiek van poren en oogen open houden, welke uitsluit dat een oplossing als definitief en afdoende wordt aanvaard. Het is een voortdurend herzien van al uw opvat* tingen, in het licht van nieuwe ontdek kingen. We zitten doorgaans zoo vast aan traditie, wat politiek, financiën en andere kwesties van algemeen belang betreft, dat het soms onmogelijk lijkt iets gedaan te krijgen, wat niet altijd is gebeurd. Hiermede staat in nauw verband de voorzichtigheid in het oordeel. De ge woonte van onbevangenheid is de bereid heid ;ai 11e feiten teoverwegen, zooals ze zich voordoen, ook nieuwe feiten. Het opschorten van zijn oordeel beteekent een wachten op en zoeken naar die feiten, Spannende Manches Wedstrijden te Renesse - 9 Augustus a.s. Aanvaug 3 uur (wettelijke tijd) Trek niet overijld uw conclusies, geef niet onbesuisd een oordeel, zooals kin- alviofrens een beslissing1 wordt genoimleini. deren kunnen doen. Volwassenen mogen er een dergelijke wijze van denken niet op na houden. Het zien van de dingen in het juiste verband van oorzaak en gevolg is niet zoo gemakkelijk. Omdat twee dingen te gelijk gebeuren, behoeven ze nog niet in oorzakelijk verband te staan. Als ge ruzie hebt met uw buurman, gelooft ge dan, dat dit komt, omdat ge bij het ontbijt zout hebt gemorst? Als een plan faalt, schrijft ge dit falen dan toe aan het feit, dat ge er op een Vrijdag aan begonnen zijt? Ook geleerden Zijn niet altijd aan deze fout ontkomen. Ze hebben ook wel zaken met elkaar in verband gebracht, zonder dat er bewijzen voor beston den. Zonnevlekken b.v. zijn wel aange duid als de oorzaak van oorlogen en van het weer. Het verband kan natuurlijk een ander zijn, dan dat van oorzaak en gevolg. Als een feestdag in Juli vaak worcft verstoord door hevige regenbuien, be hoeft de oorzaak niet te zijn, dat het ontploffen van voetzoekers regen ver wekt. Het kan zijn dat men in Juli zoowel feestelijkheden als veel regen buien heeft. Tenslotte: een critische levenshouding. Daarmede wordt niet bedoeld, dat men vitterig is, of alles tracht af te breken, ofschoon zelfs deze fout meer bevorder lijk is voor den vooruitgang der weten schap, dan een blind aanvaarden van hetgeen men hoort of gedrukt ziet. Men moet kunnen onderscheiden wat ergens achter steekt, dat men iemands argumen ten kan toetsen en dwalingen kan ont dekken. Er zijn natuurlijk nog veel meer deug den, die kunnen bijdragen tot een logi sche levenshouding en denkwijze. Maar wie deze zes heeft, is toch al een heel eind op den goeden weg. De staatsgreep in Griekenland De staking zou de revolutie inluiden METAXAS Zjuid-West en Zuid-Oost Eurojpa staan in 't brandpunt Van de lalgemeeoe be langstelling. In Spanje woedt de burger oorlog nog steeds voort. Met sip&nning z'iet Europa toe hoa die vuurhaard aan geblazen wordt, in 'plaats van geblusdht. De vrouwen, kinderen en grijsaards vor men op verschillende plaatsen de eenige inwonersde mannen bevechten elkaar en de oiolgst blijft buiten staan. In Griekenland, oo|k sinds jaren een stormhioek in Eiuröpa, dreigde ihet even eens mis te gaan. De premier, Mexnitas riep de ministers bijeen om maatregelen te beramlen, die genomen moesten wor den met het oog op de aangakiondiglde staking. Terwijl de 'ministers vergaderden, meld den de politie en militaire .autoriteiten, dat het de bedoeling was geweest, dat de staking zich zou (Ontwikkelen tot een revolutie, gericht tegen het sociale re gime en de rageering. Na een korte bespreking van de ministers werd be sloten de dreigende gevaren het hiopfd te bieden door het nemen van een aan tal radicale maatregelen tegen elke ver storing van de openbare orde. In een proclamatie worden de redenen voor dit optreden bekend gemaakt. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Twee rebellencolonnes bedreigen Madrid In de Noordelijke provincies, van Pam plona tot Saragossa, van Saragossa tot Burgos en van Burgos tot Victoria, heeft het leven vrijwel zijn normalen loop (hervat. In de straten is het druk en de café's zijn vol. De openbare dien sten, zooals de dienst der posterijen en telegrafie, en de belasting-administratie functionneeren als vroeger, doch wel met vertraging, als gevolg van de con trole, uitgeoefend door het militaire ge zag; dat overal in de plaats is gekomen van het burgerlijke gezag. Alle man nen, die men ontmoet, meldt een spe ciale correspondent van Havas, zijn óf Carlisten, of leden van de fascistische Spaasche Phalanx. Twee kol onnes bedreigen thans Ma drid, een is de Somosierra overgetrok ken en de ander bevindt zich bij Axieu- za en Sigüenza. Te Burgos wordt ver nomen, dat de aanval op Madrid nog niet heeft plaats gehad omdat geen vol doende verbinding bestaat tusschen de troepen in het Noorden en het Zuiden, Mola en Franco willen hun aanval ge lijktijdig doen plaats hebben. De Fransche arbeiders niet neutraal Tijdens het nationaal congres van on derwijzers te Rijssel heeft Jouhaux, de algemeene secretaris der vakvereenigings- centrale, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat er voor de Fransche arbeiders geen neutraliteit be stond. Dat oude dogma van niet-inmen- ging in de binnenlandsche zaken van andere landen is ons duur te staan ge- gekomen, aldus Jouhaux. Wij loopen gevaar, dat het ons nog duurder te staan komt. De voldongen feiten van Hit- Ier, de oorlog van Mussolini en de op stand van Franco, dat zijn allemaal fei ten, die samenhangen en men kan zeg gen, dat op het oogenblik de opstandige Spaansche militairen onderhouden wor den door de aaneengesloten fascisten en nationaal-socialisten. De democratie heeft niet het recht onverschillig te blijven tegenover dezen toestand. In het grondverdrag van den Volken bond staat een artikel 10, dat mogelijk maakt te beletten, dat de democratiën machteloos toezien bij den moord op een andere democratie. Dat alles is in het belang van den vrede zelf. Op den dag, dat de aaneengesloten democratiëh haar regime willen verdedigen en niet zullen toestaan, dat de dictatuur op komt, op dien dag zal de sociale recht vaardigheid verwerkelijkt zijn en zal de vrede over de wereld heerschen. De in Noord-Afrika gestrande Italiaansche vliegers In groote trekken is thans het resul taat van het onderzoek van de Fran sche autoriteiten inzake de landing zvan Italiaansche vliegers in Noord-Afrika be kend. Hieruit blijkt, dat de vijf toe stellen, die deel uitmaakten van de ex peditie behoorden tot de Italiaansche luchtmacht. De beide toestellen, welke in beslag zijn genomen hadden volle be wapening, evenwel zonder bommen. De plaats, waar de nationale kleuren zijn aangebracht, was kort geleden wit ge schilderd. De bemanning bestond uit mi litaire vliegers, hetgeen kjopn worden vast gesteld aan de hand van papieren, welke op het lichaam van een der veronge lukte vliegers werden gevonden. Men heeft den indruk, dat de expe- detie te haastig is voorbereid, zoodat te weinig voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen om de identiteit van toestellen en bemanning te verbergen. Eenige uren nadat een Italiaansch toe stel een noodlanding moest maken, cir kelde een Spaansch vliegtuig hierboven en liet een pakket vallen gevuld met uniformen van het Spaansche vreemde lingenlegioen, met een briefje in de Ita liaansche taal, dat als volgt luidde: „Kleedt u in deze uniformen en zegt de Fransche autoriteiten, dat ge deel uitmaakt van het legioen, dat te Nador ligt. We zullen u benzine en manschap pen zenden om u te helpen bij het ver trek. Begeeft u niet in het hol van den leeuw". Het paleis der groote ontdekkingen Het hoogtepunt van de Parijsche Wereldtentoonstelling In dezen tijd van verwarring en be roering vergeet men maar al te sneb dat ons tijdvak een keerpunt in de ge schiedenis der menschheid vormt. Gedu rende vele duizenden jaren hebben onze voorouders een eentonig bestaan geleid: een bestaan zonder film, zonder radio, zonder auto, zonder vliegtuig, zonder electriciteit, zonder al die duizenderlei dingen die tegenwoordig ook den arm- sten der armen een vroeger ongekenden levensstandaard mogelijk maken. Al deze dingen, die |0(ns thans o(nio|bt- beerlijk voorkomen, zijn de overwinnin gen van den geest op de stof uit de laatste vijftig jaar. Men denke zich eens even in: in een halve eeuw heeft de menschheid zich sneller ontwikkeld dan in al die duizenden jaren tevoren. Is het dan een wonder, wanneer zij door dezen opbloei zoowel geestelijk als mo reel uit het evenwicht raakt? Het hart kan den geest, die al deze technische wonderdaden uitgedacht heeft, niet zoo snel volgen. Het zoekt nog overal in de wereld naar de nieuwe maatschappe lijke ordening, die meer in overeenstem ming is met de veranderde omstandig heden. In verband hiermede kan hetgeen kwaad, eens de balans van onze mate- rieele overwinningen op te maken. Deze balans op te maken, is de taak van de Parijsche Wereldtentoonstelling 1937. Wat de tentoonstelling ons zal leeren In het paleis van de uitvindingen zul len de bezoekers leeren, dat de wereld schokkende verandering van ons uiterlijk bestaan uiteindelijk slechts te danken is jaan den noesten vlijt en het intiatief van enkele groote mannen. Zij zullen inzien, dat een verandering in ons lot slechts te verwachten is van de weten schappelijke onderzoekingen. Hoe zal deze waarheid gedemonstreerd worden? Men zal het publiek op aan schouwelijke wijze en met de meest mo derne hulpmiddelen de wijze van ont staan van alle fundamenteele ontdekkin gen laten zien, die ons op het gebied der natuurkunde, scheikunde en biologie nieuwe mogelijkheden hebben ontsloten. De uiteenzettingen zullen geschieden door deskundigen, die de beschikking hebben over de laatste snufjes der techniek. Op deze wijze zal iedere wetenschap als een uniform geheel worden voorgesteld. Het publiek zal tot de overtuiging ko men, dat onze beschaving zoo niet al les dan toch zeer veel aan de groote ontdekkingen te danken heeft. Het zal inzien, dat het werk in de laboratoria van ontzaglijk belang is, afgezien van de oogenblikkelijke, practische waarde. Dat Ampère, het electro-magnetisme niet ontdekt heeft, door te trachten krachten over te brengen. Dat de Röntgenstralen niet ontdekt zijn, omdat men het inwen dige van dier en mensch wilde zien. Dat het derhalve in het belang dei) menschheid is, de zuivere empirische wetenschap te ondersteunen, die slechts om haar zelfs wil beoefend wordt. Het belang van de tentoonstelling Hopenlijk zullen enkele jonge bezoe kers van de tentoonstelling zich van hun roeping bewust worden en hun werk met volle energie en enthousiasme in dienst der ontdekkingen stellen. Men denke maar eens aan Faraday, wiens ontdekkingen tezamen met die van Am père de menschheid op het gebied der electriciteit enorme diensten bewezen hebben: hij was een eenvoudig boekbin dersgezel en kwam door een toeval in een laboratorium terecht. Al zou het Paleis der uitvindingen slechts één en kel genie den goeden weg wijzen, dan is de moeite van de duizenden organi satoren duizendvoudig beloond. In den zomer van 1937 zal het Grand Paleis, aan de Champs Elysées als Pa leis van de Groote Uitvindingen dienst doen. Men vraagt zich nu reeds af, waarom een dergelijk tentoonstellingsge bouw slechts gedurende den tijd van de tentoonstelling moet blijven bestaan. Vele Fransche autoriteiten zullen dan ook al les in het werk stellen, om het Paleis van de Uitvindingen een permanent ka rakter te geven. Dit zou dan een plaats krijgen in de nabijheid van de Citê Universitaire, opdat geleerden en studen ten uit de geheele wereld daarvan de vruchten zullen kunnen plukken. De proclamatie der regeering De Kamer, die in Januari bijeen ge roepen werd |0im de binnenlandsche orde en rust te herstelllen is droevig in die zending gefaald. Zij slaagde er niet inj het land een regeering te geven, die kon handelen, ,ails gevolg van de onoverbrug bare geschillen tusschen de partijen on derling en de persoonlijke kwesties, waarin de groote meerderheid van de werkende klasse geen belang stelt. De 'communisten stookten dit vuurtje aan. Sedert langen tijd is steeds duidelijker geworden, dat de communisten hun revo lutie voorbereidden. 1 Dc regeering Mexatas die geheel onaf hankelijk v,an de partijen is en die in April j.l. aan het bewind kwflM Zag spoedig in welke gevaren Griekenland be dreigde. Zij (hooipte steun te ondervin den van de politieke partijen maar werd daarin teleurgesteld. Telkens stuitte de regeering op on- dergnondsche tegenwerking van deze par tijen, die geholpen werden door een deel van de pers die in demagogische arti kelen valsChe en kwaadwillige berich ten verspreidde en 'z|oloi de communis tische revolutie in de kaart speelde. In Ihet overzicht ivan de situatie welke Zic'h ontwikkelt heeft, aidhtte de re geering het haar plicht de genomen maatregelen te nemen. De proclamatie eindigt unlet de bedreiging van de Vij anden van den staat e(a mtet eejh,' beqoep lop het Grieksdie volk. Monopolieheffingen op uitheemsche tarwe Prot.-chr. werkgevers in de voedings bedrijven bepleiten verlaging De Nederiandsdhe bond vain prtoles- tantsch-christeiijke werkgevers in de voe dingsbedrijven heeft zich t^t den mlinister van landbouw gewiend, met het verzfoek een verlaging van de >m|o|no pol ielie f f jing en op uitheemsche tarwesio|orten te iw'illlen Overwegen, Zulks in verband mot de sterk loploopende tarweprijzen op de wereld markt. Ten gevolge van een en ander Zijn de bloemlprij/jen hier te lande niet De burgeroorlog in Spanje De staatsgreep in Griekenland De overwinningen van den geest op de stof Monopolieheffing op buiten- landsche tarwe De auto's krijgen lichtere kleuren Iets warmer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. onbelangrijk gestegen, hetgeen de 'kotsten van levensonderhoud weer nadeelig iu- flvienceerdo. Nam het oordeel van genoemden bond kan niet worden volstaan met de reeds tol stand 'gebrachte verlaging der mo- mopolieheffingen op tarwebloemlsoiorten van f 6 tot f 5.50 per 100 K.'G., doch dienen tevens andere maatregelen, waar onder een verlaging der heffingen op uitheemsche tarwe, te worden aangetrof fen, teneinde deze stijging op de wereld markt op te vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1