ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG IN OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT STAVENISSE. De Kern legen tremspireeren ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar flO,—Atxonderlijke nummers 5 cent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M JI KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, 21ERIKZEE 92STE JAARGANG No. 13152 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 oent, ran 4 regels ea daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Intending op den dag van uitgave vóór 10 uur Advertentiën voor - en Abonne menten op ons blad worden in bovengenoemde gemeente alleen aangenomen door onzen Agent den Heer C. M. DE GRAAF. De Directeur. DE SANCTIES Een mislukt experiment De rede van Anthony Eden in het Engelsche Lagerhuis laat vrij wel geen twijfel over, dat de sancfties van den Volkenbond ten opzichte van Italië z|0|nder uit werking zijn gebleven en dat deze onverwijld |opgehevep moe ten worden. Zopa Is de zaken thans ervoior staan, kan men ongeveer met zekerheid aan nemen, dat de sanoties tegen Italië op geheven zullen worden. In welken vorm zlulks geschieden zal, dient de Volkenbiond in de as. zitting, die einde van deze maand zal plaats vinden, oiit te maken. Het zijn de beide hoogste organen vain dit instituut, dine deze zaak uiteindelijk te regelen zullen hebben, waiarvodr lo gischerwijze Engeland het initiatief zal nemen. In verband met de gebeurtenissen in December j.l., toen de Engelsche publieke opinie Baldwin, er toe dwong zijn mlinis- ter van buitenlandsche zaken uit zijn functie te ontheffen en een zwenking in de politiek te maken, die iin de geschie denis van de Engelsche diplomatie Zijn weerga niet heeft, is het aan te bevelen, de gebeurtenissen in Engeland in de eerstkomende dagen zorgvuldig te be schouwen. Want gedurende de laatste maanden is het niet alleen aan het Cost Afrikaansche front, dat de omstandig heden gansch gewijzigd zijn. In Engeland zelf is de kwestie of de sancties verlengd en eventueel verscherpt moeten worden onzinnig zoiu het zijn, deze in de huidige vorm te verlengen in een geheel ander stadium gekomen. Het is nu betrekkelijk niets anders meer clan een partijkwestie. Het was in December het oproer van het „partijvolk", dat de regeering Bald win dwopg bovenvermelde zwenking uit te voeren. Dioich dit partijivolk heeft sinds dien geleerd, de dingen anders te zien. Baldwin schijnt zich. thans op zijn gewel dige meerderheid in het Lagerhuis te kunnen verlaten, te meer, daar nu ook staatssecretaris Eden de politiek van het kabinet in grooite trekken volgt. Dat evenwel de oppositie de regeering groote moeilijkheden zal bereiden, is geheel be grijpelijk. Doch wat Lloyd George thans predikt is wel een goedkoop hel dendom, hetgeen het grootste gedeelte van het Engelsche volk wel spoedig zal inzien. Wat Eden's rol in de naaste dagen betreft, die zal helm; niemand benijden. Misschien was het wel in meer dian in een opzicht, beter geweest, indien deze minister, zooals dat in Engeland vroe ger gebruikelijk was, om het niet sla gen van zijn politiek te bezegelen, ware afgetreden. Hoe het echter Zij, er is meer moed vooir noodig om een ernstige politieke dwaling openlijk te bekennen en te trach ten de gevolgen er van Zooveel mogelijk te nivelleeren, dan onder beschutting viain de oppOsitioneele onverantwoordelijkheid vlammende redevoeringen te houden. Eden heeft evenmin, waiarvoioir (men hem te "Parijs wel bedanken mag, getracht de verantwoordelijkheid voor de sancties op een andere mogendheid te schuiven. Eden geeft openlijk' toe, da.t Engeland het initiatief genomen heeft olm de sanc ties op te leggen, weshalve Grop|t-Brit- tanië thans ook de rol toekomt de on vermijdelijk geworden opheffing te be pleiten. Jaren geleden heeft Baldwin reeds ver klaard, dat de in het VolkenibiondShandi- vest voorziene sancties of tot een oorlog of tot een groote mislukking moesten leiden. Eden heeft niet aam die bezwa rende omstandigheden willen gelopven, toen h ij verleden jaar zijn politiek tegen Italië inleidde, die of de onderwerping van Mussolini, of een oorlog in de Mid- dellandsche Zee tengevolge zou hebben. Toen mehi dan ook tenslotte voor het alternatief stond, was het niet alleen de Fransche diplomatie, die voor deze verantwoordelijkheid terugschrok, dodh in feite waren hot ook de Engelsche regee ring, Eden, incluis, jdflte er voor terug deinsden de laatste Consequentie van hun actie te aanvaarden. Reeds daarom alleen was de onderneming vain de Volkenbond tegen Italië tot schipbreuk lijden ge doemd, van den beginne af, omdat het geen op het spel stond, niet de moeite loonde van een zoo hooge inzet der verschillende mogendheden. En dit be trof niet alleen de kwestie van Oiost- Afrika, doch ook de heerschappij in de Middellandsclhe Zee. Wanneeer dus over een dag of tien de sancties opgeheven zullen worden, dan zal hiermede een pijnlijk en gevaarlijk incident op de weg naur de verzoening van de Europeesclhe volken verdwenen zijn. Het is slechts te hoopen, dat hier door een nauwere toenadering tusschen de verschillende Europeesclhe mogendhe den zal ontstaan, niet alleep op politiek', dodh ook op edonomisdh gebied. Een bemoedigend teeken is wel, dat men zoo wel te Londen als te Rome geneigd schijnt de gebeurtenissen der laiaitste maanden met de sluier der vergetelheid te bedekken. Fransche hamsteraars potten 60 millioen De minister van financiën zal hen vinden Dertig milliard francs in biljetten en zes milliard francs in gemunt en onge munt goud in het binnenland opgepot en 26 milliard francs in goud, deviezen en fondsen door Franschen naar het buit- tenland gezonden, dit is de door den minister van financiën gegeven speci ficatie van het volgens hem gehamster de totaalbedrag van c.a. 60 milliard frc. In een persgesprek heeft de minister gezegd, voorloopig vooral te willen re kenen op het vrijwillig gehoor geven aan den oproep van de regeering tot repatriëering van de uitgeweken kapi talen, waartoe op grond van de stabiliteit van het nationale betaalmiddel en de belangrijke verlichting van de belastin gen, die de minister beoogt, alle reden zou bestaan. Voor het oogenblik zou nog niet gedacht worden aan het oefenen van dwang op de houders. De uitvoer van kapitaal is tot dusver' vrij geweest en zal dit blijven zoolang de verdediging van de munt er niet door bedreigd wordt", aldus minister Vin cent Auriol, die meende, dat er wel wat veel ophef was gemaakt van enkele „ongewenschte personen", die goud in hun valiezen uitvoerden en die verplicht waren dit goud een koopwaar als zooveel andere artikelen —aan de douane op te geven. Doch dit alles neemt niet weg, dat al degenen, die kapitalen in het buitenland bezitten, op zijn minst evenveel belasting zullen moeten betalen als zij, die voor hun vaderland een ri sico loopen door hun kapitalen in Frank rijk te laten. Nog drie maanden Arabieren-opstand Joodsche wacht aan het Suezkanaal Ondanks de zware slagen, die den Arabischen rebellen door de Engelschen, maar ook in sommige gevallen door de Joodsche afweer-organisaties worden toe gebracht, is speciaal de Arabische jeugd nog steeds van meening, dat de eischen van de Arabieren door het Engelsche mandaatsgebied ingewilligd zullen wor den. In de naaste omgeving van het Hooge Actie-Comité der Arabieren schijnt er intusschen reeds twijfel te rijzen, of het voortzetten van de opstandige be weging, die naar men aanneemt nog drie maanden zal duren, tot het ge- wenschte doel zal leiden. Het Arabische volk zelf is er echter nog vast van over tuigd, dat de Engelsche troepenmacht niets tegen hun vrijscharen zal kunnen uitrichten. Onpartijdige buitenlanders be schouwen echter deze Arabische over tuiging als een wat al te rooskleurig, optimisme. De jongste ontwikkeling van den Ara bischen toestand schijnt zich meer en meer tegen de mandaatsregeering te rich ten. De bestrijding der Joden is daarom eenigszins op den achtergrond geraakt. Woedend zijn de Arabieren over de En gelsche toestemming tot het oprichten van Joodsche afweer-organisaties. De En gelschen hebben deze toestemming eerst na rijp overleg gegeven. Want de man daatsregeering heeft er belang bij, niets steeds zelf te moeten ingrijpen en zoo doende in gevallen van onvermijdelijk bloedvergieten nog meer de haat van de Arabieren op te wekken. Bovendien gelooft men, dat de Engelsche de mili taire waarde van deze Joodsche orga nisaties eens willen beproeven. Men krijgt overigens steeds meer den indruk, dat de Arabische opstand den Engelschen niet geheel ongelegen komt. Het feit, dat Engeland het gebied tus- schen het Suezkanaal en Haifa met twee brigades, dat zijn rond.' 12.000 man zon der de luchtstrijdkrachten, bezet heeft, wijst er in zekeren zin op, dat de Engelschen den opstand in Palestina als een welkome aanleiding beschouwen, den Italianen in Abessinië eens hun macht te demonstreeren. De Engelschen is er zeker niets aan gelegen, de Joden in Palestina al te machtig te laten worden. Desondanks hebben zij het op grond van het boven staande juist gevonden, dat de Jodeni mi.litaire organisaties oprichten. Van Joodsche zijde hoopt men nu, dat de Engelschen misschien spoedig 'n Joodsch legioen onder Engelsch commando de wacht aan het Suezkanaal zullen laten be trekken. Met deze hoop troosten de Jo den zich over het feit, dat de Engelsche troepen niet slechts in Palestina zijn, om de belangen der Joden te verde digen. Sancties thans nutteloos Engeland zal niet met geweld de Abessijnsche kwestie tot oplossing brengen De leider der arbeidersfraidtie ;in het Britsdie Lagerhuis, majoor Attlee, heeft bij de indiening eener motie van iaif- keuring op 't regeeringsbeleid, deze mo tie gisterenavond toegelicht. Zwak', geda-ohtenloios en weifelend noemde Attlee de door de regeering ge voerde politiek. Zij heeft, zoo zeide hij', den Volkenbond als een doeltreffend in strument vioiOtr den vrede vernietigd en er bestaat ;geen ziekerheid meer, dat van den Bond een krachtige invloed zal uit gaan, indien men Italië toestaat te trfi- omfeeren. Eden heeft Zijns inziens de hooge positie, die hij' in ihet land innam, verbeurd. Attlee vroeg, hoe de Britsdhe politiek thans is ten aanzien van Abessii- nië en Italië, of Italië in den Volkenbond zal worden verwelkomd, of het Stres front opnieuw opgebouwd zal worden en of de Londensdhe City bereid zal zijn nieuwe leeningen aan Italië te verstrek ken. Sir John Simon, de minister van bin- nenlandsche zaken, welke namens de re geering op de critiek antwoordde, er kende, dat „de politiek viau gemeenschap pelijke actie gefaiald heeft en dat de Volkenbond een ernstige tegenslag op- dervondem heeft". Hierover is iedereen het eens. De Brat- sohe politiek sedert den aanvang van het Italioiansch-A'bessinisch conflict werd hier op door Simon punt voor punt verdedigd. In de eerste plaats bestreed hij, dat er aanleiding bestaat voor de klacht, dat de sancties eerder toegepast hadden, die nen te worden. Art. 16 legt uitdrukkelijk vast, diat sancties eerst afgekondigd kun nen worden, nadat een aanval in feite gepleegd is .en de oorlog uitgebroken is. Zoodra de agressie vastgesteld was, trad de Volkenbond handelend op. en greep Zoo snel en krachtig mogelijik in. In de tweede plaats is de regeeriing verweten, dat zij niet verder gegaan is met de toepassing der sanoties. Minister Eden is te Genève zoo ver gegaan als hij maar kon. Dat geen petroleiumsancltie afgekondigd is, was het gevolg van het feit, dat de praictisdhe uitwerking daar van niet verzekerd kon worden, grooten- deels omdat de regeering der Vereenigde Staten niet de bevoegheid bezat en ook niet bezit, om den uitvoer van petroleum te verbieden. Tenslotte stelde Simon de vraag, waar om de sancties thans opgegeven die nen te worden? Het doel der sandties was, den aanvaller te verhinderen zijn agressie vooirt te zetten. Om dit thans met eenige kans op succes te kunnen doen, zou men alleen nog tot militaire maatregelen zijn toevlucht kunnen ne men. Hiertoe is Engeland niet bereid. Na deze rede werd de motie van af keuring der Labourpartij verworpen. Gaiicië is namelijk bij1 het binnenrijden van een tujnnel, tusschen de stations Mion- ferrada en San Migel de Lujness, op een goederentrein gelo|ope{n. Een derde klas wiagon van den personentrein werd geheel ingedrukt. Men vermoedt, dat de machi nist het seiin, dat pp> 'Ojnveilig stond, niet gezien heeft. Er zijn 36 personen ten deele zwaar gewond. Hulpexpedities zijn onmiddellijk naar de plaats van de ramp vertrokken. Er schijnen ,o|0|k eenige iwia gens i|n bna|nd geraakt te zijn. De zwervende Negus De Zlwütsersche regearing schijnt be raadslaagd te hebben over de door haar aan te inenten' houding tegenover een eventueel en wiewsch van den negus van Abessinië out maar Zwitserland te komen. Het schijnt, dat de Zwiitsersche regeerimg besloten heeft i0|m1 'een bespok vs|n den negus aam Ge(nève tijdens de a.s. zitting van de Volkenbondsvergadering en van den Volkenbondsraad geen moeilijkheden in dan iwieg te leggejn, doch dat dé Zwit- sersche regeering eem blijvend verblijf van' dein (negus op Zwitsersch grondgebied niet zal toestaan. Mejn Zegt zelfs, dat de negus terstomd pa lafloioip vam de Voiken- bondsvergaderiing Zwitserland weer zal moeten verlaten. Radioreportage van sport gebeurtenissen Men bewleert, dat 'sheerem Hollander's reportages van internationale vjoietbal- iwiedstrijden- zóó opwindemd zijn dat er in de huiiskiamlers in. Nederland zoiolwlel lals in Iindi'ë, tal van ongelukken gebeuren, iwiaarvan in de meeste gevallen echter slechts glas- en laardelwlerk het slachtoffer iwordt. Het blijkt echter, dat er a|tijd nog baas boven baas is. Volgens tmededeelimg uit Amlerika moet de- beschrijving vlan den haimlp tusschen Sdhmelimg en Louis depr de riadio zpoi opwindend geweest zijn, dat 12 luisteraars in de Vereenigde Staten en De sancties, een mislukte proef neming De opstand der Arabieren in Palestina Zestig millioen francs geham sterd Provinciale Staten van Zeeland De classicale vergaderingen, Classis Zierikzee Iets koeler! Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Is Purolpoeder het meest afdoende middel Peukweenemend 'en verkoelend Strooibus 60ct. Bij Apoth.en Drogisten KORTE BERICHTEN Treinbotsing in een tunnel Gisteren heeft een, verschrikkelijk sipbiofr- Iwlegongeluk pflaa.ts gevicmdep im. een tunnel in de Spaamsche provipcie Leom, wiaarbij tenminste 18 imemschem om het leven zijln gekomen. De express vam Madrid (naar De schoone slaapster van Chicago Het meisje, dat reeds 47° jaar slaapt Politie en doktoren staan voor een raadsel Toen Patricia Maguire thans ruim vier jaar geleden ging slapen, was zij een eenvoudige typiste, die iedere maand haar salaris thuis afdroeg, omdat haar ouders in tamelijk behoeftige omstandigheden verkeerden. Thans is Patricia rijk gewor den. doch zij is hiervan nog onkundig. Een oom van haar, die kortelings te Philadelphia overleden is, heeft zijn mooi nichtje 20.000 dollar vermaakt. Doch de schoone slaapster weet nog niet hiervan. Acht dagen voordat zij door deze slaap ziekte aangetast werd de doktoren ver moeden, dat het hier een soort zenuw verlamming betreft heeft Patricia zich met een welgesteld koopman vérloofd. Iedere dag zit Laurence Harnish aan de sponde van zijn ongelukkige bruid en iwacht, gelijk de ridder in het oudtf sprookje, tot dat zij ontwaakt. Ofschoon de ouders van Patricia den jongen man vobrgesteld hebben zijn verloving te ver breken heeft deze hiervan niets willen weten en wacht nu reeds vier-en-een-half jaar op het ontwaken van zijn verloofde en op de verklaring van deze raadsel achtige slaap. Afgezien van de vele menschen, die van harte hopen, dat Patricia Maguire spoedig ontwaken zal, is er in deze tragedie één persoon, die vermoedelijk wenscht, dat deze betooverde slaap nog lang zal voortduren. De naam van deze man, die zich sinds 15 Februari 1932 in voorarrest bevindt, is Henry Dines. Men kan hem niet veroordeelen, alvorens de getuigenis van Patricia Maguire ge hoord te hebben. Door bandieten overvallen De voorgeschiedenis van dit drama dat, zoowel voor de medici als voor de politie, een raadsel is, een voorval, dat zich helaas te Chicago maar al te vaak voordoet. Patricia heeft in de avond van de 8ste Februari 1932 een bezoek bij kennissen gebracht. Toen zij 's avonds naar huis terugging, werd zij door ge maskerde bandieten overvallen, in een auto gesleept, die daarna in volle vaart wegreed. Vervolgens werd een brief aan de ouders geschreven, waarin de gang sters 10.000 dollars losgeld verlangden. Toen de bandieten te weten kwamen, dat de familie van Pfiitricia in het geheel niet rijk was, verlaagden zij hun eisch tot 1000 dollar. De vader weet dit be drag van eenige bekenden te leenen. Vervolgens begeeft hij zich naar de af gesproken plaats, waar een onbekende het geld in ontvangst neemt en den va der het meisje aflevert. De onbekende wordt door eenige detectives, die op de loer gelegen hadden, gearresteerd. Pa tricia wordt in de ouderlijke woning te ruggebracht. Zij is doodmoe en verlangt onmiddellijk te gaan slapen. Thans, vier- en-een-half jaar later, slaapt zij nog. De gearresteerde gangster wordt ge ïdentificeerd en blijkt de 32-jarige Henry: Dines te zijn, een onbekende van de po litie. Hij weigert iedere opheldering te geven, ofschoon hij dagelijks aan een verhoor onderworpen wordt. Den rechter van instructie blijft niets anders over dan hem zoo lang in voorarrest te hou den, totdat Patricia ontwaakt is. De rechter en de verdachte wachten en wadh- ten. De laatste zit nog steeds in zijn cel, zonder dat men eigenlijk een ver volging tegen hem in kan stellen. Pa tricia's slaap verlengt zijn leven, want op menschenroof staat in de Vereenigde Staten de doodstraf. De slaapster volkomen gezond Het eigenaardige van het geval is, dat Patricia organisch volkomen gezond is. Gelijk het medische onderzoek heeft kunnen vaststellen, heeft zij geen enkele verwonding, terwijl zij evenmin aan een de medische wetenschap bekende ziekte lijdt. Men neemt aan, dat het meisje een hevige zenuwschok gekregen heeft, die zich thans op deze vreemde manier uit werkt. De beroemdste psychiaters, de bekendste zenuwartsen hebben 't meisje onderzocht, doch alle pogingen om Pa tricia weer tot bewustzijn te brengen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleken. In 41/2 jaar is practisch geen veran dering in haar toestand gekomen, afge zien van enkele minuten, dat zij tot be wustzijn kwam. Het toeval heeft ge-, wild, dat geen enkele maal, dat zij levensteekenen gaf, haar bruigom of een der doktoren aan haar ziekbed was. Tweemaal was haar vader en ééns de verpleegster aanwezig. De zieke sloeg de oogen op, keek de kamer rond, doch reageerde niet op de woorden, die men tot haar sprak. De laatste maal, dat zij levensteekenen gaf, was de 9e Mei van dit jaar. Vader Maguirre belde onmid dellijk de dokter op, doch toen deze aan het ziekbed kwam, was het meisje weer ingeslapen. Ondanks alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleef zij wederom roerloos liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1