dansen dancingT nieuwe zaal ADVERTENTIES. Voor Sigaren naar A. I. Schoonen Zeer billijk te koop BURGH~ „THE HAPPY BOYS" ik spraken, heb ik met aandacht gelezen. En ik moet er wel mijn spijt over be tuigen, dat een vrouw met dergelijke taal de inwoners tracht te overtuigen van de „leugenachtigheid" van menschen, die werken in en voor het Wuppertal - Comité. Ofschoon U ons voor leugenaars, bedriegers en ophitsers, zelfs op wraak zinnenden uitmaakt, heeft U vergeten de b e w ij z e n ervoor te leveren. En zou U ons misschien eens willen vertellen, welke motieven wij toch wel zouden hebben om te liegen, op te hitsen en.... wraak te nemen? Hebt U zelf ons wel gehoord Het eenige wat U noemt is „politiek eigenbelang". Als U daaronder verstaat dat wij als vrijheidslievenden strijden te- den tegen geweld en onderdrukking, te gen oorlog en vernietiging, tegen gewe- tensknechting en barbarisme; dat wij wil len opkomen voor behoud van cultuur en verheffing van de gansche mensch- heid, ja, dan kunnen we gerust zeggen „uit politiek eigenbelang" komt het voort, dat we deze verhalen vertellen aan de massa. Deze wordt door U niet hoog aangeslagen, maar door ons zoo sterk gewaardeerd, dat ons geen moeite of energie te groot is om in dienst van die massa dé waarheid te verbreiden. U beweert dan dat het werk van het Wuppertal-comité gedreven wordt door communisten, dat die arme emigranten er achter zitten, enz. U moet me eens vertellen, Mevrouw, of U werkelijk ge looft, dat zooveel van onze vooraan staande intellectueelen hier in Nederland zoo maar plotseling „communisten" zijn geworden en of deze menschen en ook wij zulke „doetjes" zijn, dat we ons zoo maar eens willekeurig zouden laten drijven door „duistere" machten. En wilt U overigens eens b e w ij z e n, dat het Wuppertal-comité gedreven wordt door communisten en emigranten? Het is zoo goedkoop om zoo'n bewering te uiten zonder meer. Heel de wereld ziet daar entegen dat in de fascistische landen I gedaan wordt wat men de anderen verwijt. 1 U wilt toch niet de onmenschelijkheid j van de toestanden in de concentratie kampen en zelfs de menschonteerende Abessijnsche oorlog ontkennen? Al lang vóór dat ons comité bestond, zijn die toestanden onderzocht door de meest betrouwbare personen, die U maar kunt wenschen en over de schandelijke oor log in Abessinië heeft U elke dag kun nen lezen. Of is Uw vrouwelijk gevoel reeds zoozeer afgestompt, dat U daar tegen al niet meer Uw stem verheft en deze feiten klakkeloos „door ons uit gebroede verschrikkingen" noemt? U denkt verder, dat de gedelegeer den, die in Wuppertal waren zich maar iets op de mouw hebben laten spelden. U moet dit ook eens zeggen aan Mr. Noguères, Madame Malraux, Madame An- dreé Viollis, Ds. Cooreman, prof. Lan- gevin, en andere vooraanstaande inter nationaal bekende intellectueelen, die dé- zelfde berichten gepubliceerd hebben als wij deden. En dan wil ik U nog wel toefluisteren, dat wij juist heelemaal geen namen van bewoners van Wuppertal kenden. Wij zijn overal zoo maar ons licht gaan op steken. Dat is juist zoo'n groot prestige voor onze mededeelingen. Wij hebben gepraat met personen van alle gezindten en hebben de feiten van veroordeelden en gemartelden nagegaan. Ik denk wel niet Mevrouw, dat onze comité-leden, U nog moeten overtuigen van het anti-s emitisme van Duitsch- land's leiders. Dit kunnen de redevoe ringen van de leiders zelf, de Duitsche kranten, die U toch zeker wel eens leest en b.v. Der Stiirnier, veel beter, En dan moet U mij eens vertellen, als er geen anti-semitisme heerscht, waarom dan toch zoovele Joden Duitschland ont vluchten en waarom de Neurenberger wetten uitgevaardigd werden. Ik wil U er even op attent maken, dat de krankzinnig geslagen mej. Ahr- weiler geen Jodin is, zoodat Uw be schuldiging van „domme leugen" natuur lijk vervalt. U heeft het over de „georganiseerde massaterreur" in Duitschland tijdens het „marxistisch" bewind van 19181933. Het is zeker dat er nooit van een zui ver marxistisch bewind spra ke is geweest en dat dus, indien er werkelijk terreur in deze tijd heersch- te. daar nog niet alleen de marxisten de verantwoordelijkheid voor droegen. Voor U en Uw geestgenooten zijn de katho lieke Centrumleden in de Duitsche re geeringen: Erzberger, Wirth, Brüning ook al „marxisten". En wanneer we even aannemen, dat er terreur is geweest en dat er dus menschen zijn verdrukt, dan moet u in de eerste plaats de vraag, waar dan die comité's tegen de aantas ting van het humanisme bleven, aan u zelf stellen. U is immers overtuigd en U schijnt er zelfs bewijzen voor te heb ben, dat er een georganiseerde massa terreur heerschte. Dan had U als humaan mensch de plicht de humaniteit te ver- dedigen, en onmiddellijk een comité moe- j ten oprichten tot steun aan de ver drukten. U vertelt iets over de geschiedenis vóór de Watertoren in Essen in 1920. Maar U heeft niet alles verteld, Me vrouw! Mag ik U nog even zeggen hoe het gegaan is? De burgerwacht ging niet met de witte vlag voorop uit de toren. Men stak de vlag uit en bleef in den toren. De ar beiders, die daarop vertrouwden en de toren wilden binnen gaan werden ver moord door de handgranaten, die de bur gerwacht op de arbeiders wierp. Dat er toen enkele leden van de burgerwacht door de toch doorgedrongen arbeiders werden gedood, is te betreuren, maai wordt in een heel ander licht gesteld, wanneer U ook dit weet. Uw getallen kloppen overigens niet met de waarheid en de historische feiten Tenzij U het getal 700 is ingevallen bij de berekening van de 19e tot en met de 30e Juni 1933, toen alleen op 30 Juni ongeveer 600 menschen waaronder Röhm, generaal Von Schleiger en zijn vrouw* de Kathoileken Klausner en Probst en zoovele andere bekende persoonlijkhe den zijn doodgeschoten, niet door marxis ten maar door nationaal-socialisten. U roert even de stemming in het Saar- gebied van, waarin U een bewijs ziet voor het ontbreken van internationale gevoelens der Duitschers en waarvan U zegt, dat het vaderland het won van de internationale idee. Met alle respect voor Uw „besnuffeling van diepgaande kwes ties", wil ik toch even opmerken, dat de kwestie in het Saargebied geenszins een strijd is geweest van het vaderland en de Internationale idee, terwijl het een vaststaand feit is, dat duizenden en duizenden stemmen zijn verkregen door terreur en geweld. Hiervan was ik zelf getuige tijdens mijn verblijf in het Saar gebied in dien tijd, en ik zou U daar over nog graag eens iets meer vertellen. JHet feit dat wij slechts vier dagen in Wuppertal waren, is nog geen be wijs van eenzijdige voorlichting. Er zijn nu eenmaal menschen, die slechts een half woord noodig hebben, en die in enkele dagen meer opmerken dan an deren in jaren. En nu Uw opmerking, dat we beter deden in eigen land te blijven. Zeker Mevrouw, wij sluiten geenszins onze oogen voor de nood en de ellende in ons land, wij blijven open voor elke klacht, voor elke noodkreet en we zul len ook onze energie aanwenden om; mede ervoor te zorgen, dat eens alle menschen in Nederland kunnen zeggen: Dit is mijn vaderland, want het heeft een plekje voor mij, waarop ik leven kan en waar ik mij veilig geborgen voel. Het is mede uit liefde voor het eigen volk, dat wij werken in het Wup pertal-comité, omdat we willen helpen ons volk te beveiligen voor vernietiging door het fascisme. Maar daarnaast zullen we nooit of te nimmer vergeten, dat de wereld niet alleen bestaat uit Nederland, maar dat er meer landen zijn, waar menschen le ven en waarmee we een gemeenschap vormen. We zouden inderdaad blind zijn indien we dachten slechts te kunnen leven met de hulp van Nederland al leen. Zelfs ons gewone dagelijksche ma- terieele leven bewijst ons reeds, hoezeer we de gansche wereld., noodig hebben en daarmee in de loop van de geschie denis vergroeiden. En ofschoon U wei nig vertrouwen hebt in de internatio nale gevoelens van de voor U zoo be vriende buurstaat, toch zullen wij door gaan steeds een beroep te doen op de internationale gevoelens van alle volke ren, ook van het Duitsche. We zullen in de eerste plaats toonen door onze internationale solidariteit, die internatio nale gevoelens en gedachten zelf te be zitten. Want slechts de internationale idéé kan de menschheid van een algeheele ondergang redden. Ik hoop van harte, dat ook U een maal zult inzien, dat dit de eisch is van alle cultuur. En het Wuppertal-comité zal het werk, waarvoor gelukkig zoovelen van Uw plaatsgenooten als vrijheidslievenden zoo'n groote waardeering hebben, met alle energie voortzetten, trots alle verdacht making, trots alle moeite, die men doet ons werk te breken, want ook voor ons gelden de woorden van de dichteres M- Vos: „Laat de avond ons neergesmeten, zingend vindt ons de morgen weer!" Namens het Comité, mede namens Ds. Padt: L. TILLEMA—HEIJNEN. Zierikzee, 30 Mei 1936, Evenals vorige jaren hoipen we ook dit jaar -weer een Vlagjesdlag te houden op Woensdag 3 Juni |a.s„ dit jaar in sal inen werking met de Oranjegarde, die zoo welwillend is, voor ons Idioel dit ja;ar te dolledteeren. Doel van deze vlaiglverkowp is „Steun aan de Militaire Tehuizen". De tehuizen, die steeds vjooir iederen dienstplichtige openstaan, U voielt w'at dat beteekent in deze moeilijken tijd1. Uw gave is noodzakelijk en, van harte weüj- kom. Deze arbeid wloirdt ook laianhevOlen door de predikanten v:an verschillende richtingen', n.l. Ds. Hooigendoorn, Ds. Ger ritsen! en Dr. van Lonkhuijzén. L. v. d. VATE, Qor. Ned. Mil. Bond. D. WILDEMAN. Geachte Hoofdredacteur, U zou de Ingelanden v.ain het Water schap een groot en dienst béw'ij^ein, indien U onderstaande zou willen 'plaatsen in de Zierikzeesche Nieu|w|s'bode. Bij voor baat onzen dank. Zooials vele Ingelanden van het Water schap Schouwen reeds weten, is het be sluit in de Algemleene Vergadering iviain 16 December genomen, z'ijnde verminde ring van jaarwedde van de ambtenjaren van bovenge|niOje)mjd Waterschap', do|or Ged. Staten niet goedgekeurd. Ged. Staten schijnen geen rekefning te willen houden met degenen, die de lasten moeten opbrengen. Zij beroepen zich o'p andere instellingen van gelijken rang. Volgens hun meeming zfy'n deze jaarwedden aan den lagen kant. Als men nu ziet dat reeds vele ambte*- naren zijn verlaagd bij Rijk en Provincie, dat zelfs de Indische 'pensioenen met 20 pet. zullen worden verlaagd, dan vragen w'ij ons af, wordt er nu totaal geen rekening gehouden wat de landbouw op het oogenblik doormaakt? Ook geven Ged. Staten te kennen, dat het in strijd zo,u Zijn met het algemeen belang, om deze jaarwedden te vermin deren. Doch ieder Zal het met lOjns eens zijn, dat deze uitdrukking niet op zijn plaats is. Juist het omgekeerde is het geval, daar 't zeer zeker een algemeen belang is voo,r de betalenide ingelanden, om de lasten te verminderen. Dat die dopr Ged.. Staten worden gezien voor de ambtenaren als een algemeen belang, wordt daarom niet gedeeld, wat zeer grievend is voor de ingelanden van het Waterschap Sdiouiwfen. D|at het een tee- re kwestie is weten (w'ij, doch ieder zal een offfer moeten brengen om het even wicht in de maatschappij te herstellen', ten gerieve van zijn medeburgers. Ingelanden van hel Waterschap Schou wen, neem goede nota van bovenstaande, het algemeen belang van U allen staat hier opi het spel. Hoogachtend, Vele Ingelanden van het Waterschap Schouwen. Nuttige wenken- Crêpe weefsels moeten in nagenoeg koud zeepsop gewasschen en in water van gelijke temperatuur nagespoeld worden tamelijk droog strijken met een warm ijzer. Toetsen van piano's maakt men sohoon met een papje van lijn krijt en citroensap, dat men er 24 uren op laat in werken, daarna met een drogen doek af nemen en flink nawrijven. Wanneer men zeer dikke stof moet naaien en vreest, dat de naald zal breken, haalt men naald en draad even door een stuk huishoudzeep, waardoor zij beiden handelbaarder worden. TELEGRAMMEN Ernstige autobotsing Vrijdagavond is te 01 d eb ré e k op de Elbiurger-Wezeper grensweg een. ern stig ongeluk (gebeurd. De chauffeur van een personenauto' komende uit idle rith;- ting station Legerplaats Oldebroiek ge raakte in een bocht van de weg dé macht over zijn stuur 'kwüjt,. zOodat de wagen tegen een boom botste. Van de 4 "ïnziij- tenderL werden de bestuurder, de heer van Drfk uit Zwolle en een zoontje van den heer van der Woude eveneens uit Zwolle tegen den grond geslingerd. De heer van Dijk werd bewusteloos oplge1- nomen. Het knaapje had beide beenen gebroken. Van de beide andere inzit tenden liep de heer ;vaé der Woujdie eenige hoofdwonden op, terwijl het meis je ongedeerd bleef'. Brandstichter gesnapt In den nacht van Vrijdag op Zater dag is door de Eindhovensche politie de 28-jarige G. P. van der Loy op heeter-1 daad betrapt en gearresteerd, toen hij' brand stichtte in een schuurtje, behoo- rende bij de boerderij van den land bouwer Van Aken, op de grens van de gemeente Eindhoven. Vermoedelijk heeft men hier te doen met den be drijver van brandstichtingen, welke den laatslen tijd te Eindhoven hebben plaats gehad. MARKTBERICHTEN. Coöp. Veiling Zierikzee Veiling van 29 Mei. Aardbeien 46—52; Postelein 10—11; Spi nazie 10; per k.g.; Sla f 0.80—1.80; Bloem kool E 4.7015; per 100 stuks; Asperges f24—28; Wortels f7.90—8.40; Rabarber f44.10; per 100 bos. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 25. Johanna, d. van J. Schouls en A. P. Geluk. Overleden: 26. Leendert van Dongen, 75 j., eehtg. van C. Ringelberg. Gehuwd: 22. J. J. Tromper, 31 j. j.m., en A. A. Peute, 30-»*.j. j.d.; 27. L. Q. van den Hoek, 25 j. j.m., en J. C. van der Wielen, 25 j. j.d. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 771.4 te Akureyri Laagste 747.6 te Skagen. Verwacht tot den avond van 31 Mei; Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke of Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk regenbuien, aanvan kelijk iets kouder. Zon op: Zon onder: j 31 Mei 3.47 8.09 1 Juni 3.46 8.10 2 3.45 8.10 MEI 1936 Zon. 3 10 17 24 31 Ma. 4 11 18 25 - Di. 5 12 19 26 £20 Wo. 6 13 20 27 Do. 7 14 21 28 t" Vr. 1 8 15 22 29 J2S Za. 2 9 16 23 30 - Barometerstand van hedehtmiddag 12 uur. APOTHEKEN. Ziondag 31 Mei is ide Apiotheekl-Gasille na des middags twee uur geopend. Maandag 2e Pinksterdag de Apotheek- de Loioze. Stoombootdlenst Zierikzee-Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. JUNI 1936. Van Zierikzee: Van Rotterdam: M. 1 's m. 8,30 D. 2 W. 3 D. 4 V. 5 Z. 6 M. 8 9,30 8,30 M. D. 2'am. 11 W. 3 D. 4 12 V. 5 Z. 6 12 Ondertrouwd WILLEM E. QUAAK en WILLEMIJNA J. BRAAL Haamstede, 28 Mei 1936. Zuidstr. 87. Huwelijksvoltrekking op 12 Juni a s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk door den Weleerw. Heer Ds. A. Kentie, des nam. 4.45 (w. t GETROUWD: J. C. ROMBOUTS en D. C. GEELHOED, die, tevens hartelijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Dreisohor, 30 Mei 1936. Toekomstig adres Steenbergsohe weg A 292, Dinteloord Heden overleed, na een lang durig en geduldig lijden, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Pieternella de Lalet-Abrahamse, in den ouderdom van 67 jaar en 4 maanden. Ouwerkerk, 29 Mei 1936. Uit aller naam, CHR. DE LATER. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, JOHANNES 0E JONGE, gepens. Onderwijzer van Ellemeel, in den ouderdom van ruim 62 jaren. P. C. DE JONGE—Deïst. J. C. DE JONGE. G. M. DE JONGE— Timmerman. Rotterdam, 29 Mei 1936. Mathenesserweg 40b. Heden overleed, te Rotterdam, onze geachte Zwager en Oom, de Heer J. DE JONGE, Gep. Onderwijzer v. Ellemeet. Renesse. T. MOELKER—Deïst. C. MOELKER. Burgh. J. DALEBOUT—Deïst. J. DALEBOUT. 29 Mei 1936. L Geboren Lena Bastiana Elisabeth Dochter van L. A. v. d. NOOD en G L.v.d. NOOD—Hart. Renesse, 29 Mei 1936. Daar het ons onmogelijk ie,, de talrijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen besten Man en Vader, J. DE VRIEZE, Arts, persoonlijk te beantwoorden, betuigen we daarvoor, langs dezen weg, onzen hartélijken dank. Wed. M. 8. DE VRIEZE— Vorstheuvel La Brand. H. DE VRIEZE. Zierikzee, 30 Mei 1936. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onzen Broeder en Zwager, Dr. J. DE VRIEZE, Arts, betuigen we onzen hartelijken dank. Namens Broers en Zusters, W. L. ZEVENBOOM— de Vrieze. Zierikzee, 31 Mei 1936. Voor de vele blijken van be langstelling op 24 en 25 dezer onder vonden, betuigen wij onzen harte lijken dank. C. J. DE KOSTER, L. M. DE KOSTER-Barendregt MARIE DE K08TER. Dreisohor, 30 Mei 1936. Rijks Hogere Burgerschool mef vijf-jarige cursus BERGEN OP ZOOM De Aangifte van Leerlingen voor de cursus 19 6'37 is open gesteld tot 15 JUNI a.s. De TOELATINGSEXAMENS wor den gehouden in de eerste helft van JULI. Inlichtingen (mondeling en schrifte lijk), worden verstrekt door den Directeur K. KRAAL. Spreekuren (in het Schoolgebouw) 4 en 11 Juni a.s. van 23.30 n.m. Uet BE8TUUR van den Polder Groot-Bettewaerde MAAKT BEKEND, dat van af 1 Juni 1936, gedurende 8 dagen, voor eigenaren van gronden in dien polder, ten kantore van den Ontvanger-Griffier, ter inzage ligt de vastgestelde begrooting voor het dienstjaar 1936 37 Tegen betaling der kosten zijn hiervan afschriften verkrijgbaar. Nieuwerkerk, 29 Mei 1936. J. DEL8T Dz., Dijkgraaf. P. A. G. VAN DIJK, Ontv-Griffier met Paardenmarkt Prijzen vanaf f 1,75 per 100 Alles handwerk en prima kwaliteit Standplaats bij M E E R D I N K Een Boerenwageneen Drielingwagen, beide met éénheidsbak gebruikte Wagenwielen; Zijladders, enz. te koop, bij A. C. BOLLE, Smederij, Zzee. een grasmaaimachine met 3 messen merk „Mm. Cormick". Een Krupp graanmaaimachine. Voor goede werking wordt iDgestaan. N. v. d. ZANDE - Markt - Tholen J. C. Linders, Stucadoor gevestigd te ZIERIKZEE Nieuwe Boogerdstraat 196c beveelt zich voor Schouwen en Duiveland beleefd aan tot het maken van alle voorkomende Stueadoor-, Wit-en Reparatie werken. Waterdicht oementen van buitenmuren en kelders Vraagt prijsopgaaf! 2e PINKSTERDAG Hotel „Het Wapen van Burgh" Koelewijn'8 Orkest „Sportvriend" - L. Schot door ANTON v. d. BOUT'S bekende Dans Orkest Aanvang 6 uur. Pinksteren en Paardenmarkt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 3