ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gezondheid MAANDAG 25 MEI 1936 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern Voor Uwe 5T ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikiee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Alzonderlijke nummers 5 cent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. i. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 13127 ADVERTENTIENi rac 13 regels 60 oent, ran 4 regels ea daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van aitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat dpor den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van 5 Mei 1936, no. 13, is vastgesteld de volgende verordening: De Raad der gemeente Zierikzee; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, alsmede het advies der Commissie voor de strafverordeningen; heeft besloten: vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zierikzee. Artikel 1. Tusschen de artikelen 95 en 96 wordt ingevoegd een nieuw artikel 95bis, lui dende als volgt: In afwijking van het bepaalde bij art. 95 is de Burgemeester bevoegd om, in geval bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaarmarkt de openbare orde wordt ver stoord of dreigt verstoord te worden., alsmede op de dagen, waarop dienst plichtigen ingevolge artikel 34 der Dienst plichtwet voor geval van oorlog, oor- llogsgevaar of andere buitengewone om standigheden buitengewoon in werkelijken dienst moeten komen, een of meer hou ders van inrichtingen, als bedoeld in artikel 95, te gelasten de voor het pu bliek toegankelijke lokaliteiten van hun inrichting te sluiten en tot nader order gesloten te houden. De houders van bedoelde inrichtingen zijn verplicht aan dezen last, welke in werking treedt op het tijdstip, voor de sluiting bevolen, gevolg te geven. In geval bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaarmarkt de openbare orde wordt verstoord of dreigt verstoord te wor den, alsmede op de dagen, waarop dienst plichtigen ing'evolge artikel 34 der Dienst plichtwet voor geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan digheden buitengewoon in werkelijken dienst moeten tarnen, is het verboden in de voor het publiek toegankelijke lo kaliteiten van de inrichtingen als bedoeld in artikel 95, door den Burgemeester aangewezen, alcoholhoudende dranken te verstrekken, toe te dienen, te verkoopen of te gebruiken. Artikel 2. In artikel 159 onder b wordt tus schen 95 en 96 ingelascht „95bis". Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 15 Mei 1936, no. 213, 3e afdeeling, in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Mei 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 5 Mei 1936, no. 14», is vastgesteld de volgende verordening: De Raad der gemeente Zierikzee; Gelet op de Gemeentewet; heeft besloten vast te stellen de navolgende VERORDENING, tot wering van in breuken op natuurschoon binnen de gemeente Zierikzee Artikel 1. Onverminderd het bepaalde bij artikel 26 der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zierikzee en bij artikel 82 der Bouwverordening der gemeente Zie rikzee is het den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed, gelegen bin nen de bebouwde kom der gemeente Zierikzee, verboden le. daarop of daaraan te hebben mu ren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd en gebezigd tot reclame; 2e. het onroerend goed op eenige an dere wijze te bezigen tot reclame. Artikel 2. Het verbod is niet van toepassing: le. in zoover het geldt reclame voor zaken, welke worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, welke worden uitgeoefend op of in het on roerend goed, tenzij deze reclame uit een oogpunt van welstand naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders aanstoot kan geven; 2e. in zoover Burgemeester en Wethou ders vrijstelling van het verbod heb ben verleend overeenkomstig het in artikel 3 bepaalde; 3e. tot 1 Juli 1936, in zoover het geldt eene reclame, waarvan blijkt, dat zij op het tijdstip van, de inwerking treding dezer verordening aanwezig was. Artikel 3. De vrijstelling, bedoeld in art. 2, 2e, kan door Burgemeester en Wethouders allleen worden verleend, wanneer naar hun oordeel hierdoor de schoonheid van de omgeving niet wordt geschaad. Aan de vrijstelling kunnen voorwaar den worden verbondeft; zij kan te allen tijde worden ingetrokken. Artikel 4. Hij, die de verbodsbepalingen van ar tikel 1 overtreedt of handelt in strijd met eene der voorwaarden, bedoeld in het tweede lid van art. 3, wordt ge straft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 5. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd hetgeen in strijd met deze ver ordening is aangebracht te doen weg nemen. Dit geschiedt niet dan ten acht dagen, nadat de belanghebbende schrif telijk is gewaarschuwd. Artikel 6. Als bebouwde kom wordt voor de uitvoering dezer verordening beschouwd de grens, vastgesteld door Gedeputeer de Staten van Zeeland bij hun besluit van 17 April 1914, no. 124, le, 3e af deeling. Artikel 7. Met het toezicht en de zorg voor de naleving dezer verordening zijn, be halve de bij art. 141 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast de ambtenaren van de Gemeente politie, benevens andere door den Bur gemeester aan te wijzen gemeente-amb tenaren. Zij hebben daartoe tusschen zonsop gang en zonsondergang het recht van vrijen toegang tot alle gronden en ge bouwen, woningen uitgezonderd. Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 15 Mei 1936, no. 214, 3e afdeeling, in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging geschied, 'waar het behoort, den 25' Mei 1936. Burgermeester en Wethouders v|c|oolnjoem:d, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Bezoek aan concentratiekamp Carl von Ossietzky Op verzoek van het Centraal Wupper- tal Comité heeft een delegatie, gevormd door mr. Clara Enthoven, Den Haag, mr. H. van Zutphen, Amsterdam, en ds. N. Padt, Zutphen, het concentratiekamp, Esterwegen bij Papenburg bezocht, ten einde zich op de hoogte te stellen van den gezondheidstoestand van Carl von Ossietsky, omtrent wien zulke onrustba rende geruchten de ronde doen. Zooals men weet is Carl von Ossietsky de be kende Duitsche pacifist, die dit jaar voor de derde maal candidaat gesteld is voor den Nobelvredesprijs, deze maal zelfs door meer dan 3000 organisaties en groote groepen van parlementsleden in verschillende landen. Ofschoon de delegatie niet in de ge legenheid werd gesteld persoonlijk met Ossietsky in contact te komen, had toch een langdurig onderhoud plaats met den commandant van het kamp, die de be- zoekers op zeer correcte wijze te woord stond. i Volgens de mededeelingen van den commandant was de gezondheidstoestand van Ossietzky redelijk te noemen. j In Juni 1935 had hij voor het eerst en voor het laatst bezoek gehad van zijn echtgenoote. Geldmiddelen bleken niet ter zijner beschikking te staan. De delegatie heeft daarop een bedrag ten behoeve van Ossietsky aan den kamp commandant overhandigd. Het is mogelijk Ossietsky tot een bedrag van 15 Mark per week te ondersteunen. Volgens den commandant bracht Von Ossietsky zijn gevangenschap in gemeenschap door. Op de vraag, hoelang Ossietsky nog in gevangenschap zou moeten verblijven, verklaarde de commandant zich niet in staat te antwoorden. De commandant deelde nog mede, dat Ossietsky zelf op de hoogte was van het feit, dat men hem voor den Nobelprijs voor den vrede had gecandideerd. Op de vraag van de delegatie, of Os sietsky wel eens aap mishandeling was bloot gesteld, verklaarde de commandant, dat zoolang hij de leiding van het kamp had, hetgeen sinds 1 April 1936 het ge val is, daarvan geen sprake is geweest. De SL A W O J-SKL ADKO W SKI inieuiwle 'minister-president Piolen, diie onder maarschalk Pilsudski in zes ministeries het ambt viam minister vain binnenlandsehe ;ziake|ni vervolde. Mooi gebruinde Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruin crème. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 öt. De Negus naar Engeland vertrokken Zaterdagavond is de Negus aan boord gegaan van een Engelschen kruiser Zaterdagmiddag vertrok de Negus uit Jeruzalem naar de havenstad Haïf'a, wa£r hij zicih tegen den avond -,nsclheepte ,idn boord van den Britsdien kruiser „Kaap stad", die den Leeuw van Jiuda naar Gibraltar zal brengen, waar de Negus zelf' zijn verdere reisroute dient te be- palen. i De negus kwam op het station te j Jeruzalem iaan, eenige minuten voor de trein vertrok, wandelde eenigen tijd op hel perron heen en weer en begaf zich toen naar een spec'ialen waigen, die aan den trein was gehaakt. Hij [Was vergezeld van den kroonprins en den hertog van Harriar. Deze beiden waren gekleed in i Ejunopeesch clostuum, de negus droeg zijn gebruikelijke kleedij. Toen de negus in den trein stapte, begonnen alle loioomor tieven, dje in het station stonden, te bel len en te fluiten.. Eeiijge minuten later zette de trein zich in beweging en men zag den negus voor een v,an de vensters van zijn wagen staan, langziaam groe tend naar een kleine groep getrouwen, die hem naar het station vergezeld had. Ook de particuliere secretaris van den Britscher. hoogeh commissaris was op het perron aanwezig. Met den negus reist ook mede zijn dochter Tsahai, zijn secretaris Walde Gorgis en Ras Kassa. Te Londen zal de keiz'er in balling schap zich vestigen in een 5 verdiepingen hoog huis, dat uitkijkt op 't Hydepark1. Dat do negus zich naar Genève zal begeven, wordt te Londen niet als vast staand aangenomen, In elk geval zal hij eerst een rustkiuur volgen tof herstel van zijn geschokte zenuwen. Verkiezingsrelletjes te Antwerpen Twee mannen gedood In den nadht van Vrijdag op Zaterdag hébben Zich te Antwerpen ernstige ver- kieziingsrelletjes voorgedaan, Waarbij 2 doioiden Zijn gevallen. Vier leden vhn de realistische partij, zekere Jan A'wöuters, dirigent van het strijkje uit het Grand Hotel Wéber en candidaat der realistische lijst ie Luik diens vrouiwl, een Zuster Van den leider der realisten Anmiand Jamssens, eigenaar vlam? het Grand Hotel Weber, en een vier de persoon, Zekere Depauw, plakten Om streeks '2 uur iin den imforgen nabij' dein Kon. Schouwburg loip de Italielei, 'mani festen van de realistische partij aam, toen eenige jonge sociaal-dem|oicraten voorbij kWaimlen. Na een korte woordenwisseling geraakten de beide groepen handgeonteen. Een der vrouiwlen bleek Zich Imlet een flesch te hebben verdedigd. Dei andere iztou de socialisten een zakje peper in de pogen geworpen hebben, Waarna) het drietal de wijk wist te neuten. AWouters, dojor de socialisten pimlringd, .mpet vervolgens een pistopl hebben ge trokken en oip den 19-jarigen arbeider Pot hebben gevuurd. Deze Was in de hartstreek' getroffen en viel dopjd ter aarde. Een andere socialist, de 37-jarige havenarbeider Grijp Izlette per fiets Atwlou- ters\ achterna, maar deze vuurde ter hoog te. vian de Vlaalmlsche Opera 'Zijn lw|apen noglntaals iaf en trof den (wielrijder even eens dooidelijk. (Volgens een andere lezing zoju het Depauw) zijn geweest, die deze twee socia listen izou hebben neergeschoten). Zaterdag' heeft het parket v(an Antiwier- pen v'ijf personen, |o|nder wie de Vermoe delijke dader, diens vro.uw, alsmiede een Zuster en broeder Van den realistischen leider Janssens gearresteerd. Burgeimleester Huysmans heeft van Zijn kant tot nader onder de sluiting van het Grand Hotel We'ber bev|olen. De parachute bracht redding Op 2000 M. braken de vleugels van een jachtvliegtuig Op sensationeele wijze heeft Zaterdag morgen een jeugdige officier-vlieger van Soeste,rberg zich dank zij een pa rachutesprong van 2000 meter hoogte het leven kunnen redden, toen zijn toestel boven het militaire vliegveld vermoede lijk door vleugelbreuk omlaag stortte. De pas tot officier beëedigde reserve tweede luitenant Bodaan was na tien nur opgestegen met een jachtvliegtuig van het Fokker-type D 17 voor het ma ken van een vlucht boven de omtrek van Soesterberg. Omstreeks kwart voor elf bevond hij zich op een hoogte van ongeveer 2000 meter in de buurt van het vliegveld, waar hij verschillende ma noeuvres maakte. Nauwkeurig waren de verrichtingen van het kleine toestel op deze hoogte niet te volgen, doch toeschouwers kre gen den indruk, dat de vlieger eenige stuntoefeningen maakte, toen zij plotse ling tot hun groote ontzetting zagen, dat de machine als een baksteen om laag stortte, waarbij men den indruk kreeg, dat de vleugels waren afgeknapt. Ademloos keek men toe en plotseling zag men hoe een zwarte stip zich uit het vallende toestel losmaakte. De vlie ger had een parachutesprong gewaagd en met een zucht van verlichting zagen de ontstelde toeschouwers, hoe het val scherm zich ontplooide en den vlieger betrekkelijk veilig naar de aarde terug bracht. Niet onaangedaan, maar vrijwel ongedeerd kwam luitenant Bodaan op een der uiteinden van de wijde vlieg- heide neer. Op eenigen afstand boorde de romp van het toestel zich met den neus in den grond en de vleugels kwa men dicht in de buurt. De Negus op weg naar Engeland De verkiezingen in Begië. Rex behaalt 16 zetels De onlusten voort Palestina duren KORTE BERICHTEN Gehakt in blik De minister vajn sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen in den lande i medegedeeld dat het in zijn voornemen ligt binnenkort bij wijze van proef te beginnen met een distributie van zoo genaamd gehakt in blik aam in de steun regeling opgenomen en/of tot de werk verschaffing toegelaten werkloozen. De kostprijs van het product in bus sen van ongeveer 950 gram netto, inhoud bedraagt voor de gemeente f 0,321/2 en voor den bedoelde werkloozen f 0,3?. De (tafiaansche troepen blijven j in Abessinië Volgens een Stefani-bericht uit Addis Abeba heeft maarschalk Graziani een reeks richtsnoeren gegeven voior de poli tieke, militaire, ©economische en admi nistratieve organisatie van Abessinië. Van groort gewicht is zijn verklaring, dat de sterke strijdkrachten in Oost-Af'rika in haar vollen omvang in stand zullen wor den gehouden. Verlof tot terugkeer wordt slechts beperkt tot die vrijwilligers, diie in Italië politieke of beroepsmatige plich ten te vervullen hebben. Alle verdere ver loven woirden slechts toegestaan tijdelijk tot het bezoeken van familie of voor huwelijken. Zijn vrouw en kinderen vermoord In een aanval van vervolgings- of' godsdienstwaanzin heeft die 38-jarige ar beider 01 to Kehrer in het dorpje Mindek- Cor v. d. Lugt naar West-lndie Sportnieuws. Afstandsmarschen en voetbaluitslagen steeds het goede en het beste, daarom alleen 'ASPIBINvl^ TABLETTEN (BA|en) en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranj'e-bandbulsj'es van 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. herui in Zwaben zijn vrouiw en 3 jonge kinderen met messteken vermoord. Toen men den toegang tot de woning forceerde vond men de lijken der vier slachtoffers in hun bedden. De man liep, in volkomen waanzinnigen toestand, met een kruis beeld in de hand in de beide slaapkamers op en neer. Het ojudste dochtertje, een kind van 11 jaar, was bij familieleden op bezoek en is daardoor aan den dood ontsnapt. CASARES QUIROGA. De leider der links republikeinen, die den post van (mfinister-president heeft overgenoim'en na de verkiezlmg va|n Azainia tot staatspresident iva|n Spanje. Aanslag tegen Starhemberg Naar Reuter uit Weenen meldt, zijn er twee doo,den gevallen bij een gelwlapeiv- den aanslag van nationaal-socialisten op het familiegoed: van prins Starihemberg, Laxemberg in Opper-Oostenrijk, Doordat de politie tijdig van den .aanslag op de hoogte was gekomen, is de aanslag mis lukt. De gendarmerie had n..l. heimelijk het landhuis bezet. Toen een aantal ge wapende niationaal-sodalisten het land huis binnendrong, opende de gendarmerie onmiddellijk het vuur en schoot twee aanvallers neer. Acht nam zij gevangen. De Belgische verkiezingen De eerste uitslagen van de verkiezingen in België tonnen aan, dat de grootste winst geboekt is door de nieufwle partij Rex, welke ongeveer 15 zetels in de nieuwe Kamer zal verkrijgen. Deze winst is verkregen ten koste van de katholieke partij, die 12 a 15 zetels op een totaa.l van 79 verliest. Ook de Vlaams-Nationalen wininen enkele zetels, evenals de communisten.. Socialisten en' liberalen wisten zich te handhaven. Zelfmoord met dynamiet Zaterdag heeft de 42-jarige ongehuwde Nederlander J. Coumans, werkzaam in een der steenkolenmijnen te Waterschie (Belg. Limb.), zich op ijselijke wijze het leven ontnomen. Toen C. niet op het gewoon uiur aan tafel verscheen en men een onderzoek instelde bleek, dat hij zich d*>or middel van een dynumietpatnoon had gedood Deze patroon bracht hij door middel van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1