ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AKKERTJES VRIJDAG 22 MEI 1936 Klif OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT VERKIEZINGSSTRIJD IN AMERIKA De Kern ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M J KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 13125 ADVERTENTIES ran 13 regels 60 oent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 eert per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Badoglio houdt groote schoonmaak Dramatische terechtstellingen Verraders in de rijen van den Negus Addis Abeba, Mei 1936. Eenige dagen geleden was ik met een al deeling Italjaamsche soldaten naar den larm Moeloe van den Zwitser Dr. Ossen gereden, schrijft onze V.P.B.-correspon dent, om de bezitting tegen de aanvallen van de roof gierige berghandieten te be schermen. Nadat wij vier dagen lang de Moeloefarm met succes verdedigd had den, keerden wij 's avonids na een moeilij ken rit van 8 uren naar Addis Abeba terug. Nog steeds worden wij bestookt door rondzwervende benden. De leider van een van deze rooversbenden kon ge vangen genomen worden.. Na een kort getuigenverhoor werd hij in Addis Abeba oogenblikkelijk dood geschoten. De winkels gaan weer open Sinds mijn vertrek was 't in Addis Abeba weer heel wat rustiger gewor den. De Italianen hebben een flinke op- ruimjng in de vernielde stad gehouden en verschillende W'inkels hadden hun deu ren al weer geopend. Het leven begint zoo langzamerhand zijn gewone gangetje weer te gaan. De koers van den daalder werd vastgesteld op 6,4 lire. De prijj- zijn zijn intusschen sterk in de hoogte gedreven. Ook is er een groot gebrek aan levensmiddelen.. Het Italiaansche cönv mando tracht intusschen op dit gebied al het mogelijke te doen. De verbinding met het buitenland is slechts met de veldzenders van het leger mogelijk, diaar het radiostation van den negus voor wq- ken onbruikbaar gemaakt is. De toestand buiten de hoofdstad De omgeving van de hooi'dstiaid is nog steeds niet geheel gezuiverd van gel- wapende Abessijnsche benden en in de westelijke provincies, waar nog nimmer een Italiaansc'h soldaat geweest is, schiji- nen de inboorlingen op de weinige plan tages van blanken verschrikkelijk te heb ben huisgehouden. Af en toie komen hier planters uit deze streken aan, die de meest gruwelijke verhalen weten te vertellen. De Italiaansche luchtmacht laat vliegtuigen over deze gebieden kruisen doch in de woudgebieden kunnen de piloten weinig uitrichten. De doodvonnissen Dezer dagen werden in de Abessijnsche hoofdstad ongeveer 50 plunderaars en opstandelingen tegelijkertijd door machi negeweren ter dood gebracht. Het was een zeer dramatische gebeurtenis. Toen de veroordeelden waren samengedreven, bevond zich tusschen hen nog een Itali- aansch luitenant, om de laatste bevelen te geven. Op dit ©ogenblik ondernamen twee veroordeelden een poging, om op de vlucht te slaan. De Italiaansche wacht opende het vuiur op de vluchtelingen en de coldaten, die .achter de machine geweren schoten voortdurend, terwijl 'de Italiaansche luitenant zich nog te midden der veroordeelden bevond. Met gro<c/e tegenwoordigheid van geest wierp hij zich op den grond. Nadat de machinegeweren zwegen kroiO|p hij met bloed bedekt, doclh onge deerd onder een heuvel lijken vandaan. Verraders Qp de eeretribune, die eenige dagen geleden ter gelegenheid van de groote parade was opgericht, bevonden zich een aantal Abessijnsche ambtenaren, die er door de buitenlandsche clorres,ppndenten reeds lang van verdacht waren, gemeene zaak met de Italianen te (maken. In de eerste .plaats Aio Tassai, hoofdambtenaar van het Abessijnsche ministerie vain bui tenlandsche zaken en Ato Wiorko, de perscensor. Verder - ik vertrouwde mijn ohgen niet Blata Kidane Mariam, de leider van de jong-Abessijnen, een Tig- reaner met Eiuropeesohe opvoeding, dje gedurende de critieke weken weliswaar veel praatte, maar niets wezenlijks voor de verdedigjng van zijn vaderland deed. Al deze lieden loopen nu i,n Europeesbhe klecding rond en gaan zich te buiten aan plichtplegingen tegenover de Itali anen. Aan hun werken achter de schermen is het te danken, dat het Italiaansche leger na den slag bij Maioeoe geen tegen standers meer op zijn weg heeft gevoh- den. Aan hen is het te wijten, dat het noordelijk Abessijnsche leger aan gebrek aan munitie en levensmiddelen ten gron de ging, terwijl de magazijnen ]n Dessie Grootkapitaal contra „New Deal" F. D. ROOSEVELT Washington, Mei 1936. Op de tweede verdieping van de Par- lementsbibüotheek te Washington bevindt zich in een ifiarmeren vertrek een kastje kunstig vervaardigd van een soort spe ciaal glas, dat de indringende lichtstralen dempt om zooveel mogelijk ieder ver- bleeken van het daarin bewaarde docu ment te verhinderen. En om deze gla zen kast verzamelen zich eiken dag et telijke honderden en soms zelfs duizen den bezoekers. Het document, dat zij te zien krijgen, is de Amerikaansche grond wet en tegenover dit belangrijke schrift stuk hangt aan den wand, eveneens ach ter glas, een nog belangwekkender oor konde: de Amerikaansche onafhankelijk heidsverklaring. De dagelijksche pelgrimsvaart naar deze zoo zorgvuldig beschermde grondwet toont aan, hoe ernstig de Amerikanen nog steeds vasthouden aan dat, wat 150 jaren geleden tot wet verheven werd. President Roosevelt heeft in de vier jaren van zijn regeering voor een meer moderne grondwet gestreden. Hij stel de zich op het standpunt, dat het po litieke en vooral het economische leven van het land heel wat beter gediend! zou zijn door een grondwet, die aan de* eischen van de moderne tijd was aangepast. Breede kringen hebben den president daarop als een verrader van de grond wet afgeschilderd en zelfs uit de eigen rijen waren de aanvallen op hem geen uitzondering. De primaire verkiezingen Daarop volgden in de laatste weken de primaire verkiezingen, die aantoon den dat de stemming onder het volk zoodanig veranderd was, dat zelfs zij, die nog altijd het grootste vertrouwen in een herkiezing van Roosevelt gehad hadden, er paf van stonden. Daarbij is gebleken, dat de democraten slechts weinig last zullen hebben bij het stellen van hun candidaat: Roosevelt zal op het democratische partijcongres in Philadelphia geen ernstige concurrenten hebben. In des te grooter moeilijkheden ver- keeren echter de republikeinsche tegen standers: wie zal tegen den favoriet Roosevelt den strijd aanbinden? Het ontbreekt natuurlijk niet aan lie den, die presidentschapscandidaat van de republikeinen wenschen te zijn. de uitverkorene van een groote politieke partij te zijn, beteekent op zichzelf al een bekroning van een politieke loop baan. Het partijcongres der republikei nen, dat 9 Juni te Cleveland bijeenkomt, heeft dus de keuze tusschen een groot aantal mannen, waarvan gouverneur Lan- don van Kansas wel de beste kansen schijnt te hebben. Hij kan er meteenigen trots op wijzen, dat de begrooting in den door hem bestuurden staat geheel ALFRED LANDON in evenwicht is gebracht en dat hij dit kunststuk, dat hem in het kleine ge- lukt is, ook voor het geheele complex der Vereenigde Staten klaar zou kunnen spelen. - Hier ligt voor de republikeinen het meest gunstige punt, de kiezers voor zich te winnen. Gouverneur Landon geldt bij de massa algemeen als de „tweede Coolidge" en in het geval van zijn can- didaatstelling zal dus het accent op het economische gebied gelegd worden. Terug naar de grondwet Na hem schijnt senator William Borah de beste .kansen te hebben. Hij geldt in de eerste plaats als een verdediger van de grondwet en van hem is be kend, dat hij niet geheel afwijzend staat tegenover de plannen van den socialen hervormer Townsend. Het Townsendplan houdt zooals bekend in, dat iedere Ame rikaansche burger boven de 60 jaren buiten het arbeidsproces treedt en een maandelijksche ouderdomsrente ontvangt. Deze rente moet dan in de maand van uitbetaling geheel worden uitgegeven. (Hoewel het op het oogenblik ietwat, stil om Townsend geworden is, mag1 men toch verwachten, dat hij op het beslissende oogenblik zijn talrijke aan hangers zal mobiliseeren, zoodat Borah van deze zijde op sterken steun kan rekenen. „Terug naar de grondwet!" dat is het parool van senator Borah. Intusschen, zoolang te Cleveland de definitieve beslissing over den president schapscandidaat nog niet gevallen is, blijft Roosevelt's tegenstander in den ver kiezingsstrijd onbekend, want juist op het congres van de republikeinen zijn verrassingen nog op het laatste oogen blik mogelijk. Een verbitterde strijd Zooveel is intusschen wel reeds ze ker, dat de U.S.A. den meest verbitter den verkiezingsstrijd van de geschiedenis tegemoet gaan. Want hoewel men nog niet weet, wie den huidigen president zal trachten te onttronen, dit staat toch wel vast, dat het grootkapitaal alles in het werk zal stellen, om op het eerste presidentschap van Rooselvelt geen twee de te laten volgen. Zelfs al bestaat er niet veel kans, dat men Roosevelt uit het zadel zal kunnen wippen, toch zal men niets onbeproefd laten en met taaie verbetenheid strijden. De omstandigheid, dat Roosevelt, als eerste president van de Vereenigde Staten, persoonlijk in den verkiezingsstrijd ingrijpt, bewijst reeds, hoe ernstig hij zijn tegenstander neemt. „Terug naar de grondwet", roept se nator Borah en in de groote steden ziet men op vele particuliere auto's geschre ven: „Redt de grondwet!" gondwet!" werd gearresteerd als verdacht van ont voering van het kind en kwam voor het gerecht. De jury sprak het schuldig over hem uit. Levenslang luidde het vonnis. Toen de man 25 jaar gebromd had thans is hij 51 legde iemand op zijn sterfbed de opzienbare bekentenis af, dat niet Wendling, maar hij indertijd het kind had ontvoerd. De gevangenispoort werd onmiddellijk voor den onschuldig veroordeelde geopend. Hij kreeg zijn vrij heid terug, maar zijn liefde voor „het land van de vrijheid" was dermate be koeld, dat hij onmiddellijk passage be sprak voor de eerstvolgende boot, die hem in Havre aan land zette. De man vestigde zich kort daarna te Straats burg waar hij een eisch tot schadever goecung indiende tegen de Amerikaan sche regeering. Het opperste gerechtshof in de Ver. Staten, overtuigd dat de man onschuldig zwaar geboet had, wees deze eisch toe en veroordeelde de regeering tot het uitbetalen van 35.000 dollar aan Wendling. De familie Keiler, bij wie hij eenmaal het bier hielp brouwen, schonk hem bovendien nog 15.000 dollar. Vijftigduizend dollar is wel een mooie som, maar de 25 beste jaren van zijn leven zijn verloren. En die kan nie mand hem terug geven! Minister Thomas gaf geen inlichtingen Het thee-schandaal De heer Morris, rechtskundig adviseur van minister Thomas verdediger is niet de juiste term, w'ant de minister is niet aangeklaagd en wordt van niets beschuldigd heeft aan het slot van zijn betoog voor het tribunaal nog den nadruk gelegd op de feiten dat de heeren Bates en Sir Alfred Butt hier onder eede hadden verklaaid, dat zij op eigen initiatief tot het sluiten hunner verze keringen zijn overgegaan en dat zij geen enkele inlichting, noch zijdelings van den minister verkregen 'hadden. Ook de minister zelf heeft vrijwillig verklaringen onder eede gegeven van de zelfde strekking en niu meende de heer Moris met het volste recht en vertrou. wen te mogen vragen dat in het rapport van de rechtbank deze feiten diuidelijü naar voren zoiuden worden gebracht en de minister van allen blaam zou wioirden gezuiverd. De andere raadsman, sloot zich bij dit verzoek aan dat de rechter hoffelijk voor kennisgeving aanvaardde. De rechtbank zal haar rapport zoo sptoedig mogelijk gereed maken, waarna het als witboek in het Lagerhuis zal worden verspreid: de regeering zal deri- zelfden .dag gelegenheid geven lol een debat over deze geheele onverkwikkelijke zaak. en Addis Abeba letterlijk volgepropt wa ren. Zij gaveh voor een tijd het parool uit, dat cie oorlog ten einde was en dat de soldaten naar huis Wonden keeren. Daarbij kwam nog, dat vele Ethiopische chefs de mooie, nieuwe wapens niet onder hun troepen verdeelden, doch deze als een kostbaar bezit zelf hielden. Het is tenslotte sgeen wonder, dat de negus, door al dit verraad omgeven, ten- sloiite zijn land zelf in den steek moest laten. Onschuldig veroordeeld Na 25 jaar vrij In het begin van deze eeuw vertrok een Franschman, zekere Wendling, naar Amerika toen nog het land met onbe kende mogelijkheden, om zich een be staan te zoeken. De man volhardde en slaagde. Hij kreeg een baan in een brou werij in den staat Kentucky. Kort nadat Wendling in betrekking was, verdween het kind van zijn chef. De Franschman U en overspannen, onrustig en I TClYCUS slapeloos. Men gebruike hier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten De economische beteekenis van onze luchtvaart Het critieke oogenblik De Intern. Aero Press te Don "Haag heeft een brochure uitgegeven, die als opsdhrift draagt: „Het critieke stadium'", Waarin een uitvoerig pleidqqi wordt ge houden yöfqr het behoud en eventueel venmieerdering Van de rijkssubsidie aan de K.L.M., die vpqr 1935 is bepaald loip f 547,800, terWijl aan de Engelsche K.L.M. de Imperial Airways f 1.224:000 wordt uitgekeerd. Da schrijvers hebben veel gegevens ver gaard, Waaruit. de levensvatbaarheid aan het bedrijf van de K.L.M. duidelijk blijkt en 'zij ontveinzen zich |niet, dat de tijden moeilijk Izlijm. In hun oc|n!clusie koimlen Zij' ta,t de sl|olts©;m „De K.L.M. dient in de gelegenheid te w lord en gesteld, 'haar arbeid, waarin izli} toiornt, Iwlaarin een klein laind gno|ot Kan zijn, voort te zetten, iqnbelemirnerd dO|Oir vioioroordeelen en te geringe Rijks- steun, maar integendeel |miet de daadiwler- kelijke mtedewierking van het Nederland- sdhe volk 'Zijn. en zijn regeering. Men zal dienen in te ziejn, dat de K.L.M. een verkeersliChaam1 is, dat een plaats van de eerste rang 'bezet in de internationale verkeersordedat zij niet uitsluitend is een bedrijf voor Nederland, en koloniën (mfaar een v|0pr de geheele Wereld, waarvan jons land in de (njaaste toekiojmSt diqor loonende bedrijfsuitko|m>- Badoglio houdt groote schoon maak De strijd om den Amerikaan- schen presidentszetel Steun aan de Vlasteelt 1936 Nederland's twaalfde provincie in wording Het rouleeringssysteem bij de werkverschaffing De econ. beteekenis van onze luchtvaart Sportuitslagen Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel tol rust. Neem een "AKKERTJE" en zoo noodig nog een. Blij verrast zult Ge Neder/andsch zijn U weldra als een herboren Product mensch te voelen, opgewekt,vol zelfvertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden niet i Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Predikbeurten te Zierikzee Zondag 24 Mei. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Heijboer. Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen (Coll. v. d. zending en Bev. v. kerkeraadsleden). Luth. Kerk. 10 ure, ds. Smit BaDge van Amsterdam. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Hoek. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tijd). Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openlucht- samenkomst (Nobelpoort) en 7.30 ure, Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). slen en belangrijke jwlerkverruiiihing Zal kunnen pnofiteeren. Het critieke piCgeiïblik is daar. Alle landen vechten pim' een belalngrijke plaats in het internationale luchtverkeer. Nederland hééft reeds een plaats, die het dreigt te verliezen, en zeker ver liezen zal, iindien de K.L.M. niet in staat vfordt gesteld, te beschikken over m'id- delen, die de juiste exploitatie van haar lijnen vraagt, en de mogelijkheid tot het in bedr'ij'f brengen Van (niieujw'e lijden opent. Steun aan de K.L.M. beteekent hand having van |o,ns piverlwlicht in de wereld op luchtvaartgebied, het partij trekken van de kimde en de ervaring die o|mz'e Nederl. Mij*, in staat stelt, bij alle evolu ties imiee vooraan te staan, het geven van Iwlerkverruimling in eigen lagd, de impgelijkheid vo|or een ruimer afzetgebied 'vo,or eigen vliegtuigindustrie en het aan passen bij het temlpö iop de lwlereld,markt. Inkrimping Van de K.L.M. beteekent uitschakeling uit het internationale lucht verkeer; het verlies van grpote kapitalen, in de luchtvaart belegd, het ontslaan Van honderden imlenschen, het ^qnder m|qqd[- Zaak prijsgeven vain een plaats, die na jaren Van strijd pip energieke iwSjiZe is veroVerd. De Wieringermeer Onderhandsche verpachting van 34 boerderijen Evenals vorige jaren is ook thans een prospectus verschenen inzake de onder handsche verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akkerbouw-, 18 gemengde en 12 weidebedrijver. omvatten. Daarnaast wer den reeds 9 akkerbouwbedrijven in pacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1