ZiERlKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 15 APRIL 1936 JÏÏN OPGENÖ ZiERlKZEESCHE COURANT Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DF. LÜOZE Uitgever-Redacteur: M J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZiERlKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12994 ADVERTENTIEN ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. ReelameB 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Paschen in het roode Rusland De" godsdienst wortelt diep in het volk De weinige godshuizen in de Sovjet- Unie zijn ter gelegenheid van het Paascto feest eivol geweest. Dicht op elkaar ge pakt stonden de geloovigen in de kerken, bij honderden en duizenden stonden zij op de pleinen voor de bedehuizen in ge bed verdiept. Wij haasten ons om hier bij te voegen, dat het aantal kerken in de Sovjet-Unie is ingekrompen tot een heel klein deel van hun vroegere getal. Ook met de geestelijken is dit het geval. Er zijn nog slechts zeer, zeer weinig popen overgebleven, die een kom mervol bestaan leiden en wien steeds het gevaar boven het hoofd zweeft dat zij doodgeschoten of naar de Witte Zee verbannen zullen worden, om dwang arbeid te verrichten. Wanneer men evenwel verneemt, dat in Moskou, onder de oogen van de roode machthebbers een reusachtige menigte ge loovigen samenstroomde in de 36 kleine kapellen alles, wat nog over is van de vroegere 800 kerken zonder zich te laten afschrikken door de dreigemen ten van de godloozen, dan verdient dit Paaschfeest onze bijzondere aandacht. Immers, daarin spiegelt zich de innig- godsdienstige aard van het Russische volk af, welke bewaard is gebleven, in weer wil van alle regeeringsmaatregelen tegen godsdienst, kerk en geestelijkheid. Martelaars voor hun overtuiging Wel is waar zijn, onder den bolsjewis- tischen invloed, de meeste Russen ver vallen tot ongeloof, doch wanneer men hoort dat zoovelen zich ter kerke hebben begeven welke gebouwen nu ook wel spoedig zullen worden gedegradeerd tot communistische clubs, dan wel toegespij- kerd of afgebroken waaronder vele mannen en vooral jongeren, die toch worden volgestopt met anti-godsdienstige frasen, dan moet men daarin een stille, doch machtige demonstratie van het Rus sische volk tegen de bewoners van het Kremlin zien. Velen zullen zich er zeer goed van bewust zijn geweest, dat zij nauwkeurig werden gadegeslagen, dat zij waren voor bestemd om ten offer te vallen aan de Gepeoe, die hun uit hun woningen laat werpen en uit hun betrekking verdringt. Toch schijnen deze verschrikkingen hen niet te hebben weerhouden, om op het Paaschfeest om verlossing uit den tegen- woordigen toestand te smeeken. Men kan er evenwel staat op maken dat de re geering te Moskou, al treedt zij binnen kort nog zoo streng op tegen degenen, die aan den godsdienst getrouw zijn ge bleven het voor het buitenland zal la ten voorkomen, alsof zij zeer verdraag zaam is en de kerk geeft, wat der kerk is. Wij zijn daaraan gewoon geraakt. Pierre Laval over den politieleen toestand Zonder een overeenstemming tusschen Parijs en Berlijn bestaat er geen daadwerkelijke garantie voor den vrede in Europa Aldus de Fransche oud-minister presi dent Pierre La/v)al in een persgesprek. Voor* Hitler is vernietiging Vam het ver drag wan Versailless voorwaarde vbjoir deZe overeenstemming. Dit verdrag bracht voor ions herstelbetalingen miede: zij iw'er- den opgeheven. Het gaf garanties vJdiOiï de veiligheid, imiilitaire clausules en de- (mïlitairisatie van de Rijn zonezij' Ver dwenen. Frankrijk heeft reeds een zeer zware schatting betaald nan de eischen1 van het Derde.Rij'k. Hitier ImOet iWeten, dat Frank rijk door en doicnr vrefd/elievemd is. Het vreest den oorlog niet, het haat deint oorlog. Ook tijdens imlijn (mjinisterschaip> heb ik steeds gevraagd naar ide basis, Waarop 'ztoiuj kunnen onderhandeld. In Kraka|u('heeft Goering) tegen ,miij gezlegd, da,t het belang rijkste zlou Zijn een sfeer va|n ontspan ning) te scheppen gedurende ©enige Maan den, daarnai izjou Imien beginnen te zien, Welke concrete oplossingen nagestreefd konden (wprdemi. Tien Maanden verliepen, de toenadering tot puitschlain'd kjwIaJM niet, het Rijnland Werd weer beziet. Hieruit blijkt alles wat ons van Duitséh- land scheidt. Mijn oimdertnou'd Met Goe- ring had plaats na de oinidierteekening Vam het Fransdh-Russisdhe verdrag, Waar van de ratificatie slechts een formaliteit Iwlas. Goering heeft toen wel tegen dit verdrag geprotesteerd, Maar de geldig heid van Locarno jotein geen ©ogenblik bestreden. Omi beter begrepen te jwforden bij d'fc internationale onderhandelingen, aldus Laval, blijf ik er van overtuigd, dat Frankrijk vooral top' (Zichzelf tmjojet rekenen. Gondar, de oude residentie van de Abessijnsche Keizers i Naar aanleiding van het feit, dat de Italianen Gondar hebben ingeno men, deelt een bijzonderen corres pondent aan het noordelijke Ita- liaansche front eenige wetenswaar digheden over deze belangrijke Abessijnsche stad mede. De karavaanweg van Adoea naar Dem- bia mondt bij den Pas van Ghindi Meta, in het dal van Gondar uit. De stad ver heft zich op een ondergrond van basalt rotsen en biedt een geheel anderen aan blik dan de overige Abessijnsche steden. Op een hoogen heuvel bevindt zich de koptisehe kerk. Meer naar beneden wo nen de Mohammedanen, terwijl ten wes ten daarvan zeer vervallen hutten staan, die door families van den Falascia-stam worden bewoond. In het midden verheft zich het keizer lijk paleis, omgeven door een bijna twee kilometer langen muur, waarvan de ge weldige bouw de geheele stad beheerscht. Binnen de muren liggen de sloten van de oude koningen, die men door twaalf verschillende poorten kan naderen. Het meerendeel van deze sloten is ech ter reeds in puinhoopen veranderd. Ieder der twaalf poorten had een eigen be stemming was voor een of anderen hoogwaardigheidsbekleeder gereserveerd. Zoo was een poort voor den Oeag Scioem van Lasta bestemd, een andere voor den bevelhebber van Semien en een derde voor de geestelijkheid. Deze in deeling had klaarblijkelijk ten doel, te verhinderen, dat de bezoekers van den negus elkaar ontmoetten, want de per soonlijke haat ging dikwijls zoover, dat de hooge Abessijnen zich niet ontzagen op den drempel van het keizerlijk paleis hun veeten uit te vechten. De stad der wonderen Voor de Ethiopiërs is Gondar de stad van de wonderen en zij vertellen den vreemdeling gaarne haar avontuurlijke ge schiedenis. De oorsprong van de stad is in het volksgeloof in een legendarisch geheim gehuld. Gondar was bij het begin van de 17e eeuw de hoofdstad van Ethiopië en kei zerlijke residentie tot den tijd van Theo- dorus II, die na zijn nederlaag tegen lord Napier zelfmoord pleegde. De stad dankt haar architectonisch schoon aan de Por- tugeezen, die zich hier tegen het eind van de zestiende eeuw na den oorlog tegen Ibrahim op Europeesche wijze ves tigden. Ibrahim was de zoon van een kopti sehe geestelijke en een Gallavrouw. On der invloed van zijn moeder ging hij tot den Islam over en onderdrukte een deel van de bevolking van Harrar. Deels door zijn veldslagen, deels door het ge rucht van zijn dapperheid, wist hij de grenzen van zijn gebied steeds verder uit te breiden. Met zijn Somali's en Arabieren trok hij het gebied van Sjoa binnen, plunderde en vernielde de kop tisehe kerken en dwong vele Abessijnen. zich tot den Islam te bekeeren. Hij was het ook, die den Galla-stam naar 't zui den en naar de hoogvlakten bracht. Daar om vindt men nog heden ten dage in de gebieden ten zuiden en zuid-westen van het Asjangimeer Galla's. Een verjongingstragedie Grijze jeugd en jeugdige grijsaard Een gruwelijk experiment In Belgrado woont een oude man. Zijn naam houdt de politie nog streng ge heim. In Novisad daarentegen leeft een jonge man, Rada Maric genaamd. De oude man kwam bij den arts en ver docht hem weer jong te maken. Dp, arts stemde toe en zocht geschikte can didate^ vond er drie op een dag, wees er twee af, omdat hun bloedgroep niet geschikt was, beloofde den derde, een twintigjarigen jongen, zegge en schrijve negentig gulden en de jonge Rada Maric stemde toe, zich een klier te laten weg nemen en deze in het lichaam van den oude te laten overplanten. De gevolgen eener operatie De operatie vond plaats en» de dokters zeggen, dat zij gelukt is. De oude man, die spoedig jonger zal worden, ligt wel iswaar nog in het ziekenhuis, maar het gaat. hem overigens goed. De jongeman kon reeds op den dag na de operatie gaan wandelen en zich in het bezit van zijn geld gaan verheugen. Hij heeft niet slechts negentig gulden gekregen, doen zelfs nog dertig gulden extra, omdat hij na de operatie verschrikkelijke pijnen leed, die hem uren buiten bewustzijn brachten en het haar van den 20-jarige aan een zijde geheel grijs maakten. Hij zal het verlies van zijn jeugd niet voelen, meenen de artsen; een rest van de klier heeft men hem gelaten en mis schien is dit voldoende De moeder wendt zich tot de politie Dit geval moest volgens den wensch van de betrokkenen geheim blijven. De oude man had er alle reden toe te zwijgen over het feit, dat hij de jeugd van een jongen had afgekocht; de chi rurg hult zich in zijn beroepsgeheim en de jongen is te weinig ontwikkeld, om zich voorloopig niet in het bezit van de 4000 dinaren, die voor hem een ver mogen vormen, te verheugen. Maar een vrouw heeft de zaak aan het licht ge bracht. Niet de bruid van Rada Maric, die zich met haar verloofde in het be zit van den „rijkdom" verheugt, maar zijn moeder. De moeder had van dit allies niets geweten, doch toen zij van het geval kennis kreeg, wendde zij zich oogenblikkelijk tot de politie en diende een aanklacht tegen den dokter en den ouden man in: wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en het on geschikt maken voor den militairen dienst. Een medisch en sociaal naspel Het medische en sociale naspel zijn er reeds. In de pers is er een levendige discussie over de waarde van de ver jongingsoperatie van Dr. Voronoff ont brand. Een novum voor Europa is het intusschen, dat men voor deze operatie niet een aap, doch een levend mensch gebruikt. Apenklieren hebben tot nog toe goede diensten bewezen, soms voor eenige maanden, soms voor jaren. Wanneer apen- klieren het nu goed doen, dan zal dit eerst recht het geval zijn met menschen klieren, Menschenklieren bezitten 't voor deel, gemakkelijker verkrijgbaar te zijn en hierdoor krijgt het medische debat een sociale noot. Want dit eene geval kan het voorbeeld van duizenden der gelijke gevallen worden. In Europa staan overal legers werkloozen ter beschikking; velen van hen zullen uit het dilemma „misdaad of zelfmoord" den uitweg „ver koop van het lichaam" vinden en hierin ligt een ongekend sociaal en moreel ge vaar indien het geval Rada Maric on gestraft zou blijven en school zou ma ken. In de Zuid-Slavische pers wordt er op gewezen, dat de onervaren jonge- menschen niet weten, wat zij voor de rest van hun leven afstaan en dat zij het geld hooger dan hun jeugd schatten. KORTE BERICHTEN De verzoeningspogingen tusschen Italië en Abessinië Aloisi heeft laiain het Volkenb'opdsseere- tairiaat Medegedeeld, idiat hij de Italiaan- sChe regeering zal vertegenwoordigen bijl de Donderdag te koulden besprekingen jmlet de Madariaigla ©ver <ie mogelijkheid van Italiaamseh-Abessijinselie onderhande lingen om tot staking vian de vijandelijk heden en tot sluiten wam vrede te koimlön. In politieke kringen te Romio verklaart (mien /met nadruk, dat Aloisi voor z'ijn besprekingen te G&nève slechts het Man daat van een lasthebber en niet dat van een onderhandelaar heeft, daar het nog slechts voorbereidende besprekingen Bon der binden|d karakter betreft. Engelsch verpleegster wordt terechtgesteld Minister SiMons heeft iaain' de verdedi gers van (zuster Wioddinghia'm, die ter dood vero|Oirid.eelld is iwiegens vergiftiging van een nam haar zorgen toevertrouwde patiënte, die een testament in haar voor deel had gemaakt, laten wieten, dat hij geen termien -aanwezig heeft geacht oim den loop van het recht te stuiten en den Koning om1 gratie te verzoeken. Da terechtstelling blijft diaanoM pp Don derdagochtend vastgesteld'. - Twintig millioen steunbehoevenden in de Vereenrgde Staten De administrateur der openbare Mer ken, Hopkins, heeft ter staving vain zfijn aanbeveling tot goedkeuring van een ore- diet van 1 Milliard 600 jmdllioen. dollar bekend geMaakt, dat op het oiogenblik nog 20 Millioen personen ten laste van den! staat komen. Hij voegde hieraan toe, diafe. bijstand der regeering irnootdig Zal Zijn, zoolang er iwerklojozen zijn en dat het te verkiezen is een politiek van uitvoe ring van openbare Werken te volgen dan een politiek ivlan het verstrekken van on dersteuningen. Eeredoctoraten voor Hertzog en Smuts De senaat der rijksuniversiteit te Utrecht heeft besloten ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan |der universiteit het eere-doctoraat in de rechten te ver- leenen| nap J. Bi- M. Hertzog, Minister-pre sident van de unie van Zuid-Afrika, en aan generaal J. C- Sniluts, (minister van -de Unie vain Zuid-Afrika. De eereproimpties Zullen plaats hebben in het jgroot auditorium op 24 Juni. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ernstige autobotsing Dinsdagmorgen, kwlart jover vijf, heeft tusschen Utrecht en Maartensdijk onder de laatste geMeente oen ernstige lautobptsingj plaats gehad, (wiaarbiji zes per sonen vierden gewond. HJoie het ongeluk zich precies heeft toegedragen valt niet Met Zekerheid te zeggen, daar op het uur, dat de botsing plaats vond, miemlan'd' .-ofp den fwleg wias. Het wias vrij Mistig, zoodat het venmloeden vo|0ir de hand ligt, dat de beide auto's tengevolge van weinig zi-cht op elkaar Zijn gebotst. In de eene auto, koMende uit de richting Utrecht, Warein 2 heeren gezeten, zekere W. uit Utrecht -en zekere K. uit Edam'- In de -auto, komende uit de richting Hilversum, afla ten) vier ip[ersonen, n.M. het echtpaar Van W. uit Dordrecht en de heeren Be en, N. uit Hilversum1. Alle Zes iwierden bij1 de botsing) bloedend gekwiest. Allen Zijn over gebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht Wlaar ze ter verpleging werden opgeiruo- Men. Oneerlijke penningmeester Het bestuur van de af deeling O s s van de r.-k. fabrieksarbeidersbond Sint- Willebrordus, heeft er bij de gemeente politie aldaar aangifte van gedaan, dat de penningmeester van die afdeeling een belangrijk bedrag aan vereenigingsgelden zou hebben verduisterd. De boeken zijn in beslag genomen en naar den omvang van het verduisterde bedrag wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Naar verluidt zouden eenige duizenden gul dens spoorloos zijn verdwenen. Het po litieonderzoek in deze zaak duurt nog voort. In koelen bloede vermoord Dinsdagavond stond de 22-jarige juf frouw J. Siera, uit Zoeterwoude, met een vriendin de foto's te bekijken in de hal van het Luxor-theater, aan den Stationsweg te Leiden, toen zij plot seling van achteren werd aangevallen door een man, die haar met een brood mes verschillende diepe stekeh in den rug toebracht. Het meisje viel gillende achterover. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse, doch voor en aleer het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis kon worden overgebracht, was zij reeds overleden. De dader, de 28-j. meesterknecht M. C. B., kon worden ge vat. Hij werd naar het politiebureau over gebracht, waar hij een volledige beken tenis aflegde. Gebleken is, dat de mees terknecht het meisje, dat onder zijn toe zicht op een fabriek werkzaam was, reeds langen tijd lastig had gevallen, doch het meisje wilde van zijn liefdes betuigingen niets weten. De man heeft reeds eerder gedreigd, het meisje van het leven te zullen berooven. Uit den trein gevallen Even voor het station Haren (Gron.) is het 8-jarige meisje B. Leutscher uit Utrecht uit den sneltrein gevallen. Het kind was met haar vader en haar 6-j. zusje op weg naar familie te Groningen; terwijl de vader met eenige passagiers zat te praten leunde het kind tegen het portier aan.de andere zijde van de coupé. Eensklaps schoot de deur los en stortte het kind uit den trein. Een der mede passagiers trok aan de noodrem. Toen de trein stilstond sprongen de va.der en eenige passagiers uit den trein en liepen naar het kind, dat ongeveer een kilo meter verder op de spoorbaan lag. Het bleek gewond aan hoofd en ledematen en schreide hevig. Het meisje werd over gebracht naar het Diaconessenhuis te Groningen. ZIERIKZEE. Morgen, Donderdag, wordt de jaarlijksche Emmabloem collecte ge houden, waarvan de opbrengst ten bate Laval over den Internationalen politieken toestand Paaschfeestviering in Rusland Gondar, de oude residentie der Abessynsche keizers Moordaanslag te Leidenmeisje door messteken gedood De Prov. Groene Kruisvergade- ring te Zierikzee Dr. van Schelven in Nederland terug komt van de kas der vereeniging, ter bestrijding van de t.b.c., afd. Zierikzee. Met klem bevelen we graag deze col lecte bij allen aan. DREISCHOR. Maandagavond 2e Paasch- dag gaf de zangvereeniging „Streven naar Beter", alhier, onder leiding van haren directeur de heer K. W. Everwijn van Zonnemaire, in de zaal van Slager een buitengewone uitvoering. Met het zingen van een zestal nummers werd aangevangen. Deze werden op verdien stelijke wlijze ten gjehooresgebradht, waar mede een goede inleiding van een zang uitvoering werd gegeven. Hierna werd, onder leiding van den heer M. P. Patmos, opgevoerd een blij spel in drie bedrijven, getiteld: „Baron von Habernicks", het bekende stuk, dat ook dezen winter op vele andere plaat sen met succes werd opgevoerd. Ook hier niéts dan lof voor de manier waar op dit stuk werd vertolkt, waardoor spe lers, zoowel als regisseur met genoegen kunnen terugzien, voor de wijze waar op elk zijn beste krachten gaf de hun toebedeelde rol te spelen. Het opgekomen publiek genoot dan ook den geheelen avond van het gegevene. De spelers werden na afloop met een hartelijk applaus beloond. Met een zeer geanimeerd bal werd dezen avond be sloten. NIEUWERKERK. Maandag 13 April gaf de rederijkers-vereeniging „Kunst na Ar beid", in hotel „De Meebaal" haar jaar lijksche uitvoering. De zaal was goed bezet. De voorzitter, dhr. Thiery, opende met een hartelijk welkomstwoord. Eerst werd opgevoerd: „De koopman van Ant werpen". Dit tooneelspel in zes bedrij ven, werd goed opgevoerd. De spelers ontvingen telkens een hartelijk applaus. In de pauze werd een verloting gehou den. waarvan de prijzen bestonden uit: een taart, enz. Na de pauze werd een blijspel gegeven, genaamd: „Een studen tenstreek". Ook dit werd vrij aardig ge speeld. De voorzitter sloot daarop de uit voering met een woord van dank, maar hij betreurde het, dat de aandacht na de pauze was verslapt. Verder riep, hij de aanwezigen een „tot weerziens" toe tot het volgend jaar. Een gezellig bal besloot deze welgeslaagde avond. OOSTERLAND. De Chr. Jeugdvereen. gaf op den 2en Paaschdag een feest avond) tegen enitreé in 't HervjorMd Jeugjd,- gebouwl, ®ulks ten bate vian de Chr. Meis- jesvereeniging, die daarvoor de beaoiofdfig- heden laianboopen v,qoir het vervaardigen van kleedingstukken voor behoeftige ge- Zinnen. Het jeugdgebouwi was flink bezet» Ds. Weeda, die de leiding had, opende tm'et gebed waarna het prograMma werd afgewerkt. I De heer P. den Boer hield de BijbelscLi'e inleiding .Opstanding", waaraan Paschen ons telkens herinnert. Drie toomeelstukjes /ais „Op reis", „In de Leer" en „Getemd' (ontvingen een gul applaus, wel een be lwijs dat de heeren en dames idlilettanten Zich uitstekend >vian hum taak kweten. EenJ 2-tal voordrachten, |g|oied ingestujdeerd en juist weergegeven droegen er toe bij de gezelligheid te verhoogen. 2 Tableaux voorstellende „GeIo,of, Hoop en Liefde" en „Levensstrijd" (werden verdienstelijk uitgebeeld. Ds. Weeda dankte in zijn,1 slotiwtoofd allen, die aam het welslagen van dezen avond had/den imlefdegewerkt. Met het ziim- gen viajn de Avondzang wierd, idle bijeen komst beëindigd. BRUINISSE. Maandag j.l. was er door de gezamenlijke christelijke jeugd vereeni- gingen een jeugdavond georganiseerd in het vergaderlokaal. De belangstelling hier voor was zoodanig, dat de zaal tot de laatste plaats was bezet en men nog tal van gegadigden moest teleurstellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1