BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode smakelijkefea.4\ FEUILLETON HET GEHEIM DER ZEVEN WIJZERPLATEN HET EUROPEESCHE PAASCHEI Het Europeesohe paasdhei is Niet "bijster veelbelovend En het [gekakel er omheen Is somtijds oorverdoov'end. De inhoud deed bij iedereen Het ergste reeds vermoeden; Gelukkig' had niet één den moed Om 't eitje uit te broeden. Het Europeesohe paasdhei houdt De aandacht no|g* gevamgejn, Dooh menigeen begint reeds maar Het einde te verlangen, Want als dat ei Iwlerd (uitgebroed En 't kuiken trad naar buitetn Dan ,w!as het volgend ^ogenblik Zijn (groei niet meer te stuiten. Gelukkig1 zijn bij 't kippenei Nog Wijze elementen, Die trachten bij broedlustijgen Het goede in te prenten. 't Heeft dan ook alle schijn dat zij Er "wiel naar zullen hooren Zoo dat men 't loorlojgsbroedseltje Nog in den kiem zal smoren.' J. S. behoorende bij de van Vrijdag 10 April 1936, No. 12991 Het mysterie der dubbelgangers Verrassende resultaten van wetenschappelijk onderzoek Welk een schrik moet het zijn, als iemand uit de mist een gestalte zjiet naderen, die steeds duidelijker zichtbaar wordt, totdat op korten afstand ook de gelaatstrekken te herkennen zijn en hij zijn eigen beeld ziet! Geen spiegel beeld, maar een levend en bewegend mensch! Het kan niet anders of hij denkt de eerste cogenblikken aan spookgeschie denissen en aan het „tweede gezicht". Zon hij aan halucinaties lijden, zouden zijn zintuigen het slachtoffer zijini van een overmatig geprikkelde fantasie, zou dit misschien een begin van krankzin nigheid zijn? Doch de dubbelganger blijkt geen visioen te zijn. Een interessant verschijnsel Dubbe'gangers bestaan inderdaad, dat feit is niet te ontkennen. Het blijft hoicgist merkwaardig soms komen de beide personen tot in de kleinste bijzonder heden met elkaar overeen, zoo|dat men hen bijna niet van elkaar kan onderschei den en toch is het geen zeldzaamheid. Bekende personen, vorsten, veldheeren, staatslieden en dichters, hebben dikwijls dubbelgangers, die soms opvallend veel op hen gelijken. Doch natuurlijk hebben cok andere memschen burn dubbelgangers. Slechts de dubbelgangers van bekende personen vallen als zondanig op. Andere dubbelgangers moeten do,or een toeval tot elkaar gebracht worden. Doch zij komen natuurlijk niet minder dikwijls voor dan dubbelgangers van beroemd heden. Gij én ik hebben misschien ook wel een dubbelganger, ergens in een ander land, doch wij; (wisten het iniet en krijgen hem imischien ook nooit te ziein. Het veelvuldig voorkomen van dubbel- gangers vraagt een verklaring. Zou de natuur eenmaal haar rijke verscheiden heid van vormen uitgeput hebben en zichzelf moeten herhalen? Neen, want in alle bosschen ter wereld kan men geep twee volkomen gelijke blaadjes vinden; geen twee schelpen hebben geheel de zelfde teekening; igeen twee bloemen van dezelfde plant hebben precies dezelfde kleurnuance. Zou de natuur den juist bij het menschelijk gelaat niets nieuws meer kunnen voortbrengen en noodge dwongen in herhaling vertvlallen? En dat nog wel zooi diklwüjls en zoo opvallend, dat het de waarschijnlijkheidsberekenin gen verre overtreft? Bovendien vertonnen ook de gelaats trekken der menschen een zoo verwar* rende veelzijdigheid, dat het blinde toe val alleen praktisch nooit dezelfde v|or- men te voorschijn zou kunnen roepen bij twee verschillende menschen. Dat is evpn onwaarschijnlijk als de kans, dat bij een loterij tweemaal hetzelfde nummer pit- komt. Bloedverwantschap steeds de oorzaak In deze richting moeten wij dus de verklaring v;an dit merkwaardige ver schijnsel niet zoeken. Doch de weten schap, die wel middelen heeft gevonden om de chemische samenstelling van de verst vierwijderde sterren te bepalen, laat zich ook in met zulke „alledaagsche" dingen als dubbelgangers. Zij heeft een verklaring gezbdht en ook' gevonden. De Utrechtsche professor van Beem is bij' zijn uitgebreide onder zoekingen telkens weer tot de conclusie gekomen, dat dubbelgangers bloedver wanten van elkaar zij'n. Welistolaar moet men soms de afstamming der beide per sonen do,Oir talrijke generaties nagaan-, doch dan stuit men ook zeker eenmaal op gemeenschappelijke voorouders. Het verrassende verschijnsel der dubbelgan gers berust dus op gewone familiegelij kenis. Dubbelgangers moeten ergens in hun stamboom dezelfde voorouders heb ben, hetzelfde bloed. Het 3ot kan de families van elkaar scheiden en ver vreemden, schijnbaar is elk spoor der gemeenschappelijke afstamming verdwe nen, doch de erfelijke aanleg blijft van geslacht op geslacht bewaard. en kan soms plotseling een treffende gelijkenis met een „wildvreemde" tengevolge heb ben. 4 Alle menschen bloedverwanten Het merkwaardigste is nog niet eens, dat de latente familiegelijkenis plotse ling en zonder bekende oorzaak tot uiting komt. Men heeft reeds meermalen waar genomen, dat erfelijke eigenschappen door tal van generaties latent blijven, om zich plotseling, te openbaren. Een mensch kan niet op al zijn voorouders tegelijk lijken. Doc'h een voorouder, waarivan hij zelf absoluut niets heeft, kan het zuivere evenbeeld van een zijner kinderen zijn. Daaruit blijkt, dat hij wel degelijk de erfelijke eigenschappen van dien ivoor- ouder, waarvan hij zoo „niets heeft", in zijn lichaam draagt, anders kon hij ze niet op zijn kind overbrengen. Onze kinderen en kleinkinderen kjuinineu dus eigenschappen hebben, die wij zelf niet bezitten,die misschien geslachten lang in onze familie latent zijn gebleven; doch die eigenschappen moet eenmaal een on zer voorouders hebben bez;eten. Opper vlakkig. gezien is zoioh kind een speling der natuur, doch in werkelijkheid lijkt het op een van zijn voorouders, wat een geheel normaal verschijnsel is. Brieven uil de Residentie DE EERSTE KAMER. Een toeval bracht ons weer eens naar de Eerste Kamer, waar zoowel de deco ratie van vergaderzaal als het decorum van den Senaat zoozeer afwijken van de overzijde van het Binnenhof, waar de Tweede Kamer vergadert in een sfeer vlain op- en neergaande luidruchtigheid. We zullen niet veronderstellen, dat de hardhoorigheid van sommigen en de leef tijd van vele Senaatsleden oorzaak is van de rustige bezonnenheid van de Kamer van 50. De voorzitter, baron de Vos van Steenwijk, reeds de 70 gepasseerd, leidt de vergadering op een wijze, die niemand hem verbeteren kan. Zijn woord heeft gezag en is altijd „to the point", eene gave, die alleen in een lang leven kan worden verkregen. Hij wordt rechts ge flankeerd door den Griffier, in gekleede jas, een kleedingstuk, dat pas in Enge land uit de deftige garderobe is ver bannen, maar aan deze omgeving cachet geeft. Links zit de Adjunct-Griffier, die door zijn jeugdig uiterlijk eene onwe zenlijke verschijning lijkt. Dr. Colijn Tegenover den Voorzitter aan den Mi nistertafel staat Dr. Colijn, heel alleen, als een professor, die college geeft in de landsverdediging. Het is imlmer een genot om dezen Minister-President het woord te hooren voeren: Rustig, be- heerscht, volkomen op de hoogte van het onderwerp, dat hij behandelt. Wat een voorrecht voor ons land, dat een zoo volkomen deskundig man twee Departe menten beheert en beheerscht. Hij spreekt met het vertrouwen en het zelfvertrou wen van iemand, die in de leerscnool des levens een wijsheid heeft vergaard, die hem alle recht geeft om het Schip van Staat door de branding te koersen. Waar zijn de adelsbrieven van de N.S.B.- leiders? Dr. Colijn ging diep in op de vreemde theorieën van den vrijzinnig- demoera tisehen professor van Emden, die zich nog niet kon loishi'aken van de nationale ontwapening: vivent les prin cipes, périsse le monde! Nu alle sta ten om ons heen tot de tanden gewapend zijn. wil de Professor nog van geen verweer weten. Terecht mocht Dr. Co lijn betoogen, dat verzet onzerzijds tegen een aanval de primaire plicht is van elke landsregeering. Naar de mate van onze krachten moeten we ons gereed maken om de mobilisatie, waarachter het. Nederlandsche Leger zich nog formeeren moet, tot een muur te maken, geen Chi- neeschen, maai' een levende, die voor indringers niet in eersten aanloop on derstboven kan worden geloopen met tanks en gepantserde auto's. Het is on begrijpelijk, dat een Professor niet weet, dat „qui se fait brebis, le lpup le mange". Professor de Savornin Lohman Deze professor is in Zierikzee geen onbekende. Hij is het eenigste Eerste Kamerlid, dat een jaar of vier geleden zich persoonlijk kwam overtuigen van de gebrekkige en hobbelige toegangswe gen naar Schouwen-Duiveland en op het Stadhuis van Zierikzee eene vergadering bijwoonde van het Comité voor betere verbindingen. De professor ontving op het vliegveld van Haamstede den lucht doop, want hij zag er te veel tegen op om langs denzelfden keiweg naar huis terug te keeren. Hij hield in de Kamer eene Philippica tegen d$n N.S.B.-afge vaardigde Graaf de Marchant et d'An- sembourg. Deze had zich als „ancien combattant" aangediend, in één adem met Dr. Colijn. De Professor vermaan de, dat het dienen in de Duitsche ge lederen voor een Nederlander nog iets heel anders is dan het vechten in Indië onder de Nederlandsche vlag. Zoowel in de Kamer zelf als op de Tribunes sloeg het requisitoir in als een verlos send woord. Men moet het in den Mi nister-President prijzen, dat hij tijdig het karakter van deze op Duitsche methoden afgestemde politieke partij heeft onder kend. Het Nederlandsche volk heeft geen behoefte aan een stembiljet, die slechts één lijst vermeldt met drie of vier na men. Als ook de S.D.A.P. eindelijk uit de branding is gekomen met betere in zichten, dan is onze nationale defensie eindelijk één groote K XVIII. Afscheid Dit is Zieric's laatste brief. Hij neemt in de eerste plaats afscheid van den heer Kosten, met wien hij nu zoo on geveer 7 jaar lang op de meest prettige wijze heeft samengewerkt, zoomede van den heer de Looze en zijn staf. Wat werden we in dat Hoofdkwartier altijd hupsch ontvangen. Hij neemt ook af scheid van den lezer, die de moeite nam om deze brieven te lezen. Hij neemt weer plaats in de Kajak- en roeit Voor den Paaschdag iets kleurigs en fleurigs Zelfs al mocht (het weer niet meetoler- ken we hebben dit jaar een betrekke lijk vroege Paschen dan toch voelen we in en om ons in dezen tijd van het jaar al iets vain het voorjaarsachtige, dat binnenkort overal tot uitbolttilng zal zijn 'gekomen. De lente zit al in de lucht, de vroor lijke voorjaarsbtoiempjes verschijnen in het gras en de graiuwheid van den |w|in- ter wijkt voor het kleurige van de ont wakende natuur. Geen wonder, dat jwe binnensbuis de zelfde stemming) wenschen te brengen, die buiten in ons wordt gewiekt ejn dat wel des te meer als in de aanstaiainde feestdagen de familiekring zich gewoon lijk nog uitbreidt en we het als gfastvrouw onze huisgenooten extra gezellig willen maken. Wat jonge groene of 'bloeiende takken, wat c'ro'ciusjes of andere yoiorjaiairsb'loemp- jes als kamer- of tafelversiering!goed maar ook wat fleur en kleur in de ge rechten, die den feestmaaltijd helpen samenstellen! Paaschboterhammetjes 8 a 10 stukjes toast, besmeerd met wat boter; 1 kropje sla oif een plukje sterkers, 1 citroen, 1 selderijkcnol, 1 a 2 tomaten, wat peterselie, 1 a 2 eet lepels dikke mayonaise. Kook de geschilde in plakjes gesneden selderij'knol (gaar in wat |w|ater met zont en citroensap; laat ze uitlekken eln koud worden, snijd er dan dulnine reepjes van en maak die met de mayonnaise e|n< de Maggi's Aroma tot een samenbaingeinjd mengjsel. Leg! op de gesmeerde stukjes toast een dun laagje sterkers, strooi er een ietsje fijn zoiut over en druppel er wat citroensap op (héél weinig!) Bedek het broodje even binnep den rand blijvend met een laagje yap het selderij-mengsel, leg daarop een plakje tomaat met gehakte peterselie. Paaschbroodjes 5 kleine langwerpige broodjes, 1 klein blikje van allerlei groenten, 2 3 eet lepels dikke mayonnaise, 1 a 2 augur- ken, 1 half ons ham, 1 hardgekookt ei, wat fijngehakte peterselie, 1 niet te groo te tomaat. Begin met de groenten uit het blik zoo zoiigjvuldig mogelijk te laten uitlek ken. Snijd intusscheP1 de broodjes dopr- foiidden en hol de precies gelijke helf ten uit (zonder den omtrek te bescliu- digien!) Meng de uitgelekte groenten, de fijn gesneden augurken eP de gehakte ham of ossentong (op één (plakje pa) met de mayonnaise en de Magigi's Aroma tolt een samenhangend slaatje, vul daarmee de broodjes hoóg-op en garneer ze met hardgekookt ei (wit en geel afzonderlijk), kleine stukjes tomaat, fijngehakte peter selie en reepjes ham. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden M. de In Uw blad van 7-4-'36 las ik, betref fende het te houden concours op Pink op onvei'wrikbaarheid. Tamelijk terneer geslagen keerde Bundle op hare schreden terug. Ze Iwias halverwege het klimop toen er plotseling een idee iin baar op kwam en ze bijna losliet en gevallen zou zijn. Gesteld dat hoofdinspecteur Battle haar verdacht. Er Iwlas iets ge- to'eestjaer was zeker iets geweest in zijn manier vain doen, dat zoodets deed veronderstellenZe lqoin piet pa laten te lachen, terwijl ze over de yën- sterbank in haar slaapkamer kroop. Ver beeld je dat de stevige hoofdinspecteur Battle haar verdacht. Ofschoon ze door naar haar kamer terug te keeren in zoo verre Battle's bevelen had opgevolgd, tolas Bundle niet van plain naar bed te gaan eni te gaan slapën. Ook diaoht ze niet, dat Battle Werkelijk gewild had dat ze dat doen zou. Hij iwias er de man niet naai- het onmogelijke te ver- tolachten. En rustig te blijven als er iets geslaagds en spannends aan den gaing kon zijn, ,w!as absoluut (onmogelijk voor Bundle. Ze keek o)p: haar horloge. Het to'as tien voor tto'ee. Na enkele minuten van besluiteloosheid opende ze voorzichtig haar deur. Geen geluid. Alles jw|as stil en vredig. Ze sloop vporzichtig den gang door. Een keer stond ze stil, omdat ze dacht, dat ze eigens een 'plank hoorde kraken maar toen, overtuigd dat ze zich ver gist had), ging ze verder. Ze tolas nu stermaandag te Ouwerkerk, dat alles was geregeld, behalve inrichting terrein en gunning buffet. Dit zou over 14 dagen worden behandeld. Misschien is het be stuur onbekend met de bepalingen der „Nieuwe Drankwet". Dit kan voor pach ters moeilijkheden meebrengen. Het is vol gens de N.D. verboden in een tent, waar in wordt gedanst, bier of andere alko- holhoudenden drank te serveeren, toe te dienfen of te verkoopen, ook al wordt deze in een buiten de danstent aanwe zig café, kraam of tent getapt. Dit vol gens beslissing van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dato 8 Mei 1935. Hier werd een danstenthouder uit Aarle-Rix- tel veroordeeld, omdat hij tijdens de ker mis te Helmond bier verkocht had in een danstent, die opgebouwd was in een tuin van een café. De kantonrechter had de zaak vervolgd op verzoek van een danstentexploitant, waarop de rechtbank te Roermond den man in appèl ontsloeg van rechtsvervolging. De Hooge Raad verwees de zaak wegens een vormfout naar het Hof te 's-Hertogenbosch, die den man, bovenvermeld, veroordeeld heeft. De pachter stelt zich dus bloot, in dien hij bovenstaande niet in acht neemt, dat tegen hem proces-verbaal kan wor den opgemaakt en indien hij „vergun ning-" of „Verlofhouder" is, en hij bin nen 5 jaar tweemaal is veroordeeld, zijn „vergunning" of „verlof" wordt ingetrok ken, behalve de schade bij eventueele inbeslagname dien dag. Ook het verkoopen van bier op een terrein, getapt in houten of zeildoeken tent, of anderszins, is door de N.Df. verbdoen. Alleen de Commissaris der Ko ningin kan bij uitzondering toestemming tot verkoop van zwak-alcoholischen drank zonder verlof A verleenen. Met dank voor de opname, Een lid der Ned, Ver. B. v. K. en V ergunninghouders, afdeeling Schouwen en Duivelancl. in den hoofdingap'g iojp |wieg naar den toiestelijken vleugel. Ze bereikte het kruis punt en tuurde voorzichtig in het rolnd. De Wachtpost was ledig. Jimimy Thesiger tolas er niet. Bundie zette (groote oiogen qp van verbazing. Wat tolas er gebeurd? Waarom had Jimmy zijn (piost verlaten? Wat beteekende dat? Op dat oogenblik hoorde ze een klok ttotee uur slaan. Ze stond daiar nóg, zich afvragend tolat ze nu doen moest, toen haar hart plotseling: (Opschrikte en toen scheen stil te staan. De kruk van Terence O'Roiuirke's (ka merdeur tolerd langzaam omgedraaid. Bundie keek gehypnotiseerd toe. Maar de deur ging niet open. La plaats daarvan ktolam de knop, weer langzaam in zijln gewonen stand. Wat beteekende dat? Plotseling nam Bundle eeP besluit. Jimmy had om een ombekende reden zijn post verlaten. Ze moest Biill te spreken zien te krijgen. Vlug en geruiischloos legde Bundie den .Weg weer ,af, dien ze gekomen to'as. Ze stormde zopder complimenten Bill's kamer binnen. „Bill, tolordt wakker. O, wordt tpich to lakker". „Ze fluisterde het dringend maar er ktolam geen antwoord. „Bill", fluisterde Bundie. Wordt vervolgd). Een geheimzinnig verhaal door AGATHA CHRISTIE 37 (Nadruk verboden) Nog vvfel te vroeg. Wiat er cjok gebeuren ging, vooreerst gebeurde dat nog niet. Men (mloest af de iniwio|mers Van het huis den tijd gfupnein in stlaap te raken. Haflf één was de tij|d 'dbo'r Bundie 'bepaald om met de manoeuvres te beginnen. Ze deed het liclht pit ein. ging bij het raam zitten wadhten. Stijpit cp het voorgenomen oogenblik stopd ze cjp, schoof het raam omhoog en slin gerde haar beenen over de vensterbank. Het was een mooie nacht, koiu,d en stil. Er waren sterren, maar geen mafain, Ze vond het gemakkelijk om naar beneden te klimmen. Bundle en haar zuster ware(n in het wild opgegroeid in 'het park van Chimneys, toen ze 'klein waren en ze konden allen klimmen als katten. Bundie kwam in een bloembed terecht, vrij wel ademloos maar ongedeerd. Ze bleef een oogenblik staan om haar pflamlnen te overdenken. Ze wist dat de kamers betrokken door den minister vain lucht vaart en zijn secretaris in dea .(Weste lijken vleugel lagen, dat tolas waar Bundie nu stond den tegeoovergesteldem kant van het huis. Aan den zuidelijken en westelijken kant van het huis dat plotseling ophield bij een ommuurden boomgaard, liep het ter ras. Bundie stapte uit haar bloembed en ging den hoek van het huis om tot waar het terras laan den zuidkant begon. Ze kroop er heel kalm langs, dicht 'bij de schaduw van het gebouw blijvend. Toen z'e den tweeden hoek bereikte schrok ze, want daar stond een map, duidelijk met het plan om haar den weg te versperren. Het volgende ooigenblik had ze hem herkend. „Hoofdinspecteur Battle. U deed me zoo schrikken". „Daarvoor sta ik hier pok", zei de hoofdinspecteur vriendelijk. Biundle keek hem aan en het viel hapr op als zooi dikwijls, te voren hoe ver bazend weinig hij eigenlijk vermomd was. Hij was groot, stevig en opvallend. Hij maakte ojp de een of andere manier een echten Engelsdhën indruk. Maar van één din^gi was Bundie heel zeker, hoofd inspecteur Battle was geen dwaas. „Wat doet iu hier eigenlijk", vroeg ze nog fluisterend. „Ik zlorg (mlaar", eei Bundje, ,da,t er niemland ronldjoopt, (d|ie dat beter niet kan dopn". .„O", zei Bundle tia|m|elijik van haar stuk gebracht, „U bijvoorbeeld laldy Eileen. Ik ver onderstel niet idat u gewoonlijk' pip, idit nachtelijk upr een tolandelig doet." „Bedoelt u", Zei Bfup'dle langzaam', ,,'da.t q Iwtilt hebben dat ik terpgga?" Hoofdinspecteur Bpjttle knikte bevesti gend. „U bent heel vlug lady Eileen. Dat is precies tolat ik' bedoel. Kwam) qt.h'm... uit een detujr of uit het naaml?" „Uit( het riaami. Langs dezien kjilmlolpnaar beneden te klimlmien is zpo .gemakkelijk lajls' iets", i Hoofdinspecteur Battle keek nadenkelnd naar omhoog. „Ja", zei hij, ,dat lijkt mij' ook". „En iu Iwlilt hebben, dat ik terugga?" zei Bundie. „Ik wiilde zoo graag, mee doen. Ik iwou naar het westelijk terras gaan". „Misschien zult u de eenige niet zijn, die daar naar toe fwfil", zei Battlle. ,N,iemand zal in gebreke blijven u te zien", zei Bundie tamelijk hatelijk. De hoofdinspecteur scheen het eerder aardig te vinden dan het tegenoverge stelde. „Dat hoop, ik", zei hij. „Geen onaan genaamheid heden. Dat is mijn motto. En toll U' me excuseeren lady Eileen, maar ik geloof dat het tijd is, dat u (wieer naar bed gaat". De nadruk (Waarmede hij dit zei wees

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5