ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 8 APRIL 1936 OPOENOL ZIERIKZEESCHE COURANT VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT; Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikaee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12989 ADVERTENTIEN ran 1—3 regels 60 oent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De Oorlog in Oost-Afrika De Kroonprins van Abessinië snelt den Negus ter hulp Opnieuw kondigt de Negus een mobilisatie af Gebruik makende van hun. laatste be-, vochten successen, rukken de Italianen in Abessinië steeds verder het binnen land in, zonder veel tegenstand te ont moeten. Om het voorttrekken van den indringer tegen te gaan, is gisteren een nieuwe algemeene mobilisatie afgekon- d'gd, waarbij alle Abesssijnen, die wa pens kunnen dragen, voor den krijgs dienst worden opgeroepen. De Abessijnsche legatie te Londen heeft hieromtrent de meest gunstige voorspel lingen gedaan, doch dat deze nieuwe mobilisatie een laatste wanhopige poging is, is wel zeker. Op deze wijze zullen, er opnieuw tal van mannen aan het landbouwbedrijf onttrokken worden, waar door het vraagstuk van de voedselvoor ziening van de troepen, weer in het licht treedt. Tot dusverre schijnen de Abessiniers hier weinig moeilijkheden mee gehad te hebben. Zij hadden groote voor raden aangelegd, waar niemand den om vang van kende. De Kroonprins, die zich met zijn troe pen in Dessië bevond, is naar het Noor den gerukt, om met zijn regimenten, het leger van den Negus aan uitgeruste man schappen te helpen. De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken heeft aan den Volkenbond een „laatstem oproep" igiezoindep, waarin hij herinnert aan den „met voorbedachten rade" gepleegden Italiaanschen aanval en betreurt het uitstellen van doeltreffende besluiten, welke een aanval hadden kun nen voorkomen. De man had ook deze moeite wel kunnen sparen, want het is als een stem, des roependen in de woestijn. De kleine staten vragen zich af, welke bescherming de door het pact beloofde veiligheid geeft. De groote mogendheden, die thans de gevolgen ondervinden van den aanvalsgeest, doen een beroep op den Volkenbond en de collectieve vei ligheid. Abessinië hoopt, aldus besluit de nota, dat de Bond niet werkeloos zal blijven tegenover de vernietiging van het Abessinisehe volk en niet langer zal uit stellen den daadwerkelijken steun te ver- leenem, waarop een staat, die het sslacht- offer is van een ongerechtvaardigden aanval aanspraak kan maken. Er staat méér op het spel dan de onafhankelijk heid van Abessinië. Spanje's president Alcala Zamora treedt af De Spaansche Kamer keurde zijn beleid af De president der Spaansche republiek Alcala Zamora heeft zidh gtisteren ge dwongen gezien, zijn ambt neer te leg gen, nadat de Cortes met 238 tegen 5 stemmen een door het Volksfront inge diende motie hadden aangenomen, waar in de jongste ontbinding van het par lement onnoodig werd verklaard. Bij de opening van het Cortes dienden de leiders van het volksfront een voor stel in, waarin de Cortes verzocht wordt te verklaren, dat de op 7 Januari 1936 plaats gehad hebbende ontbinding van de Cortes niet noodzakelijk was. Indien dit voorstel met een absolute meerderheid van stemmen werd aangenomen, bracht dit ipso facto mede, dat de president der republiek moet aftreden. Het debat werd geopend in een zeer nerveuse stemming. De verschillende po litieke groepen hielden tot aan het laat ste oogenblik afzonderlijke bijeenkomsten. In het vervolg van het debat wees de socialistische afgevaardigde Pietro er op, dat de president van de republiek tot 2 keer toe het recht van ontbinding had gebruikt en eindigde onder toejui chingen van links. De linksche partij, zeide hij, tart deze ernstige situatie zonder bitterheid. Zij weten, dat hun voorstel volgens de grondwet het aftre den van Zamora medebrengt. Wij willen het presidentschap doen bekleeden door iemand in het bezit van alle presiden- tieele bevoegdheden, die dit parlement kan ontbinden, indien de tijdsomstandig heden zulks zouden eischen. Gil Robles sloot zich aan bij het pro test van de meerderheid, door o.m. te verklaren, dat de grondwet geschonden Een gezellige koffietafel met het in prijs verlaagde Vogelaar's Tulband-gebak thans 80 cent per Kg. Fijn best Krentenbrood thans 60 ceDt per Kg. Melk Krentenbrood thans 50 cent per Kg. Gewoon Krentenbrood Zuiver Melkbrood Kadetjes en Krentenbollen A.S. ZATERDAG: Palingbrood Fijne Slagroomgebakjes Taarten Gesorteerd Gebak en je heerlijke Koekjes OOK DE 2e PAASCHDAG IS DE ZAAK GEOPEND! „De Kwaliteitszaak" Telef. 191 Tenslotte nam de Cortes met 238 te gen 5 stemmen de resolutie van het Volksfront aan, waardoor de president van de Republiek gedwongen werd af te treden. Bomaanslag op Pullman-trein in Mexico Zestig slachtoffers In den nacht va'n Maandag, op Dinsdag hebben onbekend gebleven daders een dy- namietaanslag gepleegd op den [nachttrein! Vera Cruz—Mexico City ,toen deze loiver een brug bij" Paso del Macho reed. De locomotief, de postwagen, de bagage- wlagen en twee slaapwagens stortten in den afgrond en luierden volkomen ver nield. De aanslag (wlerd gepleegd in de na bijheid van het plaatsje Paso del Macho. De gevolgen dezer explosie waren ver- schikkelijk. Twee wagonss werden van de spoorlijn in den afgrond geslingerd. Twee andere Pull man waxgiens ontspoor den. Bovendien ontplofte de ketel der lo comotief, met het gevolg, dat het on middellijk op de locomotief volgende per sonenrijtuig in bralnd geraakte. Met groo te snelheid sloeg het vuur over op ide andere wagons, die op de spoorbaan waren blijven staan, zoodiat alras de ge- heele trein in lichtelaaie stond. Onmiddellijk na. het bekend worden van den aanslag sinelden uit Paso dei Macho redding'smanschappien (maar de plaats van het giebeurde. In allerijl to gen de manschappen a;alri het werk, otm de zwaargewonden te bergen, die inog bedolven lagen onder de iln brand staande puinhoopen van dein trein en oinder de in de kloof gestorte wagens. Dapper hielpen de lichtgewonde reizigers bij het blu.ssching|S- en reddingswerk mede. De eerste berichten maakten melding van 60 slachtoffers. De bom kwam terecht op de locomotief, die met eenige wagens in den afg|rond stortte. Naar het schiju|t zijn bij dezen aanslag politieke motie ven in het spel. Geen herleving van remplacantenstelsel De vervanging van dienstplichtigen Minister Colijn heeft dijn uintwlaord op de schriftelijke vragen van den heer K. ter Laan betreffende het vervangen vap d i enstpl ieh t i gen imieidegeldieel d. Dr. Gojijtn verklaprt da,arin, dat fd'e ge troffen regeling geheel iets einders is dam het in 1898 (afgeschafte stelsel van plaatsvervanging; daaroiim bestaat er geen aanleiding olm' aan de geschapen (moge- (lijkheid een einde te (mfaken. Dq vraag of het jiuist is dat een dienst- Ippcfatige, die volgens besluit van de re geering langer oncior de Iwlapenem Zou (moeten blijven, van de verdere vervul ling vlan (Zijn dienstplicht ikan iwOriden ontheven, indien hij ean (anderen Idliieinst- IpPichtige in zijn plaats kan stellen, be antwoordt de (minister Idan jojolk ontken nend. Wel is 'bij een in de legerorders opgenomen beschikking van 23 Maart j.T bepaald, dat Idle qoimtmiandaint, bij luiens korps dienstplichtigen om) de bekende re den langer in (wlerkelijken dienist wonden gehouden, iaan groot-verlofgangers Van Zijn korps kan IviergumnQn vrijlwiill'ig in 'wlerlkelijken dienst te koimlen (voor den tijd dien (de verlengde (werkelijke d'ienst nog Zal duren, vpoir Zoover zij' anldJeren, vopn iwfie de werkelijke dienst is Verlengd! en die spoedig imlet groot verlof izOu,den Iw'illen vertrekken, kunnen; vervangen. Echter is daarbij bepaald, (dlat de korps- coimimandant beslist, in Iwlelke (volgorde degenen, die 'zOuldlen jwlillen vertrekken, vloor vervanging in (aiammlerkiinig ko|men. KORTE BERICHTEN Van tenor tot minister De bekende Iersche tenor John MciCOir- mack heeft medegedeeld, dat hij voor nemens is het volgende jaar pa een af scheidsconcert te Londen als uitvlaerend kunstenaar terujg! te trekken, terwijl hij tevens zijn Amerikaansche [nationaliteit die hij noodgedwongen door lapgdiurig verblijf in de yereenigde Staten moest aanvaarden, wil opgeven, i'n de verwach ting], dat hij benoemd zal worden t:ojt minister voor de kunstzaken i]n den Ierse hen Vrijstaat. Verkeersvliegtuig te pletter geslagen Een vliegtuig van de Transcontinental and Western luchtlijn is neergestort in de buurt van Umiomtowp (Penms. V-S.) De twee vliegers en negen passagiers Zijp om het leven gekomen. Drie passagiers van het toestel bleven ongedeerd. Het toestel iwlas op weg van Newark (New Jersey) naar Golumbtus (Ohio). De ste- wlardesse, een van de overlevenden', tele foneerde het bericht van de ramp naar Umiontolwp- Het toestel is in den mist tegen een bergkam gevlogen. De drie o verte venden vlan het omgeiuk hebben verwondingen opgelooipen. Ook de stew'ardesse, die het bericht van het ongeluk bekend maakte, ]w|as gewond. Onverschilligheid van loterij-spelers De Matin herinnert er aap, dat niet opgeeischte prijzen altijd een belangrijk hoofdstuk hebben gevormd bij Jot er ij en. Het schijnt dat de Fransdhe nationale loterij alle records op dit gebied slaat In een antvloord aan een der Kamerleden verklaart de minister van Financiën, dat I tot 18 Febr. j.l. 11,028 loterijbriefjes uit j 't jaar 1934 nog niet waren ingewissseld. Hierbij bevinden zich 8 nummers, waarop prijzen van 100.000 franken1 zijn gevallen.- In het geheel bevindt zich op deze iwlijze nog „in kas" een bedrag van 5.192.000 franken (ongierekenid de rente). Vermoe delijk zullen duizenden briefjes [nimmer terecht komen omdat Zij; verbrand lolf Verloren Zijp, terWijl andere zich in het bezit bevonden van personen, die inmid dels ter ziele zijn en geen aandacht hadden geschonken aan de betreffende briefejs. Bij 't spel gedood Gistermiddag! omstreeks zes p|uir iwia- ren enkele jongens met een bal aan het trappen nabij den overweg ..aap den Wolfsberg te Groesbeek, Op een gege ven oogenblik k|w!am de bal op de spoorbaan terecht. De tienjarige Zoon van den voerman L. rende den bal nai, Juist passeerde de D-trein Bazel—Amf- sterdam, Iwolke den jongen greep ein een eind meesleurde. De te hulp geroepen- arts, die spoedig: ter plaatse Vlas, kon slechts den dood -clonstateeren. ZIERIKZEE. De Ned. Bond van gem.- ambtenaren houdt dit jaar zijn algemeene vergadering te Middelburg op 3 Septem ber. Den volgenden dag wordt een ex cursie gemaakt naar Schouwen en Dui- veland met een terugtocht door Zuid- Beveland. Gisterenavond is ter hoogte van het stoomgemaal Schouwen, een luxe auto, die wegens defect op sleeptouw was genomen, van den dijk getuimeld. Een kraanwagen is er aan te pas ge komen om de auto weer op 't rechte spoor te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel werd veel materieele schade aangericht. De bond voor Staatspensiionlneerirgi afd. Zierikzee, had Dinsdagavond een pro- Ipaganda-iavrond 'belegd, die goed: bezocht was, niettegenstaande het bestuur ge noodzaakt was geweest deze vergadering die in Maart had moeten zijn gehouden), door verhindering van den spreker, ds. Baar uit Alkmaar, tot nu toe had mo.eteni uitstellen. De voorzitter der af deeling bs- giroette de aanwezigen, verwelkomde de „Trekvjpgels", die zoioi welwillend waren, hun rjhetorijke gaven in dienst te stel len van den Boind en ten laatste, maiar niet het minst, ds. W. D-. M- Baar, die daarop onmiddellijk het woord verkreeg voor het uitspreken van zijn aangekon digde. rede: „Als. de noodklok luidt". Spr. betoogdeoip pakkende wijze, hoe treurig .het is, dat 'hiji hier nog moet komen spreken over Staatspensioen, waarvoor 35 jaar geleden de propagand?, al begon en dat hoewel er tweemaia) een principieel stuk pensioen' veroverd is, nog altijd het ideaal niet is bereikt. Spr. herinr^rde aan den strijd in het parlement ter verwezenlijking van de idéé, hoe verschillende vooraanstaande politici hun gaven en krachten In dienst stélden van de ouden van dagen, voor wie met moeite een stuk staatspensioen werd bevochten. Jammer genoeg is ook van de staatspensionineering een poli tieke zaak gemaakt. De scheidingslijn, ligt tusschen rechts en links, of liever lag tusschen deze twee politieke groe pen. Want, en dat stemt tot vreugde, ook bij de rechterpartijen begint ken tering te komen in de ideeën, die men vroeger te dien aanzien heeft gekoes terd. De tijden raken rijp voor de ver vulling van het ideaal. De slechte econo mische toestand draagt, hoe vreemd het ook schijnen mag, daartoe bij. Want zij, die een twintig jaar geleden, er niet over dachten, dat hun levensavond mis schien kdmmervol zou zijn, zien thans met schrik den ouden dag naderen, die minder uitzicht biedt, dan in de dagen toen zij in goeden doe'n- waren en er niet aan dachten om lid te worden van. dien bond, die strijd voor een ideaal, die nu ook de hunne moet worden. Met klem van redenen verdedigde de vlotte, vaak humoristische spreker, op suggestieve wijze het lichtend ideaal van den Bond: Oud en arm, de wereld uit! Dat is de dure plicht, die de gansche gemeenschap zich ziet opgelegd! Met veel belangstelling werd deze pro pagandistische rede aangehoord en aan het slot met applaus beloond. Daarna vroegen de Trekvogels de aan dacht voor hun éénacters, n.l. „Ui!g;e- diend" en „Zwerverseinde",. Het eerste fooneelstukje leent zich voor de propa ganda uitstekend en kon dezen avond als welkome tendenz worden beschouwd na de rede van Ds. Baar, maar de tweede dramatische schets had meer too- neel-inhoud en kwam daardoor ook beter voor en over het vloetlidht. Moest het vorige jaar voor de toioneelisten de cle mentie worden ingeroeipein, omdat eeaii- gie hunner debuteerden, dat was thans overbodig, daar de club vele goede krach ten bevat, waardoor de vertolking vlan de diverse typen uitstekend tot zijn recht kwam, waartoe mede bijdroeg, de goede i girimeering en aankleeding. Met veel ge- noegen hebben we de prestaties van de Trekvogels beluisterd en aanschouwd. Ds., Baar sprak hen recht hartelijk toe in zijn dankwoord voor het spel, dat zij gaven; in dienst vap den Bond. Aan het einde dankte de voibrzitter ds. Baar voor Zijn propagandistisch woord, dat naar hij1 hoopte, niet teveigeefs (gesproken zal Zijn. HAAMSTEDE. Burg. Stand over Maart. Geboren: 6. van der Wekken, Cornelia Janna, dochter van van der Wekken, Bartel en van Landegqnl, Wilhelminiai Stoffel ina. Gehuwd: 6. Kloet, Frans Maripus, 29 j. en Kenters, Marina, 20 j. Overleden: 6. van den Berge, Pieter- nella, 1 jaar, dodhter van van den Bergje Jan en van de Muinmik, Janna; 31. vap Zuijen, Maatje, 74 jaar, echtg,enoote van Blom, Willem Jacobus. ZONNEMAIRE. Aan giften vppr Cen- tiiajle Werklozenzorg, gesticht op ini tiatief ivpn de Raad van Nqd. Kerken voor O De Spaansche staatspresident Alcala Zamora moet aftreden De oorlog in Oost-Afrika Nieuw beroep op den Volken bond Mexicaansche bandieten plegen een aanslag op een trein Geen herleving van het rem placantenstelsel Voetbal- en Motorsport praclisch Christendom, is binnengekomen j de sopi/mia van f62. S Een woord vian hartelijken dank jegens (degenen, die het mogelijk maakten idit bedrag opj te zenden pan bpivengenoiemMie Centrale. Onize Wijkverpleegster, Zuster Van Amdeil, heeft een begin gemaakt met haar jiaarlijksehe to-urnée tot verkoop Van het Empnabloempje. Ook zij* hoopt een flink bedrag te kunnen opzenden voor het be kende goede Idjo.eil: bestrijding der t.b-o. OOSTERLAND. Dezer dagen slaagde •voor het caind.-examien in de Rechten aap de Rijksuniversiteit te Utrecht, /mej. Leentje Istha. BRUINISSE. Dinsdagavond j.l. gaf de N.V. P.Z.E.M. in het vergaderlokaal een demonstratie van 't gebruik van verschil lende moderne electrische apparaten. De opkomst was zeer groot: de zaal was tot de laatste plaats bezet met belang stellende dames. Op het podium waren drie fornuizen opgesteld, terwijl op een tafel vele electrische apparaten waren ten toon gesteld. De heer J. de Wit uit Middelburg riep allen een hartelijk welkom toe, waarna hij op een gezellige onderhoudende manier uitlqg gaf van het gebruik van electrische ovens, wat er zooal mee gedaan kan worden: koken* bakken, braden enz.; hoe eenvoudig het gaat, hoe voordeelig het is, hoe weinig onderhoud het vergt enz. enz., terwijl de aanschaffingskosten beduidend lager zijn dar. eenige jaren geleden. Onder wijl waren er drie fornuizen in werking gesteld en duurde het niet lang of de geur van heerlijk gebak vulde de zaal. Om het electrisch koken aan te moe digen heeft de P.Z.E.M. een huurkoop systeem ingevoerd, terwijl odS de gele genheid is ingesteld één maand gratis gebruik te maken van een oven met bijpasssend materiaal. Het tarief is thans zoo gesteld dat dit geen overwegend be zwaar meer oplevert. Voor de pauze intrad declameerde de heer de Wit een leuk gedicht „Het huisje van Marietje", dat natuurlijk heelemaal electrisch was ingericht. Nadat de bijeen komst was getraeteerd op een proefje van de heerlijk gebakken sprits, werd in de pauze gelegenheid gegeven de ten toongestelde electrische apparaten te be zichtigen. Na de pauze demonstreerde de heer de Wit verschillende huishoude lijke electrische artikelen en eindigde hij zijn causerie met een gedicht „De baby, van Marietje". De attractie van dezen avond kwam nu aan de beurt n.l. de gratis-verloting onder de aanwezigen van aardige prijzen. Wiens introductiebiljet uit de bus werd getrokken kreeg een prijs. Verschillende dames konden een eetbare prijs in den vorm van een heer lijke appelflap in ontvangst nemen, an deren een practisch huishoudboek, ter wijl den correspondent van de Zierik- zeesehe Nieuwsbode 't jgjeliuk was bescho ren de hoofdprijs, een electrisch strijk ijzer te beurt te vallen, hetwelk hij on der dank in ontvangst nam, waarmede deze gezellige avond ten einde was. POORTVLIET. Alhier arriveerde verle den week een vrouw met 6 jonge kin deren, die 9 jaar geleden hier woonde en toen naar België vertrok. Nu ze ech ter uit Brussel werd verwezen, is ze naar haar vorige woonplaats terugge keerd. Na overleg tusschen B. en W, en Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk, werd besloten de vrouw en haar kinderen een kamer van het Armhuis alhier af te staan, waar het gezin nu gevestigd is, hoewel zich daar in een aangrenzend vertrek een patient bevindt, die lijdende is aan een ernstige ziekte. Daar deze piekte veel rust vergt, zal dat huisge zin wederom verplaatst worden in een polderloods, die geplaatst zal worden buiten de kom der gemeente. Daar de vader afwezig is, zal de gemeente de verzorging van dit gezin op zich moeten nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1