ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DINSDAG 7 APRIL 1936 RIN OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT H.H. ADVERTEERDERS De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12988 ADVERTENTIEN van 13 regels 60 oent, T.n 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur deelen wy mede, dat de Courant a.s. V r ij d a g (Goeden Vrijdag) op den gewonen tijd zal ver schijnen DE DIRECTEUR Winston Churchill's critiek in 't Lagerhuis Eden's antwoord De Engelsehe pretmlier, Stianley Biald- Iw'in, heeft fin 't Lagerhuis de kwestie van vertnoutolen gesteld, bij de steimlming oMer het Voorstel tot regeling der sala rissen Man lamlbtenaressen, jjn iw'elke kwes tie de regeering ivlorige 'wieek door de onveriwlachte stemjmiing een nederlaag leed. De (mlotie Man vertrouwen werd miet 361 tegen 145 stetamen laiangenoim'en. Van deze gelegenheid is doior verschil lende Lagerhuisleden gebruik gemaakt, de regeering te becritiseeren over ha|ar ge voerde buitenlanidsche politiek. Vojoral Winston Churchill, trpk vian leer. .De Abessinische oorlog Het Abessinische (Molk tojordt een ge- toieldige nederlaag toegebracht, aldus de oud-imlinister; eenige (autoriteiten twijfe len er laan, of het verz'et van Abessinië Zal kunnen voortduren tot den regentijd. Dian 'zfullen (alle Abessiniërs, die niet door (gifgassen zijn gedood, ,onderworpe|n. zijn en hun land door de Italianen geanne xeerd. Een dergelijke (mlogelijkheid Izlal een der treurigste hoofdstukken zijn in de geschiedenis Man het Biritsdhe rijk. De aanvaller Iztal overwinnen, de Volken bond 'zlal niets hebben kunnen doen, wiat M,an eenig nut iw|as vpp.r de Abessiniërs. Het eenige iwlat wij. hebben gedaan, wfas een embargo vjoor wapens, bestemd Moor de Abessiniërs, Voordat Bij Wlerden aiangevallen; iets ,anders hebben (wij niet gedaan, behalve natuurlijk redevoeringen houden. De logische lijn ontbrak Spreker betoogde idaiarop, dat er in de Engelsehe 'politiek een logische lijn ontbreekt. Men slaiagt er niet in, een overwinning Man den laiajivajller te be letten, die veel taleer ziai verkrijgen, dan in het plan van LaVal en Hoare W|as opgenotaen. Die politiek heeft vele na- deelen opgeleverd, in het bij'zlonder het geweldige antagonisme van Italië ijn de Middiellandsche Zee, jwiaarmied'e taen nog langen tijd rekening zal mjoeten houden. Wij hebben Frankrijk er toe gedreven een politiek te volgen, Wlelke niet ver genoeg gaat, p,m' Abessinië te helpen en voldoende is, pon het Man Italië te schei den. Het »gevo|lg is> dat Hitier de ge legenheid verkreeg de verdrageji te ver scheuren en het Rijnland weer te be zetten. Eden's antwoord Minister Eden begion met de houding der regeering te Genève, ten aanzien van het Italiaansdh-Abessinisohe geschil te verdedigen en betoogde, dat daaruit twee leerinigen Zijn te trekken: 1. dat aangezien het aantal leden van den Volkenbond beperkt is, hij |0invermij- delijk ook b'eperkt is, wat zijn doeltref fendheid betreft; 2. dat finaneieele en economische sanc ties niet onmiddellijk doeltreffend kun nen zijn, i(nfdlien niet alle landen tot den Volkenbond behioorein. Naar de meening van de Britsche re geer ing is onduldbaar dat wij eenvoudig weg over verzoening spraken, terwijl de oorlog voortgaat. Er moet pf Zijn een werkelijke verzoening, d.w.z. een verzoe ning, die binjnen een gegeven periode leidt tot het staken der vijandelijkheden, of wel de pommissie van achttien zal op nieuw haar taak onder obgen hebben te zien. De hoiuding der regeering blijft dezelfde, die zij gedurende het geheele (gleschil is geweest. Wij zijn bereid deel te nemen, met anderen, aan oecomoimisohe en financ/ieele maatregelen, indien de an deren deze maatregelen aiamvjaardeln -en hen in denzelfdein geest uitMoeren als wij. Een Fransch Vredesplan Verdragen van bijstand bepleit i De Fransche ministerraad, welke giste- irenmiddag gehouden is, was voor het overgropite deel gewijd aan de bespreking van het memorandum, dat de Fransche regeering in antwoord op het Duitsche „vredesplan" van 31 Maart j.l. heeft op gesteld. Dit memorandum bestaat uit 3 deelen: 1. Terugwijzing van de door Duitsch- land naar voren gebrachte juridische mo tieven ter rechtvaardiging van de schen ding van het verdrag van Locarno. 2. Een memorandum voor hen, die den toestand in het Rijnland moeten onder zoeken en zich erover moeten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat omvat: ja. de organisatie van en vrede op basis van gelijkgerechtigdheid voor allen; b. versterking van artikel 16 van het Volkenbondsverdrag om de collectieve veiligheid sneller en met meer effect te kunnen uitvoeren. Voorgesteld wordt den Volkenbond een internationale strijdmacht ter beschikking te stellen. e. wederzijdsche bij stand ten gunste van staten, die slachtoffer wor den van een aanval, hetzij in West-Euro pa dan wel in Oost-Europa, met inbe grip van Rusland. De Volkenbond in naam universeel Wat het constructieve deel van dit plan betreft, Frankrijk is hiermede tot de politiek van de regionale bijstands- verdragen teruggekeerd. De voorgestelde Verdragen zullen slechts op Europa be trekking hebben, daar de laatste gebeur tenissen getoond hebben, dat de Volken bond slechts in naam universeel is. In den laatsten tijd heeft de Bond noch in Azië, noch in Amerika of Afrika met succes kunnen optreden. Grondslag van het Fransche plan zou zijn, dat een vrede door een collectieve macht niet buiten Europa kan worden afgedwongen. Het betrekken in de voorstellen van de Europeesche deelen van de Sovjet-Unie, waarin het plan van Briand tot de ver- eeniging van Europa niet voorzag, is op dit oogenblik gerechtvaardigd, nu het land- lid van den Volkenbond en d(oior een afzonderlijk verdrag met Frankrijk ver bonden is. Orkaan raast over Amerika Mississippi, Tennessee, Alabama, Arkansas en Georgië ernstig geteisterd Volgens rappiorten van het Roiode Kruis zouden de stormen, die eeifëjisteren in de Amerikaansdie staten Missisipipi, Te- nesse, Alabama en Arkansas hebben ge woed, 250 dopden hebben geëisdht, ter wijl duizend menschen zouden zijn ge wond. De orkaan in van korter duur gie- weest dan die van de vorige week, maar hel aantal slachtoffers is gfo,o|- ter. Een motorrijder, die den orkaan zagf aankomen, wierp zich naast zijln motor fiets plat c|p den gerond en hield zidh aan het struikgewas vast. Toen de or kaan 3 miniulen later wias gepasseerd, was zijn zware motorfiets nergens te vinden. Later werd de volkomen vernielde ma chine 1200 M. verder teruggevonden. De wind had een zoo gemote snelheid, dat de bewoners volkomen verrast wer den. Ocgjgetuigen zeggen, dat de storm naderde met het gedonder van eën trein. Over een breedte van 400 meter werd alles met den grond gelijk gemaakt. Ook de stad Gainesville, in Georgië, is door een tornado geteisterd. Onge veer honderd personen zouden om het leven zijn gekomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN De wonderdokter die nauwelijks zijn naam schrijven kon, maar een zeer uitgebreide praktijk had Op last ivian den Officier van Justitie is te Rotterdam' gearresteerd den 57-jarigen schipper A. de Bk, op grond Main het vermloeden, dat hij Zich aan abortus heeft schuldig gemiaiakt. Deze schipper hoeft zi'ch geruitaen tijd (geleden gevestigd als im|agnetiseur. Hij' hield 'geen zitting, /mfaar liet zich. thuis ontbieden. Onverschillig aian welke kwaaL lm/en leed, steevast luidde Zijn (dliiaignose 'Zenuiwien. Den eenem keer taasseerde hiji den piatient, een andertaaal magnetiseer de hij, )dan iw'eer hypnotiseerde hij', of tolel 'hij gebruikte allerlei instrulmienten, die in hanlden Man een leek vop,r den patient lang niet Zonder gevaar Zijln:. Hoe- Iwlel hij slechts een geringe ontwikkeling heeft hij' kan nauwelijks zijn naam schrijMen genoot hij, daink Zij eehi grepte welbespraaktheid een groiot ver- troulwlen. Zijn faaim' ging Man mioinld tot imiond en hij stond bekend als: De Won derdokter. Hiji schreef Zijn patiënten Maak 'pillen en drankjes voor, vCelke hij! zelf bereidde en die hij 'duur liet betalen. Trouwens het honorariu/m', wiait hij bedoing tolas imieestal ook niet gering. Rekeningen Man f200 tot f400 to laren geen zeldzaam heid. Over het algemeen bestonid zijn clientèle uit kleine luiden. Bovendien had hij (mleest vrouwelijke patiënten. Het in grijpen van de justitie heeft aa,n deze „doikters-priaktijk" thans een einjd ge- m|aiakt. Deurwaarder gearresteerd Verdacht van verduistering Tijdens de zittimjg van de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam is, op last van den rechter-commissaris, een Rotter- damsche deurwaarder gearresteerd, op grond van het vermoeden, dat hij zich aan verduistering zou hebben schuldig gemaakt. Deze deurwaarder D. T. S. die al vele jaren te Rotterdam is ge vestigd, is in het huis van bewaring opgesloten. De verduistering, waarover een klacht is ingediend, loopt over een vrij klein bedrag. Het onderzoek strekt zich echter ook uit over de vraag of er meer dan een verduistering is ge pleegd. Familiedrama Vrouw door haar gescheiden man met dolkmes gedood Gisterenmiddag heeft de 34-jarige J. v. Helvoirt te Boxtel (N.-Br.) ten huize van zijn schoonmoeder, zijn 30-j. vrouw van wien hij gescheiden was, met een dolkmes doodgestoken, ma een woorden wisseling over de verzoeningspoging. De dader is later gearresteerd. De moeders van de beide echtelieden hadden op verzoening aangedrongen en de man en vrouw zoover gekregen, dat zij elkaar weer wilden ontmoeten, ten huize van de moeder van de vrouw. Na enkele oogenblikken ontstond ech ter een hooggaande twist en in een vlaag van woede trok de man een dolkmes, waarmede hij zijn gewezen echtgenoote te lijf ging. Hevig gillend trachtte deze de voordeur te bereiken, doch deze was op slot. Terwijl zij in doodsangst bezig was de deur te openen, ging de man voort haar in dolle drift met zijn mes te steken. Het gelukte de vrouw nog buiten te komen, doch zij had nog geen stap gedaan of zij zeeg ineen. Nog eenige malen trachtte zij zich op te richiten, terwijl de man in blinde woede voort ging haar te steken. Door negen steken getroffen, in achterhoofd, borst en rug zakte de vrouw tenslotte levenloos tegen het huisje ineen. Een steek in het hart was haar noodlottig geworden. Ijlings door de buren, van wie eenigen het drama buiten hadden zien afspelen, gewaarschuwde geneeskundige en gees telijke hulp, kwamen te iaat. Toen de vrouw niet meer opstond, be gaf v. H. zich naar de eenige meters verder gelegen woning van zijn ouders, waar hij het mes weglWierp in de Dom mel. Hij waschte zich en ging zijn met bloed bespatte kleeren verwisselen. Juist toen hij weer naar buiten kwam, om zich bij de politie aan te geven, werd hij gearresteerd. Hij werd naar het po litiebureau gebracht, waar de politie hem een eerste verhoor afnam. Hierbij legde van Helvoirt een volledige bekentenis af. Vrachtauto op 't trottoir gereden Vijf kinderen gewond Een vraidhtauto, welke gisteravond uit de richting' van den Haarlemmerweg de Van Hasseltstraat te Amsterdam in- reed, is door onbekende oorzaak plotse- ling- het trottoir van een winkel ojpge- 1 reden. De auto botste tegen een gevel en kwam daarna tot stilstand. De gevel. werd danig ontzet. Op' het oogenblik dat de auto het j trottoir bereikte, speelden daar vijf kin- deren, meisjes van 6 tot 9 jaar, allen werden door den wagen tegen den groin/dl 1 geworpen. Twee van hen kregen been- fraciburen en inwendige kneuzingen. I Zij' zijn naar het Tessselscihadeziekenhuis. vervoerd. 'j De drie anderen kregen lichte ont vellingen en konden, na ter plaatse ver bonden te Zijn, naar huis worden gebracht De politie heeft voor nader onderzoek, den auto in beslag genomen. Brandstichting te Boschkapelle Een belangrijke arrestatie In verband met den braind van eer gisteren in een landboiuwschuur te Boseh- kapielle, waarbij 28 koeien en 12 paarden zijn omgekomen, is gisteren een1 zekere van L. uit deze /plaats aangehouden. Van L. heeft bekend den brand te hebben (gesticht en ook schuldig te zijn aan alle voorbaande branden, welke ver leden jaar te Boschkapelle zijn gesticht. De 24-jarige ongehuwde v. L., die b'ij zijn zuster te Boschkapelle wo,ont, is een stille jongen, die op de vraag hpie hij ertoe gekomen is brand te stichten, vage, nietszeggende antwoorden geeft. Zijn dof fe oogen staren wezenloos in de verte. In Boschkapelle is men blij' dat de dader bekend heeft. De spanning) die hier heersclhte is hiermede gebroken. GEMEENTERAAD TE STAVENISSE De bewaarschool Extra steun werkloozen Raadsvergadering van Vrijdag 3 April- Voorzitter de burgemeester. Afwezig we gens droeve familieomstandigheden, de heeren Stoutjesdijk en van dein Bejg. Allereerst herinnert de voorzitter de droevige sterfgevallen in de gezininen van ttolee leden vanden Raad. Iln, verband daarmede spreekt hij met instemming) van den Raad fwloorden van deeï|nemir.(gj in het verlies der zwaar/getroffen families, tolelke hij sterkte toewensclht in deze ■dagen van groote droefheid. Daarna klwlam opnieuw aian de orde •de bewaarschool-aangelegenheid. Wag het aanvjankelijk de bedoeling, dat doioir de gemeente een stichting zou to orden op gericht, iwelke de bewaarschool der fa milie van der Lek de Clercq zou voort zetten, later is gebleken, dat deze door bijzondere omstandigheden Iniet tot stand kon komen. Daarna, 'w'erd een schoolvereenigimg op gericht met den naam: „De van der Lek de Clercq-betolaarsdhoiol", waarvan de statuten dezer dagen Koninklijk wier- den goedgekeurd. Deze vereeniging zal met aanzienlijke bijdragen der familie van der Lek de Clercq, b.to'. mevr. van Panhiuijs—van der Lek de Clerpq, de bewaarschool voortzetten. Lid dier ver eeniging zijn zij, die belangstellen in het bewiaarschoolonderwijs, o.a. de ouders van schoolgaande kinderen. De familie van iw'ijlen den heer Mr. Dr. J. F. vain der Lek de Clercq bioocl voorts het schoolgeboiuiwl met bijbëhooren ten ge schenke aan de gemeente aan,, om dit ter beschikking te stellen van genoemde schoiolvereenigjing. B<. en W. stellen thans voor de schenking, onder dankzegging Voor de gnoiote belangstelling in het 'wiel en totoe dezer gemeente, te aanvaarden en het geboiulwl, na de noodige goedkeu ring van Ged. Staten, om niet en voor den duur van 'naar bestaan in gebruik te geven aan de schoolvereenigimg, wel ke alleen heeft te zorgen voor Ihet schoon houden en de dagielijksdhe kleinere paraties. Bi. en W. stellen voorts voor de kosten van het restaureeren eh het instandhouden vain 'het gebio:u(W voor re kening. der gemeente te (nemen. Z.h.st. toiordt dienovereenkomstig besloten. In dien Ged. Staten, iwiat verwacht magi Warden, dit raadsbesluit goedkeuren, -dian kan de instandhouding! der school, ten zegen der bevolking-, voior lange jaren verzekerd geacht zijn. De afdoening van eein verzoek van A. Koeman om een strook gemeentegrond gelegen langs zijn perceel aan den Oos telijken Achterweg, in huur te mogen ontvangen, toiordt aangehouden tot een volgende vergadering. Dit in verband met •de vraag, of het to'el igewensclht is strooi- ken gemeentegrond aan den openbaren dienst te .onttrekken, iniu tegenwoordig' zooveel mogelijk verbreeding van stra ten en Wegen bevorderd wordt. Mede gedeeld iwlordt voorts, dat de vernieuwde heffing van kade- en havengeld tot 1 Januari 1939 Koninklijk is goedgekeurd, terwijl mede ter tafel komen het KB', van 28 December 1935, inzake de com binatie der betrekkingen van Burgemees ter en Secretaris dezer gemeente en dat van 31 December 1935, waarbij de ge meente Oostbuig, aansprakelijk wordt ge steld voor de verplegingskoisten, ten be hoeve van den Curandus Ch. H. Dijkman. De mededeeling dezer stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. De nieuwe regeling, inzake extra-hulp voor werkloiozen (steunverleenimg; B.), wordt z.h.st. aanvaard. Dezerzijds wordt over 59 werklooizen f 118,— ter beschik- king gesteld. Een verzoek van de N.V. Amer. Petr. Comp'. om gedeeltelijke te ruggaaf van vooruitbetaalde recognitie, in verband met de wegneming van een benzine-installatie, wordt ingewilligd, on der voorwaarde, dat de bestrating tojt Een Fransch vredesplan, steu nend op regionale verdragen Churchill valt Engeland's buitenlandsche politiek aan Hauptmann's stoffelijke resten verbrand De Italianen blijven oprukken Familiedrama te Boxtel (N.-Br.) De Staatsloterij Rotterdamsche veemarkt Augustus a.s. in onderhoud blijvende, ge heel in orde wordt opgeleverd. Verder wordt vastgesteld een veror dening,, houdende algemeene regelen voor het in hoiuwexploitatie brengen van gron den door -particulieren, benevens een wij ziging der algemeene politieverordening, terzake een tapverbiod voor dranklocalï- teiten. Het kohier van de belasti.ng op de honden voor 1936, waarop: voorkomen 75 z.g. vermaak- en 7 beroepshonden, wordt vasfgessteld tot een bedrag van f 382,—. Aan J. A. Dorst wordt o|pnieu.w ingaande 1 Mei 1936, voor 10 jaar, ad f 5,— jper jaar, een perceeltje gemeente grond in gebruik gegeven. Gemeente en huurder kunnen telkenjare beëindigen. De pensioengrondslag vain den ontvanger van het kadegeld wordt opnieuw vastgesteld op f 243,—. Daarna sluiting. ZIERIKZEE. Voor de „Persilfilm" be stond gisterenmiddag en -avond goede belangstelling van de zijde der verbruik- sters of adspirant afnemers. Een ver tegenwoordiger van de Persilfabrieken, welke zich te Jutphaas bevinden, leidde m'et een kort woord de rolprent in, welke film een duidelijk beeld gaf van: „hoe de Persil op de juiste manier moet worden gebruikt bij de behandeling van de wasch!" Verschillende bekende figuren vertol ken in deze reclamefilm de diverse rol len, o.a. de bekende Clinge Doorenbos als bacterioloog, welke duidelijk demon streerde de ontsmettende werking van Persil, tegenover andere zeepsoorten. Na de pauze werd een heel mooie film vertoond, waarin de behandeling der gekleurde stoffen met Persil zeer duidelijk werd gedemonstreerd, evenals de behandeling der wasch „voorheen en thans" op 'n andere rolprent. Met aan dacht werd door de vele bezoeksters deze suggestieve film gevolgd. De modevakschool E.N.S.A.I.D., leer- ares mej. J. J. Borst, alhier, heeft een diploma in het maatknippen uitgereikt aan de dames C. A. Felius te Dreischor, E. J. M. Wansink en W. Schults, bei den te Zierikzee. RENESSE. Onze kerk is door de toe wijding van de vrouwenvereeniging weer met een aanwinst verrijkt. In de volle dienst van Psalmzondag, waarin ook de nieuwe lidmaten bevestigd werden, heeft ds. Klaar met enkele dankbare woorden de door de vrouwenvereeniging geschon ken nieuwe Psalm- en Gezangborden in gewijd. Deze werkelijk zeer fraaie, van goed vakmanschap getuigende werkstuk ken werden door timmerman Braber uit gevoerd in blank triplex met eiken lijst, terwijl schilder van den Hoek de verdere afwerking verzorgde. De duidelijke let ters en cijfers zijn resp. in rood en blauw, wat de leesbaarheid bevordert. Nu dus geen zoeken meer naar Psalm of Gezang. Reeds vóór de dienst kan men deze rustig op slaan. Een groote verbetering! NOORDWELLE. Zaterdagavond hield de afdeeling van de bond voor Staats- pensionneering haar jaarlijksche propa- ganda-avond in de zaal van den heer de Jonge alhier. De voorzitter, de heer Clement sprak in zijn welkomstwoord, zijn vreugde uit over de goede opkomst» van de ouden van dagen, die bijna allen aan de uitnoodiging gehoor hadden ge geven. Voorts riep hij de tooneelclub tfan de zusterafdeeling te Renesse, als gasten een welkom toe, en juicht het toe, dat juist in deze tijd van verbrok keling, deze vriendschapsband ontstaat. Na het zingen van een lied uit den bundel werd overgegaan tot het opvoe ren van het tooneelspel in 3 bedrijven: „Zaken zijn zaken". Dit spel, waarin een stuk levenshardheid werd uitgebeeld, on-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1