BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. FEUILLETON HET GEHEIM DER ZEVEN WIJZERPLATEN Uit Stad en Provincie behoorende bij de van Vrijdag 3 April 1936, No. 12 985 ZAL EDWARD VIII MET EEN ENGELSCHE TROUWEN? De voorstellen van enkele Britsche lords Om politieke complicaties te vermijden I Natuurlijk houdt de kwestie van het huwelijk van den Engelsdhem- kclnirig heel de Britsche „society" in spanning eiti wor den er heel wat woorden aan gewijd, zoowel in Lager- als in Hoo|glerhiuis. Alle prinsessen van Europa hebben de revue reeds gepasseerd en elke kans werd over wogen. Maar in alle gevallen waren po litieke complicaties bij een eventueel hu welijk niet te vermijden. Het Britsche Lagerh-uis heeft zich ver zekerd van invloed op de keus van een nieuwe koningin door een bepaling er gens op te snorren, volgens welke de koning de keus van zijn bruid het aller eerst aan het Lagerhuis moet meedeelen. Met inachtneming van de verplichtingen, die de kroon hem oplegt, is de keus van den kloning natuurlijk uiterlijk volkomen vrij! Nu is men tot de slotsom gekjomen, dat de koning het best doet een Engel!- sche te huwen. Men heeft hem in vertrouwen natuurlijk vijf dames aan gewezen, die alle uit de hoojgjste society stammen. De eerste is lady Mary Gros- venor, de 26-jarige dochter van den her tog van Westminster. Zij zou in zopverre goed bij den Prins van Wales passen, dat zij een hartstochtelijke jageres is en Zelf een Kanya-jachtfilm vervaardigde. De tweede candidate voor de konin- ginnekroon is lady Helena Fitzwilliam', de 29-jarige dochter van den graaf Fitz william. Zij is een bekende paardrijdster en op de renbaan geen onbekende figuur. Zij heeft met fantastisch geluk alle on gevallen met paard en auto doorstaan en is meestal zelfs zonder één schram ervan afgekomen. De derde is lady Anny Hope, de 22- jarige dochter van den markies van Lin lithgow, den nieuwen onderkoning van Indië. Het is een zeer knap, slank meisje, een uitstekende amazone en ee|n buiten gewoon gioede danseuze. Tenslotte is er sprake van lady Let- tide Cooper, de 25-jarige doidhter van den graaf van Shaftesbury en van lady Angela Montagu-Douglas-Saott, de zus ter van den hertogin van Gloucester. In Engeland zou, de keus van eelrt Engelsche tot koningin zofnder twijfel sterken bijval- vinden! In goed-ingelichte kringen meent men echter, dat het niet juist is, de Britsche koning in theorie reeds uit te huwen, zonder dat deze zelf nog eenigie positieve wensdhen dienaan gaande te kennen heeft giegevejn. Strijd om de schoone Helena Een nieuwe Trojaansche oorlog Weer is er een hevige strijd ö|m| de schoone gemlalin vlan iwijlen koning Meum laus uigebroken Weliswaar slechts een strijd imlet woorden tmiaiar desondanks zoo hevig, dat daarmede vergeleken de Trojaansche oorlog een gezellig a-viotntaur lijkt. De strijders züjh een beroemd archeo loog, een Amerikaansche gezant en een onderzoeker in dienst van de federale regeering en de geheele kwiestie vond haar oorzaak ini 't feit, dat de iarcheoilc|o|g Dr. Carl W. Blegen van de universiteit te Cincinnati, die in de ruïnen viain Troje opgravingen heeft gedaan, aankondigde, dat hij ontdekt had, dat de schoone He lena nimlmer geleefd had. De geheele ge schiedenis lover deze blonde koningin, Waarvoor duizend helden naar Troje trok ken, zou eeni sprookje zijn en de Trojaan sche oorlog Zou 'zijn jointstajan in econo mische oorzaken gevonden hebben. Robert F. Skinner, de Amerikaansche ambassadeur in Constantinopel, publiceer de deze ontdekking van Blegen in de „American Foreign Service Journal" en lokte daarmede ZvVaar artillerievuur Van de iwiallen van het Smithsonian instituut, deze sterke burcht der wietensdhap uit. Dr. J. P. Herrington, een van de steun pilaren van dit instituut en beroemd phi- loloog, brak een gro|ot aantal lansen voor de schoonste aller koninginnen. lm tc|oirn ontstoken eischte hij* van D-r. Blegen een bewlijs voor deze schandelijke bewering te brengen. De oude Homierus zou geens zins zijn fantasie vrijen teugel gelaten hebben, toen hij de Ilias schreef. De Tro janen, zoo zegt Dr. Herrington, waren eveneens Grieken en het zou nooit toit een oorlog tusschen dergelijke verwanten volken gekomen zijn, indien er geen vrouiwi Helena achter gezeten had. „De geschiedenis Van Helena", zoo ver klaart Dr. Herrington, „Wordt in de Ilias zoo in bijzonderheden beschreven, dat de historische grondslag duidelijk herkenbaar is. De arCheojlogie echter bestaat in de studie vian. steenen, metalen, beenderen, scherven en ruïnes; betreft het de be vestiging Van historische episoden, dan faalt zij' gewoonlijk. Voor loins philologen zou het echter een dwaasheid zijn, aan het bestaan van Helena te twijfelen. Tot Wij historisch bewijsmateriaal in handen hebben, dat ons van het tegendeel over tuigt, zullen wlij dus laain het bestaan van Helama getooven. De tegenpartij heeft dezen laanval niet op zich laten zitten en is |al even hevig vian leer getrokken. Men mlag intusschen, dit keer gespannen op den -afloop vian dezen Trojaianschen oorlog Wachten, daar het thans niet io|ms het bezit, doch olm1 het bestaan van de schoone Helenia gaat. ONS ZIEKE HUISDIER Het is vaak een voorkomende klacht van de eigenaars, zooWel van giroote als van kleinere honden, dat hun dieren zoo onaangenaam uit den bek ruiken. Deze onaangename stank, Welke vaak de heele kamer vervult, vindt meestal zijn oorzaak in het een of ander ontstekingsproces dat in de mondholte aanwezig is en daar- j bij dan versterf van weefsel optreedt. Vaak betreft het dan een ontsteking van het mondslijmvlies rondom de verschil lende kiezen en tanden of V/tel een ont steking van een taindiwbrtel, beide veroor zaakt door afzetting van tandsteen. Deze tandsteen, Welke oo;k bij ons men- schen vaak gevormd Wordt, ontstaat uit verschillende zouten, iwlelke in het speek sel en het voedsel aanwezig zijn. Bij voorkeur zet hij zidh af aan de buiten vlakte van tanden en kiezen, ook al omdat aan de binnenzijde -het geregeld langsstrijken van de tong), de afzetting tegen gaat. Die tandsteen nu is een poreuze zelf standigheid, waarin natuurlijk gemakke lijk allerlei vloeibare etensresten en sap pen in aanwezig 'blijven. Dit maakt dan ook, dat hiet een ideale plaats is voor verschillende badteriesoiorten om zidh te ontwikkelen en te vermeerderen. Doioir de geregelde afzetting van tand steen groeit de massa steeds aan en dringt langzaam maar zeker het taind- vleesch van de tanden, af naar beneden. Het tan-dvleesch komt dus in de knel, het Wordt minder goed gevioed tdioor de verminderde bloedstroom ter plaatse, de Weerstand neemt af en het wordt een ge makkelijke prooi van de in de tandsteen aanwezige bacteriën. Heel gemakkelijk kunnen deze |niu oök langs de tandem}- wlortel in dje diepte dringen, waardoor een ontsteking van de wortel ontstaat. Het verwijderen van de tandsteen en het behandelen van de er door aange richte schade kan men het beste door den daarvoor aangewezen deskundige, den dierenarts, laten doen. Maar de eige naar zelf kan op: de afzetting van de tandsteen groote invloed uitoefenen. Het gaat er hierbij pm, de tanden ge SINDS 50.JAARONGE ÈVENAARD IN KWALITEIT. regeld te reinigen. Dit kan het beste gebeuren door het de dieren zelf te laten doen en iwel door een deel van hum menu uit droog en hard voedsel dus droge cake, kraakbeentjes, enz. te laten bestaan. De scherpe stukjes hier van schrapen de tanden vanzelf schoon, terwijl de overvloedige speekseiafschei- dingg die daarbij optreedt, voor het weg spoelen van de losgemaakte deeltjes zoig draagt. Bij kleine hondjes, die meestal zacht voer krijgen, dienen wij extra op te pas sen en daarom is het alleszins aan te bevelen, hun kiezen en tamdein met een zacht borsteltje geregeld te poetsen. Ook het geven, van frisch iwiater direct na het eten is heel goed. Het dier spoelt daar dan de etensresten die aan het gebit achtergebleven zijn mee weg, waar door de kans op tandsteen afzetting ver mindert. Tusschen twee haakjes onze Sehouwsche paling is beroemd tot ver buiten de dijken en duinen, die ons mooie land omgeven. Men vindt ze heer lijk, gebakken, gestoofd of in de be kende broodjes, waarvan men hier het recept zorgvuldig geheim houdt. Waar en .hoe wordt nu die fijne visch ge boren? Een Deensch geleerde is er na een onderzoek, dat 20 jaar in beslag nam, er in geslaagd, het raadsel op te lossen. Onze zoetwaterpaling wordt geboren, vermenigvuldigt zich en sterft in zee. Eenig vermoeden ervan had men reeds, daar in de lente in de mondingen der rivieren de jongste aaltjes opduiken. In alle landen van Europa en Afrika ver spreiden ze zich vervolgens in alle stroo- mende of stilstaande wateren. Zij verplaatsen zich naar het binnen land; het is de trek naar boven. Laat in het seizoen voltrekt zich een beweging in tegengestelde richting van volwassen palingen, die in den herfst de rivieren afzakken en verdwijnen in den Oceaan, vanwaar in de lente de aaltjes kwamen. Hoe komt het, dat de paling, een zoetwatervisch, de zee noodig heeft om zich te kunnen vermenigvuldigen? En als dat zoo is, hoe komt het dan, dat nog nooit iemand een enkele paling in, zee heeft gevangien? En toch, men heeft er ook in zee al veel gevangen; geen volwassen pa lingen, maar joi^gc em zonder datmelni het vermoedde. Men heeft meermalen onder 't plankton (een naam die de geleerden geven aan de tallooze kleine wezentjes) ook de leptooephalen, aangetroffen en dit is de larvevorm van onze paling. Toen men eenmaal zoo ver was, restte dus nog de ontdekking van de plaats, waar de paling zijn eieren legt.. De Deensche .geleerde vond die plaats ten Noorden van de Antillen (Golf van Mexico). Op 2 a 3000 M. haalde het dieplood de larven bij honderden op,, evenals voor de eerste maal ook drijvende paling eitjes. De paling ligt zijn eitjes in de lente in 't lauwe water van dit deel van den Atlantischen Oceaan. De bijna onzicht bare kleine eitjes stijgen naar de opper vlakte en van dat oogenblik of neemt voor hun een waarlijk fantastische zwerf tocht een aanvang. x Wanneer de larven na den derden, zomer de Europeesche kusten bereiken, staken zij voorloopig hun zwerftocht. Herfst en winter laten zij voorbijgaan en in dien tijd heeft zich uit de larve de zoetwaterpaling ontwikkeld. In de lente begint de trek naar boven. Hinder palen kennen ze niet en hun honger is niet te stillen. Tijdens den winter leven zij van hun vet, om in de volgende lente hun tocht voort te zetten. Per jaar groeien zij pl.m. 10 c.M. Na 7 of 8 jaar is het dier pl.m. 80 c.M. lang ge worden en dan keert de reislust weer, de trek naar den Oceaan, van welke reis de oude paling niet meer terug keert. Een geheimzinnig verhaal door AGATHA CHRISTIE 32 (Nadruk verboden) Hoofdinspecteur Battle", fluisterde ze. „Juist, lady Eileen". „O", zei Bun-die onzeker. „Bent u hier om om „Een oogje ,op; alles te ho;uden". „O". „Die dreigbrief Weet u", zei de hoofd inspecteur, „heeft mijnheer iLom-ax nogal bang yglemaakt. Het w|as niet goed, vóór ik zelf hier kwiam". „Maar Vindt u niet..." begon Bundie en zlwleeg. Ze iwdlde den .hoofdinspecteur niet ghaiag Imlededeelen, dat zijn vermoimlmling mau- iwielijkB geslaagd was te noemen. Men kon van zijn gezicht ia|f lezen, dat hij een p-olitiemlan wlas en Bundie tan zich imloeilijk -voorstellen, dat Zelfs de minst verimloedende tmisJdiadiger, niet op ziijn hoede zOu züjn na hem." te hebben gezien. „U -vindt", zei1 de hoofdinspecteur fleg matiek, „dat imien mij1 (wiel eens zou kun nen herkennen?" Hij, sprak het laatste Iwjoprd imiet madruk uit. „Diat vind ik, j(a", gtaf Bundie toe. Iets rwiat mien het best een glimlach zou hebben kunnen noemen, vloog over de boute11 trekken v|an hoof inspecteur Battle. „Ze als het iwiare waarschuwen, hè? Nu, lady Eileen en Iwiaaroimi niet?" „Wiaanoinr niet?" herhaalde Bundle ta melijk dom, voelde ze. Hoofdinspecteur Battle schudde lang- aaiaimi het hoofd. „We iwlens-Chen geen onaangenaamhe den, niet'Wlaiar?" zei hij-. „We willen niet te sli-mi zijn... we willen lajlleen (maar laten zien aan langvingerige deftigheden, als die hier so-mls Zijn, nu jia, die iwlillen twie imiaa-r laten zien, dat er iemand ter plaatse is omi zo,oi te zeggen". B-undle staarde hem met eenige vler- Iwtendering aa-n. Ze kon Zich voorstellen dat het plotseling verschijnen van Zoo-'n beroemd iemiand ,a-ls hoofdinspecteur Battle deprimleerend ziou kunnen werken op elk plan en de imlakers -van hetzelfde. „Het is heel verkeerd te slim- te zijn", herhaalde hoofdinspecteur B-attle. „Het voornaamste is dat 'wie op deze partij geen onaangenaamheden krijgen". Bundie liep voort, tenw'ijl ze zich af- j vroeg hoeveel van haar medegasten de detective van Scotland Yard hadjdlen her- j kend of zouden herkennen. In het salon stond George inlet een gerimpeld voor hoofd en een oranje -enveloppe in zijn hand. „Erg vervelend", zei hij, „een telegram van mevrouw Macatta, dat meldt dat ze onmogelijk kan kouten. Ha-ar (kinderen hebben den bof". Bundle's hart klopte sneller v|an op luchting. „Het spijt imle vooral Voior j|o|u Eileen", zei George vriendelijk. „Ik iwieet hoe ver langend je tolaart kennis met haar te maken. Ook de gravin zal zeer teleur gesteld zijn". „Och het is niet zoo erg", Zei Bundie. „Ik zou niet graag gehad hebben, da-t ze gekomen |w|as en mij de bof had bezorgd". „Een zeer vervelende -Ziekte", gaf Ge orge toe, ,,'mlaiar ik geloof niet, dat het Zoo- besmettelijk is. Trouwens mevrouw Maiciatta zou dan niet komen, zeker niet. Zij- is een vrouw miet zeer hooge prin cipes, terwlijl Zij Zich diep bewust lis Van haar verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. In onze d-agen van na- tionalen druk, mloeten 'wie allen in aan merking nemien..." Terwijl hij op; het punt stond een Speech af te gaan steken, hield George plotse ling op. „Maar dan een volgende keer", zei hij. „Gelukkig is er in jouwt geval geen ha-ast bij-. De gravin, echter, verblijft helaas maar tijdelijk laan deze stranden". „Zij U -een|H|oi gaarscihe trie.", zei Bundle die nieuwsgierig was niaar de gravin. „Ja. Je hebt ongetwijfeld wel hoo-ren praten oiver de Jong-Hiongaarsche partij De gravin is een leidster van die p-artiju Als vnou'wl mlet gro-oten rijkdom, al jong W'eduwe geworden, heeft zij haar geld en talenten gewijld laan het heil van de maatschappij. Ze heeft zich speciiaal ge- Wijd iaan het probleem der kindersterfte, die vreeselijk hoog is in het tegenwoor dige Hongarije. Ik... lieve hemiel, daar is Herr Eberhard". De Duitsdie uitvinder Wlas jonger dan Bundle zicJh -hem had voorgesteld. Waar schijnlijk iwas hij niet ouder dan drie of vier en dertig. Hij Iwlas lomp en niet op z'ijin- gemak, en t-och Was hij igeen onprettige persoonlijkheid. Zijn blaiuWe oo,gen Iwlaren meer verlegjen dan genie pig em zijn ongemanierdheden |w'aar Bill er een van -beschreven had, het op z'ijn ma-gels bijten, leek meer te wijten aan zenuWlachtigheid- dan aan iets -anders. Hij tolas mager en spichtijgj van voorkomen en zag er bleek en zwiak uit. Hij 'con verseerde nogal onhandig» met Bundle in hoogdravend Engelsch en ze toiaren bei den blij, toen de vroolijke mijnheer O'Rourke hum in de rede viel. Spoedig kwiam Bill binnengestormddat is het juiste Wloord ervoor. Op dezelfde ma nier doet een lievelings-Newlfoundlajnder zijn intrede en hij kwiam direct op DUIVENDIJKE. Burgerlijken Stand over Maart. Gehuwd: 27, J. P. Plulmiers, 39 j., vian Middelburg en A. C. Stoel, .25 j. Over leden: 9, Willemina Boilier, 58 j., echt- genoote van J. J. Jonker. DREISCHOR. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 11. Hendrik, z. van T. M. Staaijer en J. J. Fontelne; Overle den: 21. Elizabeth Blom, 70 jaar, wed. van J. v, d. Linde; 25. Rutger van Eek, 62 jaar, echtg. van T. Lyons. NOORDGOUWE. Burgerlijke Stand over de maanden Februari en Maart. Geboren: 5. Wilhelmina Maria Hendrika, d. van C. H. P. van den Bout en K. P. de Graaf (van Zierikzee); 14. Jacoba, d. van N. W. Flkiweert en W. van Hekke; 27. Harman, z. van J. A. van der Wekken en C. Viergever. Gehuwd: 28 Febr. C. P. de de Feiter, 35 j„ en W. C. van Es, 30 j. Overleden: 18 Febr. C. v. Kooten, 73 j., wedn. van A. B. Rotte (overl. te Haam stede); 22 Maart, M. C. van Donge, 54 j., echtg.e van P, D. Bos (van B'haven). OUWERKERK. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 16. Jan, z. van J. de Jonge en J. van der Stel. Gehuwd: 18. L. de Bruine, 23 j. j.m., (van Ooster- Jand), en R. Flikw-eert, 20 j. j.d. NIEUWERKERK. Burgerl. Stand over Maart. Geboren: 9, Johanna Jannetje, d. van B. C. Brouwer en H. Eerland; 14. Johannes Adriaan, z. van P. A. den Haan en M. Padmos; 30. Jakoba Pieternella, d. van J. de Bil en H. J. v. d. Ouden. Gehuwd: 13. A. Goudzwaard, 27 j. j.m., (van Oosterland) en N. de Reus, 24 j. j.d. Overleden: 7. Jan van de Zande, 75 j.. wedn. van P. Kromschee; 23. Jan Lindhout, 89 j., echtg. van H. Koole; 30. Leunis Daniël van Klinken, 74 j., echt genoot van Maria Folmer. OOSTERLAND. Op 1 April is de kie zerslijst van kracht geworden tot 1 April 1937. Deze blijft ter inzage liggen ter secretarie en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer is 1065, Prov. Staten 1057 en Gemeenteraad 1049. Burgerlijke Stand over Maart. Ge boren: 15. Hubrecht, z. van Jan Stouten -Hubrsz. en J. de Bruijne; 30. Adriaan, z. van Adr. Steenpoorte Az. en K. B. Kloet. Overleden: 2. Adriaan Bouterse, 37 j.. echtge van Jac. Quist; 13. Anna Stout- jesdijk, 61 j., echtg.e van Joh. J. van Dijke; 13. Johanna Hausser, 71 j., wed. van P.. J. Bouterse. Bevolking. Ingekomen: 20. Marina p. Viergever P.Md. van Leiden; 31. Maatje Fr. van Bloois, van Eikerzee. Vertrok ken: 13. Pieter Adam Capelle Marz. naar St.-Annaland; 25. Abr. Goudzwaard Kz naar Nieuwerkerk; 25. Johanna Sijrier naar Kerkwerve. OUD-VOSSEMEER. Bij den heer J. Ge braad alhier, bewio-ner van het huis met het bekende soraidsktokje, moest in den gang een nieuwe trap geplaatst w-orden. Bezig imet het verwijderen vian de oude I trap- stuitte mien op de oude leien vloer onder de tra-p. Het bleek dat een oude I lei tiarmelij'k tos lag. Ze werd verwijderd I -en men vond een opening wielke de nieuwsgierigheid gaande maakte. Nia uitgraving bleek dat de losse lei gediend had tot afdekking van een pot, wielke vermoedelijk de bewaarplaa s van geld gediend had. De pot is van aarde werk miet Chineesche figuren in blauw. I SCHERPENISSE. Aan de Ambachts- school te Bergen op Zqoim slaagde voor einddiploma (liimmeien) J-a-c. Muiier J.Mz. en werd bevorderd van de 2e naar de 3e klasse (auto- en rijwielhersteller) L. vian der Gra-afff. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling staan thans nog 32 manne lijke en 6 vrouwelijke werkloozen inge schreven. De heer T. Bi- had Ihet ongeluk, terwlijl zij iaan het grond tossen waren, d-a-t een andere Iwierkmlan met een riek h-eimi door de vinger siaik. Geneeskundige hulp imloest ingeroepen W'0-rden. Bundle toe. Hij zag er versleden en terneergedrukt iuh- „Ha Bundie. Ik heb' ih-ooren zegjgen, d-at je hier zoudt zijn. Ze hebben me den, heelen middag laten Wierken, anders had ik je al wiel eerder gesproken". „Drukken de staatszorgen zWIaar van avond?" informeerde O'iRourke deelne mend. Biill kreunde. „Ik weet niet wiat jouw baas voor ie- imiaind is", klaagde hij. „Die ziet er als een goedaardig kereltje uit, miaar de Ka beljauw is gewoonweg onmogelijk. Drij ven, drijven, drijven, van den morgen tot den avond. Alles lw|ait je -dioet is ver keerd en -alles wiat je niet gedaan hebt had je moeten doen". „Het lijkt iwel een lajanhaling uit een kerkboek", imerikite Jimlmy op, die juist kiwiami aangeslenterd. Bill keek hem verwijtend aian. „Niemand weet", zei hij- piathetisdh, „w-at ik moetdragen". „Je moet de gravin bezighouden hé?" zei Jimlmy. „Arme Bill, d-at tmoet iets vreeselijks zijn voor zoo'n vrouwenhater lals jij bent". „Wiat bedoel je toch?" vroieg Bundle. „Na de thee", zei Jimlmy grinnikend, „heeft de gravin Bill gevraagd haar het oude interessiante landgoed te laten zien". "«wem (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5