(ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 31 MAART 1936 m OPCiENOl ZIERIKZEESCHE COURANT korte berichten verschillende berichten De Kern Uit Stad en Provincie nikicrtAn *ai maapt -io^a waai ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p, jaar flO,—Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12982 ADVERTENTIEN i ran 1—3 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Hitler's tegenvoorstellen Van Ribbentrop naar Londen In, Fransche (politieke kringen vervvacJht men., dat de voorstellen, die Hitier heden aain de Britsdhe regeering! zal voorleggen de volgende vier (punten zullen omvatten: 1. Handhaving van den thans iin het Rijnland bestaanden toestajnd. 2. Een West-Eiuroipeesc'h pac't tot we- derkeeringen bijstand voor den dujur van Vijf en twintig jaar. 3. Bilaterale honagressiepaeten met de ten Oosten en ten Ziuidem valn Diuitsclhland gelegien staten. 4. Een in Mei te houden conferentie, waarop de koloniale kwestie ter tafei zou worden, gebradht. Met deze voorstellen is de Duitsc'he ambassadeur hedenmiddag per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar hij kort na aankomst door Eden zal w,orden 'ont vangen. Militair overleg Gisterenmorgen heeft het Britsche mi nisterie twee belangrijke kwesties behan deld, t.w. de besprekingen tpsschen de generale staven van Frankrijk en Ejnge- land en het richten van een schrijve^ tot Frankrijk en België, indien de ver zoeningspogingen sdhipbeuk zouden lijden In bevoegde kringen verklaarde men, dat de besprekingen van de generale sta ven volkomen afhankelijk zijn van het Duitsdie antwoord opj het witboek en zij zullen zelfs worden voprtgejzfèt indien dit antwoord een 'basis zou opleveren voor het voeren van onderhandelingen. Naar verluidt hebben de ministers den datum vastgesteld van deze besprekingen die ongeveer over een week een aan vang zouden nemen. Ook in het Lagerhuis is het cjontaict tusschen de generale staven ter sprake gebracht. De Labourafgevaardigde Flet cher vroeg' namelijk den premier, of de generaals, die zullen deelnemen aan de besprekingen met de generale staven van Frankrijk, Italië en België, vergezeld zul len worden van' den Britschen minister voor de coördinatie der defensie of dioor een der andere ministers. Het antwoord van Baldwin hierop luid de: „Ik geloof niet, dat dit aanbeveling verdient, aangezien door de aanwezigheid van een minister dergelijke besprekin gen in de oogen van het publiek een belangrijkheid zou krijgen, die zij niet hebben. De technische beraadslagingen zouden daardoor een veel ernstiger ka rakter krijgen". Prins Bertil van Zweden Zal hij een officiersdochter trouwen Ergens in een modezaak in Stockholm werkt een mooie jonge vroulw' als mode- expert. Zij is de dochter van den Zweea- schen kapitein Brambec'k en in society- kringen gevierd om haar schoonheid. Sportief ern modern van opvattingen bo vendien gelijkt zij in menige opzicht op prins Bertil, die zij' jaren geleden leerde kennen. Sindsdien is de genegenheid tussch^m de beide jongelieden gestadig gegroeid. En' in de lente van 1934 vroeg prins Bertil toestemming aan Zijn vader, kroon prins Gustaaf Adolf, om de charmante officiersdochter te mogen trouwen. De kroonprins weigerde, doch Bertil gaf zijn voornemen niet zoo spoedig op eni hij wende zic'h thans tot den komimlg. Koning Gustaaf gaf den prins twee jaar bedenktijd, gedurende welke hij Margaretha Bram'bec'k niet mocht ont moeten. Ten einde de scheiding te ver gemakkelijken, werd Bertil naar het bui tenland gezonden; hij werd militair atta ché aan het Zweedsohe gezantschap te Parijs, waar hij op het oogenblik iw|point. Thans is het lente 1936. De twee jaren van, scheiding zijn om. En Zweden houdt zich in, spanning bezig met de verlovitnlgsf- 1 geruchten, die thans o.a. door de „Sun day Express" de wereld iwierden inge- 1 zonden en volgens welke prins Bertil reeds naar Nice gereisd is om opnieuw d,e haind te vragen van Margiarethia. De zaak-Lindbergh Hauptmann wordt terechtgesteld James Kirkhnm, het hoofd der Veilig heidspolitie in het district MerCar, heeft medegedeeld een zekere Paul Wende! te hebben doen arresteeren, een voor malig advocaat van de balie van Trenton, onder beschuldiging, den moord oip het zoontje van Lindbergh te hebben ge pleegd-. Wendel zou de onschuld van Hauptmann hebben bevestigd en bekend hebben, het kind te hebben ontvoerd. De kleine zou door een ongeval het leven hebben verloren en Wendel zou het lijkje naar de plaats hebben overge bracht, waar het Iwerd ontdekt. Wendel zou verder een briefje hebben adnter- gelaten, waarin om een losprijs 'whrdt gevraagd, doch ontkent te hebben ge tracht het geld in ontvangst te -nemen. 14 Februari 1936 werd Wendel onder beschuldiging van oplichting igearres- d-oor Ellis Parker, hoofd der Veiligheids politie in het district Burlington, die ge durende verscheidene maanden het onder zoek in de zaak-Hauptmann heeft geleid, leid. Wilentz, de offficier van justitie, die Wendel in zijn cel heeft ondervraagd, heeft medegedeeld, dat de gevangene op Zijn 'bekentenissen is teruggekomen, die hij onder bedreigingen van de zijde der politie Zou hebben afgelegd. Parker van Zijn kant verklaarde, in dien het onderzoek niet op behoorlijke wijze geleid iwias, onbekende bijzonder heden zullen 'onthullen. De autoriteiten van New Yersey schij nen de theorie van Parker inzake de schuld van Wendel -allen te verwerpen, terwijl het Hof van Genade, na een zitting van vijf uur het beroep van Hauptmann heeft verworpen. Gouverneur Hoffmann heeft opnieuw verklaard dat hij aan Hauptmann niet wederom uitstel zal verleenen. Er zijn reeds orders gegeven voor de terecht stelling, die hedenavond 8 uur plaats vindt. Mevrouw Hauptmann heeft giste ren haar man waarschijnlijk voor den laatsten keer bezocht. Zij hield vol, dat hij onschuldig was. Onbekende soldaat in Parijsch Ziekenhuis Zijn herinneringsvermogen verloren Wien behoort hij? - In een ziekenhuis te Parijs ligt een onbekende Fransche soldaat, een van, de 400.000, die als vermist zijn opgegeven, en ondanks alle moeite, is men er nog niet in geslaagd vast te stellen, hoe hij eigenlijk heet. In 1917 werd hij aangetroffen in de Gare de Lyon te Parijs, hij had geen papieren bij zich, had zijn geheugen ver loren en kon niet meer spreken. Slechts nu en dan murmelt hij bijna onhoor baar voor zich uit, het woordje Maugin. Aan 400.000 gezinnen, die niets meer van hun familieleden hadden gehoord, is een foto van den ongelukkige gezon den, het resultaat was eenigszins ver bluffend, want 200 vrouwen beweerden, dat de onbekende soldaat hun- zoon of hun man was. Elk geval is nauwkeurig onderzocht, tot er twee personen waren overgebleven, van wie men met de meeste zekerheid kon aannemen, dat hun aan spraken gegrond waren: de heer Maujoin herkende den man als zijn zoon, ma dame Lemay beweerde, dat hij haar man was. Laatstgenoemde heeft medegedeeld, dat zij bij het Uitbreken van den oor log te Vincennes woonde en dat zij er zeker van was, dat de verpleegde haar man was, met wien zij twee jaar gelukkig en onbezorgd heeft geleefd. Op haar verzoek heeft de rechtbank thans bepaald, dat de soldaat naar Vincennes zal worden overgebracht. Madame Le may heeft haar vroegere woning weer kunnen huren, de meubels zullen er wor den geplaatst, zooals zij er in 1914 heb ben gestaan en men hoopt, dat deze oude omgeving het herinneringsvermogen van den ongelukkige zal doen herleven. Wat is het grootste schip ter wereld? De beide grootste schepen ter (Wereld Zijn de „Nioirmlaindië" en de „Queen (Mjary". Tot nog toe is niet vastgesteld, welk ider beide sdhepen;nu inderdaad het (groot ste schip teri wlereld is. Het schijnt echter, dat de (wierf en de reederiji ivian |dje „Qu^en M-airy" .geen aanspraak op dezen roem kunnen mlaken. Een vergelijking tusschen de beide sche pen toont m.l. iaan, dat de „No-tfmlanldië" het grootste schip ter Wereld gebleven is. Queen" Mary Wormiandië B.ruto-register-ton 80.774 83.799 Netto-register-ton 34,118 36.471 Lengte (in (mieters) 273,1 274,3 Breedte (in mieters) 33,2 33 Aan deze kleine verschillen kan bij de reusaichtige afmetingen overigens na- tuurlijk geen gewicht gehecht worden. OTTO VON HABSBURG. Prins Otto v|on Habsburg heeft aan een verslaggever van het Fransche blad „Excelsior" verklaard, -dat hij een elefmlent v|an den vrede in Eurppia (wlil Zijh e|n) (riiet een elejmlent vian last en iwiajnio-rde. Hij1 verkliaa-rde dat de „anschluss" dop,r alle landen in Midden Eyropa uiterst gevaar lijk zou zijn. De verkoop van „Der Stürmer" Verdere verspreiding wordt tegengegaan Blijkens (minister Van Söhaik's antlwloiord op de vragen van het TWeede Kajmlerlid !mir. G- A. Boon, zal (zon imlo(gelijk tegen de verkoiopers van het Duitsche weekblad „Der Stürmier" te Amsterdam) een straf vervolging iwlorden ingesteld, terwijl bij' verdere verspreiding van „Der Stümier" in ons land onverwijld Zal wprden. ^ge grepen. De vragen v|an imlr. Bopn hadden, gelijk imlen zich izal herinneren, betrekking op den verkoop Van „Der Stürim'er" in den sigar-eniwlinkel „De Driehoek" in de K'al- verstraat te Amsterdam]. Crisis-mosselbeschikking 1936 De Staatscourant van gisteren beVat de crisis-Imlosselbeschikking 1936. Blijkens deze beschikking Iwlordt een minimumprijs, bedoeld in het liid 1 lv|an larti'kel 5 van het crisis-imlosselbesluit - 1936 als vplgt vastgesteld: 65 'cents per 90 k.g. vp|or |w(ilde mosse len; f 1,50 per 100 k.g. vppr gekweekte (mlosselen. Deze prijzen gelden ter plaatse (aan- voerplaats) overboord. De p-rijis, genoeimld in artikel 5 lid 2 vlan het -crisis-imlosselbesluit 1936, is Vastgesteld oip f 0,50) per 100 k.g. Verlenging van diensttijd van zeemiliciens Binnenkort verschijnt een Kon. besluit tot verlenging van den diensttijd voor zeemiliciens in Indië. Het doel van dit besluit is van de dienst van de zeemiliciens meer gebruiik te kunnen maken. De langere diensttijd zal gelegenheid bieden de dienstplichtigen voor allerlei bijzondere werkzaamheden op te leiden en hen in staat te stellen verschillende brevetten te behalen. De maatregel zal ook tegemoetkomen aan het heerschende gebrek aan per soneel op de vloot in Indië en geeft uiteraard ook bezuiniging. Voorts zou het in het voornemen lig gen binnenkort ook den diensttijd van de zeemiliciens in Nederland te ver lengen. De politie won de weddenschap De rijksveldwachtpost bij Crailoo te B u s s u m werd Zaterdagavond door automobilisten en motorrijders gewaar schuwd- dat johgens het verkieer op den rijksweg in gevaar brachten. De auto mobilisten hadden gestopt, omdat zij op den weg personen zagen staan die met groote zaklantaarns teekens gaven en met zakdoeken wapperden. Terwijl zij stopten, liepen de jongens het bosch in. Door het plotselinge stoppen van achter elkaar rijdende auto's, waren er bijna ongelukken gebeurd. De veldwachter ging er op uit en het gelukte hem de jongens op heeterdaad te betrappen. Het waren 2 jongelui,, ongeveer 17 jaar oud, die met elkaar een wedden schap hadden aangegaan, dat zij auto's zouden kunnen doen stoppen. Zij waren anderhalf uur met dit gevaarlijke spel letje bezig geweest. Romantiek en nuchterheid Eenige weken geleden verscheen voor de ambtenaren van den burgerl. stand, te Rotterdam, een paartje, dat wilde gaan trouwen. Het meisje is te Rotter dam, als Nederlandsche geboren, doch later naar Amerika verhuisd, daar ge naturaliseerd, waarbij tevens naamsver andering plaats had. De man is een Amerikaansch burger. Op de vraag van de ambtenaren in het stadhuis, waarom zij nu toch in Rotterdam wilden trou wen, kreeg men het antwoord: „trou wen in Holland is zoo romantisch; in Amerika gaat dat zoo nuchter en za kelijk toe". Het paartje kreeg den raad om eerst naar den vreemdelingendienst van de politie te gaan en zich daar te laten inschrijven en hun plannen mede te dee- len. Ook de politie begon met eerst al leen maar oog voor het nuchtere en zakelijke te hebben. Zij nam informaties in Amerika en toen na een poosje het tweetal weer eens kwam hooren, hoe het nu met de mogelijkheid van het huwelijk stond, wer den zij tot hun groote verbazing, ge arresteerd. Zoo veel zakelijkheid in een land, waar men romantiek had ver wacht.... Maar uit de inlichtingen uit Amerika verkregen, was gebleken, dat de man getrouwd was en dat hij vrouw en kind daar had achtergelaten. Hij heeft Duitschland's tegenvoorstellen. Von Ribbentrop naar Londen Hauptmann wordt heden terechtgesteld Prins Bertil van Zweden's huwelijksplannen Verlenging dienstplicht zeemiliciens De nieuwe Zeppelin naar Zuid-Amerika gestart De Voetbalprijsvraag De Rotterdamsche veemarkt dus getracht in Nederland bigamie te plegen. Het romantische tweetal werd vastge houden, tot er scheepsgelegenheid naar Amerika was, naar welk zakelijk land men de terugreis inmiddels heeft aan vaard. ELLEMEET. GetmieenteraiaicLsviergadering gehouden op- Maandag 30 Maart. Afwezig -dhr. A. P. v. d. Weijjde. Voorzatter: de burgemleester, dhr. A. J. de Bruijn. Viajstgesteld (wloirdt de gemeenschappe lijke regeling (mlet de gem. Zierikzee, be- De Vier Bannen van Duiveland i Men schrijft ons: Menigmaal gaan de gedachten terug en trachten wij ons een beeld te vormen van den toestand die eeuwen geleden heerschte of van de plaats waar wij thans leven. En hoe verder wij in den tijd teruggaan hoe duisterder het wordt, want bijna ontbreken alle gegevens. Slechts een bodemstudie geeft ons en kele vaste punten, waarop het mogelijk is een theorie op te bouwen over het ontstaan van onzen bodem. Om een duidelijk inzicht te krijgen in deze materie is het noodig dat wij 20.000 jaar in de tijdrekening teruggaan. De scherpe contrasten waren nog op onzen aardbol aanwezig en warmte en koude raakten elkaar nog een weinig boven onze Nederlandsche kusten. De vier ijstijdperken waren aan het afnemen, alleen het noordelijk Europa was nog met een geweldige ijsmassa be dekt, waardoor een gewicht op dit ge deelte van den aardbol lag, dat een groe ten druk veroorzaakte.. Door dezen druk werd de bodem buiten de ijsmassa om hoog gedrukt, zoodat toen pl.m. 10.000 jaar voor onze jaartelling door het in treden van een warme luchtstroom dit ijs gesmolten was, ter plaatse de bo dem moest rijzen, maar ook hierdoor noodwendig de bodem in het meer zach te klimaat langzaam begon te dalen. Zóó groot was deze daling, die aan de hand van vaste gegevens berekend kan worden, dat in den loop der eeuwen onze Nederlandsche bodem 60 Meter is Maar er is nog een zaak van belang speciaal voor onze kusten dat van bij zonder gewicht is. Het zal 4500 of 5000 jaar vóór onze jaartelling geweest zijn, dat èn door het verzakken van onzen bodem èn door het vergrooten der wa termassa, veroorzaakt door het smelten van al het ijs, de doorbraak van Calais heeft plaats gehad. Vóórdien was En geland aan Frankrijk vast verbonden en was de plaats waar onze tegenwoordige Noordzee was, slechts een meertje. Deze doorbraak echter deed een wie ling ontstaan, die deze verdiepte en ge weldige stukken grond meesleepte, maar die later uit het Sannegat weer zand aanvoerde, waardoor onze tegenwoordige duinkusten werden gevormd. Voor deze vorming zal het water gedeeltelijk het land hebben overvloeid, waardoor groote gedeelten, zooals men dit noemt, drij vende waren. De vóór dien tijd bestaan- den plantengroei werd een prooi der golven en langs dezen weg is het te verklaren, dat op sommige plaatsen z.g. kienhout gevonden wordt, waar wij geen andere verklaring toe kunnen geven. Een der Romeinsche schrijvers stelde te boek dat dit land vreeselijk was, want men kon niet zien waar het land begon en de zee eindigde. Toch zullen er plaatsen bestaan heb ben die vrijwel altijd- boven water ge weest zijn en hieronder mogen wij ook wel „De Vier Bannen" rekenen. Maar hier kunnen wij niets meer geologisch vaststellen, maar zouden archivatie licht moeten verstrekken, maar juist dit ont breekt. Reeds in de 12e eeuw wordt Duive land genoemd en kunnen wij de rechten £ien, die het bezat en moeten hier een stuk geschiedenis overslaan. In een La- tijnsch stuk van 1233 wordt gesproken van Nova (nieuw), Ecclesia (kerk) en van Antique (oud), Ecclesia (kerk). Hieruit valt dus af te leiden dan er in 1233 al een Nieuwerkerk was, hetwelk tegen over het Ouwerkerk, dat dus al langer moest hebben bestaan, nieuw kon wor den genoemd. De kerk te Ouwerkerk is gewijd aan Sint Geertruid, dit was een dochter van Pepijn van landen van het Merovingische Hui?;. Zij werd geboren in 626 en stierf 17 Maart 659 en was abdis van het Be- nedictijnsch klooster te Nijvel. Men ziet haar altijd afgebeeld met ratten en veld muizen, waardoor zij door de landbou wers werd vereerd om bescherming van haar te mogen ontvangen, tegen genoem den landbouw ongunstig zijnd gedierte. 17 Maart is dus van Ouwerkerk den Patroonsdag, de dag waarop de vroegere kerkmis (later kermis) plaats had. De kerk te Nieuwerkerk is gewijd aan St.-Jan den Evangelist, die zijn gedenk dag viert den 27en December. Deze Hei lige, ook wel St.-Jan in den Winter genoemd, wordt nog door de vrijmet selaren gevierd. Overigens is deze Hei lige uit zijn evangelie enz. zoo ruim bekend, dat een verdere beschrijving on- noodig is. Toen in 1304 op de Gouwe, dus aan de westkust van Duiveland, den grooten slag tegen de Vlamingen geleverd werd, sneuvelden daar zeer vele Zeeuwen en Hollanders. Ter eere hunner nagedach tenis stichtte Graaf Willem III op hun graf een kapel om daar op geregelde tijden de missen voor hun zielen te houden. Deze kapel werd gewijd aan St.-Laurens. Deze Heilige was diaken van Paus Sixtus II en wordt nog altijd het ornaat van deze betrekking afgebeeld met rooster en palmtak. Omdat hij op den rooster op 10 Augustus 258 gemarteld werd, komt rooster bij hem voor en de palmtak der overwinning. Hij wordt aan gebeden tegen brandwonden en is de heilige van koks en herbergiers. Uit deze kerkelijke parochie zijn de heerlijkheden of bannen ontstaan. Het is echter nog een raadsel hoe het is met die 4de heerlijkheid. Als vierde Ban komt voor Botland en wordt ook als zoodanig genoemd het Oude Nieuw- lant. Het wil mij voorkomen, dat ge zien de vorming van de polders om de Vier Bannen het de meest juiste op lossing zal zijn, als wij het Oude Nieuw- land voor den vierden Ban houden, daar zelfs nog een keer Viane als vierde Ban wordt genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1